Nieuwjaarswenschen. ïz'J™?PAoït cc: Weekblad voor VENUAY, HORST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Algemeene bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties. 25 cants Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venray 44e Jaargang No BI PEEL EN 1MLA..A.S PER KWARTAAL voor het buitenland ment groote reductie, (bij vooru.tbetahng)f 1,30 Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOP, VEN RAY. Tel. No. 51 arzonaeri. nummers o c. In de vergadering van bovengenoem- den bond, Vrijdag en Zaterdag te Utrecht gehouden, kwam na de opening 'net voorstel van het bondsbesluur tot wijziging van het kiesreglement in behandeling. De commissie-Barge, waaraan do voorzitter dank bracht, was aanwezig. De voorzitter, baron van Wijnbergen, zeide bij de algemeene beschouwingen, dat de vergadering niet moet beschouwd worden als eene ter herstel van de eenheid, want daardoor wordt een verkeerden indruk gewekt. Dc eenheid ging niet verloren. Alle partijen zijn in de laatste twintig jaren gesplitst, alleen de Katholieke is ondanks de moeilijke omstandigheden een eenheid gebleven. Daarover mogen wij tevre den zijn en het heeft geen zin voor te stellen alsof de partij op het punt slaat van begraven te worden. Kleine groepen zullen in de partij altijd blij ven bestaan en hebben altijd bestaan, zoolang de menschen geen engelen waren. Eerst wordt punt 3 van het honds- voorstel behandeld luidende Het politiek advies wordt, verdeeld over de Rijkskieskringen in bepaalde lijsten. Deze lijsten vormen te /.amen één lijstengroep. Daarnaast kunnen nevenlijsten door de kiezers worden ingediend. Neven- lijsten, in verschillende kieskringen ingediend, kunnen worden verbonden echter alleen zoodanig, dat een lijst slechts met één lijst uit iederen ande ren kieskring kan worden verbonden. Na eenige discussie werd besloten Iegelijk punt 1 te behandelen luiden de Vóór de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten Generaal wordt een politiek advies uitgebracht, en wel op zoodanig tijdstip, dat dit advies gegeven wordt vóór dat in de Kiesverenigin gen ter zake der candidaatstelling eenigerlei maatregelen worden getrof fen of actie gevoerd. Langdurige besprekingen hadden hierover plaats. Bijna alle sprekers verklaarden zich tegen de nevenlijsten omdat deze de do.od zullen zijn voor de plaatselijke kiesverenigingen, die worden uitgeschakeld. Ook de Z.E. heer dr. Witlox, lid der commissie- Barge, was tegen nevenlijsten. Mr. J. J. v. d. Heyden, lid der com missie-Barge, noemde het wezen van punt 3 al of niet evenredige vertegen woordiging in de Kamerfractie. 11 ij beval aanneming aan. Ten slotte wordt punt 3 met 34 tegen 30 stemmen verworpen. Na dit besluit werd van verschillen de zijden de wensch te kennen gegeven naar een stelsel, dat evenredige ver tegenwoordiging invoert. De heer Bon, den Haag, diende een voorstel in, gesteund door mr. van Ryckevorsel, luidende als volgt «De algemeene vergadering drage aan het B. B. op een commissie te be noemen, welke lot taak zal hebben te zoeken naar een weg tot invoeringder evenredige vertegenwoordiging binnen de grenzen onzer partij." Op voorstel van den heer Van Alpen wordt daaraan toegevoegd: «Met uit sluiting van het stelsel-Barge". Na eenige bespreking komt de motie- Bon met de toevoeging van Alphen in stemming en wordt, aangenomen met 4-2 tegen 23 stemmen. De heeren ir. Max Bongaerts, mr. van Rijckevorsel en A. v. d. Kallen verklaarden zich bereid in de nieuwe commissie zitting te nemen. Daarna gaat de behandeling van punt 1 verder. De voorzitter beveelt het amendement- Haarlem aan, waarbij men de candi daatstelling als volgt wil geregeld zien Voor de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer der Staten Generaal vergadert het bestuur van den Alg. Bond met de afgevaardigden van de Rijkskieskring- centrales ter bespreking van de a.s. verkiezing en eventueel van de te stel len candidaten. Aan deze besprekingen kan voorafgaan een overleg en een mondelinge bespreking met vooraan staande R. K. personen en van bestu ren van R.K. vereenigingen, op wier oordeel het hondsbestuur te dezer zake