Tweede blad. rrfe^s'. ïlc Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ^iSs^a£l Venray voorheen en thans. Puien van Bern Aangifte lichting 1925. FEUILLETON. De Bossche Hanzebank. Gemengd Nieuws 29 December 1923 44e Jaargang No 82 PEEL MAAS PEK KWARTAAL ADVEKTENTIEN voor het buitenland Advertentiën bij abonne- &SS'sc° Ult*av« van FIRMA VAN DEN MDNCKHOF. VKNRAT. Tel. No. 51 De Burgemeester van Venray. brengt ter kennis van de mannelijke personen, die in 1905 geboren zijn, dat zij zich voor den dienstplicht moeten aange ven in Januari a.s. Speciaal zal hiervoor zitting gehouden worduii op Maandag 7 Januari a s. en wel; voor hen, wier namen beginnen met een der letters A—K van 9—10 uur vooim. L—R van 10—11 uur voorm. S—Z van 11 12 uur voorm VLor nadere inlichtingen zie men de publicatie ten Raadhuize of wende men zich ter Secretarie. Venray, 10 December 1920. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. XXVII. Er is bij ons ectie vraag binnenge komen waarbij hot verzoek, of het mogelijk is over opschriften van eenige oude grafzerken van het kerkhof' te Venray verklaring of opheldering te geven Dat zou voor ons a4 een heel lastig ja niet op te lossen raadsel zijn ge' weest, indien wij niet beschikken kon den over de gegevens, in de vorige eeuw door den Eerw. Heer J. M. Janssen, nagelaten. Aan de hand dezer geschiedkundige mededeelingen zullen we den vrager dan ook trachten tevreden te stellen. Het eerste, ons opgegeven grafschrift luidt Hier licht begraven Jan Henskcns starf Ao. 1642 de 28 Mert ende Baetgen sin lluysvrouwe starf Ao. 1628 den 1 Augus. Bidt voor die seele. Volgens Janssen was deze Jan Heus- kens de broeder van den beroemden Jezuïet-Bollandist, Godfried Hensche- nius (in de vorige bijdrage over Ven ray door ons beschreven). Deze Jan II. werd geboren in \lei 1596 en "huwde Beatrix of' Baetgen Meuss. Deze echlgenoote stierf 2 dagen na de geboorte van haar zoonJMichaël 1 Later hertrouwde Jan met Met jen Engelkens, zuster van den pastoor van Geijsleren, heer Jan Engelkens, (overl. 14 Oct. 1617) uit welk huwelijk hein twee kinderen geboren werden, Mathijs en Beelkeu. Bij het »magescheyd" van July '1638 waren nog in leven: Peerken Hendrik, gehuwd met Griet van Daell, frater Hubertus, geb. 7 Feb. 1624, gest. als lid der Sociëteit Jezus te Cas- sel en Peter, geb. 3 Mei 1626, trad in Juni 1649 in de orde van St. Francis- cus en gestorven als leokebroeder te Tienen 1667. 33 Vervolgens deed hij eenige schreden voorwaarts, kuchte luid, en naderde Heer Hensberg, die door deze onver wachte verschijning verschrikt, bijna het licht uit de hand liet vallen. Hoenog zoo laat op, Heer Hens- berg? zeide hij op luchtigen toon, ter wijl hij hem tegemoet trad, en zich voor het licht van de lantaarn plaatste, indien ik in uwe plaats ware, zou ik liever in mijne warme kamer zitten, dan door die koude gangen u met nachtelijke wandelingen vermaken. Wat is hiervan toch de reden Ik zou u dezelfde vraag, kunnen doen, hernam Hensberg, terwijl hij het licht van cle lantaarn op het gelaat van den onverschrokken krijgsman liet vallen, wat voert u zoo laat op mijnen weg? Een mooie vraag, waarachtig Heer Hensberg! Of ziet gij niet dat ik van het water doorweekt ben Hebt gij mij niet gezegd, dat ik zorg moest dragen, da; wij dien vreemdeling in handen kregen, en moet ik voor uwe belangen ook niet dee nachts werk zaam zijn? Gij zijt een trouwe dienstknecht Gij zult zien dat gij uwe diensten aan Het tweede grafinschrift luidt aldus: Hier is begraven Antonius Geurtjens met de huisvrou 'en Dris Geurtjens Bidt voor de siele. Anno 1755 cn Hendrikus Meunckhof 1765 Hier is begraven Antonius Koeks en Peternelle Meunckhof de vrou. Over deze