mm BOUWMATERIALEN. AIM. Bouwmaterialen A. H. de Haen. Drukwerken Portretten Schoenwerk Schoenwerk Fotografie. Ondergoederen. H. Smits, Meubelmaker Jos. Strijbosch Dr. A. Imkamp JOS. HENDRIKX i H. W. van Aarssen Hoogste prijzen 11 Leder- Drijfriemen- fabriek „Hercules" FR. SCHAEFFERS Hat adres voor alle Schilderwerken Groenend&el l Mariens S toom-Timmerfabriek Frans Beckers Venray M ode-artikelen Floeiii in Teutonia If aaimaeUne's beste Naaimachine H. Oudenhoven tz. Venray nieuwe Stoffen voor Overjassen, Costuums enz. Prima Dekens. AARSSEN Zoon. Firma MemfeelhamcLel in alie houtsoorten Hub, Ousters Haarden, Kachels, Kachelplaten, Kolenbakken, Ellebogen, Kachelpijpen, Roosters en diverse winter-artikelen. 1111. J1ÏÏ11I, Groote Straat 6 gemaakte OVERJASSEN, Het beste adres voor Kleediüg naar maat, levert alle Meubelen, Vergrootings- Portretlen Spreekuur ie VENRAY Assurantiën, Belastingzaken, Kadastrale zaken, Koo] - en Huurcontrac ten enz. enz 6r. W. Mushens Keparatiën Winter- Wed. KESSELS, Kruisen. Mager Stukkolen, Vetkolen, Eierkolen, Unionbriketten en Turl Alle soorten Foto's, Vergrootingen en Olieverf-portretten voor alle soorten Bezoekt ons atelier. worden betaald door de OostrumYenray. ledige tonnen, Schilder-Decorateur Patersstraat 14 Zeer concurreerend. Zie de Etalage. Steeds in voorraad alle maken van Bouwplannen en Bestekken. Ontvangen een mooie sorteering Groote voorraad Meest gesorteerd Laagste prijzen. Venray Stationsweg la Groote sorteering. Prima fabrikaten Lage prijzen. Regenjaseen vanaf f 11 en hooger Dames- en Kindermantels. Motorjekkers en Motorpakken Alle Modeartikelen, Zie Etalage. Dit vonnis is beteekenievol en ken schetsend voor de militaire mentaliteit, die zoo aanstekelig op het volksgemoed inwerkt. Barbaarsch was de daad en niet minder barbaarsch* het ^vonnis. Deze uitspraak lokte dan ook heftige protesten uit, uit naam van het gewe ien gij zult niet doodenuil naam ook van de menschelijkheid en de gerechtigheid. Pas was dit vonnis door het krijgs- gerecht uitgesproken, of een niet min der ruchtbare uitspraak, ditmaal door het Assisenhof van Luik, verwekte een echo in den lande. Een student van goede familie had betrekkingen met een eenvoudig meisje aangeknoopt. IIij was brutaal en boos aardig. En op een mooien dag kwam er een haartje in de boter en hij schiet zijn liefje dood. Toen hij de heldhaf tige daad had verricht, zeide hij aan de moeder van het slachtoffer«Par don madame.'' Waarschijnlijk, omdat hij zoo beleefd was geweest, heeft de Luiksche jury hem vrijgesproken. Of stond hier ook de «hooge eer" op 't spel, evenals bij den majoor? Maar zeer eigenaardig was het, wal de procureur-generaal zeide in zijn zeer gematigd rekvvistorium «Indien gij hem veroordeelt lot 15 Jjaar gevan genis, zal hij, dank aan de invloeden, die voor hem zullen werken, slechts drie jaar moeten zitten." Dat is tamelijk brutaal gezegd. Maar een magistraat met de verantwoorde lijkheid van procureur-generaal zegt dergelijke zaken niet uit lichtzinnig heid. Indien, in dergelijke zaken, de straf afhankelijk is van fortuin en de daar mee verbonden invloeden, dan heeft het gezag van het Belgische gerecht eens te meer een gevoeligen knak ge kregen. Iïoe moeten wij denken over von nissen, die in een politieke koorts, over politieke misdrijven werden geveld, Hoe zwaar werden