Varkensmarkt Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Aanmelding van nieuwe Leerlingen te VENRAY op Maandag 24 Maart Vooruitgang" en wat dis ons brengt. die K HHJII ;I j H7TON Hei Kruis waarbij 't spookte Emigratie naar Canada. Zaterdag 22 Maart 1924 48e Jaargang No 12 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voo' uitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/t ct Advertentiën bij abonne. ment groote reductie. Dit nummer bestaat uit twee bladen op de Openbare Lagere Scholen, met uitzondering der school te VENRAY-KOM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van VENRAY brengen ter openbare kennis, dat ouders voogden of verzorgers, die verlangen dat hunne kinderen of pupillen met édn April a.s. op een der openbare lagere scholen worden toegelaten, daar van onder juiste opgave van namen, voornamen, geboortedatum, geslacht en woonplaats der kinderen, vöör of op 29 Maart a.s. schriftelijk aangifte moeten doen bij het hoofd der school. Venray 15 Maart 1924 Burgemees'er en Wethouders van VYn-ay O. V AN DE LOG De Sectetaris. VAN HAAREN We gaan vooruit, vooruit niet met reuzenschreden, neen', veel, veel har der, met automobielvaart. Lees maar eens in Amerika alleen werden er in 1923 3.664-.000 personen- en 370.000 vrachtauto's vervaardigd Te zamen ruim 4 millioen wagens En er loopen nu in Amerika 14.600.000 auto's, dat is 1 op de 7 8 menschen 1 Prachtige vooruitgang nietwaar. Heerlijk allemaal in de autoi Jawel, maar tegelijkertijd komen er berichten dat »miss America", het Amerikaansche meisje, doodelijk ziek is: lichamelijk en geestelijk. Het Ame rikaansche meisje wordt al tengerder, en 40 pet. uit de betere standen zijn zenuwziek. En de in weelde verwende wezentjes zijn geen aannemelijke huis vrouwtjes meer 1 De meest verspreide spot der Amerikaansche spotbladen is die op de jonge vrouwtjes, die niets van het huishouden kennen. De echtscheidingen nemen vooral in de steden onrustbarend toe: reeds wordt 1 op de 5 huwelijken door echtschei ding ontbonden. Heerlijk, allemaal in de auto. Maar tegelijkertijd komt uit Enge land de mededeeling, dat generaal Jan Hamilton, aan een feestmaal der Lon don Press Club dezer dagen verklaar de: Als Engeland twee derde van zijn infanterie afschafte en de rest van de mannen in tanks en mechanische trans portmiddelen plaatste, dan zou durf de hij zeggen de oorlogssterkte van de divisies gelijk, zoo niet hooger zijn dan thans en de besparing op soldij en voeding zou in één jaar tijds vol doende zijn om de tanks en motoren te betalen. Het zou een groote en wezenlijke besparing geven. Door de bewapening te perfectioneeren en niet door haar te verhoogen helpt men de wetenschap het best om oorlog ondenk baar te maken. Hij hoopte, dat er een dergelijke vervolmaking van vliegtuigen en tanks zou komen, dat het voor iedereen een dwaasheid zou zijn om tot den oorlog te besluiten. Engeland zou hierin de leiding moeten hebben (toejuichingen.) De laatstehet ondenkbaar maken van den oorlog door perfectioneering der oorlogsmiddelen, dal kennen we, zoo werd er ook gepraat voor den wereldoorlog. Maar het resultaat was héél, heel anders. Men vergeet daarbij dat de afweermiddelen ook geperfec tioneerd worden en de strijd dus alleen maar een steeds vreeselijker en geraf fineerder karakter krijgt. Waarop we willen wijzen is dit: dat de geperfectioneerde* motorenindustrie dus hoe langer hoe meer in dienst wordt gesteld van de menschenver- nietiging en dat straks de moderne legers voor het overgroote deel uit tanks, gepantserde motorfietsen, vlieg tuigen en andere snel bewegende monstermechanismen zullen bestaan, die dood en verderf zullen zaaien. Heerlijk, allemaal in de auto; ook dan Ziet de wereld dan niet in dat die geheele technische en