Bascules Tweede blad De Noordpooltocht. Lourdes Bernadette. WasclH en Wringmachines Dr. A. Imkamp Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. L dl llil. en Gemengd Nieuws. A.dvertentiën. Ontvangen zuiver wegende Spreekuur te VENRAY Zaterdag 20 October 1928 44e Jaargang No 42 PEEL EN MAAS abonnementsprijs PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vooruitbetaling) f 1,30 afzonder!, nummers 5 c. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN 1—8 regels 60 ct elke regel meer 71/* ct Advertentiën bij abonne ment groote reductie. Het verhaal van een opsnjjder. »Zoo, bestaat er nog rolmops vroeg de jachtopziener Hagen, toen den schoolmeester Dalsum er een gebracht werd, »dan moet ik altijd denken aan de onaangenaamste oogenblikken van mijn leven 1" «Onaangename oogenblikken was de verbaasde vraag van den kleermaker Vlekker, die eveneens aan de stamtafel zat, »wat is u dan wel overkomen »Nu komen er weer wat leugens," bromde de schoolmeester, die reeds menigmaal den jachtopziener met zijn ongeloovigheid geërgerd had. »Als het niet om de andere heeren was, vertelde ik niets," antwoordde Hagen. »Kom, verhaal het ons maar," ver zocht de kleermaker, »wij zullen alles gelobven." »Ja, vertel op", lieten ook de ande ren zich hooren. »Hé kellner, breng mij dan ook een rolmops, dan kan ik mijn geheugen daardoor wat opfrisschen." En toen de rolmops voor hem stond, keek de jachtopziener er nadenkend naar en zeide«Zoo'n rolmops herin nert mij aan mijn Noordpooltocht." »U wilt ons toch niet wijsmaken, dat u een Noordpooltocht heeft mede gemaakt*?" vroeg de schoolmeester, »nu houdt toch alles op." »Er houdt niets op," zei Hagen be- leedigd, »wat beteekent tegenwoordig een Noordpooltocht? Heele gezelschap pen gaan jaarlijks zoo'n reis naar de Noordpool maken." »De Noordkaap, niet de Noordpool," wierp de meester tegen. »Dat zal zoover niet van elkaar afliggen. Maar gelooven jullie mij niet dan kun je het eenvoudig aan Nansen vragen, als iemand van u tenminste wel eens van hem heeft gehoord, die zal ieder oogenblik toestemmen, dat ik zijn Noordpooltocht heb medegemaakt." »En als wat dan vroeg de school meester. »Als wat? Als jager natuurlijk, en het zou hem slecht zijn bekomen, als ik er niet bij was geweest, de geheele expeditie zou verhongerd zijn en Nan sen er bij." »Dat kan goed worden," mopperde de meester weer. «Had Nansen dan geen Laplander en Zweed als jager medegenomen Zoo iels heb ik toch gelezen." «Die Laplander kan een ander zijn geweest, maar die Zweed was ik dan. Maar als u mij nu telkens in de reden valt, vertel ik liever niet meer «Laat onze vriend toch uitspreken," zei de kleermaker. »U bederft ons plezier lieelemaal." «Nu vooruit dan, omdat u Vlekker is. Den geheelen tocht kan ik niet vertellen, dan had ik dag en nacht en nog acht dagen noodig. Maar toen wij »Als gij van God komt" herhaalt het kind, «treed dan nader". Maar ziende, hoe schoon de Vrouwe is en hoe slechts liefde en goedheid luit hare oogen spreekt, kan zij de volgende woorden, die men haar had voorgezegd, niet over hare lippen bren gen. Die woorden «komt gij van den jduivel, ga dan heen" komen haar te [afschuwelijk voor. Wederom valt het [kind op zijne knieën en begint opnieuw liet rozenhoedje te bidden. Na dit ge bed verdween de Verschijning. Toen de kinderen de verandering in bet gelaat van Bernadette hadden "Waargenomen, verschrokken zij ten zeerste. Zij begrepen er niets van en fiepen »0als Bernadette maar niet sterft." Op dat oogenblik kwam vrouw Nicolau voorbij, die ook niet wetend, wat er met het kind gebeurd was, haar zoon ging roepen. Deze kwam een spotlach om de lippen, maar Bernadette .ziende week hij achteruit van verbazing en beschouwde haar