Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Geachte Medeburgers Dit nummer bestaat uit twee bladen. Samenstelling der nieuwe Kamer. De kraaien zullen het uitbrengen. Wat is de Studentenclub Zaterdag IB Juli 1985 48a Jaargang. No 88 PEEL EN MAAS abonnementsprijs per kwartaal voor het buitenland bij vooruitbetaling 11.30 afzonder!. nummers 5 c. Uitgav# van FIRMA. VAN DEN MUNGKHOF, VSNRAT. Tel. No. 51 PRIJS DKlt aovertent1kn i ▼an 1—6 regels 43 ct elke regel meer ct. ])e Patronaata-Commissie .Sint Autonius1' alhier heefl de eer ter uwer kennis te brengen dat hare Voorsitter, de WE. Pater A Nielen, met tot dankbaar heid atemmend succes j.l. jaar in dit Blad een beroep deed op uw gel- deiyken steun; dat echter dit jaar de toestand nog slechter is geworden, en wel ten gevolge van groote onkosten, die niet ijjn gedekt door Rijkssubsidie, waarop toch met recht en reden was gehoopt; dat morgen, 1G Juli, in de Pa rochiekerk en Zondag 23 Juli in de Paterskerk u de toestand zal worden uiteengezet en tevens eene collecte worden gehouden; 'dat, om een einde te maken aan den waarlijk onhoudbaren toestand en een gezonden toestand te schep pen, kracntens in algemeene verga dering genomen besluit, getracht wordt eene leening te sluiten tegen 3 procent met jaarlyksche sflossing; dat, indien deze leeniDg succes moge hebben en tevens de gewone giften niet achterwege blijven, ons St. Antonius-Patronaat voor Venray zal kunnen zijn wat bet zijn moet; dat verhoopt wordt olie Venray- sche burgers naar vermogen het voorbeeld tezien volgen vao degenen, die ons Patronaat alreeds practisch ateunen een edel werk, waarop de zegen des Hemels rust. Hoogachtend De Patronaatscommissie, A. NIELEN, voorzitter; W. LAURENSSE, secretaris; JAN POELS, penningmeester; V. L. SCHOOLMEESTERS, pastoor: B. THEUNISSEN, gardiaan; O. VAN DE LOO, burgemeester; J. DINCKELS, ka pelaan; M. STRIJKERS, kapelaan; R. HA- ZEBROEK, rector gymnasium; AMBR. KOOMEN, onder-directeur; H. BEXKENS; G. HOEIJMAKERS; H. KRAYKAMP; A. MARTENS; P. SCHOLS; Dr. E. STRÜBEN. staan uit de volgende honderd leden (de)namec der nieuw gekozenen zijn cursief gedrukt) 32 katholieken Kuiper, v. Dijk, Stulemeijer, mevr. Bronsveld-Vitrln- ga, Bomans, v. d. Bilt, Reymer, Kooien, Moertl, Engels, v. Voorst lot Voorst (tweemaal gekozen), v. Wijnbergen, v. Schaik. Suring, Bulten, Kolkman, v. Vuuren, v. Sasse v. Ysselt, Fltakena, Deckers, Vrijheidsbond dr. Lsly, mr. RiDk, De Kanter en Albeda. j Sociaal-democraten Oudegeest', Verbond v. democratiseering der. weermacht Wjjk. Omdat zij niet herkozen zijn Katholieken Haazevoet, Arts, Van Qroenendaal en Swane. Anti-revolutionnairen J. F. i Heemskerk. Vrijheidsbond Bjjleveld, Drion, Rijckevorsel, v. De Groot, De Mural: en*Otto. Rijtewijk. Feber Juten, Fr uy tier, j Sociaal democraten: De Jonge. Nolens, Ruys de Beerenbrouck, Ossendorp, Rugge en Van Stapele. Communisten i J. W. Kruyt. j Vrijzinnig-democratea Van Bere-j steyn (thaos oonafhankeliik") en Teenstra (thans Platteiandpartij) j Christen-democrateu de eenige vertegenwoordiger A.P. Staalman Christelyk-sociale partij de eenige vertegenwoordiger mr. dr,- Van de Laar. Socialistische partij de eenige vertegenwoordiger Kolthek. De Dleuwe katholieke Kamerleden De nieuwe katholieke Kamerleden tijn Baron van Voorst tot Voorst, ge boren in 1870, voorzitter van den Aartediocesanen Boeren- en Tuinders- bond, lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland. Moerel, geboren in 1870, hoold der school te Oudewater, bekend politiek propagandist. a went, geboren in 18G4, eender organisatois van den Limburgschen Landbouw8tand, zuivelconsulent in Limburg. Ingenieur Fruylier, jarenlang inspecteur van den arbeid geweest, het laatst in Zeeland, thans verbonden aan het departement van Arbeid. Ingenieur Feber, geboren in 1885, jarenlaDg werkzaam geweest in Indië daar voorzitter der Indische Katho lieke Partij, thans met verlof in ons land. MevrouwBronsoeld-Vttnnga, echt- genoote van den directeur der hooge re burgerschool te Hoorn, schoon dochter van dr. Bronsveld te Utrecht bekend uit de katholieke vrouwen beweging. De nieuwe Tweede Kamer zal be Bongaerts, Hermans en Ament. 