rrcoT^oï. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i£|£™^a£« Dit moest ge eens iezen Fulco van Bern Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETON SoiTecr- en Verpakkiugswedslrijd van flandelsfruil le Vcuray. Landbouwboekhouden. Zaterdag 18 October 1928 44e Jaargang No 41 PEEL EN A.AS voor het buitenland DlJ ®ö0"ne* afeoXhimmmêfs's'3" Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAT. Tel. No. 51 Allemaal Drankbestrijder Ja, allemaal I Ziezoo, zegt een achtbare stam gast, die graag geregeld 's avonds een pintje bier drinkt of zich 's mor gens de weelde van een «ouwen Bols" permitteert, zio zoo, daar liggen we. En hij die alleen 's Zondags uil kan gaan, wordt kwaad en zegt daar gunnen ze ods dat ook al niet meer. Wat zal bel een »droge" boel wor den Bsdaar wat, lieve vriend, of beter matig uwen heiligen toorn. Juist, daar valt bet me in .- matigheid. Als iemand tot de brandweer behoort, dus brandweerman is, moet bij dau eiken brand blussche 'I Ook in uw fornuis of in de hoogovens Immers neen, alleen daar waar werkelijk •brand1' is. Zoo is het precies mat een drank bestrijder. Iedereen moet drankbe strijder zijn ln dien zin dat bij geen dronkaard' is of op andere wijze de onmatigheid beoefent. Warn iemand kan best in de hoogst mate onmatig zijn, ook al kan men niets aan zoo iemand merken. Iemand die iederen Zondagavond zooveel ol zoo veel potjes bier uit kan, iemand die geregeld, stel b v. iederen dag zoo veel ot zooveel bone's drinkt, ook al is hij niet dronkeo, kan toch onmatig- veel gedronken hebben d w.z. meer dan voor de gezondheid en de beurs goad is. Met drankbestrijder zijn bedoelen we dus matig zijn. De matigheid is een christelijke hoofddeugd en bestaat derhalve, wat den drank be treft, niet alleen in de totale onthou ding daarvan, maar ook in het matig gebruik. Het matig gebruik van welken drank ook, bier, jenever wijn, enz. is dus volstrekt niets ver keerds. We moeten de matigheid derhalve beoefenen, omdat het onmatig ge bruik is een ondeugd, schadelijk is voor het lichaam en de gezondheid, schadelijk is voor het huisgezin en de beurs, en zeer veel onheil kan stichten voor de ziel vaa zich zeiven en anderen. Wat al kwaad van vloeken en onkuiscbhsid, van twut en doodslag is niet uit de onmatig heid voortgekomen 'l Wanneer iemand zoo de matigheid beoefent en dit moet iedoreen is bij vanzelf drankbestrijder, wat van zeifin zich sluit, dat men elk drankmisbruik van anderen verfoeit eo men zooveel mogelijk naar om standigheden zijo best moet doen dit te keeren, vooral bij onredelijke drinkgewoonten, (zooals b.v. bij be grafenissen, de Hemel betere hst Wij gaau nu nog een slapje ver der. Omdat echter het drankmisbruik ofwel, zooals dat gewoonlijk met een meer geleerden naam genoemd wordt, het alcoholisme eea algemeen verspreid kwaad Is, d.w.z. huisge zin, kerk en staat onzettend nadeel toebrengt, is een bestrijding hiervan door losstaande personen onvoldoen de daartegen moet met een groote, algemeen verspreide organisatie worden opgetreden. Deze organisatie is het Kruisverbond. Al moeten we dan allemaal drsnkbestrijdsr zijn, we behoeven niGt allemaal Kruisver- bonders te zijn. Dat wordt bij, die iets meer wil doen, dan ds onmatig heid.bij zich zeiven te bestrijden, als die uit welbegrepen naastenliefde het kwaad der onmatigheid met al de treurige gevolgen daarvan ook bij anderen wil bestrijden. Wanneer men zoo de zaak bekijkt, is het dom, en van weinig inzicht getuigend, op het Kruisverbond te schelden of er den spot tnae te drij ven. Hat Kruisverbond strijdt niet tegen bet matig drankgebruik, maar tegen het drankmisbruik. Voor bat goede welslagen is echter noodig dat het van zijn leden vordert totale onthouding van sterken drank ü.t is voor de goeden een offertje, ter wille van anderen gebracht, voor wieD deze totale ontbouding beslist noodzakelijk kan zijn. Het Kruisverbond is dus een soci aal liefdewerk het is een liefde werk, omdat het werkt uit liefde voor het geestelijk en lichamelijk welzijn van den evenmensen, en zijn huisgezin, het is een sociaal liefde werk, omdat bet bovendien werkt voor Kerk en Staat. Tot slot nog lets over de...