Zitdagen Notaris Haffmans zwarte Turf, Adverteert in dit blad WIJNEN Prijsverlaging! Drogisterij 't BLAUWE KRUIS VOOR DE HOEST: G. PöUWILi, Wegens verbouwing FIRMA F. KOPPENS DEÜRNE MEUBELFABRIEK MEUBELMAGAZIJN FIRMA M. J. TOLLEBERGH EN ZONEN Gebr. JEUKEN, Groote Straat 6 wagonlading Stoelen, voor Mantels en Overjassen Dames- en Kindermantels worden aan spotprijzen OPGERUIMD. Ingezonden, Donderdag 30 Novemb. Vrijdag 1 December TB KOOP Mager Stukkolen, Eierkolen, Vetnootjes, Unionbriketten en Turf Firma P. J. Schretlen Zn. G. AMBROSIUS, VENRAY Gebr. Lucassen, Leunen Langstraat 1VENRAY Groote voorraad Bietensnijders vanaf i 22. Hakselmachine's, Bascule's, Aardappelsorteer machine^ en Fornuizen beneden elke concurrentie Origineele Stella Zaaimachine's Leuningstoelen in alle soorten prijzen Canapé's, Ligstoelen, Crapeaux, zeer geschikt cadeau. Tot St. Nicolaas 5 pet. korting op alle voorradige meubelen. Dames- en Heerenkleermakerij Ontvangen eene groote sorteering nieuwe STOFFEN Ruime keuze in hoeden, petten, Eng. hemden boorden, strikken en alle modeartikelen. naar van het pakhuis, den heer S. te Or. zien. Nu moet ze zeker maar dood ge» maakt worden", zei een der mannen. Maar de heer S. een dierenvriend by uitnemendheid, riep uit «Dood maken T Ik denk er niet over. Kyk eens, wat aardige oogjes ze hebben!" Ja, dat was waar. Maar in het leven houden kunt u te toch niet, meneer. Ze zouden verhougeren' was het antwoord. »Ik ben er zeker van, dat het moedertje haar kinderec niet in deD steek laat," zei de heer S. vol over» tuiging. En zie, terwijl al die groote man» een nog om de kist heen stonden daar kwam het moedertjo al aan, liep over de voeten van den beer S. sprong in de kist en kwam er met een klein muisje in den bek weer uit. Tot negenmaal toe waagde be'. dier» tje den gevaarlijke tocht, negen» maal stortte ze zich in den vreese» lijken afgrond, dien wij kist noemen negeD maal trotseerde ze met haar zwaren doch dierbaren last, de bloed dorstige reuten, waar langs ze zich een weg moest banen. En al haar krachten spande ze in, en haar leven zette ze op 't spel, totdat ook de laatste van haar jongen in veiligheid Met dc pet scheef op hel hoofd en de handen in dc zakken, slingerde blauwe Hein over het marktplein. Links en rechts werd met planken -en balken gesmeten, stukken zeil en bossen touw versperden den weg en het geschreeuw en gevloek was niet van de lucht. Met kennersblik zag hij, hoe de een voor, de ander na verschillende kermis tenten vlug opgebouwd werden. Hier en daar groette hij een collega-leeglooper, die thans voor een paar dagen werk opgedaan had. Met afgunst'ge blikken stond hij ein delijk stil bij een kermiswagen, waarbij hij een kennis zag staan in een met goud gegalonneerde rok en verschoten blauw lluweelen broek. .Wat foer jaai nou uit vroeg hij. .Ik bin aangesteld bij de annonceratie." .0 zoo!" antwoordde blauwe Hein, die het woord onmiddellijk begreep. .Waait je nog gin baantje foor maai l De aangesproKene gar geen amwwru, doch staarde zichzelf vergenoegd aan in een klein stuk spiegelglas, dat ter zijde van den wagen hing. Uit de halfgeopende deur kwam een dikke dame met overvet haar, welke naald en draad in de hand had. De man met de fluweelen broek draaide baar bereidwillig den rug toe en met vlugge steken begon de dame de broek, die losgetornd was, te repareeren. Blauwe Hein begon te lachen en de dame die het zag, zei het aan haar patient. .Hindert niks, 't is een friend fan maai." .0", antwoordde dc vrouw en keek blauwe Hein wat vriendelijker aan. Ja en haai soekt auk een baantje". Vlug bleef ze doorpikk^n en na een paar maal .staat stil, feni", gezegd tc hebben, was ze klaar. Blauwe Hein stond nog steeds