hier te lande niet Vlamingen gestraft, die uit zuiver indealisme handelden en enkel ijver den om gelijkheid in feite en in rechte zonder zich aan staatsinstellingen of iets anders te bezondigen. De eerbied voor het gerecht is dan ook hier erg gedaald. Aan den anderen kant is het ook niet te verwonderen, dal de misdaden verschrikkelijk toenemen, als ze toch niet gestraft worden gelijk het hoort. Deze en andere uitspraken laten dan ook een pijnlijken indruk achter, die het volk op zijn manier commenleert, verklaart en begekl. Daar nu de Brusselaars aan meest alle dingen, zelfs aan heel tragische een vroolijken kant weten te geven, vertelt men van een Brusselsch vrede rechter de volgonde rake uitspraak bij een 'geschil lusschen man en vrouw «Aangezjen de man bekent aan zijn vrouw eèn duchtig pak slagen gegeven te hebben en aangezien deze slagen geen doodelijlv uitwerksel gehad hebben, spreek ik den brutalen man vrij en dit met hel oog op de vrijspaak van den majoor, die wegens zijn hooge opvatting van de eer zijn vrouw doodde alsook met het oog op de vrijspraak van den Luiker student". Doch dergelijke uitspraken beinvloe- den de criminaliteit die op schrik barende wijze toeneemt. Geen dag gaat er voorbij of er wordt met messen en revolvers gedood. Hel Geloof gaaf te loor. De onzedelijkheid wordt vrijen teugel gelaten. Het familieleven wordt uiteengescheurd. Minister Masson, de liberale minister van justitie, heeft een wetsvoorstel ingediend om de echtscheidingen te vergemakkelijken. En toch was hel reeds zoo erg moeilijk niet om van elkaar te scheiden. Want in 1921 telde België reeds 3665 echtscheidingen, waarvan de Waalsche provincies hel record houden. De provincie Henegouwen staat aan de spits met een coefficient van 72.41 echtscheidingen op 1000 huwelijken en tracht aldus Frankrijk voorbij te streven met zijn 72.55 echtscheidingen op duizend huwelijken. Doch de stad Luik spant de kroon: 247 echtscheidingen op 2410 huwelijken, hetgeen een coefficient heeft van 102 echtscheidingen op 1000 huwelijken. De geleerde pater Jezuiet A. Lessvine slaakt dan ook een alarmkreet over de toekomst van Wallonië, met hol oog op zijn echtscheidingen en kinder beperking en komt heftig op tegén het voorstel van den liberalen WTaalschen minister, die met zijn voorstel een aanslag op het bestaan van zijn eigen Waalsch ras pleegt. De provincie Limburg stelt tot nu toe het minste getal echtscheidingen. Doch ook hier duikt een gevaar op wijl de eigendom en het kapitaal der mijnen meest in Fransche handen zijn, die er hun zeden en gebruiken, hun gedachten en gevoelens vestigen. Reeds in militair en eeonomisch opzicht zijn wij bij Frankrijk ingelijfd, maar het ligt ook wel in de lijn van vele regeerders, dat men ons op zede lijk en geestelijk gebied geheel van Frankrijk wil afhankelijk maken. De Fransche dagbfaden en ook vele Fransche schunnigheden worden met vrachten over ons land verspreid. Klinken er ook protesten tegen film en schouwburg-vertooningen, men laat in hoogere kringen de viesheden toe. Eerst als het kwaad gebeurd is, grijpt men in, om hetzelfde kwaad dan weder oogluikend elders te laten voortwoekeren. De «ville lumiëre" blijft toongevend en wordt het hoe langer hoe meer. Doch er komt een dag, dat men met rotte appelen zal gooien naar het hoofd van hen, die onze jeugd en geheel