Tweede blad Fulco van Bern Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ff? Terug naar het platteland. FEUILLETON gen' De draadlooze alarmkreet Gemengd Nieuws Zaterdag 29 September 1928 jaargang gsy uy ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland (bij vootuitbetaling) f 1,30 afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNGKHOF, VHNRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN .- 1—8 regels 60 et elke regel meer 7'/i ct Advertentiën bij aboooe. ment groote reductie. Nadat «Uitkijk in het Friescli Dag blad gewezen heeft op de zuigkracht der groote steden, «waar Satan zich voelt als bij moeder thuis," wijst hij op de noodzakelijkheid van den terug keer naar het frissche buitenleven nu de verbindingen met de wereld- of'j fabrieksstad zoo gemakkelijk zijn ge worden. Dan vervolgt het blad De hoogere standen geldt dit zoo niet. Die houden hun woning «in de stad" aan vertoeven daar enkele maanden «in 't seizoen," als 't stadsleven voor hen; de meeste bekoorlijkheid heeft; brengen een ander deel van 't jaar op hun bezittingen «buiten" door of gaan op reis en zoeken uit wat hun 'L best De middenstand helpt zich zooveel hij kan ook zelf. Kan er geen dubbele woonplaats op na houden, maar heeft.het zoo trachten te verdeelen in de stad werken, en leeren, en amuseeren en buiten de stad wonen. Zoo is het forensen-stelsel ontstaan. Er zijn er bijv. ettelijke duizenden, die eiken dag naar Amsterdam komen, om er hun werk te doen en hun brood te verdienen en die eiken avond wederkeeren naar hun woning en gezin in 't Gooi, langs duinzoom of een enkele aan de Vecht. Men weet, hoe voortdurend plannen worden beraamd, om dit ook uit te breiden tot de arbeiders. Het groote plan van den Amsterdam- schen Wethouder Miranda, dat voors hands wel «plan" blijven zal, om n.l, op een paar uur afstands van de' hoofstad, op de heide, een groote buitenwijk van Amsterdam te bouwen, waarheen enkele duizenden arbeiders met hun gezinnen kunnen worden overgebracht, is een uitvloeisel van diezelfde gedachte, dat nl. de «groote stad" meer gemeden dan uitgebreid worden moet. Miranda is de eenige niet... We willen in dit verband er nog eens even aan herinneren, dat men in de oude jaargangen van De Standaard T bewijs zou kunnen vinden, hoe door Dr. Kuyper reeds voor dertig jaar de bouw van zulke buitensteedsche arbei derswijken is bepleit, die dan door snelle en veelvuldige verbindingen, met de stad toch weer één geheel zouden uitmaken. Maar om nu op onzen tijd te komen wijst Uitkijk op uitlatingen van den Burgemeester van Lyon, die met klem aandrong Terug naar de provincie. 'n Kwart eeuw geleden ongeveer sprak een bekend Duitsch publicist van de «groote steden" reeds als de «Wasserköpfe der Kultur," de wa terhoofden der beschaving. Ook daarin schuilt veel waars, zegt het Friesche orgaan. De «groote stad" is voor een cultuur- 16 Uit den inhoud van dit geschrift bleek, dat Herman van Ileusden tot het beheer der goederen gemachtigd werd, en dat ingeval Fulco niet mocht wederkeeren, het kasteel met aanhoorige landerijen in het bezit van Maria zou den overgaan. Zijne overige bezittingen zouden Herman te beurt vallen: Moest daarenboven vader Ambrosius tot aan zijnen dood met het bedienen der kapel belast blijven, en zou men immer den goeden grijsaard de grootste zorg wij den. Verder werd Maria in de bescher ming des ridders aanbevolen, en hem ten slotte verzocht de onderhoorigen met zachtmoedigheid te bejegenen. Toen vader Ambrosius met de lezing- geëindigd had, reikte hij het papier stilzwijgend aan den ridder over, die het zoo hel scheen, met aandoening aannam, en voor zich op de tafel legde, Aan den datum zult gij zien, waar de ridder, dat de Graaf uw laatste ge sprek met hem goed ter harte heeft genomen, want dit stuk schijnt eenige aagen na uw onderhoud reeds geschre veil te zijn. De dood heeft zekerlijk den ouden man