Kerst kaarten Firma v. d. Munckhof No. 51 Zaterdag 22 December. Opanbare Vergadering Gsoiööntsraad t@ Vfinray mede, daraa raad indertijd in principe Prachtsorteering ontvangen bij verordening op te doeken, van den I Naar aanleiding van het betoog van j den heerMronck deelde de Voorzitter genegen bleek een trottoirbelasting in op Dinsdag 18 December, nam. 3 uur. voeren g eïl \y hadden toen een (VERVOLG van Eerste Blad). j verordening ontworpen die werd goecl- i ,i gekeurd; kort na die vaststelling bleek De heer Stool vroeg of het contract raad een belasting. van 50 Cenl met den vervoerder van den tram on M2 Lc ho yQ^ en werd dit be, 1 Juli afliep en zoo ja, of B. en W.;» 25 c|nt gebracht. Wat nu 't al voorzorgsmaatregelen genomen had- j gebruik^aken van de trottoirs op mark t- den. dal zn dan m geen ge\a v dagen betrof, was hij er volkomen van den, dal zij dan in geen zouden komen zitten. De Voorzitter, de heeren Odenhoven en Sloot beantwoordende, deelde mede dat B. en W. binnenkort met een de finitief voorstel bij den Raad zouden komen. Bij volgnummer 117 vroeg de heer Winters of er geen request was inge komen in zake verplaatsing van lijken huisje en Algemeene Begraafplaats, zoo ja, dan zou spreker willen voor stellen dat request bij dit punt te be handelen, wijl hel mogelijk kon zijn, dat deze post daardoor eenigszins diende verhoogd te worden. De Voorzitter deelde mede dat er inderdaad dienaangaande een request was ingekomen, maar B. en W. hédden daarover nog geenszins een voorstel kunnen vormen. Spreker had er even wel geen bezwaar legen om dit request thans aan dc orde te stellen, als hel voorstel Winters gesteund werd. De heer Odenhoven verklaarde het voorstel Winters te steunen. De Voorzitter las daarop 'l request voor en zette zijn standpunt te dezer zake breedvoerig uiteen. De heer Odenhoven vond dat de Voorzitter in deze kwestie heel wat overdreef. Spreker meende dat Venray sedert de plaatsing van het lijken huisje aldaar heel wat was vooruitge gaan en wijl het bestaande |huisje heel onoogelijk en bovendien zeer bouwval lig begon te worden, zou hij willen voorstelden hetzelve op te ruimen en zouden de kosten daarvan zoo hoog niet loopen. Daarenboven kwam er aldaar een flink stuk grond vrij, wat de gemeente wellicht nog duur zou kunnen verkoopen of het zelf voor 'I een of ander doel zou kunnen gebrui ken. De Voorzitter wilde den heer Oden hoven echter even opmerken, dat wanneer de algemeene begraafplaats aldaar opgeheven zou worden de daar door vrij komende grond de eerste 30 jaren niet mocht gebruikt of bebouwd worden. De heer Odenhoven vermeende, dat er toch ook wel eens iets gedaan mocht wcfrden voor de versiering. Dc heer Winters zou willen voor stellen, dal de raad in principe besloot om het lijkenhuisje zoo spoedig moge lijk op te ruimen en konden B. «mi W. dan eens uitzien naar een geschiktere plaats, wijl de gemeente tocli gronden genoeg daarvoor beschikbaar had en zou dat niet zulke hooge kosten met zich brengen. De Voorzitter meende in deze te moeten waarschuwen tegen een prin cipieel besluit en zou daaruit mogelijk wel eens later minder gunstige gevol gen voor de gemeente kunnen voort vloeien. 't Leek spreker echter 't beste dat B. en W. thans reeds do. kwestie ter dege onder oogen namen tot het stichten van een korkof, groot genoeg voor cene gemeente als Venray. De heer Odenhoven stelde daarop voor, dat B. en W. in den loop van 1924 naar een daarvoor geschikte plaats zonden uitzien en dan een be girding van kosten den raad aan te bieden. Werd goedgevonden. Bjj volgnummer 112 deelde de heer Fonck mede, dat hij gaarne zou zien, dat dc trottoirbc las ting opgedoekt werd en zulks op verschillende gronden, o.a. dat de trottoirs als 't ware den bewo ners opgedrongen waren, dat de men- schen, nu ze trottoirs hebben, veel meer moeten poetsen en de