- geheel onthouding. Iedereen is vrij te doen en laten wat bij wil. Vrijheid, biij beid! Dus daarom alleen roeds moet mea de geheelonthouders hun gang iaten gaan Maar wie zegt U, welke edels, hoogere beweegreden een ge heelonthouder niet hebben kan m a.w dat bij elïen drank ook in de klein ste hoeveelheid laat slaan als een ofifirljdoor hem gebracht in den dienst van een schoons en mensch- lievende zaak n 1. het verschrikke lijke kwaad van bet drankmisbruik met al de treurige gevolgen daarvan te helpen bestrijden. Is een edele deugdbeoefening be lachelijk Ia verband met bovenstaande den volgende keer over WAT DE HERBERGIERS NIET MOGEN DOEN 1 Gruuti- Provinciale In onze vorige artikeltjes hebben we getracht nut en noodzakelijkheid van L sorteeren en verpakken aan te too- nen. Nu willen we eens zien, hoe deze werkzaam lieden uitgevoerd moeten rden. We kunnen dit hel beste doen, door een kort verslag te geven van de practische les, die we gepasseerde Maandag van onzen Rijkstuinbouw- Consulcnl, den lieer van der Kroft en zijn assistent, den Heer Keer, mochten krijgen. Wat was 't jammer, dat de belang stelling niet grooter was. De achttien deelnemers zullen nu wel overtuigd zijn van deze nuttige zaak. We ver wachten dat het allen propagandisten zullen worden voor onzen wedstrijd, zoodat iedere afdeeling met een flinke inzending zal uitkomen. Dal er nog wel goed fruit gegroeid is, bleek duidelijk. Wat prachtige Fransche (dubbele) bellefleur en fijne slerappel zagen we er. Peren als Beur re Diel en Beurre Ilardy om van te watertanden. Dat belooft wat voor 20, 21 en 22 October. Terwijl den Heer Feer ijverig sor teerde en verpakte, lichtte de Tuin- bouwconsulent toe, waarop gelet moest worden; wat wc verstonden onder le en 2de soort enz. Tot de eerste soort behooren de gave vruchten van, normale grootte, niet gekneusd, niet wormstekig en goed van kleur. Soms is 't goed een extra eerste soort te vormen, n.l. als or heel groote vruchten tusschen zijn, daar deze met de andere verpakt 't geheel minder goed doen uitkomen. 'I Is te begrijpen dat zulke gave vruchten alleen ver kregen worden als 'l fruit geplukt wordt. Echter niet geplukt, zooals men dal nog zoo ziet, in een schort of mandje, maar in een goed gevoerde plukkorf. Op de tentoonstelling zullen deze ook geëxposeerd worden. Uit de plukkorvèri komt 't fruit direct in de veilingskisten, waarvan de bodem en zijkanten bedekt zijn met geribd carton. De gladde zijde van 't papier moet naar binnen gekeerd zijn. Dit carton is veerkrachtig en voorkomt 'L kneuzen van 't fruit tegen de wanden. Thuis wordt dan 'L fruit gesorteerd. Daartoe legt men de appelen op een sorteer- tafel. Deze is gauw gemaakt. Een paar tafels aaneen geschoven, bedekt mei wat zaklinnen, de kanten wat hooger om 't afrollen te voorkomen en klaar is de zaak. 20 Neen edele HeerVergeef het mij, maar ik kan uwe denkwijze niet doelen. Zelfs in keienen geklonken be schouw ik llasan als mijn meester, en alleen de dood, zijne toestemming of eenc uitwisseling zou mij van dit juk kunnen bevrijden. Joscelijn zag Fulco met verbazing aan, en reikte hem in vervoering de hand, met tranen in de mannelijke oogon voegde hij er bij Fulco! gij zijt niet alleen dapper en edel, maar gij bezit eene grootheid van ziel, die ik in u bewonder, en om die reden zal de Hemel u zeker zoo zichtbaar beschermd hebben. Welnu! ik zal Hassan zijne vrijheid tegen de uwe aanbieden. Zijt gij hiermede te vreden