Tweede blad. Schoenwerk Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Fulco van iern Oproep aan den Limburg- schen Middenstand. FEUILLETON. Te 0eurn8 in den Raad. Gemengd Nieuws A-dvertentiën, Reparatiën Wed. KESSELS, Kruisen. Zaterdag 8 December 1988 44e Jaargang No 49 ABONNEMENTSPRIJS PEK KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT!EN Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCIKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 Advertentiën bij abonne ment groote reductie. We behoeven het niet te verhelen, dat de Katholieke Middenstanders or ganisatie een groot deel van ons land in een geweldige crisis doormaakt. Zou het verloop dezer crisis in het diocees Roermond aldus zijn, dat ze eindigde met een wegsterven der R.K. Lim burgsche Middcnstands-vereeniging, dan zouden we dit noodlottig einde een ramp achten voor den Middenstand in deze provincie. Opnieuw zou de Middenstand hulpe loos zijn overgeleverd aan de verschil lende machten, die zijn bestaan zoo moeilijk maken. Er zou geen rekening meer gehouden worden met de belan gen der afzonderlijke Middenstanders, omdat de wetgever niet luistert naar den eenling, maar slechts aan de orga nisatie gehoor geeft. Mocht onze diocesane bond wegkwijnen, dan zouden lallooze vraagstukken, welke op mid- denstandsgebied ook in onze provincie een oplossing eischen, niet meer ter bespreking kunnen worden voorge dragen in het Federatiebestuur, niet meer behandeld worden in den Mid- denstandsraad. Geen machtige stem kon meer opklinken uit den Nij veren Middenstand van Limburg. Wederom ware elke middenstander geheel op zichzelf aangewezen, zonder steun, zonder voorlichting, zonder medewer king van standgenooten. Waarlijk, een uitsterven of zelfs een ernstige ver zwakking van onzen bond zou nood lottig worden voor den geheelen Mid denstand van ons Bisdom. Toch bestaat hiervoor gevaar. We hebben een tijd gekend, dat het Hoofd bestuur een begrooting aandurfde ge baseerd op 2500 leden. Voor het jaar 1924 durft het zijn berekening niet verder te geven dan 500 leden. En deze jammerlijke verlaging van leden aantal zou nog niet het ergste wezen, als niet velen moedeloos bij de pakken neerzaten en zonder vertrouwen in de toekomst waren. Er dreigt gevaar, als er geen kloeke mannen opstaan, die met ernst en energie opnieuw gaan arbeiden aan den opbouw van onze Limburgsche M iddenstandsvereeniging. Zulke mannen verwachten wij op onze Algemeene Vergadering; welke op Maandag 10 December a.s., wordt ge houden te Hoensbroek in het Wilhel- mina-Hotel, en waarvan de agenda te vinden is in ons orgaan »De Neder- landsche Hanze". Uit al onze afdeelin- gen, ook uit die, welke geen teeken van leven meer geven, worden afge vaardigden verwacht. De besturen ver zuimen niet hiervoor te zorgen en dringend wordt hiertoe de medewerking- verzocht der plaatselijke geestelijke Adviseurs, die immers weten, welke groote, ook godsdienstige en zedelijke belangen de organisatie te behartigen Na weinige oogenblikken stonden een paar kannen schuimend bier be nevens vleesch en brood op tafel, en aten de reizigers naar hartelust van de spijzen, die hun zoo gulhartig werden aangeboden. Toen zij den maaltijd geëindigd en de tafel afgenomen was, plaatsten zich de bewoners der hoeve op een eerbie digen afstand van de beide krijgslieden, die zij met vragende en nieuwsgierige blikken aanstaarden. Die maaltijd, zeide Fulco heeft ons uitmuntend gesmaakt, nog had ik een verzoek en als gij ook dit in kondet willigen, zoudt gij ons te meer aan u verplichten. Wat verlangt gij Heer! zeide de pachter, indien hel ons mogelijk is, zullen wij u gaarne dit verzoek inwil ligen. Daar de avond reeds gevallen is, en wij met