Tweede blad. cc: Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. a£! Oud papier in het nieuwe jaar. Fulco van Bern FEUILLETON. Huwelijksstatistiek. Gemengd Nieuws. Zaterdag 12 Januari 19244Be Jaargang No 2 PEEL EN MAAS PER KWARTAAL voor het buitenland ment groote reductie, af zo n d erl!' lufnfm e r s 5 c Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VHNRAY. Tel. No. 51 Het. laatste iaarverslag van het lief dewerk »Oud Papier" vraagt reeds sinds eenigen tijd een woord van waardeering. Wat is dat werk gegroeid. Wat ziet men' in dat werk, hoewaar het spreekwoord is, dat raadt, de klein tjes niet te veronachtzamen, als men iets bereiken wil. Wat is er haast waardeloozer dan dat oude papier, dat men in de papier mand werpt, of waar men zulk een verzamelplaats niet aantreft, zoo be waart, dat men het liefst zoo spoedig mogelijk kan opruimen, als het niet in kachel of fornuis vernietigd wordt. Men is blij, dat men er van wordt afgeholpen, want in kachel of fornuis deugt het nog niet eens. En gelukkig zijn er menschen, die de goedheid hebben ons van dat oud papier op vaste tijden te ontlasten. Voor velen heeft die opruiming ech ter niet rneer beteekenis dan die op ruiming alleen. En toch zit er meer aan vast. Die opruiming is een verzameling geworden. Die verzameling over heel het land brengt bergen van papier bij elkaar, pakhuizen vol, spoorwagons vol. Dat papier in die hoeveelheden bij eengebracht heeft een niet geringe waarde. Duizenden guldens worden zoo ieder jaar op de meest eenvoudige wijze be spaard. Dat verzamelen kost geld, zeker, maar betrekkelijk niet veel en het mooiste is, dat die kosten hoofdzake lijk nog ten goede komen aan de werkverschaffing. Dat laatste moge in tijden van rui me werkgelegenheid weinig waarde hebben, in dezen tijd van werkeloos heid is dit een niet te versmaden en te onderschatten hulp bij de werkver schaffing, een probleem dat maar steeds moeilijk op te lossen blijkt. Afgezien echter van het voordeel, dat het liefdewerk Oud-Papier oplevert door aan tienlallen menschen, die werkeloos zijn, werk te geven, zonder dat de gemeenschap iets kost, levert het nog een groot, neen, een zeer groot geldelijk bedrag op, dat aan tal van liefdadige instellingen ieder jaar een welkome steun is. Vroeger, in de eerste jaren was de heele opbrengst voor den Paus. Uit mijn kinderjaren herinner ik me nog, dat men niet sprak van het Lief dewerk Oud-Papier, verkort L. O. P., maar de naam bij het volk was: het papier voor den Paus. Üe traditie is bewaard. Nog steeds wordt het bedrag, gedu rende de eerste jaren uit de baten aan den Z. H. den Paus gezonden, jaar- 35 Maria, Heer Hermanwordt mijne gade, en gij zelf zult haar plech tig uit mijn naam aanzoek om hare hand doen. Dit is nu mijn wil, en ik verzoek u dus uw toon te matigen, daar ik mij niet langer straffeloos door u wil laten beleedigen. Gij vergeet, ellendeling, dat Her man van Heusden hier heer en meester is. en dat indien het mijn begeeren is, ik u door uwe eigene krijgsknechten het kasteel kan laten uitwerpen. Indien zulks uw verlangen is Heer Herman, welnu beproef hetik zal geen weerstand bieden en eenmaal buiten het kasteel, zal ik mij weten te wreken. Ik zal u in de duisterste gevan genis van mijn slot doen werpen, en u daar de misdaad waaraan gij mij medeplichtig hebt gemaakt, doen boeten. Ook dit middel, waarde Herman zou u niets batenuw bewijs berust reeds in andere handen, en de minste schijn van geweld, dat gij op mij pleegt, zal uwe eigen veroordeeling na zich sleepen. Maar ik heb u immers reeds dikwerf gezegd, schreeuwde Herman, lijks aan den H. Vader toegezonden. De laatste jaren werd daarvoor ge regeld duizend gulden afgezonderd en bij meer dan een gelegenheid heeft Z. H. daarvoor dank aan Roomsch Nederland heeft gebracht. Het werk echter groeide en grooter werden de baten. Kon aan Z. H. het bedrag der eerste jaren worden uitgekeerd, daarnaast konden aan steeds meer liefdadige in stellingen bedragen van beteekenis worden geschonken. 