Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Missie-Tentoonstelling op 16,17 en 18 Februari in het Patronaat te Venray. FEUILLETON. Het Kruis waarbij 't spookte De Kippenhouderij op het platteland Wilson overleden. Gemengd Nieuws Zaterdag 5 Februari 1924 4Be Jaargang No 6" ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1.30 afzondert, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN -8 regels Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Heeft U 't al gehoord We krijgen hier in Venray een Missie-Tentoonstelling I Waarom die Tentoonstelling? zal men vragen. Om belangstelling op te wekken voor de Missie. Belangstelling Is er die dan nog niet Ja, die is er wel, maar lang niet genoeg. Die belangstelling moet geprikkeld worden opdat onze goede Katholieken meer ken nis nemen van het Missiewezen en alles wat er mee samenhangt. De kennis van het Missiewezen laat bij velen nog wel te wenschen over, vandaar dnt er bij velen zoo weinig Missie-ijver is. Dat gebrek vindt gewoonlijk zijn oor zaak in gebrek aan Missie-kennis. Vele katholieken weten niet, of denken er niet genoeg aan, dat Christus ook voor de heidenen gestorven i,9 en allen roept tot Zijne ware Kerk. Zij denken er niet aan. dat er nog ongeveer 1000 millioen menschen heiden zijn en nog buiten de Kerk staan. Zij weten niet, dat die duizend millioen menschen op weg zijn nu onze Europeesche beschaving aan te nemen, dat er onder die heidenen een strooming bestaat om zich te bekeereo. Vele katho lieken weien niet, dat wij de heidenen tot de Katholieke Kerk moeten brengen, alvorens zij met de Westersche bescha ving in aanraking komen, want anders nemen de heidenen wel het slechte uit onze beschaving over, doch worden, op zedelijk gebied vooral, nog ongelukkiger dan toen zij heidenen waren-1 Vele Katholieken weten niet. dat wij Katholieken geweldige mededingers heb ben in onze Missielanden. Mededingers, die trach-en de heidenen tot zich te trek ken en die mededingers zijn de Mahome danen en de verschillende Protestantsche Missiegenootschappea. Vele Katholieken hebben nog geen be scf van de uitgebreidheid van het Missie» veld en het veel te kleine aantal Missio narissen en Missiezusters waarover wij kunnen beschikken. Zij hebben geen flauw vermoed on wat het kost kerkjes of schooltjes te stichten, de vrijgekochte kindertjes op te voeden en te onderhouden, te zorgen voor gods dienstonderwijzers, of voor de opleiding van een eigen inlandsche geestelijkheid. Vele Katholieken zien nog niet in, dat de medewerking van alle Katholieken noodig is bij bet reuzenwerk de bekeering der heidenen. Zij laten onze Missionarissen en Zusters te .veel alleen staan en steunen hen te weinig met hun aalmoezen en hun gebed. Ja, het ontbreekt vele Katholieken aan Missiekennis. Zij kennen hun eigen ver plichting niet ten opzichte der Missies Zij weten niet waarom Missie-actie noodig is. Niemand verzuirae dan de Missie-Tem Tentoonstelling van Zuid Cbansi (China) en Brazilië te bezoeken en de voordracht met lichtbeelden bij te wonen, opdat hun belangstelling geprikkeld worde en zij toenemen in kennis van en ijver voor het schoonste aller liefdewerken de bekeering der heidenen tot het ware geloof. door O. F. M. Vervolg van Tweede Blad Vróuw Ja? Als je soms wat nieuws hoort Van die... moord, dan kom je 't wel vertellen Ja, ja, bromde de vrouw knorrig, tenminste als je niet liever hebt, dat Klaar 't weer vertellen komt, voegde ze er snibbig aan toe, terwijl ze de deur achter zich dichttrok. Er siste een gemeene verwensching lusschen de tanden van den zieke. Ilij keerde zich om in zijn bed, tuurde naar buiten. Wat was dgt daar op de werf? De zieke boer richtte zich op, ging met één hand steunend.op 't tafeltje naast hem, halverlijve uit 't bed han gen, om te zien wat daar, een paar stappen voorbij 't venster te doen was. Hij zag er de knechts en de meiden bij elkaar staan, druk piaten en gebaren maken. Opeens schoot één der knechts toe op een