de wegen niet goed bekend zijn, zoo bidden wij u om een nacht verblijf. Wij hebben reeds daarvoor ge zorgd, Heer gij zult dezen avond onze woning niet verlaten, want het zal een onstuimigen nacht zijn, de wind begint zich reeds met kracht te verheffen, en de regen valt bij stroomen nederge- heeft. Komen wij dan allen te Hoensbroek broederlijk bijeen om te overleggen, wat er dient te geschieden, welke mid delen van propaganda 't eerst moeten worden aangepakt, hoe wij onzen bond veilig kunnen sturen door de komende moeilijkheden. Dan zal met de hulp van God voor de Limburgsche organisatie een nieuw bloeitijdperk aanbreken. 'Fr. PETRUS NIELEN O.F.M. Geestelijk Adviseur v/d R.K. Limburgsehen Middenstand. Dat in de gemeente Deurne de toe stand voor de arbeidende klasse nog verre van rooskleurig is, blijkt uit het raadsverslag in de Zuidwillemsvaart van Vrijdag 30 Nov. Hieraan ontleenen we het volgende: Adres Werkliedenvereniging het welk in de vorige vergadering werd geren voyeerd aan Burgemeester en Wethouders. Het adres wordt voorgelezen, waaruit blijkt dat hierin vooral wordt aange drongen op algemeene* werkverschaf fing en op kindertoeslag. Voorzitter B. en W. hebben gemeend wat betreft den kindertoeslag, hierop niet te moeten ingaan, daar de loonen hier hooger zijn dan elders. Wijnen: Het valt me verschrikkelijk tegen dat hierop niet zou worden inge gaan; hier wordt beslist honger gele den. Ik ken huishoudens met 8 kinde ren met een week-inkomen van f8,40 met 6 kinderen waar ruim 6 gulden inkomt. Daar zijn ei* die zwart worden van den honger. Verder wijst Wijnen op den gunstigen toestand in het Noorden waar gezinnen met 3 kinderen een inkomen hebben van f 14,50. Goorts: Ik moet de gezegden van Wijnen steunen. De beste veenwerkers verdienen ruim f2.per dag, dat is f 11.per weck. trekken we daar het regenweer af, dan houden ze nauwe lijks f 9.over. Op de ontginningen is het nog slechterdaar komen arbeiders, vaders van. 4 kinderen thuis met een weekloon van f'4.50. Ik meen in het belang van veel huishoudens te moeten spreken. GoossensGetrouwde mensc.hen moesten wel iets meer kunnen ver dienen maar daar vallen dikwijls zooveel woorden over zonder tot een oplossing te komen. Sommigen ver dienen f4.anderen f16.en f17, Waaraan is dit toe te schrijven. GoortsDat is toe te schrijven om dat er mijns inziens verschil wordt gemaakt. In elk geval zijn de loonen te laag. Ouwerling: Als er verschil wordt gemaakt, dan moet dit onderzocht worden. Weth. SwinkelsWij hebben een onderzoek ingesteld, want zoo iets moet uit den weg geruimd worden, maar toen we ter plaatse kwamen, had niemand klachten. GoortsIn Deurne zit de schrik in de arbeiders, omdat ze bang zijn ont slagen te worden. lukkig dat gij nog in tijds onze woning bereikt hebt, want de veiligheid laat in dezen lijd veel te wenschen over. Voor u echter die krijgslieden zijt, en aan dergelijke tooneelen gewoon, zou dit een groot verschil maken, maar toch men kan die geheimzinnige gasten niet goed vertrouwen. Ik wist niet, zeide Walter, dat de wegen hier zoo gevaarlijk waren, in vroegerlijd toen ik nog eens hier ge weest ben, heb ik niets van die voor vallen gehoord. In vroegere dagen, zeide de pach ter, dat geloof ik gaarne. Toen was het een goede tijd, maar sedert eenige jaren heeft alles een geheel ander aanzien gekregen. Wij worden thans zwaar gedrukt, en moeten hard voor ons dagelijks brood werken, en ook dit zouden wij ons gaarne getroosten, indien wij maar wisten dat wij hier door bij onzen Heer konden voldoen. Kunt gij ons ook zeggen, hernam Walter, op welk grondgebied wij ons bevinden De grond waarop gij u thans be vindt, is mij in vrijen eigendom dooi den Graaf van Bern