Tweede blad. Weekblad voor VENRAÏ, HORST en Omstreken. Verborgen gebreken in den veehandel. Zaterdag 19 Januari 19S4 45e Jaargang No 8 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DSN MÜNOKHOF. ViNRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVEKTENT1EN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7cl Advertentiën bij aboone- ment groote reductie. Twee landbouwers in de omgeving van Arnhem wonende, hadden hun paarden met elkaar geruild en A had aan B. daarbij f 200 toe betaald. Aan vankelijk waren beiden over hun ge dane zaken nogal tevreden, doch al spoedig bleek dat het paard dat A. had gekregen, erg darupig was en wel in die mate dat het vrijwel niets waard was dan voor de slachtbank. A. wilde toen dan ruil ongedaan maken en dus zijn geld terug hebben en wederzijds de paarden terug geven, doch B. be dankte daarvoor. Toen heeft A zijn tegenpartij geroe pen voor de Rechtbank te Arnhem en B. heeft daar tot zijne verdediging aangevoerd dat het geruilde paard in die mate dampig was, dat een kind dat kon waarnemen -en dat A. dan maar uit zijn oogen had moeten kijken, want dat de kwaal van het paard geen verborgen gebrek was. Dat het paard anders ook veel duurder zou zijn ge weest en het genoemde gebrek dus reeds in de verrekende prijs was ver- disconteerd. De Rechtbank heeft vervolgons een deskundig onderzoek bevolen om te doen uitmaken of het inderdaad waar is dat longdampi&heid hij een paard, althans in dit bijzonder geval, door ieder, die verstand van paarden heeft, kan worden geconstateerd en of het paard door dat gebrek minder waarde had. Dit onderzoek is in het nadeel van B. uitgevallen en deze werd ten slotte door de Rechtbank veroordoeld om het door hem van A. ontvangen paard terug te geven of wel hem f 723 te betalen plus de f 200 die A. had toebelaald, plus als schadevergoeding f 1 per dag vanaf het sluiten der ruil overeenkomst tot op den dag, waarop deze zou zijn ongedaan gemaakt. Tegen deze veroordeeling kwam B in hooger beroep. Dientengevolge werd door het Gerechtshof te Arnhem de zaak opnieuw behandeld. B. bleef er bij dat A. bij den ruil het onderwerpe- lijk gebrek had kunnen zien en A. wierp als stelling op dat B. het paard voor den ruil iets zou hebben ingege ven om de kwaal verborgen te houden en hem alzoo had bedrogen. liet Ilof heeft toen opnieuw een uitgebreid getuigenverhoor doen houden, waarbij ook veeartsen als getuigen optraden. Aan deze getuigen was niets bekend van het bestaan van een middel om dampigheid bij een paard tijdelijk te onderdrukken, doch wel verklaarden sommige getuigen wel eens van zulk een middel te hebben gehoord en één van hen vertelde zelfs dat B. hem bad gezegd zulk een middel te bezitten. Positief bleek hiervan echter niets. En toch hadden menschen, die verstand van paarden hadden, het dier bij, FEUILLETON. Wie heeft u dat gezegd"? vroeg Heilsberg. Geloofwaardige menschen op wier getuigenis ik mij beroepen kan, en die slechts de gelegenheid afwachten, om deze zaak op te helderen. Maar ik zeg u immers, dat ik volstrekt niets aangaande dien jongen weet. Gij zijt toch de man geweest, die hem naar eene hofstede bracht. En wat hebt gij met zijne goederen ge daan lierman van Heusden, die hier aan mijne zijde zit, heeft die als eigen dom aangeslagen en daarmede zijne bezittingen verrijkt. En hoeveel heeft het bloedgeld bedragen, dat hij u voor die daad heeft uitgekeerd Ach betrekkelijk weinig, zeide Hensberg, de schouders ophalende. lierman van Heusden, die zoolang gevoelloos dit tooneel had gade gesla gen, sprong eensklaps, alsof hij door een adder gebeten werd, op. Hij vloog op Hensberg toe, die vol vrees aan de voeten van Fulco eene schuilplaats zocht. Dat toevluchtsoord scheen Her man als eene heilige wijkplaats te eerbiedigen, ten minste hij deinsde terug, toen hij die plek iu zijue drift voor en kort na den ruil goed geob serveerd^ en van dampigheid niets bespeurden toch leed het twee dagen later aan die kwaal in zulk een mate dat het naar het