JSEF& Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. SL3^a£i' Tweede blad Lourdes Bernadette. Sorteeren. verpakken en veilen van FRUIT- en De Hanzebank te Utrecht Zaterdag 10 November 19%3 44e Jaargang No 48 Ar"KXKWAR^AaJ' ADVEKTENTH.N voor het buitenland ment groote reductie- (bijvooruitbetaling)! 1,30 Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNOKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 afzonder!, nummers 5 c. Aan de rede, die door den Heer Mr. L. Niemöller, secretaris van het Cen traal Bureau der Veilingsorganisatie werd gehouden ter gelegenheid van de verpakkings- en sorteerw edstrijd te Ven ray op Zondag 21 October, ont- leenen wij het volgende «De kwestie van de sorteering en verpakking, aldus ving Mr. Niemöller zijn rede aan, wordt van hoe langer hoe meer belang, sinds de aanplantin gen van fruit in Limburg, in de Be tuwe en Zeeland zich enorm hebben uitgebreid en straks, en zelfs nu reeds, de vraag moet worden beantwoord waar voor dat meerdere fruit een af zet te vinden is. Deze vraag komt te meer naar voren, waar in alle landen een streven zich openbaart om, wat de land- en tuin- bouwvoortbrengselen betreft, zich zoo veel mogelijk onafhankelijk van het buitenland te maken. Zoo wees bijv. de Engelsche Minister van Landbouw in zijn openingsrede ter gelegenheid van de groote fruitten- toonstelling, verleden jaar October te Londen gehouden, er op, dat de fruit teelt behoorde tot een der voornaam ste takken van cultuur; niet alleen verschafte de fruitteelt werk aan een groot aantal arbeiders (hetgeen in deze tijden van algemeene werkeloosheid een zeer voorname factor is), maar er is bovendien een groote dosis studie en kennis noodig, om de fruitteelt te beoefenen; en waar fruit bovendien een hoogst noodzakelijk onderdeel voor de menschelijke voeding is, daar zeide de Minister van meening te zijn, een meerder gebruik van fruit met al zijn krachten te moeten aanwakkeren. Let terlijk zeide de Minister daarop het volgende Ik zal er al mijn best voor doen, dat de fruitteelt in Engeland zooveel mogelijk wordt uitgebreid, op dat wij zoo weinig noodig hebben van vreemde landen." Wie wel eens op de Londensche groenten- en fruitmarkten is geweest, weet, welke ernorme hoeveelheden fruit de Engelsche koloniën (Canada, Zuid- Afrika en Australië) dagelijks op de Engelsche markten brengen. Om u een beeld te geven, welke ko lossale massa's fruit de Engelsche markt kan opnemen, behoef ik U slechts mede te deelen, dat in de drie laatste jaren in Engeland werden ingevoerd ongeveer 225.000.000 kilo appelen per jaar, terwijl de invoer van peren in 1920 bedroeg: 32i/* millioen K. G. in 1921 bedroeg37i/f en in 1922 bedroegruim 50 millioen K.G., zoodat de invoer van peren in twee jaar tijds met 50 pet. is toegeno men. Van deze enorme massa's leverde Nederland slechts een heel klein ge deelte. Terwijl de totale invoer van appelen in Engeland, gelijk ik zoojuist 5 Naar huis gekomen, legt zij hel weer in zijn wiegje. Zij luistert; zij hoort het kind rustig ademhalen dat geeft moed. Zij, roept haren man, ook hij vindt het kind in een rustigen slaap. Het kind sliep rustig tot den volgen den morgen, maar de moeder sliep geen oogenblik. Zij zat bij het wiegje en luisterde en zag naar haren lieveling. In den morgen werd het kind wakker verlangde voedsel en, na gegeten te hebben, wilde het uit zijn wiegje op staan. De moeder kon echter aan de genezing niet gelooven en geheel den dag bleef het kind in zijn wiegje. Den volgenden dag moesten de ouders naar buiten bij hun terugkomst vinden zij het kind door de kamer heen en weer loopen. Sprakeloos van vreugde vouwen zij de kleine handjes van het kind en uit hunne dankbare harten stijgt een gebed op tot den troon van de moeder der barmhartig heid. Het kind groeide op in gezondheid en kracht en bij de plechtige processie der wonderbaar genezenen op den 23 Augustus van het jubeljaar 1908 opende Justinus Bouhohorls als vaandrig den stoet. zeide, ongeveer 225 millioen K.G. be droeg, zoowel in 1921 als in 