Diverse SCHOONMAAK Alen Slieren JOS. HENDRIKX Gebrs. Seuren til- I SlüBIÊl Extra keuze zwarte wollen en Z'jden Stoffen M ana f act uur handel P. VAN OPBERGEN Fz. Attentie Schoenwerk Als U de schoonmaak Th. Pouwels Dik vet Spek en mager Th. Pouwels Sluis' Kuikenopfokvoer Th. Pouwels Pater Hendrix Zaterdag 22 Maart 1924 No. De Kippenhouderij op het platteland Boem- en Rozenkweekerij LOTTUM len aan zeer lage prijzen A.lle Borstelwerken Waschdoeken, Chinamatten, Cocosloopers. Vraagt Dobbelm. Karnemelkzeep 15 ct. per stuk Groothandelaar in eieren wenscht geregelde wekelijksche aanbieding van grootere of klei nere kwantums eieren. Laken. Gabardine, Bengaline, Popeline," Eoliënne, Crêpe Marocaine enz. voor Bruidsjaponnen. Op Marktdagen per pond 45 cent Ontvangen Wilt U een solied en betrouwbaar RIJWIEL «Gazelle", «Adek" Burgers E.N.R. Rijwiel banden en alle onderdeden STEMPELS Bedevaart St. Jozef door JOS. BOSHOUWERS tc LENT. Nog één. De vorige maal gaven wij een adres op, waar men te Venray medicamenten kan bekomen voor eventueele bestrij ding van kippenziekten en voor het reinigen der hoender-verblijven. Juist toen de correspondentie gepost was, kregen wij nog kennis van een tweede goed adres te Venray: de heeren G. Pouwels en Zoon. Om den schijn te vermijden van bevoordeeling van den een boven den ander deelen we dat hier mede. Verder blijven wij overal buiten. Zwart-Minorea's. VraagWij hebben een toom Zwart- Minorca, raszuiver, beste legsters. Hoe komt het toch, dat men niet meer Minorca's aantreft? Op het fokstation zijn er ook geen aanwezig. Ik begrijp het niet. De rnenschen zeggen toch, dat ze veel sterker zijn dan de Wit Leg horns, vooral op natten grond. Wij fokken reeds langen tijd jaarlijks 100 kuikens er van en er sterven er nooit af. Ze beweren, dat ze ook beter tegen de koude kunnen, dan een ander soort. We hebben 120 kippen en rapen dage-- lijks 80 eieren. Gaarne vernam ik een goed-adres, voor een stel broedeieren. Daar kunnen wij dan eenige hanen uit fokken. De hennetjes verkoopen we dan. W. te V. AntwoordDe Zw. M. kunnen ge rekend worden tot de hoenders, die de zwaarste eieren leggen, doch een groot bezwaar is, dat de leg veel later begint dan bij de Leghorns b.v. Men kan gerust zeggen, dat ze 7 H maanden oud zijn, uitzonderingen daargelaten. Wie dus de jonge dieren omstreeks November aan den leg wil hebben en dat is toch hoogst gewenscht, met het oog op de dure eieren die is dus verplicht in Maart reeds de eieren onder de kloek of in de machine te leggen. En wie heeft er dan broedsche kippen genoeg Wie u gezegd*heeft, dat de Zw. M. beter tegen koude en nattè grond kun nen, dan W.Leghorns, is er glad naast, want het is met de werkelijkheid in strijd. Het omgekeerde is dichter bij de waarheid. Als u jaarlijks 100 kuikens fokt, en er vallen d'r geen af, zooals u schrijft dan maakt u een uitzondering. Ik raad u aan een beetje voorzichtig te zijn: 't loopt tegen Pasehen Geloof me vriend, als de Minorca's in alle opzichten beter waren, dan de Leghorns, dat ze dan wel meer zouden voorkomen. Ik heb dit jaar op ver schillende tentoonstellingen gekeurd, doch trof bijna nergens veel Minorca's aan. Een uitzondering maakte Spek- holzerheide. Schrijf maar eens naar den heer W. Otten te Chêvremont: die zal u wel terecht kunnen helpen. Of anders Gebr. Meyerink te Elden, gemeente Eist (O.B.). Over 't algemeen valt het opfokken van Zw. Minorca-kuikens niet mee. Heb je nooit gemerkt, dat de kleintjes zoo lang met een dofvaal pakje rond- loopen, de kleur nabijkomende van een... versleten trouwjas Waar de meeste kippen zyn. Op 't zand vinden we de meeste hoenders. Dat blijkt uit het volgende staatje (telling 1921). Groningen 610,668 stuks Friesland 428,875 Drente 546,375 Overijsel1135,878 Gelderland 2372,151 Utrecht 490,244 Nd. Holland 640,784 Zd. Holland 758,703 Zeeland 571,966 Nd. Brabant 1218,066 Limburg 887,088 Totaal 9,660,799 stuks Van dit aantal waren 3,817,860 kui kens in dat jaar geboren. De rest 5,842,939 waren oudere hoenders. Gel derland, Noord-Brabant, Overijsel en Limburg staan dus bovenaan. Na dien tijd is het getal enorm toe genomen. Men kan het thans veilig schatten op 9 millioen hoenders. De kip staat heden in de volle aan dacht onzer plattelandsbevolking. De zaak wordt uitgebreid Vraag: Ik ben in 't bezit van 25 kippen met haan, Witte Leghorns, broedsel 14 stuks van 1923 met vreem den haan 6 stuks van 1922 en 5 stuks van 1921. Deze loopen vrij rond in een boomgaard, groot 25 Aren. Mijn plan is, daar 100 kippen in te houden. Kan dat Of hoeveel zou gewenscht zijn Deze dieren zijn afkomstig van bekroonde kippen uit Horst van broed sel 1921, waar wij verder zelf hebben voortgebroed. Wat moet ik voeren? 