Tweede blad. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Het gouden Bidsnoer, De Kippenhouderij op het platteland Gemengd Nieuws. Zaterdag 10 Mei 1924 48e Jaargang No 19 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1 »30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKÏÏOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7>/a ct Advertcntiën bij abonne ment groote reductie. Waakzaamheid ter voorkoming van bosch- en heidebranden. Burgemeester en Wethouders van Venray ach ten het noodzakelijk de bevolking nog eens aan tesporeu tot de meest mogelijke waakzaamheid met betrekking tot het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De aandacht zij daarom andermaal gevestigd op het navolgende I. Het is bekend, dat bij een verblijf in de l)08schen en de heide bij droog vreder en spe ciaal in het warme jaargetijde de minste onacht» zaamheid de grootste nadeelige gevolgen kan hebben. Het wegwerpen van een nog brandenden lucifer of van een eindje sigaar of het wegvliegen van vonken van sigaar oi pijp. schijnbaar van geen beteekenis, kan brand doen ontstaan eu aldus een strafbaar feit opleveren volgens artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, waar o.in. eene straf tot 14 dagen hechtenis of 1 100,boete wordt bedreigd tegen dengene, die door gebrek aan de noodige omzichtigheid of voorzorg gevaar voor bosch-, heide-, helm-, gras- of veenbrand doet ontstaan. Het strafbaar feit is ook reeds aanwezig door onvoorzichtigheid met vuur, ook zonder dat nog brand ontstaat Het rooken in de bo8scben en licht brandbare heide is dus in het algemeen absoluut, verboden, terwijl ook ten strengste verboden is het om welke reden#lan ook zonder vergunning van het bevoegd gezag aan- leggen van een vuur in of in de nabijheid van bosschen of heide, hetwelk steeds direct, dus ook al zonder dat brand ontstaat, strafbaar is volgens hetzelfde artikel 429, dat verbiedt op straffe tot 14 dagen hechtenis of f 100,boete het aanleg» gen, voeden of onderhouden van een vuur op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan. In dit ver» band wordt er noe met den meesten nadruk op gewezen, dat kinderen 7iiet zonder toezicht in de bosschen of de heide mogen verblijven, aangezien de ervaring leert, dat de jeugd zoo gaarne zich onledig houdt met het speleD met vuur of het doen ontstaan van kleine branden (z.g vuurtje stokeD), waarvan vaak de gevolgen niet zijn te overzien Dringend manen wij ouders en verzorgers aan, in deze hunne groote veraatwoordelijkheid wpI te beseffen. II. Wanneer een bosch- of heidebrand ont staan is, moet degene, die zulks het eerste ziet, ervoor zorgen, dat daarvan terstond worde kennis gegeven bij den Burgemeester of bij de politie, opdat onverwijld maatregelen kunnen worden genomen om den brand in zijn voortgang zooveel mogelijk te stuiten Burgemeester en Weihouders voornd. O. VAN DE LOO De Secre'aris VAN HAAREN door JOS BOSHOUWERS le LENT. Slappe kuikens. Voor een zeer belangrijk deel speelt de afstamming der kuikens een rol, wat men door het uitkiezen der broed- eieren in de hand heeft, maar zelfs de beste afstamming, zal het af moeten leggen, wanneer niet de verzorging der kuikens een zoodanige is, dat die afstammingskenmerken ook tot uiting kunnen komen. Uit slappe kuikens groeien zwakke hoenders, uit vlugge kuikens hoenders waar fut in zit, of door een vreemd woord vitaliteit (is levenskracht.) Om vlugge kuikens te krijgen en te behouden stellen wij als eerste eisch een zoo hoog mogelijk opgevoerde zin delijkheid bij alles, waarmede het kuiken in aanraking komt. Huisvesting, bodem, eet- en drink- bakjes behooren zindelijk te zijn. Een dubbel stel eet- en drinkbakjes is werkelijk geen overdreven eisch. Men lacht er misschien om, doch ik geef u de verzekering dat een groot deel der kuikensterfte enkel en alleen te wijten is aan onreinheid. Elke 2 uur en 'minstens 5 maal per dag moeten de kuikens gevoerd worden in zulke kleine hoeveelheden, dat ze er juist genoeg aan hebben. Er sterven jaarlijks vermoedèliik meer kuikens aan