materiëele voor uitgang ten slotte eerder de hel dan de hemel op aarde zal brengen, wan neer daarmede niet een vooruitgang van de zeden en het geweten der menschen gepaard gaat? En waar werd dit ooit bereikt zonder geloof, zonder godsdienst? Dusmeer dan ooit zijn deze voor onzen lijd het eerst noodig 1 door O. F. M. 16. Vervolg van Tweede Blad. Hei, wat is dat? O nèe, Jan, snikte ze, je houdt me voor den gek Je wil me niet alles zeggen. Dat bandje en de rest is juist 't zelfde, dat weet je wel, maar dat is 't niet 1.0, in Godsnaam, Jan, wat is er toch Nu schoten ook hem de tranen in de oogen. Een doffe zucht huiverde hem uit de gesprangde keel. Vreeselijk zooals 't woelde en worstelde daarbin nen in zijn schokkende hart... Zou hij 't doen Reeds lijnde zich in zijn gezicht een uitdrukking van toegeven, reeds opende hij den mond om te zeg gen wat hem zoo verschrikkelijk kwelde. Maar neen Op eens verander den zijn trekken. Neen, hij deed't niet, 't was niet goed I Vrouw, sprak hij somber, je hebt gelijk, er is iets wat me plaagt. Maar als ik je nou zeg, dat God in den Hemel niet willen zou, datSik 't verteldeTenminste, ik moet eerst nadenken. Geloof me, benauwd hoef je er niet over te zijn, zoo iets is 't niet. Vraag nou niet meer. Misschien over'n paar dagen. Kom, bidden en dan slapen. zoo ernstig, dat de arbeiders in andere landen het bijna niet kunnen gelooven. De »Labor Gazette", een officieel regeeringsorgaan van Januari 1924, toont aan, dat bij 5828 firma's die ge- zamelijk 787.666 arbeiders in hun dienst hadden in November van het vorige jaar niet minder dan 24.998 ontslagen zijn, alleen in die maand. De beteeke- nis van dit feit kan slechts begrepen worden als men weet, dat dit de vierde maand was over dit jaar, dat het werk- loozencijfer toenam. In alle fabrieken tezamen, groote en kleine, werken on geveer een 800.000 arbeiders, tevens wordt aangetoond, dat de werkgelegen heden steeds minder en minder worden. Uit de groolere steden trekken de arbeiders bij duizenden naar de Ver- eenigde Staten. In de mataalbranche, bouwvakken, kleedingindustrie. is het allemaal hetzelfde droeve verhaal, geen werk en zeer lage loonen. Gedurende den afgeloopen zomer zijn duizenden Engelsche arbeiders hierheen gebracht, daar men hun wijs had gemaakt, dat er na den oogst arbeid in de steden te krijgen was, maar honderden van hen zijn nu aangewezen op jeen slechte steunregeling, waarin men met de grootste willekeur optreedt. De boeren zijn nog veel slechter af dan de industrie-arbeiders. In het ge heele Westen heescht de bitterste ellende en kommer. In drie nederzettin gen in de provincie Saskatchewan is 180.000 acres (plus minus 73000 H.A.) land in beslag genomen voor achter stallige belasting, terwijl gedurende 1922 in Alberta (de aangrenzende pro vincie) door de beroepswerfagenten als »Zonnig Alberta" aangeprezen, land ter waarde van 72 millioen dollar van de boeren werd afgenomen (dit zijn de met hypotheek belaste landerijen,) door hypotheekopzegging, omdat de boeren niet in staat waren te betalen. Onder hen bevonden zich 611 soldaten, die medegstreden hadden. De loonen zijn hier over 't algemeen ger dan in de Vereen. Staten, en een groot gedeelte van het werk hier is seizoen-arbeid, en daarbij komt, dat de industrieën als gevolg van den oorlog een te groote- vlucht genomen hebben en zij tevens te veel kapitaal bezitten, waardoor er dagelijks fabrieken sluiten. Dezer dagen heeft het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat van de Canadeesche Vakbeweging een brief ontvangen met informaties omtrent den toestand in Canada, welke van de zijde van het bestuur waren verzocht in verhand met het emigratie-vraagstuk in het algemeen, neer in het bijzonder waar het de imigratie naar Canada betreft. In