Volkomen, edele Heer! gij geeft mij daardoor meer dan het leven weer gij schenkt mij de gelegenheid mijn grijzen vader en mijne zuster weldra weder te zien. Slechts eene bede durf ik van uwe grootmoedigheid vragen. Geef aan Walter, mijn schildknaap, als wij in het leger zijn wedergekeerd, de belooning die hij zich door edele zelf opoffering heeft waardig gemaakt. Hij heeft mij tweemaal het leven gered, en zonder zijne genegenheid zou ik zeker onder den last, die mij drukte, bezwe ken zijn. Ik beschouw hem dan ook niet meer als mijn schildknaap, maar als mijn broederen alleen door hem te verheffen, zult gij mij gelukkig ma ken. Fulco verhaalde nu in korte trekken hetgeen Walter, voor hem gedaan had, en hevig aangedaan wierp hij zich bij het einde aan Walters borst. Ook dezè wen'sch Fulco, zal be vredigd worden, zeide Joscelijn in het gezicht van hét gansclie leger zal Wal ler's heldenmoed bekroond, en hem den ridderslag worden gegeven, dien hij zich volgens uwe getuigenis zoo volkomen heeft waardig gemaakt en die hem tot uws gelijken zal verheffen. Ik heb deze eer niet verdiend, zeide Walter, hetgeen ik voor mijnen heer heb gedaan, zou ook een vreemde uit menschelijkheid verricht hebben. Jaren lang1 heb ik hel brood van Graaf Dido gegeten, hij heeft mij steeds als zijn eigen zoon behandeld, en mij doen vergeten dat ik ouderloos was. Was ik niet verplicht den zoon van dien man als mijn broeder te beminnen, en hem als schildknaap die diensten le bewijzen die een meester van zijn dienaar vor deren kan. Geen loon dus voor iets wat geen dank vereischlhel gevoel dat thans mijn hart beheerscht, is de zoetste belooning, die iemand smaken kan. Gij bezit een edel hart, Walter zeide Joscelijn en uw gevoelens zijn in overeenstemming met uwe daden, en die zullen op tijd en plaats, dit Eerste soort appels en peren moeten dus in geen manden komen. Bij man den loopen we gevaar, dat door het eerplaatsen ervan bij laden en lossen druk- of schuurplekken ontstaan. Tweede soort zijn al-Jet*gave vruchten die wat afwijken van grootte of kleur, 't Mag echter niet wormstekig of be schadigd zijn. Dit laatste komt bij de derde soort. Tweede soort wordt wel in manden verpakt. Voor export gebeurt dit ook wel in cemenllonnen, nadat deze goed gereinigd zijn. Als verpakkingsmateriaal zagen wc vooreerst de veilingskist ofbinnenland- sche kist voor meermalige verpakking. Dit is een stevige kist, die door de G. V. V. in bruikleen verstrekt wordt en telkens na gebruik weer terugge zonden wordt. Verder heefl men de exporlkist of Engelsche kist. Deze is wat lichter van constructie en dient slechts voor eenmalige verpakkiii Dan heeft men nog postpakketkistjes met 5 kg. inhoud en nog z.g. bushels, kleine mandjes met een inhoud van ongeveer 15 kg. 't Verpakken kan koud of warm ge beuren. Van koud verpakken spreekt men, wanneer er geen houtwol ge bruikt wordt. Voor Engeland wordt steeds koude verpakking geëischt. Moet het fruit eenigen tijd in houtwol zitten dan gaat het aroma er af en 't krijgt een verkeerde smaak. Bij de binnen- landschc kist is 't gebruik van een weinig houtwol toegestaan. Voor 't verpakken worden bij deze kist de zijwanden en den bodem eerst belegd met geribt carton. Nu legt men op den bodem een dun laagje houtwol. Dit moet prima fijne zachte zijn, die ook gebruikt wordt Lij 't verpakken van instrumenten. Hierop komt nu een laag appels, met de neuzen of wangen naar boven. 'I Laatste verdient de voorkeur. Men zorgt dat iedere laag goed vast gesloten is. Op iedere laag appels komt weer een dun laagje hout wol, dat we telkens wat ophalen tus schen de appels, waarmee 't belegd wordt. Er moet echter gezorgd worden dat vooral niet te veel houtwol ge bruikt wordt. Dan moet men ook zor gen, dat de kist precies tot de rand gevuld is. Ze wordt dan afgedekt met geribt carton en daarna gesloten. Natuurlijk zorgen we, dat bij 't leggen de mooiste kanten der appels boven komen. Men wees ons er op, dat 't fruit vooraf niet gepoetst mag worden. 