Merli Bouwmaterialen ■wij H. Oudenhoven Lzn. 'Ai F. 1. van Enckevort. Paardenmarkt Jaarmarkt te Venray BIJBANK VENRAY. Voorradig alïe Machinale houtbewerking. Bouwplannen en bestekken. Bemeiitwaren. Bouwmaterialen, Voor dea s. Huwelijks-Uitzetten Kerkboeken en Rozenkransen, glas* porcelein, emaille- en hout» waren* spiegels en schilderijen. religieuse en luxe-artikelen Diverse Schoonmaakartikelen Gemengd Nieuws te VENRAY Donderdag 24 April Woensdag 30 April Vraagt prijzen. Scherp con carreer end. Aannemer Telef. No. 57 OOSTRUMVenray Telef. 501. Speciaal adres voor het maken van Beton Gierkelders, inrichten van Stallingen leggen van Baton Vloeren en verder alle voorkomende Betonwerken. ter 6D strekt men sijn gebied verder uit. De grooteren maken verre tocbteo de heide en peei in. Voorzien van een flinke rol koperdraad en de noodige paaltjes waar de strikken aan bevestigd worden, gaat men soms anderhalf k twee uur van huis. Somtijds als er veel hazen an dus ook veel paadjes zijo, plaatst men w d eens 40 ii 50 strikken. Eens of twee keer in de week worden deze dan allen nagezien en desnoods verplaatst. Een goed stroo per is zeker, indien hij een aanta! strikken heeft staan, eiken hij deze nagaat, één of meer hazen mee naar huis te brengeD. O'-erdag moet er gewoonlijk gewerkt worden, doch geen nood, in den avond gaat. men ■la strikken wei af, r.l is het no r zoo donker. 't Is haast onbegrijpelijk hoe !n een groote, uitgestrekte heide bij avond ieder punt wordt teruggevon den en men nooit verdwaalt. Ieder Elcotje of greppel, een oude weg of een boomstronk, de een of aude'e hoogte wijst den stoopers beslist zeker bun weg. Gewoonlijk gaat men met twaeën, dit is veel gezelliger, men praat en rookt druk onderweg en men ver telt elkander alle ooit meegemaakt stooperstafereelen. En men is er trotsch op, als men somtijds met vier of vijf hazen tehuis komt. Sommige jongelui verdienen er nog een aardig centje mede. Spoedig wordt dan ook, indien men dit nog geen heeft, een geweer aangeschaft en gaat men ook wel eens jagen. Dan is de buit echter gewoonliijk ge» ring. We! verstaan sommige stroo» pers uitnemend de kunst een baas in zijn «leger" te zien liggen, en dan is men zeker van zijn scnot, Er zijn ook wel stroopers die op hun gemak de akkers of heide atkuieren, om de hazen te vinden in hun leger Weien ze er een paar zitten, dan wordt hat geweer gehaald, ook brengt men paard en kar wel eens mede. dan is het wild zeer dicht te naderen. Doch wat wel de schrik der hazen moet zijn is het stroopen met den lichtbak. Hiermede wordt bet wild bij massa's opgeruimd. Dit werk is echter ook gevaarlijk om met de politie kennis te maken. Toch wordi zeer dikwijls de politie nog gefopt of om den tuin geleid De stroopers zijn uitstekend met den toestand van he; terrein op de hoogte, weten elke versperring van prikkeldraad aan de weiden, evenals de slooten en heggen waar ze op buD hoede moeten zijn. Ze laten hun licht maar eenige miuuten branden en indien ze door de politie worden opgemerkt en deze op de plaats komt, zijn de stroopers al weder in een andere weide. Er worden bij gunstig weder wel ooit een tiental hazen in een nacht geschoten. Gewoonlijk wordt zulk feit aan Tienden verteld en den daaropzoi» genden Zondag worden de café's wel eens druk bezocht. En al kon de be» stede tijd aan 't strt open wel een3 nuttiger besteed worden, al haalt men zich door kou i s en nat worden somtijds een ziekte op der. hals, bei strooper lijkt zulk eet. gehattnslnnii.. - aantrekkelijkheid In bezitten, du degenen, die het veel beoefenen, er maar zelden vanaf te brengen zijn. Sinds er telkenja-e in den winter cursussen worden gegeven op land» bouwgebied is de strooperij wei iets afgenomen. 