dien brief staat o.m. Wij moeten er met den meesten indruk de aandacht op vestigen, dat de toestanden in Canada buitengewoon slecht zijn. De mooie verhaaltjes die door de agenten der groote maatschap pijen op het vast land van Europa verspreid worden, moeten als zeer sterk overdreven beschouwd worden, dit geld zelfs voor de beste jaren, en op het oogenblik heerscht er werkloosheid en honger in dit land, en is de toestand Even bleef ze zwijgen. Ja, zuchtte ze toen, als 't dan zoo wezen moet. Maar, laten we ieder voor z'n eigen bidden ik kan onmogelijk antwoorden als je voorbidt. Stil bleven ze een tijd lang biddend neergeknield. Enkel nu en dan een diep-opgehaalde zucht, die er trillen kwam door. de zwijgendheid van hun smachtend gebed. Giessers was de eerste die opstond. Toen schoof hij de grendels voor de achterdeur. Jan, riep zijn vrouw hem terug met een zonderlingen drang in haar stem, laten we eerst toch sa men een Onze-Vader bidden... voor Kragers. Zooals we gezegd hebben, hij verdient 't niet, dat we hem vergeven, maar Onze Heer Jezus wil 't en Die verdient 't wel. Ze zag zijn gezicht smartelijk ver trekken, met weer dat nadenkend ge- staar van zijn oogen. Maar plotseling nam hij zijn besluit. Goed! Onze Vader... HeiHemel 1 Wat was dat daar? Daarbuiten bij 't ven ster 1 Verschrikt richtten ze zich hal verlijve van hun stoelen op. Een grauwe bleekheid overdekte vrouw Giessers gezicht. Sidderend greep ze zich vast aan de leuning van haar stoel. Jan was opgesprongen. Even gaan kijken 1 Wat is dat daar? Jan Smeekend klonk haar stem. Blijf maar, misschen dat een kat.... Maar Giessers had de voordeur al opengetrokken... Hij zag niets. Want reeds had de duisternis van Gemengd Nieuws. De Mailtrcin Ylissingen-Duitschlaml. Yenlo grensstation. Van 1 April af zullen de mailtreinen, aansluiting gevende op de Vlissingen- Engeland booten niet meer gebruik maken van de lijn BoxtelWezel doch over het grensstation Venlo geleid worden. De route gaat voortaan dus over Roosendaal-Boxtel-Eindhoven. Het station Venlo, dat de laatste jaren in belangrijkheid zeer achteruit gegaan was, krijgt dus hierdoor weder een drukker verkeer, zooals in vroegere jaren. Ook het goederenvervoer over Venlo van en naar Duitschland neemt de laatste maanden weder toe. De verzending van steenkolen van Duitschland over deze plaats naar ons land is zoo toegenomen, dat de meeste dagen verschillende extra treinen uit Venlo moesien worden ingelegd om de kolen verder te vervoeren. Een gedeelte der kolenzendingen, welke vroeger via Zevenaar ging, wordt thans over Kal- denkerken-Venlo geleid. Het personeel van exploitatie en tractie is uitgebreid. Oplichting door een advocaat. Zaterdagmiddag heeft de opperwacht meester der marechaussee te Vaals ge arresteerd mr. v. W., advocaat, wegens oplichting en valschheid in geschrifte. De gearresteerde had effecten vervalscht van de Amsterdamsche Bazalt Mij. Hij was bezig deze bij verschillende ban ken te beleenen. De directeur der Zuider Handels-maatschappij, de heer Russel, kreeg achterdocht en stuurde de effecten ter onderzoek op. Het bleek toen, dat alle nagemaakt waren. Toen nu mr. v. W. Zaterdagmiddag weer op het kantoor bij den heer Rus sel kwam, was de politie gewaarschuwd en werd hij dadelijk gearresteerd. De aangehoudene bekende op het bureau van den opperwachtmeester alles, waarbij tevens uitkwam, dat hij het was geweest, die enkele maanden ge leden te Heerlen met een valsche volmacht brieven der Geldersche Credietvereeniging afgehaald had. Tel. Mond- en Klauwzeer. In Gelderland en *ook Noordbrabant neemt het mond- en klauwzeer ernsti- gen omvang aan. Uit Maas-Waal ver nemen wij, dat zich daar dagelijks nieuwe gevallen, ook van zeer ernsti- gen aard, voordoen. In sommige streken van Gelderland wordt door de heeren W. baron van Voorst tot Voorst en J. v. d. Berg het anti-mond- en klauw- zeermiddel met succes toegepast. Men gaat daar voort met de bestrijding. Te Berkhout (N.