franco^per^posst t Weekblad voor VENUAY, H011ST en Omstreken. tsrJ'" Het begin van Duitschland's einde. Fuico van Bern Provinciaal Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen EETJIELETOISr. Oe grooten worden gespaard Een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer Zaterdag 27 October 1923 44e Jaargang No 43 PEEL EN MAAS voor het buitenland 7 Advertentién bij abonne. ifiXhliumm^a'sc0 Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VHNRAT. Tel. No. 51 gro° e re ucl,<:' Zaterdag ,20 October j.l. is wel een noodlottige dag geweest in de geschie- van Duilschland. Op dien dag hief de Rijksregeering den steun, aan het Roergebied op. De regeering is wanhopig en weet niet welke maatregelen te treffen nu Poincaré directe onderhandelingen heeft afgewezen. De industrieelen zullen drie maanden lang herstelkolen voor eigen rekening afleveren. Het Rijk zal de aldus voorgeschoten bedragen naderhand terugbetalen.... in dien het er nog ooit toe in staal zal worden. Overal in het land breken icderen dag weer nieuwe onlusten uit welke veroorzaakt zijn door de krankzinnige prijzen der levensmiddelen. Dienzelfden dag ook terwijl de crisis met Beieren reeds tot een for meel opstandige daad van dezen slaat legen het Rijk leidde werd deRijn- landsche republiek uitgeroepen. De Frei Rheinland-partij staat aan hot hoofd der afscheidingsbeweging waaraan behalve nog de Rheinische Yolksvereinigung van Dorten, ook de Fransche en Belgische bezettingstroepen schijnen mede te helpen. Tot nog toe blijft de toestand in de kersversch uitgeroepen republiek rustig. Men kan zelfs zeggen dat het volk de gebeurtenissen met een doodsch fata lisme ondergaat terwijl velen te ken nen geven niets anders te verlangen dan levensmiddelen en werk, en ver lost te worden van de Mark. De separatisten troepen zijn reeds op gerukt naar de andere steden in het Rijnland. In velen waren zij welkom in Munchen-Gladbaeh werden zij op geweervuur onthaald. De nieuwe regeering heeft met meer succes dan tot heden met haar troepen kon gebeuren, het Rijnland met bekend makingen overstroomd welke als volgt luiden Eindelijk is de tijd daar, dat Rijn land zich bevrijden kan van het Pruisische juk. De Pruisische regeering is afgezet. Thans breekt een tijd van vrede en rust aan voor het Rijnland- schc volk. In vrede en vriendschap willen wij met de omliggende volken leven. Gedaan is het met de Pruisische methode." Op een ander groot manifest wordt de bevolking mededeeling gedaan, dat elke tegenstand Legen de nieuwe regee ring met de wapenen onderdrukt zal worden. »De nieuwe regeering", staat daarin, »zal voor arbeid zorgen en ook levensmiddelen zullen voldoende be schikbaar gesteld worden. Plunderingen en ordeverstoringen zijn streng ver. 22 Dagelijks werd het overwicht grooler dat Heilsberg op zijn meester verkreeg, en deze volgde bijne werktuigelijk de dwaze grillen van zijn gunsteling op. Van hoeveel omvang ook de macht van Hensberg was, toch gevoelde hij zich diep ongelukkig. Met nijdige oogen be schouwde hij den rijkdom van anderen en met bitterheid herdacht hij hoe ook eenmaal zijn vader meester van uitge strekte bezittingen geweest was. De zucht naar schatten werd met den dag levendiger, en kende weldra geene grenzen meer. Op het gebied van Her man, had hij zich ingsgelijks aan knevelarijen schuldig gemaakt, die echter door zijn meester zeer euvel waren opgenomen, en nogthanswist hij zijne zaak zoo goed te verdedigen, dat het recht immer aan zijne zijde bleef. Ilij zag echter in, dat om zijn meester geheel aan zich te onderwerpen, hij hem in zijne strikken moest verwar ren, en hem tot eene daad moest trachten te verleiden, die met zijne eer als edelman en zijn plichten als Chris ten geheel in strijd was. Het toeval om dit helsche plan te volvoeren, diende hem uitmuntend. Eene zuster van Herman was eenige jaren geleden, tegen den zin harer boden." De proclamaties zijn geteekend door den heer Deckers en Dr. Guthardt, een Akensch geneesheer. Duitschland vertoont op het oogen- blik nog slechts den aanblik van één groote ineenstorting waarbij