VENL01 Herfst- en. Wtntefsetz®©». g Wollen, Satinet en Cretonne smsfc Dekens. A ffiiii Barnes- en Eindermantels, Jongensjasjes, Dames-Japonnen en Kinderjurken, Blouses, Mantelstoffen, Fluweelen. Astracan en Pluche. I Bijvoegsel van PEEL EN MAAS. Zaterdag 13 October 1923, no. 41. Hiermede berichten wij de ontvangst der complete collectie voor het Zie onze speciale Etalage in nieuwste Flanellen In WOL en SAJET Dames-, lleeren- en Kin der- Tricot en gebreide Ondergoederen Dames- en Kinderkousen, Heerensokken. Groote en voordeelige sorteering <^Schra/e^ Deze collectie munt uit door de zeer voordeelige prijzen en verscheidenheid in modellen. Prima stoffen en keurige afwerking. Speciale etalage van de Groote sorteering. Diverse streepen en ruiten. brengen wij een buitengewone voordeelige aanbieding. Voordeelige prijzen in Enorme sorteering m® Plechtige Intronisatie van het H- Hart-standbeeld te Merselo- Die voordeelige Postcheque- Girodienst en f Vroom Dneanann Vierde men alhier voor een viertal weken vol jubel en blijde geestdrift bet 25-jarig regeeringsjubileum onzer beminde en geëerbiedigde Koningin Woensdag 1.1. was het de dag, waarop alhier op schooner, plechtiger en ver hevener wijze feest gevierd werd, n.l. om hulde te betuigen aan Hem, die de Koning der Koningen is, aan Hem, die is de^Koning van Liefde. Doch dat niet alleen de inwoners van Merselo wilden tevens warme blijken van dank baarheid en genegenheid schenken aan hem, die door Z. D. H. den Bisschop is aangewezen Merselo's bevolking den weg naar den Hemel te toonen, aan onzen dierbaren Rector H. Bloemen. Wel is deze hulde verdiendimmers, de jaren, die onzen Rector in ons midden heeft doorgebracht, heeft hij getoond alles voor allen te zijn, heeft hij steeds iedereen met raad en daad ter zijde gestaan en is hem geene moeite te veel geweest om te werken voor het eeuwig heil der aan zijne ziel zorg toevertrouwde geloovigen. Dat men dit hier begrepen heeft, toonde men zoo spontaan en hartelijk den 26 Maart j.l. toen de Rector onder overgroote blijken van belangstelling zijn zilveren priesterschap in ons midden mocht vieren. Toen heeft onze bevol king den zilveren Jubilaris gehuldigd op een wijze, die paste bij den ernst der Goede Week. Al weigerde de Jubilaris in zijne be scheidenheid ook elk tastbaar bewijs van liefde en aanhankelijkheid, aldra vernam men bij geruchte dat het diens reeds langer stil «gekoesterde wensch was een H. Hart-standbeeld te midden zijner geloovigen opgericht te zien. Nauwelijks was dit onze inwoners ter oore gekomen, of een Comité werd gekozen, dat een vergadering opriep om over dit plan te beraadslagen. En gelijk niet anders te verwachten was, dit voornemen vond algemeene instem- ining. Er werd aanstonds besloten alles m het werk t.e stellen zulk een beeld zoo spoedig mogelijk te bezitten. Hierin was men (en tot billijken prijs, ook al vanwege de valuta misère) spoedi. igd. De uitvoering evenwel zou, door allerlei onvoorziene omstandig heden niet zoo vlug van stapel loopen. Maar ten laatste volgde dan toch de tijdingHet II. Hart-standbeeld zal Dinsdag (2 October) van uit Venlo arriveeren. De dag der plechtige inhul diging was vastgesteld op Woensdag 10 October. En deze dag werd, op ver zoek van den Rector, herschapen tot een waren feestdag. De geheele buurt was ijverig in de weer, bij dag en bij avond, om bij het H. Hart-standbeeld, dat door allen om zijn prachtige uit voering geroemd wordt, en langs den weg, die er van de kerk heenleidt passende versieringen aan te brengen. En ook hierin is men ten volle ge slaagd iedereen was vol lof over datgene, wat in zoo korten tijd was tot stspid gebracht. Zoo naderde dan de dag, door allen met ongeduld verbeid. 's Morgens naderden allen zonder uit zondering als een waardige voorberei ding voor het feest, dat door den dag zou gevierd worden, tot de H. Tafel. Om half 10 had een plechtige Hoogmis plaats, opgedragen door den ZeerEerw. Heer Rector, met assistentie van den ZeerEerw. Zeergel. Paler Dr. W. H. Muijsers en den ZeerEerw. lieer Bloemen pastoor te Maasbree. Onder de Hoogmis hield onze dorpsgenoot, Pater Muijsers, de feestpredikatie, waarin de gewijde redenaar het doel van dit feest uiteenzette, n.l. om op de eerste plaats hulde en dankbaarheid te beloonen aan den ZeerEerw. Heer Rector met diens zilveren Priesterfeest en tevens om Merselo plechtig toe te wijden aan het liefdevol Hart van Jezus. Verder werd den talrijken geloovigen ngetoond, wat een waar vereerder van het H. Hart te verrichten heeft en welke genaden en zegeningen op stoffelijk en geestelijk gebied een min naar van den Liefde-koning te hopen en te verwachten heeft. Deze predika tie maakte op alle toehoorders een diepen indruk en heeft ongetwijfeld allen doen besluiten in alle moeilijk heden en wederwaardigheden des levens hunne toevlucht ie nemen lot het II. Hart, dat zijn zegen beloofd heeft aan allen, die Het