verrast, terwijl hij het nog eens nalas, ten minste dit moet ik besluiten uit de omstandigheid, dat men hem stervende, en met dit papier volk noodzakelijkheeft tenminste veel voordeelen, maar een krachtig ontwikkeld plattelands; en*provinciaal leven is voor een volk onontbeerlijk en kan als tegenwicht door de metro pool niet worden gemist. Zal de groote stad centrum blijven Of... zal hel menschelijk leven zich verspreiden en in de toekomst uitzwer men gaan over 't gansche land? Dwaze vraag, zal men wellicht zeg- Zoo dwaas toch met, als 't lijkt. Niemand kan zeggen, wat de voor uitgang der techniek ons in deze eeuw nog verder brengen zal. Niemand liad kunnen denken, dat het verkeer per motorrijtuig nog ooit invloed zou krijgen op den toeloop naar locaaltrein en tram, zoodat men zich de vraag al stellen gaat, of er dan soms een gan sche omwenteling in ons verkeerswezen voor de deur staat. Niemand had durven droomen, dat men zelfs in een afge legen dorp de schoonste muziek en allerlei mededeelingen, redevoeringen zelfs, opvangen kan. Onlangs las. ik van Belgische wevers op een dorpken, die loontwist kregen met de fabriek «in de stad", waar zij werkten. Een ondernemend zakenman kwam er lusschen en verkocht aan de wevers, half op afbetaling «mechani sche weeftoestellen, die ze in oen klein kamerken in hun woning plaatsen konden die electriscli werden bediend het net ging langs den weg, bij hun deur en waarmee ze méér geld verdienden, dan voorheen op hun plaats in de fabriek; terwijl ze, hoe hard ze ook moesten werken, eigen baas waren, wat hun tijd, arbeid en tijdverdeeling aangaat. Nu is zoo iets 'n uitzondering. Nog is «centralisatie" in «groot bedrijf' voor vele zaken noodig, willen ze met goed gevolg kunnen concur reeren. Maar wie zegt, dat 't zoo blijven zal Dat ook hier niet een betrekkelijk kleine vinding der techniek een groote omwenteling in de bedrijfsvoonvaarden teweeg brengen zal, zoodat dan weer gerust de kleinarbeid beter coneur- reeren kan dan de gecentraliseerde in de reuzenfabriek, die ook weer een opeenhooping- van arbeiders tengevolge heeft? Hoe 't zij ik hoop dat de metropool niet de slokop wordt, door wien de beste krachten des volks ver loren gaan. De «draadlooze alarmkreet", de wereldvermaarde lettergroepS. O. S heeft zeer zeker zijn onsterfelijken roem in de radiogeschiedenis verwor ven Honderden en honderden menschen- levens werden reeds door deze «drie letters" van een anders wissen dood gered Daarom is 't ook een internationaal noodsignaal Ieder marconist op zee klinkt dit als een wanhoopsroep in de ooren. Ge- voor zich in zijne kamer heeft gevon den. Gij kunt wel gelijk hebben, waar de vaderMaar zeg mij eens hoe maakt het Maria. Gij kunt u hier onmiddellijk van overtuigen, heer ridder, indien gij slechts de goedheid wilt hebben mij te volgén. Neen, dit bezoek zou ik gaarne nog een weinig uitstellen mijne tegen woordigheid zou misschien hare droef heid vermeerderen. Ik geloof integendeel dat zij er toe zou leiden deze te verminderen maar handel volgens goeddunken in- tusschen geef ik u de verzekering, dal zij liare smart met al de gelatenheid eoner christin draagt. In het eerste oogonblik, hel is waar, was hare droef heid zeer groot, en de brandende tra nen, die langs hare wangen vloeiden, waren do tolken van het pijnigend zieleleed, dat zij ondervond. Niemand zal in haar geloof ik, die tranen laken Jezus weende immers ook aan het graf van zijnen vriend Lazarus Toen die eerste ontboezeming, aan den besten der vaders bewezen, voorbij was, heeft de godsdienst al hare rechten op die schulclelooze en onderworpene ziel her kregen, en thans blikt zij vol vertrou wen naar dat betere vaderland, waar hare ouders, in brandende liefde voor het Lam Gods nedergeknield, hun kind hunne Maria met open armen ver beiden. Ga, dus tot haar indien gij ver kiest; uwe komst zal op haar gestel geen nadeeligen invloed uitoefenen. 