Weekblad roor VENRAY, HORST en Omstreken. Ode aan de Hanze»ank Fulco van ©ern Gemengd Nieuw». FEUILLETON. Zaterdag 36 Januari 1924 4Pe Jaargang No 4 A BO N N KM KNTSPR IJ S PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij voor uitbetaling) f 1,30 afzooderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MTJNGKHOF* VENRAY. Tel. No. 61 PRTJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. De veelgeroemde R. K. Hanzebank is mank Hoeveel van die zoogenaamde instellingen der Hanze zijhu al failliet? Dat hindert niet. De centjes van boeren, burgers en buitenlui gingen zoetjtaan naar de maan De spaarders zullen nu niet zoo licht het geld, dat zij te jaren wisten kunnen verkwisten Een bediende heeft met het geld der Bank gespeculeerd, verkeerd De statuten hadden groote credieten uit willen sluiten, fluiten 1 Er werd hoewel verboden gespeculeerd met munt va Duitsehen Staa,t treurig resultaat! Een groot deel van kleine en groote debiteuren blijkt dubies, Heusch 1 De middenstand werd in haar winsten bekort, door import De participaties Transito-Mij worden ingekocht. Bocht! De leiders waren grootmeesters in de kunst van verstoppen en foppen De Directeur mocht zijn kennis van 't bankvak in een winel van sigaren, vergaren Blijkbaar is the right man in the place altijd wel te vinden, onder de vrinden. Dat zwarte contract met Directeur Verberk, is sterk! Kaag stelde de menschen gerust zonder grond, ongezond Hoewel er verlies was ging men dividenden verdeelen. feitelijk stelen De accountant wist, dat 't mis was, maar gaf toch een rappoit, sterk verkort De accoutant behoorde te worden gestraft door den Raad van Ticht, geducht Men liet uit Amsterdam en den Haag, zeker om de onkosten iedukken deskundigen aanrukken! Er waren dichterbij toch wol goede, mannen te vinden, naar ik h»op? Te goedkoop En dan de voorschotten van hen, die faillissement hebben aangevnagd! God geklaagd! De deskundigen hebben hun rapport, waarom zoo dringend werd gevraagd, vertraagd, Men drukt den accountant, met wat er stond in 't notulenboek in een hoek. Er zijn blijkbaar nog altijd lui, die gerust een valsche balans publicgeren Nette heeren! Zij hopen tegen beter weten in, groote gaten te kunnen stoppen, mei stroppen De Justitie gaat zien, hoe het met de verantwoordelijkheid slaat, Te laat? In verschillende gevangenissen des lands zijn nog, hopen wij, plaatsjes vrij En zelfs de Boerenleenbank liet zich met de Hanzebank in, heel dwaas, Helaas Als die nu ook maar niet gedeeltelijk naar haar duiten kan fluiten Of het iets zal geven, dat schulden en vorderingen compenseeren, moet de toekomst leeren! Zoo dikwijls komt men, als men veel te groot wilt doen, heel slecht terecht Men zou kunnen zeggen: leeringen wekken, maar voorbeelden trekken. Niet voor gekken Daarom over de opvolgster, de »Zuiderbank" niet lang meer bezinnen, direct beginnen Wie zullen zoo wijs zijn, le luisteren naar deze slem uit de woestijn 't Zullen bedroefd weinigen zijn (Publieke tribune »Tilburgsche Post") KRATS II. wegen vooor 1924'25 dezer dagen worden toegezonden aan de Kamer van Koophandel en de leden van den Spoorwegraad. Opmerkingen betreffen de dit ontwerp worden vóór of op 31 a s. ingewacht bij den Hoofd- inspekteur der Spoor- en Tramwegen Winterdienstregeling 1924-1925. Naar het »Hbtd." verneemt, zal het Januari a.s. ingewacht ontwerp-winterdienstregeling der spoor- te 's-Gravenhage. Een gevangene ontvlucht. Zaterdagavond is de 24-jarige zwer ver J. K., afkomstig uit Amsterdam, die verdacht van inbraak in den