25 duizend gulden kon het Bestuur van het liefdewerk na aftrek van alle onkosten aldus verdeelen, als winst van één jaar. Schitterend 1 En toch. Och, het bedrag kon nog zooveel grooter zijn. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat men nog altijd, nu het liefdewerk al zooveel jaren bestaat, en telken jare zijn schitterende verslagen overtuigend aantoonen, dat met zoo weinig moeite bij een beetje samenwerking zulk een groot bedrag voor goede doeleinden is samen te brengen, velen zich de klei ne moeite niet willen getroosten, het liefdewerk bij zijn inzameling tege moet te komen. Het papier wordt aan huis afgehaald Men heeft zich maar op te geven en geregeld komen-de ophalers u ontlas ten van wat waardeloos voor u is en waarvan de bewaring van den eenen keer, dat hij komt, tot den anderen, toch wel een heel kleine moeite be teeken t. In dezen lijd is het voor velen moei lijk een bijdrage voor geld voor goede doeleinden te geven, maar zijn oud papier aan dit liefdewerk afstaan kan toch elk. Hierdoor draagt hij mede bij in de jaarlijksche gift aan Z. H. den Paus. Hierdoor steunt hij tientallen vereeni- gingen en instellingen ten algemeenen nutte en tot steun van hulpbehoeven den. Het laatste verslag noemt 113 ver- eenigingen en liefdadige instellingen aan wie steun kon worden verleend. Zoo werkt Roomsch Nederland voor Roomsch Nederland. Zoo werken over geheel het land honderdduizenden Katholieken samen om de meest noodlijdende instellingen van Roomsch Nederland te steunen. We zien hier wat samenwerking vermag Laat die samenwerking dan ook zoo groot mogelijk zijn. Uit de statistiek der Bevolking van Amsterdam blijkt, dat de meening, als zou de leeftijd waarop de mannen trouwen, voortdurend hooger wordt niet juist is. Althans het aantal minderjarige mannen (dus onder 21 jaar) die trou wen, is de laatste 50 jaar gestegen en wel van pl.m. 2 pet. in 1870 tot onge veer 5 pet. van alle huwenden in 1915 (voor vrouwen van 6 tot 16 pet.) Ook voor de groep van de 2124 jarigen is er een stijgingmannen 20 tot 33 pet., vrouwen 25 tot 37 pet. Na dat die misdaad, dat onrechtvaardig verkregen goed mij op de ziel brandt; dat ik u goud in overvloed wil geven, indien gij mij dat noodlottige papier wilt teruggeven. Nog is het tijd; noem de som, die gij begeert, en zij zal u onmiddellijk worden uitbetaald. Ik begeer uw dood niet, Heer Her man zeide Hensberg op schamperen toon ik moet meer hebben ik wil heer van vrije onafhankelijke goederen zijn, het middel daartoe heb ik nu in han den, en ik zal het niet zoo gemakkelijk laten ontglippen. Hensberg I zeide Herman op on gewoon bedaarden toon, terwijl hij de zenuwachtige trillingen zijns lichaams zocht te bedwingen, Hensbergeen van ons beiden moet sterven, neem uw zwaard en verdedig u, of zoo waar ik leef, ik kloof u op dit oogenblik den schedel. Bliksemsnel vloog het zwaard van Herman uit de schede. Verroer u niet, riep Hensberg uit, terwijl hij zijn aanvallen ter zijde week, zoodat de tafel tusschen beide geplaatst was, verroer u niet, of ik roep mijne krijgsknechten binnen, en het geheim, het verschrikkelijk geheim uws levens zal mijn mond ontsnap pen. Gij hebt dit immers reeds gedaan, ellendeling 1 het zijn uwe eigene woorden. Het is waar, ik heb dit gezegd om u vrees aan te jagen, maar kondet gij gelooven, dat ik zoo trouweloos zoude handelen. Neen, Hermanik heb te veel vriendschap voor u gekoes- 1915 of 1916 nemen deze percentages wel weer iets af. Een droevig verschijnsel is, dat het aantal echtscheidingen sinds 1880 