20 sociaal-democraten Vliegen, Kleerekoper, v. Braambeek, J. ter Laan, mevr. S. Groeneweg, v. Zadelhof!', Brautigam, Duys, v. d. Waerden, Schaper, mevr. De Vries,' K. ter Laan, IJzerman, Troelstra. v. d. Tempel, Gerhard. Hugenholtz. Sannes, Hiemstra en Albarda. 16 anti revolutlonnairen Schouten Th. Heemskerk, v, Dijk, De Wilde, v. d. Voort, v. Zijp. H. Colijn,, Rutgers, de Montë var Loren, v. d. Molen. Smeenk, Beumer, Duymaer, v. Twist, Visscher, A. Colijn, Scheurer en Zijlstra. 11 christelijk Historischen Schok king, De Beer, De Visscher, Snoeck, Henkemans, Weitkamp, Gerretson. Bakker, mevr. Katz, Krijger, Tilanus, en v. Boetzelaer. 10 Vrijheidsbonders v. Gijn v. Rappard, Visser van IJzendoorn, mej. Westerman, Dresselhuys, Ger ritsen, Biersma, Boon, Ab. Staalman en Ter Hall. 5 vrijzinnig-democraten Marchant (viermaal gekozeD) en mevr. Bakker- Nort, Opvolgers door plaatsvervan ging Oud, Ketelaar en Ebels. 2 communisten Wijnkoop en v. Ravesteijn. 2 Plaltelandersbond Braat (twee maal gekozen). 1 Liberale groep van Houten Van Houten. 1 Staatk. Geref. partij Kersten. Wie niet in de Kamer terugkeeren. Van de zitting hebbende leden keeren in de Kamer niet terug Omdat zij geen candidatuur meer wenschten Katholieken :.Poela en Fruytier Sr. Christelijk-historiscben mr. Van Veen. FEUILLETON 21. Vervolg van hel Ticeede Blad De man springt over den stoel been en de •tok komt andermaal knentend op Evert near. Zeker, het vlammend zwaard van den ongel, die Adam uit bet Paradijs dreef, li dichterlijk, maar de bru ne mispelaren stok is hier even afdoende I De boeobwachter vlucht over de be sneeuwde plaste langs bet hok, waar Spits de bond van den veakooper, ligt en die verstand genoeg heeft om te vatteo, dat bij na geen ontzag voor den nieuwen meeeter bebben moet. Ook plaatst hij ziob aan de sijde van den ouden, en als Evert voorbij bet hok komt, schiet bü brallend vooruit en sobsurt bem boosaardig de broek van het lijf en miesohien nog wel wat er bij. Tot bniten bet bek, dat het erf van den openbare weg sobeidt, ver» volgt de etok van den aitdryver den bosehwaohter en deze laatste tnimelt wel» dra in de ineenw, die by met xyn bloed beemenrt. Kort reehtbeeft de veekoopet ge» ttgd en de dear toegeslagen. Evert Dili ligt kermend en bloedend in de sneeuw, aléén, gewond en diep ver» nederd Neen er wordt bem eene helpende hand toegereiktBene vrouw met de kap van den maDttl over het hoofd en die, toen de vervolger en de vervolgde uit de deur kwamen, verschrikt is blij ren staao, treedt nader, ataat bij Evert stil en tracht bem te helpen opstaan. Nu de gevallene de verwilderde oogen opslaat, om te zien wie bem ter bnlp komt, ontwaart by het bleeke gelaat van Tills... dat treft bem diep «y, »y is de laa'ste die deze veroei dsring .mocht zien 1 De trotscbbeid, de gekrenkte eigenliefde geven bem plotseliog zijne kraobten weer Evert springt op en snauwt het meisje toe, terwyi by baar met een stomp aohtsruit werpt Niet gy. niet gy Het arme kind wankelt en bygt naar lucht, docb de boscbwacbtar ziet dit niet meer by is de plaats ontvlocht, waar by, volgens bem, de grootste aller vernede ringen beeft moetsn verduren by vlocht