Haar lemmermeer reeds 4 maanden in voor arrest zat, uit het huis van bewaring te Haarlem ontvlucht. De gevangenen .moesten eten halen onder toezicht van Kbewaarder. Aan K. werd opgedra gen een wagentje naar de remise te brengen. Hij reed dit wagentje tegen den muur, sprong er op en vandaar over den muur. Hij kwam gerecht in den tuin van een hoofdbewaarder, juist op een kip penhok, waarbij hij door een rnit zakte. Vlug sprong hij toen over een hek en ortkwam over den spoordijk Haarlem Amsterdam. Onmiddellijk zijn de be waarders, rijkspolitie en gemeente politie op jacht gegaan, maar de vluchte ling is niet meer gezien. Zoeken met een politiehond had geen resultaat. K. was in gevangèniskleeren. Invoerrecht op koffie. Volgens de »Telegraaf' is binnen kort een wetsontwerp tot heffing van invoerrecht op koffie te wachten. Waarschuwing. Onder bovenstaand opschrift lezen we in de Tijd »Sinds eenigen tijd zijn enkele leeken werkzaam, die onbevoegd en onge roepen willen optreden als leiders eener nieuwe richting in de Derde Ordebeweging. Naar ons werd gemeld, is aan verscheidene priesters en leeken reeds een manifest toegezonden, waarin o.a. wordt betoogd »datde katholieke arbeiders uit hun organisaties moeten treden en zich op de plaats, waar zij in de maatschappij te samen werken, moeten vereenigen in een Derde Orde kring". <>De Katholieke volksbonden en standsorganisaties dienen zich op te lossen in zuiver godsdienstige en charitatieve vereenigingen en zich te concentreeren in één groote Derde- Orde-organisatie". Volgens de samen stellers van het manifest moet de Derde Orde dan verdeeld worden in diie groote ploegenassociïsten, novicen, geprofesten. In genoemd stuk wordt de schijn gewekt, alsof het Secretariaat der Derde Orde te Weert zijn medewerking heeft beloofd en de Derde-Orde-Tijdschriften zal gaan gebruiken als organen dezer nieuwe, ideeën, terwijl zelfs de naam van een geestelijk adviseur wordt ge noemd. Bij de eerste kennismaking van het manifest hebben wij ons terstond tegen deze nieuwe richting ten stelligste ver zet. Wij waarschuwen thans alle ka tholiekc vereenigingen en speciaal de bij ons aangesloten afdeelingen der Derde Orde legen deze actie en tegen alle geschriften, welke van haar zouden uitgaan, en verklaren, dal zonder eenig recht en zonder eenigen grond ons Secretariaat der Derde Orde erbij wordt betrokken. Centraal Bureau der Derde Orde Weert. 39 SLOT. Gij zoudt denken vroeg Herman Genoeg, zeide vader Ambrosius. laat ons geen zaken meer opsporen, waaraan toch niets meer te veran deren is. Laat ons vergeten en boven al vergeven Nadat men aldus het overige van den dag in stille vreugde had doorge bracht, scheidde men des avonds zeer laat, en begaf zich elk naar het ver trek, dat voor hem in gereedheid was gebracht. Maar des nachts gingen drie man nen stilzwijgend de binnenplaats van het kasteel over en begaven zich naar een vierkant torentje, aat aan de west zijde geplaatst, tot gevangenis diende. Binnen getreden, zagen zij Hensberg in een hoek zijner cel, in diepe neer slachtigheid nederzitten. Toen hij die mannen ontdekte, riep hij met ge smoorde stem Genade 1 Erbarming Heer Hensbergzeide vader Am brosius, wij hebben medelijden met den diepgevallen broeder en vergeven hem het kwaad, dat hij ons berokkend beeft. Hier is een buitel met goud en buiten staat u een gezadeld paard te waehlee. Verwijder u uit deze streken en waag het nimmer meer die te be~ treden. Gij zegt dat ik vrij ben, stamelde Hensberg, is het waar, of komt gij mogelijk