Wonden Weekblad voor VENBAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat, uit twee bladen Ter herinnering. Openbare Vergadering Gemeenteraad te VENRAY. Bang voor onweer. Gemengd Nieuws. Zaterdag 14 Juni 1924 40e Jaargang No 24 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1_»30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 81. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regel9 60 ct elke regel meer 7*/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Onttrekking weggedeelte aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn aan den Raad voor te stellen aan den openbaren dienst te onttrekken het »oetpad gelegen in het «Oirloscbe veld" en voorkomsnde op den staat »ao wegen en voetpaden onder no 179 loopende door d« per- ceelen sectie F 1008, 440, 263 en 1765. Degen, die tegen de onttrekking van dit weg gedeelte aan den openbaren dienst bezwaren heb ben, worden xritgenoodigd, binnen 14 dagen na datum dezer bekendmaking hunne bezwaarschriften hiertegen in te dienen, tot mondelinge toelichting waarvan zitting commode en incommodo zal wor den gehouden ten Raadhuize (Burgemeesterskamer) op Vrijdag 20 Juni a s. des voormiddags elf uur Venray, 4 Juni 1924. Burgemeester en We houders voornd. O. VAN-DELOO. De Secretaris, VAN HAAREN Denk aan 27 Juni Vereerders van het H. Hart, 27 Juni is 't groote feest van uw Liefdekoning. Die dit feest uitdrukkelijk heeft ge vraagd. Zoo ooit dan moet ge op dien dag uw ijver en uw liefde toonen: In de kerk door mede aan te zitten aan Zijn Liefdetafel en te nuttigen Zijn Liefdebrood tot eerherstel voor de be- leedigingen Zijn H. ITart aangedaan. In uw huis door intronisatie van 't H. Hart of plechtige vernieuwing der toewijding met bijzondere verlichting en versiering van uw H. Hartbeeld. Denk aan den offerblok in de Paters kerk voor 't H. Hartstandbeeld; maar vergeet ook niet te offeren in de Groote Kerk voor de H. Hartmis op den eer sten Vrijdag der maand en voor deze maand nog in 't bijzonder voor een plechtigen Dienst op 27 Juni. Denk aan »De Liefdekoning" en volg zijn raad!-Gij, welke dit maand blaadje nog niet ontvangt, bestel het nog heden bij de Eerw. More Gonzaque of bij den Secretaris van het H. Hart- comité. Moedersde Eerw. Mère Gonzaque heeft zich welwillend bereid verklaard tot het verkoopen van »Wiege-Schildjes". Vergeet gij nu niet een schildje te halen en te hangen in de wieg van uw lieveling; gij stelt daardoor uw kind onder de bescherming van Jezus H. Hart. Waar zal uw kleine veiliger rusten van den op Vrydag 6 Juni 1924 nam. 5 uur. Tegenwoordig waren alle leden. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen en werden deze van 'n drietal vergaderingen na voorlezing zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. 2 Aanvulling begrooting dienst 1924 De Voorzitter deelde mede, dat de post voor het bouwen van het raad huis diende overgebracht te worden van den dienst 1923 op den dienst 1924 en zou hiertegen zijns inziens wel geen bezwaar bestaan. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat het besluit tot het bouwen eener Lagere Landbouwschool door Ileeren Gedeputeerde Staten was goedgekeurd. 3 Ingekomen schrijven van Ged. Staten in zake de door den Raad vast gestelde verordening tot heffing eener belasting onder den naam van „leges" voor door of vanwege de gemeente verstrekte diensten. De Voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten betreffende deze verordening hadden opgemerkt, dat volgens de Vogelwet voor een vogelakte geen af zonderlijke leges mochten geheven worden en dat de leges van f 7.50 voor een jachtakte hun te hoog voorkwam. Wat het laatste punt betrof, konden B. en W. echter het gevoelen van Ged. Staten niet deelen en stelden zij mits dien den Raad voor aan Ged. Staten te berichten, dat de Raad het bedrag van f7.50 voor een jachtakte wenschte te handhaven, te meer, wijl in Ooste lijk Noord-Brabant overal f7.50 ge heven wordt en dit bedrag bij Ged. Staten van Noord-Brabant geen bezwaar schijnt op te leveren. Verder deelde de Voorzitter mede, dat het voor velen die nu jagen, beter zoude zijn, dat zij werkten