9 Vergeef mij, "vader, maar ik moet beurt dit, dan houdt hij, zoo hij met seinen bezig is, onmiddellijk op, en doet dan niets dan luisteren naar het gesprek, dat tusschen hel in nood ver kerend schip en de stations, die tot hulp bereid zijn, gevoerd wordt. Al de schepen, die den roep om hulp gehoord hebben, geven zoo nauwkeurig mogelijk hun geografische positie aan bet in nood verkeerend schip op, daar het kortst nabij gelegen schip het- vlugst ter hulp kan snellen. Eerst dan, als voldoende hulp aan wezig is, mag de marconist van daar even met zijn werk verder gaan. Het noodsignaal (S. O. S.) op zich zelf, bestaat slechts uit: drie punten, drie streepen en drie punten aanéén geseind, zoodat het één teeken wordt voor den ontvanger! Zijn gelijkenis in hot Morsealphabet vindt 't ook niet. Daarom is 't ook onmiddellijk boven elk ander teeken te herkennen. Om nu le voorkomen dat schepen ofschoon van draadloozc-telegrafie voor zien, in nood verkeerende schepen somslijds op zéér korten afstand voor bij varen, doordat de marconist niet in dienst is, heeft men zijn toevlucht ge nomen tot het samenstellen van een alarmschei, die alléén reageert, wan neer de antenne getroffen wordt door vier seconden lang aanhoudende golf- groepen, die driemaal met één seconde tusschentijds worden geseind, en bij de vierde seconde gaat dit alarmsein eerst over. Andere seinen en luchlstoringen (on weer enz.) zullen de schel niet doen overgaan. Kortweg noemt men het ook welhet vier seconden-alarmsignaal, omdat drievierde-secondestrepen voor geschreven worden naast het bekende »S. O. S."-teeken Met de samenstelling van een alarm sein is men zoover gekomen, dat men de noodseinen een op bijzondere wijze en zelfwerkende sleutel heeft gegeven, waardoor ze veel nauwkeuriger dan uil de hand zijn afgemeten. Dit voor komt dat de schel bij andere seinen dan 't noodsein overgaat, daar toch de lucht voortdurend door radiogolven in beroering is. Hiervoor is bij de ont vangers een afzonderlijke «resonatie- overbrenger" afgestemd, met tusschen- voeging van een versterker. Deze overbrenger, schakelt, wanneer de antenne door de noodseinteekens wordt getroffen, de schel automatisch in, zoodat onmiddellijk het alarmsein gehoord wordt. Internationaal wordt geregeld, alle schepen te voorzien van een «automa- tischen seinsleutelHeel practisch is dit automatisch systeem op schepen, waar men slechts één marconist aan boord heeft, en deze eens niet in dienst is, b.v. des nachts. Door dit systeem wordt de rcddingsmogelijkheid zeer verhoogd. Zekerheidshalve worden door bepaal de stations op regelmatige tijden «proefseinen" uitgezonden om de tele grafisten in de gelegenheid te stellen hun toestel te controleeren, want niet alleen zal het voorkomen, dat door afwezigheid van den marconist (des nachts b.v.) noodseinen niet opgenomen worden, doch het kan ook gebeuren door eventueel in het toestel geslopen fouten, die soms eerst dat door het reageeren op de «proefseinen" gehoord, gezien en hersteld worden. Zoo iets «wordt" gewoonlijk «een radio-drame" want door het niet op vangen der «noodseinen", speelt zich soms in de nabijheid van een schip, een hoogst ernstig drama af. Doch zooiets zal allicht alleen ge beuren, wanneer én de marconist afwezig is, én het alarmtoestel defect; wat kan voorkomen. Doch met de reuzenschreden waar mee heden ten dage de «moderne techniek" vooruitsehrijdt, en de talrijke verbeteringen aan reeds beslaande toestellen, enz., zal een schipbreuk «met verlies aan menschen levens" allicht spoedig tot hol verleden gaan behooren dank zij den genialen en onvermoeiden uitvinders en op den voorgrond tredenden baanbrekers der moderne techniek. nog aanstonds vertrekken, en nood zakelijk nog eenige zaken in orde brengen, intusschen kunt gij mij over morgen vroegtijdig hier verwachten, en dan zullen wij de maatregelen be ramen, die in dit geval moeten