f Het Concert 6. Ambrosius Provinciaal Nieuws. Verklaring, PaardenvRrzekmng Landbouwfond Venray KOOPT steeds De Bakkersvereeciging Iste Hypotheek Bijenbond LEZING vrachtauto prima Anthraciet Seizoen-Zomerhoeden Concierges een Bakkersleerlmg een boerendieLStmeisje nette Boerendienstmeid Verkoopvei Algemeene v Zad Sluis' Och Petronella Litjens- van Goch. Betaling der premies van ongevallenverzekering je Tonnen en Kuipen Jac van den Tillaart eiken schuurdeuren. Vrijdagavond half zeven Venray-Deurne-Helmond A. REIJNDERS zeer groote chique collectie Tevens vervormen en opmaken De Patronaatscommissie Haring, fijne bokking, Wed. P. Vermeulen «Sint An Kring V Vbchlwnrk, I Gierpom Mai-lelki Krammen en Aanbes Aanben aftQSÉ Aanbesi a&aajs? Aanbes iA&mmï\ Th. Pouwels, bekend is, dat zij van alcoholhouden den drank misbruik maken, de toegang tot herbergen, koffiehuizen, tapperijen, enz. kan worden ontzegd, is thans in werking getreden. Als eerstelingen prijken daarop de namen van twee bekende »preuvers" alhier. De beide namen zijn schriftelijk door den bur gemeester aan alle caféhouders in ons dorp opgegeven. Mochten zij, niettegenstaande dezen maatregel, toch in een café worden aangetroffen, dan zijn zij niet alleen zelf strafbaar, doch tevens de café houder. Er loopen nog meer sollicitanten rond, die voor plaatsing op deze lijst in aanmerking komen. Uitvoer. In het afgeloopen jaar heeft ons land 1.435.392 x 120 is ruim 172 mil- lioen eieren naar Engeland uitgevoerd voor een waarde van 13 millioen gul den. De uitvoer bedroeg 100 pCt. meer dan in '22. In vergelijking met Denemarken kunnen we echter nog niet tevreden zijn. Dit land toch exporteerde in 1923 naar Engeland bijna 700 millioen stuks, tot een bedrag van 66 millioen gulden. De gemiddelde prijs van de Deensche eieren was 15 pCt. hooger dan van de onze. Dat zat hem in 't grootere getal dure wintereieren. Mr. M. J. C. M. Kolkman. Mr. M. J C. M. E. Kolkman, oud minis ter van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, is Dinsdagmorgen te kwart voor elf in den ouderdom van bijna 71 jaar te 's Graven hage overleden. De overledene wa9 o m. Commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. Met den oud-minister mr. Kolkman is een der oudste en meest verdienstelijke vertegenwoordigers van de Katholieke Staatspartij heengegaan. Yerliooging sclioenpryzen. De schoenfabrikanten hebben besloten om- wegens de voortdurende enorme stijging der voornaamste grondstoffen de prijzen hunner fabrikaten met 5 pet. te verhoogen. Indien de prijzen van overleder, zooileder en fournituren binnenkort weder tot op het niveau van voor 1 Jan. 1924 zouden terugloopen, zullen de prijzen weder gereduceerd worden, terwijl bij verder stijgen der lederprijzen een nieuwe verhooging echter niet kan uitblijven. De werkloosheidssteun. Onlangs is meegedeeld dat de Regee ring haar voornemen om zich tegen 1 Jan. 1924 aan den werkloosheidssteun te ont trekken, zoodat de crisiswerkloozen naar het Burgerlijk Armbestuur zouden worden verwezen, voorhands niet hteft uitge voerd. Het in werking treden van dien maatregel is verschoven tot 1 Febr. j.l. daarna tot 1 Maart a.s. Sedert hebben de besturen der vier groote gemeenten met klem bij Minister Ruys betoogd, dat de onthouding van dien regeeringssteun ongewenschte gevolgen na zich zal sleepen. Een definitieve beslissing heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken nog niet