Weekblad voor VEJNKAY, HOKST en Omstreken. Dit nummer bestaat uit twee bladen Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venray Vergadering Groene Kruis. Zaterdag 8 December 1923 44e Jaargang No 49 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL: voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNGKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVEKTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 7ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie- van den Yrydag 30 November n.in. lialf 5. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de EdelAchtb. Heer O. van de Loo, burgemeester en L. van Haaren secretaris. De Voorzitter opende de vergadering mei gebed en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. 1. Notulen. De notulen werden door den secre taris voorgelezen en na eene kleine opmerking van den heer Stoot onge wijzigd goedgekeurd. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School te Venray-Kom. In verhand met dit punt schorstte de Voorzitter de openbare vergadering. N'a ruim 'n uur geheime zitting werd de openbare vergadering heropend en deelde de Voorzitter mede, dat aan de orde was de benoeming van een onderwijzeres) aan de openbare lagere school te Venray-Kom. De voordracht luidde als volgt: 1. Mei. A. M. P. Kous te Schiedam, 2. P. Rochus te Nijmegen en 3. M. Stax te Overloon. Na _de stemming bleek, dat Mej. Jlotis niet aigemeencrr-i-irvunen benoemd is, met ingang van den datum, waarop zij hare benoeming zou aanvaarden. 3. Benoeming van twee leden in de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van de leden P. II. Oudenhoven en .1. P. Tillemans. Op voorstel van den voorzitter wor den beide heeren bij acclamatie her benoemd. 4. Voorstel van B. en W. a. tot wijziging der verordening op de invordering der plaatselijke inkom stenbelasting, in verband met de wijzi ging dier voorschriften van 's Rijks directe belastingen bij de wet van 17 Maart 1923. De Voorzitter deelde mede, dat met dit punt bedoeld is, de termijnen van invordering te wijzigen. Ilij vertrouw de dat de Raad zich hiermee zou kun nen vereenigen. Werd goedgevonden. b. tot wijziging der verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der Rijksinkomstenbelasting. De Voorzitter deelde mede, dat in de bestaande verordening stond, dal de gemeente jaarlijks 100 opcenten zou heffen op de hoofdsom der Rijksinkom- slenbelasting en stelde B. en W. nu voor om thans in de verordening op te nemen om vanaf 1 Mei 1924opcen- len te heffen tot een maximnm van 100 pCt., wijl het de bedoeling is, om, wanneer er geen 100 opcenten noodig zijn, deze ook niet ten volle te heffen. Spreker kon daaraan thans reeds toe voegen, dat voor het jaar 1924/1925 geen 100 opcenten noodig zouden zijn. Werd goedgevonden aeze wijziging aan te brengen. 5. Voorstel tot het verhuren van een huis aan de Gasstraat aln het Gasbedrijf voor f219 per jaar. De Voorzitter deelde mede, dat deze verhuring reeds gebeurd was en ver trouwde hij dat de raad zich hiermede wel zou kunnen vereenigen. Werd goedgevonden. 6. Voorstel van B. en W. tot het heffen van een retributie voor het geven van vergunningen voor het maaien van heide. De Voorzitter deelde mede, dat er verleden jaar wegens gebrek aan stroo door den raad vergunning verleend was om op daarvoor aangeduide plaatsen gratis heide te maaien. Doch wijl dit maaien zeer moeilijk te contro leeren was en dit ook van het alge meen bezit afging en lang niet alle inwoners daarvan konden profiteeren, stelden B. en W. voor, om vanaf heden tot 31 December 1924 vergun ningen hiervoor af te geven de navol gende vergoedingen: Bij een inkomen van f 1000, f 1.— van f 1000, tot f 1500, f 2.— van f 1500, tot f 2000, f 3.— van f 2000, tot f 2500, f 4.— van f 2500, tot f 3000, f 5 en verder voor elke f 1000 meer f 1. De heer Winters vroeg welk inko men hiervoor werd genomen het zuiver inkomen of het belastbaar inkomen. De heer Pubben vermeende, dat er dit jaar zeer weinig gebruik van deze vergunïïingen zou gemaakt worden en daar het zeer goed was, dal deze heide afgemaaid werd, zou hij willen voor stellen die vergoeding niet te hoog te stellen. De Voorzitter antwoordde hierop, dat B. en W. er zich wel mede zouden kunnen vereenigen om de voorgestelde vergoeding lot de helft terug te bren gen en zou deze vergoeding dan ge-, heven worden van het belastbaar inkomen van de Rijksinkomstenbelas ting. Werd goedgevonden. 