belangstel lend toe te zien. .Siesoo", zei de dikke dame tegen zijn vriend, .nou neem je dat bord maar en kuier dc stad door." De man scheen dit bevel, ondanks zijn deftige kleediiig, niet te mishagen en met een vergenoegd gelaat nam hy het plak kaat op en wandelde na een vriendelijken knik tegen de dame en Hein weg- Pftodolfo vreesde. Wees niet besorgd, gsf hy op gerost» stellenden toon ten antwoord, wij z^jn alleen eD niemand boort ocs Dat is ook zeer noodig. hernam Pan» dolfo, daar ik o gswiobtige dingen beb mede te deeleo. Staat gy er voor m, dat' niemand ons kan beluisteren f Zsker, voor wieo zyt gy dan be» vreesd f Toen ik een uur geleden weder bier kwam, nadat ik reeds veraoheidens malen te vergeefs had aaogsklopt. werd ik door •eo man achtervolgd, die, boe ik bem ook om den tuin trachtte te leiden, my steeds bleef achtervolgen en daar hy my tot aan ow buis volgde, was ik wel genoodzaakt, bet niet weder te verlaten, maar bier nw terugkomst af te waobteo. Wie was bet dan f vraagde Gaston op levendigen toon. Ik heb bem door de duisternis, en omdat by altyd op eenigen afstand van my verwyderd bleef, niet kannen herken nen. Dat is vreemd, seide Gaston naden» kende onder stond er een man in den boek van de poort, toen ik binnenkwam. Ik ben er nog niet zeker van, maar bet zonde my sterk verwonderen, als ik ayn naam niit reeds geraden bad, ant» woordde Pandolfo. Zoodra ik er zeker van ben, zeg ik n. wie bet is. Op 't oogen» blik hebban wy wel wat beters te doen. Ik sta er over verbaasd, dat gy nn reeds bier «yt. daar ik o eerst over een maand verwacht had Ik ben wat vroeger gekomen. Gy weet, dat, even goed ale gij een zending te vervallen bebt. ik ook de myne beb. Vervolg zie Eerste Blad t .Hep u ook geen werk?" vroeg de vrouw aan Hein. .Naai, juffrou1 Ja, sie je. Ik sou je wel kanne gebruike maar ik weet niet of je het kunt Dit cir- cus ia fan mij en nou hep ik iemand noodig j om foor beer te spcle. U bent nogal breed en groot. Maar we sou we het kunne per- beere." Een oogenblik later wrong blauwe Hein zich door het smalle deurtje naar binnen. De dikke dame, die zich, zooals hij nu hoorde Frilulein Czigano noemde; omdat ze het zoo'n mooie naam vond, kwam uit een hoek van den wagen met een beeren- huid aanslepen. „Trik nou eerst je jassie uit en je schoenen. Blauw Hein deed wat hem bevolen werd, en in minder dan geen tijd was hij omge, tooverd in een bruine beer. Met drukknoopen cn klemmen werd de huid dichtgehouden en het werd hem benauwd in het enge berenvel. Het scheen hem toe, als de stem van Fraulein Czigano heel uit de verte kwam en eensklaps voelde hij, hoe hem dc noodige lucht ontbrak. „Ik stik," hijgde hij. .Moet je je hoofd achterover houwe, dan gaat fanself de bek ope en kan je sien en asemhale allebei tegelijk." Hij deed wat hem gezegd was en tot zijn verbazing cn verheuging zag hij eens klaps door den geopenden bek in den wagen. „Soo is.hetgocd hè?" ging Früulein Czi gano voort. .Het sal wel gaan. Nou mot je eerst leere om op lier poote te loope Blauwe Hein boog zich voorover en marcheerde, daar de bek weer bijna toeviel cn hij niets kon zien, tegen de tafel aan .Ho," klonk het uit den beerenmuil, „dat is verkeerd". Ja dat is net ferkeerd. Wacht, we selle het anders doen." Früulein Czigano maakte met bewonde renswaardige vlugheid een ring in den neus van den beer vast en bond daar een touw aan. .Soo, nou loop je maar achter mij aan. Je foelt wel aan het louw, waar ik je heen- trik. ,Dc dikke dame ging voorop in het kleine wagentje en blauw klein sukkelde achter haar aan. .Nee, soo niet, Je mot mit je kop schud de, dat doet een echte beer ook en fan achter mot je ook niet zulke kikkerpoote make-" Hein deed wat bem bevolen was