'I Krijgt daardoor wel een mooier oog, maar de deugdzaamheid lijdt er onder De Engelsche kist is wat kleiner van afmetingen en zoo gemaakt, dat ze na vulling naar boven en onder veeren kan. Dit bereikt men door de kisten alleen op de korte zijkanten te nagelen waarop dan tevens nog een latje zit. Voor T inpakken wordt 'de kist van binnen belegd mei een soort perka- mentpapier. De verpakking gebeurd op dezelfde manier als bij de veilingskist^ nu zon der houtwol. Hier begint men te ver pakken op 't deksel. De eerste laag, die we nu leggen, komt bij 't open breken dus boven. Daarom moet deze met de mooisten kant naar beneden worden gelegd. Deze kist moet zoo gevuld worden, dat de appels gespan. ncn tegen elkaar zitten en in 'Lmidden iets hooger. Dan wordt er 't papier overgelegd en de kist gesloten, liet fijne kwaliteit wordt vaak in dun klad papier gewikkeld met hel neusje naar binnen, op dezelfde manier als sinaas appelen. Voor postpakket-kistjes maakt men ook gebruik van houtwol waarbij de vruchten al of niet ingewikkeld komen te liggen. Bushels leenen zich vooral goed lot het verpakken van peren. De zijkanten worden weer eerst gelegd met geribt karton en den bodem met houtwol. Tusschen iedere laag komt eveneens een dun laagje houtwol. Hiermee hebben we een overzicht gegeven, van wat op de praktische les behandeld werd en tevens uitgevoerd. Zeer leerzaam. De directeur v. d. Veiling en de Heer Driessen dankten de Tuinbouw- consulent en zijn assistent voor de nuttige en praktische wenken, die ge geven werden en spoorden allen nog eens aan met den wedstrijd flink voor den dag te komen. Deze wedstrijd moet een waardige opvolgster worden van die in Beek en Roermond. Ingezonden Mededeelingen Geestelijke en lichamelijke kraqht volgefl na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de lever om gezond, voedend bloed le vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs pet- flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65in apotheken en drogistzaken. 11 verzeker ik u den prijs erlangen, die zij verdienen. Intusschen moet ik u opmerken, dat het oogenblik voor uw vertrek nog niet aangebroken is. Gij moet nog eenigen .tijd bij mij vertoe ven, dan heb ik eene uitmuntende ge legenheid, om u 'naar uw vaderland weder te zenden. Wij zullen echter uw vader uit de onzekerheid waarin hij verkeert, ver lossen. Binnen eenige dagen vertrekt een schip naar de ltaliaansche kust. Een mijner krijgslieden, tevens een uwer landgenoolen bevindt zich daar aan boord. Ik zal indien wij het leger bereiken, onmiddelijk eene renbode met een brief, dat gij nog in leven zijt, en spoedig den vaderlandschen bodem zult bereiken, naar dien krijgs man afzenden, en hem tevens verzoe ken, dat schrijven aan uwe betrekkin gen ter hand te stellen. Hij is een bereidvaardig man die mij zeker deze gewichtige dienst niet zal weigeren. Is zulks naar uw genoegen? Liever, edele Heer hernam Fulco, zou ik dadelijk afreizen, doch indien gij het heter oordeelt, dat ik nog eenige tijd mijn vertrek uitstel, dan zal ik mij volgaarne aan uwen wensch onder werpen. Nadat deze schikkingen gemaakt waren, vergezelde Fulco en Walter Joscelijn naar llasan, die zich in het midden der christen soldaten bevond, en treurig met de hand onder het hoofd op den grond lag uitgestrekt. Joscelijn deelde "hem de reden zijner komst mede, en sickle hem voor zijne vrij heid tegen die van Fulco en Walter- in te ruilen. Zooals het zich denken laat, liet Hasan, die bij het ongewone verzoek groote oogen opzette, zich niet lang bidden zijne toestemming te geven. Hij vergezelde het christen-leger, dat nu zonder