Maria's liflli Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. OOSTRUM. Meilof 4 uur (zomertijd) Volksconcerten in 1924 Aanneming van Leerlingen K^UILLETON, De textiel-uitsluiting in Twenthe. Zaterdag 10 Mei 1924 48e Jaargang No 19 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VEN RAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo'uitbetaling) f 1>30 afzonder!, nummers 5 c. MAA Uitgave vau FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER AD VERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/» ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen overplaatsing naar de school te Heide voor hunne kinderen wenschen, worden geacht voornemens te zijn hunne kin deren zoo mogelijk de school, die zij thans bezoeken, te blijven laten bezoeken. Venray, 7 Mei 1924 Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de in 1924 te houden volksconcerten zijn vastge steld als volgt: le. Zondag 18 Mei, nam. 6 uur Venray's Fanfarecorps Henseniusplein 2e. Donderdag 29 Mei (Hemelvaarts dag) nam. 6 uur Venray's Fanfarecorps Henseniusplein 3e. Maandag 9 Juni (2e Pinksterdag) nam. 6 uur Fanfare St. Oda, Merselo Henseniusplein 4e. Zaterdag 14 Juni nam. half acht Venray's Fanfarecorps Henseniusplein 5e. Zondag 15 Juni nam. 6 uur Fanfare »Sub Matris Tutela" Oostrum te Leunen 6e. Zondag 22 Juni nam. 6 uur Fanfare »St. Oda" Merselo te Heide 7e. Zondag 29 Juni nam. 6 uur Fanfare »St. Catharina" Leunen te Merselo 8e. Zondag 13 Juli nam. 6 uur Fanfare »St. Catharina" Leunen Hen seniusplein 9e. Zondag 20 Juli nam. 6 uur Fanfare »Sub Matris Tutela" Oostrum te Oirlo 10e. Zondag 17 Augustus nam. 7 uur Venray's Fanfarecorps Groote Markt He. Zondag 31 Augustus nam. 7 uur Venray's Fanfarecorps Groote Markt 12e. Zondag 14 September nam. 6 uur Venray's Fanfarecorps te Oostrum Venray, 5 Mei 1924 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. aan de nieuw te openen school te VENRAY—HEIJDE. Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis van ouders en verzor gers, die hunne kinderen wenschen ingeschreven te zien als leerlingen der nieuw te openen school aan de Heijde, en wier kinderen thans een der O. L. Scholen te Leunen bezoe ken, dat zij hiervan in den loop de volgende week in ieder geval yoor 15 Mei a. s. opgave moeten doen bij het hoofd der school te Leunen, waar zij thans ter school gaan (dus bij den Heer de Ilaen, hoofd der Jongensschool en of bij de Eerwaarde Mère Thérésita, hoofd der Meisjesschool te Leunen). De ouders, die vóór genoemden datum geene opgave hebben gedaan, dat zij De Arbeidsgeschillenwet, die onlangs in werking is getreden, werd voor het eerst toegepast in Twenthe, waar de volgens deze wet benoemde Rijksbe middelaar, oud-minister van IJsselsteyn terstond pogingen heeft aangewend, om de beide partijen tot elkaar te brengen. Zijn bemiddelingsvoorstel werd aan vaard door de textiel-patroons, die hun duizenden arbeiders hadden uitgesloten, den katholieken bond van textielarbei ders St. Lambertus en den Christelijken bond Unitas. De patroons besloten vervolgens jl. Zaterdag, voordat de socialistische bond »De Eendracht" een besluit had ge nomen, om de fabrieken Maandag, weer open le stellen. De verwachting, dat daarmede het conflict geheel ten einde zou loopen, is niet vervuld Het hoofdbestuur van de socialistische textiel-arbeidersorganisa tie heeft besloten aan zijne leden en de ongeorganiseerden te adviseeren de slaking voort te zetten te Enschedé, Goor en Neede. In de overige plaatsen van Twenthe, die (in het conflict be trokken zijn, hervatten zij het werk, daar de meerderheid der arbeiders dit doet. Aan het parool van het bestuur is gevolggegeven. Vrijdagmiddag trouwens reeds hadden de Enschedesche onge organiseerden besloten, den strijd voort te zetten. Zelfs trachtten - de socialisten de katholiek en christelijk georganiseerden