Fotografie- Attentie Schoenwerk P. Maassen Th. van Opbergen arawraraiBia. JQS. RENDRIKX Meubelen FOTOHANDEL Bijzonder mooie Satinet Dekens Wed. J. VAN OER LINDEN mager stukbolen, vetnootjes, bruinkoolbriketten en turf. Heerencostuums naar maat Mooie collectie Stalen Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten Bezoekt ons atelier. Op Marktdagen Leo H. Bartels VENLO Parade 50 vindt U bij Van ouds adres voor Linnen en Pellen. uitvoerig becijferde, dat eerlang voor' den gewonen dienst nog 175 200 millioen te leenen zal zijn en voor den buitengéwonen dienst een bedrag van 125 150 millioen in totaal dus pl.m. 350 millioen gulden. Volgende begrootingen zullen dus nog bezwaard worden met een bedrag voor aflossingen rente van wellicht 30 millioen per jaar. De mijnvelden in de Peel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Limburg te Venlo heeft aan den minister van waterstaat geschreven, dat zij haar bijzondere aandacht gewijd heeft aan de onderzoekingen door den Rijks Geologischen dienst, in den loop der jaren binnen het district de Kamer verricht, waardoor is vastgesteld, dat zich'' in den bodem van een groot ge deelte van het district rijke kolenvelden bevinden, meer speciaal bekend onder den naam »Peelmijnvelden". Zij heeft de overtuiging, dat deze kolenvelden alleszins voor exploitatie in aanmer king komen en dat een in exploitatie brengen der mijnvelden niet alleen bij de binnen het district der Kamer ge vestigde industrieën de vroegere wel vaart zou doen terugkeeren, maar tevens aan de vele andere in ons land gevestigde industrieën ten zeerste zoude ten goede komen. In verband met het feit, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp betreffend opsporing van delfstoffen waarbij wellicht mede een regeling zal worden getroffen omtrent het recht van ex ploitatie der inmiddels door den Rijks opsporingsdienst van delfstoffen ont dekte kolenvelden verzoekt de Kamer den minister met aandrang te willen bevorderen, dat deze regeling in ieder geval zoo wordt vastgesteld, dat een zeer spoedige exploitatie der mijnvelden in de Peel zooveel mogelijk is gewaar borgd. Onze Kamer geeft er de voorkeur aan, dat deze exploitatie van particu liere zijde wordt ter hand genomen en verzoekt daarom tevens te willen be vorderen, dat bij het bovengenoemde wetsontwerp een regeling wordt getrof fen omtrent de exploitatie der inmid dels ondekte kolenvelden en dat deze regeling voor de mijnvelden in de Peel in dien geest wordt vastgesteld, dat voor het particulier initiatief de moge lijkheid wordt geopend zich met de exploitatie daarvan te belasten. Dubbele moord te Wjjclien. In den nacht van Zondag is in .de buurtschap Woezik bij Wijchen W. Willems en diens zuster TruiWillems hij oud 75 jaar en zij 68 jaar, op kwaadaardige wijze om het leven ge bracht. De moord werd te ongeveer half acht ontdekt. De buren, die de oude menschen hielpen met huiselijk- en landbouw- werk, hebben om half acht bemerkt, dat de oude menschen nog niet opge staan waren. Gewoonlijk waren ze om 6 uur present. De buurman waar schuwde de buren en samen gingen ze naar de keuterboerderij. Op hun geklop kregen ze geen ant woord merkwaardig was, dat de voordeur niet op slot was. Binnenge komen zagen ze de twee lijken van broer en zuster. De man bekend als «dikke Willem" lag op het opkamertje, waar hij sliep en werd in nachtgewaad gevonden, met hevige wonden aan het hoofd. Ver moedelijk heeft men hem de hersens ingeslagen. Het lijk werd achterove: tegen het ledikant gevonden. De vrouw vond men in een kamertje aan de Oostzijde van het huis vlak voor haar slaapkamer. Bij haar lag een nachtlampje, dat gebroken was. De vrouw had klompen aan. Men Zij hadden twee kinderen de oudste, een zoon, heette Richard en telde ruim tien jaar meer dan zijne zuster Con stance. Beide kinderen verschilden hemelsbreed van karakterhet meisje was zeer zacht van humeur en begon reeds jong hare moeder in godsdienst zin te evenaren, terwijl Richard de voetstappen van zijn vader scheen te willen drukken en zelfs blijken gaf, dat hij hem in wereldsgezindheid over treffen zou. Toen hij van de kostschool te huis