Fulco van iern No. 48 Zaterdag 1 December. De Kroonprins ais banneling van Wieringen. F EUILLETOISr. Een profetie voor 1924. Honing koopen is een vertrouwenszaak. De rijwielbelasting. Veel is er de laatste weken gesproken en geschreven over den Kroonprins aldus vangt Wéekpraatje in de Msb. aan. Na vijf jaren ballingschap, na negen jaren afwezigheid, is deze jonge man man, keizerszoon en huisvader, naar zijn rouw en kinderen wedergekeerd. Er is veel gesproken en geschreven over dezen mensch, wien het noodlot van zijn roeping geen bitterheid heeft gespaard, en hoe weinig was er onder al deze woorden dat een klank had van warm-menschelijke sympathie. En toch, wat een aangrijpende tra gedie heeft zich in dit jonge leven afgespeld, dat in zijn opgang zooveel schittering beloofde. Wij bladeren nog eens terug in de «Mémoires" van hem, die eens de Kroonprins Wilhelm heette. Vijfjaren geleden, na de emotievolle reis naar de Hollandsche grens, werd hij naar Wieringen verbannen. WieringenHet eiland Wieringen Voor het eerst in mijn leven hoor ik den naam. En kan mij daarbij niets voorstellen, niets denken. »En nu, terwijl ik deze herinnering schrijf, woon ik bijna drie jaar op dit kleine plekje vasten grond in de zee. In den stormachtigen nacht op de bijna lekke boot had men tevergeefs getracht het onzichtbare eiland te bereiken. In den morgen werd de reis andermaal ondernomen, en tegen den middag was men op hel eiland In de haven vele menschen, men- schen van het eiland, die stil en wan trouwig deze merkwaardige inkwar tiering aanstaren, praatgrage reporters uit de geheele wereld en handige foto grafen. Als een zeldzaam dier, dat nu gelukkig gevangen is, voel ik mij. In een stokouden wagen stellig den besten, die op het eiland te vinden is gaat de reis verder naarhetdorp Oosterland. Naar traan en oud leer ruikt het in de eerwaarde rommelkast. Nu nog, als ik de oogen dicht doe en aan deze reis denk, ruik ik de lucht. Voor de kleine, erg uitgewoonde pastorie worden wij uitgelaten. Kaal en leeg is alles. Een paar oude, kaduke meubelen. rommel En daar tusschen als spoken, kou en eenzaamheid. Buiten voor het huis draait de' ge brekkige kar steunend en krakend om eu slingert weg door de modder in den mist. ThuisBij deze gedachte wordt mij de keel dichtgeschroefd. Dagen en weken, zoo donker zoo loodzwaar, dat zij bijna niet te dragen zijn. Als een gevangene, geminachte, be weegt men zich in dezen kleinen kring van menschen, die somber, schuw wegkijkend, als men ze passeert, die nieuwsgierig soms een blik wagen, uit half-gesloten oogen. Ik ben de bloedzuiger en kindermoordenaar. De burgemeester Peereboom heeft de handen vol om deze'opgewonden zielen te kalmeeren." ....»Het is avond en nog eens weer ben ik gegaan langs de stille wegen, zonder menschen, daar buiten tusschen de drassige stukken wei, waar over de wind veegt. In schemer en donker. Geen mensch, geen menschelijk geluid. Alleen de wind van overzee, die tegen Daarenboven had Fulco, daar hij met een scherpzinnig verstand was bedeeld, van al hetgeen opmerkings waardig was partij getrokken, en van die reis die vruchten ingezameld die bij zoovele anderen verloren gingen. De overtocht was in het begin zeer gelukkig, en werd door schoon weder begunstigd. Het schip vloog met de snelheid van een vogel over den uit- gestrekten waterspiegel, en toen men in de verte, de Venetiaansche kust, als een stip in het oog kreeg, dcon men zich met recht verblijden, weldra vas ten voet aan wal te zullen zetten. Er lieerschte dan ook onder de reizigers en onder het scheepsvolk een vroolijke, vriendschappelijken