eenige oogenblik ken. «Nooit heeft mij iets zóó getroffen', ;Zeide hij later dikwijls, «hel kwam mij schipbreuk hadden geleden en ons in een ijshol hadden gered..." «Schipbreuk?" onderbrak hem de meester, «en Nansen is met zijn schip «Fram" weer terug gekomen." «Omdat wij dat weer in elkaar heb ben getimmerd en gelijmd. Zoodra het weer wat warmer was", onderrichtte Hagen«Toen hebben wij eerst schip breuk geleden, tusschen twee ijsbergen en heb ik alles moeten achterlaten, behalve mijn leven, mijn geweer en een massa patronen, die ik door mijn tegenwoordigheid van geest nog had gered. Daar op het land was het gru welijk koud, en gevroren heeft het, gevroren Gelukkig dat wij een ijsgrot vonden om ons in te warmen en te dekken tegen de gure winden. Ik ben toen direct op stap gegaan en heb toen allerlei gedierte geschoten, zooals ijsberen, zeehonden, poolhazen en muscusossen in dien tijd zijn de ande ren gaan visschen en zij hebben veel stokvisch, inktvisch, haringen en van deze dingen," daarbij wees hij op zijn bord, «gevangen, want het was daar een zeer goed vischwater. Het vleesch hebben wij gegeten en van de pelzen maakten wij warme kleedingstukken De kleermaker Vlekker keek hem belangstellend aan en een vraag brandde hem op de lippen, die verband hield met zijn vak. Hij vroeg dan ook «Maar waarde heer, waar kreeg u dan de naalden vandaan?" «Naalden, wat naalden antwoord de Hagen, «wij hadden geen naalden noodig, wij hebben den boel in elkaar getimmerd, zooals je met laarzen doet." «Hadt u dan spijkers? vroeg de on verbeterlijke meester. «Ik dacht dat alles gezonken was bij de schipbreuk." «Natuurlijk hadden wij geen spijkers, mijnheer, maar houten pinnen," gromde de jachtopziener. «Houten pinnen?? Waar haalde u dan het hout vandaan «Ik als jachtopziener zal toch zeker wel verstand van bosch en hout heb ben «Best mogelijk, maar zoo hoog in 't Noorden groeit geheel geen hout meer, 't is daarvoor veel te koud Hagen keek een oogenblik verbluft voor zich, zag op zijn bord. terwijl, zijne trekken een onbezorgde uitdruk king aan namen, en het houten pin netje waarmede de rolmops te zamen gehouden was, tusschen duim en wijs vinger nemende, toonde hij dat aan zijn toehoorders en voegde hen triompheerend toe«Ziet U, mijnehee- ren, als hout voor die pinnen, gebruik ten wij eenvoudig dat van de rolmop- sen." f Daarna stond het gezelschap op en verwijderde zich, doör zooveel vernuft overstelpt. De gestolen fiets. Iemand te Rotterdam liet in de ves tibule van een kantoorpand zijn rijwiel een oogenblik achter, om binnen zijn zaken af te handelen. Terugkomende ontdekte hij, dat een zwijntjesjager de gelegenheid had waargenomen met zijn fiets er vandoor te gaan. De be voor, als was ik geheel onwaardig om dit kind aan te raken." Maar op aandringen zijner moeder leidde hij Bernadette zachtkens naar den molen, waar deze tot zich kwam. De kinderen waren intusschen de stad ingeloopen en hadden overal het nieuws verteld. Ook moeder Soubirous hoorde ervan en terstond liep zij zeer opgewonden en met een roede gewa pend den molen binnen roepend Wat gij zotWilt gij ons dan be spottelijk maken bij al degenen, die ons kennen Ik zal je die malle kuns ten wel afleeren," en zij sloeg naar haar kind. Vrouw Nicolau trad echter tusschenbeide «Maar wat doet gij? Wat heeft dat kind dan misdaan Ik zag haar op hare knieën liggen en nooit zal ik dezen aanblik vergeten men zou ge zegd hebben, dat het een engel van den hemel was." V. Vrouw Soubirous hield nu Bernadette drie of vier dagen thuis. In Lourdes begon men de woorden van het kind ernstig op te nemen en men vroeg zich af, wie toch die Vrouwe mocht zijn. Zou het misschien eene arme ziel zijn, die in het vagevuur lijdend