afgestaan, het omliggend land echter behoort hem, en hiervoor moeten zware lasten be taald worden. Ik had nochthans gehoord dat de Graaf van Bern een goed heer was die als een vader voor zijne onder- hoorigen zorgde, zeide Walter. O, over dien edelen heer beklagen wij ons nietmaar sedert een zekere Heer Hensberg zijne plaats bekleedt, hebben de zaKen een geheel ander Weth. SwinkelsDan kan Goorts ons misschien inlichtingen geven, ter wijl we de arbeiders er buiten kunnen laten. Ouwerling: Zoo'n toestand mag niet bestaan. Goorts-: De vorige week heb ik het zelf ondervonden. Toen had ik een moeilijk Ic bewerken perceel, waarvoor mij beslist meer loon toekwam, doch bij de uitbetaling durfde van Hoek niet meer te geven en ook v.d. Weijer vond geen reden om meer uit te be talen. Wijnen meent dat te Helmond, waar kindertoeslag betaald wordt, de loonen beter zijn. Ouwerling Weet ge ook of de loonen te Helmond betaald worden uit de gemeentekas P. Aarts: Ik ben ook wel voor goede loonen maar als men de ware toe standen gaat onderzoeken, wordt men dikwijls teleurgesteld. Th. AartsDe arbeiders behoeven niet hang te zijn voor ontslag als er reden tot klagen zou zijn, maar zulke toestanden hoeven hier niet gelanceerd te worden, die bestaan niet. OuwerlingWij moeten de bazen toch kunnen vertrouwen. Voorzitter: In Helmond kan wel f 15 verdiend worden, maar hier zijn er ook die f 18, halen. Daar zijn overal werklieden die uitmunten en die in accoordloon altijd buitengewoon ver dienen. Er worden immers altijd arbei ders getroffen, voor wie de arbeid te zwaar en het loon te laag is. Overigens geloof niet dat de verhouding tusschen ons en de bazen zoodanig is. al vallen er al eens harde woorden. We hebben de vorige week nog besloten hetgraaf- loon van de grauwe turf met 1 cent te verhoogen, wel een bewijs dat de Veencommissie ten opzichte van de arbeiders met de beste bedoelingen te werk gaat. Daarom geloof ik dat we op het adres niet mogen ingaan. Weth. Swinkels zegt dat over 't alge meen hier de verdiensten zoo slecht niet zijn. v. Deursen Maar we hebben geen bewijzen hoeveel er verdiend wordt. Weth. Swinkels: Dat is spoedig ge noeg te bewijzen, we zullen de loon lijsten ter inzage leggen. Ouwerling: Daar zou ik prijs op stellen. Wijnen L,oe.rakker heeft gezegd dat de loonen hier veel te laag zijn en dat de menschen worden uitgezogen. OuwerlingDurft gij den stok (ge graven turf) van het Noorden gelijk stellen met den onze? Er moet geke ken worden, hoe daar gerekend wordt. WijnenDaar zullen ze ook wel naar school gegaan hebben. Goorts: Straks wil ik de zaak nog nader bespreken in gesloten vergade ring. Als de raadsleden bekend waren met den toestand in veel huishoudens zouden ze een anderen kijk op de zaak hebben en niet tegen kindertoeslag zijn. De vorige week is door de beste veenarbeiders f 2,10 dagloon verdiend en dat is geen loon. OuwerlingZe verdienen ook meer. VoorzitterPrincipieel hebben we geen bezwaar tegen kindertoeslag. De Raad is niet partijdig en we zijn ook aanzien gekregen. Heer Hensbergzeide Fulco, die naam is mij geheel onbekend. Men kan wel hooren, Heerdat gij een vreemdeling in deze gewesten zijt, zeide de vrouw, want zijn naam is genoeg bekend, en wordt door elkeen verafschuwd. Indien dit huis ons niet toebehoorde, zouden wij reeds voor lang zonder brood geweest zijn, en wat zou er dan van onze arme lieden zijn geworden. En of het nu niet genoeg is, dat wij den dag in zorg en kommer doorbrengen, ook des nachts misgunt men ons, de. nachtrust, waaraan wij zulk eene behoefte hebben. Niet langer dan verleden nacht, werden wij door een hevig geklop uit onze slaap gewekt, en traden eenige krijgslieden binnen, die ons uit naam van