te verlokken om het besluit hunner organisaties niet te volgen door hen, als een premie voor hun ontrouw, dezelfde steunuitkeering aan te bieden als aan de eigen leden zal worden verstrekt. De Eendracht heeft in dezen strijd reeds lang een eigenaardige houding aangenomen Bij de socialisten ging de strijd niet alleen tegen de werk gevers, die hun arbeiders op straat zetten, maar nog heftiger tegen de katholieke en christelijke organisaties. In het industriecentrum Twenthe hebben de socialistische organisaties niet de alleenheerschappij. De bond St. Lambertus heeft er een grooteie in vloed en loopt met de christelijke organisatie Unitas den rooden bond in den weg. En hoe meer het conflict ten einde scheen te spoeden, hoe heftiger de socialisten tegen de leiders der katholiek en christelijk georganiseerden optraden. Zelfs werden zij voor ver raders uitgemaakt. Hun'voortzetten van den strijd geeft (Vervolg van 2e Blad). Of men dat kan I zeide ik treurig afgetrokken, en mijne ervaring, in dat opzicht helaas 1 ook al opgedaan, bracht mij nog eenige woorden op de lippen, die ik echter beter vond te verzwijgen. Ga voort, Jasper, ga voort beste jongen, sprak de hoefsmid zitten we nou niet als gehoorzame kinderen te luisteren? Ik moet zeggen, jelui houdt je goed, antwoordde de waard, waar achtig, ik heb schik in je, maar je moet geduld hebben, hoor, ik ben nog lang niet ten einde. Jonker Richard was dan, zooals ik heb gezegd, een speler, en de som geld, die hij door het spel en andere zaken heeft zoek gemaakt, grenst aan het ongelooflijke. Mijne heeren, tonnen gouds zijn er mede naar de maan gegaan, en toen hij vijf en twintig jaar oud was, weet ik niet hoeveel schuld zijn vader al voor hem betaald had. Dat de oude heer dikwijls uit zijn humeur was, behoef ik niet te zeggen ik geloof ook niet, dat hij ten laatste de schulden van zijn losbandigen zoon zou betaald hebben, indien hij niet vreesde voor een publiek schandaal. Aan alle geduld en vrees komt echter eenmaal een einde. Eens op een avond kwam de jonge losbol op het kasteel, en eischte van zijn vader niets meer of minder dan vijf duizend gulden, om eene speelschuld te betalen, waarom hij den ouden jonker een week te voren reeds had gevraagd, maar die hem toen met vastheid was geweigerd. De oude man verweet hem zijn godde loos gedrag, wilde op zijn hart werken, door hem voor te houden, dat hij zijne ouders vóór den tijd deed vergrijzen, en zelfs zijne moeder reeds half in 't graf had geholpenmaar dit alles baatte niets; het was duidelijk, dat Richard om het verlangde geld zeer verlegen was, en een boosaardige grijns lach was zijn eenig en smadelijk ant woord. Hij bleef dien nacht in huis, en de bedienden zagen hem 's morgens reeds vroeg in het bosch wandelen en verklaarden naderhand, dat zij ontsteld waren door zijne verwrongen wezens trekken. 's Morgens om acht uur trad hij het vertrek binnen, waar zijn vader zich alleen bevond; met onstuimigheid trad hij op hem toe en hernieuwde zijn eisch om de genoemde som. De oude jonker weigerde met de verklaring, dat hij geen geld meer te missen had en zoo dit al het geval mocht wezen, hij het hem toch niet zou geven. Het schuim van gramschap kwam den jongen deugniet op de lippen; vreeselijke vervloekingen en verwen- schingen ontsnapten zijn mond en zijn hand in zijn jachtrok stekende, haalde hij een geladen pistool te voorschijn dat hij op zijn vader aanlegde. den indruk, dat dit voornamelijk ge schiedt met het doel een uiterste poging aan te wenden om de christelijke orga nisaties omver te loopen, zoodat de secialisten in Twenthe de lakens kun nen uitdeelen. Maar voor de zooveelste maal zal hun aanval mislukken. De katholieken en christelijken heb ben met bewonderenswaardig uithou dingsvermogen den strijd volgehouden en verdienen de sympathie van ons allen voor de wijze, waarop