Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Adverteert in dit blad Dit nummer bestaat uit twee bladen Vergunningen Hinderwet- Opeanstapaling van ambten en baantjes op één persoon. FEUILLETON Het Kruis waarbij 't spookte Oe postchèque en girodienst. Vergadering Kruisverbond. Gemengd Nieuws Zaterdag 28 Maart 1924 48e Jaargang No 18 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco pér post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling)1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF, VBNRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7'/» cl Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeono kennis, dat indien veranderingen worden aan gebracht ,in inrichtingen, waarvooreen Vergunning krachtens de Hinderwet is verleend, hiervoor eene nieuwe ver gunning moet worden aangevraagd. Venray 24 Maart 1924 Burgemeester en Wethouders voornd. O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Tijdschriften en periodieken hebben den iaatsten tijd wederom diepzinnige, beschouwingen over het bevolkings vraagstuk we hebben te veel handen voor het beschikbare werk en het uit zicht is er niet dal daarin spoedig verbetering gaat komen. De cumulatie van ambten, gelijk men 't hier graag in uitheemsche ter men noemt, zal er niet toe bijdragen dat dringende vraagstuk der overbe volking mede een stap nader tot zijn oplossing te brengen. We dachten daaraan, toen we dezer dagen ergens een goedgeslaagde satire lazen op den »verdeelden geheelen mejisch". De verhooging van de schadeloos stelling voor de Tweede Kamerleden werd indertijd ook verdedigd met het argument, dat een goed waargenomen mandaat tegewoordig »den geheelen mensch" vordert. Maar het absenteïsme is allerminst de wereld uit. De Oorlogsbegrooling werd pas weer behandeld in een ledige Kamer: nauwelijks 25 leden waren aanwezig. En Braat's obstructie slaagde in een der vorige vergaderingen ook al weer tengevolge van veler afwezigheid veel meer dan 50 leden waren weggebleven- Waar bleven de hoeren De bovenaangehaalde satire wees erop, dat wij op het oogenblik in de Tweede Kamer zelfs een paar leden hebben, die hun rechtsstudie zijn be gonnen Dit moge een bewijs zijn van prijzenswaardige energie, maar kan den kiezers toch tot de vraag brengen of die energie niet beter aan 's lands vertegenwoordiging ware besleed. Er is gespot, dat het logischer zou schijnen, eerst te studeeren en dan naar de Kamer te gaan, maar van meer gewicht lijkt het te vragen, of, waar bet Kamerlidmaatschap den ge heelen mensch vordert en de rechts studie toch ook nog wel een flink deel van den mensch, het goedbetaalde Kamermandaat niet een weinig te veel van den geheelen mensch aan bet studentschap zal hebben af te staan. door O. F. M. 18, Vervolg van Tweede Blad. Zwijgend liep hij» 't hoofd gebogen, voort, hoorde als in de verte, de man nen naast hem, die niet wisten, waar over te beginnen, praten van regen, oogst, winter. De voorsten van den droeven stoet waren al den zijweg ingeslagen, die naar de hei voerde: Over enkele tellen zou hij 't huis niet meer kunnen zien. Even kijken. Tersluiks wendde hij 't hoofd om.... Een kreet smoorde hem op de lippen. Groote hemel Wat was datWat zei Giessers daar? Verbaasd zagen de boeren hem aan. Waar keek hij zoo naar, zoo strak, zoo gek? Verschrikkelijk, wat zag zijn ge zicht er uit Er was niets te zien op den weg. Wat is er, Jan Wat? schrok hij op. Akelige bleekheid grauwde over zijn gezicht, dat trilde. Zweeldruppelen parelden tusschen de rimpels van zijn hoog-op- getrokken voorhoofd. Heel zijn lichaam sidderde. Krampachtig greep hij den naastbijzijnden hoer in den schouder, dat deze een schreeuw gaf van schrik. Jan Giessers dan toch Wat is er? En hetzelfde geldt van al de andere cumulaties van bezigheden en ambten, waardoor verschillende volksvertegen woordigers bewijzen, dat hun geheelen mensch" voor vermenigvuldiging vat baar is. En heb. euvel bepaalt zich heusch niet tot de volkavertegenwoordigers alléén... De Haagsche redacteur van de Msb schrijftOfschoon er nog geen ofticieele medeheeling