Tweede Elafl ra PEEL Ei MMS Het gouden Bidsnoer. Y raagt Uwen winkelier de prima Tabaksfabriek „Walhalla No. 22 Zaterdag 31 Mei 1924 Hoe de naaimachine werd uitgevonden. KK UIJL.1j JSTON vanaf 12 tot 50 cent per ons P. ROEMEN, STEIJL Elias Howe, een arme molenaars zoon. zag op 9 Juli 1819 te Spencer in Massachusetts (Noord-Amerika) het levenslicht. Reeds als zeer jonge mac voelde bij zich ten zeerste aan getrokken tot mechanica en werk tuigkunde en offerde hieraan al zijn vrijen tijd op, totdat hij eindelijk zijn wenschen vervuld zag en werk bekwam in een machinefabriek te Cambridge. Van daar ging hij naar Boston en kwam als mechanicien in dienst van een fabriek van optische instrumenten en verrekijkers De eigenaar had schik ia de uitgesproken uitvindersnelgingen van zijn onder geschikte en zeide schertsend tot hem op zekeren dag E'ias, wan neer je er naar streeft nog eens een groot man te worden, vind dan een machine uit, waarmede genaaid kan worden, en je toekomst is verzekerd. En sinds dit orgsnblik, aldus de Manufacturier, had Elias Howe zicb onverzettelijk voorgenomen een der gelijke machine samen te stellen. Alles beproefde hij, doch alles mislukte. Met zijn vrouw leed hij bit'ere armoede en slak zich tot over da ooren in de schulden. Hij arbeidde van 's morgens voor dag en dauw tot diep in den nacht, en wat hij verdiende besteedde hij aan wat hij noemde zijn dwaze uit. vinding. Zijn onverwoestbare vlijt dwong zelfs de achting af zijner scbuldeischers, die hem daarom nogal tamelijk met rust lieten De smeekbede en ve'wijten zijner ecbtgeooote om toch die krankzin nige uitviodrng ie laten vareD, ver mochten niets. Verbeeld je, eeD naaimachine wil die man uitvinden 'n naaimaciir.a, dat wil zeggen een apparaat, dat het werk, wat anders de bekwame en fjjngeoefende hand van den kleermaker en de naaister al zoovele eeuwen verricht, machi naal doet, en daarbij sneller precieser en bairouwbaardar. Bespottelijk Doch Diets kon Howe er toe bren gen zijn proefnemingen in den strek te laten, vast overtuigd als hij was, dat het hem toch eenmaal gelukkeD moest. Totdat op zekeren dag, toen hij aan een weefstoel cenige reparatie moest verrichten, rijn oog getroffen werd door het been en weergasnde weBfschuitje. Dat bracht hem op de gedachte bet suizende schuitje met de naald te verbinden en de oplossing was gevonden 1 Dack zij de hulp van een trouw vriend des uitvinders, een brand- stoffenhandelaar, George Fischer genaamd, die aan Howe voor zijn proefi emingen reeds meer dan 5000 dollar geleend had, was du de aller eerste naaimachine weldra gecon strueerd. 11. Freule Constance was beminnelijk maar zedig, en zij leverde het bewijs, dat een godsdienstig hart zeer goed de vroolijkheid kan beminnen, en onschul dige jok en snaaksche plagerijen vol strekt niet de liefde tot de deugd be hoeven uit te sluiten. De gasten, waaraan er eenige aan Reinold ofschoon slechts van aanzien, hekend waren, onderhielden zich nu en dan met den fabrikant die het treurig voorval nog eens in het breed voor hen moest verhalen. Hun gedrag tegenover hem zou voor den oppervlakkigen be tschouwer niets bijzonders hebben gehad, wat eenigszins de aandacht kon trek ken. Zij waren in het oogloopend vriendelijk, en hunne wellevendheid was voor ieder ander dan Reinold vleiend geweest, had de diepdenkende fabrikant niet ten duidelijkste gevoeld, dat deze laatste op een gepaste manier alle gemeenzaamheid uitsloot Hoezeer dit hem hinderde, was hij er de man niet naar, zich er aan te storen, deed alsof hij niets bemerkte, en beloonde dit bewijs van trotschheid met eene losheid en bevalligheid, Welke hun hoogmoed bijna ontwapenden. Het feest, waarvan Reinold de held was, liep in de beste orde af, en Omstreeks Juni 1844, kon men dan ook ln een te Boston verschijnende courant het volgende bericht lezen »Groote wedstrijd Opzienbarende gebeurtenis Op den 14en Juni 1844 des na middags te 5 uür, heeft in de ver koopzaal van het kledingmagazijn der firma Auburn and Cie., Arwood- street te Boston, een naai-wedstrijd plaats. De vijf beste naaisters vaD genoemde firma tredan in het strijd perk tegen de door onzen stadgenoot Elias Howe uitgevonden naaimichine. leder