genomen, doch gemeld wordt dat de kansen voor het bestendigen van den be- staanden toestand zeer zijn gestegen. Zoo dat per saldo de Regeering zich hoogst waarschijnlijk niet aan den werkloosheids steun zal onttrekken- Overreden. Te Drunen is de 15-jarige F. S. door de stoomtram overreden. Een been werd hem afgereden. In zorgwekkenden toestand is hij ih het ziekenhuis, in Den Bosch opgenomen. Veel liefhebbers. Voor de vacante betrekking van ge meentesecretaris te Grave hebben zich 29 sollicitanten aangemeld, waaronder 21 met diploma. Ernstig auto-ongeluk. Twee dooden. Dinsdagavond is een 4-persoon Ford auto in snelle vaart op de kanaalbrug bij Epe over de leuning geslagen. Verdronken zijn de heer Schakelaar uit Oene, die op dezelfden dag was ondertrouwd en de heer Biesterbosch uit Welsum. De anderen zijn gered. Zedenseliandaal. Door de politie te Grootebroek is, naar Vaz. Dias meldt, dezer dagen in de gemeenten Grootebroek, Medemblik en Enkhuizen een zedenschandaal ont dekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat in de gemeente Grootebroek enkele personen zich schuldig maakten aan handelingen, die het daglicht niet kon den verdragen. Men kon toen evenwel niet ingrijpen, daar niet voldoende bewijzen voorhanden waren. Enkele weken geleden deed een zekere K. de G. uit Bovenkarspel bij de politie aangifte, dat hem een bedrag van f50 ontstolen was. Van dezen diefstal verdacht, werd aangehouden een zekere P. v. S., wonende te Groote broek. Deze bekende, den diefstal ge pleegd te hebben, doch liet zich tevens ontvallen, dat hij de helft van het door hem ontvreemde bedrag nog van K. de G. te vorderen had, in verband met niet nader te noemen handelingen. Tot dusver is komen vast te staan, dat 18 minderjarige jongens bij hel schandaal betrokken zijn. België en de daling van den frank. De laatste dagen valt een geduchte daling van den Belgischen frank op te merken, een daling, zoo groot, dat het Belgische volk zich een zelfde toestand ziet bekomen, als Duitschland heeft doorgemaakt. Geen wonder, dat alle zeilen worden bijgezet om aan zulk een valuta-ramp te ontkomen. In verschillende Vlaamsche bladen wordt de regeering voor oogen gehou den, dat het krampachtig vastklampen aan de Fransche politiek een der hoofdoorzaken van de daling van het Belgische betaalmiddel is en dat mede het ontworpen handelsverdrag met dat land de zaak nog verergerd. Intusschen tracht de regeering door een drastische bezuinigingspolitiek de naar omlaag snellende frank tot staan te brengen. VENRAY, 23 Februari 1924. Rykstelefoon. Nieuwe aansluiting: No. 71 J. Pijpers depöthouder Boeren bond. De alhier gehouden Missiedagen zijn schitterend geslaagd. Vanaf Zater dag toen de opening plaats had tot Dinsdagavond was de belangstelling zper groot. De tentoonstelling gaf vooral vele prachtvoorwerpen te aan schouwen uit de Ghineesche missie. De lichtbeelden voorstellingen, met de interessante lezingen van Patés Sigis- mundus Weghuis gaven ons een duide lijk beeld van de zeden en gebruiken der Chineezen, en het reusachtig mis siewerk onzer missionarissen. Moge deze dagen vele vruchten voortbrengen voor de missieactie alhier. Het blijkt thans dat door de marechaussée streng de hand wordt gehouden aan de bepalingen van de regels van den weg. Zoo werden deze week verschillende voerlieden ver- baliseerd wegens het met paard en kar niet uitwijken voor rijwielen en wegens het verkeerd uitwijken. Ook tegen