ge weldig is gestegen. In 1852 had men in Amsterdam slechts 23 echtscheidingen, in 1870 nog maar 28, doch in 1890 klom dit cijfer al tot 107 en in 1920 was het 447. De sterke toeneming der bevolking moet hierbij natuurlijk in rekening worden gebracht. Maar ook procentsgewijze is de stij ging zeer groot. Valsche bankbiljetten en zilverbons. Te Venlo en omgevig werd de laatste dagen een aantal valsche zilverbons van 2iIt gulden en eenige valsche bankbiljetten van 25 gulden in beslag genomen. Beide geldsoorten waren zeer goed nagemaakt doch door de gladheid van het papier toch zeer goed van de echten te onderscheiden. De zilverbons droegen de merken L. S. no. 072514 en waren ook de serienummers en letters erop gedrukt. De valsche bankbiljetten droegen als serieletters resp. C. J. en F. S. en onderscheidelijke nummers. Eiermjjn. Op de Roermondsche eiermijn zijn over 1923 in totaal ongeveer 54 mil- lioen eieren aangevoerd. De strijd in de Textielindustrie. De coöp. bakkerij »de Ster" te Win terswijk heeft besloten aan de uitge sloten textielarbeiders gedurende één week gratis en gedurende twee weken tegen halven prijs brood te leveren. Ook de bakkerij »de Dageraad" levert brood tegen verminderde prijzen. Terruiming van bet grensverkeer. De oLimb. K." meldt, dat er in be werking is een voorstel tot verruiming van het grensverkeer, waarbij ver trouwde personen zelfs voor grootere afstanden dan vijf Kilometer van de grens, voorzien van een pas voor grensverkeer vergund wordt de grens te overschrijden. Een Raadslid gescliorscht. De gemeenteraad van Voorst heeft met 10 tegen 4 stemmen besloten tot schorsing van het soc.dem. gemeente raadslid den heer Denekamp, wegens het doen van leveringen aan de ge meente. Auto door trein verpletterd. Zondagavond is een kleine auto uit Rotterdam afkomstig en waarin 4 per sonen gezeten waren, bij den overweg nabij Kethel verpletterd door den trein VlaardingenRotterdam. De trein botste tegen de auto, waar door het lichtte wagentje tegen het hek werd geworpen, dat voor een woning in de nabijheid stond. De chauffeur werd over de voorruit geslingerd, terwijl ook een der andere inzitttende mej. K. uit de auto vloog zij bleef tusschen auto en spoorbaan liggen. De trein stopte dadelijk, de twee terd om thans door u zoo ruw bejegend te worden. Wat meer is, en om u een blijk van vertrouwen te geven, zoo be zweer ik u, dat indien gij mij in deze zaak goedschiks wilt ter zijae staan, dat ik u dan uw papier zal weder geven, en mij geheel in uwe handen zal stellen. Maar dan voeg ik immers een tweede misdaad bij de eerste, Hensberg Geef mij het papier weder, en laat ons vrienden zijn. Dat in eeuwigheid niet, Herman! riep Hensberg, terwijl hij zich naar de deur spoedde, en zijn slachtoffer gadesloeg. Waar gaat gij heen, lafaard, zeide Herman, die het voornemen van Hens berg scheen te raden. Ik wil uw geweten met een moord minder bezwaren, en daarom zal ik mij verwijderen. Blijf! gebood van Heusden, ter wijl hij zijn zwaard opstak, ik zal mij onderwerpen. De machtigen Heer van Heusden zich onderwerpen, grinnikte Hensberg, dit verlangt zijn onderdanige dienaar niet. Nog slechts deze dienst moet gij mij bewijzen, het is de laatste, die ik u vragen zal. Is de man, op wien gij zooveel vertrouwen stelt, op het kasteel aan wezig, ging Herman voort, terwijl hij geen acht op de laatste woorden van Hensberg scheen geslagen te hebben. Ik zal hem hier ontbieden, zeide Hensberg, en dadelijk gelastte hij een bediende, die op zijn bevel binnenge treden was, den vreemden krijgsman zwaargewonden personen, de chauffeur dhr. N. tevens eigenaar der auto, en mej. K., werden ijlings in de bagage wagen van den trein gedragen en naar Rotterdam vervoerd. De auto werd geheel vebrijzeld. De twee overige