te veel dan aan te weinig voer. Wat ze in een kwartier niet opge maakt hebben, neemt men met een gerust geweten weg. Niets is zoo schadelijk voor de nog te zwakke ver- terings-organen dan verzuurd voer. Heeft men nieuw voer gebracht, dan staat het tweede stel eetbakjes, die intusschen gereinigd zijn al weer te drogen. Geen onzindelijke verblijven, geen bodems door volwassen hoenders sterk verontreingd. Kuikens behooren daar om nimmer te overnachten in de hok ken der grootere hoenders. Ook zorge men er voor de kuikens bij regenachtig weer binnen te houden en ze, al is 't weer goed, ze 's morgens niet te vroeg los te laten, want trekken ze met de kloek door het bedauwde (en dus kille) gras, dan worden de pootjes en onderlijfjes veel te koud ingewandsziekten en zelfs tuberculose zijn er het gevolg van. Vele kuikens sterven later nog, omdat ze in hun prilste jeugd door bedauwd gras ge- loopen hebben, 't Worden dan slappe kuikens, die nog een tijd mee leuren, doch ten slotte hun kwijnend bestaan moeten opgeven. Heel fijn zaad (wit kanariezaad en kuikenrijst) is zeer geschikt om diertjes, die tijdelijk vastgehouden moeten wor den, in beweging te doen blijven. Men strooit dit op een heel dikke laag kaf of haksel en trekt er dan eens 'n paar keer met de greep of de hark door heen. Hoe lastiger het zaad te vinden is, hoe beter. Langzaam eten is bovendien bevorderlijk aan de spijsvertering. Dit geldt evens voor volwassen hoenders. Weg daarom met die maisbakken 1 Ook het hardvoer nimmer op een hoop neergekletst I Ik zie u allen veelbetee- kenend «ja, ja," knikken, maar daar schieten we niets mee op je moet er ook naar handelen 1 Dure eieren rapen. Door eene goede huisvesting, eene groote mate van zindelijkheid, door- KtóUILLETON. 6. Maar of mij de vrees weerhield om eveneens door den wagenmaker bespot en uitgelachen te worden, of dat ik het uit medelijden voor den boer naliet ik gevoelde niet den minsten lust er van te spreken. Toen begreep ik, dat Jasper Klink van «Doeblenburg" meer moest weten, en stond het bij mij vast, dat er op gpnoemd kasteel iets moest gebeurd zijn, wat aanleiding tot al die historietjes had gegeven. Het voorval, wat mij op den weg wedervaren was, kreeg in mijn geest al weder eene geheel andere tint, en meer en meer kwam ik tot de overtuiging, dat ik met een krankzinnige te doen moest gehad hebben. Toch wilde ik meer van «Doeblenburg" weten, en daar de levendigheid van het gesprek zeer aan hét afnemen was, en de hoefsmid zichtbaar neiging tot slapen aan den dag legde en dus eene kleine opwek king noodig had, daar al de anderen insgelijks zwegen, zei ik tot den waard die bezig was Sultan te liefkoozen Jasper,, ik heb hier nu al den ganschen avond over »Doeblenburg" hooren spreken, en altijd op eene schrikaanjagende manier; het is me bekend, dat je lange jaren op het kasteel hebt gediend en dus ook met de geschiedenis van zeer nabij bekend moet zijn. Nu moest je ons eens het een en ander daarvan vertellen. Ja, dat zou me lijken, zei de boer, die dit met alle vreesachtigen gemeen had, gaarne iels te hooren, wat de zenuwen nog meer overprikkelt. Daar steek ik mijn smookje nog eens bij op, zei Peter Kalp, de hoef- loopende opmerkzaamheid, een zorg vuldige samenstelling van het voer, kortom door een oordeelkundige op voeding van vroegbroedkuikens zullen deze op tijd aan den leg gaan. Dat »op tijd" aan den leg gaan, brengt le het groote voordeel aan, dat de jonge hennen dan leggen vlak na de ruiperiode der. oudere hennen, een tijdperk, waarin de eieren natuurlijk- schaarscher en daardoor duurder zijn en 2e dat de eerste leg van die hennen zooveel langer kan duren en dat er dus meer eieren kunnen gelegd wor den. IToe meer eiéren er het le legjaar gegeven worden, hoe voordeeliger, aan gezien een deel der hoenders na den eersten leg reeds moeten afgeschaft, terwijl een ander deel misschien sterft. Alle hennen, die laat en te laat worden geboren, komen laat en zeer laat aan den leg, d.w.z. in een tijd perk, dat de eieren goedkoop zijn of worden. Zulke hennen moesten dus, in vergelijking met de vroegbroedhennen, veel meer eieren leggen, om het geld, dat ze gekost hebben, aan den eigenaar te vergoeden en om hem nog eenige winst te bezorgen. H^t omgekeerde is juist het geval ze leggen niet alleen goedkoopere, maar ook veel minder eieren 1 Men zou zoo zeggen, dat dit toch wel algemeen zal ingezien en uitge voerd worden, maar, ongelukkig genoeg, is het aantal andersdenkenden, althans anders handelenden, zeer groot. Ik snap dat niet. 