meid, greep haar bij den arm, stak zijn vuist omhoog alsof hij met een" mes zwaaide en maakte toen, onder 't lachend toekijken der'anderen een beweging van steken... Hu 1 met een bons 'gooide zich door JOS. BOSHOUWERS te LENT. Inleiding. Het zal den lezer van dit blad onge twijfeld genoegen doen, dat ook voor de pluimveeteelteen bescheiden hoekje wordt afgestaan. Hier kunnen de kippenbouders uit het gebied van „Peel en Maas" elkaar ontmoeten en wanneer die verstandig van gedachten wisselen, en nu en dan eens iets willen mededeelen, wat zij in de praclijk zooal hebben ondervonden, dan komen wij tot een heerlijk resultaat. De uitgever heeft me gevraagd, onze krachten hiervoor ten dienste te willen stellen en wij hebben in dat verzoek toe gestemd. We zullen PRACTISCH en zoo EEN VOUDIG mogelijk zijn. En willen gaarne de behulpzame hand bieden, waar 't kan. Onder de vele lezers van dit blad zijn er ongetwijfeld een massa, die haast geen andere lectuur krijgen dan „Peel en Maas* Welnu, dezulken zullen er het mee3t van profiteeren. Iedereen moet op 't gebied van pluim veeteelt tegenwoordig vooruit, de eenvou dige landarbeider evenzeer als de boer in eigen bedrijf, de bakker niet minder dan de smid 1 Daarom ben ik het met den uilgever volkomen eens, dat bescheiden pluimvee rubrieken in de plaatselijke bladen zeer op baar plaats zijn. Ook daar, waar tot nog toe geen p'.uitn- veelittera'uur in huis kwam, moeten ge zonde begrippen worden aangebracht over rasverbetering, nachthokken, fokkerij- wezen, voederiuetlioden enz. enz., te veel om op te noemen. Alles wat tot het vak behoort, moei duidelijk en practisch worden bijgebracht. Het vak Ja, zeker; dat is het jui9te woord het VAK'. Nog maar al te velen hebben de kip penhouderij steeds beschouwd als iets. dat nu eenmaal bij z'n bedrijf hoort er dat men er bij kan waarnemen, zonder grondige kennis van zaken. Een kip zoekt baar kost zelf wel en als ze te oud wordt ruimt de onverbiddellijke wet der natuur haar gratis op Dat moet anders worden Of meent ge, dat een kip die belang stelling niet waard is Maar dan had je me zoo ver niet ge volgd bij deze inleiding. We zijn het dus samen io beginsel eens, nietwaar Ons plan is le nu en dan korte practische toenken te geven; 2e vragen te beantwoordendie bij ons te Lent worden ingezonden vóór Dinsdagavond van elke week: Het kost u geen cent. Mijn liefje wa' wil je nog meer 1 Eén verzoek hebben wij echter en dat is de couranten steeds trouwte bewaren, want anders moeten wij te veel in her- baling treden, wat voor de aandachtige en getrouwe lezers verre vaa aangenaam is. 't Komt er niet op aan, hoe ge de vraag inkleedt, de fouten halen wij er wel uit. zonder het iemand te laten merken en heb je toevallig geen fijn schrijfpapier bij de hand, dan neem je maar een stuk tabaksbuil. Ik heb een groote neus, waarop een bril staat met olifanlsglazen, je kent dus licht begrijpen, dat ik je gauw snap Of de vrouwen ook mee mogen doen Wat 'n vraag1 Die eerst zou ik zeggen. Niet alleen omdat het vrouwen zijn, maar omdat zij 't meest met de kuikentjes omgaan en doorgaans meer op de kleintjes letten, dan de heeren der schepping. De kippenhouderij is niet anders, dan een zaak van de kleintjes I Je moogt dus allen meedoen, bewoners van Peel- en Maasstreek, van denklein sten dreumes af tot de meest afgeleefde schoonmoeder toe. Wie boek gehouden heeft, bewijst ons een grooten dienst door eens een afschrift daarover in te zenden. We zullen er dan ons oordeel over zeggen, zonder namen of plaatsen te vermelden. O, daar valt zoo veel uit te leeren, ook voor buitenstaan ders. Mijnheer A, mevrouw B, Piet C, Hanna D, Nelleke E. en de overigen, die ik nog niet ken, kijken dus voortaan 's Zaterdags vol belangstelling in dit hoekje van Peel en Maas en nemen daags daarna de pen op wat echter niet met een bloedend hart hoeft te gebeuren om een kort briefje samen te stellen met een of meer vragen aangaande de kippenhouderij. Ze sluiten