belangstellende is welkom. Entrés vrij Bij het vernemen van deze tijding spoedden de vrienden van Howe zich naar de schamele woning van den genialen uitvinder. Hier vertoonde da echtgenoote van Howe aan de verwonderde bezoekers het kloina wonderwerk, dat aan haar man zoovele slapelooze nachten en aan het gezin zulke bittere zorgen bereid bad. Daar stond een zeer eigenaardig samenstel van ijzer, draad en blik, dat bitter weiüig overeenkomst ver toonde met de nu door ieder mensch bekende naaimachine. Men vond bet een komiek ding, doch da lachlust verkeerde in be wondering. toen Mrs. Howe een stuk linnen in tweeën scheurde, deze reepen ta zamen legden, de machine met de hand in beweging bracht od rrrrrr, eer men nog recht wist wat eigenlijk had plaats gevonden, waren de beide stukken weder door een onberispelijk zuiveren naad vereenigd Maar dit grensde toch aan tooverij! Daar had men met da hand minstens een kwartier lang werk aan gehad 1 Howe overwon Zijn machine sloeg de vijf beste en geoefendste naaister, dat wil zeggen, lij verricht te hetzelfde werk dat de vijf meisjes deden, in korteren Vele honderdeD belangstellenden woonden den wed strijd. Na afloop schoolden de kleer makersgezellen en naaisters te z^moD en bedreigden den uitvinder en zijn machine, doch een sterke politiemacht bracht hem veilig naar huis. Doch één ding deed hij hij nam patent op zijn uitvinding bij de Amerikaansche regeeriüg, en besloot met bloedend hart. door den nood gedwongen, dit patent tè verkoopen, teo einde zoodoende zijn dringendste schulden te betalen en zich voor de bitterste armoede ten miDste eenigs zins te vrijwaren. Doch ook dit mocht hem niet gelukken. Geen sterveling in het toch zoo vindingrijke en industrieel ontwikkelde Amerika toonde zich bereid om het pateDt aaD te koopen. Men beschouwde het voor de praktijk waardeloos, de kleine machine die heden ten dage in bijna geen huishouden van de gezamenlijke beschaafde wereld ontbreekt. Een jongere broeder van den uit vinder verschafte eindelijk uitkomst. meej- dan voldaan keerde de gelukkige jongeling huiswaarts, de verzekering met zich nemende, dat hij op het kasteel »Doeblenburg" een goeden in druk had achtergelaten. Hier zweeg de verhaler, kreeg een vervaarlijke hoestbui, dronk zijn glaasje leeg en zeide Pulman, jij weet er toch ook nos wel wat van, vertel jij nu eens een beetje, want mijn keel is waarachtig schor. Kom, riep de hoefsmid, het begint nu juist goed te worden, en nu wil je er uitscheiden, neen Jasper, we laten je niet los, eventjes gerust en dan weer aan den gang. Ik kan het ook niet vertellen, zooals jij het doet, sprak de pokdalige wagenmaker, nadendend over zijne met pokpuiten bezaaide wang wrijven de jij bent jarenlang in die familie bekend, en je hebt ook slag van ver tellen dat is ieder zijn werk niet. Nou ik mag Jasper ook wel hooren, voegde de boer er bijweet je, als ik nou zoo wat lezen zou, be greep ik het niet, maar de kastelein brengt het zoo duidelijk aan je versland, dat zelfs een kind het mot begrijpen. Geef den man dan een oogen blikje rust en daarna zal hij wel ver volgen, zeide ik; de geschiedenis begint mij ook te bevallen. Deze lof scheen Jasper aan te slaan, en na de kachel nog eens aangespro ken en de glaasjes, op ons verzoek en naar zijn eigen wensch, nog eens ge vuld te hebben, terwijl Sultan, uit zijne sluimering ontwakende, zijn meester Met zijn laatste spaarpenning trok hij met de naaimachine van Amerika naar Engeland, in de hoop nu toch eindelijk eens belangstelling voor de gewichtige uitvinding van siju broe der te vinden. En bij had succes Te Cbeapside toonde de kofierfabrikant William Thomas zich bereid de machine voor 250 pond sterling te koopen, onder voorwaarde dat hem het patent voor Engeland verleend werd. Bovendien wilde hij zich verplichten voor iedere ervaardigde en verkochte machine den uitvinder 3 pond te betalen. Op deze voorwaarden gingen de gebrs. Howe in en Elias besloot in 1847 zelf naar Engeland te gaan. Hij bracht verbeteiingen en vol makingen aan de machine, doch de grootfabrikant Thomas behandelde hem laaghartig en bedroog hem zoo danig, dat de arme uitvinder ten eiode raad, weldra zoo arm