inzittenden een dame en een heer, kwamen er wonderwel van af. De justitie stelt een onderzoek in. Dit is reeds het tweede ongeluk aan dezen overweghet eerste gebeurde op 16 September; toen werd een fietser doodgereden. Een kunstreis met hindernissen Te Winterswijk zou de muziekver- eeniging uit het Duitsche plaatsje Weseke een uitvoering geven, waarop een talrijk publiek in het feestgebouw lang met ongeduld wachtte. De vereeniging had wegens den slechten weg plaats genomen in een rijtuig met vier paarden bespannen. Toen men aan het grensstation Kotten kwam, werd de doorgang geweigerd, omdat de ontvanger het rijden met vier paarden niet gewenscht achtte, daarbij smokkelarij vermoedende. Met twee paarden wilde hij de muzikanten over de grens laten. Hierdoor moest een deel van het gezelschap den lan gen weg naar het dorp te voet afleggen Met blijdschap werd het gezelschap na den langen tocht door het publiek ont vangen. Bij het concert kon men de ontstemming der medewerkers duidelijk merken. -> Door een takel getroffen. Door het terugslaan van een takel aan de groote lier op den kiezellichter welke aan de Maas te Roermond dage lijks duizenden kilo's zand en grint ophaalt, kreeg zekere Gijs Vlot den houder plotseling in volle kracht tegen zijn hoofd. Dr. Wong constateerde ernstige schedelbreuk gepaard met het wegslaan van het gebit. Bewusteloos en in treurigen toestand werd de ge troffene naar het Louisahuis geleid. Men vreest voor zijn leven. Het weer in 1923. Het Kon. Ned. Met. Instituut in de Bilt publiceert het volgende voorloopige overzicht van het weer in het afgeloo- pen jaar. Gemiddeld over het geheele 'land bedroeg de neerslag 784 millimeter, tegen 691 m.m. normaalvooral in Mei en October viel veel regen. De temperatuur overdag was gemid deld een hal ven graad Celsius beneden normaal. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg ongeveer 1346 tegen 1377 uren normaal. Alleen op de wereld Waar hoort hjj thuis? Pogingen om de verblijfplaats op te sporen van de ouders van den 13-jarigen A. van Teeffelen, die als zwerveling door de Tielsche politie is opgenomen, zijn mislukt. De justitie heeft den jongen thans onder de hoede van den Voogdijraad gesteld. Een huiselyk drama. Zaterdagmiddag tegen drie uur heeft zich op de tweede verdieping van per ceel van Hogendorpstraat 231, te Am- tot hem te zenden. Een oogenblik later stond de onbe kende, in zijne glinsterende zwarte wapenrusting voor beider oogen, en wachte geduldig tot men het woord tot hem richtte. Men heeft mij gezegd, begon Herman van Heusden, terwijl hij den krijgsman nieuwsgierig aanblikte, dat gij tijding omtrent Fulco van Bern hebt ingewonnen. De vreemde boog. Alsook dat gij nauwkeurig onder richt zijt, dat hij zich in den omtrek bevindt. Ik weet zelfs de plaats waar hij zich ophoudt, edele Heer! en indien gij het veroorlooft, zal ik u de bewij zen leveren, dat mijne woorden waar heid bevatten. Hoe! riep Hensberg uit, gij weet waar hij zich ophoudt; gij hebt mij dit nog niet gezegd Weinige uren kunnen veel aan het licht brengen, edele Heer dit weet men bij ondervinding. Noem mij de plek waar hij is. Sta mij toe u eerst de bewijzen, waarvan ik gesproken heb, te halen, en daarna zult gij mij niets meer be hoeven te vragen. Spoed u, wij verlangen vurig die te zien. De krijgsman boog zich en vertrok. Hajuichte Hensberg toen beide mannen zich weder alleen bevonden, Fulco gij zult uw adellijk kasteel niet als vrij man betreden als de nacht zijnen sluiier over het aardrijk zal ge spreid hebben, zult gij voor mijne sterdam een allertreurigst drama afgespeeld. De bewoner, zekere Reyenga van beroep los werkman, had meer malen twist met zijn vrouw gehad. Ook Zaterdagmiddag, toen hij een borrel op had kreeg het tweetal ruzie over een