7. Aanvrage tol aankoop van een strook grond, thans voor den publieken dienst bestemd, door Chr. Steeghs en Leonard Janssen te Oirlo. 8. Aanvrage tot aankoop van een strook grond, thans voor den publieken dienst bestemd, door P. W. Lemmen te Brukske. In verband met deze beide aanvra gen deelde dc Voorzitter mede, dat nu de gemeente in den laatstcn tijd eenige tot den publieken dienst bestemde wegen of voetpaden had laten verval len er al aanstonds wederom eenige nieuwe aanvragen van andere plaatsen inkwamen. Spreker vermeende echter, dat de raad in 't algemeen toch voor zichtig moest zijn met-het laten ver vallen van wegen of voetpaden, die min of meer in 't algemeen belang waren. B. en W. zouden echter deze beide aanvragen nader onderzoeken en zij moesten toch ook nog de zitting- van commodo en incommodo houden of wellicht bezwaren daartegen zouden worden ingebracht. De heer Nelissen deelde mede, dat de door Steeghs en Janssen bedoelde strook grond best voor den openbaren dienst kon vervallen. B. en \V. zullen een en ander nog nader onderzoeken en kan de raad dan later daaromtrent beslissen. Werd goedgevonden. 9. Aanvrage van P. J. van Lipzïg tot aankoop van een perceel grond van omstreeks Br/» H.A. tot het stichten ©ener boerderij te Venray.-Ysselstein. De Voorzitter wees op eene teekening aan, welk perceel de aanvrager bedoel de en deelde mede dat B. en W. van oordeel waren, dat het in 't belang der gemeente was om dit perceel te verkoopen en wijl de aanvrager daar voor f 250, per H.A. voor den grond en f 35, per H.A. voor den aanleg van wegen en waterlossingen wilde betalen, stelden B. en XV. voor tot dezen ver koop over te gaan.. Werd zonder hoofdelijke stemming- aangenomen. 10. Aanvrage van Lambert Janssen lot aankoop van een perceel grond ter grootte van ongeveer 1 H. A. te Ven ra y- Ysselstein. De Voorzitter lichtte dit punt nader toe, waarna besloten werd aan Janssen dit perceel te verkoopen legen f250. 11. Aanvrage van W. II. Coopmans tot overschrijving der verpachte gron den in 't Oostrumsch ven aan Michiel Jacobs, te zijnen name. Na toelichting van den Voorzitter werd zonder hoofdelijke stemming be sloten dit verzoek in te willigen. 12. Voorstel van B. en W. tot toe voeging aan het plan van bebossching met renteloos voorschot van den Staal van een terrein groot ongeveer 33i/s H. A. aan de Boschhuizerbergen. De Voorzitter deelde mede, dat het wenschelijk was om dit terrein aan het betreffende plan toe te voegen om daar op in tijden van meer werkeloosheid ook werkzaamheden te kunnen verrich ten. Het geheele plan, dat alsdan met renteloos voorschot van den Staat in bebossching zal zijn bedraagt dan 435 H.A. Werd goedgevonden. 13. Behandeling der aanvragen om subsidie: a. Venray's Fanfarecorps, b. Fanfare St. Oda Merselo. c. Fanfare Sub Matris Tutela Oostrum. d. Fanfare H. Calharina Leunen, e. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen, f. Com missie i/z beroepskeuze en vakopleiding, g. Patronaat Afd. Gymnastiek en Lichamelijke opvoeding, h. Limburg- sche Groene Kruis le wijkverpleging, 2e tuberculosebestrijding, i. Bestuur Handelscursus, j. Kerkbestuur Casten- ray. k. Kerkbestuur Venray ten behoeve hulpkerk Ysselstein. 1. Bestuur inrich ting voor ooglijders in Limburg, m. Bestuur inrichting voor ooglijders te Nijmegen, n. Limburgsch Kruisver- bond, afdeeling Venray. o. Districts arbeidsbeurs Venray. p. Limburgsche Groene Kruis. cj. Vereeniging Vaktee- kenschool, ingevolge de wet op het Nijverheidsonderwijs. Aan de sub. a, b, c, d, e, f, g en li genoemde vereenigingen werden op voorstel van B. en W. dezelfde sub sidies verleend als haar 't vorig jaar werden toegekend. Na de aanvrage van het bestuur van den Handelscursus te hebben voorge lezen, deelde de Voorzitter mede, dat de subsidie voor deze inrichting van onderwijs successievelijk verhoogd w van f325 tot f500, en