't is daarom ook toe te juichen dat er op vele plaatsen gelegenheid be» staat voor de jougelui zich met tooceel, muziek of andere vermaken bezig te houden gedurende de lange winteravonden. Want evenzeer als de voetbalsport wel eens verkeerde gevolgen heeft door stuk trappen van armen of fceenen enz., de strooperij, ai brengt ze voor velen nog zc o'n aangename uren, ze kan oorzaak zijn van veel verdriet en ellende. S Bossche Paaschyeetentoonstelling. Voor' de groote Bossche Paaschvee ten toonstelling welke a.s. Woensdag 9 April in 's-Hertogenbosch gehouden, wordt, werden ingeschreven 125 stuks ■vee. Zeker een groot succes, temeer daar tengevolge van het in Noord- Brabant uitgebroken mond- en klauw zeer terecht gevreesd werd, dat de veeziekte een nadeel zou zijn voor d inzendingen. De opening der tentoonstelling op de versierde terreinen zal geschieden door burgemeester Van Lanschot. Yerkeersstoring op de lyn Venlo- Eindhoven. De nieuw ingelegde sneltreinen KeulenYlissingon blijken nu reeds voor hel gewone treinverkeer nu en dan groote vertragingen teweeg te orengen. De gewone boemeltjés moetei wachten op den sneltrein. Is deze te laat, zooals dezer dagen ruim 1 uur, dan moeten de reizigers maar brn ziel in lijdzaamheid bezitten. Bij de weinig schitterend treinverkeer op de lijn VenloEindhoven kan dit allesbehal ve een pretje genoemd worden. „Prnusisch in Nederland'". De N. V. Lochemsehe Handelsdruk kerij kreeg een drukwerkje terug uit Terborg waarop de postbode had ge schreven Verzogen nach unbekahü Fraude met ryksmerk. De koopman C. O. Ic Wellseind (Ammerzoden) die fraude had gepleegd met het Rijksmerk, dat op een ais natuurboter verkocht mengsel van boter met margarine geplakt werd, is door de Tielsche Rechtbank veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Kind door molenwiek gedood. Bij den windkorenmolen der firma Robben aan den Horst te Kaatsheuvel, gebéurde een ernstig ongeluk. Het 9-jarig dochtertje van v. Huiten uit het Loonsch Hoekske had op den molen mais gehaald en niet den trap naar beneden, doch den weg naar den molenberg gevolgd, waar het met een slag van een molenwiek gedood is. Een der gebr. R. vond een half uur na dat het kind op den molen geweest was het voederzakje met mais en daar naast het kind met een bloedende hoofdwonde dood. op den grond. Ver moedelijk was het kind op slag dood. De afschaffing van den halven cent* Rij het afdeelingsondérzoek over de wijziging wet op heft statistiekrecht in de Eerste Kamer werd de opmerking gemaakt, dat de verwaarlozing van den halven cent zoowel economisch als paedagogisch verkeerd moet werken. De halve cent staat in waarde nomi naal ongeveer gelijk met de centime in Frankrijk en den pfenning in Duilschland, zoodat het niet aangaat dien eenvoudig huiten beschouwing te laten. Ook heeft de laatste tijd voldoen de geleerd, dat het werken met groote cijfers een ongunstigen invloed op den spaarzin heeft. De kleintjes" moeten niet over het hoofd worden gezien. De ouders plach ten vroeger hunnen kinderen van jongsaf in te scherpen: »Pèst op de kleintjes", maar dit zoo juiste oude spreekwoord is tegenwoordig maar al te zeer in onbruik geraakt. Ue Staat geve in deze het goede voorbeeld en erwaarlooze niet langer den halven cent. Daartegenover werd aangevoerd, dat tengevolge van de gedaalde koopkracht van ons geld de halve cent, thans in waarde gelijk slaat met een kwart-cent van vroeger. Toch maakte toen, naar werd beweerd, niemand bezwaar, dat deze fractie werd verwaarloosd. Tegenover de vrijwel denkbeeldige besparing en het te stellen voorbeeld staat de administratieve omslag, tot. welken het rekening houden met den halven cent noodzaakt. Een mcnschelyk geraamte gevonden. Men schrijft uit Julianadorp Bij het graven van een greppel langs den nieuwen Duinweg is een mensche- lijk geraamte gevonden. .In de i schedel werden twee looden kogels gevonden ook werden 'n plaat, van een koppel riem en eenige koperen knoopen ont dekt. Vermoed wordt, daj dit geraamte het overblijfsel is van een Engelschen of Hollanaschen soldaat uit den tijd, toen de Engelschen op onze kust hij Groote Keelen landden. Ernstig ongeluk op een stoomtrawler. Van den stoomtrawler »IJmuiden 19' is, terwijl het. schip lag te visschen» het