zij hun uitgesloten leden hebben geholpen, maar vooral voor het krachtig hand haven Van net christelijk karakter hunner organisatie door hun manier van optreden. Zij hebben naar twee fronten moeten strijden. En zij hebben naar beide zijden pal gestaan. Destrijdin Twenthe leerde opnieuw hoe de socialistische (organisatie het arbeidersbelang opoffert aan den klas senstrijd. Hielden zij het heil van de arbeiders in het oog, dan zouden ze in dezen strijd de christelijke arbeiders met rust gelaten en met hen, hun medeslachtoffers van der fabrikanten machtmisbruik, zooveel mogelijk heb ben samengewerkt om de zware weken door te komen. Maar strijd was voor hen de inzet, het doel. En daarom is het eigenlijk natuurlijk, dat zij hun wapens ook keerden tegen de christelijken, even goed als de werkgevers hun tegen standers in den klassenstrijd. Omdat deze voor de katholieke ar beiders niet te aanvaarden is, zal voor hen een samengaan met de roode bon den onmogelijk blijven. Steeds wanneer de socialisten hun aard laten zien, blijkt, hoe noodig het is, dat een katholiek zich verre van hen houdt. 't Is in Twenthe eenzelfde spelletje, als de socialisten in de politiek laten zien. Hier streven zij naar een samen gaan met de katholieken, zooals zij bij elke gelegenheid herhalen, maar welke partij wordt door hen hatelijker en heftiger bevochten dan juist de onze. Zou er een katholiek-socialistische re geering komen, wij zouden naar twee fronten te vechten hebben, tegen de oppositie, en tegen de socialisten, die we in den rug zouden krijgen. Maar even goed als we ons daarvoor hoeden, passen de katholieke arbeiders er voor, om onder het socialistische juk te gaan. Gemengd Nieuwe Duitschland en onze eieren. De Duitschers zijn oorzaak geweest dat wij dit jaar dure Paaseheieren moesten eten. Millioenen stuks zijn de laatste veilingsdagen te Roermond en te Arnhem opgekocht met bestemming naar «noodlijdend" Duitschland. Onze vaderlandsche kalkers zijn daardoor zeer in de verlegenheid geraakt, want de eieren zijn feitelijk te duur in aan koop, om «verkalkt" te worden* Voor den pluimvee-stapel is dat echter eene uitkomst. Uit de steenindustrie. Tengevolge van de slechte weersge Werkelijk haalde hij den haan over en wilde schieten, maar het vuurwapen ketste. De oude jonker was een oogen- blik onthutst, doch herstelde zich spoe dig, wrong met een wilden ruk het moordwapen- uit de hand zijns zoons, opende het raam en schoot het in de open lucht af. Een tiental ondergeschikten kwamen eensklaps op het schot aanloopen, die meenden dat hun meester een ongeluk was overkomen, waarin de jonge deug niet, dien men tot alles in staat achtte de hand had gehad. Bleek van schrik stormden zij het vertrek binnen, en zagen vader en zoon zwijgend tegen over elkander staan, terwijl achter hen hunne meesteres, bleek als een doode, door hare dochter ondersteund, binnen trad. Geleidt jonker Richard de deur uit, sprak de diepgekrenkte vader, en de eerste, die het waagt, haar weder voor hem te openen, of zelfs een enkel woord met hem durft spreken, verlaat oogenblikkelijk mijn dienst. Jonker Richard, vervolgde hij, zich rechtstreeks tot zijn zoon wendende, vertrek, kom mij nooit weer onder mijne oogen en neem mijn vloek voor eeuwig met u mede. Richard zag wel, dat er bij het groot aantal bedienden, die hem allen haatte aan geen verzet te denken viel en hij gaf zich dus gewillig aan hen over. Echter aan de deur der kamer geko men, keerde hij zich om en terwijl een traan van woede in zijn oog blonk, sprak hij tandenknarsend en zijn wijs vinger dreigend tot zijn vader ophef- steldheid is de toestand in de steen industrie allesbehalve rooskleurig. Immers na de catastrophe, veroor zaakt door den laten vorst, waardoor 12 13 millioen steenen verloren gingen, volgde de langdurige regen- periode, welke het steenmaken