1922, leverde Nederland daarvan slechts 7 millioen K.G. in 1921 en nog'geen 4i/« millioen K.G. in"1922. Van de 37i/s millioen K.G. peren, die in 1921 in Engeland werden ingevoerd kwam 2i/2 millioen K.G. uit Nederland; van de 50 millioen K. G., die in 1922 in Engeland werden geimporleerd, lever de Nederland er 3i/i millioen K.G. Uit deze cijfers blijkt, dat Engeland ten aanzien van fruit nog bijna geheel op invoer uit het buitenland is aange wezen en dat dus in afzienbaren tijd geen vrees behoeft te bestaan, dat voor Hollandsch fruit geen afzet in Enge land meer f zou te vinden zijn. Maar uit deze cijfers blijkt tevens, tegen welke ongehoorde massa's ons fruit op de Engelsche markten heeft te e<m- curreeren. Wat toch beteekenen onze 4i/a millioen K.G. appelen tegen de 220 millioen kilo's, die uit andere landen naar Engeland worden gezon den Uit deze cijfers blijkt tevens, dal door de Nederlandsche kweekers van fruit alles in het werk zal moeten worden gesteld om het betrekkelijk kleine afzetgebied, dat zij op het oogenblik in Engeland hebben, te be houden en uit te breiden. Door de groote fruitproduceerende landen als Canada, Zuid Afrika en Australië, wordt alles in het werk ge steld om voor hun fruit de alleenheer schappij op de Engelsche- en zoo mo gelijk ook op de Scandinavische mark ten te verkrijgen. In Canada is zelfs bij de wet vast gesteld, hoe het voor uitvoer bestemde fruit moet zijn gesorteerd en in welke maat van kist het moet zijn verpakt; fruit, dat niet aan de wettelijke regels voldoet, wordt gebrandmerkt en mag niet worden geëxporteerd. En algemeen is het oordeel in Canada, dat deze wet er een is van de meest noodzakelijke, meest verstandige landbouwwetgeving. Ook in Zuid-Afrika en in Australië bestaan dergelijke wettelijke bepalingen en zij zijn den fruitkweekers aldaar zeer ten goede gekomen. Maar met deze voorschriften is men nog niet tevreden. Op het oogenblik wordt in de Engelsche hoofdstad een conferentie gehouden, waaraan alle ministers der verschillende Engelsche koloniën deelnemen; en een der voor naamste punten, die deze conferentie te hespreken heeft, is de vraag, of niet voorkeursrechten zullen worden inge steld, ten behoeve der land- en tuin- bouwvoortbrengselen der Engelsche ko loniën; dit beteekent, dat, indien Enge land bijv. op den invoer van appelen een zeker invoerrecht gaat heffen, dat dan voor de appelen, die uit de Engel sche koloniën komen, slechts het halve invoerrecht zal worden geheven; de appelen uit de Engelsche koloniën ge nieten dan dus een voorkeursrecht. Zelfs heeft de eerste Minister van Australië, de heer Bruce, op de confe rentie in een uitvoerige rede de nood zakelijkheid betoogd, dat Engeland de aanvoeren uit het buitenland gaat «regelen" en in bepaalde gevallen ver bieden. Hij drong aan op de benoeming eener commissie, die de volgende drie XIX. Sedert den laatsten der veertien dagen was Bernadette nog dikwijls naar de grot gegaan, maar eerst den 24 Maart vernam zij in haar binnenste weer die stem, welke haar met onweerstaanbare macht daarheen riep. In den vroegen morgen van O. L. Vr. Boodschap ging zij naar die haar zoo dierbare plaats. Zij was vol blijden moed en vol verlangen, want sedert twintig dagen had zij de verschijning niet meer gezien. Zij haastte zich en toch... bij hare aankomst is de Vrouwe reeds daar en verwacht haar. «Nadat ik haar over alles gesproken had, wat mijn hart bewoog," zeide het kind, «nam ik mijn rozenhoedje. Maar onder het gebed drong zich voortdurend de wensch bij mij op om haar naam te vragen. Ik was echter bang haar met mijn voortdurend vragen lastig te vallen, te meer wijl mijn verzoek altijd onbeantwoord bleef. Toch dwong mij iets mijn voornemen te volvoeren. Zooals vroeger neigde de verschijning ook nu het hoofd, glimlachte maar antwoordde niet" Het kind vroeg ten tweeden male «O, Vrouwe, wees zoo goed mij te zeggen, wie gij zijt en hoe gij heet." De Verschijning scheen nog meer te stralen en nog inniger vreugde te ge nieten, maar het antwoord bleef uit. Bernadette hield aan en sprak ten derden male de woorden »0, Vrouwe, wees zoo goed mij te zeggen, wie gij zijt en hoe gij heet." punten zou hebben te onderzoeken 1. Hoe kan aan de Engelsche kwee kers hel beste zekerheid worden gegeven voor een behoorlijk be staan 2. Hoe kunnen daarna de producenten in de Engelsche koloniën het beste worden gesteund en aangemoedigd? 