kwam, was hij juist achttien jaar, en, mijne heeren, daar begon je me het lieve levennooit heb ik zoo'n wildeman bijgewoond. Te huis was hij bijna nooit te vinden, en in de kerk was 't hem te benauwd, ten minste daar kwam hij zelden, niettegenstaande onze goede pastoor hem nog al eens nareed, en hij van dezen ook meer wilde gezegd wezen dan van zijn eigen moeder, die in dien tijd al zeer veel verdriet van hem had. Hij was nog pas drie weken in het ouderlijk huis terug en had reeds drie keer in het water gelegen, tweemaal van den hit gevallen en bijna zijn hals gebroken, en had op de jacht bij vergissing Cas tor, een zeer aardigen hond, voor een haas aangezien en doodgeschoten. Die wildheid van het jonge mensch nam, in plaats van te beteren, toen hij den mannelijken leeftijd be reikte, eer toe dan af. Mijne heeren, je hebt nooit van je leven zoo'n woes- ten snuiter gezien; dat was altijd maar hollen en dravenen meen je, wan neer hij aan een tol kwam, dat men den slagboom voor hem behoefde te openen? och, neen, hij ging er met vermoedt, dat zij op het hulpgeroep van haar broer uit haar slaapkamer is gekomen en toen door de(n) dader(s) is neergeslagen. Hoe deze binnenge komen zijn, is nog onbekend. Het vermoeden bestaat, dat zij door een luikje bij de keuken zijn binnenge komen en toen naar de slaapkamer van den man zijn gegaanhet luikje stond open. Na den man vermoord te hebben zijn de daders blijkbaar naar de kamer van de zuster gegaan. De plaats van den moord is een rustig, tusschen de bouwakkers ge legen buurtschap waar de boerde rijen als in groepjes bij elkaar staan. De naaste buren wonen er geen tien tot twintig meter van elkander af. De beide slachtoffers van den tragi- schen moord waren bescheiden, brave buitenmenschjes, die hun ouden dag in hun boerderij sleten en door lichten landarbeid nog in hun onderhoud voorzagen. Bij de buren stonden zij zeer goed aangeschreven en deze hielpen de oudjes dan ook naar best vermogen. De sympathie der Wijchenaren gaat allerwege naar de slachtoffers van dit moorddrama, dat groote ontsteltenis en verontwaardiging onder de landelijke bovolking heeft verwekt. Maandagmiddag is het parket uit Arnhem te Wijchen aangekomen tot het instellen van een onderzoek. Uit gemaakt werd, dat een kist was open gebroken. Of daaruit iets ontvreemd is, kon nog niet worden vastgesteld. Het verdere onderzoek bevestigde het feit, dat de man met een hamer op een gewelddadige wijze is doodgeslagen de schedel was geheel open. Ook de vrouw is op deze wijze om het leven gebracht. Het sectie-onderzoek wordt door dr. Hulst, uit Leiden, verricht. Twee verdachten zijn aangehouden, die betrokken zijn geweest bij een Zondag te Alverna bij Wijchen plaats gehad hebbende vechtpartij. Een hun ner had tal van bloedvlekken op zijn kleeren. De hamer, waarmede de moord is gepleegd, is in een put gevonden. Het justitieel onderzoek leidt in de richting, dat personen uit Wijchen de daders zijn. „Menscheneter" gedood. De bevolking van Lohaghat en Kumaon, in het N.W. van Britsch- Indië, is door den moed en de vol harding van een jongeling van nog geen 20 jaar, bevrijd van een tijger, een «menscheneter", die reeds 50 slacht offers onder haar had gemaakt, voor het meerendeel vrouwen en kinderen. De schrik zat er zoo bij de menschen in, dat men zich slechts in groote groepen in het bosch en zelfs langs de groote wegen waagde. Mr. Bruce Abbot van Allahabad, een jeugdig Engelschman, besloot aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Op een morgen, toen het half ver scheurde lijk van een vrouw was ge vonden, het laatste slachtoffer van het roofdier, nam hij zijn repeteergeweer en voldoenden mondvoorraad en posteerde zich op de plek waar hij den tijger terugverwachtte. Het duurde uren, voordat deze kwam, om de rest van het lijk te halen. En toen hij kwam, liep hij op fluweel en voeten. Er brak echter een dood takje, dat hij blijkbaar niet gezien had, en dit waarschuwde den jager. Hij schoot en raakte, doch niet goed genoeg. De tijger vluchtte gewond, want hij liet bloedsporen achter. On middellijk maakte de dappere jongen zich op, die sporen te