H. Missen verzocht Misschien de ziel van de uitstekende, alom be minde praefecte der in Lourdes bloeien de Congregatie, die eerst korten tijd geleden overleden was? Het waren vooral twee voorname vrouwen uit de stad, die gaarne antwoord hadden ge stolene loopt naar het naaste politie bureau en doet aangifte van dezen diefstal. Terneergeslagen gaat hij naar huis en vertelt zijn huisgenooten zijn pech. Terwijl hij er nog over spreekt, komt de knecht van zijn rijwielher steller de gestolen fiets brengen, met de laconieke boodschap «Als het u belieft, de band is weer gerapeerd." Verbluft staat de bestolene zijn dier baar karretje en den fietsenmaker aan te staren, lltj voelt naar zijn hoofd en vraagt zich af of hij misschien gek geworden is. De rijwielhersteller kan hem gelukkig van dezen waan ge nezen. Wat blijkt? Eeu uurtje geleden bezorgde iemand het rijwiel, met de boodschap, den band hiervan te repareeren. De hande laar herkent direct 't karretje van zijn cliënt en zegt: «In orde hoor, over een half uurije zal ik het weer bij den heer X bezorgen." Achteraf herinnerde de handelaar zich het verblufte gezicht van den be zorger van 't rijwiel, die zich maar niet meer heeft laten zien. Generaal-Scliarenslüper. Te Seattele (Ver. Staten) loopt een scharenslijper de huizen af, die één der hoogste carrières in 'Rusland ach ter den rug heeft. Het is namelijk niemand minder dan generaal Rydzewski, eertijds behoord hebbende tot de lijfwacht van den Russischen tsaar en ook onder den bekenden Russischen admiraal gediend hebbend. Het messen- en scharenslijpen moet den ex-generaal een goed bestaan op leveren. Het is nu eenmaal voor een Amerikaan een aantrekkelijk iets om zijn mes of schaar, al is zoo'n snij- of knipwerktuig nog zoo scherp, ook eens te laten slijpen door een ex-generaal. Het Politieseliandaal te Batavia. Het «Bat. Nbl." van 14 September meldt nog de volgende bijzonderheden Wat betreft den stand van het onder zoek te Batavia, kunnen wij mededeelen, dat het boekonderzoek door den accoun tantsdienst heeft aangetoond, dat vóór 1922 reeds een bedrag van f165.000 aan onbetaald gebleven tractementen door den ex-hoofdkommies van politie zijn achtergehouden en na dien tijd zooals reeds gemeld werdnog f100.000. Dit is dan tot 1 Juli van dit jaar. Wat betreft het afloopende kwartaal, hier van is natuurlijk nog geen verant woording ingediend. Opdracht is reeds verstrekt om hiermede iemand te be lasten, die ex officio de verantwoording- zal moeten opmaken. Vermeld dient nog te worden, dat de verantwoordingen van den hoofdcom missaris van politie steeds door tus- schenkoinst van tien resident aan het departement van BinnenlandschBestuur opgezonden worden. De mandaten ech ter kreeg het hoofd der politie altijd rechtstreeks van het departement. Con trole op de verantwoordingsstukken ten residentickanlore was door de laatste omstandigheid niet mogelijk. Hierdoor is ook verklaarbaar, dat de fraudes ge durende zoo gcruimen tijd gepleegd konden worden, zonder dal er iels aan het licht kwam. Zooals wij hierboven zeiden, is hel had op deze vraag. Haar kon moeder Soubirous het verzoek Bernadette met haar naar de grot te sturen niet goed afslaan. Ook hoopte zi j, dat haar doch tertje door oen volgend bezoek van zijnen kinderlijken waan zou worden genezen. «Vraag aan die Vrouwe, wie zij is en wat zij verlangt," zeiden de twee dames, «laat het u goed uitleggen, of liever laat het u opschrijven, opdat wij volle zekerheid hebben haar goed te begrijpen." Donderdag 18 Februari na de II. Mis van half 6 begaven zij zich op weg. Zij hadden papier medegenomen. Daar echter het kanaal, dat den molen dreef, weer zijn vrijen loop had kon men den weg van vroeger over het