van is gedaan aan het publiek, kunnen wij thans voor zoo goed als zeker melden, dat rekeninghouders bij den Postchèque- en Girodienst, thans over het volle bedrag van hun tegoed zonder borgen kunnen beschikken, wanneer over dat tegoed geenerlei verschil van meening meer bestaat, noch bij den dienst noch bij den rekeninghouder. De uitbetaling ge schiedt dan via de bekende commissie tot het doen van uitbetalingen aan rekening houder Over een datum van heropening van den Postchèque en Girodienst is fiog niets mei zekerheid te zeggen nu de commissie, welke den minister advies zal uitbrengen over het toe te passen systeem, haai conclussies niet zal bouwen op het rapport Duynstee, doch een opdracht van wijdere strekking heeft gekregen, om zelfstandig een ondeizoek in te stellen Zulk een zelfstandig onderzoek vordert uit denaard der zaak meer tijd. Een dezer dagen zal de commissie weer vergaderen, nadat eenige barer leden een onderzoek te Brussel en Parijs hebben beëindigd. Wanneer de commissie haar advies over de vraagcentralisatie of decentralisatie aan den minister zal hebben uitgebracht, zal de Kamer nog hebben te beslissen over het toe te passen systeem. Volgens een mededeeling van den tegenwooHigen directeur van den Post chèque eD Girodienst, den heer 't Hooft, is de reconstructie thans zoover gereed, dat de dienst zou kunnen worden heropend. Van de rekeningen werd 93 pet. direct accoord bevondenin 7 pet. bevonden zich één o! meer fouten. Eerst zijn toen de verschillen met de rekeninghouders boven het nummer 100,000 opgelost, daar na is men met de rekeningen van 1 tot 100,000 begonnen en men is nu gekomen tot de serie van 42.000. Juist in de laagste nummers zitten de grootste rekeningen, zoodat de groote moeilijkheden thans ach ter den rug zijn. Mocht men nü reeds tot heropening van den dienst besluiten, dan zouden de bedragen, waarover thans nog meeningverschil bestaat, kunnen geblok keerd worden en deze verschillen zouden dan geleidelijk kunnen worden opgelost. Op het oogenblik worden proeven geno men met gecentraliseerd systeem en wordt het personeel in dit systeem zoodanig ge oefend, dat de binnenkomende geftageerde posten op één en denzelfden dag worden geboekt en gecontroleerd. - Naar het „Hbld." weet te melden, zou in 't rapport der commi9sie-Tak, ingesteld voor het opsporen van de oorzaken vaD de ontwrichting van den Postchèque- en Girodienst, o.m. worden voorgesteld den directeur, den heer A. W. Kymmell, die nog steeds verlof heeft, terug te steilen -ot den rang van inspecteur der Posterijen en den onderdirecteur, den heer M. Pott tot den rang van hoofdcommies. Niks, niks, mannen! schokte 't hem uit den zenuwachtig-trekkenden mond. Niks... maar... maar... Wat dan toch Niks, zeg ik je... Iloor 'jis... Ik heb... ja, nog wat vergeten... Ik moet nog 'n oogenblik terug. Loop vast voor uit, ik haal jelui weer in. Is 't nou echt waar, Jan? Ja, ja, Piel. 'n Oogenblik maar. Ik loop hard. Dan ga ik met je mee, Jan. Nee, PietTrekken van ver- schrikkelijken angst drukten zich diep in zijn ontzet gezicht. Nee, nee, niemand meegaan Ik ben dadelijk terug... Niet doen, versta je Wacht, ik ga hier, ik ga liever achterom, ja, ja, ben ik er gauwer. Ik moet achter in 't huis zijn. Gaat vast door, jelui Met ontdane gezichten zien de man nen 't aan, hoe Giessers niet over den grooten weg maar dwars door 't veld rennend vooruitschiet, met een grooten sprong ginds de beek overspringt, ver dwijnt achter 't kreupelhout langs den oever. Sprakeloos zien ze elkander aan. Wat zou dat te beteekenen hebben? Onbegrijpelijk! stoot één der man nen uit. Ja, dat zeg je goed, buur. Waar lijk, als je niet wist, dat er niet in 't minst op hem le zeggen valt, dan zou je haast denkener zit wat anders achter. Wat er achter zit? fluistert een ander geheimzinnig. En, met den vin ger naar 't voorhoofd wijzend s>dit 1" ?Er is hier in Venray zoo weinig gelegenheid eens oen mooie lezing te hooren." Zoo werd niet lang geleden een vergadering door den betreffende» voorzitter geopend. Aan die woorden heeft het Kruisverbond blijkbaar