huiselijke aangelegenheid. De man ging hevig te keer. Op het oogen blik dat zijn vrouw uit het raam naar de straat keek, trok hij plotseling een revolver, richtte die op de vrouw en haalde den trekker over. De kogel trof haar in den rug Jter hoogte van de longen. Daarna keerde hij het wapen- tegen zichzelf en schoot zich in de borst. De schoten werden gehoord door eenige jongens en buren. Toen zij de kamer binnendrongen vonden zij de lichamen op den grond liggen. De politie en de Geneeskundige Dienst werden gewaarschuwd en per auto- brancard werden de getroffenen naar het Binnengasthuis vervoerd. De toestand van den man is zeer zorgelijk, daar de kogel tot in de hartstreek is doorgedrongen de vrouw is er beter aan toe, ofschoon de ver wonding niet ongevaarlijk is. Beiden zijn ongeveer veertig jaar oud. De revolver is in beslag genomen. Buitengewone koude. De Romeinsche bladen melden, dat er in heel Italië een ongekende koude heerscht, gepaard met lawines en ver schillende ongevallen door den hevigen sneeuwval. De lagune van Venetië toegevroren zijn. Hevige koude in Amerika. Buitengewoon streng winterweer wordt uit geheel het Noord-Oosten van Amerika gemeld. In verschillende deelen van de staten Minnesota, Nebraskraska, Iowa en Zuid-en Noord- Dakota daalde de temperatuur tot 20 en meer graden onder nul. In de stad Virginia werd zelfs een temperatuur van 39 graden onder nul opgeteekend. In alle Noordelijke en centrale staten van de republiek is de koude heviger dan sedert jaren is waargeno men. Uit de verschillende koude ge bieden zijn tot dusverre 12 sterfgeval len door koude gemeld. Een bedelaar-millionair. Ongeveer negen maanden geleden stierf in een der New-Yorksche hospi talen een zekere Innes, die voor zeer armoedig doorging. Hij scheen niets anders te bezitten dan een versleten costuum, een nikkelen horloge en 12 dollars aan geld. De administrateur echter van het hotel, 't hotel Mills voor werklooze, waar Innes onderdak had, ontdekte in een oud valiesje vijf chèque-boekjes en bankbewijzen van deposito's tot een bedrag van 450.000 francs, benevens een geldkistje inhoudende twee millioen aan verschillende waarden. De broeder en zuster van den over ledene, die te Greenook in Schotland wonen, zullen nu de erfenis samen deelen. Gulden regels voor de kachel. 1 Zorg er voor, dat kachels, haar den en fornuizen geheel zijn leegge haald voor het aanmaken. vierschaar verschijnen, en u aan mijnen wil onderwerpen. Herman intusschen beraamde in stilte de middelen om Fulco te bevrij den. en zich met een wissen slag van zijn gevaarlijken vijand te ontdoen. De krijgsman was intusschen naar de kamer van vader Arabrosius gesneld, waar hij na aangeklopt en zijn naam genoema te hebben, werd binnenge laten. Edele Heer! aldus sprak hij Fulco aan, gelief mij te volgen, het oogen blik, dat alles aan het licht zal bren gen is aangebroken. Zet uw helm op en omgord u met het zwaard, want het is/niet raadzaam zich ongewapend in'het hol des tijgers te begeven. Laat Walter uw voorbeeld volgen, en tracht vooral geene zwakheid te verraden. Gaarne zal ik den helm opzetten, zeide Fulco, mijn zwaard echter neem ik niet mede; ik mocht in mijne drift mijne gelofte eens ontrouw worden en dan zou het naberouw vreeselijk zijn. Edel mensch sprak de onbeken de, hoe weinigen zijn er die u gelijken. Maar ik verkies dat gij uw zwaard mede neemt, dat te edel is, om voor een ellendigen booswicht de scheede te verlaten. Ik geef u nogmaals de verzekering dat ik slechts geweld door geweld zal" te keer gaan. Gij moet mij daarenboven beloven, vervolgde Fulco, dat er geen bloed zal vloeien, en dat gij de gansche zaak zoo zachtzinnig mogelijk zult behan delen. Daarop verpand ik u mijn krijgs manswoord 1

Peel en Maas | 1924 | | pagina 1