Hensberg kwamen vragen of wij geene vreemdelingen gezien hadden, en op ons ontkennend antwoord, hebben zij het geheele huis van den zolder tot den kelder door snuffeld, en hebben ons toen zonder verder een woord te spreken verlaten. Terwijl de vrouw deze laatste woor den sprak, hoorde men de hoefslagen eens paards, dat al nader en nader kwam en eindelijk voor de deur stil hield. De goede Hemel bescherme ons zeide de vrouw, toen de ijzeren klopper met kracht op de huisdeur nederviel en een dreunend geluid in den hollen gang achterliet. Zij koTnen zeker weder om ons arme lieden schrik aan te jagen, of misschien wel om hunne baldadigheid op ons uit te oefenen. Fulco en Walter begaven zich on wel bereid rom in onderhandeling te treden, maar er zullen altijd bezwaren zijn. Wijnen stelt voor te'stemmen, welk voorstel door Goorts gesteund wordt. In stemming gebracht blijkt dat Goorts en Wijnen zijn voor kinder toeslag, alle overigen tegen. Ingezonden Mededeelingea Hoedt C bfttyds. Kou, tocht, griep, koorts enz. ver oorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen kan ernstige gevol gen als rheumatïek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwater zucht, niersteen voorkomen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per doos. 28 Faillissementaanvrage van de Hanze- bank te 's Bosch. Het Comité ten belange van het Middenstandscrediet in het Zuiden deelt het navolgende mede Zooals reeds bij de gevoerde actie tot het verkrijgen van de handteeke- ningen der crediteuren van de Bossche Hanzebank is verklaard, lag !het vanaf den beginne in de bedoeling van het comité om het faillissement van de Hanzebank aan te vragen, zoodra het aantal der verzamelde handteekeningen zulks zou gedoogen en de nieuw op te richten bank zou zijn gevestigd. De bedoeling der faillissementsaan vrage zou zijn om door een accoord, volgens de zesde afdeeling van de faillissementswet, de medewerking van alle crediteuren te verkrijgen, tot eene geleidelijke liquidatie van de Hanze bank en tot den opbouw van de Zui- derbank. Het- Comité acht thans den tijd ge komen tot bet aanvragen van het faillissement en wordt in die meening versterkt door het steeds stijgende aantal dergenen, die door overdracht hunner vorderingen aan debiteuren schijnen te gelooven, dat zij zichzelf dekken tegen de nadeelen, voortsprui tende uit de insolventie van de Hanze bank. Niet, omdat het Comité van meening is, dat de straks in te roepen schuld vergelijkingen inderdaad zullen blijken van waarde te zijn. middelijk naar een hoek van het ver trek om hunne zwaarden aan te gespen, en vast besloten het onrecht dat men deze menschen wilde aandoen, niet straffeloos te dulden. De vrouwelijke bewoners hadden zich zoo dicht moge lijk bij elkander geschaard, en wacht ten vol angst af wat er gebeuren zoude De pachter met zijn zoon en knecht stonden besluiteloos, en schenen hun nen gasten stilzwijgend hulp te vragen. Dit lange dralen begon zeker hen, die buiten stonden te wachten te ver velen, want weldra viel de hamer met verdubbelde slagen op de deur neder. Doe open, zeide Fulco, ik beveel het u! wat er van komt is voor onze rekeningwij zullen u in het oogen- blik des gevaars onze bescherming niet onttrekken. Met loode schreden verliet de pach ter de kamer, en aan de deurgekomen vroeg hij, wie nog zoo laat op den avond zijn gastvrijheid kwam inroepen. Ontsluit uwe deur, was het bar- sche antwoord: of wij zullen ons den toegang tot uwe woning verschaffen, op eene wijze die u minder aangenaam zal zijn. Gij hebt niets te vragen, dus spoed u. De zware grendels werden nu van de deur geschoven, en weldra trad een krijgsman van hooge gestalte, wiens kleederen door den regen doorweekt waren, het vertrek binnen. Gij moest u schamen een krijgs man zoolang in dat hondenweer te laten wachten, duwde hij den pachter toe, maar toen hij de twee krijgslieden Als gij last krijgt van hoofdpijn, gedruktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpil- len hebben een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijs vertering. Prijs per flacon van vijftig ersuikerde pillen f0,65; in apotheken en drogistzaken. 