over het sneeuwveld heen, de kleederen gehavend, blootshoofds eo met bloedstre pen over het aangezichtby viuoht bet boscb in. Daar m die eenzaamheid, staat hy rillend tnssoheo de besneeuwde stam men by geeft zich ciat duidslyk reken» schap van hstgeen er beeft pliate gehad het gebeurde danst verward en in wonder» lyke vormen voor bem been, en 't is sslfs ofhy soms, nu nog, den knenzenden stok van den veekooper ontspringen moet. Be» vend leuet by tegen een boomstam zyo hoof3 brandt, zyn hersens kloppen, syn kniel" knikken, syn hart bonst, en over syn gansobe lichaam sypelt een koud zweet want boven syn hoofd yerschyoen 'plotseling, in breede oirkels vliegend, de I zwarte kraaien. De kraaien sullen bet uitbrengen 1 boort by na weer door Tllia zeggen. Neen, Velen bebben reeds een antwoord klaar: Een troepje Jolmakers", die hun tijd zoek zy is bet niet die spreekt 't is een wezen dat daar. op tien passen van bem, tusscbeo de besneeuwde takken van bet kreupel bout en de boomen staat, 't is de vader van Tilla, die hem die woorden sohyot toe te roepen. Evert ziet bem, sooals men bem zoo dikwyls in ds gesprekken beeft voorgesteld in zyn wit bestoven wammes maar wit» ter dan een doodskleed is dit wammes i De baren staan lang en verwilderd op bet hoofden in plaats deter vroolykheid nil de oogen van den bleeken man schemert, ziet de boschwachter integendeel een vonk van wraak er in schitteren. Io de band van den malder die, nu Evert hem ontwyken il, gedurtg nader komt ziet de bosob» wachter duidelyk een grooten Houtenden bol, en 't is of by hem dezen aaohondend naar de voetea werpt, zooals de man vroe ger naar de kegels wierp. De vervolgde maakt telkens eene op springende beweging, om den gloeienden bol te ontwyken, die wel degeiyk naar bem geworpen wordt, eo tooh de hand der sobim niet scbynt te verlaten. De schemering valtde maaD sobyot als een roode schyf tnisoben de takken te bangeo. Dils bereikt de vlakte de sobim zit bem nog altyd op de oieleo, doch zy beeft den bol io de hoogte geworpen en die loopt na den vluchteling voorait, ge- lyk de zwarte kraaieo ook voor bem uit vliegen. Aobter E vert's vosten sist bst gedurig alsof by met eene groote en scherpe seis door de soeeuw boort maaien jnist gelyk men io den zomer bet gras, den klaver en de bloemen neeralVkt. Als de boscb» wachter ter syde sist, meent by inderdaad brengen met streken uithalen, gezellige fuifjes houden enz. Anderen echter gullen zeggen; .Nou, ik zou er wel eens wat meer van willen weten". Als voorstander van de studentenclub wil ik trachten in enkele woorden het acheeve begrip van de eersten recht te zetten en de anderen, de belangstellenden, in te lichten. De studentenclub stelt zich niet ten doe! streken uit te halen, of op andere manieren lol te maken, maar haar voor naamste streven is wel degelijk van 't grootste nut, n.l. het vormen van haar leden tot overtuigd katholieke mannen van de daad, zoowel in 't particuliere als in 't openbare leven, d. i. mannen, die, wan neer ze eenmaal in 't volle leven staan, niet alleen kunnen maar ook durven opkomen voor hun princiepen. Dit doel tracht de studentenclub op de eerste plaats te hereiken door het houden van bijeenkomsten voor ontwikkeling en ontspanning, dus door de leden bij elkaar te brengen, en nu zal iedereen wel moeten toegeven, dat het langs de straat slenteren van verschillende troepjes studenten af zonderlijk, meer aanleiding zal geven om streken uit te halen, dan wanneer ze gezamenlijk uitstapjes maken, vergaderin gen houden enz. De studentenclub vergadert dan ook eenige keeren per week op daarvoor vastgestelde dagen, organiseert lietstocht- jes, wandelingen en