eiland, niet nemen, maar moest het gezelschap langs den heuvel op klimmen en vervolgens over steile afbrokkelende paden over de rotsen naar de grot afdalen. De twee vrouwen waren angstig en volgden slechts langzaam den gevaarlijken weg. ter wijl Bernadette voorging alsof een onzichtbare hand haar veilig en ge makkelijk over alles heen leidde. Op den heuveltop aangekomen, liet zij, hoewel zwak van gestel en aan asthma lijdend, geen spoor van afmatting blijken en met dezelfde zekerheid ging zij den gevaarlijken weg naar beneden. Zij kwam daarom vroeger bij de grot aan. Aanstonds werpt zij zich op hare knieën neder en op het oogenblik, dat de twee vrouwen daar aankomen, slaakt zij een gilhet welbekende licht en de stralenkrans schittert in de onderzoek inzake de onbetaald geble ven tractementen thans afgeloopen. Daarmede is echter, zooals men wel begrijpen zal, slechts een klein onder deel van het omvangrijke onderzoek beëindigd. Het onderzoek naar de ver dere administratieve aangelegenheden zullen nog heel wat tijd in beslag ne men. Te verwachten is, dat deze ad ministratie wel geheel gereorganiseerd zal worden. De snelle uitgroei van het politie wezen, waardoor de leiders met allerlei werkzaamheden overkropt werden, is wel een der voornaamste oorzaken dat aan de inrichting van de administra tie en de controle daarop niet de noodige zorg besteed kon worden. Welke treuri- fe gevolgen dit hebben kon, is thans ewezen. Omtrent de houding, die van Rossem bij het voortgezette verhoor aannam, werd ons medegedeeld, dat deze hoe langer hoe minder sympathiek wordt. Was hij onmiddellijk'na de ontdekking van de door hem gepleegde malversaties uiterst ter neer geslagen, langzamer hand schijnt hij zijn oude zelfvertrou wen te herwinnen, wellicht steunend op de overtuiging, dat hij nog een heel kapitaal achter zich heeft. Want door de beslaglegging op zijn eigendommen hier ter stede is slechts een klein deel van zijn «vermogen" voor hem verloren gegaan. Men heeft echter goede hoop door verdere beslag leggingen «onder derden" zoo lang zamerhand alles te achterhalen. Ook is er dadelijk werk van ge maakt om op de villa, welke hij zich te 's-Gravenhage deed bouwen en an dere bezittingen van hem in Holland beslag te doen leggen. De houding van Kelder is die van iemand die in wanhoop verkeert. Hij blijft steeds volhouden, wat hij reeds verklaart heeft, n.l. dat hij wel geld van Chineezen aangenomen heeft, maar zich nooit aan landsgelden vergrepen heeft. Tot een verdere bekentenis is hij niet te krijgen. Langzamerhand schijnt de eerste in druk, dat hij, Kelder, de kwade geest zou 'zijn geweest, te wijken voor een andere, n.l. dat niemand anders dan de ex-hoofdcommissaris van politie zelf dat was. Zijn slechte invloed moet ook uitge oefend zijn op den bond van hoofd agenten en rechercheurs, toen deze bij den resident en andere autoriteiten een protest indiende tegen het onmiddellijk ontslag van den hoofdrechercheur Liauw Kim Seng die onder van Rossems bescherming zijn kwade practijken uit oefende. Naderhand, toen zij van alles op de hoogte waren, boden-de protestan ten hun excuses aan den ass.-resident aan. De »Ind. Crl." maakt molding van nieuwe frauden bij een anderen tak van Gouvernementsdienst. Bij den B. G. D. heeft namelijk de kommies II. J. P., die reeds ongeveer 26 jaren in dienst is, in de boeken ver- valschingen aangebracht voor wat be treft de administratie van bureaufond sen, terwijl hij zich voorts een bedrag van f 6600, dat bij 's lands kas diende le worden gestort, toeëigende. In totaal verduisterde P. op deze holte en eene stem roept haar toe «Bernadette." «Hier ben ik," zegt het kind, dat in geestvervoering die vlekkelooze schoon heid aanstaart en