huizen min of meer beschadigd werden. Verder wees spr. op art. 5 der verordening, waarbij was bepaald, dat van die trot toirs, waarvan de gemeente genotheb bende was, geen belasting behoefde betaald te worden, hij vermeende dat de gemeente wel degelijk genotheb bende was van een gedeelte der trot toirs in de Groote straat, waarvan zij met de marktdagen toch het staangeld ontving. Spr. vond dit de eenigste be lasting die onbillijk was en daarom zou hij willen voorstellende opbrengst dezer belasting ten bodrage van .f 650 i overtuigd, dat er reclames zouden komen van de middenstandei's, indien er plan nen overwogen werden om de markt te verplaatsen. Spr. vond deze belasting absoluut niet onbillijk en zeer zeker niet na de verlaging. De heer Stoot vermeende dat de opzet was geweest de belasting zoolang te heffen tot de geldleening, welke voor de kosten der trottoirs was aan gegaan, was afgelost. Als de belasting nu \yerd opgedoekt, zou de gemeente daardoor in een moeilijk parket ge raken. De Meer Winters was nog steeds het standpunt toegedaan dat deze retri butie niet te billijken was; 't was z. i slechts een vruchtbaar uitbreiden van hot belastinggebied en daarom diende zc te verdwijnen. Spreker steunde dan ook het voorstel Fonck. Ook dc heer Odenh.oven verklaarde dat voorstel te steunen. De voorzitter bracht daarna het voorstel Fonck tol opdoeking der trot- toirbelasting in omvraag en werd dit voorstel aangenomen met85 stemmen. Tegen slemden de heeren Jacobs, Pub ben, Nelissen en beide Wethouders. HOOFDSTUK VII. «Eigendommen niet voor den openbaren dienst der gemeente bestemd". De lieer Winters deelde hierbij mede dat hij thans den tijd gekomen achtte om wederom terug te keeren tot den vroegeren toestand en zelf de eigen dommen der gemeente te verpachten, te verhuren en te verkoopen. De Voorzitter antwoordde hierop, dat er in den laatsten tijd reeds veel ver pachtingen door de gemeente zelf ver richt waren, maar dat bracht veel veel werk mede en was niet zoo ge makkelijk als het zich liet aanzien. Spreker wilde het echter met de eerst volgende verpachting van turfslijk en houtverkoopen oens probeeren en hij zou trachten ook dal werk er nog bij gedaan te krijgen. Mocht echter latei- blijken, dat het werk niet allemaal ter secretarie gedaan kon worden, dan zou hij met een voorstel bij den Raad komen,. De heer Winters stelde zich met deze toezegging tevreden. HOOFDSTUK VIII. «Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen". De Voorzitter deelde mede, dat de uitgaven van dit hoofdstuk allemaal vaststonden en daaraan niet viel te tornenhij stelde daarom voor dit hoofdstuk en bloc goed te keuren. Werd goedgevonden. HOOFDSTUK IX. «Ondersteuningen aan behoeftigen en werkloozen". De lieer Haenen zou bij dit punt gaarne een post uitgetrokken zien tot steun aan de werkloozen in de 48 uren dal zij van hun werkloozenkassen geen uitkeering ontvangen, en welke zij volgens een circulaire van den M. v. .V. werkeloos moeten zijn om recht op uitkeering te doen gelden. De Voorzitter zeide dat zulks niet aanging, deze 2 wachtgelddagen moes ten blijven bestaan, wijl de regeering deze eischte. De heer Haenen zou deze uitkeering niet aan iedereen geven, maar slechts aan diegenen, die niet bij de werkver schaffing tewerkgesteld konden worden. De Voorzitter herhaalde dat. die 2 wachtgelddagen er moesten zijn, doch zich wel eens een geval kon voordoen dal een gezin onmiddellijk steun noo- dig had, rnaar dan moest in zoodanig geval hef Armbestuur helpen, Dit hoofdstuk werd verder zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. HOOFDSTUK X. «Landbouw". De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. van dit hoofdstuk speciaal order oogen hadden gehad het totaal salaris van den Rijksveearts. Ged. St. hadden hun toelage aan den Rijks- veearts ingetrokken en nu had het bij