prijs stelt en zoover die personen en die besturen bereid worden gevonden. De afgevaardigden derRijkskieskring- organisaties brengen verslag uit van deze bespreking aan de vergadering van hunne rijkskieskringorganisaties. De afgevaardigden van de plaatselijke kiesvereenigingen brengen daar weder om verslag van uit aan hun kiesver- eeniging. Hieraan wordt dan toegevoegd punt 1 van hetvoorstel-Maastrichtluidende als volgt: De leden worden in de ge legenheid gesteld, voorloopige aan wijzingen van personen voor het lid maatschap voor de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwijzingen moeten door ten minste 50 leden worden on derteekend en worden ingediend bi:het bondsbesluur der R. K. Kieskring- organisaties. Het bondsbesluur der Rijkskieskring- organisatie maakt van deze aanwijzin gen een alpbabetische lijst op, en zendt deze door aan het bestuur van den Algemeenen Bond. Het orgaan, belast met de samenstelling van het politiek advies, neemt daaruit de gewenschte candidaten over en heeft de bevoegd heid aanvullend op te treden. Tot slot wordt een gedeelte van het amendement-Gelderland overgenomen van de volgende strekking, dat ten opzichte van deze op groslijsten ver zamelde candidaten een politiek advies door eenigen verkiezingsraad worde uitgebracht vóór er in de kiesvereeni gingen eenige stemming hebben plaats gehad. Zonder stemming besluit de vergade ring punt één van het bonds voorstel te vervangen door het voorstel saamge- steld uit de amendementen Haarlem- Limburg en Gelderland. Aan de orde komt vervolgens punt twee van het bondsvoorstel over de samenstelling van het Adviseerend Orgaan. Inzake het college dat het politiek advies ijitbrengt, wordt zonder stem ming op voorstel van den voorzitter besloten het voorstel van het bondsbe- stuur met een amendement-Den Bosch aan te nemen, zoodat besloten isHet politiek advies worde gegeven doorliet Bondsbestuur, aangevuld door een nader vast te stellen aantal personen uit de Rijkskieskringen. Verder werd aangenomen, dat geen zittende Kamerleden of candidaat- Kamerledén in het lichaam, dat het politiek advies uitbrengt, zitting mogen hebben, met uitzondering van den bondsvoorzitter. Bij de rondvraag uitte een Friesche afgevaardigde den wensch, dat de R. K. Staatspartij algeheel gereorganiseerd moet worden en dat er naar gestreefd moet worden, zooveel mogelijk contact met de kiezers te krijgen. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat het verwarrend werkt, wanneer men steeds spreekt over reorganisatie der partij. De organisatie is goed in orde, doch het ligt aan de menschen in de organisatie zelf als de zaken niet gaan zooals ze gaan moeten. Ten einde dit bezwaar te ondervan gen overweegt het Bondsbestuur om een jaarlijksche inspectie in te voeren. Aan de voorlichting zal voldaan kun nen worden zoodra wordt beschikt over een bureau. Ook de Vlootwet kwam ter sprake. De heer Balvers, Leiden, vroeg naar het accoord tussclien de rechtsche partijen. De voorzitter zeide volgens de Msb. o.m., dat hem in Mei 1923 een zoo danig stuk was voorgelegd betreffende de vlootwet, dat hij zich niet gerech tigd achtte zijn houding thans te wijzigen. De heer Bongaerts merkt op, dat niet terloops in de fractie over de 'Vlootwet is gesproken maar zeer lang durig en dat er ook gewezen is op de gevolgen die het afstemmen der vloot wet zou hebben. Het bestuur der club wist tot op den dag der stemming niet dat er tien leden zouden zijn die zouden tegenstemmen. Mr. v. Schaik zeide, naar aanleiding van een verwijt van den heer Hoffman Gouda, aan de katholieke tegenstem mers, dat er nooit een zoodanig accoord kon zijn, dat een Kamerlid van te voren, zonder dat de behandeling der wet had plaats gehad daaraan gebonden kon zijn. Daarna werd de tweedaagsche ver gadering gesloten. Evenals vorige jaren stellen wij ook nu weer voor belanghebbenden de ge legenheid open, om tegen den prijs van (bij vooruitbetaling te voldoen) aan vrienden, eliëntéle en bekenden hun Nieuwjaarsgroet te brengen. Deze advertenties kunnen worden Sigezonden lot uiterlijk DONDERDAG 27 DECEMBER nam. 4 uur. van don op Dinsdag 18 December, nam. 3 uur. Tegenwoordig waren alle leden. De Voorzitter, O. van de Loo, Bur gemeester, opende de vergadering met gebed en verzocht den Secretaris de notulen dor vorige vergadering voor te lezen. Deze werden na voorlezing en een kleine bemerking van den heer Fonck ongewijzigd goedgekeurd. 