Hipp! m Zaterdag 5 Apri De Kippenhouderij op het platteland 1924, No. 14. Rekeningen en deelaratiën dienst 1924 Burgemeester en Wethouders van Ven» ray noodigen leveranciers en anderen, die wegens gedane leverantiën of verrichtte werkzaamheden voor de gemeente in het eerste kwartaal 1924 (dus van 1 Januari 31 Maart 1924) vorderingen op de gemeente hebben hunne declaration vóór 15 April a. s. ten kantore van den Gemeente- Ontvanger in te dienen. Bij accoordbevinding zullen deze vanaf 15 Mei as. worden betaalbaar gesteld. Wij verwachten, dat AL DEGENEN, die iets te vorderen hebben van deze gelegenheid gebruik zullen maken om spoedige betaling van het hun toekomende te erlangen. Venray 5 April 1924 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO De Secretaris VAN HAAREN GRONDBELASTING De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente secretarie vanaf 9 April a s. gedurende 30 dagen ter inzage liggen vier staten model 75, bevattende de uitkomst van meting en Schatting als bedoeld bij artikel 15 dei- wet op de Grondbelasting (Wet van 26 Mei 1870 Stbl. no 82 Venray 4 April 1924 Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LU O De Secretaris VAN HAAREN HAND- EN SPANDIENSTEN Burgemeester en Wethouders van Ven ray brengen bij deze ter openbare kennis dat het kohier van hand en spandiensten voor het dienstjaar '9241925 door den Raad der gemeente in zijne vergadering van 29 Maart 1924 is vjstge-deld en ves tigen de aandacht van belanghebbenden erop, dat eenieder zich binnen een maand «a de dagteelcning van het aanslagbiljet (zijnde 19 April 1924) dus tot 19 Mei as. van de te zijnen laste daarop vermelde diensten kan vrijkocpen door bij. den Ge meenteontvanger te storten Voor eiken dag handdienst f 2 Voor eiken dag spandienst met een paard f 8— Voor eiken dag spandienst met twee pa-irden f 12 Indien de afkoop van de hand en span diensten plaats heeft binnen 24 uren, nadat de oproeping tot den diénst heeft plaats gehad, welke spoedeischende gevallen uit» gezonderd, minstens driemaal 24 uren van te voren wordt ter kennis gebracht, be dragen de afkoopsommen Voor eiken dag handdienst f 2 50 Voor eiken dag spandienst met een paard I 10— Voor eiken dag spandienst met twee paarden f15 Degenen, die opgeroepen zijn^omhand* diensten en spandiensten te verrichten en binnen vier en twintig uren deze diensten niet hebben afgekocht,moeten, indien zij op den bepaalden lijd voor het verrichten der diensten niet verschijnen, betalen Voor eiken dag handdienst f 3.50 Voor eiken dag spandienst met een paard f 13— Voor eiken dag spandienst met twee paarden f 18— Venray 3! Maart 19 24 Burgemeester en Wethouders van VeDrav O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. door JOS BOSHOUWERS te LENT. Eieren besprenkelen. VRAAG: Men lieef't mij vaak gezegd dut de kuikens beter door de schaal kunnen, als de. eieren geregeld worden besprenkeld. Wal is daarvan uw meening? J. te V. ANTW. Het vaak besprenkelen der broedeieren is af te keuren, daar er eene te groote afkoeling door verkre gen wordt, ook al doel men liet met lauw of warm water. We kunnen dat zelf ondervinden, door eens de band in warm water te steken en dan daar na in den wind te ho'iiden. Door de verdamping wordt steeds te veel warmte aan het ei onttrokken. Verder worden de poriën tijdelijk gesloten, waardoor do- ademhaling van bet jonge dier wordt belemmerd. Het orgaan van het kuiken, dat voor de ademhaling moet zorgen, ligt met zijn bloedvatenstelsel tegen de schaal aan. Worden de poriën nu door het. water gesloten, dan kan zoolang geen zuur stof naar binnen dringen. Bovendieh moeten we nog bedenken, dat het water in dc poriën «hel langst blijft staanzijn de eieren oogenschijnlijk al droog, dan zittende poriën nog vol. Wel moet er gezorgd worden, dat de omgeving en de bodem van hel nest niet te droog worden. Daardoor zouden de eieren te veel vocht aan de omgeving afstaan. En dit vocht zou aan het jonge dier onthouden worden, en onthouding van water beteekent de dood. Houdt men den bodem echter voch tig, dan beeft er door de warmte van de hen oen voortdurende, gelijkmatige verdamping plaats, waardoor de luchl in de omgeving van de eieren nooit zéér droog wordt. Daarom moet in het locaal, waar de broedmachine staat, ook voldoende vocht zijn. Om deze reden plaatst men de machines wel in kelders, of anders in vertrekken die op helT Noorden uitzien. Daar hangt altijd een water rijke atmosfeer. Bij langdurig droog, schraal weer (N. of O. wind) bespren kelt men daarom den vloer van het broedlocaal, of hangt ei- natte doeken neer, oi' zet er wel eens een