toon, die zelfs hier en daar tot vertrouwelijkheid overging terwijl het oog waar het ook staarde, zich overal door vergenoegde gezichten omringd zag. Nog eenige uren als de wind goed blijft, had de kapitein ge zegd, en wij zijn in behouden haven, maar de stuurman had zijn meester door een wenk, die alleen door hem werd opgemerkt, te verstaan gegeven, dat hij van een geheel ander gevoelen was. En inderdaad had dan ook de kapitein, weinig tijds daarna de ge legenheid het meerder doorzicht van mij opdringt en mij door de kleeren beet pakt. liet moet spoedig voorjaar worden. Vier maanden ben ik nu hier..." Overal boven mij, wijd in het rond, de eeuwig fonkelende sterren, dezelfde, die boven Duitschland staan. En dieper aan den horizont van den vallenden nacht, gieten de vuurtorens van den oever en van Texel hun stralenbundels uit over de Zuiderzee. «Onrustig wachtend staat mijn kame raad aan de kleine deur van het hek om het tuintje, tot ik terug kom. Ben ik zoolang weggebleven «Nu zit ik in deze kleine kamer van mijn pastorie. De petroleumlamp brandt walmt, stinkt een beetje en in de ijzere kachel glimt een zielig vuurtje. Geen geluid verstoort de stilte. Alleen dit eeuwige waaien over de groote eenzaamheid van het slapende eiland. Vier maanden «Wanneer ik aan de eerste maanden hier op dit eiland denk neen, ook met den besten wil »to make the best of it" was er niet veel van te maken wantrouwen en terughoudendheid bij allen, de visschers en de boeren en de winkeliers in Oosterland. in Hip- polytushoef en in Den Oever. Een schuw op zij gaan wanneer men hen langs kwam. »De Kroonprins" en dal betee- kende«deze Boche" de moorde naar van Verdun de vrouwengek. Wat da Entente met behulp van haar leugenpers en haar agenten er vier jaar lang bij deze goede menschen had ingehamerd. zat stevig. Daarbij geen mogelijkheid met hen eens te praten over al dezen onzin. In .een kwartier, dat nauwernood verwarmd en verlicht kon worden, want deze ijzeren kachel tjes doen het niet en onze beroemde eene lamp die walmt en kan ook alleen branden als er petroleum is. Zoo kruipt men, wanneer het even donker is, in bed en ligt ei slapeloos en pijnigt zich weer met hetzelfde en wordt half gek bij het tobben over dit zoeken «Hoe is het dan gekomen? En waar ligt de schuld en hoe zou men het beter hebben kunnen doen Neen, dit alles is beter geworden, dragelijker. De menschen op het eiland weten nu, dat ik niets uitstaande heb met al deze lasterpraatjes, die men over mij heeft uitgestrooid, en hun wantrouwen is geweken. Zij komen mij nu vrij tegemoet met hun eenvou diger!, natuurlijken aard. Ieder groet vriendelijk en de meesten steken hun hand naar mij uit. Ook word ik hier en daar uitgenoodigd en dan zit ik in deze nette kamer en probeer mijn Hol landsche taalkunst.... »Ik heb het verlangen naar mijn land, mijn vrouw, mijn kinderen. Dik wijls overvalt mij het gevoel, dooreen toevallig uitgesproken woord een her innering, een portret. Onlangs, toen ik op een avond de viool voor den dag haalde om wat te spelen, ging het eenvoudig niet, zoo plotseling overviel het mij. En dan des nachts. De vens ters staan wijd open en men hoort het verre ruischen van de zee'[en vaak het dolfe rumoer en loeien van de dieren op de wei. Bij Heinrich Heine staat ergens: »Denk ich an Döutschland in der Nacht, bin ich urn meinen Schlaf gebracht." Keizerin Augusta is op Doorn ge storven. »Ik heb een langen stillen nacht doorgebracht 'jTaan de baar van mijn geliefde moeder, voor den laatsten zijn stuurman op rechten prijs te stel len. De lucht tot dusverre zoo helder en