en dat het dus verkeerd is den prijs eener jachtakte zoo laag te stellen. Werd dienovereenkomstig besloten 4 Ingekomen schrijven van Ged. Staten in zake de door den Raad vast gestelde verordening tot wijziging en aanvulling der Motor- en Rij wiel ver ordening. De Voorzitter deelde mede, dat van Ged. Staten een schrijven was inge komen betreffende de door den Raad vastgestelde verordening tot wijziging en aanvulling der Motor- en Rijwiel verordening in deze gemeente en dien de daarin volgens gemeld college nog enkele wijzigingen te worden aange bracht. Wijl bedoelde wijzigingen echter meer van redactioneelen aard waren, zou er wel geen bezwaar tegen bestaan in deze aan den wensch van Ged. Staten te voldoen. Werd goedgevonden. 5 Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener schoolovereenkomst met de gemeente Maashees, waarvoor mach tiging van Ged. Staten van Noord- Brahanten Limburg is verkregen. De Voorzitter deelde mede, dat tot het aangaan dezer overeenkomst reeds het vorig jaar was besloten, doch had de Kon. goedkeuring ongeveer 10 maanden op zich laten wachten en moest de raad zijn besluit thans nog eens pro forma herhalen om daarop de goedkeuring van Ged. Staten te he komen. Werd goedgevonden. 6 Voorstel van B. enW. tot ver koop van gronden te Venray-IJssel- steyn. a. circa 20 ÏÏ.A. aan M. Huibers te Oploo. b. circa 7 H.A. aan J. Coe- nen te Ottersum. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. voorstelden aan M. Huibers te Oploo en J. Goenen te Ottersum respec tievelijk 20 en 7 H.A. gronden, gelegen te VenrayIJsselsleyn te verkoopen onder dezelfde voorwaarden condities als de andere ontginningsgronden steeds verkocht werden en was het volgens B. en W. in het belang van IJsselsteyn om aldaar zooveel mogelijk boerderijen te stichten. Werd goedgevonden tot dezen verkoop over te gaan. Wethouder Janssen vroeg of het niet gewenscht zou zijn dat B. en W. door dén raad gemachtigd werden om in spoedeischende gevallen zelfstandig te kunnen handelen, mits dezelfde voor waarden gehandhaafd bleven. De meeste aanvragers hebben gewoonlijk elders hun boerderij verkocht en wenschten dan liefst- zoo spoedig moge lijk geholpen te worden. De Voorzitter vermoedde wel, dat noch de Raad noch Ged. Stalen be- zwaai zouden maken, wanneer door B. en W. bij uitzondering eens eigen machtig werd gehandeld ten einde in deze vertraging te voorkomen. 7 Benoeming van een Hoofd der School te Venray-Heide. In verband met de besprekingen welke bij dit punt moesten plaats heb ben schorste de Voorzitter de openbare vergadering en ging de raad in geheime zitting over. Na ruim 'n half uur geheime zitting werd de openbare vergadering heropend en werd onmiddellijk tot stemming overgegaan. Nadat de stembiljetten reeds waren ingeleverd vroeg de heer Odenhoven of het niet gewenscht zou zijn om de voordracht eerst eens bekend te maken. De voorzitter zeide, dat de opmerking van den heer Odenhoven zeer juist was en was dit door spreker verzuimd. Desverlangd zoude hij echter de reeds ingevulde stembiljetten vernietigen, waartoe op verzoek van den heer Oden hoven werd overgegaan. De voorzitter deelde daarna mede, dat door B. en W. in overeenstemming met den heer Inspecteur op het L. O. de volgende voordracht was opgemaakt. 1. N. H. J. Swarte te Maarheeze 2. J. A. H. van Genuchten te Eind hoven. 3. V. C. A. Coenen te Geldrop. Bij de daarop gehouden stemming werden uitgebracht 11 stemmen op den heer Swarte en 2 op den heer Coenen, zoodat de heer Swarte benoemd was. 8 Vaststelling der huurwaarde der woning te He\jde, eventueel voor het Hoofd der School te bestemmen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. voorstelden om de huurwaarde voor de eventueel aan het hoofd der school te Venray-Heijde toe te wijzen woning te bepalen op f325. Verder stelden B. en W. voor om met ingang van 1 Juli a. s. de huur waarde van de woning van het hoofd der school te IJsselstein eveneens te bepalen op f 325. -Werd goedgevonden. 9 Behandeling reclame vergun ningsrecht. 