verdere hindernis voorwaarts trok, tot dat het den zoom van het bosch bereikt hadhier nam hij har telijk afscheid van Fulco, en drukte zwijgend, terwijl hij zijne oogen ten hemel hief, de handen van zijn onver getelijke vriend in de zijnetranen blonken in het mannelijk ooghet scheiden scheen hem oneindig veel moeite te kosten. Eindelijk vermande hij zich hij gaf zijn ros de sporen, wuifde den jongen ridder nog een laatst vaarwel toe, en ijlde bliksemsnel de uitgestrekte vlakte over. lii j was een edel mensch zuchtte Fulco; hoe zeer beklaag ik hem lol eene godsdienst te behooren, die de mijne zoo vijandig is 1 ln de legerplaats aangekomen, wer den de soldaten die aan zulk een dreigend gevaar ontsnapt waren met vreugdekreten ontvangen Joscelijn was de held van den dag. Fulco en Walter werden met onderscheiding bejegend men trachtte hun het biltere hunner krijgsgevangenschap door genegenheid en voorkomendheid te doen vergeten. Joscelijn vergat inmmiddels zijne aan Fulco gedane belofte niet; en binnen weinige dagen werd Walter met. veel plechtigheid tot ridder geslagen. De onbekende ridder, liet is thans meer dan lijd naar het Vele klachten worden steeds verno men van de landbouwers over le hoogen aanslag in de Rijksinkomsten - belasting. Men roept dan de hulp in van anderen, of, of die zich tegen den te hoogen aanslag willen verzetten ftfwel hen den weg tot verzet willen aanwijzen. In de meeste gevallen ech ter zonder resultaat. Waarom Omdat de landbouwer zich de moeite niet ge troost heeft, om eene behoorlijke boek houding aan te leggen en bij te houden. Hij schrikt terug voor dc vrij geringe moeite, daaraan verbonden. En toch zonder boekhouding is de landbouwer, evenmin als een zakenman, in staat, zijn inkomen te bepalen. Hoe kan hij dan weten, o.f hij te hoog of te laag in de inkomstenbelasting is aangeslagen Het eenige middel om dat te weten is boekhouden. En dat kan iedere boer, zonder veel moeite, zonder kosten bijna. Niet alleen zijn jaarlijksch inkomen leert dc landbouwer berekenen door boekhouden, doch hij weet dail ook zijn bedrijfskapitaal, hij heeft dan vast gesteld, hoeveel geld hij in liet afge- loopen jaar uil het bedrijf ontvangen heeft en hoeveel er aan uitgegeven is. Hij weet dan verder, hoeveel hem dc huishouding in totaal kost, welk loon kasteel van Bern terug te keeren, en daar een vluchligen blik te werpen op heigeen na den dood van den graaf zoo al is voorgevallen. lieer Ilensberg, die als gevolmach tigde van Herman van Ileusden thans een onbepaald gebied voerde, deed nu maar al te wel zien, dat elk edel ge voel in hem was uitgedoofd, en dat de dorst naar goud hem geheel bezielde. De landbouwers werden op een wreede wijze behandeld, en tol allerlei soort van heerendiensten gebezigd, die Graaf Dido nimmer verlangd had, en dus geheel in onbruik geraakt waren. Sommigen, die hierover luid hun af keuring te kennen gaven, en blijken van ontevredenheid aan den dag legden, werd soms onverwacht uit hunne woning verwijderd, en van have en goed beroofd anderen bcschoudcn zich nog gelukkig als hun slechts eene zware boete werd opgelegd, of indien zij er met eene andere bestraffing af kwamen. De dorpsbewoners kromden zich met verbetene woede, onder den ijzeren schepter, waardoor zij gerögeerd werden, en wachtten slechls een gun stige gelegenheid af, om de kluisters af te schudden, waaronder zij gebukt ginSen- De Rentmeester, die zich eenige aanmerkingen aangaande sommige handelingen van Heer Ilensberg had durven veroorlooven, werd van zijne betrekking ontzet, en in de geworpen, waaruit hij echter op verzoek van vader Ambrosius, die lieer Ilensberg het slechte zijner handelwijze onbe wimpeld en manmoedig onder hel oog^ durfde brengen, werd bevrijd. Wordt vervvolgd.

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1