het rijden op rijwielen en met voertuigen buiten noodzaak aan de linkerkant van een straat werd proces verbaal opgemaakt, evenals het geven van geen signalen op de hoeken der straten. In het belang van de veiligheid wordt iedereen verzocht zooveel doenlijk aan de bepalingen omtrent uitwijken, het geven van signalen enz. de hand te houden. Naar wij vernemen zullen ons met Vastenavond wederom eenige ge noeglijke avonden te wachten staan. Yenray's Fanfarecorps zal Vasten avond Zondag een Concert met tooneel- uitvoering geven, uitsluitend voor Honoraire leden en familie. Maandag geeft de Fanfare met een afwisselend programma eene uitvoering ten bate van het patronaat. Een dezer nachten werd bij den landbouwer G. aan de Scheijde een partij paardentuig gestolen. Venray's Fanfarecorps zal op 25 Mei deelnemen aan den grooten mu- ziekwedstrijd te Venlo en uitkomen in de le afdeeling. In verband met het houden van den 2en Noord-Limburgschen Paarden- fokdag te Horst, is de landbouwten toonstelling welke dezen zomer alhier zou gehouden worden, tot het volgend jaar uitgesteld# De Heer S. Brandenburg, Rijks ambtenaar alhier, is met ingang van 1 Maart overgeplaatst naar Loosduinen. De Rechtbank te Roermond ver oordeelde deze week A. W. D. 39 jaar koopman teVenray tot f 40 boete of 10 *en hechtenis wegens ongedekt invoeren van 68 fleschjes Odol per rijwiel. OIRLO. Hedenavond geeft deZang- vereeniging »Ons Genoegen" alhier in het lokaal van Rijswijk aan het station een concert met tooneelvoorstelling voor de Honoraire Leden. IJSSELSTEIJN. Dinsdag werd in Café Keysers het bouwen eener boer derij alhier aanbesteed voor rekening van den heer A. Verheyen te Castenray. Ingeschreven werd als volgt: Zwitserlood en Vollenberg, Venray, f9460; Th. Maessen, Venray f9248; A. van de Water, Venray f9140; A. Pijpers, Leunen f 9145Th. Claessens, Venray f.8596; A. Tacken, Oostrum f8480. Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Bij onderlinge aanbesteding werd het bouwen eener boerderij te IJssel- steijn voor rekening van den heer H. Janssen te Overloon opgedragen aan den heer A. II. Martens te Venray voor de som van f 8000. HOLTHEES—SMAKT. Na eenige jaren rust is hier prins Carnaval weer opgeleefd. Op een j.l. Dinsdagavond gehouden vergadering werd besloten hier weer eens flink Carnaval te vieren, te beginnen Maandagmorgen met groote draverijen en rennen, waarna om 1 uur groote optocht door het dorp met medewerking der fanfare. Dinsdag volksvermakelijkheden, als hardloopen, lepelloopen, steendragen, enz. enz. Een prettige vastenavond staat ons dus te wachten. Werklieden naar Noord-Frankryk. Reeds eenigen tijd geleden vermeldden wij, hoe uit Goesbeek verschillende flinke werklieden vooral uit den landbouwenden stand naar Noord- Frankrijk vertrokken waar zij in den landbouw een fatsoenlijk bestaan von den. Thans vernamen wij ook uit Noord- Limburg dat daar o.a. in Siebengfcwald, Ottersum een bijzondere propaganda gemaakt wordt voor den landarbeid in Noord-Frankrijk, waar gebrek is aan geschikte werkkrachten. Vooral jonge mannen trekken er heen en vonden daar een toekomst in het landbouwbe- dnjf. Er kan zich daar in Noord- Frankrijk langzamerhand een Holland- sche kolonie vestigen. Valsch geld. Men schrijft uit Venlo Op de Parade werd door een Duit- scher aan een markenhandelaar een partijtje marken, 100 stuks van 100 billioen, ten verkoop aangeboden. De handelaar ontdekte evenwel