ketel met dampend water in. Maar de eieren besprenkelen of op een andere manier nat maken, dat kunnen we niet aan bevelen. Drinken aan de kuikens. VRAAGWelk drinken is voor de kuikens het meest aan te bevelen Wij Dcschikken over ondermelk. Ts dal zoo ook goed, of moet men dat verdunnen? .1. te V. ANTW.Het dierlijk lichaampje beslaat voor de grootste hè lit uit wa ter. Een bewijs, dat het aan waterbel dier nimmer mag ontbreken. Zoo dra de kuikens zich tlirik- beginnen te be wegen, moeten ze dus water hebben. Menigeen verstrekt ze het duurste en lekkerste eten, maar laat na, ze her haaldelijk van goedkoop, zuiver drink water te-voorzien. Hoeveel ze moeten gebruiken? Zooveel als 't hun zelf goeddunkt. Vele menschen willen de. dieren met kunst- en vliegwerk meer water geven, dan zij noodig hebben. Dat is natuurlijk ook verkeerd. Geef daarom nooit aan u\y kuikens papperig voer. Maar fl;eef ze apart zuiver frisch water en vernieuw dat drinkwater 1 dikwijls. j Water uit sloolen, vaarten, beekjes, en regenwater gebruike men liefst, niet. óf' gekookt. Beter is welwater, omdat, vaarten, beekjes, slooten en regenwater dikwijls besmet zijn. Onder hoenders en ook onder musscheu en andere vogels komen vaak besmette lijke ziekten voor. Musschen liggen vaak in dakgoten en doode kippen of kuikens drijven in tijden van ziekten voortdurend in beekjes of slooten. En daardoor wordt het water besmet. Wie zijn kuikens in plaats van wa ter wat melk, karnemelk of onderroom kan te drinken geven, doet dat na tuurlijk maar. Dan ontvangen ze mot hot water (melk bevat ruim 88 pCt. water, karnemelk ruim 91 pCt.) ook nog wat anders. Bovendien werkt karnemelk gunstig op de gezondheid der dieren. Mell^cn onderroom ook, doch niet in die mate als karnemelk. T Is echter noodig, dat dit drinken buiten de zon staat cn, dat de bakken telkens zorgvuldig gereinigd worden. Want als verzuring optreedt, dan loopt het mis. Wie dus niet buitengewoon proper is in dit opzicht, die neme liever zui ver, frisch drinkwater. Onderroom en karnemelk hoeft men niet te verdunnen, volle melk wel, als men ten minste uitsluitend melkgeefl. Grove zemelen. VRAAG Tegenwoordig zijn de meel soorten erg duur, Zou ik nunietbeler tarwezemelen kunnen nemen en daar eene gelijke hoeveelheid ander meel bijvoegen. P. te O. ANTW. Tarwezemelen hebben oen vrij hoog gehalte aan verteerbaar werkelijk eiwit en ook veel voedings- zouten. Deze laatste vooral werken zeer gunstig op de ontwikkeling van hel dier. Evenwel moet men aan onze kui kens en hoenders nimmer groote hoe veelheden toedienen, omdat de dieren er eene te groote kwantiteit van moe ten opnemen, om eene voldoende hoe veelheid voedingsstoffen binnen ic krijgen. Wat stroo en hooi voor onze andere huisdieren zijn, zijn zemelen voor d§ hoenders. Men kan ze een ruwvoer noemen, dat voor buikvulling in aanmerking komt. Ongeveer 20pCt mag men er wel bij doen. Dan kan men het ochtendvoer ook gemakkelijk kruimelig maken. Papperig hebben de kippen 't niet graag. Als men aan kuikens te véél zeme len geeft, krijgen ze gauw last wan hangkropjes. Te Venray, waar U dicht bij woont, of misschien ook wel bij U 't dorp, zijn zeer zeker adressen, waar U een goed en niet te duur ochtendvoer kunt koopen. Zoo dat niet het. geval is, mengt U b.v. aldus: 20 pond tarwe zemelen, 20 pond tarwemeel, 20 pond havermeel, 20- pond maismeel en 20 pond echt Liebig's vleeschmeel. Op deze wijze is het gemakkelijk samen te stellen. Als U aan 15 kippen hier van per dag één pond verstrekt (dus een halve kilo1 dan krijgen ze bouw stof genoeg om volop eieren te leggen, en zeer zeker als ze buiten er nog wat bij kunnen zoeken. Hoeveel eiwit en vet ongeveer VRAAG: Wij hebben op aanraden vari een deskundige het'volgende och tendvoer samengesteld en brengen dit ook in den handel. Hoeveel pCt. eiwit en vet. zitten daar ton naasten bij in? X. te Z. ANTW.Ik begrijp zeer goed waar om U vraagt de voorste letters van uw naam zelfs achterwege to Haten en ook van uwe. woonplaats. U 'was mis schien bang dat hel percentage te laag zou zijn. Dit is echter niet hel geval. U hebt een goed ochtendvoer, dat circa 30 pCt. eiwit en 5 pCt. vet beval. Het eiwit is zoowat voor de eene helft dierlijk en voor de andere plant aardig. liet is dus in orde. Als U maar niet te groote winst wil maken. Want dat kunnen de kippenhoudere niet lijden, nu de eierprijzen zoo zak ken. Over het algemeen worden de ochtendvoeders te duur verkocht, in vergelijking van de kwaliteit. N.B. De vragen liefst Maandag in Lent, uiterlijk Dinsdagvoormiddag.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 9