slikdeksel van den stoomketel ge sprongen, waardoor de tweede machinist .1. Plugboer en de stoker Yellekoop on middellijk gedood werden door de ont snappende stoommassa. Door den hevigen luchtdruk werden hvëe op dek staande matrozen over boord geslagen, doch zij konden, of schoon met veel moeite weer worden gered. Het schip dreef nu hulpeloos rond, tegengehouden door de uitstaande net ten, welke door gebrek aan stoom niet meer konden worden ingehaald. De Duitsche stoomtrawler »Halle" kwam den trawler ter hulp, maar kon het vaartuig niet op sleeptouw nemen, alvorens het uitstaande kostbare visch- tuig toet inhebbende vangst gekapt was, Toen kon pas de sleepverbinding tot stand worden gebracht en den trawler over een afstand van ongeveer vier honderd mijl naar hier worden gebracht Staking' in een krankzinnigengesticht» Men zal in de geschiedenis der sta kingen tot nu toe wel geen gewag ge maakt vinden van een staking heeft evenwel plaats gehad te Letterkenny in het graafschap Donegal, in Ierland. De verplegers, ten getale van honderd, legden het werk om een loongeschil neer en verlieten het gesticht de be waking van niet minder dan zeshonderd verpleegden overlatend aan tien man, die geen lid waren van den vakbond. Leden van de Burgerwacht boden zich vrijwillig aan om den verplegings- en bewakingsdienst over te nemen, doch zij konden toch niet voorkomen dat een aantal krankzinnigen de vlucht nam, die later weer werden opgevangen Buitsehland. Dalend geboortecy fers. Wij lezen in liet »T. v. G." In 1915, toen hel kanon on de honger nog pas begonnen te werken, was voor het eerst een te kort -aan geboorten in Duilschland ontstaan van 1 per JOOO inwoners. In 1918 was dit te kort reeds gestegen lot per 100, maar in 1922 was er weder een overschot van 11.3 per 1000 inwoners. Het aantal geboor ten por"1000-inwoners bedroeg in .1910 nog 30.7, in 19171918 slechts 14.7 en in 1920 weder 26.7, doch daalde da.or- na 'gaandeweg lot 22.7 in het. tweede kwartaal van 923. Te Berlijn z jn de cijfers veel ongun stiger, hoewe er drukker gehuwd wordt dan elders in het rijk. In 1913 bedr.oeg het geboortecijfers 13.3, in het derde kwartaal 1923 9.44 per 1000 inwoners. Het te kort aan geboorten bedroeg in het derde kwartal 1922 o. 11, in het tweede kwartaal 1923 2.64 en in het derde kwartaal 1.76. By en als oorlogsmateriaal. Een tien jaar oud geheim, dat nl.de Duitschers gedurende den Oost-Afri- kaanschen veldtocht zwermen bijen tegen de Engelsche troepen hebben gebruikt is thans bij den dood van brigadier-generaal Aitken aan het licht gekomen, meldt een Engelsch blad. In November 1914- voerde de briga dier-generaal een troepenmacht van Engelschen en Indiërs aan, die een aanval zouden doen op Tanga. Als een deel van hun verdedigingsplan hadden de Duitschers een groot aantal korven met bijen in het dichte struikgewas, dat de aanvallende troepen moesten doortrekken, verborgen. De deksels der korven waren zoodanig door staal draden met het struikgewas verbonden, dat hij de minste aanraking der draden de deksels van de korven vielen. De list gelukte. Toen de Engelsche strijdkrachten zich al vechtend door het struikgewas een weg baanden, werd natuurlijk menig deksel van de korf geloopen. Groote zwermen bijen, die de zijde der Duitschers gekozen hadden, zoemden weldra door de En gelsche gelederen, waar aan menig lid ernstige steken wei-den toegebracht. Het „wanneer" in *t lmwelyk. Veel menschen konden heel wat ge* lukkiger zijn, wanneer ze de tien geboden wilden naleven, die de »Natuur- rzt" verhaalt onder den aardigen vorm van »wanneer". 1 Wanneer ze leeren wilden, de beenen niet 'verder uit te steken, dan de deken lang is. 2 Wanneer ze hun huiselijke'moei lijkheden nooit vertelden aan goede vrienden. Wanneer ze probeerden elkander zoo tegemoet te komen, als in de witte broodsweken. 4Wanneer beide partijen trachtten elkaar te steunen en te troosten. 