met vertrou wen aanroepen. Des namiddags om half 3 had een plechtig Lof plaats, waaronder de Eerw. Pater Ign. Smeels uit Venray den kansel besteeg om allen de be- teekenis der Intronisatie, die zoo aan stonds zou verricht worden, duidelijk te maken. Ook thans weer vulde een talrijk en aandachtig gehoor, ja bijna geheel Merselo onze kerk en werden allen diep ontroerd door de gevoelvolle woorden, tot hen gesproken. Hierna trok men in processie naar het beeld, dat reeds bij den eersten aanblik opden aandachtige toeschouwer een devoten indruk maakt en dat den beeldhouwer Moors uit Kevelaer alle eer aandoet. Het ceremonieel der Intronisatie werd verricht door den ZeerEerw. Heer Rector. Ondertusschen was de lucht, die zich reeds den heelen middag dreigend had laten aanzien, nog meer bewolkt ge worden en stortte een malsch buitje neer. Maar al was het weer zoo drui lerig en guur, de harten klopten warm voor het liefdevolle Hart daar voor hen. Allen baden daarom luide het: Ik geloof in God den Vader, mee, waarna geheel Merselo werd toegewijd aan het H. Hart. Allen, kinderen en ouders, jeugd en ouden van dagen werden nogmaals aangespoord aan het Hart, dat van liefde vooralle menschen brandt, wederliefde te betuigen. Hierna begaf men zich weer kerkwaarts, waar na het bidden voor de overledenen, hel zingen van het Te Deum, eenige lied jes door de schoolkinderen met begelei ding van fanfare en de Benedictie deze feestdag besloten werd. Wij zijn er van verzekerd, dat de dag van Woensdag op alle Merselo- naren een onvergetelijken en onuit- wisbaren indruk zal achterlaten, en dat de daad, toen zoo plechtig gesteld, rijke genaden en zegeningen op alle inwoners van ons Merselo zal doen nederdalen. Dat geve het II. Hart van Jezus, door Merselo zoo plechtig tot Koning uitge roepen Van een rekeninghouder, die zich om zijn saldo of een deel er van aan meldt zal zooveel mogelijk worden na gegaan, of zijn rekening de dispositie, die hij aanvraagt, wettigt. Is dat het geval, dan zal de betrok kene naar een particuliere bankinstel ling worden verwezen, teneinde daar op een promesse geld op te nemen. De Nederlandsche Bank zal, bij gunstig advies van den Girodienst, deze pro- messie honoreeren. Natuurlijk zal deze gang van zaken minder moeilijkheden opleveren, naar mate de rekeninghouder in het alge meen en bij de betrokken bank in het bijzonder solider bekend staat. Nog afgezien daarvan, dat de betrokken bank zelf bij de Nederl. Bank goed aangeschreven moet moet staan Zaken lui zullen er dus allicht meer van kunnen profileeren dan particulieren En wij vreezen, dat juist de kleine rekeninghouder, die ook dringend ver legen kan zitten om zijn tegoed bij den Girodienst, dezen omweg zoo goed als gesloten zal zien. Bovendien zal elke rekeninghouder, die van het Bankcrediet gebruik maakt, rente hebben te betalen over het be drag van helcrediet: een buitenkansje, dat de Girodienst hem verschaft!! Hoe lang zal het duren voor den dienst hervat kan worden, weet men niet te zeggen. De sluiting kan 3, 4, 5 of 6 maanden aanloopen men zal niet weer beginnen voor alles in orde is. We vernemen, dat zij, die den war boel hebben uitgelokt, of veroorzaakt, verantwoordelijk zullen worden gesteld. Bij faillissementsaanvragen van reke ninghouders zal de Rechtbank natuur lijk rekening moeten houden met het tegoed bij den Girodienst; deze dienst zal dus evenals aan de Banken, de inlichtingen vragen in verband met een te verleenen crediet, aan den rech ter opgaaf moeten doen van den wel stand der betrokkenen. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek aan het »IIbld." dat de plannen in zake de wijze, waarop disposities van rekeninghouders tijdens de periode van stilstand van den Bostchèque en Girodienst doorgevoerd zullen worden, nog geheel in het stadium van voor- loopige besprekingen verkeeren, zoodat hel. bovenbedoelde plan, indien het inderdaad ter sprake mocht zijn geko men, in elk geval nog niet als definitief kan worden beschouwd. Een vierjarige scliool. Naar men uit Den Haag aan het Hbl. meldt, loopt in parlementaire kringen hardnekkig het gerucht, dat de regee ring voornemens zou zijn, niet alleen het zevende leerjaar van de lagere school weg te nemen, maar ook om de leerstof van de overige zes leerjaren zoodanig te beperken, en saam te dringen, dat mei een vierjarige lagere school kan worden volstaan. De bedoeling zou dan zijn den leer plicht te doen beginnen met 't achtste jaar. Er wordt wel gedacht aan voor bereidend onderwijs, maar aangezien dit gedurende twee jaar te geven on derwijs dan ook verplichtend moet worden gesteld, zou hiermede de be oogde bezuiniging niet worden verkre gen, zoodat daarover de denkbeelden nog niet rijp schijnen. Door het groot surplus aan leerkrach ten dat ontstaat, zou ook op de op leiding bezuinigd kunnen worden. ruwe huid.Gesprongen handen. Springende lipper». U

Peel en Maas | 1923 | | pagina 6