't Is toch zoo klaar als de dag Geen wonder, dat vele kippenhouders nog zeggen er is niets verdiend aan die hennenMaar 't is hun eigen schuld. Sleur en eigenwijsheid zijn hier de oorzaak. De lezers van dit blad wonen dicht bij het fokstation «Horst" waar een man de leiding heeft, die zich reeds een halve menschenleven heeft afgesloofd, om de kippenhouderij meer rendabel ie maken. Wij moeten, eerlijkheidshalve, erkennen, dat er al veel verbeterd is op dit gebied, maar het kon zonder kosten toch nog heel wat meer zijn. 't Ongeluk zit meestal hierin, dat 'men geen boek houdt. Velen laten alles maar op 't geheugen aan komen, wat glad verkeerd is, daar het aan leiding geeft tot onjuiste, dus verkeerde fevolglrekkingen. De ondervinding leert at het geheugen ons al te dikwijls in den steek laat en ons parten speelt. Alleen nauwgezette boekhouding geeft den stand van zaken oiivervalscht weer en verschaft ons een goed overzicht, van het geheele bedrijf, waaruit de noodige gevolgtrekkingen zijn te maken. Wanneer men beter boek hield, dan zou iedereen zich overtuigen van de waarheid, dat men zonder dure winter dieren geen, althans geen behoorlijke winst kan maken. En zulke eieren smid, zijne oogen eens goed uitwrij vende. Dat vind ik opperbestriep de wagenmaker, terwijl hij den bereidwil- ligen dorpswaard aanmoedigend op zijn schouder tikte. Jasper, schenk me dan eerst nog eens in. Komaan, dat zullen we hebben riep Jasper, terwijl hij, in de eene hand het glaasje van den wagenmaker vasthoudende, wegliep om het bevel te volvoeren, en met de andere zijn ge wonen marsch op zijn buik trommelde, in het buffet gekomen kreeg hij eene fluisterende vermaning van zijne vrouw die het maar volstrekt niet op zulke vertellingen begrepen had. Het hielp haar echter niet, want ik hoorde Jasper eenigszins ontevreden zeggen: Wat kan ik er aan doen? Ik moet mijne klanten toch te vriend houden. Wees toch ook niet kinderachtig, je weet immers wel, dat al wat die domme bijgeloovige boer van «Doeblen- burg" heeft verteld, niets anders is geweest dan zijne verbeelding, die hem in de war hielp hoe kan je zoo iets gelooven Bertha schudde op treurige wijs het hoofd, toen Jasper haar verliet om Pulman het gevraagde te brengen. Daarna wendde hij zich, de pook ter hand nemende, tot de kachel, om die nog eens eene heusche vermaning te geven, en zette zich zooveel mogelijk op zijn gemak terneder, om de door mij gevraagde mededeelingen aan te vangen. III. Het kasteel Doeblenburg en zyne bewoners. Waar moet ik het eerst mee be ginnen zeide Jasper, terwijl hij, voor- overbukkende, den ruigen kop van Sultan streelde, zoo het scheen deze kleine pauze te baat nemende om zijne gedachten een weinig te regelen. Dat zal je zelf'dienen te weten worden hoofdzakelijk gelegd door vroegbroedhennen, die bovendien goed gehuisvest en verzorgd werden. Moge deze zwaarheid als een koe" iedereen tot nadenken stemmen 1 Op hakken loopen. VRAAGIk heb 103 kuikens in een kunstmoeder, 't Zijn er 108 geweest, maar 5 zijn al gestorven. Ze loopen eerst 'n paar dagen op de hakken de leeftijd bedraagt 3 weken. Wat zou de reden kunnen zijn ANTWOORD We nemen aan, dat u een flinke laag haksel of kaf in de loopruimte van de kunstmoeder hebt liggen, waardoor de kans op z.g. «zol dervoeten" sterk verminderd is. Dan wijzen de verschijnselen op overbelasting van de kunslmoeder. Heeft men een kunstmoeder, geleverd voor 100 kuikens, dan moet men er niet meer in plaatsen dan 75 of 80. In een van 75 plaatse men er 60. Gewoonlijk verliest men de eenvou dige waaiheid