doorschijnend, begon zich met don kere wolken te bedekken, en de zee die zwarte kleur aan te nemen, die een storm voorspelt. In de verte hoorde men reeds een geluid aan het geraas des donders gelijk, dat bij tusschen- poozen herhaald, in het hart der schepe lingen een gevoel opwekte, dat hen waarschuwde, dat hen een dreigend gevaar boven het hoofd hing. De kapitein zag den stuurman met vragen de blikken aan, en deze hield zijn oog voortdurend op een zwarte wolk ge vestigd, die met de snelheid des blik sems scheen te naderen. De kapitein, zijner onkunde bewust, gaf het bevel aan den stuurman over, en plaatste zich aan het roer. De laatstgenoemde nam nu den roeper in handen, verzocht de reizigers zich naar beneden te be geven, en wees de matrozen hunne posten aan. Elk een wachtte met een van angst kloppend hart, het uitbarsten van den storm af. Eensklaps werd nu echter alles stilmen hoorde het ge luid der zeevogels, die hunne onheil spellende kreten aanhieven, en het gedruisch der golven, die schuimend tegen de wanden van het schip klots ten. Maar ook slechts een oogenblik duurde die schrikverwekkende stilte, toen op eenmaal het schip een vreese- lijken schok ontving, en verscheidene reizigers in de Kajuit gezeten door el kander tuimelden. De wind stak nu met hevigheid op en loeide zoo verschrikkelijk en brul lend, dat men den stuurman, die zijne keer alleen, met. haar, gewaakt bij de doode. »Ik heb haar op de reis naar het Vaderland uitgeleide gedaan tot het station Maarn en tlaarna ben ik teruggekeerd naar mijn eiland. «Dat zijn dagen geweest van de diepste melancholie.... Vijf lange jaren zijn op Wieringen voorbijgegaan. »Zij, die toen mij hier ontvingen met diep wantrouwen, met terughoudend heid en protest, zijn reeds lang vienden van mij geworden, die mij deelgenoot maken van hun kleine en groote vreugden en zorg, wier eenvoudig, oprecht en rechtvaardig karakter mji de eenzaamheid gemakkelijk hebben gemaakt door vele bewijzen van trouwe genegenheid. En toch, wat mij het Nederlandsche volk ook heeft gegeven in zijn gast vrijheid hoezeer de stilte en de af zondering van 't eiland mijn misschien dieper en rijper inzicht gaven, het Duitsche vaderland heb ik geen oogen blik daardoor kunnen vergeten. De oude liefde tot en liet verlangen naar het vaderland en zijn meest verwan te menschen, zijn even sterk in mij als ooit te voren." Nu, na vijf jaren, is de banneling naar zijn vaderland, de huisvader naar zijn vrouw en kinderen, waarvan de jongslen hem amper als vader hebben gekend, wedergekeerd. Wie zou het hem misgunnen Als er schuld was in dit leven, is de boete dan niet zwaar genoeg ge weeste. Een jaar geleden publiceerde de »New York World" een voorspelling voor 1923, afkomstig van «professor Raymond" te Parijs. Er werd zonder de minste dubbelzinnigheid of omhaal de bezetting van de Roer in voorspeld, de vulkanische uitbarsting in Italië, de aardbeving in Japan, de dictatuur in Duitschland, de verandering van staatshoofd in de Ver. Staten, de onge looflijke stabilisatie van de Oostenrijk- sche kroon, enz. En wat zegt deze profeet omtrent 1924 Ziehier «Te beginnen in 1924 en gedurende minstens 25 jaar zullen de Duitschers hun schulden betalen, niet alleen in •natura, maar ook in geld. De Fran- schen zullen geleidelijk hun troepen van dc Roer terugtrekken, waar ze tegen het einde van 1924 geen man meer zullen hebben slaan. Het volgend jaar wordt ook de Rijnprovincie een autonome republiek. In Duitschland zal de dictatuur goede tijden beleven. Er zullen energieke financieele her vormingen worden doorgevoerd. Verscheidene neutrale landen zullen Duitschland financieel steunen en in 1925 zal ook Frankrijk er toe willen overgaan een leening aan Duitschland te vergemakkelijken. Beieren zal zich van het Rijk losmaken, maar vermoe delijk eerst in 1925. De Wittelsbachers komen er voor 1930 weer aan het be wind. Beieren zal op goeden voet met Oostenrijk verkeeren, maar zich met dat land niet vereenigen. De- ex-keizer komt niet weer op den troon. De kroon prins heeft in het geheel geen politieke toekomst. Er is van Duitschland geen revanche oorlog te vreezen.