dat ze valsch waren, waarop de kwestie op het politiebureau zou uitgemaakt wor den. Ze bleken tot dezelfde soort te behooren, als die, welke met partijen in beslag werden genomen. De Duit- scher hield vol, van de valschheid der biljetten niets te weten. WEERT. Alhier is de bieroorlog begon nen, hoorden we een g'appenmaker ver kondigen Omdat onze exportbierbrouwerij met aangesloten i9 bij den bond en de Wertha het bier voordeeliger leverde dan andere brouwerij n. heeft de bond met ingang van heden besloten het lager bier aan de kasteleins te leveren a 12 en pilsener en Munchener bier k 17 cent per Liter. SITTARD. Woensdagavond om streeks 9 uur heeft in de Overhave- nerstraat een ernstige mishandeling plaats gehad. Een kleine woordenwis seling was aanleiding, dat zekere E. zoodanig in woede ontstak, dat hij z'n tegenstander, een 18-jarige woonwagen bewoner met een mes twee gevaarlijke steken toebracht, een in het hoofd, waardoor vermoedelijk de hersens feraakt werden, en een in het rechter ijbeen. De getroffene werd door de inmiddels verschenen gemeente-politie naar het hospitaal vervoerd, alwaar hij van de laatste H. H. Sacramenten werd voor zien. Zijn toestand is ernstig. Ontzettend geval. Maandagmiddag vermaakten twee kinderen van het echtpaar W. te Sit- tard zich met het aansteken van een courant nabij de kachel. Het derde kind speelde in een hobbelpaard. Het papier van de courant vatte vlam, zoo dat de kleeren van het jongste kind in brand geraakten. Het kind kreeg hevige brandwonden, waaraan het in middels overleden is. Beter bedoeld dan gezegd. Het Hbl heeft de volgende zinsnede uit een aardrijkskundeboekje opgediept De Limburgsche klei is geschikt voor korenbouw enz. door haar is Z. Lim burg verre weg 't belangrijkste deel van ons diluvium en is hier de land bouwende bevolking van onze heuvel landschappen 't dichtstop tal van plaatsen bakt men er steenen van. Menschenvleescb als materiaal voor baksteenen 11 huivert het blad. Burgerlijke Stand VENRAY. 15—22 Febr. GEBOREN Hubertus Hoogeveen, Oirlo. Peter J. G. van Dijck, Heide. Johanna F Philipsen, Veulen. Johanna A. Coopmans, Hiept Martina M. W. Janssen, Veltum. Leonarda J. Gomman», Oirlo. Johannes F. van Bergen, Henseniusstraat OVERLEDEN Petronella van Gocb, echtgen. van Mathijs Litjen8, 66 jaar Patersstraat. 1 Patiënt St. Servatiusgesticht. St. Antonius-Patronaat. Bibliotheek en Patronaat kunnen gewoon doorgaan. Wordt verzocht in de gebeden en de H. Communie te gedenken de ziel van Petronella Litjens- van Goch. Kerkelijke Diensten le Venr»\. Paroch1«tr»rk Morgen Zondag 2 uur kleine Congregatie, half 3 herhalingscauchismus. Maandag b&[( acht de uitvaart voor de vrouw van Mathijs Litjens, 8 uur leesmis, kwart na vier Lof. Dinsdag half acht Jaarg. voor Fr Peeters en E. van de Water, 8 uur Jaarg. voor M Bax L van Kuik en Ouden Woensdag half 8 Jaarg, voor J Peeters en Echtgenoot®, 8 uur Jaarg. voor de Echtgenoote van H. Timmerman. Donderdag 7 uur te Veltum H Mis, half 8 leesmis, 8 uur besteld Jaarg. voor M. Janssen. Vrijdag half 8 Jaarg. voor J Rongen en Wil- helmioa Broeks, 8 uur Jaarg. voor Fr. Janssen en Echtgenoote. Zaterdag komen de kinderen de 5de klas te biechten, kwart na 4 bet Lol. Paterskerk Morgen Zondag 5. 