als een bede laar, zijn eigen laatste machine moest verkoopen, om weder naar Amerika terug te kunnen reizen. In New York vond hij plaatsing als gewoon arbeider in een machine fabriek, en verbitterd, in zijn levens moed gebroken, bekommerde hij zich in het minst niet meer om zijn uitvinding, die inmiddels den Eo» gelschman William Thomas ic korten tijd tot millionair had gemaakt doch bovendien ook in Amerika de aan» dacht van een energieken, onderne» manden man gewekt had. Deze man was Isaak Maiit Singer en leider van een rondreizend tooneel- gezelschap. Met groote bekwaamheid bracht bij aan de machine werkelijk ingrijpende \erbeteringen aan cd presenteerde, onder e9n doeltreffende reclame, zijn prodruct aan de indus» triekringen van Amerika, als de Sioger»Naaimachioe. Van den eigen lijken uitvinder wist men destijds werkelijk niet of hij nog leefde ol dat hij nog rechten op het patent kon doen gelden, of wat dan ook. VaD de schitterende zaken, door SiDger friet eerste pratische naaimachine gedaan, had Elias Howe in zrjn ver- jeugdigen leeftijd van 48 jaar, juist bitterde teruggetrokkenheid dan ook in dezelfde maand, waarop de Fran geenszins eeoig vermoeden. jsche regeering op de wereldteDtoon» Vrienden van hem wezen bem op .'stelling te Parijs de groote waarde de schitterende resultaten der SiDger» Naaimachine-Maatschappij en rieden hem aan zijn rechten op het pateDt te doen gelden, Doch kampensmoede toonde bij niet den minsten lust om weder te gaan vechten. Doch toen der Singer»Maatschap» pij bleek, niet alleen dat de oorspron kelijke uitvinder nog leefde en dat hij alleen het patent voor Engeland had verkocht, doen dit voor Amerika nog werkelyk ten zijnen name stond, kwam men tot een overeenstemming, waarbij aan het licht kwam, dat in het jaar 1862 reeds 300.000 naai» machines in de VereeDigde Staten in gebruik waren. Voor elk der machi» nes betaalde de Singer-Maatschappij aan den tot dusver onbekenden pa» tenthouder 5 dollars. Het was dus een behoorlijk sommetje dat den ge» lukkigen Howe zoo onverwacht in den schoot viel. Hij richtte te Bridgepost zelf een groote naaimachinefabriek op. die op dea huldigen dag nog bestaal en die meerdere honderdduizenden van deze gewichtige, voor iedere huishouding, kleedmakerij en coüfec» tie ateliers zoo onontbeerlijke macbi» nes heeft afgeleverd. Aan de Sioger»Maatschappij komt de eer toe de eerste origineels machi» nes, geschikt voor het practische gebruik, in omloop te hebben ge» bracht. Ook door Howe en zijn mechani» ciens werden aan de machine nog vele verbeteringen gebracht. Doch de uilvinder mocht van de vruchten van zyn levenswerk slechts weinige jaren genieten. Zijn gezondheid was ernstig ge» schokt door zijn leven van jarenlange nood en ontberingen, door ontgooche lingen en de talrijke doorwaakte nachten. Hij stierf den 3en October 1867 te Brooklijn in den betrekkelijk nog van zijn gewichtige uitvinding erkende, door hem te benoemen tot Grootridder van bet Legioen van eer. UitviDdersnoodlot goedig aanzag, als noodigde hij hem evenzeer om voort te gaan, vervolgde de onderhoudende dorpswaard zijn ver haal Freule Constance reed, na dat ongelukkig voorval, nooit meer alleen Ging zij een toertje maken, dan had zij meestal den palfrenier bij zich, maar over het geheel, en dit was haar ook door den dokter aangeraden, ver maakte zij zich meer met wandelen. Op die morgenwandelingen ontmoette zij dikwerf Reinold Flenking, die zijne gewone bezoeken aati de arbeiders gezinnen bracht. Innemend en beleefd, was zijn gezel schap op het laatst haar niet onver schillig geworden, en de jonkman maakte er van zijn kant geen geheim van, dat hij haar zeer genegen was. Niets is meer in staat de genegen heid van een meisje te doen winnen dan eene welsprekendheid, die het onderwerp, dat men behandelt, op heldere en bevattelijke wijze uiteenzet. Reinold Flenking wist van alles. Hij had gereisd en zeer veel gelezen, en wat hij in de boeken had ontmoet en van zijn gading bevond door zijn sterk feheugen in zijn geest bewaard. Uit ezen schat zijner ervaring en kundig heden bracht hij een goeden voorraad voor haar ter markt, en het loon, waar mede freule Constance de gekochte