-H.) is bij den land bouwer T. Klay onder het vee voor de tweede maal mond- en klauwzeer uitgebroken. Nader wordt gemeld. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in Noordbrabant begint be denkelijke uitbreiding te krijgen. Zoo wel uit de Langstraat als van de Bra bantsche grens komen berichten over het uitbreken der gevreesde veeziekte Een Paascliei. Bij den landbouwer W. Jacobsen te Lieren (gem. Apeldoorn) werd door een kip van het Rhode-Islandras een bijzon der groot ei gelegd. Zijn lengte bedroeg bijna een d.M. en de breedte meer dan 5 c. M. Overigens was de vorm uit wendig geheel normaal, maar in het ei bevond zich behalve den dooier en het eiwit nog een ei van gewone grootte. Dood door schuld. De Rechtbank te 's Hertogenbosch, uitspraak doende, veroordeelde C. L. M., 23 jaar, (electricien te Erp, tot 14 dagen hechtenis, ter zake dat het aan de schuld van beklaagde te wijten is, dat de werkman van Zwam en doodbleef toen hij een electrische draad greep, welke beklaagde had verzuimd te ver wijderen boven een steiger aan de bouwwerken van »Huize Padua" te Boekei. De eisch was 3 maanden hechtenis. den avond de gestalte in zich opge nomen, die aan 't venster geluisterd had. Kragers. Nee, niks, vrouw. Dat zal 't wel geweest zijn, een kat, die uit den pere boom sprong. Maar, wat zie je er uit. Ben je er zoo van geschrokken. Drink maar gauw een glas water. Heel vroeg in den morgen werd Giessers wakker. Zware hoofdpijn kwelde hem. Tot zijn verbazing bemerkte hij, dat zijn vrouw al was opgestaan, zag haar van buiten komen, waar ze een emmer water had geput. Ze had riiet meer kunnen slapen, zei ze, was toen maar opgestaan er was immers toch veel te werken vandaag. De rug naar hem toegekeerd, wachtte ze met een angstig gezicht op wat hij zeggen zou. Niets, gelukkig! Hij vermoedde dus niets van wat ze gedaan had. Zoo gauw 't eerste licht begon te gloren, waar ze met verlangen op had gewacht, was ze heimelijk 't huis uit- geslopen. En, tot haar grooten schrik en smart... 't was zóó 1 Voetstappen vlak voor 't venster, van zware mans laarzen. Bukkend was ze er heenge gaan, had ze zorgvuldig uitgewischt; Jan mocht er niets, niets van weten, zijn leed was groot genoeg en wee, zijn driftigheid. Ze had eenmaal be sloten, in de biecht zou ze vragen wat ze doen moest. Een vrasg brandde haar' op de tong. Maar enkele minuten wachtte ze, pijn lijk bepeinzend, of 't wel goed was Jan ermee lastig te vallen Wie weet, wat een pijn 't hem zou doen? Maar ze kón niet meer zwijgen. Jan, begon ze met een aarzelende stem, wat heb je toch zwaar ge droomd - Wat? klonk heftig zijn stem. Zwaar gedroomd? Ja; o zoo gek 1 Hardop ge schreeuwd Zoo? Wat dan Zal ik 't je zeggen, of... Zeker 1 Zeg 't maar, wat ook! Nou, je hebt 't gehad.... wat kan 'n mensch vreemd droomen over popKind, kind, riep je, waar is toch die pop gebleven O zoo, hangt ie in de hel? Aan een mooi touwtje? Hoe is 't mogelijk I onderbrak hij. En wat verder? Ze hoorde, dat hij angstig was; zijn stem beefde. Verder? Dat kon ik niet meer verstaan. Niet Zeg 't anders maar gerust. Nee; je hebt nog wel in je zelf gepraat, maar dat heb ik niet verstaan. Maar, wat is dat nou met 'n pop Luidkeels begon Giessers te lachen. Hé, wéér zoo'n nare, gemaakte lach als gisterenavond Wel, wel 1 schaterde hij. 