inscriptie vinden wij: De Geurtjens waren smeden; eene dochter Jacomina Geurtjens huwde met een Duilsehen meester-smid Hendrik van den Munckhof, die van 17591761 deken van het 9t. Eligius-gilde was, en den 19 Mei 1765 ter aarde werd besteld. Zijn dochter, Petronella van den Munckhof was gehuwd met Antoon Cox op het Volen, wier kind Pelernel tea jare 1820 met Martin us Loonen in den echt trad. Een derde der toegezonden grafop schriften bevat: Hier ligt begraven Hendrick Claessen, starf Ao. 1658 den 18 April ende Peterken Groenen syne huisvrou we ende Adoll' Claessen starf den 21 Mert Anno 1676. Meergenoemde bron zegt ons Uit deze nog te Venray beslaande familie stamt Joannes Nicolaas Claes sen (Xicolai) welke in de 17e eeuw Docler in de Godgeleerdheid en pastoor der St. Se verin us-kerk te Keulen was. Later werd hij wijbisschop van Minis ter en komt als zoodanig nog ten jare 1647 voor, terwijl eenige jaren daarna een Hendrik Claes /vermoedelijk zijn neef) als pastoor der bovengemelde parochie optreedt. De familienaam luidt 'nu eens Claes dan Claessen of Claessens, of ook ge- gelatiniseerd: Xicolaï. De Bisschop Claessen was peetoom van Aleff of Adolf, zoon van Hendrik en Peterken Groenen en van Anna, dochter van Jan en Emrneken van de Pas, beiden werden geboren in 1641. Boven het portaal der Loonsche deur in de parochiekerk bevindt zich het volgende opschrift, dat aan de godvruchtige milddadigheid dier fa milie herinnert Peerken Groenen, de weduwe van Hendrick Claes saliger heft dit Portaal gegeven in den naeme van Janneken (laes ha^re Nichte 1692) Daar Knippenbergh in zijne oude geschiedenis van Gelre over dezen Venrayschen burger, als wijbisschop van Munster, die tevens geboekstaafd staat als deken van de II. Ludgerus- kerk te Munster, als aarts-diaken van Wolbeek enz., eene breedvoerige bio grafie geeft, moet deze kerkprelaat gerangschikt Worden onder de «man nen van beteekenis", zooals Venray er meerdere heeft opgeleverd. Het vierde ons toegezonden opschrift is het volgende Re veren dus Do min us Godefridus Groenen Obiit 27 April is 1700. Deze Venraysche burger bediende gedurende elf jaren de Zon- en heilig- dagsche vroegmis, die in het klooster Jerusalem gesticht was door de Wel edele Mevrouw Anna Margarelha van der Boije, baronnes de Ketleler. Het laatste opschrift luidt: Hier rusten Peter Minten en zijne huysvrouw Cornelia D nessen Peter Conr.ard Esser en zijne huysvrouw Maria Petronella Minten. Op don achterkant staat: Hier rusten Jan Theodóor Esser. De beschrijving hiervan geeft het volgende Peter Minten Mathijszoon, een eer zaam Venraysch koopman, geb. 8 Nov. 1752, had bij zijne ecntgenoote.Cornelia eene eenige dochter, Maria Petronella, die zich in 't huwelijk begaf met den uit Duitschland (Erkelenz) komenden apotheker P. Conrad Esser. Een hun ner kinderen, Jan Theodoor stierf on gehuwd op jeugdigen leeftijd, terwijl een ander: Joseph Frederick Sigjsmund, die hel stamhuis bewoonde, het ambt van burgemeester zijner geboorteplaats van 1817 tol aan zijn dood, 1.4 April 1.875 met lof heeft waargenomen, tevens lid zijnde der Provinciale Staten van Limburg. Eene zuster, Cornelia, is gehuwd geweest met den notaris Henricus Reijnders. Gerhard Krekelberg. geen ondankbare geleend hebt. Heb! gij iets vernomen Het is hier de plaats niet, Heer, om met een man die van koude beeft, een gesprek aan te knoopen laat ons naar uwe kamer gaan, daar zullen wij verder over de zaak spreken. Gij hebt gelijk, zeide Hensberg, duid mij mijne onbeleefdheid niet ten kwade. Hierop verwijderde hij zich met den onbekende, en toen alles lot de vorige stilte wedergekeerd was, be reikten de drie mannen de kamer van vader Ambrosius, waar zij zich