2. Voorloopige vaststelling der Ge meenterekening 1922. De Voorzitter deelde mede, dat hij van de commissie belast met het nazien dezer rekening, een schriftelijk rapport ontvangen had, hetwelk door spreker word voorgelezen. Daaruit bleek, dat de commissie alles nauwkeurig in orde bevonden had en adviseerde zij mits dien den Raad voormelde rekening aldus voorloopig vast te stellen. De heer Stoot veronderstelde, dat onder het bedrag van f 175.000 voor kasgelden ook die f 53.000 begrepen waren die bij de Hanzebank gedepo neerd waren om daarvoor effecten te koopenspreker zou het dan beter vinden, dat dit bedrag afzonderlijk werd gehouden. De Voorzitter antwoordde hierop dat zulks niet zoo was. doch dat dit saldo op 31 December 1922 in rekening courant op den nieuwen dienst was overgebracht, zooals dat steeds gebrui kelijk was. De heer Stoot vermeende dat zulks wel het geval was, wijl er in 1923 slechts f 2800 op de Hanzebank gede poneerd was. De Voorzitter zeide, dat een saldo in rekening-courant op 31 December steeds op den volgenden dienst moet worden overgebracht en zulks was ook hier geschied in 1923 was pas besloten om voor die. gelden effecten te koopen. De heer Stoot verklaarde zich met de zienswijze Van den Voorzitter niet te kunnen vereenigen. De Voorzitter bracht daarna het voorstel der commissie om de rekening aldus voorloopig vast te stellen in om vraag, waartoe met 9 stemmen werd besloten. De heeren Stoot en Odenho- ven onthielden zich van stemmen, ter wijl de beide Wethouders niet aan de stemming deelnamen. De Voorzitter dankte daarop de com missie voor de wijze waarop zij zich van baar taak had gekweten en stelde daarna aan de orde 3. Behandeling der Gemeente-be- grooting en begrooting Gasfabriek dienst 1924. Alvorens tot de eigenlijke behande ling daarvan over te gaan, hield de Voorzitter eene korte algemeene be schouwing. Spreker deelde dan mede, dat de leden allen de begrooting enkele dagen hadden thuis gehad en dat er tevens 2 officieuse vergade ringen waren gehouden, teneinde de leden met. de nieuwe begrooting op de hoogte te brengen. Bij die voorvergaderingen waren besprekingen gevoerd, die zeer vruchtdragend zijn geweest en de leden hadden zich daarbij beijverd om zich eenigszins in te werken in den doolhof der nieuwe begrooting. Van helgrootste belang bij eene begroeting is natuurlijk de belasting. Hoofdzaak is, aldus de Voorzitter, dat de belastingdruk niet zwaarder wordt gemaakt. B. en W. zijn er in geslaagd om met een voor stel te komen tot verlaging der belas ting en wel om in plaats van 100 opcenten op dc hoofdsom der Rijksin- komstenbelasting voor 1924 slechts 75 opcenten daarop te heffen. Nu zal men vragen, aldus spreker, waarom die opcenten verlaagd, er zijn toch nog andere belastingen, die ver laagd kunnen worden. B. en W. had den gemeend deze verlaging te moeten toepassen, omdat daarbij alle standen gebaat waren, 't Vorig jaar was de Hoofd. Omslag verlaagd en van 2 op 1 teruggebracht en was dat hoofd zakelijk geschied om aan diegenen tegemoet te komen die 'I. minst met aardsche goederen gezegend waren, hoewel deze verlaging ook wel eenigs zins aan alle andere cotegoriën ten goede kwam. B. en W. vermeenden echter, dat ook de kleine man eeniger- mate in de gemeenschapslasten moest, bijdragen en daarom deze verlaging te prefereeren was, wijl die aan eenieder ten goede kwam. Wat de salarieering der gemeente ambtenaren betrof deelde spreker mede dat B. en W. op het standpuntstonden, dat de salarisverhooging tijdens en na den oorlog over 't algemeen veel latei- was tot stand gekomen dan bij de Rijksambtenaren en stelden zij daarom voor daaraan thans nog niet te tornen, omdat er nu toch belastingverlaging mogelijk was. B. en W. zeiden echter toe in den loop van het volgend jaar de bestaande salarisregelingen nader te onderzoeken en dan tijdig