dit in een envelop, waarop natuur lijk een postzegel geplakt is en de facteur brengt het wel over naar hier. Lent JOS. BOSHOUWERS de zieke in zijn bed terug. Zijn vuil- behaard bleek gezicht was leelijk ver wrongen van sóhrik en woede. Enkele oogenblikken bleef hij stil liggen, kon ze daarbuiten niet meer zien. Maar hij hoorde ze praten en lachen Heidaarl... Heidaarbulderde hij met een. vervaarlijke stem, die 't huis doorklonk. Er kwam iemand toegeloopen op 't geroep. Klaar, de meid die daarstraks door zijn vrouw was weggejaagd, trad haastig de kamer binnen. Riep u baas Ja zeker! krijsehle de zieke boer. Ga er 'ns weergaaseh gauw vragen, Klaar, of die luilakken daarbuiten niemendal te doen hebben, begrepen O goed, baas, ja, ik zal 't ze wel eens leelijk aan hun verstand brengen, antwoordde de meid gedienstig. Maar zoo gauw ze de deur achter zich had dichtgedaan, balde ze de vuist in de richting van 't bed. Ze bromde een verwensching die, als ze vervuld was geworden, haar baas op dat oogenblik bij Satan in de hel zou hebben ge bracht. Anders niks dan dót? Komman deer je hond en blaf zelf, vuile dron- kenlap! Maar op eens lachte ze; een leelijke valsche trek verplooide haar brutaal gezicht. Of jelui haast van zins zijn om aan je werk te gaan, vraagt de baas? blerde Klaar, zóó hard dat de zieke 't moest hooren, maar meteen slokte ze haar wangen naar binnen, kneep de Zondagmorgen is oud-president Wil son overleden. Op 28 December 1856 werd Wilson geboren dat was te Staunton in Vir ginia, vanwaar zijn familie zijn vader was predikant kort daarop naar Georgia verhuisde. Na zijn gym nasiale studiën volbracht te hebben te Princeton, waar hij in 1879 einde examen deed, studeerde hij aan de universiteit van Virginia in de rechten. In 1883 promoveerde hij in' die facul teit en in de filosofie aan de John Hopkins-academie, waar hij ook zijn boek: Congressional Government" had geschreven, een uitmuntende uiteen zetting over het contrast tusschen Amerikaansche en het Brilsche re- 'geeri ngssvsteern Nu volgt een reeks van zeventien jaren als professor in historische en politieke economie aan de Wesleyan- universiteit. Daarna 1.1902) werd hij benoemd tot president van de Princeton- univcrsileit en hij bleef dit tot zijn verkiezing als gouverneur van den staat New Jersey op 11 Januari 1911. Veertien maanden later werd hij als candidaal voor den presidentszetel uit verkoren In 1912 werd hij voor het tijdvak 19131916 gekozen lot president der Vereenigde Staten en in 1916 opnieuw voor het tijdvak 19171920. De eenige, de groote ideale gedachte van dezen staatsman wasHet oplos sen van alle internationale geschillen langs den weg van arbitrage. I)e Zomert yd. De zomertijd zal dit jaar gelden van 30 Maart lot 5 October. Ook bescherming van... eigen beurs. De Belgen aan de Limburgsch-Duit- sche grens eischen voor den uitvoer van een pond Hollandsche koffie naar Duitschland de somma van 9 gulden. Het gevolg is dat groote hoeveelheden koffie per as frauduleus vooral des nachts worden uitgevoerd. Lyk opgeviselit. Sedert einde November werd te Nijmegen gemist de metselaar P. J. Th. Zaterdag werd zijn lijk uit de Waal onder Opijnen opgeviselit. Autodiensten by Nynicgen. Het aantal autodiensten in de pro vincie Gelderland neemt steeds meer toe. En de concurrentie met de tram wordt steeds vinniger. Zelfs de gemeente Nijmegen gaat nu wedijveren met autodiensten in prijsverlaging. De Maasbu u r t-spoorwegtram N ij m egen- Gennep begint een tarieven oorlog met den nieuwen autodienst Nijmcgen- Gennep. De laatste dagën zijn weer nieuwe autodiensten geopend in Oost- Gelderland en van Nijmegen naar Oss- Herpen. In de omgeving van Nijmegen naar Groesbeek en naar Beek-Berg-en- Dal beconcurreeren autodiensten elkan der. Tot alles doodloopt Valschlicid in geschrifte. De gemeente-ontvanger P. B. te Belfeld, is gearresteerd en naar het huis van hewéring te Roermond over gebracht als verdacht van hel plegen van valschheid in geschrifte. Ernstig mijnongeluk.