voor het oogenblik in veiligheid bevonden VIII. De boosheid ontmaskert. Nauwelijks had den volgenden dag de haan met zijn schelgeluid de dage raad aangekondigd, en vertoonden zich eenige wolkjes in purpergloed gehuld aan den oostelijken gezichteinder, of reeds werd door Heer Hensberg een bode naar Herman van Ileusden afge zonden, om hem uit te noodigen zoo spoedig mogelijk naar het kasteel van Willingen te komen, daar er gewichtige tijdingen waren aangekomen, die buiten zijne tegenwoordigheid niet konden beslist worden. Heer Hensberg verscheen eenige uren later op de binnenplaats en gaf zijne krijgsknechten de strengste be velen, om goed toe te zien; wie dien dag het slot zou betreden, en verzeker de onder eed, dat hij, die het bevel i niet stipt zoude nakomen, voorbeeldig] Men schrijft aan de »Msb." van welingelichte zijde uit 's-Herlogenbosch: Den 5en December heeft de Bossche Rechtbank behandeld een request tot faillietverklaring der Hanzebank, die in Juli j.l. surséance van betaling aangevraagd heeft en verkregen. Het request was ingediend namens een groep crediteuren, voor wie optrad de nieuw op te richten Zuiderbank. Deze heeft een groot aantal slachtoffers van de nu zieltogende Hanzebank weten over te halen om een deel der gelden die zij nog zullen redden uit de Hanze- debacle, alweer beschikbaar te stellen voor eene nieuwe bankinstelling. De oprichters moeten wel een groot vertrouwen in zich zelf hebben om in eeii tijd, dat tal van banken het afleg gen en het vertrouwen van het publiek ten zeerste is geschokt, weder een nieuwe instelling iu liet leven te roepen. In de laatste weken-schijnt het aantal cessies zoozeer te zijn toe genomen, dal de nieuwe Zuiderbank vreesde dat het haar toegezegde kapi taal tot nihil zou slinken. Vandaar de aanvrage. Of die cessies ongeldig zijn is nog een groole vraag. Er is geen enkel positief' wetsartikel, dat ze in casu ver biedt. En juist omdat de mogelijkheid dat die cessies toch geldig zullen blijken, minstens even groot is dan die van het tegendeel, hadden de bewind voerders onmiddellijk, nadat de eerste cessies hun werden Leteekend, faillis sement moeten aanvragen, tenzij het vooruitzicht bestond, dat, zooals do direcleuren van cle Hanzebank het zou gestraft worden. Hadden zij in tegendeel goed hun plicht betracht, dan konden zij op een goede belooning rekenen. Xa deze woorden gezegd te hebben, had hij zich in liet kasteel be geven om ook daar zijne dienaren tot1 een nauwkeurige waakzaamheid aan te sporen. Fulco en Walter die den nacht in de kamer van vader Ambrosius hadden doorgebracht, zaten vol weemoed aan de eikenhouten tafel, die in een hoek van het vertrek geplaatst was. Zij luis terden vol aandacht naar de zalvende woorden, die over de lippen des grijzen priesters vloeiden, en deze zag vol aandoening hoe zijn beide kwaekelin- gen nog steeds aan hem gehecht waren. Met weemoed dacht hij aan dien tijd terug, toen die beide forsche mannen, die in het II. Land zooveel blijken van moed en dapperheid gegeven hadden nog als knapen in het kasteel rond huppelden, en hem in de, onschuld huns harten de vertrouweling hunner kleine verdrietelijkheden maakten. Hoe dikwijls was hij niet de deelgenoot hunner spelen geweest, en hoe ver heugd waren zij een blijk van goed keuring van hem te vernemen. Maar die lijden waren vervlogen. De jonge lingen'hadden in de school der onder vinding droevige en smartelijke lessen opgedaan, veel hadden zij doorstaan en de vroolijkheid en lichtzinnigheid van den knaap, had voor den ernst van den zwaar beproefden man plaats ge maakt. Maar de band der liefde, die tusschen leermeester en kweekelingen was blijven bestaan, verzachtte veelde lieten voorkomen, alles