beeft van geluk en aandoening. De Verschijning beduidt haar nader te treden. De twee vrouwen die op haar toegetreden zijn, fluisteren haar toe «Vraag haar, of zij boos is, dat wij medegekomen zijn, anders zullen wij heengaan". Bernadette werpt een vragende blik op de Verschijning en zegt zich tot de beide vrouwen wendend «Gij kunt blijven," Deze spreken haar zachtkens toe «Daar zij u wenkt, treed nader en vraagt, wie zij is en waarom zij hier komt, of het eene ziel is, die H. Mis sen verlangt voor hare rust. Laat haar op het papier schrijven, wat zij wenscht en beloof haar, dat wij alles zullen doen, wat zij wil en wat voor hare rust noodig is." Het kind neemt het papier en treedt aangemoedigd door den blik van liefde nader «Vrouwe," zegt zij, «indien gij mij iets hebt mede te deelen, wees dan zoo goed op te schrijven, wie gij zijt en wat gij verlangt." De Vrouwe glimlacht over de kin derlijke eenvoudigheid en zij spreekt «Wat ik U te zeggen heb, behoef ik niet op te schrijven; doe mij slechts het genoegen hier. gedurende veertien dagen te komen." «Ik beloof het U," antwoord het kind. wijze circa tien mille, terwijl het onder zoek heeft uitgewezen, dal bij sedert cle laatste maanden van bet vorige jaar daarmee is begonnen. P. heeft een volledige bekentenis af- gelegd. Bij navraag te bevoegder plaatse ver nam het «Bat. Nbl." dat bovenstaand bericht juist is. Slechts het laatstge noemde bedrag van tien mille moet worden teruggebracht tot circa negen mille. Ingezonden Mededeelingen Er zijn twee manieren om uit te maken, of gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke ken teekenen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend lerugkeeren- de hoofdpijn, of. zenuwachtigheid, ver moeidheid en duizeligheid u doen ver moeden, dat gij een nierkwaal hebt. let dan op uw urine. Sla acht op ver schijnselen als de volgende te veel vuldige of te weinige aandrang tot urineeren, te groote of te kleine hoe veelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blijven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlot tig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver beteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rugpijn, duizeligheid, rheu- matische pijnen, zennwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken a f 1,75 per doos. 33 mst en zonder schuifgewioht. Aanbevelend, VENLO. Telef. 283. TANDARTS, Spoorstraat 18. PATERSSTRAAT 27 eiken MAANDAG namiddags van half 3 tot half 6 «En ik" zegt de Verschijning, «beloof, U gelukkig te maken, niet in deze maar in de andere wereld." «Vraag haar," zoo zeggen de twee vrouwen, «of wij U gedurende die veertien dagen mogen vergezellen," Bernadette ziet de Verschijning aan en deze antwoordt «Zij kunnén medekomen, zij en ook anderen. Ik wensch hier veel volk te zien." Na deze woorden verdween de Verschijning. VI. Naar huis teruggekeerd moest Ber nadette aan hare ouders mededeelen, wat zij beloofd had. Deze zagen zich dus in hunne verwachting hun kind weldra ontgoocheld te zien teleurge steld, maar toch durfden zij hun ver bod niet handhaven. Op aanraden eener tante echter wilde de moeder haar kind den volgenden keer zelfvergezel len. Het was Vrijdag 19 Februari, toen men heel vroeg naar de grot ging in gezelschap van eenige personen. Ber nadette knielde neder, maakte het kruisteeken, zooals de Verschijning- haar had geleerd en een oogenblik later scheen de zichtbare wereld voor haar niet meer te bestaan hare ziel was in geestverrukking. «O, mijn God," riep de moeder in haren schrik, «ontruk mij mijn kind toch niet «O, hoe schoon is zij 1" riep een der toeschouwers. In aller oogen stonden tranen van aandoening en men begon in stomme

Peel en Maas | 1923 | | pagina 7