^Integendeel zal er in 1930 en vooral in 1938, toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland plaats vinden. Polen, beschermd door Frankrijk en Tsjecho-Slowakije, heeft een mooie toe komst. In Italië zal Mussolini do goede verstandhouding tusschen den H. Stoel bevelen met krachtige stem gaf niet meer kon liooren. Hemelhoog verhie ven zich de golven, en lieten den gapenden afgrond zien, die zij bedekten. Het wrakke schip werd op eene vreese- lijke wijze geslingerd, en dook somtijds met den voorsteven zoo diep in het water, dat het roer hoegenaamd geen dienst kon bewijzen. De groote mast en fokkemast waren, reeds dadelijk als spinrag afgebroken en over boord geworpen, en de manschap had met levensgevaar de bijl moeten grijpen, om het touwwerk stuk te hakken, daar men door het stoeten van het schip vreesde, een lek te zullen bekomen en dan alle hoop op redding verloren was. Dit vermoeden bleek weldra waarheid te bevatten, toen een der matrozen met doodsbleek gelaat het bericht bracht, dal het water met geweld binnendrong, en er bijna aan geen stoppen van het lek te denken viel. Bij dit ongeluk voegde zich nog een tweede dat nog erger was, en hierin bestond dat men het roer geen meester kon blijven, en het schip in blinde vaart de noodlottige kust naderde, die met banken en klippen als bezaaid was. De uitgeputte manschap, die zich slechts met moeite meer kon staande houden, werd nu door de reizigers afgelost, die met vernieuwden moed en kracht aan het werk togen, en door onophoudelijk pompen, het schip zoo veel mogelijk poogden te verlichten. Men zag intusschen dat al die in spanning onvoldoende was, dat het water, ondanks het aanhoudend pom pen bleef toenemen, en dat weldra het en Slaat herstellen. Tegen het voor jaar zal er een groot complot tegen bet staatshoofd ontdekt worden. Een logermachl, die tegen hol. facisme wordt georganiseerd, zal worden verslagen. Binnen drie jaar zal Mussolini ontslag nemen. In Spanje komt een revolutie, die den troon aan hef wankelen brengt. Maar eerst later zal koning Alfonso naar Engeland vluchten, om zich de noodzaak van een definitieve afstand van den troon te besparen. Alsdan zal de republiek worden uitgeroepen. In de Ver. Staten zal president Coolidge herkozen worden. De «drogen" en de republikeinen zullen winnen. Maar in 1928 of 1929 komen de democraten weer aan de macht. Er zal een heftige strijd gevoerd worden tegen de Amerikaansche interventie voor het herstel der Europeesche financiën. Toch zal die reeds in 1925 plaats vinden, ten behoeve van Duitschland, Oosten rijk, Hongarije, Italië en Griekenland. Val de kwestie der inlorgeallieerde schulden betreft, die zal langs com- mercieeien weg binnen acht of tien jaar worden opgelost. Rusland zal in 1924 toelating tot den Volkenbond verzoeken. De bolsjewis tische voormannen zullen voordeelige contracten afsluiten met Duitschland en Engeland. Frankrijk zal zich daar afkeerig van beloonen, Maar een plot selinge ommekeer in de Russische regeering zal de bourgeoisie in dat land weer aan het bewind brengen. De