u in mijne machteloosheid verblijden Ver zij van ons die gedachte, zeide Robert, maar alvorens te ver trekken, moet gij ons het papier ter hand stellen, dat gij Herman van Ileusden op zulke listige wijze hebt weten te ontweldigen Hensberg aarzelde. Wilt gij het soms behouden, om later schande over den naam van Her man van Heusden te brengen vroeg Robert koel, ook dit staat asn uwe keuze. Maar ik bezweer u, dat gij deze gevangenis niet zult verlaten, alvorens het stuk in mijne handen is. Hensberg, die thans zag, dat langer tegenstreven zijne zaak slechts zou bederven, haalde het verlangde bewijs uit zijn brieventasch te voorschijn. Hij verliet hierop de gevangenis en het land, waarin hij zooveel onheil gesticht had, en niemand hoorde sinds dien tijd meer van hem spreken. —O— Het was lente. De gepluimde zangers hadden op nieuw veld en wouden bevolkt en ze deden de schoonste liederen hooren. De bloemen vervulden de lucht met welriekende geuren, dauwdrop fonkel de als een diamant in de liefelijke zonnestralen en een tapijt van teeder groen met duizende bloempjes bekaaid Voor de Kolendiefstal. Rechtbank te Roermond waarop het dartel vee graasde, strekte zich voor het oog van den verrukten wandelaar uit. Vreugde woonde in de natuur en in de harten der kasteelbewoners van Bern. Het oude, eerwaardige gebouw was in feestdosch gehuld, festoenen van bloemen en frisch groen waren overal met kunstige handïaangebracht. Boven den ingang der zaal zag men de wapenborden van van Bern, van Heusden en van Wieringen prijken, overal waren rappe handen bezig om alles netjes op te 'schikken. Waar men ook het oog wendde, overal zag men blijde gezichten, kwinkslagen werden ten berde ge bracht en door een gulhartig gelach, dat uit deze of geene groep opsteeg, afgewisseld. Het scheen dat de gansche om trek deel in het feest nam, dat heden werd gevierd, want de binnenplaats, die nog al van grooten omvang was, was bijna te klein om de menigte, in hun zon dags-kleeren uitgedoscht, te bevatten Aller blikken waren op de hoofd poort van het kasteel gevestigd en de krijgslieden hadden al hun gezag noodig om den weg, die van het kas teel naar de kapel voerde, vrij te houden. En geen wonder dat hier vreugde tonen gehoord werden. Want Robert zou op heden met Helena van Heusden en Maria met Walter van Wieringen in den echt verbonden worden. Daardoor zou dan de vele, die zoolang lusscben beide diende de bekende kolendiefstal bij de Nederlandsche spoorwegen, waarbij de depót-chef F. E., te Roermond, zich te verantwoorden had wegens diefstal van steenkolen, welke het eigendom van de Ned. Spoorwegen en bestemd waren voor het kolen park te Roermond. Hoewel beklaagde in den tijd van 1919 tot 1923 vermoedelijk circa 17 wagons van 20 ton inhoud verduisterd heeft, werd hij hiervoor niet vervolgd. Slechts werd hem ten laste gelegd, aat hij op 16 October een wagon steenkolen inhoudende 20 ton heeft weggenomen of laten wegnemen. Het O. M., waargenomen door mr. Rieter, wees er in zijn requisitoir op, dat, hoewel slechts verduistering van één wagon steenkool ten laste was ge legd, hij met de strafbepaling er reke ning mede zou houden, dat zooals bekl. ook bekende er meer wagons verduisterd waren. Hij eischte, de verschillende omstan digheden in aanmerking genomen, een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger van bekl. pleitte vrij spraak. Na repliek werd de uitspraak bepaald op 26. Jan. a.s. Nationale Pluimveetentoonstelling te Roermond. Bij gelegenheid van het 20-iarig be staan der