Kiesvereeniging Algemeens Vergadering afdeeling VENRAY voor de vrouwen om halt 3 voor de mannen om 6 uur Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zondag 18 Maart a.s. Venray voorheen en thans. Moeder en zoon De Fruitveiling R. K. op de Bovenzalen van 't St. Antonius-Patronaat Aan de orde: stemmen over 't al of niet deelnemen aan de Gemeenteraadsverkiezing. Dit nummer bestaat uit twee bladen EETJILLETON. te Venray. Verkiezing Provinciale Staten Zaterdag 17 Maart 1928 44e Jaargang. No 11 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. Iraneo per post 75 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling f 1 -30 afzonder!, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAT. Tel. No. 61 PRIJS DER ADVERTENTIEN i van 1—6 regelt 45 ct elke regel meer 7* ct. HET BESTUUR 92 Geestelijk Adviseur Pater fr. REG. HAZEBROEK. Dr. JANSSEN, Voorzitter. KRAYKAMP, Secretaris. IX Wie de kerk te Venray verlaat, zal on getwijfeld ook staande worden gehouden voor de mooie doopvont. Een zeer oud, massief van ronden steen gemaakt kunst stuk. Er staan figuren op uitgebeiteld, tusschen de engelenkoppen in. Maar het wil ons voorkomen dat deze er later nog bijge maakt zijn. Er naast ziet men een curieus ijzeren baaitoestel staan om bet deksel der vont te bewegen. Hoewel dit toestel zeer mooi en kunstig is uifgesmeed. lijkt ons het deksel zelf niet zoo heel oud. In ieder geval is het eene doopvonf, wier evenbeeld men niet zoo talrijk zal aantreffen, en zij behoort dan ook ongetwijfeld tot Venray's oude, merkwaardige kunstvoorwerpen. Slaan wij nu bij het uitgaan der kerk nog een blik op het mooie orgel. Op den dag van de propaganda voor den Volks zang te Venray hebben wij de waarde als muzikaal kerkmeubel kunnen constateeren. i En de heerlijke volle tonen die aan het instrument werden ontlokt, gaven ons het j duidelijkst bewijs, dat het uit toonkunstig oogpunt hoogelijk te roemen valt. Dit orgel is afkomstig uit de Domintcanenkerk f van Calcar, bij Cleve. i Men weet dal in het begin der 19e eeuw ook Venray nog behoorde tot het diocees Aken. In dien tijd was Mgr. Marcus Antonius Berdolet bisschop van ■voornoemd diocees, hoewel hijj deze ker kelijke waardigheid over dat diocees maar heel kort heeft mogen waarnemen. Toch heeft genoemde Mgr. in die korte pooze tijds nog weten te bewerken, dat Venray het bedoelde orgel geschonken kreeg, waarvoor de parochianen uit hooge te vredenheid destijds een feestdag hebben georganiseerd. De schenking vond hare oorzaak in het feit. dat het Fransche gouvernement alle meubelen der toen opgeheven klooster kerken ter beschikking had gesteld van genoemden bisschop? weshalve het hem vrij stond ze te plaatsen in kapellen of parochiekerken, waar hij zulks noodig achtte. Mijn begeleider en zegsman van wien ik in een der vorige opstellen gewaagde, keeft mij nog gewezen op een paar waar- devolle zaken, die wij bier nog in berin nering willen brengen bij den Venrayschen parochiaan. Vooreerst het schoone, onge ëvenaarde H. Petrus-altaar, dat in vroeger jaren het hoofdaltaar der kerk i« geweest. Eenigen tijd later heeft het nog langs deD muur gestaan, en thans prijkt het als een kunststuk van voorname waarde tusschen al het schoons wat op dat gebied in het museum te Brussel staat geëxposeerd. Hoe 35 Vervolg van Tweede Blad. Zoo bad bij ongeveer een uur laog door de straten van Parijs gedooid, aan niets anders denkende'dan aan tijo geluk maar langzamerhand maakten die liefelijke beel den plaats voorden persoon van Gaston •n voor de geuaehten, wat bij doen moest, om aan Valentine's verzoek gevolg te go» ven en baar eer en