ge dacht toen het de stoute poging waag de Pater van Wèll S. J. hier te krijgen voor een avond. Ik zeg, stoute poging, want Pater van Well van Manresa is niet de eerste de beste, 't is een heele toer hem te krijgen. Litteraire vereenigingen, Jong-Limburg, Onder wijzerclubs, alle wedijveren er om hein eens le mogen hooren. A.s. week b.v. zal hij spreken voor de Iloog- leeraren en studenten der R.Iv. Uni versiteit in Nijmegen. Een echte bof dus, dat kaartje: Ik kom 25 Maart naar Venray." Nu zal 't zeker wel druk worden, dacht het bestuur van het Kruisver bond. De groote zaal van het Patronaat werd besproken, advertentie geplaatst, afgekondigd in de kerk. Helaas 't onderwerp, Drankbestrijding en Retraite, scheen van zoo weinig belang dat slechts pl.m. 50 man, zoo goed als allen oud-retraitanten dus vrienden van Pater van Well, 't de moeite waard achten te komen, 't Werd nu geen »rede" maar 'L werd een gemoedelijk praten over allerlei dingen in sprekers rijke priesterleven voorgekomen. Reeds lói/s jaar is spreker in Man resa en ruim 63,000 mannen hebben in dien tijd den berg" bestegen om zich eens een paar dagen met God en hunne ziel bezig te houden. Wat een levensgeschiedenissen Wat een diepe kijk op het menschelijk leven krijgen de leiders van die retraites. Een echt spannend verhaal was die geschiedenis van »Veefke" en in menig mannenoog pinkelde een traan van diep medevoelen met de ellende van dat slachtoffer van den drank. Ruim liuur bleef de gevierde spreker £an het woord, nu eens een gullen lach doende schateren door de zaal dan wqer treilend tot in het diepste der ziel. 't Was een mooie avond. Drankbe strijding en Retraite zullen er wel bij varen, naar we hopen. Ingezonden Mededeellngen Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huis middel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. 11 Klaren ïïjjn schenken De heer Goossens Rijkson vanger te Gemert, schrijft ic de B. Ct. het volgende ingezonden stuk. „Na de catastrophe met de Hanzebank heeft een tweede ramp onze gemeente getroflen. Volgens geruchten toch zou er in de gemeentekas een tekort van onge veer f 22,000 zijn geconstateerd. Een waas van geheimzinnigheid hangt om deze aan gelegenheid. Alleen uit courantenverslagen is ons gebleken dat de gemeenteraad tot boekenonderzoek heeft besloten. Een accountant beeft eenigen tijd op het ge meentehuis doorgebracht en bood op 3 Maart jl. zijn rapport aan den Raad aan Tot behandeling van dit rapport in een openbare zitting van den gemeenteraad is het echter niet kunnen komen, daar een voorstel hiertoe door een der leden gedaan afsluitte op den onwil van den voorzitter, die onmiddellijk tot sluiting van de open bare vergadering overging en deze houding tracht goed te praten met verwijzing naar een van hoogerhand ontvangen wenk. De veronderstelling lijkt mij dan ook niet te gewaagd, dat de gemeentelijke auioriteiten deze onverkwikkelijke geschiedenis bin nenskamers zullen willen behandelen en dat de belastingbetalende gemeentenaren er alleen dan iets van zullen vernemen wanneer hun strak9 het belastingbiljet zal worden thuisgezonden waarop dit dificit zal zijn verdisconteerd in |den vorm van aanmerkelijke verhoogiog van den hoofde- lijken omslag- Het wil mij voorkomen dat de gemeente naren er recht op hebben om in deze volledig te worden ingelicht. Zijn er voor dit tekort ook bepaalde personen aansprakelijk en zoo ja, zal dit dan op de schuldigen worden verhaald Waarom schuwen de gemeenteautori teiten de zoo zeer gewenschte openbaar* hetd Ligt het niet op den weg van den gemeenteraad om in deze klaren wijn te schenken. De Arbeidsbemiddeling in 1923. Ongeveer 5 pCt. meer werk zoekenden dan het jaartevoren In de jongste aflevering van bet maand schrift van bet Centraal Bureau voor de Statistiek wordt medegedeeld, dat het jaaroverzicht van de arbeidsbemiddeling op grond van zuinigheidsmaatregelen en in afwachting van verdere maatregelen, met betrekking tot deze statistiek te nemen, sterk is ingekort; Blijkens de cijfers over 1923 stonden einde December bij de gezamenlijke