geno men worden. Gij begrijpt echter dat ik mij niet uilsluitend hier op het kasteel kan be vinden. Ik zal daarom 11a de ter aarde bestelling des Graven, iemand benoe men, die in mijne plaats hier het op zicht kan houden. De man, die mij hiertoe het geschikste voorkomt, is Heer Hensberg, de slotvoogd. Wat dunkt u van deze keuze -Heer Ridder, de graaf heeft u tot zijn gevolmachtigde aangesteld, niet mij. Bedenk intusschen dat gij de be langen der kinderen van Graaf Dido niet op bet spel moogt zetten, en dat ik niet straffeloos de minste afwijking van de laatste wilsbeschikking des overledenen zal toestaan. Ik ben dit zoowel aan de kinderen als aan de nagedachtenis mijns meesters verschul d^gd. Stel u gerust, Vader! Alles zal naar wensch, en tot ons aller genoegen afloopen. Ih tusschen hartelijk dank voor de gegeven moeite, overmorgen ben ik weder bij u. Hij maakte hierop een koele buiging en vertrok. Ach, zuchtte vader Ambrosius, toen hij zich geheel alleen bevond, hetgeen ik altijd gevreesd heb, zal wel dra gebeuren. Slechts een woord zou het mij kosten, beiden te ontwapenen maar wat zou er dan misschien van Ingezonden Mededeelingen Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop of hun gezond heid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waarschuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten gij hebt gebiedend rust, ontspanning en frissche lucht meer levenszonne- schijn noodig. Overwerking strijdt, met onze levens- eischenal te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen vol doen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemakken en onrust, veroorzaakt door nierverschijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwel lingen, rheumatische pijnen en zenuw overspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nierzand, nier- en blaasontsteking, spit, rheumaliek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. 30 Jubileumzegels. Clinge Doorenbos dicht in het «Han delsblad" Het Regeeringsjubileum Van de Ilollandsche Vorstin. Wat zit daér een ontwerpje Voor een mooien zegel in Wat zou er wel van gemaakt zijn Kijkjes hier en daar in 't land? Zaansche molen Bollenvelden Water-landschap? Stukje strand? Wat zal'twezen? Vol verwachtin; Ga ik naar het postkantoor, Deze zegel zal dus reizen Héél de wijde wereld door. Iiij zal van de kracht getuigen Van den Nederlandschen Stam E11 hij zal een denkbeeld geven Van het land, vanwaar hij kwam. Maria wat van hem worden. Neen, ik moet zwijgen, binnenkort zal misschien de dag aanbreken, waarop het geheim zal ontsluierd worden. Den volgenden morgen werd reeds vroegtijdig de klok der kapel geluid, opnieuw werden de landbewoners smartelijk herinnerd, dat zij hunnen goeden heer verloren hadden. Vervol gens werd de poort des kastecls geopend en de landlieden hadden de gelegen heid voor het laatst een blik op het ontzielde lichaam van Graaf Dido te werpen. Talrijk warende volksdrommen, die met ontbloote hoofden en in eerbiedige houding hel slot naderden, om hun vader een roerend vaarwel toe te roe pen. Aan den ingang der zaal hadden vier soldeniers, wier lansen met floers omwonden waren, plaats genomen en bewaarden den toegang. De zaal was geheel met zwart laken behangen, waarop eene menigte zilveren tranen gestrooid waren, om de droefheid der achterblijvenden voor te stellen. De Graaf zelf lag op eene verheven heid in volle wapenrusting. Aan het hoofd van den doode was liet wapen schild, insgelijks met rouwfloers om hangen, geplaatst; aan zijne voeten stond zijn helm en lagen de strijdhand schoenen over elkander gekruist; het zwaard, dat liij in het H. Land gedra gen had, en dat hij nimmer dan om de onrechtvaardigheid te bestraffen, en den wees en verlatene te beschermen uit de schcedc had getrokken, ruste aan zijn rechter zijde, terwijl het groot rood kruis der kruisvaarders zijn borst Op een vierkante verhooging Zien