en met veel moeite en inspanning gc'ukte het aan Fxilulein Czigano een fatsoenlijke beer van hem te maken Toen hij weer uit de huid kroop, was hij doornat bezweet, doch zijn gebiedster vertelde, dat dit alleen kwam, omdat hij nog niet aan het werk gewend was. .Sie je, dan kom je morgenmiddag om half twee hier. We sullc jou daar bewaren voor grootste nouveauté. Dan heet fij Cesar en bint pas gefange en afgedresseerd." „Goed, juffrou," en nadat Hein nog met haar over de condities gesproken had en beloofd had, geen roenscb in hun geheim te betrekken, ging hij hoogst tevreden met zijn nieuwe baantje - heen. Het circus zelf, dat op een groote uuuur van zeildoek geleek, had hij nog niet goed (aanschouwd. Ter weerszijden van den ingang waren groote veelkleurige aanplakbiljetten aange bracht. Langzaam las hij de namen van de verschillende artisten af en eensklaps bleef zijn oog gevestigd op de met extra dikke.letters gedrukte woorden Fraulein Czigano met haar gedresseerde beer Tom my. Hij herinnerde zich, dat zijn naam Cesar zou zijn en leidde uit het aanplakbil jet af, dat er nog een tweede beer was- Een echte I En een rilling voer hem door dc leden, toen hij het wist. Inwendig had hij een afkeer van alle gedierte, laat staan dus, dat hij iets voor een beer gevoelde. Wijfelend stond hij langen tijd voor de tent. De lust om te gaan zeggen dat hij den volgenden dag niet wilde komen, be kroop hem meer en meer. Maar aan den andere kant weerhield hem het voorge spiegelde salaris, zijn voornemen uit te voeren. Des middags werd de kermis geopend en daar blauwe Hein eerst den volgenden dag zijn nieuwen werkkring behoefdp te aanvaarden en dan geen gelegenheid, meer zou hebben er verder van te genieten, was hij reeds vroeg weer tegenwoordig. Alsof het een magneet was, zoo trok hem de tent van F»aulein Czigano aan. Buiten op een soort podium waren alle medewerkenden tentoongesteld. Een piston, begeleid door een Turksche trom, vormde het orkest. Op de maat van de muziek trippelde een jongedame been en weer, achterna gesprongen door een August Fraulyn Czigano zelf, stond in een rood zijden gewaad en iets ter zijde en prees nu en dan met haar schelle stem haar circus aan- Doch noch voor de dansende juffrouw of de athleten, noch voor de muziek had blauwe Hein thans aandacht. Hij zag alleen de bruine beer, die met een stok tusschen de voorpooten naast Fraulein Czigano stond. Het beest zag er schrikwekkend genoeg uit, voortdurend was de spitse bek half geopend, nu en dan bewoog de kop op en neer en schommelde het grove lyi met de maat van de maat van de muziek mee. Het dier stond geheel vrij en blauwe Hein dacht er met schrik aan, wat er gebeuren zou, wanneer het beest in een wilde bui tusschen het publiek sprong. Eensklaps hield de muziek op, de trippe- jongedame ging een weinig ter zijde en Fraulein Czigano kwam r.aar voren. „Burgers en ingezetenen vaö deze stad," krijsefate haar hoog -geluid. .Komp allen □aar mijn wereldberoemd circus. Hier kan ie sien, wat je nog nooit ontmoet hept. Jullie suit segge, die athlete en koorddan- seresse sie je overal. Maar sooals se hier I warreke, sie je nergens. En hier hep je het foornaamste, iets dat je nooit weer- findt," Ze keek naar den beer, die op haar bevc! aan kwam waggelen en voor 't publiek een lompe buiging maakte. Blauwe Hein staarde onafgebroken naar het grove dier, tot het weer met de ande re artisten achter het zeildoek verdween. Zijn geheele lust om nog verder te gaan kermishouden was verdwenen en langzaam slenterde hy huiswaarts. Voor hij den volgende namiddag zich bij hrnulein Czigano girtg aanmelden, wandel de hij eerst nog eens het circus rond. Under de aanpjakbiljeten was een witjstuk papier