3. Hoe kunnen tenslotte de belangen van de Engelsche consumenten hierbij voldoende worden ^geëer biedigd Persoonlijk gaf de Australische Mi nister al vast in overweging een sys teem van invoervergunningen in te voeren, waarbij de Engelsche koloniën natuurlijk ruimschoots, maar de andere landen zoo weinig mogelijk van die vergunningen zouden^vcrkrijgen. Inderdaad werd door de Conferentie te Londen een Commissie benoemd om omtrent deze*punten rapport uitte brengen en al is het niet te verwach ten, dat de ideeën van den Heer Bruce al heel spoedig werkelijkheid zullen worden, toch is de mogelijkheid lang niet uitgesloten, dat zulk een besluit te eeniger tijd eens genomen wordt. Dat een dergelijke maatregel aan onze concurrenten van Canada, Zuid-Arika en Australië een grooten voorsprong zou geven, is duidelijk. Maar ook dim nog behoeven wij de concurrentie niet te vreezen. De kwaliteit van onze appefën en van onze peren is minstens evengoed als die van het Engelsche of Engelsch- köloniale fruit. En wij hebben toch altijd nog het voordeel van een veel korter transport, dat voor ons fruit één dag duurt, maar voor Canada twee weken, voor Californië drie weken, voor Zuid-Afrika zes weken en voor Australië minstens twee maanden. Maar om de concurrentie te kunnen volhouden zal ons fruit dan ook aan dezelfde eischen moeten voldoen als het fruit van Engeland en van zijn koloniën. En dit fruit is over het alge meen schitterend, van een superieure kwaliteit, van een nauwkeurige sor teering en een uitstekende verpakking ik zeide het U reeds, dat de Engelsche koloniën wettelijke maatregelen getrof fen hebben om een export van goed fruit te waarborgen. En dat deze wettelijke maatregelen succes hebben, blijkt uit de enorme hoeveelheden, die dagelijks op de Engelsche markten worden verhandeld en die jaarlijks, zooals ik reeds zeide, een totaalbedrag van moer dan 200 millioen Kg. appelen en 50 millioen Kg. peren vormen, die uit de Engel sche koloniën in Engeland worden inge voerd. Maar niet alleen tegen het fruit der Engelsche koloniën hebben wij te concurreeren, veel méér nog zullen wij den strijd met de Engelsche fruit kweekers zelf hebben aan te binden. De Engelsche fruitkweekers hebben óók maatregelen genomen om den afzet van hun producten te verbeteren zij hebben niet hel voorbeeld van Canada gevolgd en de wet te hulp ge roepen neen, zij hebben zélf de han den uit de mouwen geslagen en in onderling overleg hoogst gewichtige besluiten genomen. Toen men in Engeland tot het besef De Verschijning scheen zich nog meer in de zalige glorie te verdiepen en als geheel ingenomen met haar ge luk, bleef zij een poosje het stilzwijgen bewaren. Maar eindelijk ontsloot zij hare handen en liet haren rozenkrans uit gouddraad en albasterkoralen op den rechterarm glijden. Toen strekte zij beide handen uit en stond als op de wonderbare medaille, dan vouwde zij deze weer, verhief ze jtot aan de borst en met een gevoel van de innig ste dankbaarheid de oogen ten hemel verheffend sprak zij met bevende stem «Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis." Na deze woorden verdween zij en het kind stond gelijk de overigen voor eene ruwe rots. Maar het geheim der grot was nu geopenbaard. De kleine herderin echter hoorde deze woorden «Onbevlekte Ontvange nis" voor de eerste inaal en ze niet begrijpende moest zij zich alle moeite geven om ze te onthouden «Ik herhaalde die woorden over den geheelen weg," zeide zij, om ze niet te vergeten en tot in de pastorie zeide ik bij eiken stap: «Onbevlekte Ontvan genis," omdat ik aan M. pastoor de woorden der Verschijning wilde over brengen, ten einde de kapel te doen bouwen. Zij trof den