het gevaar onder de puinen bedolven te worden, tot 't uiteenvallen der Republiek rnoet leiden. De verhouding tusschen Berlijn en Munchen is nog geenszins verbeterd en het ziet er eerder naar uit dat Beieren slechts het meest gunstige oogenblik afwacht om zonder veel kleerscheuren den chaos te ontvluch ten. Met 't uitvaardigen over en weer van proclamaties traenten beide partijen stemming te maken. Zoo heeft de chef van de Rijksweer, generaal von Seeckt zich tot het leger gericht waarbij hij verklaarde dat de maatregel der Beiersche regeering 'n ingrijpen beteeken t in de militaire leiding, dal legen de grondwet is ge richt. Wie dit bevel der Beiersche regeering opvolgt, schendt zijn aan het rijk afgelegd en eed. Hij spoort de Beiersche divisies aan, hun aan het rijk afgelegden eed trouw te blijven en zich onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de bevelen van den chef van het legerbestuur. De generaal voegt eraan toe, dat hij zich van de trouw aan het rijk van alle andere deelen van het leger overtuigd acht. De Beiersche regeering heeft het blijkbaar niet eens noodig geoordeeld op deze laatste proclamatie te antwoor den doch haar eigenlijke bestuurder, de dictator von Kahr, regeert en heerscht te München als ware hij niet slechts een voorlooper der Wittels- bachers doch een lid zelf van dit Huis. En onderwijl groeit het leger der werkeloozen op onrustbarende wijze, vermindert de waarde der Mark, voor zoover daarvan nog sprake kan zijn, ontbreken de levensmiddelen de steen kolen... en de winter staat voor de deur. Somberder dagen heeft Duitschland niet gekend als die welke het thans tracht door te worstelen. Naar aanleiding van een klacht, socialistischen groolschreeuwers nage bouwd, als zouden in Nederland maar aldoor de kleine zware belastingen be talen en de grooten ontzien worden, schrijft de »Limb. Koer." het volgend veelzeggend stuk »Hoe komt hij aan het idee, dat de kleine luyden de zwaarste lasten heb ben te torsen, en zij, die in den oorlog schatten hebben verdiend, bijna niets hebben bij te dragen Heeft hij nooit van de O.W.-belasting gehoord, die 30 procent der gemaakte oorlogswinsten opslokte, ook al werd er later schade op de handelsoperatie geleden Cijfert hij ganschelijk de Vermogens belasting weg Denkt hij niet aan de Personeele Belasting, die voor den midden- en den hoogeren stand uiter aard veel hooger is dan voor de min der gegoeden Vergeet hij de Rijks inkomstenbelasting met hare lage aan- betrekkingeii; met een edelman van Wieringen genaamd, wiens geslacht immer dat der van Heusden vijandig was geweest, in den echt getreden. In plaats dat nu de veele door den heiligen band, die de leden der wederzijdsche familie vereenigde, zou bijgelegd wor den, werd de kloof, die hen scheidde nog grooter, en daar hierbij nog onrust stokers in het spel kwamen, zoo viel er aan geene verzoening te denken, Dit huwelijk waaraan de zegen der ouders ontbrak, was echter zooals men zulks veelal ziet, niet gelukkig. De echtgenoot stierf ten gevolge van een noodlottigen val van zijn paard, onver wachts in het bloeien zijner jaren, werd hij weggerukt en de bedroefde gade had de smart, hem voor wien zij alles opgeofferd, en die haar des mor gens nog vol vuur en levenslust ver laten had, nog dezelfden dag koud en levenloos het kasteel te zien binnen dragen. Na dit verschrikkelijk ongeluk was de arme vrouw in een droefgeestigheid vervallen, die zij zelfs op het gezicht van haren lieven Hendrik, een kleine, aanvallige knaap, niet overwinnen kon en slechts weinige jaren nadat de echt genoot was ten grave gedaald werd op nieuw het graf ontsloten, om de stof felijke overblijfsels der liefhebbende gade aan de zijde van den te vroeg ontslapen man te doen nederzinken. Op eene behendige wijze wist Hens- berg van deze omstandigheid ter be reiking van zijn doel partij te trekken. Hij wees zijn meester op de uitge strekte bezittingen, die nu aan een slagen in de onderste rangen en hare geweldige progressie, die op de hooge en allerhoogste inkomens tot de helft, ja driekwart toe van het jaarlijksch revenu