die barer moeder te redden. Hy mocht de brieven niet tegen Gas» ton's wil behouden, dit leed geen twijfel. Hij wilde Gaston verzoeken, ze bem te laten, of, indien dit Diet mogelijk was. hem met den inhoud daarvan bekend te maken. Zoo zy dan werkelijk datgene be vatten, wat Valentine vreesde, bad hij aioh vast voorgenomen, baar eer desnoods met zijn bloed te verdedigen. Toen schoot hem plotseling te binnen, dat Minny hem op dit uur verwachtte, en de gedachte kwam by hem op, of bet ge» wiobtige nieuws, dat zy hem bad mede te deelen, niet op Valentine betrekking bad. Hij zag op zijn horloge; het was byd»j twee uur, eo wilde bij niet veel te laat' komen, dan moest bij een rijtu;g nemen, om zich naar Miony's woning te laten brengen. Het was ju'ss twee uur, toen het r\jtuig voor de deur stil hield eu de por» tier wees Henri op diens verzoek de wo« nicg vaD mejuffrouw Mfilner op de twee» de verdieping. Henri snelde de trappen op een dienst» meisje maakte de deur open. Is juffrouw Milluer te bu's vraagde bij Ja, wie most ik zeggen, dat er is f Henri noemde zijn naam. De juffrouw verwacht mynheer De Laoges, zeide het meisje, wees zoo goed mij te volgen. Zy bracht Henri door een salon, dat zeer weelderig ingeriobt was, naar een kamer, waaruit, toen by zich halverwege het salon bevond, Minoy hem tegemoet snelde. Gij krijgt geen straf voor te laat komen, want gy zijt prompt op uw tijd, riep zij hem vroolyk en laohend toe ik vind bet beel prettig, dat gij mij niet lang hebt laten wachten. Hom nu mede. want ik moet u dringend spreken, zooals gy zien zult. Qeori volgde baar Daar de andere kamer terwijl bet dienstmeisje z;ob verwijderde Ben groot aantal, prachtige bouquotten stonden in vazen en blosmenmaadeo in de ronde de gebeele kamer was met smaak ingericht en Henri gevoelde zioh geheel thuis in het boudoir van het jonge meisje. Verheugd vertelde de zangeres hem, dat de directeur van den schouwburg bet oon» tract met haar nog voor de beide volgen» de winters bad verlengd, en dat hij baar een jaarlyksoh inkomen van vijftigduizend franos bad beloofd. Maar plotseling ver» anderde de toon harer stem en zeide zij Maar laten wy deze onverschillige dingen rusten, die komen van zelf terecht ij moeten nu over andere zaken spreken; jammer toch, dat Venray's voormalige autoritaire burgeren daarvan niet de waar de gekend hebben. De bekende Kunst fotografie van Lolz bevat van niemand minder dan den kenner Moonen over dit altaar woorden van be» wondering wat aangaat zijn heerlijk snij werk. Zeldzaam zag men ze weer, die tafereelen uit St. Petrus leven, welke daar op in grootsche figuren tot twee voet hoog stonden uitgebeeld. En wat dan te zeggen van het eenig schoone Maria-altaar, dat eveneens uit pure onwetendheid of onbekendheid met kunst en historie door Venray's kerkbe stuur in het jaar 1839 aan een zekeren beeldhouwer Malfait van Brussel werd verkocht voor de luttele som van ruim 2000 francs, waarvoor een goede 20 jaren later diezelfde beeldhouwer de kapitale som van 12000 francs terugmaakte. Thans staat dat Maria altaar in de paro chiekerk te Tongeren (België. Wij bedoel den hier het z. g. „mennelces-altaar* zooals de parochianen van Venray het destijds noemden- Het had dien naam te danken aan de vele beeldingen of figuren, die er op stonden. Het top of bovenste beeld was een staande engelprachtig van uitvoering. Misschien heeft het zijn nut als een herin nering, al is 't dan ook eene weemoedige, dat wij van dit heerlijke monument eene copie maken, zooals wij 't eens in de pastorie te Venray in vroeger jaren moch ten opteekenen Ook eene foto werd toen nog op de pastorie bewaard, en toonde men ons. 18 figuren voorstellende Chr. geboorte Maria Bood schap Bezoek l».i Elisab Staande engel Hemelvaart der H Maagd Maria tusschen 4 ingelen geplaatst Dood der H Maagd Maria omgeven door Apostelen 10 figuren voorstellende Huwelijk der H Maagd Maria 16 figuren voorst. Aanb. der Wijzen 7 f.g- de Be snijd. 