vrijwel geheel onmogelijk maakte. Bovendien doet het hooge water en het kwelwater met zijn kwade gevolgen zich nog duchtig gelden, zoodat de productie van het seizoen 1924 op het oogenblik nog fzeer gering is. De ge volgen blijven dan ook niet uit. Vele fabrikanten zitten met groote orders, doch kunnen, tengevolge van bovenvermelde omstandigheden, hunne verplichtingen niet nakomen. Wanneer niet spoedig verbetering intreedt, ziet het er voor de steenindustrie treurig uit. Motor- en Ry wiel wet. De wijziging van de Motor- en Rij wiel wet is Dinsdagmiddag door de Tweede Kamer in behandeling genomen Dit wetsvoorstel wordt op de agenda gevolgd door de Rijvvielbelasting. Kerkdiefstal. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht eischte tegen Th. J. die in ver schillende kerken in Zuid-Limburg offerblokken had opengebroken, een jaar gevangenisstraf. Auto-ongeluk. Dinsdagmiddag is op den weg van Grave naar Nijmegen de auto 2479 N bij den Teersdijk van den dijk gereden. De inzittende chauffeur, Linders ge naamd en wonende in de Jacob Canis- straat te Nijmegen, kwam onder den wagen terecht en werd oogenblikkelijk gedood. Het lijk is naar het Canisius ziekenhuis overgebracht. Drie andere inzittende heeren, die onder weg door den chauffeur waren Opgenomen, kwamen er heelhuids af. Een hunner sprong van de auto op het weiland en wist de anderen uit de auto te redden door deze op te lichten. De chauffeur zat tusschen stuurrad en den bodem bskneld en was reeds overleden. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het afloopen van een voor wiel, waardoor de auto op den draai stopte en omsloeg. Onbewaakte overwegen. De landbouwer M. te Helmond werd op den onbewaakten overweg in hel Geremt, met paard en kar door den trein aangereden, waardoor de kar ge deeltelijk werd vernield en het paard in een sloot werd geworpen. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Van schrik gestorven. Het 10-jarige dochtertje van J. S. te Westerhoven is bij het zien van een brand die uitbrak in een schuur bij het huis, van schrik doodgebleven. Aanrijding. Te Doorn is een jongen die een handkar voortduwde, door een auto aangereden. De knaap werd met her senschudding opgenomen. Van de kar bleef niets heel. Neushloedende koeien. Bij een drietal landbouwers te Alphen, fend Gij zult van mij hooren 1 waarna hij vertrok. 't Is om te huilen, zeide de waardin met een bewogen stem, dat de kinderen hunne ouders, die hun niets anders dan goed deden, zooveel verdriet kunnen aandoen. Ja, ik moet eerlijk bekennen, ik was in mijn jeugd, sprak de wagen maker, ook voor geen klein geruchtje vervaard, maar 't is slim, 't is slim, zoo heb ik 't nog nooit gehoord en ik wil je wel verzekeren, als mijn jongens het eens zoo zouden aanleggen, ik ze heel gauw als soldaat naar de Oost zou sturen. Ga voort, Jasper, ga voort, je hebt een goede manier van vertellen, zeide Peter Kalp, de hoefsmid, 't gaat hem alles zoo smakelijk af, ik mag hem wel hooren. Ja, ja, hij kan het wel, riep de boer, wiens zenuwen voortdurend in beweging bleven, bij hetgeen hij vrees de te hooren. Hoor, wat bonst die wind op de deur, wat een akelig geluid voegde hij er bij, met een gezicht, dat men vies zou kunnen noemen. Mevrouw Zeilker was in onmacht gevallen en met moeite kreeg men haar weer bij; hare gezondheid was in den laatslen tijd lang niet in orde, en deze gebeurtenis deed er geen goed aan. Dagen achtereen hield zij hare kamer en de dokter gaf weinig hoop. Hare eenige bezigheid, als zij op was, en niet met hare dochter, die haar nooit verliet, kon spreken, bestond in bij Tilburg, lijden eenige koeien aan hevige neusbloedingen. De paardenhandel in Limburg. Men meldt uit Roermond De paardenhandel in Limburg, welke kort na den wapenstilstand tot een ongekende hoogte, was opgevoerd, doch de laatste jaren een zeer ernstige