inslókt? Weel hij niet, dat deze maatstaf ook bijv. geldt voor de beta ling van schoolgeld, zoodat voor het zelfde onderwijs, in dezelfde school klasse verstrekt, de een voor zijn kinderen f3, de onder f30, een derde f300 betaalt. Laat men toch de dwaze idee niet verspreiden, die van socialistische zijde pleegt te worden voorgepraat, dat de Nederlandsche Staal de kleinen belast en de grooten verlichtOok met de Grondbelasting, de Successie en andere heffingen weet hij de bezitters heusch wel te vinden. Indien dit niet het geval ware, hoe zou het dan te verklaren zijn, dat builenlandsche werklieden zoo gaarne naar Nederland komen, en Nederlandsche kapitalisten hun toe vlucht in het buitenland gaan zoeken De heffing op de hooge inkomsten in Nederland is nu reeds van dien aard, dat ook de geringste verzwaring een verderen uittocht van kapitaal naar het buitenland zou veroorzaken. Wat die dragers nog helpen meebetalen, zal dan door de kleineren meer moeten worden opgebracht. Meenen ze daardoor beter te worden? Wat gaal er gebeuren, als het kapi taal ons land ontvliedt, en onderne mingen en bedrijven niet meer over genoegzame bedrijfsfondsen gaan be schikken Natuurlijk dat de werkgele genheid inkrimpt, en er meerdere duizenden arbeiders en bedienden (laten we dit woord bezigen ter onder scheiding van de beambteu in open baren dienst) met hunne gezinnen.... niet met 10 of 20 procent gekort wor den dit is voor velen hunner reeds geschied inaar geheel broodeloos worden en ten algemeenen laste komen der belastingschuldigen, waarbij ook de ambtenaren hun aandeel zullen hebben bij te dragen. We geven deze aanteekeningen niet als een pleidooi voor de meer gegoeden maar om te doen zien, hoe de werke lijke toestand is, en hoe het eco.nomisch samenstel van dien aard is, dat de druk, dien men op een bepaald punt legt, zich indirect weer over de heele linie verplaatst." Dr. D. M. Hoogland, veearts te Breu- kelen, meent een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer te hebben gevon den. Hij heeft een aantal personen uitgenoodigd tot bijwoning van een demonstratie van zijn geneesmiddel, o.w. de heer A. van Wijnen, voorzitter van den bond van Kaasproducenten te Gouda. Aan diens verslag in hetweek- blad De Producent ontleenen wij het volgende "Voorop inoet worden gesteld, dat dr. Hoogland geen voorbehoed-, maar een geneesmiddel demonstreerde. Volgens zijn mededeeling voor den aanvang der proef zou zijn behandeling bestaan in# knaap zouden vervallen, die uit zulk een gebaat huwelijk was voortgesproten. Hij beweerde dat niemand meer recht op die goederen bezat, dan Herman, daar zij de bruidschat zijner zuster hadden uitgemaakt, en hij achtte het eene gewetenszaak, den ridder hierop opmerkzaam te maken, daar hij zijne kinderen toch niet ten voordeele van een bastaard, zoo noemde hij den on- gelukkigen wees, mocht benadeelen. Herman merkte hem wel op, dat die goederen zijne zuster bij erfenis waren ten deel gevallen, dat zij deze op reeds jeugdigen leeftijd van een Tante, die eene bijzondere voorliefde voor haar koesterde, in vrijen eigen dom ontvangen had, en dat hij dus geen recht bezat, zich deze eigendun kelijk toe te eigenen. Maar de sluwe verleider had op dien tegenstand en op Herman's zwak karakter gerekend, en hij was er bijna zeker van dat zijne genomene maatregelen geen lan gen wederstand zouden ontmoeten; Hij had zich dan ook niet bedrogen de ridder bezweek eindelijk voor de schoonklinkende bedrogredenen zijns gunstelings, en stemde er in toe den knaap in stilte te laten oplichten, om op die wijze voor altijd van hem ont slagen te worden. Hensberg werd met het ten uitvoer brengen van deze taak belast. De knaap werd nu onder een vreem den naam, door een der vertrouwelin gen van Hensberg, aan zeer behoeftige lieden toevertrouwd, die beloofden den knaap groot te brengen alsof het hun eigen kind ware, en onder eed beloof- ziek maken der dieren door besmetting, om ze daarna door de behandeling in korten tijd door de ziekte heen te hel pen zonder dat er na-gevolgen als kwade pooten en uiers overbleven. De behandeling begon op Zaterdag 22 September met 40 stuks vee. Deze 40 stuks vee waren nauwkeurig ver deeld in koppels van 20 stuks, waarbij er op gelet werd dat dieren in onge veer denzelfden voedingsloestand ver- keerend, met dezelfden melkgift en van denzelfden leeftijd, over de twee groepen gelijkelijk werden verdeeld. Alle dieren waren vóór de besmetting gezond. Het geheel stond onder onpartijdig dagelijks toezicht, n.l. onder dat van dr. H. 