ar beidsbeurzen en correspondentschappen der arbeidsbemiddeling ingeschreven 113.844 werkzoekenden tegen 108.675 een jaar te voren. In den loop van 1923 had den 626,493 inschrijvingen van werkzoeken den plaats, het aantal nieuw ingeschreven aanvragen van werkgevers beliep 217,063 het aantal plaatsingen 185,802. De aflevering bevat behalve een alge meen overzicht, waaraan deze cijfers zijn ontleend, nog een overzicht van de totaal cijfers van eik der arbeidsbeurzen afzon derlijk en een overzicht van de gezamtn lijke werkzaamheid der 38 districtsarbeids beurzen met betrekking tot de bemiddeling in de voornaamste beroepen. Zuinigheid Ieder op zijn eigen terrein. Dat is de leus bij de departementen. Oorlog en Marine zijn beste maatjes, maar met elkanders zaken hebben ze niets noodig en daarin komen ze elkander ook niet tegemoet, al zou daardoor be sparing van rijksgeld mogelijk zijn. In Den Helder is een marinehospi- taa). In Rotterdam liggen mariniers. Wordt er nu Le Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze getrans porteerd naar Den 'HelderDat er te Rotterdam ziekenhuizen zijn en in Den Haag een militair hospitaal is, hindert allemaal niet. Neen, dat gelooven ze niet, want hij, die den grootsten mond heeft, zegt dat hij zoo iets niet kan aannemen. Nou, wat moeten we doen Weet je wat, oppert er één, we kunnen wel even doorloopen, heel langzaam, en als Giessers dan niet gauw terugkomt, dan gaan we kijken. Wel stribbelden er 'n paar van de mannen legen, ze moesten liever dade lijk gaan maar 't gevoelen van de meerderheid vindt, dat er zoo'n haast niet noodig is. Langzaam slenteren ze den zijweg in Als ze geweten hadden Met verbazende snelheid, de pet in de hand, 't hoofd vooruitgestoken, is Giessers voortgerend. Afgrijselijk is zijn verwilderd gezicht. Schorre zuchten Rijgen hem uit de benauwde, zwoegen de borst. Als een kat wringt hij zich door de heg achter 't huis. Diep-buk- kend sluipt hij den akker over... O, als ik maar op tijd kom O, als 't waar is„. Bandjeo, dat bandjeHa, de staldeur opengebleven Kruipend, onder den raampost door, bereikt hij de hall- openstaande deur. Met fonkelende oogen gluurt hij door den kier. Ha, in den stal niemandVoorzichtig heft hij zich op, treedt geruischldos den stal binnen. Onhoorbaar gaat hij verder, naar de deur van de huiskamer. In 't midden van die deur is een hartvor mige opening uitgesneden. Behoedzaam, 't hoofd zoover mogelijk afwendend, loert Giessers er doorhenen. Er is een man in de kamer. Hij is er Kragers. SiJderend drukt Giessers de handen Dezer dagen arriveerde te Rotterdam, na een tocht van meer dan vier uur, de marine-zieken-auto uit Den Helder, met het noodige personeel, vier man. Een zieke marinier werd ingeladen en de terugtocht begon. Voor het geld dat dit vervoer kost, uitsluitend en alleen om te voorkomen, dat een marinier ergens anders komt, dan in het Marinehospitaal, had hij weken elders verpleegd kunnen worden. Maar wat geeft liet ook. Het rijk betaalt I De moord te Drucfitster Compagnie. Nadere bijzonderheden. Nader wordt omtrent den moord op den 82-jarigen landbouwer J. Modder man te Drachtster-Compagnie nog het volgende gemeld Vastgesteld is kunnen worden, dat de moordenaar in een halfsteensmuur van een hok een gat heeft gemaakt en daar doorheen is gekropen. Vermoedelijk met een bijl is M. een wonde toegebracht over den linker slaap. Daarna moet den moordenaar een kast hebben opengebroken en ver volgens een commode, waarvan hij den inhoud uiteengehaald heeft. Wat zijn buit is, heeft men nog niet kun nen vaststellen. De moord werd ontdekt door een vroegere dienstbode, thans wonende te Ureterp, die hem had willen bezoeken en die door de achterdeur, welke door den moordenaar was opengelaten, bin nenkwam. Zij vond alles overhoop liggen. Deze vreemde toestand gaf haar aanleiding de buren te waarschuwen, bij wie toevallig de rijksveldwachter aanwezig was. Laatstgenoemde ging een onderzoek instellen, deed de deuren van de bedstede open en vond daar het lijk van M. met een laken over het hoofd. Het bed was niet