Fransch-Engelsche Entente wordt in het geheel niet bedreigd. Toch zullen in 1929 de betrekkingen tusschen En geland en Duitschland nauwer worden: en ook zal in dat jaar Lloyd George opnieuw een groote rol spelen, terwijl Curzon en Baldwin heen gaan. Enge land zal in inflatie zijn heil zoeken, hetgeen echter geen verzachtenden invloed op de werkloosheid ten gevolge zal hebben integendeel. Binnen een aantal jaren zal Engeland door een Fransch Italiaansch Russisch Duitsch bloc verslagen worden. Het zal dan bovendien al zijn koloniën verliezen. Tusschen 1942 en 1946 komt er oor log tusschen Japan en de Ver. Staten. Laastgenoemd land zal verliezen. Eindelijk Frankrijk. De Fransche franc gaat lot het voorjaar omlaag dan zullen de Londensche en New- Yorksche markten francs koopen en loopt dit betaalmiddel op. Poincaré zal nog minstens het geheele jaar 1924 aan het bewind blijven. De verkiezin gen zullen een nog wat meer rechts georiënteerde Kamer dan de huidige opleveren. Aan het eind van zijn man daat zal Millerand geen candidaat meer zijn. Poincaré wordt dan weer president van de Fransche republiek. Tusschen 1928 en 1932 komt Briand op zijn premierplaats terug. Ten slotte, zoo besloot de Parijsche profeet, voorspel ik voor 1924 aardbe vingen, den dood van twee zeer beken de Fransche staatslieden, moorden op twee roode Russische leiders, den plotselingen dood van een buitenland- schen gezant, die Frankrijk onophou delijk veel schade doel.... En laten wij nu maar eens afwachten.... Waartoe dient echte honing? hij voedt, hij behoedt. Natuurhoning voedt niet alleen.goed- koop, maar ook uitmuntend. Honing gaat geheel in het bloed over, kan weliswaar geen vleesch of eieren vervangen, maar zijn voedings effect is per kilo zeer hoog en daarom willen wij hem in'zijn overoude rech ten herstellen en hem verheffen, want ranke vaartuig onder dien last zou ten gronde gaan. De stuurman die geen oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest had verloren, gaf nu bevel de sloepen in zee te brengen, aan welk bevel zoo goed mogelijk voldaan werd. Hij zelf bestuurde al de bewegingen, waakte voor eene te groote overhaas ting, die bij zulke gelegenheden over het algemeen heerscht, en zoo nood lottig is, en verliet het laatst van allen het zinkende schip. Het was hoog tijd, want weldra zag men het sierlijke vaartuig met al hetgeen het bevatte in de diepte wegzinken. Intusschen lagen vele schepelingen half bewusteloos, in de boot uitgestrekt, waarover de stuur man het bevel voerde. Fulco en Waller hadden elk een roeispaan gegrepen, en roeiden zoo goed het hunne vermoeide krachten toelieten, voort. Zoo had men reeds een groot eind afgelegd, en menig maal op het punt gestaan door de golven verzwolgen te zullen worden, toen men op eenigen afstand de kust ontdekte, die zich met hare kale en steile oevers aan het oog vertoonde. De stuurman echter goed met de kust bekend wist maar al te wel, dat indien zijn vaartuig op een der rotsen stootte, die zich ver in zee uitstrekten, de bemanning dan reddeloos verloren was. Hij deed dus zijn best, om van de kust af te houden, en de boot eene andere richting te geven, maar zijne pogingen werden door de woedende zee en den hevigen wind verijdeld. Pijlsnel gleed het vaartuig immer voorwaarts, en ten speelbal der golven werd het met onstuimigheid naar het de honing mag vrij naast, zooal niet boven de beste voedings- en genotmid delen staan. Gewone suiker wordt tegenwoordig in zulke groote massa's gebruikt dat men daaruit zou kunnen afleiden, dat de suiker een goed voedinsmiddel is. Rietsuiker is als zoo