waren betaalde, bestond uit de munt, welke men lof en hulde noemt. Hoe zeer hare goede moeder haar had in geprent, dat het zeer verkeerd is iemand in het gezicht om kundigheden of lieftalligheden te vleien, en zij ook altijd, aan die lessen getrouw, in haar leven zoo dacht te handelen, het was haar onmogelijk den begaafden jonge ling een woord van goedkeuring te onthouden, te meer daar zij had opge merkt, dat eigenwaan en hoogmoed niet tot zijne ondeugden behoorden. Had, bij al het beminnelijke dat de fabrikant in haar oog bezat, deze haar getoond een ongodsdienstig hart te bezitten, dan zou zij hem om zijne bekwaamheden wellicht bewonderd, maar ook zeker diep beklaagd hebben, en zooveel mogelijk zijn gezelschap ontweken zijn. Doch ook op dit punt bleek zijne degelijkheid. Het was hem niet genoeg zijne ker kelijke verplichtingen als katholiek na te komen, maar hij bleek ook in woord en daad de christen, wiens handel en wandel het uitvloeisel van 's Heilands leer zijn. Zijn werken was bidden en zijn bidden scheen werken, en de gods dienstige gevoelens die uit al zijne handelingen te voorschijn kwamen, dwongen het jeugdige meisje achting en bewondering af, en staken bij haar Ingezonden Mededeellngen Hoedt U hijtyds. Kou, tocht, griep, koorts enz. ver oorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiên, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te ver sterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasont steking, nierzand, nierwaterzucht nier steen voorkomen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 28 Nuttige wenken. Om vergiftiging te voorkomen is het zeer aan te bevelen alle fleschjes of doosjes, die eenig vergif bevatten, dui delijk met een opschrift te merken. Het ook een uitstekende gedachte om dergelijke fleschje met een klein belletje te voorzien, zooals kinderen voor hun pop gebruiken of zooals men een kat ombindt. Als men soms in het donker of in haast zou misgrijpen, waarschuwt het kleine belletje voor gevaar. Voor de waschAls men in de nog warme stijfsel een klein stukje spek laat aftrekken zal, men bemerken, dat het strijkijzer nooit kleeft. Vooral bij de behandeling van kant en tulle gor dijnen is dit middeltje zeer aan te be velen. haar, en zij gevoelde zich onder den invloed van braven jongeling als tot een nieuw leven herboren, en beter gehard 's levens beslommeringen, die ook den rijke niet worden onthouden, door te staan. Sedert haar omgang met hem, had zij het bidden aan haar rozenkrans niet nagelaten, en het was haar even zeer eene behoefte gebleven, op dit punt aan den drang van haar hart gehoor te gevenmaar zij kromp den tijd, voor haar vroom en kloosterachtig leven besteed, eenigszins in, en begon ten laatste zeer veel smaak te gevoelen de kluis der armen te bezoeken, waar in zij, om zoo te zeggen, met volle handen intrad, maar vanwaar zij met ledige terugkeerde. Hare ondergeschikten werden door haar met grooter waardeering voor hunne diensten dan voorheen behan deld, en voor ieder had zij een goed woord ten beste. Ook had zij leeren inzien, dat het niet genoeg is midden in de wereld vroom en ingetogen voor zich zelve- te leven, maar dat men, zoo het kloosterleven niet tot onze roeping foedgemeenden, maar toch eenigszinsbehoort, verplicht is, zich in de massa weepachtigen godsdienstzin zonderling te bewegen, zijn naaste met woord en af. Zij trachtte goed te zijn, maar hetdaad bij te staan, en dat zoodoende was haar maar gedeeltelijk gelukt. j zelfs de gezelligheid tot deugd kan Door Reinold werd zij het gewaar, .worden verheven, dat hoezeer bidden voor den christen Ruim een maand achtereen had- niet allen voordeelig, maar dringend den deze ontmoetingen tusschen de noodzakelijk is, er nog iets anders moet jongelieden zich bijna dagelijks opge- gedaan worden, om het rijk der hemelen volgd. Verliepen er in 't begin wel te beërven. Zijne krachtige handelingen eens een paar dagen, dat men elkan- zijne flinke bewegingen, 'waarmede, der niet zag, in den laatsten tijd miste hij, meer dan zij, een schakel der ge- dit geen enkelen dag. schapen dingen uitmaakte, begeesterde Vervolg zie Eerste Blad.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5