zou terecht komen. De Rechtbank zat met de faillisse mentsaanvrage verlegen. De voorzitter merkte op, dat van de bewindvoerders geen rapport was binnengekomen, waaruit bleek, dat de vermogenstoe stand der Bank sedert het verleenen der surséance was achteruitgegaan en adviseerde tot intrekking van het request. Dit advies was niet opgevolgd Het feit dat de bewindvoerders twee maanden verlenging der surséance verkregen (ze hadden er drie aange vraagd) maakte het geval nog moei lijker. De bewindvoerders hebben ech ter tijdig nog een rapport ingediend, met begeleidend request tot faillietver klaring. Door indiening van zulk rap port met request kwamen de heeren bewindvoerders evenwel vierkant in strijd met het begin Xovomber inge diend verzoek tot verlenging der sur séance. In wiens belang is zulke ver lenging aangevraagd en ver.leend Intusschen zal dit surséance-geval weer eens afdoend hebben bewezen, dit het instituut niet deugt en dat wijziging dringend noodzakelijk is. Surséance kost zooveel geld, dat zij een afdoend middel is, om een zaak, die wankelt, definitief ten val te bren gen. Het zal ons benieuwen, hoeveel de surséance der Hanzebank aan de crediteuren kostze mogen vast op twee ton rekenen. Misschien is het instituut der sur séance nog niet zoo verkeerd, als het maar beter werd toegepast. In casu waren de enorme verliezen geleden door het geven van reusachtige cre- dieten aan een stuk of acht personen en hadden de bewindvoerders, voorge licht door de directeuren, binnen veer tien dagen een voldoend overzicht kunnen krijgen om een conclusie te trekken en de Rechtbank voor te lichten. Bovendien zijn de bewindvoerders al spoedig overgegaan tot liquidatie maatregelen. Dat was hun taak niet en het is nog de vraag of zij daartoe bevoegd waren. De directeuren der bank hebben in Juli verklaard, dat alles zou terecht komen. Men vraagt zich af, of vier maanden noodig zijn om in te zien, dat zulke optimistische verklaringen ten eenenmale valsch zijn, laat staan dat er nog verlenging moet worden gevraagd om zich over den toestand der instelling te kunnen uitlaten. Een haarfijn rapport vraagt de wet nergens. Men vraagt zich af, hoe de duizen den crediteuren van de Hanzebank hunne schuldvorderingen aan de cura toren zullen hebben op te geven. Wij kunnen dienaangaande Y mededeelen, dat daaromtrent nog geen enkele be slissing is genomen, omdat het faiilis- sements-vonnis eerst in kracht van gewijsde moet zijn gegaan. Echter is het voornemen ten deze op dezelfde wijze te handelen als nu ook door de curatoren van de Utrechtsche Hanzebank blijkt te geschieden. Daar wordt aan al de spaarders schriftelijk verzocht hun spaarboekje als bewijs van schuldvordering in te zenden. Door daaraan alsdan te voldoen voldoet men aan hetgeen door de curatoren in hun oproep om de schuldvorderingen in te dienen gevraagd wordt. Zij die in con nectie tot de Hanzebank met bank zaken staan, krijgen een slaat thuis gestuurd, vermeldend0 hun vordering, 'oor dezen geteekend terug te zenden hebben ook zij aan het verzoek der Curatoren voldaan. Ingezonden Mededeelingen Noodseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordtHaar tobherig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig! Prikkelbaarheid, pij'n in de lendenen en zijden, hoofd pijn, rugpijn, urinekwalen. zenuwach tigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakki ng. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergene&smiddel is geen alles genezend middelhet werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat legen pijnlijke verschijnselen van nier- en blaaskwalen als nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urine- zuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per doos. 30 droefheid van het oogenblik, en was aan de oase der woestijn gelijk, die den afgemalten pelgrim in het midden van zijn kommer en ellende in de verte toelacht. Mijne kinderen, zeide vader Am brosius, toen hij zog dat beide jonge lingen uit zijne woorden nieuwen moed hadden geput, thans moét ik mij ver wijderen om het II. Misoffer op te dragen, ik zal u in de onbloedige offerande indachtig zijn, en aan den voet van den gekruiste» Zaligmaker voor uw geluk op aarde bidden. Ver eenig u dan in den geest met mij, op dat ons smeekgebed als een geurigen wierook tot den des Allerhoogsten moge opstijgen, en spoedig verhoord worden. Daarna Fulco, zal ik uwe zuster tot u gelijden, en daardoor zekerlijk den grootsten wensch uws harten bevredi gen. Vaarwel, kinderen goeden moed, en vertrouw op God. Edele man! eerwaardige priester, zeide Fulco toen vader Ambrosius ver trokken was, aan hem hen ik alles verschuldigd. Hij getroost zich lijden en ontberingen om het lot zijner rnede- menschen te verzachten, met liefde kust hij de goddelijke roede die den mensoh somtijds, in dit leven reeds, voor zijne misslagen kastijdt; de offers, die hij brengt rekent hij gering in ver gelijking van de belooning, die hem in een beter vaderland wacht. Geluk- g hij, die reeds in jeugdigen leeftijd ich zulk een leidsman heeft uitver kozen die in den dienaar Gods zijn vader, vriend en raadsman ziet, en hem zelfs de geheimste schuilhoeken „Kab mets-crisis". Xaar aanleiding van bovenvermeld feit dat door zijn langen duur veel van zijn crisis-karakter verliest, rijmt Clinge Doorenbos als volgt in de Tol. Slaap Landje Slaap Je Leeuwtje wordt een schaap: Een schaap met wintervoetjes, Drinkt melk van tongblaarkoetjes, Slaap Landje Slaap Slaap Landje Slaap En gaap een reuzen-gaap; Doe g'rust maar al je oogjes toe En droom van klein partij-gecloe, Slaap Landje Slaap Sla-plantje slaap! Waar blijft de ferme knaap? Misschien heeft Duitschland wel een man Die kan wat hier een man niet kan. Sla-plantje slaap Maf landje maf! En jakker je niet af; De crisis maar op zij gezet, Dan blijft voor U een «cabinet". Maf landje maf! Een rare ZwartePiet! In de gemeente Redichem moesteen hoofd worden benoemd voor de open bare lagere school. Er stonden drie zijns harten blootlegt, voor zulk een is de dienaar des Heeren het kostbaarst edelgesteente, hij is de man, die voor hem de poorten der eeuwigheid ont sluit. Hij werd in zijne ontboezeming ge stuit, door het geluid van de kleine klok der kapel, die hare zilveren toonen deed hooren, en vei kondigde dat het offer der liefde, bij het laatste avond maal ingesteld en op Golgatha vol trokken een aanvang had genomen. Fulco en Walter wierpen zich vol geloovig vertrouwen op de knieën om hunne gebeden met die des priesters, die voor zijne vijanden bad, te ver eenigen. Ook Maria was in de kapel aan wezig; met meer dan gewone godsvrucht volgde zij de heilige geheimen, en den smeekenden blik, dien zij van tijd tot tijd ten hemel wierp, getuigde van het kinderlijk vertrouwen, waarmede zij bad. Toen de H. Mis geëindigd was, wacht te zij zooals gewoonlijk vader Ambrosius aan de kerkdeur, om hem met vrien delijken mond, haar morgengroet toe te roepen. Terwijl zij daar schroomvallig eenige oogenblikketi de komst van vader Am brosius afwachtte, want haar kwelde immers de vrees, dut Heer Hensberg, zooals op zekeren morgen gebeurd was, baar weder onverhoeds met zijne huwelijks-voorslagen zou overvallen, wierp Fulco toevallig een blik door het venster zijner kamer, dat op de binnen plaats uitzag, en gaf een kreet van vreugde toen hij zijne zuster herkende.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5