B. en W. een punt van overweging uitgemaakt om ook de toelage van de gemeente in te trekken en deze alsdan verwerken in ziin salaris als hoofd van den keuringsdienst. Wanneer te eeniger tijd een oproeping voor een nieuwen veearts zou moeten gedaan worden, dan zou die toelage zeer zeker kunnen vervallen, doch B. en W. ver meenden dat het feitelijk niet geheel billijk zou zijn om den Rijksveearts nu die toelage te onttrekken,' welke hij reeds bijna 25 jaren had genoten. De heer Winters vermeende, dat het salaris van den Rijksveearts tevens hoofd van don Keuringsdienst veel te hoog was voor de daarvoor te pres toeren diensten en zou zeer zeker aan het rechtvaardig verlangen voldaan worden als deze toelage thans werd ingetrokken. Spreker stelde dan ook voor om met ingang van 1 Januari a.s. de toelage van f 500 aan den Rijks veearts in te trekken. De heeren Verstraelen en Nelissen steunden het voorstel van den heer Winters. De heer Stoot vermeende van den voorzitter vernomen te hebben, dat B. en W. voornemens waren in den loop van 1924 de salarissen van alle gemeente-ambtenaren te herzien en zou spreker hel onbillijk vinden om er nu reeds een uit te kiezen en diens salaris nu reeds te verlagen. Nadat de voorzitter een en ander nog nader had toegelicht bracht hij het voorstel van den heer Winters om met ingang van 1 Januari a.s. de toelage van f 500 aan de Rijksveearts in te trekken in omvraag .en werd dit voorstel aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden <le heeren Dr. Jans sen, Stoot en de beide Wethouders. Op verzoek van den heer Winters schorste de voorzitter te kwart na 6 de vergadering voor 'n halt' uurtje. Te ongeveer kwart voor 7 heropende de voorzitter de vergadering en stelde hij aan de orde HOOFDSTUK XI1. «Belastingen". De heer Nelissen vroeg of 't niet mogelijk was om de opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendom men te verlagen en te brengen van 80 op 40 opcenten, wijl zulks indertijd ook was toegezegd. De voorzitter antwoordde hierop dat zijnerzijds hieromtrent nooit eenige toezegging was gedaan en zou het nu praktisch ook niet mogelijk zijn, om- dal deze kohieren al zoo goed als gereed zijn. Bovendien zou bij het verlagen der opcenten op de Grondbe lasting slechts een bepaalden stand bevoordeeld worden, maar niet alle standen, gelijk nu bij de verlaging- der opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting het geval was. Wanneer er echter wederom sprake is van belas tingverlaging, kan misschien ook deze belasting daarvoor in aanmerking komen. De heer Odenhoven heeft op de be grooting gezien, dat de Hondenbelas- geraamd was op f 1500, en vroeg of dit hetzelfde was als 't vorige jaar, waarop dc voorzitter bevestigend ant woordde. Verder deelde de voorzitter mede, dat, toen voor enkele jaren terug de Provinciale Hondenbelasting was afgeschaft B. en W. daarvan ge bruik maakten om de plaatselijke Hon denbelasting vast te stellen op f 3 en f 1,50 en was deze belasting zeer laag te noemen tegenover andere gemeen ten. De heer Odenhoven vond deze belas-' ting wel wal hoog, te meer wijl de meeste, zoo niet allen een hond houden ter beveiliging hunner eigendommen, en zou hij daarom willen voorstellen deze belasting te verlagen en te bren gen van f3 op f2 en van fl,50 opfl De voorzitter vermeende, dat het niet aanging om alles maar op de directe belastingen af te wentelen en was deze betasting zeer redelijk. De heer Stoot vroeg hoe T stond met de belasting op de publieke ver makelijkheden naar hij vernomen had was aan eenige houders van danszalen reductie gegeven. Spreker vermeende daaruit te moeten concludeeren, dat deze belastingverordening niet goed werkte. De voorzitter deelde mede, dat hel Dag. Bestuur er geenzins van over tuigd was dat deze verordening niet goed werkt, wel was er met de ker misdagen aan de' houders