eenstemmig oordeel van de veeartsen, zelfs door een leek kon worden gezien en dat het voor alle werk ongeschikt was. Niettemin had een landbouwer «r op zittend, het paard naar huis gereden over een vrij grooten afstand en had men het op de gebruikelijke wijze laten draven, in het bijzijn van verschillende men schen, en had niemand iets aan het paard bospeurd. Hoe dit°aLles mogelijk is, bleef nok ten processe een raadsel. Het Gerechtshof heeft thans in deze zaak einduitspraak gedaan. In het midden latend wat er zij van het be staan en het toedienen van kunst middelen werd beslist dat in ieder geval voldoende is gebleken dat de kwaal op het oogenblik van den ruil niet waarnoembaar was en hier dus aanwezig was een verborgen gebrek, waartegen de verkoopcr den kooper, op grond van art. 1540 van het B. \Y. moet vrijwaren. Het vonnis^der* Rechthank werd dus bevestigd en B. zal aan A. hebben te betalen1, de van hem ontvangen f. 200 2. voor liet ontvangen paard f 725 (tenzij hij in de gelegenheid is dit paard zelf nog terug te geven); 3. f 1 per dag schadevergoeding vanaf den dag van den ruil, die in Februari 1921 plaats had, tot op den dag dat hij aan deze veroordeeling zal hebben voldaan, alzoo over een tijdvak van bijna drie jaren4. de door eischer gemaakte proceskosten, die ongeveer f 500 bedragen, en ten 5. de door hem zelf gemaakte kosten, die hij met zijn advocaat zal hebben te verrekenen. Hiertegenover staat dat hij het bijna nietswaardig paard dan zal terug ont vangen. Waar vaststaat dat hij hel bestaande gebrek kende, doch den kooper daar mede niet heeft in kennis gesteld en de waarschijnlijkheid van een opzette lijk bedrog groot is is, is deze straf niet onverdiend, en het voorbeeld moge anderen ter waarschuwing strekken. Gemengd Nieuw» Droge jaren op komst. De komende jaren zullen droog zijn heeft de Engelsche geleerde Sir Richard A- Gregory in zijn openingsrede van de Engelsche Geografische Association gezegd' Met droog had hij niet het oog op alcoholverbruik, maar op het weer. Te Londen beschikt men over gege vens omtrent regenval sinds 1774, zei sir Richard; en de getallen, die daarop betrekking hebben, doen zien, dat de maximum hoeveelheid regen in 1903 neerkwam, nl. 88.85 c.M. en de mini mum hoeveelheid in 1921, nl. 31.25 cM. Overal ter wereld veranderen temperatuur en neerslag met regel matige tusschenpoozen, van een gemid delden duur van 35 jaar. Wanneer deze kringloop 35 natte, om 35 droge jaren blijft voortduren, krijgen we een reeks van jaren die over het geheel gekenmerkt zal zijn door warmte wilde naderen, en de hand dreigend en vol woede naar Hensberg uitstrekkende, riep hij uit: Slang, die ik helaas, maar al te lang aan mijn boezem gekoesterd heb. Waarom heb ik ook slechts een oogen blik aan uwe helsche inblazingen het oor geleend. Die goederen, dat onrecht vaardig geld branden als vuur op mijne ziel. Het bezit er van heeft mij onge lukkig gemaakt. Geen rust, geen te vredenheid heb ik sedert dien tijd ge noten. Mijne haren zijn door kommer en angst vergrijsdhet gewicht van "ffien last is dagelijks zwaarder gewor den. Hoe menigmaal heb ik niet naar den stond verlangd om er mij van te ontdoen, en het onrechtvaardig goed aan deszelfs rechtmatigen eigenaar weder te geven. Maar helaas, hij was spoorloos verdwenen O, had ik hem ontmoet, op mijn knieën zou ik hem vergeving gevraagd hebben, dat uur zou het gelukkigste geweest zijn, dat ik in lange jaren beleefd heb. Maar helaasdie wensch is ijdel en zal nimmer vervuld worden. Heete tranen rolden den ongelukkige langs de wangen, terwijl hij door zielesmart afgemat, wanhopend plaats op zijn zetel nam. De toeschouwers waren zeer aange daan toen zij dien man, wiens schedel door de jaren vergrijsd was, als zijn eigen beschuldiger hoorden optreden. Maar, ving de onbekende aan, indien die knaap nu eens leefde, en bij u troost en bescherming zocht, zoudt gij hem dan niet verstooten Of ik hem zou verstooten Ik en droogtemaar zoo zegt deze voorzichtige man der