ons volk willlen vergiftigen, die misbruik maken van huil macht en hun kaste van bekrompen gedachten. N. K. A.dvert»ntiën. MARKTSTRAAT 4 Slaap-, Eet-, Salon- en Kantooraroeuble- menten van eigen fabrikaat, geen buiten- landsch goed. Verder Ledikantpooten. Tafelpooten, Ledikant en Meubelbeslag. Kapstokken, Kleerhangers, alle Stoffeer artikelen, Spiraalmatrassen, bovenmatras- sen, alle Stoffeerwerk aan concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend van Modern Photografisch Atelier SEVENTJM Telefoon 17 SPECIALITEIT in naar elk portret. Overal aan huis le ontbieden zonder prijsverhooging. VENLO 283. TANDARTS. Spoorstraat 18. PATERSSTRAAT 27 eiken MAANDAG namiddags van half 3 tot half 6 Ondergeleekende houdt zich beleefd aan bevolen voor HET VEEL** ENEN VAN HULP en INLICHTINGEN bij Ondergeleekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van ln bruii en zwart ("handwerk) worden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd Manszolen en hakken Jongens Dames Meisjes Jongens -39 idem van No 36- idem idem van No 3235 idem van No 3235 idem van No 28—31 idem van No 24—27 I 2.25 f 1.95 f 1 50 f 1.25 f 1.25 f 1,10 f 0,85 verkrijgbaar in alle soorten en num mers aan zeer lage prijzen schoenhandel, eindt. Aanbevelend, 15 Wasschen en Strijken Boorden M&nohetten, Gordijnen enz STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen wordt alles aan huis bezorgd. Aanbevelend 13 Fr. Sijbers-Poels. Boekbinderij en Handelsdrukkerij oostrum 14 houdt zicb bel-efd aanbevolen voor li\8I.\'DEi\' van alle boekwerken muziek en boek porlefeuille's worden uiterst concurreerend vervaardigd. Alle 'klikwerken spoedig en billijk KRUISSTRAAT VENRAY Overal aan huis te ontbieden ZONDER PRIJSVERHOOGING. Aan hetzelfde adres te koop voor inmaak, waschkuipen enz Beleefd aanbevelend 42 YENEA Y. Telefoon Interc. No. 21 Heer en-Kleermakerij naar maat Elegante Coupe Degelijke bewerking Mooie sorteering nieuwste stoffen. Voorradig qemaakte Reeren- en Kinderkleeding Loden, Gabardine en Gummi-regenjassen. Ruime keuze RoedenPetten, Boorden DassenEngelsche Hemden, lacé-handschoenen en alle aanverwante zijn merken van waarvan de honderden gebruikers te Venray en omstreken hebbeu ondervonden dat ze voldoen aan de hoogste eischen die men aan eene stellen kan. Daarbij zijn de prijzen laag en kan men ter plaatse alle mogelijke onderdeelen verkrijgm of reparatie laten verrichten. Aanbevelend, Steeds voorradig alle soorten balk- en kaphout, vloer- en zolderplanken waanplanken, panlatten, p'afondlatten, houtweefsel, asphaltpapier, carboleum, alle soorten roode en blauwe pannen, lucht-, vorst en glazen dakpannen, gegoten ijzeren glas- en dakramen, ijzerwaren voor het bouwvak, draadnagels, hang- en sluitwerk, terrasso kachelplaten, gootsteenen en aanrechtbladen Vraagt prijzen Concurreerende prtjzsn Aannemer. Fabriek van Machinale Houtbewerking. TEL. No 57. Beveelt zich beleefd aan voor het MANCHESTERS in diverse kleuren. Prachtige keuze in Wollen Doeken, Jumpers, Truien in alle maten kleuren. Chales, Mutsen, Handschoenen enz. lend, Uiterst lage prijzen Aanbevelend, Beleefd aanbevelend, Aanbevelend, groote sorteering in Gegarandeerd waterdichte waarvoor steeds de nieuwste stoffen in voorraad. worden op verzoek geleverd. Beleefd aaibevelend. FIRMA VAN DEN MUNOKROF

Peel en Maas | 1923 | | pagina 2