4 tig. Hgz. v Nazar. Dat dit altaar beslist van groote waarde was, bewijst de enorme belangstelling van zooveel kunstkenners liefhebbers, die er beele bladzijden voor beschrijving aan gewijd hebben. Om maar eens enkele voorname periodieken te noemen, die er teekeningen en de kunstwaarde van ge publiceerd hebben: 1 Bulletin .Scientifique et littéraire du Limbourg 2 Publications du Limbourg 3 Journal Historique 4 Annates d' archcoloque de Belgique. 5 Courrier de la Meuse van Maastricht. De retable, d. w. z. zijne hoofdgroepen waren ongeveer 5 M. hoog, ruim 3 M breed en pl-m. 30 cM. diep, terwijl de figuren ongeveer 1/3 M. hoog waren. Uit eene kerk als die van Venray had den dergelijke monumentale en kostbare kunstproducten toch nooit mogen verdwij nen. Immers zij pasten maar al te goed bij al het schoons en merkwaardigs, dat dit Godshuis ons als zoodanig te bewon- deren geeft- Inderdaad, gij hebt mij den vorigeo Zondag gezegd, dat gij mij eeD gewichtige mededeeling hadt te doen. Dat ia ook zoo luister dna naar mij, zonder my in de rede te vallen, en wordt vooral niet kwaad, als ik u eenige vragen doe, die u misschien vreemd znllen voorkomen, want iets ande-s dan bloote nifuw8gierigheid diingt er mij toe en ik verzoek a dringend om te gelooveu, dat de onbescheidenheid, waaraan ik my mis schien schuldig maak, geen andere oor- taak beeft, dan de weoscb. om n teleur» steiliDgen ta bespareD, die gij anders on» vermydelyk zult hebben,. Henri begon te beven en zag Minny strak aan. Wat bedoelt gij hiermede 1 vroeg bij Sedert het souper op dien bewusteu avond, waarvan de afloop zoo treurig was, beb ik wel honderdmaal aan u gedacht moeder beeft my iets verteld, dat zij zeker wist, en wel, dat gij verliefd waart op een jonge dame uit de eerste kringen der stad. Maar alleen Gaston... wilde hij haar in de rede vallen. Juist, myohesr De Marei heeft het baar gezegd en ik begrijp zeer goed, wel ke bedoeling by er mede bad. Maar by beeft niet alleen aan moeder gezegd, dat gy die jonge dame bemicdet, maar ook, dat die li6fde geheel hopeloos was. Ik beb sedert dien tijd veel geleden door de ge» daohte, dat gij alle kwellingen eener on gelukkige liefde zoudt moeten doorstaan en ik beb ook aan moeder mijn bezorgd» heid medegedeeld. Reeds vroeger heb ik u gezegd, dat mynheer de Marei alles iD bat wark gielt, om zich in mijn guost te drie» Hel is wel een schrale troost, doch Ven ray kan in deze opzichten de hand reiken aan zoovele andere Limb, parochies en kerken, wbaruit zooveel interessants is verdwenen uit onkunde, en terecht geko men of in Musea, of in handen van schacbe- rende speculanten, die met zulke voorwer pen goede zaakjes maakten. Een volgende maal een en ander over het veel besproken en beroemde oude sacramentshuisje. GERHARD KREKELBERG. BEANTWOORDE VRAGEN H. te Horst. Over Spraland, Oostrum, e.m.a. wordt geschreven, zoo dra wij geheel met Venray klaar zijn. Ik weet niet, of u abonné is van Peel en Maas, daarom zeg ik u maar, dat de geschiedenis van Venray en omstreken alleen in dat blad komen te staan. U kunt zich hiernaar dus regelen. Horst komt later aan de beurt. G. te Venray. Ik zal eens naar die familie Roebroeck schrijven. Als zij ver want is aan den pastoor Roebroek, die in 1666 pastoor en later deken