wetenschap ieder jaar op zichzelf kan heel goed op den regel een uitzondering maken. De heer Gregory heeft er ook nog op gewezen, dat in Engeland over een periode van 88 jaar slechts in twee jaren op Kerstavond sneeuw sneeuw is gevallen, nl. in 1846 en 1849. Er zijn maar zes maal Kerstdagen geweest waarop sneeuw viel. Op z'n Bakelscli. Toen dezer dagen eenige lessenaars der K. B. L. School te Bakel ver huisd moesten worden naar'^de nieuw gebouwde school, bleek dat genoemde meubels vroeger in de school in el kaar getimmerd waren, er was'althans geen enkele deur of opening waardoor ze naar buiten konden gebracht wor den. Bijgevolg moesten een paar meu belmakers de lessenaars in tweeën zagen en deze ter bestemder plaatse weer aan elkaar lijmen Slede-ongeval by Miilheim. Tusschen Miilheim en Duisburg heeft zich bij het wintervermaak een tragisch ongeluk voorgedaan. Eenige kinderen van de Nederlandsche familie Vlinder uit de huurt van Dordrecht, die in Miilheim logeerden, werden, terwijl ze per slede in snelle vaart een helling afgleden, door een vrachtwagen over reden. Ken meisje van zeven jaar kreeg een schedelbreuk en overleed onmid dellijk. Twee jongens van tien tot twaalf jaar kregen eenige beenbreuken benevens levensgevaarlijke inwendige kneuzingen. Hun toestand is zeer zorgelijk. »Tel." Ellende onder de artsen. De dokters te Berlijn zijn er ellen dig aan toe. Men wil nu keukens voor hen inrichten waar zij goedkoope maaltijden kunnen krijgen. Want althans 2000 van de 4000, zoo wordt gemeld, staan voor totalen on dergang. De algemeene verarming en speciaal de tekortkoming der fondsen heeft hun deze ellende gebracht. Velen hebben hun boeken en instru menten moeten verkoopen. Velen heb ben zelfmoord gepleegd, van enkelen staat zelfs uitdrukkelijk vast dat zij van gebrek gestorven zijn. Een tijd geleden konden zij in ban ken eh op bureaux nog wat in hun snipperuren verdienen, doch ook dat is nu it. Enkele zijn worst of couran ten op straat gaan verkoopen. Anderen leven van de werkloozenondersteuning en moeten dus op hun beurt straat vegen of sneeuw opruimen, voor dat zij die ondersteuning kunnen krijgen. Na een jaar Roerbezetting De bladen bevatten artikelen in ver band met het feit, dat het een jaar geleden is, dat de Roer werd bezet, en maken de balans op van het op treden der Franschen en Belgen. Zij wijzen op den schadelijken in vloed daarvan, niet alleen voor hel bedrijfsleven van Duitschland. De bladen schatten de economische schade op vier milliard goudmark en brengen in herinnering dat gedurende de bezetting 132 personen zijn gedood. 39.524 ambtenaren, bedienden en zou zijne knieën omvatten en niet eerder opstaan voordat hij mij verge ving geschonken had. En indien ik u nu eens de ver zekering gaf dat hij welvarend is en dat ik wist waar hij zich ophield. O, noem mij de plaats, ik bid, ik smeek er u om, riep Herman harts tochtelijk uit. Nog op dit uur zal ik mij tot hem begeven al moest het ook al mijne bezittingen kostenik zal trachten hem het aangedane on recht te vergoeden. Hij bevindt zich in dit vertrek, hij staat voor u Herman Heusden hernam de krijgsman, terwijl hij op Walter wees. De schildknaap van Fulco, Walter, om zijne schitterende heldendaden in het H. Land tot ridder verheven, en Hendrik van Wieringen zijn dezelfde personen. Hoe riep Walter uit, terwijl hij zijn helm losgespte en op de tafel wierp, gij zegt dat ik Hendrik van Wieringen ben Ja, gij zijt het levend afbeeldsel mijner helaas te vroeg ontslapene zuster, riep Herman uit, terwijl hij zich voor den ontstelden jongeling op de knieën wierp, vergeving, vergeving! Sta op, Heer van Heusden, zeide alter, voor God den Heer alleen buigt men zijne knieën. O, het is mij wel om het hart, bloedverwanten te bezitten, en n^et meer als een arme wees verlaten en eenzaam in de we reld rond te dolen! Maar wie zegt u, liet Hensberg volgen, dat Walter inderdaad Hendrik van Wieringen is. Wie kan dit te- arbeiders met 106.134 familieleden werden verbannen, 2021 