uit het oog, dat kuikens groeien en daardoor meer ruimte noodig hebben. Was die aanvankelijk voldoende, later wordt die te bekrom pen. Na ongeveer 3 weken vallen dan de dooden Thans zult u al wel eenige haantjes kunnen kennen. Sorteer die er uit, zoodat de anderen meer ruimte krijgen. De lamp niet te hoog meer laten branden zooveel kuikens van 3 weken oud verwarmen zich zelf al ongeveer. Meng onder het voer eens een scheutje ruwe levertraan. Daar krijgen ze sterke botten van. Daarom geeft men kinderen, die aan beenzwakte lijden, immers toch ook levertraan riep de heldhaftige wagenmaker, die zich vermaakte met langs zijn pokdalige wangen te wrijven, alsof hij hoopte ze weder glad te krijgen. Begin maar met het begin, sprak de angstige boer, om zijn eigen gees tigheid lachende, of liever, begin maar in 't geheel niet, want je schudt maar van die wonderlijke dingen in mijn kop wakker, die ik liever ver geten wou. Kom, Krelis, wees nu niet kin derachtig, vermaande Kalp, de hoef smid, je bent hier immers op het oogenblik veilig en bij de warme kachel; dan is het wel eens aardig zulke ver telseltjes aan te hoorenga anders liever heen, als het je al te zenuw achtig mocht maken. Wie gaat er dan met me mee? vroeg de bijgeloovige landman, die het zeer wel aanstond om te vertrekken, maar dit niet gaarne deed dan in gezel schap. Wie er met je mee gaat vroeg Jasper spottend, wel, mijne vrouw, wil die je thuis brengen? Dit gezegde scheen den vreesachtigen Krelis een weinig tot nadenken te brengen, en hem in zijne mannelijke eer te krenken hij vond het denkbeeld, door eene vrouw beschermd te worden, wel wat kwetsend en zweeg bij die bijlende woorden van den anders goe- digen dorpswaard. Hij haalde zijne schouders op, als wilde hij zeggen nu ik zal mij aan mijn lot onder werpen, begin in 's hemels naam. Met een dom gezicht, waarop eene zekere kluchtige gelatenheid te lezen was, sloeg hij zijn rechterbeen over zijn linker en schikte zich geheel in de positie van den aandachtigen en gedul- digen toehoorder. Het kasteel «Doeblenburg", begon de waard, is u allen bekend, ten minste van buiten, daar jelui ook weet dat ik het sinds jaren van binnen heb Ingezonden Madedeelingen De eïndeloozc taak van vrouwen. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onder breking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaams organen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonen zich urine- sloornissen, zenuwachtigheid, prikkel baarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voor kom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de ver moeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken a fl.75 per flacon (geeLetiket met zwarten opdruk.) 28 gekend. Ik sleet er een goed gedeelte van mijne jongelingsjaren, en de be trekking, welke ik daar als bediende heb waargenomen, maakte mij met veel zaken bekend, waar ik anders niets van had geweten. Dat is iels, wat van zelf spreekt, anders hadden we jou niet noodig om ons de bijzonderheden van het kasteel te vertellen* merkte de lastige en hoog wijze wagenmaker aan. Dirk, hou je stil, val den man nu niet in de reden, sprak de hoefsmid op vermanenden toon, anders wordt het vertellen moeilijk. De jonker Zeilker van Doeblen burg, vervolgde Jasper, rustig als ware hij niet gestoord, was sinds jaren gehuwd met eene dame; als je me nou naar de waarheid vraagt, dan ben ik haar naam vergeten.... Dat komt er zoo precies niet op aan, we schenken je dien naam. Zie je, 't doet er ook eigenlijk niets toe, verklaarde Jasper, maar ik weet, dat zij in ieder geval een dame van een zeer oud adellijk ge slacht was, en buitengewoon godsdien stig; terwijl men van haar man wel niet geheel het tegendeel kon zeggen, schoot deze dan toch een boel bij haar te kort. Hij was zooals men dat noemt, wereldsgezind hield bijvoorbeeld veel van bals, concerten, tooneelvoorslellin- gen, en kon ook nog al eens een goed glas champagne verdragenbovenal was hij een liefhebber van jagen en dit bracht hem dikwijls met lieden in gezelschap, die door hunne lichtzinnig heid zijn gedrag niet verbeterden. Hij ging wel op zijn tijd naar de kerk, doch liep die niet plat.... Dat 's net als jij, voerde de waardin van achter het buffet op venijnigen toon haar man tegemoet, terwijl ze in haar drift drie steken te gelijk van haar breikous liet vallen. Stil, moeder, vermaande de hoef smid, die protestant was, weder, je Foster's Maagpillen regelen de lever en wekken de maag op. Zij genezen verstopping, slechte spijsvertering, maagpijn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist zaken. 