10 Het Comité is vast ervan overtuigd, dat de rechter meer dan voldoende termen zal vinden om artjkel 54 der faillissementswet toe te passen tegen hen, die zich op schuldvergelijking zullen beroepen en daarmede de scha delijke gevolgen uer cessie's te koeren. Zoolang echter geen rechterlijke uit spraak is gedaan, bestaat nochtans geen volstrekte zekerheid, daarom is het gewenscht omfcde mogelijkheid van cessies door het aanvragen van fail lissement te doen ophouden. Het Comité heeft door het kantoor van mr. VV. van Eerden te 's Her togenbosch aangevraagd het intrekken van de voorloopige surceance van be taling met gelijktijdige uitspraak van het faillissement van de Bossche^Han- zebank. Zulks is gemotiveerd met de volgen de overwegingen le. dat reeds voldoende zeker is, dat er geen kans bestaat, dat er 100 procent aan crediteuren zal kunnen worden uitgekeerd; 2e. dat door het voortduren der surseance blijft voortbestaan het gevaar voor de gelijkheid der rechten van crediteuren door de steeds aangediende cessies, ook al is dat gevaar niet groot. Aanbesteding ï375 woningen te Eindhoven. Voor rekening van de gemeente is Vrijdag 'aanbesteed-^de bouw van 367 arbeiderswoningen en 8 winkelhuizen, benevens het egaliseeren van de be strating. Het bouwen van de woningen en egaliseeren van het bouwterrein is aan den laagsten inschrijver gebrs. Fontijn te Eindhoven gegund voor f 824,925, zijnde ongeveer f 100.000 beneden de raming. Qndergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van In bruin en zwart ^handwerk) •.vorden SPOEDIG en NETJES uitgevoerd Manszolen en bakken f 2.25 Jongens idem van No 36—39 f 1.95 Dames idem f 1.50 Meisjes idem van No 32—35 f 1,25 Jongens idem van No 32—35 f 1,25 idem van No 28—31 f 1,10 idem van No 24—27 f 0,85 Aanbevelend, 15 Wasschen en Strijken Boorden. Manchetten, Gordijnen enz bemerkte, die in dreigende houding hem gade sloegen, zweeg hij, maakte eene buiging en verontschuldigde zich dat hij nog zoo laat het huisgezin kwam storen. Gij had voor uw bezoek wel een geschikter uur mogen [uitkiezen, zeide Fulco: gij brengt door uwe komst de hoeve in opschudding. Vergeef mij edele Heer! zeide de krijgsman, maar die handelwijze is ge heel buiten mijne schuld. Gij zijt ge loof ik de persoon, die ik zoek, en ik verzoek u dus mij de eer toe te staan een mondgesprek met u te hebben. Alvorens u zulks toe te staan, diende ik wel den man le kennen, die tot mij spreekt, zeide Fulco, terwijl hij een wantrouwenden blik op hem wierp. Wat mijn naam betreft, Heer die heeft weinig te beteekenen, maar indien gij de man zijt, dien ik bedoel, dan zal u de groet van vader Ambro- sius niet onwelkom zijn. De oogen van Fulco schitterden van genoegen, toen hij dien naam, die hem zoo dierbaar was, hoorde uitspreken. De geheimste zenuw zijns harten trilde van een zalig gevoel, op het hooren der tijding. Reeds stond hij op het punt den man te volgen, toen zich weder de achterdocht van hem meester maakte, en hij zichzelven afvroeg of het wel wijs zou gehandeld zijn, zoo maar eensklaps een man, dien hij nooit gezien had zijn vertrouwen te schenken. Hel verhaal dat hij zoo even van des pachters vrouw gehoord had, die onverwachte verschijning van den

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5