6 en 7 uur H. Mis met onderrichting Om 8 uur Hoogmis met preek. Om 5 uur Lof. Vergadering voor de leden der 3e Orde. Om kwart over 9 voor de mannen. Om 2 uur voor de vrouwen 2e afd der maand. Dinsdag 2e Dinsdag der Novene ter eere van den H. Antonius. om half 8 Hoogmis met Korte toespraak en gebeden der Dovene, om 6 uur Lof. Viijdag om 7 en halt 8 de gewone uitvaart diensten voor Petronella Litjens van Goch als lid der Aartsbroederschap v/h. Koordje Om 6 uur Lof en H. Kruisweg. A.s Zondag in deze kerk 40 uren gebed. Laatste waarschuwing. Burgemeester en Wethouders van Ven" ray waarschuwen de bezitters van honden dat zij die dit verzuimden, nog tot 1 Maart in de gelegenheid worden gesteld hun honden voor de belasting aan te geven ten kantore van den Gemeenteontvanger. Na dien tijd zal tegen de houders die niet aan hunne verplichting hebben vol daan, onvoorwaardelijk proces verbaal worden opgemaakt. Waarschuwing» De Burgemeester van Venray vestigt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op, dat de plaats welke van gemeentewege is aaogewtzfcn tot het storten van puin en vuilnis, gelegen is aan den weg naar de Hiept voorbij het Hagelkruis. Het is ten strengste verboden op andere plaatsen puin te storten. Bij overtreding zal onmiddellijk proces verbaal worden opge maakt. De Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergade ring van 27 October 1921 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot heffing eener be lasting naar het inkomen in de gemeente Venray zijnde deze verorde ning opnieuw goedgekeurd bij Konink lijk Besluit van 21 Januari 1924 No. 4, waarbij de nieuwe verordening dato 30 November 1923, houdende voor schriften, naar welke de belasting zal worden ingevorderd is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behooTt den 22 Februari 1924. De Burgemeester en Wethouders vnd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Adv^ri If'b Heden, 21 Februari, overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten, onze geliefde echtgenoote, moeder en behuwd-moeder, in den leeftijd van 66 jaren, Lid der Derde Orde van den H. Franciscus. Mede namens Pater Directeur, FAMILIE LITJENS. De ondergeteekenden, O. L. P. van de Loo, Burgemeester en Pater Rega- latus Hazebroek, rector van het Gym nasium, door de firmanten der onder nemersfirma's van Groenendael en Martens en Gebr. Oudenhoven, verzocht om een onderzoek in te stellen in zake hunne handelwijze bij de aanbesteding en gunning van een feestgebouw in Sint Servatiusgesticht, zulks mede naar aanleiding der hardnekkige geruchten van oneerlijkheid, onbetrouwbaarheid of woordbreuk van beide of een der partijen, zijn, nadat zij alle betrokke nen hebben gehoord en een zeer uit voerig onderzoek, hebben ingesteld, éénparig tot de conclusie gekomen, dat aan geen der partijen hetzij oneerlijk heid, hetzij onbetrouwbaarheid, hetzij woordbreuk kan worden ten lastë ge legd, en dat een aanvankelijk tusschen partijen bestaand geschil, hetwelk gebleken is le zijn ontstaan ten gevolge van een, gelet op alle omstandigheden, verklaarbaar misverstand, ter bevredi ging van allen volkomen is opgelost en dat de onkreukbare eerlijkheid van alle bij deze zaak betrokkenen onom- stootelijk is komen vast te staan. O. L. P. VAN DE LOO. Burgemeester P. REGALATUS HAZEBROEK, Rector van het Gymnasium Betuigen met het bovenstaande gaarne hun instemming de partijen: Fa. van GROENENDAEL MARTENS Fa. GEBR. OUDENHOVEN. 41 met Tooneeluitvoering op 24 en 25 Febr. te Overloon gaat ni"t. door. van den Op ZONDAG 24 FEBR. voo<m van half negen tot half tir-n bij L. van Rhee te CaSTENRAY en van elf tot twaalf urn nij G Fiiezen te OIRLO. Op ZONDAG 2 MAART voorm. ien huize van den Secretaris voor DORP en HEIDE. Premie bedraagt anderhalf pCt. der laatste schatting. 