10 Behandeling reclame aanslag hand- en spandiensten. De voorzitter deelde mede, dat deze beide punten in geheime zitting behan deld waren en wijl niemand hierover in openbare vergadering nog iets wenschte te zeggen, werd overgegaan tot het volgende punt van de agenda. 11 Voorstel van B. en W. tot het vaststellen der afschrijvingen op de bezittingen dei' gasfabriek per 31 Dec. 1923 ingevölge de art. 21 en 19 eerste lid der verordening regelende het Be heer van hei Gasbedrijf der gemeente. De voorzitter deelde mede, dat de balans dit jaar niet zoo gunstig was als het vorig jaa: wijl de kolenprijzen hooger geworden waren. Werden de f 1600, welke het vorig jaar voor dit jaar gereserveerd waren, er bij gerekend, dan bleef er nog een voordeelig saldo van f 905,67 over hetwelk dan weder om aan 1924 ten goede zou komen. De voorgestelde afschrijvingspercentages waren genomen van de boekwaarde en dus niet van de aanschaffingswaarde en bedroeg de totale afschrijving f 3841,28. Werd goedgevonden. 12 Ingekomen schrijven van de Commissie tot wering van schoolver zuim. De voorzitter las dit schrijven met de daarbij gevoegde memorie van toe lichting voor. Ook het aan B. en W. gerichtte schrijven alsmede het daarop door dit college gegeven antwoord werden door den voorzitter voorgelezen De commissie vroeg daarin, om de ver goeding van den secretaris te verhoo- gen van f 75 op f 200, en de leden der commissie een presentiegeld toe te kennen van fl per vergadering. B. en W. hadden op een daartoe aan hen gericht schrijven geantwoord, dat zij geen termen aanwezig achten om op dit verzoek in te gaan. De voorzitter lichtte het standpunt van B. en W. in deze nader toe en deelde mede, dat op de gehuchten de laatste jaren bijna geen schoolverzuim meer voorkwam en waren de werk zaamheden daardoor dan ook niet noemenswaardig vermeerderd. Wel zou er eenige vermeerdering van werk zaamheden zijn, maar daarvoor werd ook f25 meer vergoeding gegeven. Wat het presentiegeld betrof, deelde de voorzitter mede, daarvoor nooit eenfge vergoeding was gegeven en had men er steeds 'n eer in gesteld dat werk te kunnen verrichten. Spreker hoopte dan ook, dat dit oud en mooi gebruik in Venray, om dergelijk werk gratis te verrichten, ook in de toekomst gehand haafd bleef. B. en W. stelden dan ook voor om 't voor een jaar eens met de f 75 te beproeven en kon daarna over legd worden of salarisverhooging voor den secretaris al dan niet noodig zou zijn. Mocht de commissie echter onver hoopt niet genegen zijn hare werk zaamheden onder deze omstandigheden voort te zetten, dan zouden B. en W. deze werkzaamheden tot zich nemen. Van B. en W. waren, voorloopig geen voorstellen te verwachten om een hoogere toelage te verleenen. De heer Winters was niet dezelfde meening toegedaan als de leden dezer commissie, die hun lidmaatschap niet meer als een eereambt beschouwden, en wenschte hij dan ook, dat de Raad er zich hier openlijk over uitsprak, dat het lidmaatschap dezer commissie een eerepost was en dat de leden dezer commissie eene hoogst eervolle betrek king vervulden. Spreker zeide dit niet alleen als vader van een gezin en als lid van een gezin van 16 kinderen maar bovendien als onder-voorzitter van de Afd. Venray v/d. Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Het voorstel van B. en W. werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aan genomen. 13 Benoeming van een lid in de commissie tot wering van schoolver zuim. In de vacature van Mej. Wismans werd tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim benoemd Mej. Beu kers. De heer Odenhoven zou gaarne eeni- ge inlichtingen ontvangen omtrent het rioleeringsplan. De voorzitter deelde hierop mede, dat de werkzaamheden van dit plan zoover gevorderd waren, dat het tech nisch uitvoerbaar was en zouden de kosten ongeveer f 85000 bedragen. Thans werden echter nog elders in lichtingen ingewonnen omtrent aflos singstermijnen, heffing van belastingen enz. Na het verkrijgen dezer inlichtin gen zal de technische adviseur deze kunnen verwerken en verwachtte spreker, dat men 't volgende jaar een definitief plan zal kunnen aanbieden. Verder vroeg de heer Odenhoven nog om !een stuk gemeentegrond aan den Maasheezerweg niet