Duitschers smachten nog in de gevangenis, waar onder 350 in het buitenland, 209 scho len voor 127,000 leerlingen werden in beslag genomen, 173 bladen werden verboden. Autobusdienst. In plaats van7de Zaterdagsche auto bus die marktbezoekers aanbrengt van Horst naar Venlo, zal binnenkort een geregelde autobusdienst worden inge richt tusschen Horst en Venlo vice versa. Zoo stilletjesaan krijgen we dus autobussen naar alle richtingen. Middel tegen winterhanden. Winterhanden is voor vele menschen een jaarlijks terugkeerende plaag. Eer stens kunnen ze ons veel pijn veroor zaken en ten tweede worden de handen er niet mooier op. Er kunnen verschil lende oorzaken zijn waaraan die kwaal is toe te schrijven en in sommige ge vallen kan alleen een dokter u daar van genezen. Meestal kunnen we echter de kwaal voorkomen en wel door iederen avond de handen te was- schen met zeep en warm water en na afdroging de handen in te smeren met glycerine en kamfer, waarvan men een mengsel heeft gemaakt. Trek nu 'n paar oude dunne handschoenen aan, om het beddegoed te beschermen tegen vet vlekken. Wanneer men deze behande ling volhoudt zullen de handen tegen kou bestand zijn. Toch moet men natuurlijk steeds vermijden. Duitsche dienstboden. Veelal wordt de vraag gesteld of rente zegels geplakt moeten worden voor z.g- Duitsche dienstboden en ander buiten- landsch personeel. Velen zijn nog steeds van meening, dat dit niet noodig is en dat voor het plakken van zegels ook feen reden zou bestaan, omdat betrok- enen dikwijls spoedig weer naar Duitschland teruifkeeren. Er zij met nadruk op gewezen, dat deze meenig gegeel onjuist is. Vreem delingen, die in Nederland arbeid in loondienst verrichten, zijn deswege evengoed verzekeringsplichtig als Hol landers. Een ingenaaide „brandkast". Verleden week is te Roosendaal een reeds bejaarde vrouw overleden, die haar echtgenoot, zonder dat deze het wist of kon vermoeden, daar zij slechts een sober bestaan leidde, een niet onbelangrijk bedrag aan geld heeft achtergelaten. Eerst toen omtrent het vermoeden, dat er geld wezen moest, geruchten de ronde gingen doen onder de familie en deze de politie met dit vermoeden in kennis stelde, is men nader gaan onderzoeken. En het resultaat was, dat de politie eindelijk tusschen de schamele nala tenschap een kistje vond, ingenaaid in een oude vrouwenrok met een som van vier k vijfduizend gulden er in. Liiuburgsche veeteelt (lagen. De Limburgsche veeteeltdagen zijn vastgesteld op Zondag 2 en Maandag 3 Februari. De landbouwcoöperaties zullen bij deze gelegenheid jaarverga deringen houden, welke toegelicht worden door bekende sprekers. Ook wijzen V Ik, zeide eene stem, en vader Ambrosius naderde zacht en behoed zaam den spreker. Ik kan de bewij zen leveren, dat Walter de zoon is van Machteld van Heusden, daar al de papieren, die hierop betrekking hebben, zich in mijn bezit bevinden. Ook zonder deze getuigenis, waarde vader, zou ik het geloofd heb ben, de gelijkenis is al te sprekend. O Hendrik, vergeef mij mijne mis slagen, ik heb er zwaar voor geboet kom in mijne armen en zeg mij dal gij mij vergeven kunt. Mijn hart zegt mij dat gij mij deze bede niet weigeren en mij niet onmeedoogend zult ver stooten. Walter vloog hierop in de armen van zijn oom, die hem snikkend van vreugde aan zijn hart drukte. Toen deze eerste vervoering van vreugde voorbij was, naderde Herman den onbekenden krijgsman vol eerbied, hij richtte tot hem een smeekenden blik, die veel mesr dan woorden te kennen gaf en zeide: »Brave krijgsman, die zooveel tot dit gelukkig wederzien hebt bijgedra- ;en, zeg mij uw naam, al wat ik lezil is niet toereikend om u mijne dankbaarheid te bewijzen, dit weet ik, maar indien gij de vriendschap van van den onwaardigen Herman van Heusden wilt aannemen, dan is zij u voor het leven geschonken. Mijn gedrag vereischt geen dank, edele Heer, zeide de onbekendeaan den waardigen priester, die zich hier beviodt, aen dien engel des vredes Als ge geen eetlust hebt, ge u hu meurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijs vertering'^ en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maag- pillen. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen^f^0.65 in aptheken en drogistzaken. w 11 z.ullen~dan waarschijnlijk films worden vertoond, die een beeld zullen geven van den gestadigen vooruitgang der- machines bij het landbouwbedrijf. De bijeenkomsten zullen plaats vin den in het Landbouwhuis te Roermond. Enkele_cyfers over de "uitsluiting in de Textielindustrie. In het »Hoog Ambacht",'het orgaan van den R. K. Textielarbeidersbond St. Lambertus, wordt gemeld, dat de staking op »Kremersmaten" thans reeds 11 weken duurt, de algemeene uitslui ting te Enschedé 7 weken en die in Twente en den Gelderschert Achterhoek 3 weken. Nu het door St. Lambertus uil te keeren bedrag per week is gestegen van f 10.000 tot f 25.000 f 30.000, worden alle arbeiders opgewekt de textielarbeiders te steunen. Uit de in hetzelfde blad "voorkomen de steunverantwoording blijkt, dat in de week van 22 tot 29 December door St. Lambertus werd ontvangen f 4371, in de week van 29 Dec. tot 5 Jan. f 6543.85 en in totaal f 29.211.71. Door Unitas zal van hare leden eene extra-contributie worden geheven van 25 cent per week en van adspirant- leden 10 cent per week. Deze extra contributie is voor alle leden verplich tend. Door de Eendracht is reeds aan steun uitbetaald een bedrag van f 140 000 en door Unitas tot eind 1923 f 35.000. „Het Boek Yoor Moeder eu Dochter". Dezer dagen verscheen de 5e druk, evenals de 4e nauwelijks een jaar geleden, in een oplage van 15.000 stuks, van het alom bekende huishou delijk werkje: »Het Boek voor Moeder en Dochter". Hiermede wordt het 60e tot 74e duizendtal de wereld ingezon den, waardoor wel ten duidelijkste blijkt dat het groote nut en de han digheid" van dit boekje in vele huis gezinnen gekend wordt, en met recht, want in dit boekje is nu letter lijk alles opgenomen wat maar op de eene of andere wijz'e nuttig is voorde vrouw in de huishouding. De schrijver geeft in de inleiding eenige nuttige wenken in het alge meen, omtrent een goede en zuinige huishouding. In een vijftal afdeeün- gen, weder onderverdeeld in verschil lende hoofdstukken, worden op zeer deskundige en bevattelijke wijze de volgende onderwerpen breedvoerig be handeld de Woning, de lvleeding, de Voeding, Moeder en Kind, Gezondheid en Ziekte. Afdeeling III, nl. »De Voeding", is speciaal bestemd voor de keuken, daar dit, naast eenige beschouwingen over de behoefte van voedsel enz. de plaats inneemt van een uitgebreid en zijt gij alles ^verschuldigd, wat gij thans geniet. Kunt ook gij, waarde vader, mij vergeven vroeg Herman deemoedig. Van harte gaarne, mijn zoon, gij bebt voor uwen misslag geboet, en ziedaar mijne hand, om u te bewijzen dat er geen wraak in mijn hart woont. Geef mij ook de uwe, mijn red der, riep Herman den onbekende toe. Deze aarzelde, maar toen vader Ambrosius een blik op hem geworpen had, deed hij, ofschoon schoorvoetend, wat van hem verlangd werd. Legt nu alle haat en vijandschap aan den voet des kruizes neder, zeide vader Ambrosius, en laat vrede en liefde onder u wonen. De zoon Gods vergaf zijne beulen, en zoudt gij el kanders zwakheden niet zachtmoedig verdragen. Daarom Robert, vervolgde hij, terwijl hij zich tot den krijgsman wendde, moet in dezen vreugdestond uw hart slechts voor alles wat goed en edel is kloppen en moet gij den zwager van uwen broeder die gene genheid weder geven, die hij wel is waar verbeurd had, maar die hij zich door zijn tegenwoordig gedrag weder heeft waardig gemaakt. Drukt elkan der dus de hand, en laten Herman van Heusden en Robert van Wieringen thans voor altijd den broederband op het nauwste sluiten. Een dubbele kreet werd op het hoo~ ren van den laatsten naam geslaakt. Zoowel Herman als Walter konden van hunne verbazing niet bekomen, de eene in den krijgsman den schoon broeder zijner zuster, de andere zijn

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1