30 Alsdan tevens betaling der premies voor dienstpersoneel. Namens de Besturen V. PYLS, voorzitter B. KRUYSEN, secret. aan onderstaand adres. Tevèns speciaal adres voor REPARATIE. Aanbevelend, Kuiperij HOFSTRAAT Aan hetzelfde adres TE KOOP een paar groote 17 Bij ons vertrek uit Venray aan alle vrienden en bekenden een HARTELIJK VAARWEL Wed van Krugten Joh van Krugten te Venray maakt bekend, dat met ingang van heden de prijs van Roggebrood is vastgesteld als volgt: 4 K.G. op 44 cent 2.8 K G. op 30 cent 15 HET BESTUUR. Door solied persoon GEVRAAGD tegen matige rente vier duizend gulden, op pand met ruime overwaarde. - Brieven onder letters M. H. Bureau dezer Courant. - 13 LEUNEN bij JANSSENWijnhoven Langstraat door den Bijenteelt-Consulent den Wel- EdelGestr. Heer van GIERSBERGEN over Bijen- en Fruitteelt. Ook toegankelijk voor fruittelers en jonge boeren. 19 HET BESTUUR. Hiermede maak ik het publiek bekend, dat ik vanaf ZATERDAG 1 MAART ge regeld eiken Zaterdag een zal rijden. O rk gelegenheid voor personen vervoer. Vertrek te Venray vm half 7. Op andere dagen beveel ik mij aan voor alle voorkomd vervoer van vrachten Hopende de gunst van het geachte publiek te behouden, 19 Hoogachtend, Vrachtondernemer VENRAY Volgende week in lossing k f 2.40 per 100 Kg. afgehaald station Venray. Bestellingen worden aangenomen ten kantore der Stoomsteenfabriek en bij H. TRYNES, Stationsweg. 10 ONTVANGEN een bij Patersstraat 25 Alles scherp concurreerend. 219 VRAAGT een net echtpaar als voor het Palronaatsgebouw, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Gegadigden gelieven zich te wenden tot den Heer P. Sc'hols, Schoolstraat lid van de Commissie en directeur van de Districls-Arbeidsbeurs. 16 Patronaatscommissie. voor dadelijk. Adres Coöperatie. GEVRAAGD tegen half Maart of later. 9 Adres Bureau dezer Courant Biedt zich aan voor met Paschen in dienst te treden. Adres Bureau dezer Courant VEKKKIJoBAaR prima ingelegde en gezou en Sinaasappelen en Cbooolade Beleefd aanbevelend, HOENDERSTRAAT 30 op Zondag om half drie precies Punten van beha* bruikelijke wijze bek Ook toegankelijk v Trouwe opkomst v( H Ontvangen een j Landbouw allerhande gras- sorradella ei aan scherp concurr Levering onder Aanbevelend, Rullenraad, t ONTVAN LAGE PR Gebr. Lx LEUN] Op VRIJDAG 29 F1 uur zal in Café L. Nachtegaal te Venra van Martin Peeters, I Het bouwe woonhuis mt Bestek en teekening Maandag ter inzage i café. Aanwijzing op steding nam. 3 uur. Op MAANDAG 3 namiddags 4 uur, ial Wed. Maas te Ooslru rekening van G. Mi worden Het bouwe woonhuis. Teekening met besc men bij Jos. Martens 1 21 dezer, k f 3.per Ondergeteekende zal G. Verschuren te He dag 3 Maart 1924, a het Café van den he Zuid-Kon. wal te Helr Het bouw winkelhuizen werken op een terrein gelegen te Helmond. Bestek en teekeni: baar bij ondergeteeken van f 7.50 per stel, v schonden inlevering - besteding f 2.50 zal taald. Nadere inlichti komen bij v.d. NIEUWENÏK Veeatrai r DONDERDAG 6 l namiddags om 4 ui KERKBESTUUR v£ MULLEM aldaar wori Het bouwe vereenigingsg Teekening en besch men hij A. H. MART k f 3.per stel. van 25. 5 <-n GEMENGD KIPPENV1 pitten per KG. 16 cent JUBILEUM BOEKJES, van 25 KG. aan boon< boekje cadeau voor de 1 Aanbevelend

Peel en Maas | 1924 | | pagina 2