was van Ven ray, denk ik wel, dat men mij die oude gegevens een oogenblik ter leen wil afstaan. Dank u voor uwe mededeeÜDg. M. te Venray. Het doet mij genoegen te vernemen, dat u zooveel belang stelt in de bijdragen over Venray in Peel en Maa9. Maar de volkskundige aardigheden over uwe streek kunnen, wij maar zoo niet inlasschen tusschen de historische feiten eener plaats. Dat volgt allemaal later, en ik verzeker u, dat er mooie sagen en legen den gaan over uwe plaats. Daarom heb ik met zooveel lust de interessante vlek Venray tot uitgangspunt gekozen. VI. Io ons vorig artikel verklaarden we> wat te virstean is ondor eerste, tweede en derde soort fruit. We bebb6Q kunnen zien dat er bepaald eene groote zorg en oplet» tecdheid gevorderd wordt om goed t sorteeren. Goed sorteereu is van het allergrootste belang voor handelaar en fruitteler. Op het oogenblik <s er èece strooming in de veiling organisatie, de veilingen zijn vereenigd iD eene groote landelijke organisatie, aan wier boofd een centraal bureau straat, voor eene uniforms sorteericg van fruit in bet gebeele land, wat m. i. van harte toe te j jicben is en den volleD steun en waar deering verdient van elkeen, die er iets mede te maken heeft. Het verpakken van fruit laat dikwijls oog veel te wenscben over en ofschoon vanwege de veiling uniforme manden aan de telera wordeD verstrekt waar door sommig8 telera we! eens aardig mee wordt omgegaan toch kan men nog herhaal delijk manden aantreffen met zeer weinig stroo of iets dergelijks, zoodat by het var. voeren veel knouzingen zijn ontstaan eD later bij bet verdere transport nog heel wat te lijden zullen bebben Ook eeczelfle netto gewicht voor alle mandeo is er moeilijk iu te brengen en toch moet dat zyn gen. Hij is sedert Zondag reeds driemaal hier geweest, zonder dat ik bem beb oot» 'vangen, zoodat moeder alleen bet gesprek heeft moeten voeren eveneens is bet in de vorige week gegaan. Ik gevoel nu een maal geen sympathie voor den beer De Marei bij kan eerlijke bedoelingen beb» ben, zooals bij moeder verzekert, die bem dientengevolge zeer goed mag lijden, maar ik gevoel niete voor bem. Telkens schijnt by met moeder ook over u gesproken te bebben, want telkens wist moeder weder meer van uw liefde voor die jonge dame. De gedaohte, dat die liefde u ongeluk kig zoude maken, werd telkens levendigor bij mij, want een liefde, die nooit bevre digd en Dooit beantwoerd kan worden, schijnt my onu tiprekelyk ongelukkig toe Maar... wilde Henri opmerken. Ja, ik ken dat Spreek my niet te» gen, mijobeer De Langes, vervolgde zy op ernstigen toon. Dat gaat een tydlacg goed, men geeft zich geheel over aan een liefde zonder boop, zonder uitzichten en misschien gevoelt men zich daarbij oog eenigszins gelukkig. Maar dit kan niet lang dunen een hopelooze liefde leidt tot wanhoop. Eo dat vrees ik voor u, te meer, toen ik den Daam vernam van haar die gij bemint. Ja, ik heb voor u gevreesd, want ik weet, dat gij goed eu edel zyt, en dat gij, vergeef my, dat ik dit zeg, door uw bescheiden© positie in de maat» schappij en uw gebrek aan middelen niet knot verwachten, dat uw liefde worde be» antwoord; dat gij. indien gij zoo geluk» k'g zijt de wederliefde dier jonge dema te winnen, baar toob nooit de uwe zoudt kunnen noemen, daar gy zeker nooit zoudt willen toestaan, dat men vao u zeide, dat V«9l telera hebben de gewoonte om alle fruit direct te verkoopen als bet van de boomen is. Dikwyls zal dit wel moeten gebenreD, omdat er niet voldoende goede bergruimte voor is maar toch dient onder de oogen gezien te worden of bet niet wenschelyk is anders te bandelen. Eu wy meenon