volgeneen buitengewoon gevaarlijke onderneming Een tijger is listig en verraderlijk, en een gewonde is daarbij tot alles in staat. Drie dagen duurde de achter volging. Toen eerst wist hij hel mon ster op te sporen. Het was bezig.... een nieuw slachtoffer, wederom een vrouw te verscheuren. De jager vuurd on middellijk, Waarop de tijger zijn prooi liet vallen. De ongelukkige was echter reeds dood. Daarop ving er een nieuwe jacht aan. Het dier was thans ernstig gewond en bewoog zich 'slechts lang zaam voort. Doch ook de jager kon slechts kruipende door het dichte onder hout der «jungle" komen en de achter volging duurde nogmaals uren. Einde lijk kreeg mr. Abbot de gelegenheid, en joeg het roofdier op twee pas afstand een kogel door den kop. Onweer. Tijdens het onweer sloeg Zaterdag middag de bliksem in bij Mej. de Wed. van Goch te Vreekwijk te Deurne. Binnengekomen door de bakkerij en winkel, kwam 't hemelvuur in den stal, alwaar 4 koeien werden neergeslagen, doch veroorzaakte geen brand. Daar de koeien weldra weer opstonden en geen nadeelige gevolgen bleken te hebben ondervonden, is de aangebrachte schade gering. Grenskantoor. De Kamer van Koophandel te Venlo had den minister van Financien ver zocht, op den Herungerweg aldaar, een grenskantoor te vestigen. De minister leeft geantwoord, dat dit niet nood zakelijk kan worden geacht en met het oog op de daaraan voor het rijk verbonden kosten niet te rechtvaardigen zou zijn. Oefeningen met een lichte brigade. Krachtens Kon. Besluit zullen dit jaar in Noord-Brabant en Limburg, ge deeltelijk onder leiding van generaal majoor J. M. Benteijn, inspecteur der cavalerie, gedeeltelijk onder leiding van luitenantgeneraal T. F. J. Muller Massis, commandant van het veldleger, oefeningen worden gehouden met een lichte brigade, te vormen uit het 1ste en 2de regiment huzaren, twee batal jons wielrijders, het corps rijdende artillerie, één motorsectie licht geschut en één bataljon infanterie, alsmede personeel en materieel van het regiment genietroepen, van het korps pontonniers en torpedislen, van de schoolcompagnie van den motordienst en van de lucht- vaartafdeeling. De duur van de oefening is bepaald op 9 dagen. («N.R. C."). De pontonbrug te Venlo. Het verkeer over de Maas te Venlo vindt thans voor zoover mogelijk plaats over de oude Maasbrug, met uitzonde ring van zware vrachtkarren of vracht' auto's. Voor lichte vrachtauto's en luxe auto's, kan van de Maasbrug tot nadere aankondiging gebruik worden gemaakt. Door deze stagnatie in de werkzaam heden en ook omdat er in de maand April zoo'n massa regendagen zijn geweest, zal de oplevering van de reparatie van de Maasbrug, beduidend later zijn en vermoedelijk nog wel eenige maanden op zich laten wachten Een burger door een politieagent doodgeschoten. De Leerdamsche correspondent van het Hdbl. meldt Zondagmiddag half vijf is 20-jarige J. van Opijnen door den politie-agent Van der Horst doodgeschoten op twee pas afstand. De verslagene was met een broeder en twee vrienden op den Lingedijk het viertal was eenigszins onder den invloed van sterken drank en twee agenten wilden hen naar het politie bureau brengen. Eerstgenoemde trok een mes en wilde den agent te lijf en deze bedacht op zelfbehoud schoot met zijn revolver Van Opijnen mors dood. Het lijk werd naar het gemeentehuis vervoerd, waarvoor zich een opgewon den menigte had verzameld. De raadsleden A. van Baren (S. D. A. P.) en J. de Vries (S. D. A. P.) heb ben terstond een spoedeischende raads. zijn bruinen draver, een mooi Engelsch paard, altijd maar glad overheen. Een schutter was hij met lijf en zielhij schoot op driehonderd pas afstand van de tien keer, negenmaal in het hart. De jacht was dan ook eene zijner voornaamste liefhebberijen, en dage lijks wanneer de tijd daar was, zwierf hij, met zijn trouwen hond bij zich, en de geladen buks over den schouder door het bosch, dat zich aan de overzij uren in den omtrek uitstrekt. Biljarten, mijne heeren, dat zou ik gelooven, ik heb nooit een fijner speler gezien, dat was carambole op carambole of hij de ballen aan een touwtje had. Hij heeft me wat dikwijls aan mijn hoofd