van dans zalen eenige reductie gegeven omdat deze toen geklaagd hadden over een algemeene slapte. Spreker lichtte deze verordening nog nader toe en vermeen de dal 't nu goed was en ook goed ging en dat de verordening nog zoo slecht niet was als ze de naam had. De heeren Stoot, en Nelissen waren van meening, dat de meeste vereeni- gingen tooneeluitvoeringen en concer- ter gaven om hun kas le steunen en zoodoende te kunnen blijven bestaan. De heer Fonck zeide, dat 't hier ging om de bestaansmogelijkheid d?r vereenigingen, spr. achtte deze belas ting zeer billijk, maar moest ze op een andere leest geschoeid worden en bracht ze alsdan misschien nog veel meer op dan thans en werden de ver eenigingen er niet zoo door getroffen Spreker stelde daarom voor eene commissie te benoemen, die deze nader zou onderzoeken en dan van hare bevindingen rapport zou uitbrengen aan B. en W. De heer Stoot vond de belasting voor de vereenigingen inderdaad te hoog. De voorzitter deelde mecle, dat B. en W. gaarne bereid zijn bij wijze van proef en met ingang van 1 April a.s. één keer per jaar aan de Venraysche vereenigingen een reductie toe te staan van 50 pCt. De heer Fonck herhaalde, dat hij deze belasting zeer billijk vond. De heer Winters deelde mede, dat hij nooit geen voorstander van deze verordening was geweestwel was ook hij .voor eene belasting op publieke vermakelijkheden, maar onder dezen vorm was zij eene verkapte, maar zware bedrijfsbelasting; spreker zou ook gaarne eene commissie ingesteld zien, die deze aangelegenheid eens in den breede zou onderzoeken on dan in een volgende vergadering rapport zou uitbrengen. De voorzitter verwachtte van een evenlueele wijziging slechts grooter moeilijkheden en was daartoe van B. en W. clan ook geen voorstel te ver wachten. B. en W. waren er echter absoluut niet op tegen hiervoor eene commissie van 3 of 5 leden te benoe men en moesten deze dan in de eerste helft van het volgend jaar een voorstel kunnen indienen om deze verordening te wijzigen. De heer Stoot zeide, dat het niet zijn bedoeling was de verordening af te schaffen maar te wijzigen om de plaatselijke vereenigingen tegemoet te komen. Tot leden dezer commissie werden daarop door den voorzitter aangewezen de heeren Fonck, Winters, Odenhoven, Pubben en Stoot en verklaarden deze die benoeming aan te nemen. De heer Pubben vroeg waarvoor toch al die belastingen dienden, wijl er 'l vorig jaar toch zoo'n ruim batig saldo was. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze saldo's tot het verleden behoorden en wanneer cr ooit een voorzichtige politiek noodig was geweest, clan was dat zeer zeker thans het geval, en moest men er thans reeds rekening mede houden, dat de inkomens uit handenarbeid 't volgend jaar een heel stuk lager zouden zijn. HOOFDSTUK XIII. «Gasbedrijf." De heer Winters deelde mede, dat door den gasdirecleur bij het opmaken dezer begrooting niet den juisten weg bewandeld was, wijl hij verzuimd had de f 1500, die de gemeenteraad inden loop van dit jaar bestemd had om den gasprijs te drukken en hetgeen niet gebeurd was, te verantwoorden en had hij deze f 1500, als eerste post op zijn begrooting moeten hebben. Spreker vond deze begroeting dan ook niet geheel juist en zou willen voorstellen clcze dienovereenkomstig te wijzigen om daardoor de gasprijs met 1 cent te kunnen verlagen. De voorzitter deelde mede, dat deze begrooting in overleg met den accoun tant was opgemaakt volgens voor schrift van Ged. Staten en betwijfelde spreker of' dit college zijne goedkeuring daaraan wel zou hechten als deze begrooting wederom gewijzigd werd. Wat de f 1500 betrof, welke de heer Winters bedoelde, deelde de Voorzitter mede dal hij hoopte, dat het batig saldo van 1922 niet gedeeltelijk verlo ren was geraakt, wat echter niet on mogelijk was De heer Winters bleef echter bij zijn voorste) om