meer in eigen exploitatie te houden en dit publiek te verpachten, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit wellicht ook zou ge schieden. De heer Winters kon zich neerleggen bij de toelichting van den voorzitter in zake het rioleeringsplan, doch vroeg hij of de betrokken gestichten ook voor de helft tegemoet gekomen waren in de f 2000, welke de raad voor de eerste werkzaamheden gevoteerd had, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De heer Fonck vroeg hoe het stond met de vuilniskar, waarvoor op de be grooting een post stond uitgetrokken De voorzitter antwoordde, dat er mo menteel nog geen plaats was, maar dat B. en W. spóedig met een voorstel daaromtrent zullen komen en deze ook dit jaar nog tot stand komt. De heer Fonck zeide verder, dat, nu wij hier in Venray zoo'n mooi kiosk hebben, het niet meer in den smaak van het publiek valt om de concerten van 6 tot 8 uur te geven en vroeg hij of er niets aan te doen zou zijn om deze concerten voortaan van 8 tot 10 uur te doen geven. De voorzitter zeide, dat de vaststel ling der datums en uren van het con cert in overleg met de gezelschappen geschied. In het tweede halfjaar wor den de concerten later gezet en heeft men alsdan een proef, wat het publiek het beste bevalt. De heer Pubben klaagde, dat de puinplaats thans schandelijk misbruikt werd en kon er momenteel nauwelijks een kar meer passeeren. De voorzitter zeide toe dat onmiddel lijk te zullen laten controleeren. De heer Fonck merkte nog opdat er op de standplaats voor woonwagens nogal eens een vuur brandde en zou het hem niets verwonderen als het gemeentebosch aldaar ook nog eens in brand geraakte. De voorzitter zeide ook hiervoor controle toe. De heer Pubben vroeg of er tegen betaling geen gelegenheid gegeven kon worden om plaggen te steken. De voorzitter antwoordde hierop, dat de raad zich reeds vroeger difinitief had uitgesproken -tegen het steken van plaggen, wijl de grond er slechter door werd. Nadat de heer Geurtsnogeen enkele inlichting gevraagd had omtrent den keuringsdienst en deze door den voor zitter verstrekt was, werd de vergade ring door de voorzitter met gebed gesloten. Z. schrijft in de »Zutphensche Ct." Van alle natuurverschijnselen is ons vlakke land, dat geen aardbeving kent en geen vulkanen heeft, wekt het on weer den meesten angst. Als de zwarte wolk uit het Z.W. rommelen nader- kornt, dan voelen zich tallooze harten in de macht geraken van het onafwijs bare noodlot. Sommige vertoonen zoo veel vrees, dat men het vermoeden heeft uitgesproken dat de electrische spanning der atmosfeer daarvan de oorzaak zou zijn. Dat is echter moeilijk aan te nemen, daar zuigelingen en idioten volkomen vrij blijven van zenuwachtige opwinding gedurende een onweer. Daar staat weer tegenover, dat vele dieren wel door een naderend on weer beïnvloed wordenzwaluwen verlaten de lucht, musschen de straat en zoeken een beschuttend plekje, honden janken, het vee 'groept met de koppen omlaag bij elkaar in de weide. Maar menschen met een gezonden slaap gezegend kunnen onder het zwaarste onweer doorslapen zonder dat de geringste werking bij hun zic&'baar wordt. Wie onder een onweer in een huis vertoeft, dat van een goeden en toe reikenden bliksemafleider is voorzien, heeft van het onweer weinig, misschien niets te vreezen. Ik zeg met opzet: een goeden en toereikenden, want op dit gebied hoort men nog wel eens van verbluffende zorgeloosheid en onwetend heid. Zoo hoorde ik eens van een afleider, die gebroken en niet hersteld was. Hij liep over het dak langs den muur naar beneden tot zoowat op de hoogte der ramen van het benedenhuis om daar in de lucht te eindigen. Men had zeker gedacht, dat de bliksem den grond, dien hij bij de ramen immers wel zien kon, nu zelf wel zou vinden. Op zeer groote gebouwen worden gewoonlijk twee of drie afleiders ge plaatst, bijv. een middenop en een op elk der einden. Dat zal wel voldoende zijnde zestien afleiders, die »Zijn Doorluchtigheidje" van Fritz Reuter op zijn slot te Neu-Strelitz had laten zetten, maakten van het mooie paleis een stekelvarken. Voor kerken wordt gewoonlijk het hoogste