met, nieuwe voorstellen te zullen komen. Wat tenslotte -de pensioenbijdrage betrof deelde de Voorzitter nog mede, dat die in Venray niet 2 maar 1 °/0 be droeg na een aftrek van f 300 voor ongehuwden en van f 500 voor ge huwden. B. en W. zouden ook deze bijdrage aldus wenschon te handhaven. Hierna werd overgegaan tot de eigenlijke behandeling der begrooting. De Voorzitter las de begrooting hoofdstuk en post voor post voor. HOOFDSTUK I «Vroegere diensten" werd ongewijzigd vastgesteld. HOOFDSTUK II. »Algemeen beheer" De heer Fonck vermeende dat de post «jaarwedden ambtenaren en be dienden ter secretarie" vrij hoog ge nomen was en daarvan zijns inziens een ruim bedrag overbleef. De Voorzitter lichtte dezen post nader toe, waaruit bleek dat een bedrag van f 1400 bestemd was voor den eventueel in de plaats van deri heer Soffers aan te stellen nieuwen ambtenaar. B. en W. willen 't echter voorloopig zonder een nieuwen ambtenaar probeeren, doch mocht blijken dat zulks niet was vol te houden, dan moesten zij de gelden ter beschikking hebben om een nieuwen ambtenaar aan te stellen. De heer Stoot vroeg of de Raad als dan nog gehoord zou worden, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordde. De heer Odenhoven vermeende op de voorvergade ring vernomen te heb ben dat de \acature Soffers niet zou worden aangevuld. Spreker was echter van oordeel, dat thans wel met minder kostbare kracht kon worden volstaan. De Voorzitter antwoordde hierop dat B. en W. 't voorloopig zoo zullen pro beeren en mocht dan later blijken dat een nieuwe ambtenaar noodig was, dan zouden zij trachten zoo goedkoop mogelijk te slagen. Spreker zou den leden wel eens willen vragen of et- wel 2 gemeenten met e.enzelfde zielen aantal als Venray in Nederland waren, die zoo weinig aan secretarie-personeel uitgaven als Venrayonze gemeente stond met zijn f 3300 ongeveer of mis schien wel geheel 't laagste. Op de vraag van den Voorzitter werd dit hoofdstuk zonder wijziging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. HOOFDSTUK III. «Openbare veilig heid". Bij den post «Belooning dienaren en verdere beambten van politie" merkte de heer Fonck op, dat daarvan een bedrag van f 2300 overbleef, hij zou dezen post gaarne met dat bedrag verminderd zien. De Voorzitter zeide dat dit bedrag verband hield met de vacature Lam mens, waarin tot op heden nog niet was voorzientot op zekere hoogte hadden we hier 't zelfde geval als bij het secretarie-personeelde algemeene toestand was echter volgens spreker.: nog lang niet normaal en is deze post dan ook op de begrooting gebracht, omdat spreker de bevoegdheid wensch- te te hebben om de politiemacht weder op vroegere sterkte te kunnen brengen als hij vermeende zonder uitbreiding daarvan dc verantwoordelijkheid niet langer te kunnen dragen. Bovendien was ons gemeentepolitie corps toch nog lang niet zoo sterk en zoo kostbaar als op andere plaatsen van ongeveer gelijke grootte. Spreker wees hier o.a. op de gemeente Weert. De heer Winters vermeende met de meening van den heer Fonck te kun nen en te moeten meegaan; in ieder geval zou spreker er voor zijn om den betrokken post met pl. m. f 1500 te verlagen wijl we nu toch al bijna in 1924 zitten en er voor het eerste half jaar wel zoo goed als zeker nrets meer noodig zal zijn en resteerde er alsdan nog een bedrag van f 800 voor het tweede halfjaar. De Voorzitter antwoordde dat B. en W. met dit voorstel zich wel konden vereenigen en wel genegen zouden zijn den post voor beiooning dienaren en beambten van politie met f 1500 te verminderen en aldus te brengen van f 7000 op f 5500. Werd goedgevonden. De heer Fonck vond ook den post «kosten van verlichting" wel wat hoog geraamd en vroeg of deze niet wat lager gesteld zou kunnen worden. De Voorzitter lichtte dezen post nader toe en zeide, dat er tijdens den oorlog heel weinig straatlantaarns gebrand hadden, nu was het zoowat gewoonte geworden telkens eenige lantaarns meer te laten branden om zoodoende weer op het vroegere getal terug te komen. B. en W. waren dan ook voornëhiens om ook in 1924 op enkele plaatsen, welke daarvoor op de eerste plaats in aanmerking