't Hoen in Utrecht, terwijl alle veeartsen uit de omgeving waren uit genoodigd en aan die uitnoodiging gevolg hadden gegeven, terwijl dr. Van Leeuwen, uit Utrecht, ook verschillen de malen op het terrein, was te zien. Op bovenvermelden Zaterdag werden alle dieren besmet door in den tand- loozen rand wondjes te maken, waarin smetstof (vocht uit blaren van zieke dieren) werd gebracht. Voor en tijdens de proefneming werden alle dieren ge wogen en werd de melkgift opgenomen, zoodat nauwkeurig de invloed der ziekte op gewicht en melk kon worden vastgesteld. Het resultaat daarvan is in een verzamelstaatje vastgelegd. Maandag waren de meeste dieren reeds ziek: zij werden direct behandeld, althans 20 ervan. De overige 20 dien den als controledieren en werden dus daarvan uitgesloten. Om echter de proef in alle opzichten juist te doen zijn, werden deze later nog behandeld met de middelen, die aan icderen vee arts bekend zijn en die zoo hier en daar toepassing vinden. De behande ling bestaat in inspuiten, ingeven en de pooten smeren, alles naar een vast systeem. Dinsdag en Woensdag waren de dieren flink ziek. Niet onvermeld mag blijven, dat het weer die dagen al zeer ongunstig was. De omgeving van de plaatsen, waar de dieren telkens moes ten worden vastgezet, zoowel voor de behandeling als voor de controle was dra een ware modderpoel, waarin de zieke dieren stonden rond te ploeteren Voeg daarbij herhaalde stortbuien, dan laat zich een en ander indenken. De kwestie van de vermindering der melk gift houdt onomstootelijk verband met zulke omstandigheden. Gezonde dieren in zoo'n omgeving, onrustig gemaakt door het vele 'grijpen enz. zouden er onder hebben geleden, wat zich wel het meest demonstreert in de melk gift. Uit de resultaten der controle vol gens het genoemde verzamelstaatje blijkt, dat de gewichtsafneming zoowel als de vermindering der melkgift bij de opneming na een week^bij de be handelde dieren veel geringer was dan bij de niet behandelde; speciaal bij de jongere* dieren komt dit tol uiting. Hierbij dient vooral opgemerkt te worden, zegt de heer Van Wijnen, dat bij zulk een kleine melkgift in dezen tijd van het jaar en bij de boven reeds vermelde ongunstige omstandigheden het oordeelen hierover wel heel moei den nimmer, nog aan het kind zei ven nog aan anderen te laten blijken, dat zij zijne ouders niet waren. Hetgeen die behoeftige lieden daaren boven lot stilzwijgendheid noopte was de klinkende munt die hun werd ter liand gesteld, en de belofte dat jaar lijks, die som, indien men over hen tevreden was, op dezelfden dag aan hun zou uitbetaald worden. De blijdschap, die deze lieden over dit onverwachte geluk smaakten, en de vreugde van Hensberg over het welgelukken zijner pogingen, was echter van korten duur. Slechts korten tijd verbleef het kind in de armoedige stulp; en was op zekeren dag spoorloos verdwenen. Men deed in het geheim de nauwkeurigste nasporingen maar alles was vruchteloos, de knaap werd niet weder gevonden. Twee en twintig jaren waren reeds sedert dal tijdstip verloopen, en daar men in al dien tijd niéts meer van hem vernomen, en daardoor te recht vermoedde, dat de wees zeker, op de een of andere wijze den dood gevonden had, zoo had Her man in dat tijdsverloop al hoewel zijn schuldig geweten zich luid deed hooren, de goederen als zijn eigendom aange slagen, en het stilzwijgen van Hens berg, met eene groote som gelds en met de opoffering van de rust zijns gewetens gekocht. Van dat oogenblik af, waarop Her man de medeplichtige van Hensberg was geworden, werd de laatste steeds stouter in zijne eischen, en de kwel geest, die zijn meester onophoudelijk