punt, de torenspits, aangewezen om den afleider te dragen. Op scholen die een groot deel van den dag een dicht opeengepakte bevolking van veroorzaakt door branden, snijden of stop ten, moeten dadelijk met Akker's Klooster balsem behandeld worden. Deze voortreffen lijke balsem is niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn, zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis ie bobben, het kan U dagelijks te pas komen. kleinen herbergen, ziet men zelden een afleider. Wie in de stad onder een onweer in een huis zonder bliksenafleider ver blijf houdt, heeft evenmin reden om angstig te worden. In de stad met haar hooge gebouwen kan de bliksem den bewoners en hun eigendommen nauwe lijks eenige noemenswaardige schade toebrengen. De onweerskroniek der groote steden met haar zee van huizen sjJreekt wel van inslaan door schoor- steenen en uitbouwsels, maar bijna altijd zonder brand te veroorzaken en met gewoonlijk onbeteekenende mate- rieele schade. Ook meldt zij het treffen van boomen en palen van telegraaf, telefoon en electrische verlichting. Deze schijnt de bliksem altijd en over al te zoeken, ook in de dorpen en zoowat bij elke bui, die er over komt. Nagenoeg alle gevallen van het dood slaan der menschen in de groote stad, betreffen personen die zich op straat ophielden. Op landwegen en onder alleenstaan de boomen worden alle jaren nog vele menschen en in weiden nog vele run deren door den bliksem getroffen, maar binnen de huizen op het land is dat zeldzaam geworden, zoodat men beweren kan, dat iemand, die in een autorijdt, in veel grooter levensgevaar verkeert, dan de bewoner van een steenen hnis onder een zwaar onweer. Slechts in een paar opzichten zijn wij in onze woningen aan gevaar blootgesteld. Ten 1ste door de induc tieverschijnselen die bij zware ontladin gen in de electrische geleidingen kun nen optreden. Het is bekend, dat men onder een onweer niet moet teiefonee- ren en ook niet bij het telefoontoestel moet komen, tenminste waar boven- grondsche geleiding bestaat. Bij kabel geleiding is niets te vreezen. Daarom wordt de dienst op kantoren onder een onweer geschorst, want zelfs een slag op grooten afstand kan voor den deel nemer aan een gesprek door de inductiestroomen, die hij opwekt, ernstige gevolgen hebben. In de tweede plaats is nabijheid van den schoorsteen een gevaarlijke plek, daar het rook kanaal een uitstekende geleider is. Summa summarum we zijn tamelijk veilig in ons huis. Wil men nu bij nacht nog iets doen om zijn weinige trefkansen te verminderen, dan kan men in bed blijven of op het vloer kleed gaan liggen het meerendeel der ledikanten met de daarin liggende matrassen, kussens en dekens werken evenals het vloerkleed als isolatoren. Zeer verkeerd is het onder zwaar on- weder met elkaar naar de woonkamer te trekken, om daar onder of niet ver van den schoonsteen saam te kruipen. Wil je opstaan uit vrees, dat een mogelijke brand je ongekleed zou kunnen verrassen, ga dan in een ver trek zonder schoorsteen bijv. naar den gang, dié meestal midden door 't huis gaat. Die wordt door den bliksen zelden bereikt. Meestal omglijdt 't hemelvuur 't getroffen gebouw, waarbij een stroo- dak of een gedekt dak natuurlijk in brand geraakt, maar 'n pannen dak meestal alleen beschadigd wordt. Buitenshuis geldt nog altijd de goede oude ondervindingLoop onder 'n zwaar onweer niet door een open veld en schuil niet onder alleenstaande boomen. Pas daarbij het versje toe »Ontwijk den eik, Maar zoek den boek." De laatste oude volkswaarheming door de wetenschap gestaafdeiken worden dikwijls getroffen, beuken bijna nooit. Ook dennen en sparren dienen vermeden te worden. Noodlottig ongeluk. Bij het prijsschieten in een weide Pinkster-Maandag bij gelegenheid der kermis heeft omstreeks 7 uur een noodlottig ongeluk plaats gehad in Munstergeleen. Bij het laden van een flobert, ging tengevolge van onvoorzichtigheid van een der schutters plotseling het geweer af, waardoor het omstreeks 10 jarig zoontje van dhr. D. dat zich in de na bijheid bevond het schot in het onder lijf kreeg.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1