pastoor voor de kerk. Deze had reeds door andere vernomen, dat de Verschijning haar naam had geopenbaardhij ontving daarom Ber nadette met de vraag «Is hot dus de allerzaligste Maagd, kwam, welke enorme vorderingen het Amerikaansche fruit op de Engelsche markten maakte, doordat de winkeliers bij voorkeur Amerikaansche fruit kochten, omdat zij zeker waren daar mede zelden of nooit bedrogen te worden, zijn de Engelsche fruitkwee kers zich gaan afvragen, of ook in Engeland niet iets in die richting gedaan moest worden. Met medewer king van het Engelsche Ministerie van Landbouw is toen door den Bond van Engelsche kweekers een schema samengesteld voor de sorteering van appelen naar kwaliteit en grootte een standaardfust werd ingevoerd en een handelsmerk aangenomen. Dit handels merk mag door ieder lid van den Bond worden gebruikt, mits zijn producten volgens de vastgestelde regels zijn ge sorteerd en in hel standaadfust verpakt. Misbruik van hel handelsmerk is straf baar volgens de gewone wetgeving. Deze Engelsche methode is ook voor ons de aangewezen weg. Niet door wettelijke voorschriften, dus van boven af, maar door propaganda, dus van onder op, moet de verbetering komen. Wij Nederlanders kunnen het Ameri kaansche systeem van dwang niet volgen. In Amerika zijn nu eenmaal de omstandigheden anders dan in ons dierbaar vaderlandontwikkeling van de fruitteelt scheen dèèr alleen moge lijk bij coöperatieven afzet en met ingrijpen der Regeering. Voor ons is de aangewezen weg die welke in Engeland is gevolgd, name lijk de weg der propaganda. En het is de dure* plicht der Orga nisaties en op de allereerste plaats der Veilingsvereenigingen, deze propaganda voor een goede^sorteering en verpak king te voeren. Daarom zijn de eerste schreden in deze richting, die gezet zijn door de Verpakkings- en Sorteerwedstrijden te Beek in 1921 en te Roermond verleden jaar, door alle weidenkenden zoo toe gejuicht en het Bestuur der Provin ciale Veilingsorganisatie van Limburg verdient zeer zeker een woord van hulde, dat het deze wedstrijden permanent heeft gemaakt en, niettegen staande de groote moeilijkheden ten gevolge van den minder goeden fruit oogst, toch ook dit jaar weer zulk een verpakkings- en sorteerwedstrijd heeft georganiseerd. Slot zie Eerste Blad. Het rapport van een deskundige, den heer J. W. Lucas, accontant te Am sterdam Ter griffie der Utrechtsche Arrondis- sements-rechtbank is gedeponeerd het rapport van den deskundige, den heer J. W. Lucas, accoutant te Amsterdam, die in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de N. V. «De Hanzebank" te Utrecht, zoomede naar den toestand van de N.V. «De Hanze-Spaarbank", eveneens gevestigd te Utrecht. Wij ontleenen aan dat rapport het volgende Het verlies op fondsen ad f 110.501 is in hoofdzaak te wijten aan het die gij ziet?" «Ik geloof het niet, mijnheer pastoor, het is de Onbevlekte Ontvangenis." De pastoor verbleekte bij die woor den en met bevende stem sprak hij «Wie heeft u dat woord gezegd?" «De Vrouwe." «Hebt gij het vroeger nooit gehoord «Neen, mijnheer pastoor «Ga ik moet alleen y zijnKom morgen na de h. Mis terug." En Bernadette ging. De pastoor ech ter was nu nog meer van de waarheid en de echtheid der verschijningen overtuigd. Eens had hij verlangd, dat de Vrouwe haren naam zou openbaren en door een wonder zou bewijzen, dat deze naam haar toekwam. En Maria stuurt aan haren dienaar een arm on geletterd kind, zij geeft haar naam te kennen anders niets en de pas toor is overtuigd. XX. Zestienmaal was de onbevlekte Moedermaagd aan Bernadette versche nen. Nog tweemaal zou zij haar uitver koren kind bezoeken. Woensdag na Paschen, den 7 April, verscneen Maria haar weer en bij deze gelegenheid had dezelfde wonderbare ebeurlenis plaats, die zich al meer an eens herhaald had. Bernadette bad knielend den rozen krans, dien zij in de linkerhand, ter wijl zij met de rechter eene brandende kaars vasthield. Toen de hl. Maagd haar verscheen, geraakte zij bij den aanblik harer onbevlekte schoonheid waardeloos worden van f 