5 Wanneer ze allebei steeds be dachten dat de wederhelft een mensch, en geen èngel is. 6 Wanneer iedere partij steeds trachtte iets meer te doen, en iels min der te eischen. 7 Wanneer or minder wandeltoilet ten in zijde en wat meer eenvoudige huisjaponnen waren. 8 Wanneer men thuis de goede zeden beter bewaarde en op straat minder \erloo. maakte. 9 Wanneer de beide partijen hun plezier meer thuis dan daarbuiten zochten. 10 Wanneer beide partijen bedach ten dat voor r en kinderopvoeding, die slagen wil, vauer en moeder eensgezind moeten zijn Mevrouw's droom. (Piaats-van-han delingVerhuurkan toor van dienstboden. Mevrouw komt binnen, bestee dster maakt een diepe buiging). Mevrouw Ik heb een keuken meid noodig. Besteedster: Tot uwes dienst. Ik heb 'r drieho iderd zes en tachtig in de achterkamer. Gaat uwes zitten, dan zal ik T één roepen. (De lusschendeur gaat open. Mevrouw ziet een oogenblik een dichte menigte werklooze dienstboden. Eén exemplaar komt, op handen en voeten kruipend, naar haar toe. Mevrouw neemt haar scherp op). Mevrouw: Ga zitten. Ik heb een keukenmeid noodig. Sollicitante(schuchter duisterend) Zeker mefrou. Mevrouw: Ons gezin bestaat uit negentien personen. Sollicitante: Ik ben dol op groote Sesinne. In me laatste betrekking wasse T één-en-dertig. MevrouwStilDoe je mond alleen open als ik je wat vraag. Je moet koken en 's Maandags, Dinsdags, Woensdags en Donderdags wasschen. Vrijdags, Zaterdags moet je strijken en de slaapkamers een extra beurt geven. Zondags moet je met acht van de kin deren gaan wandelen, de jongste is zes maanden. Sollicitante: - Ik ben dol op. kin deren. MevrouwZwijg. lederen derden Zaterdag moet je den kelder uithalen cc schoonmaken; Dinsdag om de week moeten alle. ramen aan den buitenkant worden gedaan. Zondags s'nachts schrob je de waranda. Ik woon erg afgelegen en kan je maar 3 uur per week vrijaf geven. Ik lieb ook veel last van migraine, en je moet dus liet heele huishouden zonder mij kunnen regelen. Salaris tien gulden per maand. Sollicitante (zoo sappig op de be trekking dal haar de tranen :in de oogen slaan '#Ik ga met uwes for- waarden aceoord. Naar soo'n betrek king heb ik al jaren ferlang. Ik kan ferstellen en kouse sloppen ook in verlore oogenblikke. Ik ben vrij van sterke drank en naar ferloofdes kijk ik niet om. Mevrouw (roept besteedster en wijst gebiedend naar de deur.) - I.oid haar weg.'Ze praat te veel, ze zou me gek' maken met haar praatjes. Laat me een andere zien. Besteedster buigt, sollicitante verlaat schreiend het vertrek. Mevrouw werd wakker cn kwam langzaam tot het besef dat droomen bedrog zijn, wrééd bedrog... M. M. Openx Rekening-Courant Versirekt credieten aan Landbouw. Handel en Nijverheid, tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid Neeflqt gelden 4 deposito tegen rentevergoeding Incasseert Wissels Verleent hare bem ddeling voor cjen asn-en verkoop van Effecten. Heeft eene speciale afdeeiing van vraag en aanltod voor incourante fondsen. Verzilvert Coupons en losbare stukken K.oopten verkoopt vreemd geld en vreemde cheques Verzend gelden naar binnen- en buitenland Neemt effecten in open bewaargeving. Verhuurt loketien in de brand-en inbraakvrije kluis Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op 't Kantoor i PATER^STRAAT 17. dat geopend is op alle werkdagen van 912 en 24 uur en Zaterdags alleen van 912 uur. 70 Heeft geregeld in voorraad aan scherp concurreerende prijzen Prima Portland CEMENT mort. Dijckfcrhof, Thayugen, Piramid Zak kalk. Kiultkatk. Gegoten Kalk. Asphalt, Gips. Beton Ringen, Putten, Buizen en Veed.-inkwaterbakken. Gresbuizen, Koe- en Varkensbakken, Schoorsteenkappen enz. Terrazzo Tegels. Cement Tegels, Plavuizen in rood en blauw. Alle soorten Dakpannen aan da laagste prijzen IJzeren Glasramen, Dakramen, Glaspannen enz. enz. Beleefd aanbevelend, 82 Heden ontvangen eene mooie collectie EXTRA AANBIEDING in Voor CADEAUTJES hebben wij in steeds ruime keuze en mooie artikelen voorradig. aan SPOTPRIJZEN ZIE ETALAGES Beleefd aanbevelend, VRAAGT PRIJZEN 300

Peel en Maas | 1924 | | pagina 6