Coop. Roermondsche Eier mijn werd Vrijdagavond in het St. Cristoffelhuis te Roermond een groote nationale Pluimveetentoonstelling ge opend namens de Pluimveehoudersbon den in Noord-Brabant en Limburg. De expositie omvat 700 nummers van pluimvee, duiven, konijnen, voeder- artikelen, enz. De voorzitter van het bestuur der mijn, de heer J. W. van Helden, te Liessel, heette de vele autoriteiten w.o. den Commissaris der Koningin, den heer Kakebeke, inspecteur van den Landbouw, Th. Verheggen, voorzitter van den L. L. T. B., burgemeester en wethouders van Roermond en, andere belangstellenden welkom, en wees op de groote beteekenis der mijn voor de ontwikkeling van de pluimveefokkerij in het Zuiden. Spr. dankte de leden voor het geloon de vertrouwen dat zij o.m. bewezen door f70.000 beschikbaar te stellen voor een fokstation te Horst. De heer Commissaris der Koningin verklaarde gaarne de tentoonstelling te willen openen, omdat het de pluimvee houding geldt, die van zoo groot provinciaal belang is en de Eiermijn, die zooveel ruggegraat heeft getoond in tijden van bloei en in moeilijke jaren. De heer Verheggen, voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond brengt het bestuur hartelijke geluk wensehen, omdat de Eiermijn een belangrijke organisatie is voor den landbouw, vooral voor den kleine, die zorg kon wijden aan de fokkerij. Jeugdige avonturier. De politie heeft het spoor kunnen vinden van den zich noemenden 13- jarigen Antoon van Teeflelen, die met Kerstmis zwervende aldaar werd aan- fetroffen en later onder de hoede van en Voogdijraad gesteld. Van net verhaal, dat hij opdischte, is geen woord waar gebleken. Ilij is blijkens te Tiel ontvangen bericht van den commissaris te Leuven in de provincie Antwerpen, den woon wagen van zijn vader, die uit Eind hoven afkomstig is, ontloopen en heet Simon van Rotterdam. Twee Ifiken gevonden. Vrijdagmiddag zijn in hun woning te Spekholzerheide de lijken gevonden an de ongeveer 70jarige echtelieden Smitz. Vermoedelijk zijn zij reeds Dinsdag gestorven. De politie stelde een uitgebreid on derzoek in met het resultaat, dat zij tot de conclusie is gekomen, dat aan misdrijf niet worden gedacht. De arme luidjes waren zeer hulpbe hoevend. De man voorzag in het on derhoud door het maken van manden De man lag dood in bed, de vrouw lag er dood voor. De lijken werden door de politie in beslag genomen en naar het lijkenhuis overgebracht. De buren braken Vrij dagmorgen met de politie, die gewaar schuwd was, de deur open en vonden toen de lijken. In huis was alles in contact. Emigratie-Commissie vau,Tcle K. S. A. Op 10 Jan. j.l. vergaderde te 's-Gra venhage de emigratie-commissie van de K. S. A. Een door Prof. J. Veraart aan de Commissie uitgebracht prae-advies over »De wenschelijkheid van emigratie in den zin van kolonisatie uit economisch oogpunt", werd uitvoerig besproken. Hoewel er verschil van gevoelen heerschte omtrent de wenschelijkheid om kolonisatie te bevorderen, was men eenparig van oordeel, dat er, gezien het feit, dat er geëmigreerd wordt en stellig in de naaste toekomst nog meer zal worden, eene R.K. ver- eeniging dient in het leven geroepen te worden, die o.a. ten taak zal hebpen katholieke emigranten behulpzaam te zijn en eventueel kolonisatie te bevor deren. Aan het Dag. Bestuur der K. S. A. werd verzocht maatregelen te willen nemen om zoo spoedig mogelijk te geraken tot oprichting der vereeniging. De bewapening in Europa. De «Osservatore Romano" bevat een schrijven van zijn Amerikaanschen cor respondent over de