100.000 aan- deelen in de Steenfabriek te Nuth. Verliezen van resp. f 390.055 en f 627.938 zijn geleden op speculaties in valuta's door de bijkantoren te Heerlen en te Vaals. In den loop van 1919 bleek aan de hoofddirectie dat, zoowel de beheerders der bijkantoren te Heerlen als te Vaals op schromelijke wijze de belangen dei bank hadden verwaarloosd. De boekhouding was grootendeoL niet bijgehouden en de chaos in de administratie zoodanig, dat de hoofd directie kon schrijven «een dergelijke regeling vindt men nog niet bij een voddenkoopman." Er bleken credieten te zijn verleenc tot meerdere honderdduizenden guldens op Marken, terwijl voor dekking nie» gezorgd was. Het kantoor te Vaals hat een tekort in kas van f 257.542. Er is getracht op te lossen hoe het mogelijk was, dal de Centrale directie niet spoe diger de wantoestanden te Heerlen er Vaals heeft bemerkt. De oorzaak moe.: in hoofdzaak worden gezocht in der toestand, welke op de Centrale ontstaan is toen in begin 1919 de correspondent schappen tot zelfstandige bijkantorei werden gepromoveerd. De later samengestelde rekening courant met het bijkantoor Heerlen heeft aangetoond, dat van 1 April tol 30 Juni 1919 het debetsaldo van da kantoor bij de Centrale steeg var f 400.000 tot f 1.387.000 of met bijna 1 millioen gulden. In die drie maanden had een omzet van 5 millioen gulden in hoofdzaak valuta-transacties plaat' gehad. Heeft de boekhouding der centrale door den toestand welke daarin heersch te, niet op het gevaar, gewezen, hei spreekt van zelf dat de Centrale Direc tie geen voldoend dagelijksch toezich heeft gehouden op de disponeeringen van het bijkantoor. Immers hpt in Heerlen méér vastleggen van 1 millioen gulden mocht haar ook zonder boek houding niet onbekend blijven, ter! wijl het niet inzenden derwekelijksche verantwooidingsstaten door het bijkan toor tot groote voorzichtigheid har moeten stemmen. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijs vertering en verstopping vindt gij ir Foster's Maagpillen. Zij zijn het zach werkende laxeermiddel, waaraan ieder een nu en dan behoefte heeft. Zij staai de natuur bij, en het gebruik er vat wordt geen gewoonte. Prijs per fiacöi van vijftig versuikerde pillen t'0,65. apotheken en drogistzaken. li Sombere vooruitzichten voor Japan. Japan, thans door de aardbeving zo ontzettend geteisterd, is een der we nige landen, waar de Kath. Missi slechts zeer langzaam vorderinge: maakt. De oorzaken van dezen geringe vooruitgang kan men aldus samcr vatten aan den eenen kant is de .li pansche geesteswereld voor het Chri: tendom een moeilijk te verovere; stelling en aan den anderen kantbezi de Kath. Missie over de geheele lini veel te weinig offensieve kracht. in geestvervoering onwillekeu rij vouwde zij de handen en verhief z uit eerbied omhoog tot aan het eind der hrande kaars. De vlam speelde"*! tusschen hare vingers, schoot erbovei uit en werd door den wind heen ei weer bewogen, zoodat zij de huid aai raakte, zonder echter eenig letsel t veroorzaken. Alom riep men: «Maar zij brandt zich." Dokter Dozous sloeg het kind nauw lettend gade. Verwonderd trok hij zijl horloge uit en kon dit vreemde vei schijnsel nu een kwartier lang gade slaan. Plotseling liep een lichte rillinj over het lichaam van Bernadette. Har< gelaatstrekken namen den gewonei vorm aan de verschijning had opge houden. De dokter greep nu hare ham maar hij kon daaraan hoegenaauu niets waarnemen. Hij bracht nu d brandende kaars meermalen onder di linkerhand van Bernadette, die telkens haastig terugtrok met de\v«>or den »U brandt mij." XXI. De Commissaris van politie en d procureur des Keizers hadden, zooal wij boven zagen, Bernadette op Zondo, den 21 Februari, ondervraagd en haa willen overhalen niet meer naar d grot te gaan. Toen het kind echte ondanks de vermaningen en de be dreigingen toch weer daarheen gegaai was, dacht hij, dat het door de arm ouders daartoe .uit baatzuchtige bedoe lingen was opgestookt en hij liet he huis zorgvuldig bewaken. Maar hi

Peel en Maas | 1923 | | pagina 7