malaise doormaakte, heeft zich de laatste maanden weer sterk ontwikkeld, onze Oosterburen betalen thans grof geld voor prima kwaliteiten. Speciaal voor de eerste klas vosmerries worden zeer hooge prijzen besteed. Verplichte emigratie i De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat arbeiders, die een of meer zoons van 18 jaar of ouder te hunnen laste hebben, niet meer bij de werkverschaffing zullen worden geplaatst, wanneer die zoons hun aan geboden arbeid in Nederland of bui tenslands weigeren. Ook zullen geen arbeiders meer bij de werkverschaffing worden geplaatst, die tot op heden n iet bij de werkverschaffing hebben ge werkt. In bijzondere gevallen zal de Minister ontheffing kunnen verleenen. Deze regeling is 5 Mei in werking getreden. De dubbele moord te Wychen. De justitie heeft het onderzoek in de zaak van den moord op den 75-jarigen landbouwer W. Willems en diens 68-jarige zuster Trui met kracht voort gezet. Dinsdagmorgen te half elf wer den de personen, die verdacht werden meer van de zaak te weten, weer in verhoor genomen. Dit onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van den 35- jarigen smid G. v. d. B. Deze ontkende iets van de zaak te weten. Hij ver klaarde den bewusten nacht thuis te zijn geweest. Er zijn evenwel voldoen de aanwijzingen tegen hem om hem in arrest le houden. Dinsdag is hij ter beschikking van de justitie gesteld en naar Arnhem overgebracht. Dinsdagmiddag, omstreeks 5 uur, is ook de tweede verdachte P. v. d. B., de 23-jarige broer van C., gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Uil het verhoor van P. bleek, dat voldoende gegevens tegen hem konden worden aangevoerd om uit te maken, dat hij in gezelschap van zijn broer geweest is Een derde persoon, een zekere van M., wordt door de politie gezocht. Deze is voortvluchtig en volgens de verkla ringen van den zoon van den caféhou der van het café »'t Leeuwke" te Nederasselt, nabij Grave, is deze v. M. Maandagmorgen te half 6 met bebloede handen in het café van zijn vader geweest. De zoon heeft deze mededee- lingen aan den officier van justitie gedaan. De politie stelde alle pogingen in het werk deze man, die korten tijd geleden uit de gevangenis is ontslagen na een vonnis van drie en een half jaar wegens broedermoord te hebben uitge zeten, op te sporen. Woensdagmorgen is K. van M., een berucht en gevreesd persoon, dan ook gearresteerd en eveneens naar de ge vangenis te Arnhem overgebracht. iels te lezen of te bidden. Zelden bad zij uit een gebedenboek, zij wierp zich meestal knielende op eene bidplank, die zich in een hoek van haar slaapvertrek bevond en bij prachtig bewerkt ebbenhout, gedeelte lijk uit borduurwerk van hare dochter bestond. Zoo bad zij dan met vrome aandacht haar rozenkrans, een gebed, waar zij altijd veel van hield en dat zij ook iedereen aanried. De rozenkrans waarvan zij zich dagelijks bediende, was er een van zeldzame soort, en zoo kostbaar als een van u er zeker nooit een heeft gezien. De kralen, welke de weesgegroeten moesten helpen herinneren, waren van kostbaar gedreven goud en die welke na ieder tien weesgegroeten het onze vader aanduiden, heerlijke parelen van eene zeldzame grootte en waarde. Het kruis, dat zich aan het einde bevond en eveneens zeer groot van omvang was. schitterde van juweelen en in 't midaen was een diamant aangebracht, die zeker zoo groot was een hazelnoot De kraal, die zich achter het kruis bevond en waarmee de twaalf artikelen des geloofs in herinnering worden ge bracht, was een topaas van zeldzame waarde en als ik nu zeg dat de kralen die na de geloofsartikelen volgen, uit smaragden bestonden, dan zult ge u geen van allen kunnen voorstellen, welke waarde zoo'n kostbaar bidsnoer heeft ik durf het niet te zeggen, maar ik meen zeker van een millioen gulden. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1