we een soort beeltenis, Niemand weet, of het Pilatus, Salomo of Wijnkoop is. Auto-ongeluk. Bij de Belgische grens had een ongeluk met een auto plaats bij Berchem in België. In de auto zaten Nederlandsche voetballers^uit Tilburg. Bericht wordt dat er twee dooden en twee zwaargewonden zouden zijn. Verongelukte ballons"! bij den Gordon- Bennett-wedstrijd. Zondagmiddag had te Brussel het vertrek plaats van de luchtballons welke deelnemen aan den wedstrijd van Gordon Bennetlbcker in tegen woordigheid van een aanzienljke menigte en de ministers Theunis en FOrthomme. Een Belgische ballon werd beschadigd door een Amerikaan- sche en een Amerikaansche ballon werd door den wind beschadigd. Een Spaansche en Zwitsersche ballon verongelukten. De Spaansche ballon, die in vlam men is geraakt te Heijst op den Berg nabij Mechelen de «Polar". De bestuur der Penarada is gedood, Gomez gewond. De Zwitsersche ballon, die ook in brand is geraakt nabij Moll in de provincie Antwerpen, is de ballon «Genève". Inzittenden waren de luite nant V011 Gruningen en Wehren. Zij zijn beiden gedood. De a. s. rij wielbelasting. Uit Brussel wordt aan de Tel. be richt U krijgt een fietsenbelasting? Veel geluk er mee en moge zij zoo een voudig worden geind als hier. Er zijn hier veel ingewikkelde inningsinetho- den. Met de belasting op het fietsver- keer valt het mee.... Gij loopt een belastingkantoor binnen en betaalt 10 francs. Op staanden Voet schrijft de beambte uw indentiteitskaart af in een daartoe bestemd register en vermeldt er het nummer bij van de «veloplaat", die hij u ter hand stelt met een kwijt schrift. En klaar is Kees. Rijdt iemand fiets zonder dat zijn «veloplaat" opeen zichtbare plaats aan het rijwiel is be vestigd, dan maakt de eerste de beste politieagent proces-verbaal op tegen zoo'n ingebreke gebleven belastigbetaler Maakt men zich ergens aan een over treding schuldig en poetst men de plaat niet de veloplaat dan is men verraden als iemand het nummer van de «veloplaat" kan opnemen. Er is immers een register, waarin dat nummer staat met naam en woon plaats. Om het jaar dient iedereen opnieuw zijn belasting te betalen het geëmail leerde plaatje dat hier den vorm heeft van^een hart, en dat rood gekleurd is, wordt gelijk alle harten na eeni- gen tijd afgeaankt en vervangen door een groen plaatje met gewijzigden vorm. Er zijn vele belastingen die men gemakkelijk ontduikt; die op de fietsen niet. De inningsmethode en de controle zijn te eenvoudig. Zij wérken dag in, dag uit. Uitvluchten zijn welhaast niet mogelijk. bedektede gansche zaal was dooi' waskaarsen verlicht wier knetterend licht alleen de eerbiedige stilte afbrak, die in het uitgestrekte vertrek heerschte. Menige verzuchting rees tusschen de hooge muren voor de ziel des Graven, ten Hemel. Den derden dag werd het lijk naai de kapel gevoerd, 0111 daar in hetgra! aan de zijde der betreurde gade te wor den bijgezet. Maria had reeds zeei vroeg hare plaats in de kapel ingeno men, en stil in zich zelve gekeerd, bat zij God om kracht, 0111 het lijden, da Hij haar overzond, geduldig te ver dragen. Vele edelen woonden de plechtighcii bij. Ook Herman van Heusden, die ge trouw woord gehouden had, hevom zich onder de verzamelde menigte. Vader Ambrosius sprak aan hel gt opende graf een eenvoudige, 'doel schoone lijkrede over den afgestorvei uit; hij herinnerde allen aan zijn deugden en christelijken levenswandt en beval daarenboven Maria in de bi scherming der vereenigde edelliede aan. Maria hoorde of zag niets van he geen rondom haar voorvieltoen z de kist waarin haar vader ruste, in groeve had zien dalen, scheen hethat toe dat men ook een gedeelte haa levens, aan den kouden schoot di aarde toevertrouwde, en was zij he bewusteloos op haar bidsloel ncdc gezonken. Toen de indrukwekkende plechti heid ten einde was, begaven zich verzamelde edellieden naar èen d 1

Peel en Maas | 1923 | | pagina 5