danig onverteerbaar. In de maag opge nomen moet de rietsuiker, ook de beetwortelsuiker, eerst door de maag sappen scheikundig veranderd worden (geinverleerd) d.i. in twee suikersoorten gesplitst worden, n.l. in vruchten en druivensuiker. De laatstgenoemde suikers kunnen door het bloed opgenomen worden en alzoo het lichaam voeden. Bij het ge bruik van zetmeelsoorten, heeft dezelfde scheikundige werking plaats onder invloed der verteeringsappen. Geheel anders is dit bij honing. Deze bestaat reeds van natura uit vruchten en druivensuiker en wordt zonder verdere omzetting van maag of andere organen rechtstreeks in het bloed opgenomen, zonder iets noemens waardigs achter te laten. Binnenkort is, naar de »N. R. Ct." mededeelt, de indiening te verwachten van de reeds in uitzicht gestelde rijwielbelasting. Per rijwiel zal drie gulden per jaar moeten worden betaald, waarvoor men, ten bewijze, dat de be taling geschied is, een plaatje aan de fiets bevestigd krijgt. Ambtenaren van de belasting zullen gerechtigd zijn, wielrijders, wier fiets niet van zulk 'een plaatje voorzien is, aan te houden en hel verschuldigde direct bij den ontvanger te laten voldoen. Rijwielen in gebruik bij openbare diensten, als posterijen, politie, enz., zijn van belasting vrijgesteld. Ook zal geen belasting worden geheven van kinderfietsen, welke als speelgoed kun nen worden aangemerkt. Minister Colijn berekent, dat onge veer een millioen rijwielen onder deze belasting zullen vallen. Ingezonden Mededeellngen Sleept gtf U iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug? Bij duizenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nier kwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan wor den. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd, omdat zij zich zoo onge merkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak ver denkt En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze ge zond. Voortdurende rugpijn is een waarschuwing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeidheid, zenuw achtigheid en duizeligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemakkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. J uist het feit. dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a fl.75 per doos. 41 heillooze strand gezweept. In het mid den der branding gekomen, werd het onder een vreeselijk geraas uit elkan der geslagenmen hoorde een luiden hartverscheurenden gil, die echter in den storm verloren ging en alles was afgeloopen. Walter, die reeds te voren het onheil voorzien had, en meesterlijk de zwem kunst verstond, had terstond zijne maatregelen beraamd, en zijn meester geen oogenblik uit het oog verloren. Toen de boot verbrijzeld werd, had hij zich aan zijn vriend vastgeklemd, en hem gebeden geen moed te verliezen. Fulco, die door de groote inspanning, die verscheidene uren geduurd had, geheel verzwakt was, deed veel moeite, om tegen het woedende element, te kampen. Telkens werden beiden echter terug geslagen, en Fulco geraakte zoo uitgeput, dat hij bijna in wezenloozen toestand geraakte. Ook Walter's reuzen krachten spoeden ten einde, en deze gevoelde voor het eerst eene bevreesd heid, die hem geheel onbekend was. Hij vermande zich echter, riep nog maals al zijne krachten te hulp, en eindelijk mocht het hem gelukken, na vele kneuzingen en wonden bekomen te hebben, de branding door te worste len, en met zijnen dierbaren last, bijna stervend het strand Ie bereiken. Hier zonk hij in elkander, én gaf geen blijk van leven meer. Vervolg zie Eerste Blad.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5