vervolgde. Herman gevoelde intusschen lijk is. Bij versche koeien in het voor jaar zou dit veel beter tot haar recht komen. Op Dinsdag 2 October had het vast stellen der eindconclussie ulaats. Als leek laat de heer Van Wijnen het oordeel na 't nauwgezet onderzoek in bek en tusschen de klauwen van de behandelde en de niet-behandelde dieren door de aanwezige veeartsen, aan die heeren. Stuk voor stuk zijn zij nage zien en men mag daarover van hen wellicht nog een verslag tegemoet zien. Voor een leek op veeartsenijkundig gebied is het algemeen oordeel over de beesten wanneer ze op de vlakke weide los rondloopen, veel meer waard. En dit oordeel was ontegenzegenlijk vrij belangrijk in het voordeel der behan delden. Waren er bij de niel-behandel- den, die gebrekkig liepen, tengevolge van de zieke pooten, bij de behandel den was dit hoegenaamd niet meer te eonstateeren. Bovendien was het alge meen aanzien der koeien frisscher, en gezonder. Men kan zeggen de behan delde dieren zijn er door, terwijl de niet-behandelden nog in het na-stadium der der ziekte zijn, waaruit nog com plicaties kunnen voortkomen. Een bijzonder mooie toevoeging was deze. Tijdens de demonstratie werden er nogjtwee koeien bij gedaan, waar van de eene één en de andere feitelijk vier echte »tongblaarpooten" had. Deze dieren zijn met de middelen bewerkt en het resultaat was prachtig. Beide waren feitelijk na de behandeling van enkele dagen klaar. Eenige verdikking was nog over, welke volgens dr. Hoogland ook ver dwijnen gaat maar kreupel waren de dieren niet meer. De spenen, ook met zalf bewerkt, hielden zich goed. Echter was een ver gelijking niet mogelijk, omdat bij ver gissing ook de controle-dieren er mee behandeld waren geworden. Concludeerend, zegt de heer Van Wijnen, dat het middel van dr. Hoog land niet is wat zoozeer verlangd wordt, nl. een voorbehoedmiddel door inenting zooals bij de vlekziektebestrij- cling. Als geneesmiddel tegen hetmond- zeer en in het algemeen ter bevorde ring van den algemeenen gezondheids toestand van het vee en het sneller verloop der ziekte, schijnt een gunstige uitwerking te hebben. Inzonderheid ten aanzien van het klauwzeer is die gunstige uitwerking duidelijk waar neembaar en beslisterwat dienaan gaande is geconstateerd, belooft veel voor de toekomst. Met belangstelling ziet de heer Van Wijnen dan ook het rapport der technici (de controleerende veeartsen) tegemoet. VENRAY, 27 Oct. 1923. Uitslag der openbare! aanbeste ding van het bouwen eener landbouw- schuur en een boerderij in 't Zwarte Water op Zaterdag 20 October 1923, voor rekening der gemeente Venray. Ingeschreven werd als volgt dat die aanwinst van fortuin, die hem zoo schitterend toegeschenen had, hem geen geluk aanbracht; hij was voort durend aan een hevigen zielestrijd ten prooi, die op zijn karakter zooveel invloed uitoefende, dat zijne goede hoedanigheden geheel op den achter grond geraakten, en hij als het werk tuig van den sluwen Hensberg geen eigen wil meer kende, maar gedwee zich aan al de luimen onderwierp, die zijn booze geest, in den persoon van Hensberg goed vond uit te denken. Verscheidene jaren, jaren van mar teling eii wroeging waren aldus voor Herman voorbij gekropen, toen Hens berg hem op zekeren dag aankondigde, dat hij weldra zijn kasteel zou ver laten, daar hij de betrekking van slotvoogd op het kasteel van Bern ge kregen had. Het spijt mij u te moeten verlaten, had hij er bijgevoegd, maar ik blijf steeds in den omtrek, en zulke goede vrienden als wij zijn, mogen immers niet ver van elkander ge scheiden leven. Herman wachtte zich wel de vreugde te laten blijken, die hem innerlijk be zielde, van den boozen man ontslagen te worden, en reeds waande hij zich uit de macht van het ondier gered, dat hem zoolang de scherpte zijner klauwen had doen gevoelen. Wij heb ben echter in de vorige hoofdstukken gezien, hoe zeer hij zich misrekend had, en hoe hij gedwongen werd zijne medewerking, aan een zaak te leenen, die zijne vorige handelwijze nog in snoodheid en gruwzaamheid overtrof. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1