kwamen, lantaarns te laten branden. Bovendien was reeds besloten om in verband met de veilig heid vanaf 1 December jl. des nachts op de hoofdpunten van het dorp lan taarns te doen branden. Spreker achtte de in deze bestaande regeling goed en billijk en zou deze gaarne gehandhaafd zien. De heer Stoot achtte den post van de Gasfabriek te hoog geraamd en grondde zijn bewering op het feit, dat het Gymnasium thans ook al zijn eigen electrisch licht kreeg, waardoor de gemeente een flinken afnemerkwijt raakte. Ook vermoedde spreker, dat, wanneer het electrisch licht in het Gymnasium en Internaat goed vol deed, ook spoedig de kerk en het klooster der Paters electrisch verlicht zouden worden. De Voorzitter antwoordde hierop dat zulks wel niet zoo heel gemakkelijk zou gaan, Ged. Staten zouden daarvoer wel geen toestemming geven, omdat alsdan de provinciale weg moest doorsneden worden. In ieder geval zouden Ged. Staten, vooraleer zij daar toe overgingen, toch nog wel eens het advies van B. en W. inwinnen. Dit hoofdstuk werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HOOFDSTUK IV. «Volksgezondheid" Hoewel de heer Winters het bij de behandeling der begrooting wel niet op z'n plaats achtte om over den keuringsdienst te spreken, vond hij toch dat de uitgaven voor dezen dienst wel zeer ruim genomen waren, spr. kon niet begrijpen om welke reden zulks gedaan was. Hij had eerder een voorstel van B. en W. verwacht lot verlaging der keurloonen. doch wijl dit nu niet het geval was, hoopte hij evenwel dat B. en W. eerlang met een voorstel daartoe zouden komen en als zij thans reeds in die richting stappen zouden willen doen, zou dit spreker zeer aangenaam zijn. De Voorzitter wees er op dat de kosten der huisslachtingen niet zoo zeer keurloonen waren, maar slechts legesgelden, die. in verband met dé aanvragen geheven werden. En wat de keurloonen voor de slagers betrof, betwijfelde spr. ten zeerste of bij een eyentueele verlaging dier loonen met f 1-deze wel ten goede zou komen aan de afnemers, en hij vreesde dat deze niet in de vleeschprijzen tot uiting zou komen. Spreker vond dat de keurloonen voldoende konden afge wenteld worden op het publiek. De heer Odenhoven hoopte, dat, wanneer in den loop van het volgend jaar de verordening op den keurings dienst eventueel mocht gewijzigd worden, er alsdan ook rekening zou gehouden worden met de f2.50, welke voor keuring van huisslachtingen moest betaald worden. De Voorzitter antwoordde dat bij een eventueele wijziging daarmede zeer zeker rekening zou gehouden worden. De heer Winters zeide dat hij uit de woorden van den Voorzitter met genoegen vernomen had, dat deze in de goede richting ging. Uit zijn vraag was echter z. i. niet gebleken of hij hier sprak voor de slagers of voor het publiek, zooals de Voorzitter dat voor stelde. De keurloonen drukken in ieder geval de bedrijfsonkosten en verlaging dezer loonen beteekent dan ook verlaging dier kosten. De Voorzitter zeide dat hij zijn per soonlijke meening ten deze had weer gegeven. De heer Pubben sloot zich volkomen bij de vorige sprekers aan en vond de verschillende uitgaven als kosten van laboratorium enz. veel te hoog. De Voorzitter antwoordde dat deze bedragen vaststonden volgens de ver ordening en daaraan momenteel niet viel te tornen. Daarop werd dit hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. IIOOF^DSTUK V. «Volkshuisvesting" Dit hoofdstuk werd na voorlezing zonder eenige discussie goedgekeurd, HOOFDSTUK VI. «Openbare werken" Bij volgnummer 103 «opbrengst van staanplaatsen enz." vroeg de heer Fonck of 't niet mogelijk zou zijn om met de kermis op de Groote Markt een mooiere caroussel te plaatsen, wijl de tegenwoordige veel afbreuk doet aan de andere attracties daar ter plaatse. De Voorzitter lichtte deze kwestie en alles wat daarmede samenhing uit voerig toe en deed de toezegging, dat B. en W. alles zullen doen om daarin voor 4 volgende jaar verandering te brengen. Bij volgnummer 113 vroeg de heer Odenhoven of de uitgaven voor den tram nog zoo hoog dienden geraamd te worden, daar hij toch vermeende

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1