hier wel uit ervaring op dit gebied te kunnen spreken, wanneer wij verklaren, goed ge» let op het geregeld verloop by (fa verkoopen dat dit steeds in bet nadeel, ja dikwijle tot groot nadeel van den teler is. Dit jear is eene uitzondering op den regel en achteraf door onzen «leohten baitenlandsohen handel goed te verklaren. Dringend ie het noodig dat onze fruit» telers naar middelen uitzien om bun fruit larger te bewaren. De veiling komt dan ook niet zoo gauw manden te kort, wat door het zonder overleg leveren wel ge beurd. Io deu tyd van sterappeleu moeien b.v. court-pendu, belltfleur niet geleverd wor» den. dan is bet daar de tijd niet van. Als middel om fruit te bewaren kan men gebruik makeu van goede frisscbe kelders, zolders of schuren. Ook wordt er al veel fruit ingekuild en door vakmannen op dit gebied gepropageerd. De fruittelers die op de hoogte willen zyn 6D dat motten ze allen willen diepen geregeld een vakblad te lezen, waar» in over sorteering. verpakkingen bewaren van tyd tot tijd gesobreven wordt. Als zoodanig beveel ik aan -de Taindery"' dit ie het cffioieele orgaan van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland en kost slechts f 1 75 per halfjaar franco per piet, Men schrijve even een kaartje aan bet Centraal Burtau van Veilingen Javastraat 80 Deu Haag en de zaak is in orde TH. DERKX Directeur Coop. Veiling VENLO. Velen zijn de meening toegedaan, dat, daar zij het vorig jaar aan de stemming voor de Tweede Kamer der St. Generaal hebben deelgenomen, zij ook stemgerech tigd zijn voor de verkiezing der Provinciale Staten. Dit i9 echter slechts dan juist, als zij op 1 Februari 1922 niet alleen Rijks ingezetene, doch ook ingezetene der Pro vincie waren. Dit laatste is het geval, wanneer zij op genoemden datum 12 maanden in de provincie woonachtig waren. Er zullen dus ook in Venray verschillende kiezers of kiezeressen zija, die wel het vorig jaar aan de stemming hebben deel genomeo, doch thans aan de stemming op 9 April a.s. niet kunnen deelnemen, daar zij geen kiezer(es) zija voorde Provinciale Staten. Ook wordt de aandacht van de stem gerechtigden er op gevestigd, dat zij moeten stemmen in 't stemdistrict, waarin zij op 1 Februari 1922 woonachtig waren. Ontvangen deze dus eene oproeping om te gaan stemmen in een geheel ander district dan waarin zij thans woonachtig gy het niet om haar, maar om haar ver» mogvu en haar naam deedt, Gy zoudt uw hopelooze liefde io uw hart begraven en er zoolang mede rondloopen, tot gy aan de wanhoop geen weerstand meer koodst bieden Henri boorde haar zwijgende aan en ook toen zy ophield, antwoordde by niets. Zy ging voort Maar dat was niet de eenige reden er is nog iets, dat my nog meer bezorgd voor u maakt, waot, hoewel het op dit oogenblik nog een geheim sobynt te zyn. wat slechts weinigen weten, is bet niet onmogelijk, dat binnenkort geheel Parijs bet weet en dan hebt gy de openbare msening tegen u. Henri kroop ineen eo doodsbleek, mst eifelende stem, riep hij uit Wat zegt gij daar, Minny Wat be doelt gy t Minny antwoordde op uog ernstigeren toon dan te voren Gy zoadt door uw liefde geheel Paryi tegen u in 't harnas jagen; want als bet waar is, wat men vertelt Wat wordt vertelt Wie is die •men' riep Henri uit, terwjjl hij van «ija zetel opsprong; zyn oogen schoten vlam» meo, tyn ledematen beefden en by nam zulk een dreigende houding aan, dat Mio» ny ook verschrikt opstond. Iemand heeft verteld, dat voor er aoht dagen vsrloopen zijn, er io Parys 'geen fatsoenlijk man mser is, die den jnaam van De Mallepeyre durft uit te spreken. Wordt vervolgd,

Peel en Maas | 1923 | | pagina 1