uitstapjes en zorgt zoodoende door de leden samen te bren gen, dat zij reeds nu den drang voelen naar het zich aaneensluiten, hetgeen in dezen tijd wel hoogst noodzakelijk ge noemd mag worden. Een deel der vergaderingen wordt be steed aan het bespreken van lichte onder werpen, hetgeen niet alleen ten zeerste agt tot de algemeene ontwikkeling dér leden, maar hen ook leert hoe zich uit te drukken er. hoe ze later zullen moeten spreken. Het tweede middel waardoor de stu dentenclub haar doel tracht te bereiken is het bevorderen van het godsdienstig leven, o adoor gezamenlijke H. Commu-i nie, door het steunen van goede doeleinden bij wijze van propaganda, bijdragen enz. Wat dit laatste betreft, zou ik eraan willen herinneren, hoe de club zich reeds verdienstelijk maakte, door het geven van een liefdadigheidsvoorstelling voor de Weensche kinderen, en vooral door het uitschrijven van den zoo schitterend ge slaagden Missiedag. Ten slotte zij hier nog bijgevoegd dat de verschillende studentenclubs van Lim burg zich hebben aaneengesloten tot den grooten Limburgschen R.K. Studenten bond, die naast de Bisschoppelijke, ook de Koninklijke goedkeuring gekregen heeft. Als men de studentenclub onder dit oog punt beschouwtzal er toch wel niemand zijn die ontkent, dat het een hoogst nuttige vereeniging is: en zij die met een min achtend oogje op de studentenvereniging neerzagen als op een clubje ,6treken- uithalers", zullen nu, naar ik hoop, wel van het tegendeel overtuigd zijn. De studentenclub bestaat wel is waar nu nog grootendeela uit jongeren, maar gezien het onmiskenbare feit, dat kleine jongens groot worden, en de onloochen bare waarheid, dat het goede zaad niet te vroeg gezaaid kan worden, zal het volstrekt geen nutteloos werk zijn de studentenclub zoowel moreel als stoffelijk te steunen. Een voorstander. de scbim te bespeareo, die gedurig mei een groote blinkende zeis naar zyoe roe ten s ast. Voornit 1 bat oog op de kraaieo en op den gloeienden kegelbol gericht, die naar boven door de wyde wyde baar mealoopt recht op den molen aao 1 De vluchteling richt zich naar de buizen van den Beukelaar by stormt door het ge hucht en roept op akeligen toon, en ala om genade ameekend aan den onbarmhar tige Ik ben de dief. ik was de dief I De vrouwen komen buiten op het ge» ichreeaw de manoen, dia nog io stal eo aohour bezig zyn, staken ban werk de joogeos, die nog eene laatste band leggen aan bunnen anaeawkoniog, reedi voor vele degen begonnen, die nog een laetiten sneeuwbal aerpen, staan een oogenblik versaft. - 't Is Evert DiJ», 't is Evert Dis 1 roept men rechts en links. Hebt gy gehoord 1 Hij roept dat by de dief waa 1 In de verte klinkt bet nog Ik ban de dief, niet Tilla ik ik ben da dief De kraaien dryveo krassend io de rich ting van den molen bat apook maait oog altyd Barend beeft den ganaoben namiddag dan molen doen draaien en nu nog wil by, aivorene syn dagwerk te eindigen, de laatete zakken graan er door jagen, 't Ia vinnig koud, maar toeb zingt de wak kere jongen er welgemoed op lo«by gaat nu eena naar boven, of komt den weer eena snel langt de steil* diep nitge- 1 eleteo trap naar baneden nu komt by een oogenblik op den dorpel der molendenr itaan en staart over bet soeeawveld been, of wel leunt een paar minuten boven, in een der kykgaten, en ziet de wieken sai» Britten aan Oom Janus Ds verkiecingidrukte ia overal aobter dan rag, overal behalve bier en dat om da doodeenvoudige reden dat er bier geen drukte geweest ia. Zondags te voren een propaganda ver- gedering, waar 't voller geweest koa zyn maar waar er velen oiet been giogen omdat ze toch al wisten wat ar kwam. Op den stemmingsdag telva ook weinig