gemaald nadat ik eenige tijd reeds in «De gekroonde Posthoorn" woorde, dat ik mij een biljart zou aanschaffen, want hij kwam hier dage lijks en liep hier door het huis en door al de kamers heen, of hij als mijn zoon hier thuis behoorde. Ik had in het aankoopen van zoo'n meubelstuk niet erg veel zin. Een goed biljart kost veel geld, en de lui, die er hier het meest gebruik van zouden maken, verkiezen eene tafel met zakken, terwijl de jonker aan een biljart, uitsluitend voor carambole bestemd de voorkeur gaf ik had er ook geen plaats ge noeg voor. Misschien was het voor jonker Richard beter geweest, zoo hij in dat opzicht zijn zin had gekregen, want wilde hij biljartspelen, dan moest hij naar de stad, en daar kwam hij in aanraking met allerlei vreemde snoes hanen en gewetenlooze losbollen, die hij dan, na eenigen tijd met hen rond gezwierd te hebben, mede naar het land bracht. Dan was het hier in den vergadering aangevraagd. Een 17-jarige jongen doodgestoken. Eenige jongens te Nieuw Vennep konden het niet verdragen, dat de timmermansknecht W., geboren te Groningen, met een meisje liep. Reeds meermalen hadden zij hem gewaar schuwd deze in hun oogen verkeerde handeling niet verder voort te zetten, j Zondagavond verscheen hij weer met het meisje op den Hoofdweg. Het paartje werd gevolgd door een aantal opgeschoten jongens, die er nu maar een einde aan wilden maken door een vechtpartij uit te lokken. Toen er eenige klappen gevallen waren, greep W., bemerkende dat het ernst werd, vermoedelijk uit zelfverdediging een mes uit zijn zak en stak daarmee den 17-jarigen P. T. in de hartstreek, waar door deze onmiddellijk gedood werd. De politie was spoedig ter plaatse en arresteerde den dader, terwijl alle personen, die bij dit treurige ongeval aanwezig waren geweest, naar Hoofd dorp werden overgebracht. j De moordaanslag te Roermond. Omtrent den Maandagmorgen te Roermond gepleegden moordaanslag kunnen wij nog nader berichten, dat de dader S. naar de gevangenis is overgebracht. De getroffene aannemer S. kwam ten 10 ure per fiets van zijn werk en werd door zijn 54-jarigen oom, met wien hij een kwestie over werkverschaffing had, opgewacht en aangespróken. Nauwelijks was S. van zijn fiets, of de dader stiet hem tweemaal met groote kracht een dolkmes ter lengte van 12 c.M. in de borst. Door een der steken werd de long doorboord. Aangezien niemand van het misdrijf getuige was, heeft S. zich nog naar zijn woning gesleept, waar hij van de laatste H. H. Sacramenten werd voor zien en ter verpleging naar het hospi taal werd overgebracht. omtrek een rijden en rossen van zoo heb je niet Het gebeurde dikwijls, dat hij 's'avonds na elven op het kasteel aankwam, maar even spoedig weder kon vertrek- kon als hij was gekomen, want na dat uur had zijn vader ten strengste ver boden hem toe te laten. Dan |kwam hij dikwijls met een goeden roes aan bij onsen wat moest ik dan doen na tuurlijk hem een van de twee kamers tot slaapvertrek afstaan, die ik meestal beschikbaar heb. In plaats van den anderen morgen naar huis te gaan verbeeldde hij zich het recht te hebben om boos te zijn, daar men hem den toegang had geweigerd, en ging den zelfden weg weer op, van waar hij was gekomen. Hij wilde nog wël eens naar mij luisteren, want ik mocht soms, zooals men zegt, wel eens een potje bij hem breken, doch meestentijds hoorde hij mij bedaard aan, en zei dan: Jasper, je bent een beste kerel, je hebt waarachtig gelijk, maar 't moet zoo, het kan met mij niet anders, en men zou ook haast gezegd hebben dat het niet anders kon, want het was of hij door den booze werd geregeerd. «Genieten", dat was het woord, wat hem altijd door zijn geest dwaalde van verdriet wilde hij niets weten. Hij had ook niets wat hem hinderde; hij was gezond en had geld in overvloed, en hiermede kon hij genieten wat hij verlangde. Toch was er" iets, wat hij anders had gewenscht; hij had zoo gaarne een mooien baard gehad, en dien kon hij, welke kunstmiddeltjes de kapper hem ook aan de hand deed, j maar niet krijgen. Ik geloof, als wij het geld, wat hij daaraan verknoeid STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, Fr