'n pop! Je zou toch zeggen 1 O, weerga nog toe, dat zal 't wezen. Ja, ik heb gister avond met dat kind van... hoe heeten die menschen nou, met 'n kind ge praat, waarvan de pop kapot was. Ha. ba 1 O, heb ik van dat gedroom zoo'n doch voorwaardelijk. Ry kspóstspaarbank. Bij de spaarbankwerkzaamheden op de postkantoren zijn verschillende ver eenvoudigingen ingevoerd, meldt de Msb. Als de meest naar buiten blijkende vereenvoudiging vermelden we, dat bij de inschrijving van spaarbank-inlagen de tot nu toe gebruikelijke inplakking van een strook achterwege blijft. De strooken worden vervangen door een stempel-afdruk, waarin het bedrag letters möet worden geschreven, beginnende met een hoofdletter, als mede het volgnummer uit het register. Voor de terugbetalingen blijft het gebruik van strookjes gehandhaafd. Bovenstaande jgeldt niet voor de hulpkantoren. Waarschuwing. De Burgemeester der gemeente Sit- tard maakt bekend, dat herhaaldelijk bij hem inlichtingen worden gevraagd omtrent de N. V. Hoenderpark de Toe komst, gevestigd te Winterraak, ge meente Munstergeleen, eigenaar een zekere Blom. Daar bedoeld Hoenderpark gelegen is onder de gemeente Munstergeleen en ook bedoelde Blom in die gemeente woonachtig is, worden belanghebben den in overweging gegeven, voor inlichtingen zich te wenden tot den Burgemeester van Munstergeleen. De Commissaris van Politie afd. D., te 's-Gravenhage, waarschuwt opnieuw tegen het afleveren van goederen aan J. J. D. Rip, wonende aldaar, Jacob Catsstraat no. 140. Hij maakt er voornamelijk zijn werk van, te schrijven op aanbiedingen in vakbladen en maakt, speciaal op het platteland, veel slachtoffers. Circuswee. Tijdens de jaarbeurs te Utrecht zou in den tuin van het Park Tivoli aldaar het circus Rensz-Althof voorstellingen geven. Dinsdagavond zou de eerste voorstelling plaats hebben, doch reeds Woensdagavond is, naar de Tel. meldt, de tent afgebroken. Het circus heeft 22 paarden, drie honden, twee ezels, een aap, een vos en natuurlijk de noodige artisten, doch geld of eten was ?er niet. De stand- plaatshuur kon aan Tivoli" niet be taald worden en de artisten en beesten moesten honger lijden. Reeds den geheelen winter heeft het circus slechte zaken gemaakt, niettegen staande men al het mogelijke gedaan heeft om het hoofd boven water te houden. Men had alle hoop gevestigd op de Jaarbeurs, misschien zou die uitkomst geven. Doch 't heeft niet zoo mogen zijn. De middag-voorstelling kon niet doorgaan, zonder huurbetaling, wilde Tivoli haar tuin niet openstellen en Woensdagavond zou het evenzoo gaan. Vandaar dat de circusmenschen inaar besloten te verdwijnen. Het bestuur van de Vereeniging voor Dierenbescherming heeft zich het lot van de dieren aangetrokken. De paarden en ezels hebben volop hooi en haver gehad, de andere dieren paardenvleesch, enz Zaterdag zou het bestuur nogmaals die zorg op zich pijn in 't hoofd Nou, ik zal nog maar wat probeeren te slapen. Bitter teleurgesteld ging vrouw Gies sers weer aan haar werk, lusteloos, 't Hart deed haar pijn, alsof er met een vuist in geknepen werd. Jan wou 't wéér niet zeggen... God, heb medelij den 1 V. De heele buurt was erbij. Ach, ze hadden zoo te deen met die goede menschen. Altijd hadden Giessers en zijn vrouw hun best gedaan, hard gewerkt, nooit onnoodig geld opge maakt. En toch aldoor waj*en ze maar achteruitgegaan, hadden de eene narig heid na de andere gehad. Vooral die raadselachtige moordaanslag, waarvan de dader nog maar altijd vrij rondliep, die had den grootsten slag gegeven veel geld had 't gekost en Giessers was niet meer dezelfde geworden. En nu was 't eindelijk dan zoover geko men de laatste, langgevreesde slag was gevallen. Weg moesten ze, 't ge liefde huis uit, waarin Giessers' ouders geboren en gestorven waren... Ver weg, op de hei, daar stond 't krot, waar ze zouden intrekken, heel eenzaam, wel over 't uur van kerk en school. De winter stond voor de deur; er zou niet verdiend worden; armoede zou't geven, bittere armoede... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1