deze later nog verhoogd was tot f600. B. en W. ston den zeer sympathiek tegenover deze instelling, doch in verband met het feit, dat het nadeelig saldo in één jaar tijds was leruggeloopen van f 600,46 op f 442,32 en er op de voorgelegde begrooling een post van f250 voorkwam voor leermiddelen en administratie, waarvoor 't vorig jaar slechts f 130 was uitgegeven, zoodal ook hiervan zeker nog een ruim bedrag zou overblijven, stelden B. en W. voor aan deze inrich ting voor 1924- eene subsidie toe te kennen van f 500. De heer Fonck vermeende naar aan leiding van het verzoek van het be stuur van den ITandelscursus om f 600 subsidie en het voorstel van B. en W. om f 500 te geven er eens op te moeten wijzen, hoe er reeds herhaaldelijk, zoowel vanwege het Ministerie van Onderwijs als van de Inspectie op het Middelbaar Onderwijs, op was gewezen, dat de gemeentesubsidie te laag was. Wat de vermindering van het nadeelig saldo betrof, deelde de heer Fonck mede, dat deze vermindering aan zeer toevallige omstandigheden te wijten was en was de mogelijkheid niet uit gesloten, dat dit jaar het nadeelig saldo wederom met dat bedrag ver hoogd werd. Spreker stelde dan ook voor om de gevraagde subsidie van f 600 te verleenen. De Voorzitter wilde er naar aanlei ding van het gesprokene door den heer Fonck in openbare zitting wel eens op wijzen, dat het zoo zachtjesaan ge woonte begint te worden, dat de Inspecteurs van bovenaf willen bezui nigen en dan hetgeen zij er afnemen door de gemeente laten bijpassen. De handelseursus heeft steeds goed werk gedaan en zal dat zeer zeker blijven doen en waren B. on W. daarvan vol komen overtuigd, anders hadden zij iitiii niet ve.-amwuorif geacm om reeds jaren deze subsidie le verleenen. Door onderlinge samenwerking met het Nijverheidsonderwijs was reeds veel bereikt en vermeende B. en XV. dan ook, dat het bestuur met f500 subsidie ruimschoots zal toekomen. Mocht on verhoopt dan later blijken, dat met alle mogelijke bezuinigingen toch nog een nadeelig saldo overbleef, dan zouden zoowel B. en VV. zeer zeker gaarne bereid zijn om niet slechts één jaar maar al was hel twee jaar een extra toelage te verleenen van f 100. De heer Fonck zou dan willen voor stellen om die toelage van f 100 dan reeds thans te verleenen. De heer Winters dankte den heer Fonck voor zijn mooie verdediging. Verder wees spreker er op, dat er hier door bezuiniging al zooveel bereikt was; doch waar het Mulo-onderwijs is afgeschaft en het Ulo-onderwijs hier niet gegeven wordt, zou hij willen voorstellen om aan de instelling, die reeds zooveel goeds had tot stand ge bracht f 600, subsidie te verleenen ten einde het bestuur van den Handels cursus, dal steeds alle moeiten en zorgen aan deze inrichting besteed heeft, zijn taak eenigszins te verlichten. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. zeer sympathiek tegenover deze vereeniging stonden, en waar de heer Winters voorstelt om f 600 subsidie te verleenen, stellen B. en W. thans voor om f 500 subsidie te verleenen en f 100 extra toe te kennen ter tegemoet koming in het nadeelig saldo. De heer Oden hoven vroeg of er veel leerlingen den handelscursus volgden, waarop de Voorzitter antwoordde, dat er in het afgeloopen jaar 35 leerlingen den cursus gevolgd hadden. De heer Winters zeide, dat het voor stel van B. en W. een flinke stap in de goede richting was, doch waar hij eenmaal heeft voorgesteld om zonder meer f 600 subsidie te verleenen, wilde hij zijn voorstel ook handhaven. De Voorzitter handhaafde het voor stel van B. en W. waarna de heer Winters zich daarmede tevreden stelde. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna besloten om aan den Handels cursus f 500 subsidie en f 100 als extra toelage toe te kennen. Nadat de Voozitter het onder j. be doelde verzoek, had voorgelezen, deelde hij mede, dat B. en W. zich op 't standpunt stelden, dal zij ook voor de geestelijke belangen der gemeentenaren moesten opkomen, maar als een kerk of recloraat eenmaal was opgericht, dan moesten die instellingen zich zachtjesaan zelf gaan bedruipen. Mits dien stelden B. en W. voor om thans eene afloopende subsidie toe te kennen en wel f 50 voor 1924 en f 25 voor het jaar 1925. De heer Geurts zou gaarne zien, dat ook voor 1924 de subsidie van f 75 gehandhaafd bleef, wijl de financieelen toestand nog van dien aard was, dat deze slecht gemist kon worden. De Voorzitter antwoordde hierop, dat deze subsidie al reeds zoovele jaren was toegekend en den toestand nu toch wel geleidelijk genormaliseerd zou zijn. De heer Nelissen was ook voor handhaving der subsidie van 1 75. De Voorzitter deelde mede, dat zoo danige subsidies steeds een tijdelijk karakter moeten dragen en om zulks duidelijk te doen uitkomen stelden B. en W. deze afloopende subsidie voor. De heer Stoot steil, voor om het voorstel van B. en W. te wijzigen en voor 1924 nog f 75 te verleenen en dan in 1925 niets meer, waarop de Voorzitter antwoordde, dat ze dan in 1925 toch opnieuw terugkwamen. De heer Fonck vond, dat als deze subsidie noodig was, ze ook maar verleend moest worden. De lieer Winters stelde voor om de gevraagde subsidie van f 75 te ver leenen, waarna de Voorzitter het voorstel van B. en W. in omvraag bracht. Dit voorstel werd met 10 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden Dr. Janssen en de beide Wethouders, zoo dat voorstel Winters wasaangenomen Het verzoek van het Kerkbestuur te Venray om subsidie ten behoeve van de hulpkerk te IJsselsteijn werd dooi den Voorzitter voorgelezen en bleek daaruit, dat de begrooting voor 1924 sloot met een tekort van f250. Daarna deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. van oordeel waren, dat de helft van dat tekort wel door de bewoners kon worden bijeengebracht en stelden zij voor de andere helft voor rekening der gemeente te nemen door het toe kennen eener subsidie van f 125. De lieer Oden hoven was van mee ning dat subsidie in het begin het hoogst noodig was, doch het. Kerkbe stuur van Castenray diende er op te rekenen dat het met zijn subsidie ten einde loopt. De Voorzitter vond deze meening zeer juist. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. s. aangenomen. De Voorzitter wenschte de onder 1 en m genoemde aanvragen tegelijk te behandelen en deelde daaromtrent mede dat onze gemeente tot nog toe was aangesloten bij de vereeniging voor oogdijders in Limburg en daar voor betaalde f 25 per jaar, terwijl alsdan de verpleegkosten voor patiën ten uit deze gemeente bedroegen fl.50 per dag voor volwassenen en f 1.25 voor kinderen. Thans was er echter een voorstel ingekomen van eenzelfde inrichting te Nijmegen, waarbij de gemeente werd aangeboden om zich voor 5 jaren te abonneereri tegen f 30 per jaar, waarvoor men dan jaarlijks 30 verpleegdagen gratis ontving. Spr. had le dezer zake de pract. genees- heeren alsmede Dr. Janssen geraad pleegd en van deze vernomen dat de menschen liever naar Nijmegen gingen vanwege de kortere reis en de men schen door de doctoren ook gewoonlijk naar Dr. Nicolai te Nijmegen werden verwezen, die aan 't hoofd der Nijm. inrichting stond, 't Was dus practisch wenschelijk met de inrichting te Nij megen eene overeenkomst aan te gaan. Dienovereenkomstig besloten. Het verzoek der onder n genoemde vereeniging alsmede de daarbij gevoeg de memorie van toelichting werden door den Voorzitter voorgelezen, waar na deze mededeelde, dat het vorig jaar aan deze vereeniging eene subsidie van f 25 was toegekend en vermeenden B. en W. ook dit jaar een zelfde subsidie te moeten voorstellen. Werd goedgevonden. Aan de Districts-Arbeidsbeurs werd evenals vorige jaren eene subsidie van f 500 toegekend. Het verzoek van de onder p genoem de vereeniging werd door den Voor zitter voorgelezen, waarna deze mede deelde dal B. en W. van het standpunt uitgingen dat, waar de plaatselijke afdeeling dier vereeniging zoo ruim schoots gesubsidieerd werd, aan de provinciale vereeniging geen subsidie mocht worden toegekend, en stellen B. en W. mitsdien voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Werd goedgevonden. Betreffende de onder q genoemde vereeniging deelde de Voorzitter mede, dat deze school valt onder de Nijver- heidswet en een verplichtte bijdrage vaststaat. Voor 1924 wordt dit bedrag geraamd op f 825.30, doch dit bedrag- is niet vast. Overigens valt er aan deze cijfers niet te tornen. 