drokte. De vrouwen, deze der eo zelfbewust, gene leonwaobrig eo linke, de reeda be duimelde oproepiogskaart oog arger ver frommeld, togen mede ter etcmbua, eenige afwisseling breogend io de eentonige oren van bat zitting houdende ttembnrean. Maar verder niets, geen belaogatelüog, geen animo zelfs de bekendmaking vau den uitslag vermocht hierin geen verso - deriog te brengen* Hoogstens een twintigtal belangstellende kiezers waren by bot opeoen der bas tegen woordig. Het getal ongeldige biljetten was klaio, zeer klein zelfs, wanneer de ook voor on geldig verklaard wordende blaooo brieves in mindering worden gebraobt. Wart deze waren grooter in aantel den de werkeiyk ongeldige. Er waren oog al eenige kiezers die alt louter moedwil of uit baloorigbeid blanco gestemd hadden en *vien bet onverschillig is of za van den hond of van de kat ge beten worden, bet bloedt tocb allebei, boor de ik zeggen Afin, de uHelsg was aan geen twyfel onderhevig, maar bat volgend jaar by den gemeenteraad Dao is het vrouwvolk in staat om de gebeele boel io de war te eoboppeo en zal miesohien menig raadslid zyn zetel en bei vrouweokiesreobt betreuren. Want dat 't er spannen zal is zeker, els ja tenminste op veler gezegden etaat kunt maken. Versohillende raadsleden hebben 't ver bruid en nieuwe oaodidaten zyn er by de vleet, joiet alsof 'tzoo gezellig ia raadslid te zyn, en aohteraf allerlei verwijtingen te moeten booren, te pae of te oopts. Dwingt de staat den raad om verorde ningen te maken, en zyo die verordeningen oiet naar den sin der burgery. de Raads leden bebben de pap verzouten. Zal je straks weer eene een gemopper eo geweeklaag booren over de nieuwe marktwet. Alt alle vee, varkens en koeien, biggen eo geiten alles te samen op éóa markt moet, ala er maar óóq toegangsweg mag syn, ala er een gebouw voor keurmeester, ziek en verdacht vee moet komen, ala er... ja weet ik wat nog meer. Dan krijgen de raadsleden catuurlyk de schold, doch zy zyo onschuldig als pas ge boren lammeren, bet ia Vader Staat ba- zorgd voor bat wal en wee zyaer kinderen, die dwingt. Zeg Oom Jtous. kunt misschien oplos sen wat er op die moeie roode driekantige borden «teat, die el sinds een jaar aan de oegaogswegeo naar bet dorp staan. sead voorby soydeo. of volgt de vtuobt der hongerige kraaien die boven de molen kap dry ven, alsof se willen w»Un of Ba» reod, io de bange dageo van bet kraaieo» leven, geen voedsel op dezen of genen uitstek gestrooid heeft. Na ie de jongen beneden en ootateekt de zwart berookte olielamp die aao eea der balken hangt. Drommel 1 wat krygt de moleo daar eensklaps eeo gril, alaof by razend wordt De wieken vliegen met toenemende enelbeid rond. en wie dit ven beneden ziet, moet zieh afvragen of Barend de onJe karkas tot -groezelemeoteo" wil laten slaan? Ben akelig gebat! atygt in dat oogaoblk op, eo ail dat garuebt ont wikkelen aicb de woorden Ik beo de dief, ik ben de dief 1 Bareod ataat als versteend by houdt den adem io en luistert Na volgt er een ontzettende kreet, die eerst beneden weer- gelmt en dao, bovao in de Inobt Bareod boort bet dnidelyk herhaald wordtop betselfde oogenblik krakt, kraakt en aeheurt de moleo. Sidderend van angst snelt de jongen naar boveo hy ziet rood dooh laspoort nietsby ziet door eeo der kykgaten oaar buiten de moleo jaagt nog allyd onmatig, alsof by tone misdaad beeft ge daan en dal tyoe band nog beeft van ontroering. Dooh dat alles begrijpt Bareod oiet. De joogen bemerkt niets binnen of bniten bet oude gebonw allee is roetig geen levend weien beweegt er aioh, teoty de kraaeeode kraaieodans boven de mclinkpp... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1922 | | pagina 1