beweging in Europa. Van een omreis in Europa weerge keerd schrijft Sir Philippe Gibbs, dat naar zijn meening de -toestand in Europa nog verergert in stee van te verbeteren. Na vier jaar oorlog en na vijf jaar pogingen tot herstel biedt Midden Europa een weergaloos tafereel van ellende. Niet alleen van stoffelijke ellende, maar van die ellende welke minder draaglijk is en welke uit de overtuiging voortspruit, dat alles wat gedaan wordt, boter aan de galg is. De oorlog die aan den oorlog een einde stellen moest, heeft in alle Sta ten, nieuwe of bevrijde, een hevig militarisme geschapen, dat legers op de been brengt met denzelfden spoed, waarmee nieuwe douanehuisjes opge richt worden. De staande legers tellen in Europa familiën geheerscht had, voor goed uit den weg geruimd worden. De huwelijksinzegening werd door vader Ambrosius, wiens gelaat op dit oogenblik door een buitengewonen glans omgeven was, verricht. Nog een maal vermaande hij de jeugdige echte lingen steeds braaf en godsdienstig te zijn nimmer den weg der deugd te verlaten, en in alles steeds het pad. dat ten hemel leidt hoe vol doornen het ook moge wezen, te volgen. Allen waren door die korte, maar hartelijke toespraak diep bewogen, en vooral Maria kon bij het herdenken, hoe God steeds voor naar gezorgd, en haar in zijne hoede genomen had, hare tranen van dankbaarheid niet weer houden. Men keerde nu stil en ingetogen naar de ridderzaal weder, waar een prachtig maal was aangericht. Fulco echter scheen gedurende den maaltijd zeer afgetrokken, en vestigde nu en dan met eene onuitsprekelijke teederheid zijne blikken op Maria. Eindelijk scheen hij zich geweld aan te doen, hij stond op en sprak: Op dezen dag waarop de toekomst mijne^ zuster verzekerd is, acht ik het mijn plicht u het plan mede tedeelen, dat ik voor de toekomst gevormd heb. De goede God heeft mij op eene bij zondere wijze op mijne tochten be schermd, en daarom ben ik tot het besluit gekomen, mij aan de wereld te onttrekken, en mij geheel aan Zijn H. dienst toe te wijden. Geloof echter dat ik u in mijtte afzondering niet «ver gelen zal, steens vurfgsr frullen mijne gebeden voor u ten Hemel stijgen, en uw aller geluk zal steeds de vurigste wensch mijns levens zijn. Hij zweeg; allen waren door dit on verwacht besluit hoogst verwonderden verrast. Zij berusten echter in zijn voornemen, en wilden den Heer den dienaar niet ontnemen, dien hij met zulke zoete slem tot zich riep. Na het vertrek der gelukkige echt paren, die thans hunne eigene wonin gen betrokken, bracht Fulco zijn plan ten uitvoer, en herschiep zijn burcht in een klooster. Hij bevolkte het met mannen, die door deugd, godsvrucht en wetenschap uitblonken, en gevoelde zich onder den eenvoudige» naam van broeder Anselraus gelukkiger, dan on der den weidschen titel van Heer van Bern. Nog vijftien jaren mocht hij zich in den bloei dier stichting verheugen toen hij voor Gods rechterstoel gedaagc werd, en aan zijne broeders het voor beeld van een leven: door deugd er godsdienst geheiligd, naliet. Vader Ambrosius was Maria er Walter naar hunne nieuwe woning gevolgd, en smaakte de vreugd, dei eerstgeborene het H. Doopsel toe t< dienen. Van dat oogenblik af verminderdei zijne krachten. Zacht en kalm gaf hi zijne scboone ziel in de handen ziji Scheppers weder, na eerst zijne lievt lingen gezegend en hen met een bl wederzien getroost te hebben. Het geslacht van Heusden en va Wieringen vas een liuisgezm gewo dén, aat ofschoon eénige urén va

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1