's Morgens, 's middags en 's avonds En welke uren, en hoeveel per kip P. te V. AntwoordIn uw boomgaard van 25 Aren kunt u gerust 100 kippen houden. Natuurlijk Wit Leghorns, of, zoo U mooie koffiekleurige eieren wenscht, Barnevelders. Voor 100 hoenders hebt U één dub- belhok noodig, zooals die te Horst op het fokstation aangetroffen worden. Hier in de Betuwe begint men hoe langer hoe meer zulke hokken te bouwen. Ze voldoen buitengewoon. Ga dus maar eens naar Horst zien, of bestel daar eene teekening »op maat". Ze kost 25 cents. Na ontvangst van dit bedrag (in postzegels bv.) zul len wij ook wel zoo'n teekening zenden. Wat U moet voeren Ocktendvoer en liardvoer. Het eerste om zijn hoog eiwitgehalte, het tweede ook, omdat een kip een graanetende vogel is, die niet zonder hard voer kan. Het ochtendvoer kunt U droog geven in een bak, waar de dieren niet op kunnen gaan staan, of eenigszins vochtig aangemaakt, zoodat het kruime lig blijft. In 't eerste geval mogen ze er den heelen voormiddag wel van eten, omdat het lastig naar binnen te werken is. In 't tweede geval dient het in een half uur op te zijn. Men heeft dus een heel langen bak noodig, waar alle dames tegelijk aan kunnen. Als hard voer kunt U afwisselend geventarwe, gerst, haver en een beetje mais. Afwisselend is beter dan onder mekaar gemengd.'s Middags een heel kleine hoeveelheid en tegen den avond zooveel ze lusten, 't Moet echter op gaan. Een gemakkelijke samen stelling ochtendvoer is dezegelijke gewichtsdeelen tarwezemelen -f- tarwe meel -f- havermeel -f maismeel -f- Liebig's Vleesehmeel. De organisaties en ook particulieren leveren het echter steeds meer con currerend, zoodat het, voor kleine kippenhouders althans zeker, aan te raden is maar niet zelf te mengen. Broedeieren. Tot ons genoegen zagen we vorige week, tegen onze verwachting in, reeds heel wat advertentien van broedeieren. Wij hopen dat de kippenhouders déér zullen bestellen. Die adverteerders hadden immers onkosten te maken en zochten ongetwijfeld de beste dieren uit. Gaat zelf zien en bevalt U de in richting, koopt daar dan. Broedeieren van vér af betrekken, heeft groote bezwaren. Menigeen uwer zal dat wel ondervonden hebben, denk ik. Ook handelaars moeten hun artike len in dit blad te koop aanbieden de reclame is de ziel van de negotie. Nu er geregeld artikelen over pluim vee in dit orgaan geschreven worden, schenken de kippenhouders natuurlijk meer en meer hunne aandacht aan »Peel en Maas". Voor velen is 't blad zelfs de eenige litteratuur. Tot de volgende week Ingeaondea Mededelingen. Kwellende pynen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-tabletten (Mijnhard!). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Telefoon No. 4 b\j YENLO Ruwe en selirale huid van handen en gelaat verzacht en ge neest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Mattenkloppers Dweilen v Bezemsteelen Pansponsen Kastranden Kastpapier Punaisen Spatzeiltjes Spatzeiltjes. Sponsen Zeem en Schuurlinnen Matten Sidol, Brasso, Goudbrons, Erdal, Boenwas, Koperpoets. Luiwagens Cocosvegers Handvegers Zeilvegers Kamervegers Verfkwasten Closetborstels Waschborstels Ragebollen Nagelborstels Tapijtschuiers Kleerborstels Witkwasten Schoenborstels Hoekwitters Insmeerborstels Straatbezems Kachelborstels enz. Bussen Verf per kilo 75 cent Groote keuze en prachtige dessins in Prima Toilet huishoudzeep slechts 8 cent per stuk. Aanbevelend, Brieven franco letters G. V. Bureau van dit Blad. Ontvingen heden een buitengewoon fraaie heuse in 5 «.««MUUIHWUUU, in verschillende kwaliteiten en alle moderne kleuren. Alle hleeding wordt des verlangd zeer billijh naar maat geleverd. Beleefd aanbevelend, 64 Voor het a. s. Seizoen alle soorten voorradig aan concurreerende prijzen. ook met alle schoenwerk op de markt SCHOENHANDEL. EINDT. begint, komt dan eerst een kijkje nemen naar onze prima kwaliteiten borstelwerken, zeemleer en sponsen. Hofstraat 16 Hofstraat 14 Hofstraat 11 KOOPT DAN Dit zijn beslist le klas Ilollandsche fabrikaten aan concurreerende prijzen Patersstraat 21 in hlle maten en modellen verkrijgbaar bij Firma van <len Munckhof. SMAKT. Op alle Woensdagen in de maand MAART om 3 uur Lof, alle Zon- en Feestdagen in die maand om 3 uur Lof met preek. 10

Peel en Maas | 1924 | | pagina 8