- Twee dooden. In de Slaalmijn Emma te Iloens- broek heeft Maandagnamiddag om streeks half twee een ernstig mijnon geluk plaats gehad, hetwelk aan een tweetal mijnwerkers het leven kostte. Zekere Petersen uit Geleen en van den Heuvel uit Nuth geraakten onder afvallend gesteente, zoodat de dood spoedig intrad. Petersen is ongehuwd, van den Heuvel laat een weduwe met vier kinderen achter. Ziju meisje verdronken. Voor het Gerechtshof 's Bosch, eischte de advocaat-generaal legen den kellner, Krieger, wegens verdrinking van zijn meisje in de Dommel te Eind hoven een gevangenisstraf voor den tijd van tien jaren. Verkeerd begrepen. Een pastoor zag tot zijn ergernis, dat, als de boeren 's Zondags per fiets naar de kerk kwamen, zij hun fiets allemaal zoolang in zijn tuin neer legden. Hij besloot twee fietsrekken le laten komen, reclame voor - Burgers Rijwie len." Maar den eerstvolgenden Zondag bleven de twee keurige fietsrekken leeg en gooiden de boeren allen hun fiets weer in den pastorietuin neer. Den volgenden Zondag stond de pastüor op post, toen de boeren zich weer aan hetzelfde euvel schuldig maakten. »IIeb ik daarvoor nu die twee mooie fietsrekken laten plaatsen, omdat jullie er geen gebruik van zoudt maken?" »Maar pastoor, antwoordden de boerendie zijn toch niet voor ons oogen half dicht, om 'l leelijke gezicht van den baas na te doen. Grinnekend slenterden de knechts en meiden weg. Ik geloof, dal meheertje weer lekker aan den gang is, zei Klaar met gedempte stem, 't gebaar nabootsend van iemand die drinkt. Maar plotseling schoot haar hand terzijde. De baas heeft kiespijn, zei ze, over haar wan gen wrijvend. Keetje, 'l dochtertje en eenig kindje van den baas was komen aanloopen. Met de doffe oogen keek 't kind naar Klaar en lachte met een vreemd gegil, toen ze 't volk zag lachen. Je hoeft je anders warempel zoo druk niet te maken, meid, fluisterde een der knechts tegen Klaar, dat ding begrijpt toch niks. Jawel, Gijs, maar voorzichtigheid kan nooit kwaad, antwoordde Klaar knipoogend. Luid-kraaiend draaide 't kind rond, in een kring rondom Jvlaar. Datstommé" ding toch, zei een der meiden, meewarig glimlachend. Ja, Stien, dat zeg je wel, beaamde Klaar. En dat dan 't drinken van den eigen vader de schuld moet zijn van de idioterigheid van 't arme schaap. Ja, zuchtte Stien, dat zeit de dokter, hé; 't komt allemaal van den allekol. Alkehol, meidlachtte Gijs. Geen allekol 1 Nou ja, 't zal er wal op aan komen 1 gromde Stien, onverschillig de schouders opschokkend, kwaad omdat ze mis was geweest met dat deftige bestemd, het slaat er op, dat zij alleen voor rijwielen van 'Burgers" zijn aldus vertelt de »Msb." Hollnmlsche gezin non in Duitschland' Naar de Maandagmorgen" meldt, is te verwachten, dat binnenkort teGlud- bach en Rheidt een 500 gezinnen van Nederlanders, welke reeds door weinig arbeid armoede lijden, ook nog vair allen steun uit kassen van vereenigin- gen of anderszins worden uitgeschakeld. Motorongeluk te Merxem. Op den weg nabij Brasschaet heeft een ernstig motorfietsongeluk plaats gehad. De broers D'Huyvetler uit St. Job- in 't Gooi reden op een motorfiets toen zij nabij het gehucht Keizershoek voor een automobiel moesten uitwijken. Het voorwiel van de motorfiets slipte. Beide rijders werden met zulk een vaart tegen een boom geslingerd, dat zij afschuwelijk verminkt werden opge nomen. Van een was het hoofd van het lichaam gerukt. Een onderzoek is ingesteld. De levensloop van Rykof. Alexej Jwanowilsj Rykof, de opvol ger van Lenin, is in 1881 geboren. Zijn vader was een koopman, uit een boerengezin afkomstig. Rykof heeft ge studeerd aan de universiteit te Kazan. In 1898 werd hij lid van de sociaal- dcmocalische partij. Drie jaar later werd hij wegens zijn revolutionaire propaganda gearresteerd en verbannen van de universiteit. Toen de Russische sociaal-democra tische partij zich in 1905 splitste, sloot hij zich bij de bolsjewiki aan. In 1907 