Siibert- Poeh. Kleermaker Hoenderstraat beveelt zich beleefd aan voor het maken van vanaf f 16en hooger vanaf 85 ct per el, 2 el breed. Voor degelijk werk en goed passen wordt ingestaan. Minzaam aanbevelend. KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVERHOOGING Het eenigst adres voor je BEHANGSELPAPIEREN vanaf 8 cent SCHAEFFERS, Patersstraat 14 Voor het a. s. Seizoen alle soorten voorradig aan concurreerende prijzen. ook met alle schoenwerk op de markt SCHOEN HANDEL, EINDT. Het alom bekende adres in alle soorten SCHILDERWERK SCHAEFFERS, Patersstraat 14 Wenscht U degelijke eigengemaakte meubelen als Kleer- en Linnenkasten, Ledikanten, Kinderledikanten, Wasch- tafels, Nachtkastjes, Keukentafels, Kamertafels enz. Vraagt eens prijzen aan bij Langstraat 40 2-persoons Ledikant met spiraal matras, waschtafel, nachtkastje, twee stoelen en twee cocosmatten voor f 48 Inlijsten van platen en portretten. Minzaam aanbevelend 21 heeft aan te bieden KLAPCAMER^S 9 x 12 vanaf f 6,50. KODAK BROWNIE, doosvorm voor Rolfilms vanaf f6. KODAK VOUWBARE BROWNIES in alle formaten. STATIEVEN, houten vanaf f 1,80. STATIEVEN, metalen, vierdeelig vanaf f4,50 PLATEN in alle maten en p<ijzen. PAPIEREN in alle maten en prijzen. Donkere kamer gratis ter beschikking van Amateurs. Afwerken van Amateuropnamen. Bij aankoop van toestellen, gratis onderricht. Des Zondags geopend van 122 uur. heeft, bij elkaar hadden, wij daarvan met ons allen mooie zomerreis konden maken. Al, wat ik u daar zoo van den jonker hebt verteld, behoort zoowat tot de wilde nukken van een zorgelooze jeugd, en velen, die wij kennen, zijn wel eens in hunne jonkheid verdwaald geweest, maar op rijpere leeftijd weer terecht gekomen. Dit zijn karakters, die uit zwakheid verdoold waren, men schen, in wier hart het zaad van den godsdienst, tijdens hunne jeugdige jaren gestrooid, nooit geheel verloren ging, en soms naderhand des te weel deriger ontkiemde. Maar de jonker miste allen godsdienst, dwaalde niet uit zwakheid, maar had een boosaardig, onmeedoogend hart. Hij gaf om de verzuchtigen van zijne vrome moeder niets, en sloeg al hare vermaningen in den wind. Wat die goede vrouw voor hem gebeden heeft, weet de Hemel alleen. Angstige nachten heeft zij doorgebracht, die ik niet kan be schrijven, en hare gezondheid leed zeer veel door het losbandig gedrag van haar eervergeten zoon. Haar eenige troost was hare dochter Constance, die altijd bij haar bleef en een even ijverige voorstandster van het gebed was, als hare moeder. Hoeveel versmadingen en beschimpin gen zij daarover van haar broeder heeft moeten aanhooren, weet ik niet, maar wanneer er slechts eenigszins gelegenheid toe was, liet hij niet na zijne moeder en zuster te plagen daarbij was hij gehaat door iedereen, en schoon hij dit neel goed wist, scheen hij zich daar niets van aan te trekken integendeel, ik geloof dat hij er een boosaardig genoegen in vond. De rent meester, mijnheer Van der Wilk, een goed en aardig mensch, kon hem ook nog wel eens zijne verkeerdheden onder de oogen brengen in den be ginne liet hij zich dit welgevallen, maar toen dit hij herhaling gebeurde, riep hijloop naar den Satan met je zedepreken, wat heb ik met jou haarklooverijen noodig het leven is er immers voor om te genieten 1 De man moest de hoop opgeven hem ooit terecht te brengen en trok zich daarna geheel van hem af. Dat zulk eene buitensporige levenswijze heel veel geld kost, behoef ik niemand te zeggen, en dat zelfs aan het grootste kapitaal, wanneer men het goud met de handen vol weggooit, opkomen is, zult ge zeker allen evengoed begrijpen als ik Want er kwam, helaas, nog iets bij sedert eenigen tijd was jonker Richard aan het spel verslaafd, en dit is al een van de vreeselijkste hartstochten die er bestaan, en die zeker iemands ondergang moeten bewerken. Die jongen was ook van alle markten thuis, bromde de boer, die op zijn manier heel ijverig Katholiek was, tusschen zijne tanden. Dat noemen ze in de stad een jongen van Jan de Wit 1 riep de wagen maker lachende uitmen kan met zulke lui sukkelen. Vervolg zie le Blad.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6