14. Oninvorderbaarverklaring van oninbare achterstallige posten a. In komstenbelasting dienst 1920, 1921 en- 1922. b. schoolgeldheffing dienst 1922. c. trottoirbelasting dienst 1922. De Voorzitter deelde mede dat deze bedragen beliepen van de Inkomsten belasting 1920 f 256, 1921 f 73 en 1922 f 151.83; van <le schoolgeldheffing f 40.54 en van detrottoirbelasting f4.12. Werd goedgevonden deze posten on- invorderbaar te verklaren. 15. Aanbieding der Gemeentereke ning dienst 1922. De Voorzitter deelde mede dat de door B. en W. opgemaakte rekening over 1922 tot een bedrag 'in ontvang sten van f 708224.51, in uitgaven van f 656809.85, alzoo sloot met oen batig saldo van f 51414.66. Verder benoemde de Voorzitter tot leden der cotnmisste tot het ouderzoeken der rekening do heeren Dr. Janssen, Winters en Geurts. 16. Aanbieding der Gemeenlebegroo- ting en der begrooting der Gasfabriek dienst 1924. De Voorzitter deelde hieromtrent mede, dat de gemeentebegrooting- dit jaar een geheel ander aanzien had als vorige jaren en vormde zij als het ware een heel boekdeel. Iri verband daarmede stelde de Voor zitter zich voor om twee dagen te be palen, waarop de Raadsleden gezamen lijk de begrooting ten Raadhuize konden komen zien, terwijl de secretaris dan alle gevraagde inlichtingen zal ver strekken. Intusschen zou spr. tocheene begrooting bij do leden laten circulee- ren. Op gelijke wijze zal met, de be grooting der Gasiabrick gehandeld worden. Werd goedgevonden. De heer Winters wees op de steeds toenemende onveiligheid langs onze grenzen en vermeende op dit feit de aandacht te moeten vestigen, om daar door te doen uitkomen wat er onder het volk leeft en wal de inwoners ver wachten. Spr.'verzoekt den Voorzitter als hoofd der gemeentepolitie, om ook nachtdiensten te doen verrichten en al zijn invloed aan le wenden bij de Rijkspolitie. De Voorzitter antwoordde hierop dat door het corps Kon. Maréchaussée reeds belangrijke diensten werden verricht en de gemeentepolitie daarbij zooveel mogelijk behulpzaam was. Mochten er evenwel buitengewone diefstallen plaats hebben, dan zou spreker niet nalaten een beroep te doen op de plaatselijke burgerwachten. Nog deelde de Voor zitter mede, dat B. en W. besloten hadden om vanaf 1 December 's nachts op de hoofdpunten van het dorp lan taarns te laten branden. De heer Fonck vroeg waarom de weg langs Moorrees naar Pelzer niet ver beterd werd, waarop de Voorzitter ant woordde dal niet alle wegen tegelijk konden onder handen genomen wor den, zulks moestgeleidelijk geschieden. De heer Verstraelen vroeg of de Voorzitter kon mededeelen wanneer het Raadhuis aanbesteed zou worden, waarop deze antwoordde dat de archi tect vermoedelijk in Januari a.s. gereed zou zijn en alsdan de aanbesteding zal plaats hebben. De heer Pubben had op de agenda het verzoek gemist van de Lagere Landbouwschool om subsidie en ver zocht B. en W. om, wanneer dat ver zoek inkwam, ook daartegenover sympathiek te staan, hetgeen werd toegezegd. Verder niets meer aan de orde zijnde en niemand meer hel woord verlangende, sloot de Voorzitter de vergadering met gebed. Zondag 2 December n.m. 6 uur in het Patronaat. De Voorzitter Dr. Sala opende de vergadering met den christelijken groet, heette allen hartelijk welkom, in 'l bijzonder de ZeerEerw. lieer Pastoor en de EdelAchlbaren Heer Burgemees ter, die door hunne aanwezigheid hier van hunne belangstelling wilden doen blijken. Hoewel de opkomst niet buitengewoon groot was, vermeende de voorzitter toch, dal men, de omstan digheden in aanmerking genomen, toch tevreden mocht zijn. Vervolgens werden door den secre taris de notulen der vorige vergadering voorgelezen en ongewijzigd goedge keurd. De heer II. Jacobs bracht daarna namens de commissie van comptabili teit een schriftelijk rapport uit van liet, boekenonderzoek bij den penning meester, daaruit bleek, dat de commis sie alles nauwkeurig in orde had be vonden en zij adviseerden mitsdien de algemeene vergadering de voorge legde rekening en verantwoording over 1922 aldus goed te keuren en den

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1