omgewoeld, waardoor men aanneemt, dat er geeri worstelen heeft plaats gehad en dat de man in zijn slaap is overvallen. Een revolver, die op de beddeplank lag, is niet afgevuurd. De justitie te Leeuwarden is ter plaatse aangekomen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag heeft een rijksveldwachter met zijn politiehond gespeurd, doch tot Zaterdagnamiddag heeft dit tot geen esultaat geleid. Drachtster Compagnie heeft een groote uitgestrektheid^: de woning van M. stond aan een zandweg, welke uit de kom loopt in de richting der Gro- ningsche grens. M. woonde ongeveer een half uur gaans van de kom. Eenige jaren later heeft in de buurt een inbraak plaats gehad bij een landbouwer, wiens huishoudster door bandieten in bedwang werd gehouden. Een van hen maakte toen f 1500 buit. Deze bandieten heeft men nimmer kunnen arresteeren. De beenen afgereden. Men meldt uit Bemmel Maandagmorgen om 9,15 bij het ver trek van de eerste markttram van hier naar Nijmegen wilde de 26 jarige on gehuwde G. V. nog op .de in beweging zijnde tram springen. Hij kwam te vallen en geraakte onder de tram. De beenen werden afgereden. Op de plaats van het onge luk werden hem nog de laatste H. Sacramenten toegediend. op 't hart, houdt ze stijf er tegen ge klemd. Met geweld tracht hij't gesnuif van zijn opengesperde neusgaten, 't amechtig hijgen van zijn trillenden mond tegen te houden. Daar staat hij midden in de kamer, die ellendeling. Wat een gemeene grijnslachVan duivelachtig genoegen wrijft hij de handen Over elkaar. Luister, hij praat O, als. Dichter steekt Giessers 't hoofd vooruit; krampachtig ballen zich zijn vuisten. Luister Ha een hatelijke hik-lach schiet Kragers uit de keel. Ha, deugnieten gewroken! D5ór had z.e altijd gezeten... akelig dier van 'n wijf! Driftig geeft hij een schop in de richting van vrouw Giessers plaats. Was maar met mij getrouwd Hé, zeg, waarom wou je 't laatst niet doen, toen die smerige vent van je de deur uil was, hé heilige boon Ha, ha, sterf nou van den hon ger, met je heele huishouden, hoor je! Ah, zoo Jekker gewrokenAls een gek danst Kragers de kamer op en neer, akelig grijnzend en grimassend van genot. Je, je, wat ik me toen mooi ziek gehouden Tsa, jammer dat de zaak niet lukte. Wie weet 't, wie weet 't, dat ik 's nachts uit was ha Wie weet 't, dat jij 't bent geweest, Kragertje die dien schurk van een Giessers bij 't Witte Kruis een mes in zijn.... Een daverende bons! Met een smak- kenden klap de deur opengeslagen Een afgrijselijke gil, een knierpendge huil uitstootend schiet Giessers de ka mer binnen, 't mes in de vuist. Brul lend als een woedende tijger springt hij op Kragers los Hier moordenaar Een akeligejgil is uit Kragers borst opgeschotenhij staat daar als een beeld van bleeken bloedeloozen schrik. MoordenaarMet een plof valt Giessers vuist neer op zijn schouder, omknelt dien met ijzeren greep. Met een ruk heft Giessers de rechterhand, vvarrin 't mes flikkert omhoog, om met bliksemende kracht 't wapen diep neer le stooten in 't hart van den schurk. Naar de hel, moordenaar! Maar plots, met de tegenwoordigheid van geest, die^schurken eigen is, doetKra- ers een geweldigen ruk. Meteen slin gert hij behendig den oenen voet om l been van Giessers, doet hem met een schielijke beweging achterover- tuimelen. Nog niet! gilt hij, springt naar de voordeur, stormt 't hui9 uit. Maar in een oogenblik is Giessers overeind gesprongen, vliegt hem ach terna. Een snerpend gehuil krijscht hij uit. Toch zal ik je krijgen, moorde naar Moordenaar Drnr rennen ze over de velden, Kra gers met de snelheid van den angst, Giessers in de onstuimigheid van zijn toomelooze woede. Even wendt Kragers 't doodelijk verschrikt gezicht om. Ja, ik bén er, ik vermoord je! buldert Giessers. Als een paard, wien de sporen diep in de flanken spietsen, schiet Kragers vooruit, nog harder, voort, voort! Maar, o, duidelijker klinkt 't wraakgehuil van zijn achtervolger hij wint, hij wintEen akelig, fluitend ehijg van angst jaagt hem uit de Wordt vervolgd. ge nijg borst.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1