10 Lentemaand. Burger, kijk eens uit je ramen, Burger, kijk eens op de straal; Kijk eens hoe je barometer En je therrno dito staat. Denk eens aan je keelverkoudheid, Aan je kwakkelende gri<?p, En bedenk eens, dat je gister Heel diep in je pelsjas liep... En toch; leve 't optimisme, 't Vaste g'loof in zonneschijn Burger, o, bedenk toch, dat wij In de lentemaand al zijn Stormend zijn w'er ingekomen En we kregen een,visioen: Madeliefjes, Crocus, Sneeuw...klok, Kievit, schoonmaak, knoppengroen. Burger I g'loof maar in het goede, Hier is reeds de Lentemaand, Ook al worden voor uw huisdeur Paadjes door de sneeuw gebaand. Gister zag ik al één plekje, Daar was 't volop Lentetijd 't Hartje van een blozend meisje, Dat juist zacht «Ja" had gezeid. «Tel." CLINGE DOOREXBOS. Doodelyk autobus-ongeluk. Zaterdagmorgen is tusschen Hengelo en Borne een autobus tegen een boom gereden. Een jongen van 16 jaar uit Zenderen Elsink genaamd, werd gedood. Een Duitscher brak 'n been en drie leden van een familie uit Overdinkel werden licht gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De oorzaak van het ernstige auto ongeluk schuilt in het breken van den stuurstang. Deze vertoonde een oude breuk. Van de twintig inzittenden zijn vier personen ernstig gewond, terwijl een 16-jarige knaap er het leven bij in schoot. De autobus is bijna geheel ver nield. Het parket te Almelo stelde reeds Zaterdagmorgen ter plaatse een onder zoek in. Rentelast op rentelast. In zijn rede in de Eerste Kamer deelde de minister van Financiën, de heer Colijn mede, dat voor den loop van dit jaar op een tekort van 40 millioen moet worden gerekend. Er zal nog een vlottende, schuld van 115 a 120 millioen te consolideeren zijn. De minister verwachtte, naar hij maakt 't je man zoo moeilijk. En ik zeg toch, dat ik gelijk heb, riep vrouw Klink uit, nijdig met haar hoofd knikkende, als teeken van be vestiging. Ik zeg maar, vervolgde Peter Kalp, zoo onverschillig mogelijk, 't zit hem in dat vele kerkgaan ook niet altijd. Daar heb je gelijk aan, ging de waard weder' voort, alsof hij de aan merking van zijne vrouw in het geheel niet had gehoord; ik heb eerbied voor godsdienstige men&chen, maar een eerste vereischte om godsdienstig te zijn, is, dat men de verplichtingen van zijn staat nakomt, en ik ben bang, dat de oude mevrouw, zonder het zelve te weten, daaraan wel eens te kort schoot. Had zij wat minder naar de kerk gegaan en niet zooveel gebeden, hoe het anders ook te prijzen is, het zou voor den ouden jonker beter zijn geweest. Deze had met dat al zeer weinig aan zijne vrouw. Ofschoon hij een groot en prachtig kasteel bewoonde, werd zijn thuis hem door zijne vrouw nooit genoeglijk gemaakt de goede dame zat altijd in een godsdienstig boek te lezen, bad een rozenkrans, zat in vrome beschouwingen verdiept, maar was voor den jonker alzoo geen al te begeerlijk gezelschap, waardoor hij op 't laatst zich genoodzaakt vond zijn genoegen buitenshuis te zoeken. Dat had ik ook gedaan, sprak Dirk Pulman den wagenmaker, die het met zedenleer en godsdienst zoo nauw niet nam, en zelf niet wist welk geloof hij heieed, eene vrouw moet hel haar man thuis naar den zin maken, daar zijn ze voor. Zoo denk ik er ook over, ver volgde Jasper, met een veelbeteekenden glimlach, zich tot zijne vrouw omkee- rende, daar hij met zijn rug naar haar toe zat. Toch was de jonker niet wat men noemt een kwaad mensch maar in ieder opzicht zeer levenslustig.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 5