bevestigd, waar met groote zwarte letters stond geschilderd lieden Eerste maal optreden van de pas gedresseerde beer Cesar. „As het mot, dan mot het," mompelde Hein en klopte bij den wagen van Fraulein Czigano aan. Onmiddellijk werd hij binnen gelaten en kon beginnen de huid aan te trekken, „In plaats fan het touw, hep ik een ketting door de ring gebaald- Dat maak meer indruk," zei Fraulein Czigano. „Nou moet jij in den hoek achter het scherm wachte. Het publiek mag je niet sien want je bent nog wild." Dat begreep blauwe Hein en langzaam kroop hy uit den wagen de tent in. Frau lein Czigano zette hem in zijn hoekje. „Nou wacht maar tot het jou beurt is." Ze ging weg, doch was even later al weer terug. „Seg, je moest met Tommy danse, dan mag je de helft houwen, van wat ik met het bakkie ophaalt.*' Blauwe Hein had geen tijd om te ant« woorden want ze was weg en al heel spoedig hoorde bij haar schelle stem buiten de tent legen bet publiek schreeuwen. Met angst zat hij aan het oogenblik te denken, waarop hij met den beer moest dansen. Om de warmte in de buid gaf hij thans niet meer. Buiten klonk de piston en dof kwamen de dreunende slagen van de groote trom tot hem. Toen hoorde hij hoe de eerste bezoekers binnenkwamen en spoedig zat de tent geheel vol. Door den geopenden bek kon hij de verschillende toeren van de athleten zien. Daarna kwam de koorddanseres en ten laatste Fraulein Czigano met den beer. De tent daverde van het handgeklap, toen de beer op zijn kop ging staan en uit een flesch dronk. „En nu, dames en heere, het optrede van Cesar. Fier weke gelede gefange in Karme- sjoetja". Fraulein Czigno greep den ijzeren ketting en op handen en voeten volgde blauwe Hein haar. Hij liep, rolde, stonde overeind ging op een stoel zitten, gaf Fraulein Czigano een poot en oogste een welver diend applaus. Onder het geklap hoorde hij, hoe zijn tem9ter hem toevoegde „Het gaat goed. Nou danse met Tommy." Hij ging weer overeind staan en hoorde Fraulein Czigano aan het publiek verkon digen, dat Cesar en Tommy samen zouden dansen- Tommy kwam op de achterste poolen recht op hem aan. Door den geopenden bek zag hij, dat bet dier den muil bewoog Eensklaps gevoelde hij, hoe de eene poot op zijn schouder kwam. Het leek of hem de knieën knikten en werktuigelijk lei hij zijn arm op de ruige vacht van den beer. De muziek begon te spelen en hij danste met den berenmuil vlak voor zich. Fraulein Czigano had den ketting losgemaakt en ge« bruikte dien thans om de beren van het publiek gescheiden te houden. Toen hij bij haar langs draaide, duisterde ze hem toe „Hooger springe." Hij sprong hooger, doch gevoelde meteen dat tij op «oto cactits trapte en begreep, dat het de poot van den beer moest zijn. Het dier leunde zwaar met zijn klauwen op zijn schouders en deed een wanhopige hoogen sprong. Toen zag hij, hoe de snuit van den beer dichter bij hem kwam. Het benauwde zweet brak hem van alle kanten uit. Hij wilde schreeuwen, doch kon niet. En ineens hoorde hij dat de beer tegen hem zei„Denk an me poote, je trap op me ekstersooge." Buiten verantwoerdtlijkheid der Redactie Het leven van vroeger en thans. Als men bet leven beschouwt van vroeger tegen nu, zegt eenieder vrat een verschil. Ik spreek nog van geen ouden tijd, maar van 10 of 20 jaren terug. Toen warende menschen tevreden, ondanks het beetje loon dat verdiend werd. En geen wonder Iedereen betaalde belasting volgens zijn ver mogen, van de hoogste tot de laagste klas. Er waren zooveel geleerde menschen niet, die van rijk of gemeente onderhouden werden door hooge salarissen. Dat nu eenieder bijdraagt in de belastingen is billijk, maar op zoo een onregelmatige manier als het de laatste twee jareu is gegaan, is