werd hij voor de tweede maal gevan gen genomen en voor twee jaar naar Samara verbannen. In 1909 volgde zijn derde arrestatie en verbannining naar Archangel voor den duur van drie jaar. Ditmaal vluchtte hij naar het buitenland. Kort daarop keerde hij in het geheim terug om aan een partij-congres deel te nemen. Hij werd echter ontdekt en voor vier jaar naar Siberië gestuurd. In het geheel heeft hij zeven jaar van zijn leven in gevan genschap doorgebracht. Invoersaldo's. Men herinnert zich de teleurstelling van October, toen bet invoersaldo, dat in Augustus en September was gedaald tot 43 en 36 millioen, plots weer sprong tot 67. Want men weet, wat dat te beduiden heeftals er méér wordt ingevoerd, dan uitgevoerd, worden wij armer. En in de laatste jaren hebben wij voor enorme sommen méér van het buitenland gekocht, dan zij van ons. In 1921 voor 870 millioen méér, Dus spitst ieder zich op de verla ging van het invoersaldo. as er blijdschap in Augustus en September, en teleurstelling in October. Edoch, de cijfers van November en December zijn schappelijk51 en i-7 millioen en in vergelijking met 1921 en '22 gaan we vooruit. In 1923 was voor hetgeheele jaar de invoer 2.009 millioen gulden de uitvoer 1.303 millioen gulden woord. Kijk 'ns hier, Keetje, wat ik in mijn hand hebWat een mooi bandje, héKom, dan zal Stien 't om je haartjes binden.... O, om 't jurkj van de pop? Ook goed, kind. Mooi, mooigilde 't meisje, met een uitdrukking als van een aap die een sinaasappel krijgt. Wat 'n aardige kleur, zei Klaar, 't stukje band bekijkend. Hoe kom je daaraan 't Lag daar op den grond; toen heb ik 't opgeraapt. Kleine Keetje drentelde achter Gijs den koeienstal binnen, kraaiend van mee kijken, kijken Daar kon Gijs niet nalaten 't arme kind een taal te verkoopen, waarvan de goddelijke Heiland eenmaal zeide, dat 't hem, die ze spreekt, beter ware, dat een ezels-molensteen aan zijn hals gehangen en hij in de diepte der zee verdronken worde een taal, waarmee almeer een boerenknecht de verdoemenis heeft verdiend. Heeschrok Gijs. Maar de domme vrouw Ivragers, die den stal binnenkwam, sloeg geen acht op dal schrikken. Gijs zei ze, snakkend naar adem, omdat ze te hard geloopen had met haar logge lijf. Kom'ns gauw hier 1 Op een drafje kwam Gijs aange- loopen, met een gezicht dat stijf stond van gedienstigheid. Daar zie ik in de verte op den weg 't karretje van den dokter aan komen. Die is er geweesthijgde ze. Loop gauw naar hem toe en com plement van vrouw Kragers en vraag, hoe 'L allemaal gebeurd is en zoo, van alles, begrijp je, Gijs? .7" *'a vrou\v> goedMeteen schoot Gijs 't pad op, dat naar den grooten weg voerde. Puffend van de haast, die ze gemaakt had, oogde vrouw Kragers hem na, zag tot haar groot genoegen, dat Gijs nog juist '1 hek bereikte, toen 't rijtuigje van den dokter kwam voor bijrijden. 'n Minuut later vrouw Ivragers had leelijke gezichten staan trekken van ongeduld, omdat ze vond, dal 't zoo verschrikkelijk lang duurde- reed de dokter verder. De boerin liep den knecht tegemoet, zenuwachtig van nieuwsgierigheid. Hij is nog niet dood schreeuwde Gijs al op een afstand. Niet? Een trek van teleurstel ling lijnde zich in 't vet van vrouw Kragers gezicht, omdat er van de ge wichtigheid der gebeurtenis zoo'n groot stuk afging. I£om, 't is toch beter zóó, zei 't beter gevoel in haar binnen ste. Ja, natuurlijk en dan had ze in elk geval toch ook iets bijzonders om aan haar man te gaan vertellen, troostte ze zich. Nee, dood was hij nog niet, dal was maar 'n praatje geweest vertelde Gijs maar hij zou gauw* dood zijn, zei de dokter. lak bij 't hart gestoken Bloedde als een gekeeld varken En dan den heel en nacht in de kou en den regen gelegen, dat ging je ook niet in je kouwe kleeren zitten, niet waar! Hij was nog niet bij kennis ge komen, kon nog niet zeggen, wie hem den por gegeven had ;*hij zou ook wel niet meer bij komen. Wordt vervolgd-

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1