de f 150(1 op de begrooting van 1924 over te brengen, welk voor stel werd gesteund door de heeren Fonck en Geurts. Nadat de Voorzitter een en ander nog nader had toegelicht, bracht hij hel voorstel Winters in omvraag, het welk met 103 st. werd verworpen. Voor stemden Fonck, Geurts, Winters. De heer Odenhoven vroeg nog in lichtingen over de vergoeding van den leerling-fitter, waarop de Voorzitter antwoordde dat deze loonen zich moe ten aanpassen aan de loonen, die in parliculiere bedrijven betaald worden HOOI-DSTUK XIV. «Kasvoorzienin- gen". X\«Overige inkomsten en uitgaven XVI. «Onvoorziene uilga ven Werden na voorlezing onveran derd goedgekeurd. De heer Winters vermeende thans wel een woord van lof te mogen brengen aan B. en W. on vooral aan den secretaris, die dezehcgiootiuguiet zoovel zorg had opgemaakt, dat ook dit jaar wederom belastingverlaging mogelijk was. Met de belastingverla ging moest men echter voorzichtig zijn, temeer wijl we thans stonden aan den vooravond van dingen, clie de ai-t- gaven nog hooger zullen opvoeren. Spr. vermeende echter met de belas tingverlaging iets verder te kunnen gaan dan B. en W. gegaan zijn, en wijl het de Hoofd. Omslag zou zijn, die 'bij een verdere belastingverlaging daarvoor 't eerst in. aanmerking zou komen, stelde spreker voor deze thans nog met f 4000 le verlagen en dus in plaats van 1% slechts 6/10% te heffen. De Voorzitter vroeg of de Raad er zich mede kon vereenigen, dat de dis cussies over dat punt uog eens her opend werden, wijl hij hier geen pre cedent wilde scheppen. Niemand vond hiertegen bezwaar. De heer Sloot zeide dat hij eenzelfde voorstel reeds gedaan had bij de ofli- cieuse behandeling der begrooting in de voorvergadering, maar dat vond toen geen bijval, weshalve hij er niet op was teruggekomen en daarom wilde hij nu het voorstel Winters steunen De Voorzitter was van oordeel, dat, wanneer er nu nog verder gegaan werd met belastingverlaging deze zeer zeker het volgend jaar niet gehand haafd zou kunnen worden, daarom stelde hij voor 1 te handhaven. Spr. bracht alsdan, mede namens het Dag. Bestuur, dank aan den Se cretaris, voor de zorg, welke hij aan het opmaken dezer begrooting besteed had. De heer Pubben verklaarde ook het voorstel Winters te steunen. In omvraag gebracht, werd dit voor stel met 11 tegen 2 stemmen aangeno men. Tegen -beide Wethouders. De begrooting werd daarna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld als volgt: Gewone Dienst in Ontvangsten en Uitgaven op een bedrag van f 306230.92 en de Kapitaaldienst in Ontvangsten en Uitgaven op een be drag van f 128641.71. 4. Aanvrage tot aankoop van een strook grond door Spec en L. Messemaeckers. De Voorzitter deelde mede dat dit een strookje grond betrof lot verbete ring der rooilijn aan de Veldstraat. Werd goedgevonden dit te verkoopen. Daarna sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. Uw eerste taak morgens zij zoi'g te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuiker- de pillen f0.65in apotheken en dro gistzaken. Ingezonden Mededeelingen Zelfs vrouwe* klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop of hun gezond heid moet lijden, of zij bun werk moe ten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van op komende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten gij hebt gebiedend rust, onLspanning en f'rissche luchtmeer levenszonne- schijn noodig. Overwerking strijd met onze levens- eischen al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen vol doen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemakken en onrust, veroorzaakt door nierverschijnselen als urinairo kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, rheumatische pijnen en zenuw overspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 5 fl.75 per doos.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5