onbillijk. Want, heeren die 3, 4 of 5000 gulden salaris hebben per jaar, betalen toch niets tegen boer of arbeider, ook nog niet al zou men bun salaris met 30 procent inkrimpen, hetgeen beslist noodig is. Mij dunkt bet wil nog wel wat zeggen, voor één persoon in een jaar 2 tot 3000 gulden te verdie» nen, dan mogen het nog gerust heerenbaantjes genoemd worden. Dacht onze geëerbiedigde Koningin en onze Christelijke regeeriDg er ook zoo eens over, om de salarissen met 30 tot 40 procent te verminde ren. De heeren spreken wel van bezuiniging, doch eerst dan zouden millioenen bezuinigd kunnen worden, hetgeen ten goede zou komen van ons land en niet het minst van den werkenden stand. De bezuiniging moet ook op ds werkende klasse toegepast worden, is het niet veel dan weinig, alle beetjes helpen. Ik heb hierboven aangestipt dat er vroeger zooveel geleerde menschen niet waren, ik wil hiermee niet zeggen dat die er niet zijn moeten, maar thans loopen er te veel van die heertjes die hooge salarissen hebben. De heeren willen cur sussen om jonge boeren te vormen, maar de kosten f.., Er zijn tegenwoordig Landbouwboeken om het boeren te leeren, over kunstmest en het gebruik ervan en over voederartikelen. Ik heb heeren gekend die het fijne van het boeren wilden kennen, maar ze waren gauw uitgeboord. Wisten de heeren eens zoo goed als menig boer of oppassend werkman, hoe het geld verdiend moet worden, dan zouden zij segGen .- Wij hebben al veel te veel geld nitgegeven aan gebouwen, die door ryk of gemeente gebouwd zijn. Moeilijk zal het zijn voor de overheid om hun eigen salaris in te krimpen, maar dat zij toeh eens denkec aan de zware lasten die op den midden- en werkenden stand drukken, en aan het gebod van O. L. Heer -Bemint uwen evennaaste gelijk uzelven". Landbouwer-belastingbetaler. voor het jaar 1923 verkrngbaar bij Firma VAN DEN MUNCKHOF Groote straat te houden door te HELDEN van half 9 tot half 10 te MEERLO bij B. Qeurts van 10—11 uur te OIRLÓ bij Kemmelings van 2—3 uur te VENRAY bij Kemps Henseniusplein van 9—10 uur te GEIJSTEREN bij Aan de Brugh van 11—12 uur te WANSSUM bij Ant. Litjens van 2-3 uur te BLITTERSVS'IJCK 235 bij H. Goossens f 1,45 per 100 bij P. SWINKELS, Lang straat, ook aan huis te bezorgen. 3 STEEDS VERKRIJGBAAR Op verlangen wordt alles aan buis bezorgd. Aanbevelend 13 Pr. SijberS'Poelt. van de DEN HAAG, verkrijgbaar bij BORDEAUX WIJN vanaf I 1.50, VIN Dt: MIDI GROCWIJN f 1.40 PORTWIJNEN, MALAGA enz. V, Uitsluitend goede kwaliteit. van KARRADEREN, prima Holl fabrikaat, Bietensnijders vanai f 11. Verder Sorteer» wanmolens. Mantelketels, Wen- delploegen, Cultivators, gegalv. artikelen, Machineolie, Carbo- ieum enz. Beleefd aanbevelend, 614 alle soorten Drop en Borstsiropen, Valda pastilles, Anga bonbons, Wijbert tabletten, Lakeroi pastilles enz. enz. Voor SPR1NOENDE HANDEN en WINTERVOETEN Purol, Boofzalf, Honingrozentabletten, Glycerine, Derma Sotère enz. enz. Levertraan emulsie Draisma van Valkenburg en meerdere soorten. Alle soorten Toilet-artikelen als Vruchtenzeep, Purolzeep. Teerzeep, Carbolzeep, Geelzeep, Amoniakzeep, Luxe doozen zeep enz. enz. Fijne Odeurs, Tandpasta's, Eau de Cologne enz. Witte, roode en staalwijnen. Voor den Slachttijd alle soorten kruiden, Speculaaskruiden, Amandelolie, Citroenolie enz. Verder alle soorten Chemicaliën, Drogerijen, Specerijen en verpakte geneesmiddelen. Groote sorteering Borstelwerken, Sponsen, Zeemlappen, Verfwaren, Glas, glazen dakpannen enz. Beleefd aanbevelend, 70 worden gedurende deze maand alle goederen aan verminderde prijzen van de hand gedaan. aan prijzen beneden die van voor den oorlog. Profiteer nu van deze gelegenheid Aanbevelend 346 ONTVANGEN EEN

Peel en Maas | 1922 | | pagina 6