Op den toren Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Vergadering Gemeenteraad van Maashees en Overloon FEUILLETON. VERGADERING Zaterdag 19 Februari 1021 48e Jaargang. No 8 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 65 c. franco per post 75 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 95 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. Tel. No. 51 PRIJS DER ADVERTENTIEN i van 1—6 regels 45 it elke regel meer 7 it op 4 Februari Afwezig O. C. Kersten eo J.^H.Poels wegens ziekte. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd vastgesteld. In behandeling wordt genomenbet ontwerp van wet tot vereeniging der ge» meenten Maasboes en Overloon on Vier» lingsbeek. De 1..'Voorzitter v geeft het woord aan de vergadering. j Bet lid Geurts vraagt en verkrijgt het woord, by zagt r Oodergeteekende Jozef Geurts lid van de Raad der Gemeente Maashees en Over» loon, gezien bet Wetsontwerp tot ver» eeniging der gemeenten Maasheee,en Over loon en Vlerlingsbeek, verklaart dat by is voor bet vereenigen der ge» meenten en zon durven voorstellen hierby nog te voegen de gemeente Sambeek, om» datgdese drie gemeenten, door hun ligging en grensscheiding samen een nalanrlijk ge» beel zonden vormen en aard en opvattingen der ingezetenen zoo goed als gezyk zijn dat by^eobter de plannen neergelegd in genoemd wetsontwerp, meent te moeten afkeuren, omdat deze onvermijdelijk rallen leiden tot voortdurende oneenigbeid en twist tu&sahen der ingezetenen de betrokken ge meenten, en «telt voor, met den Gemeente» raad en de nieuw hiervoor benoemde Commissie van Vierlingsbeek, eerst ge» zamelyk te overleggen boe bet beste tot beider tevredenheid de vereeniging kan tot •tand gebrecht worden. De Voorzitter zegt. dat bet gesprokene door bet lid Geurts bem zeer bevreemd Geurts wenscbt een zeei groote gemeente maar dan vraag ik bem af, boe zullen de gemeente-eigendommen dan caar behooren kunnen worden beheerd Maashees c a. beeft 1500 H. A Vierlingsbeek denkelijk 500 H. A. en Sambeek circa 1000 H. A. •lgtodom, alzoo szmen rond de 3000 H.A. !k voor my begryp zeer goed, waarom Gsurte dit wenscbt, doch zeg dit Lier liever niet. Ik merk verder op, dat Geurts geen woord spreekt over de financieele scheiding, by begrypt toch wel, als de drie gemeenten by elkaar worden gevoegd, •r ook van fioancieele soheiding geen iprake zal zijn. Het lid Geurts zegt dat het zijn bedoeling ia overleg te plegen met de Raad en de Commissie van Vierlingsbeek. De Voorzitter zegt, dat bij de Burge meester van Vierlingsbeek eenige dagen na de ontvaugst van het ontwerp van wet beeft gevraagd, om dit eens gezamelyk te bespreken, doeh »dat de Burgemeester ?*n Vierlingsbeek dit niet heeft gewild. Wethouder Crooymans vraagt en ver krijgt het woord, by zegt Met de memorie van toeliohting waar dia zegt, dat aard en opvatting zoo goed ale gelijk zyn, ben ik het in bet geheel niet eens en denkelijk wel geen enkel inwoner van Overloonik meen bier ge rust te mogen zeggen, dat jnist bet tegen» overgestelde waar is, hetgeen ook reeds door het schryven van Burgemeester en Wethouders taan Gedepatesrde Staten is aangetoond dat de belangen van de ingezetenen van Overloon met die »van Vierlingsbeek en andere Maasdorpen in strijd zijn beeft de ondervinding reads lang duidelyk geleerd, is bet oiet jnist dat vervoer en verkeers middelen vroeger door de Maasstreek zyn tegen gebonden op onze Peeldorpen als werdende geacht in stryd te zyn met bnone belangen en dik zal men. vrees ik, in de toekomst blijven doen. Overloon heeft groote behoefte aan vervoer en verkeersmiddelen, deze behoefte wordt nog ■teeda meer gevoeld door uitbreiding 7an handel en industrie en vooral van den landbouw enz by vereenigiog met Vier lingsbeek geraakt Overloon in minderheid en bestaat by my de groote vrees, dat waar voor dergelyke werken geldelijke offers wordon gevraagd van de gemeente, wy steeds xallen te kampen hebben tegen eene rreerderheid, die de belangen van Overloon om bovengenoemde reden zullen tegen bouden, redenen waarom >k my verplicht aobt tegen annexatie te zijn. Mocht bet eohtsr by Gedeputeerde Staten als een feit bekend zyn, dat wy binnen zeer korten tyd door de Wet gedwongen zallen worden tot vereenigen en dat daaruit mogelyk dan nog slechter gevolgen voor onze ingezetenen en gemeente (fioaocieel en moreel) zouden voortspruiten, dan dutf ik niet de verantwoording op mij nemen en geel ik de beslissing in banden van Hoeren Gedeputeerde Staten. Ad. Art. 11 memorie van toelichting. Ik kan er niet mede instemmen, dat door de gemeente de wachtgelden zouden betaald moeten worden voor eene gedwon» gen annexatie, waaruit ik my geen voor» deelen kan voorstellen. Ten slotte acht ik, bij vereeniging grenswijziging van Vortom en Twist om velerlei bly vends bezwaren hoogst nood zaketijk, om te vermydeo gemeenschappe lijke scholen en bestaande coöperatieve en kerkelijke aangelegenheden. Niemand het woord verlangend zegt de Voorzitter Myne Hoeren 1 Na wy bet ontwerp van wet artikels- gewyze hebben behandeld en wy daaruit hebben mogen zien, dat daarin rekeniDg is gehouden met bet advies van den Raad en van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, voor wat betreft de fiaancieele soheiding en ik ernstig vrees.dat wan neer van deze voorgestelde vereeniging om de een of andere reden oieis zon komen de Regeering tooh binnen zeer korten tijd tot vereeniging van gemeenten overgaat en ik alsdan moet denken, dat wjj misschien Diet meer deze fioaocieele scheiding zouden verkrijgen, durf ik, -mocht de vereeniging tot stand moeten komen" U het voorstel doen Het oütwerp van wet, zooals bet voor ons ligt, aan te nemeD onder adviseeriog le, dat bet hoogst weeschelljk is, dat de meerdere kosten aan salaris en wacht gelden door bet Ryk worden overgenomen wil er uit de vereeniging voor de Dieuwe gemeente geen voor- maar nadeel voort spruiten. De inval der Franschen in 1792 8 Toto het geld iu zijne zakken verdwe Beo was verliet by de bank. greep nog maala naar de bierkan, schopte zijn Turk wakker, die, den ruigen kop op de voor pooten rustend, by bet vaar lag, en maak te ziob gereed om been te gaan. De man had echter oog iets te zeggen maar 't scheen moeilyk over de lippen te willen komen i want Lokker bad onder bet Ijskoude omhulsel een bart, dat voor goede indrukken vatbaar was en de mededeeliog welke by te doeo had, moest den ouden maa nog dieper grieven dan de eerste. Nu stond bij in de open dear, en de wind joeg de sneeuw naar binnen, Gy weet wat er in den vooravond op het kerkhof is gebeurd Eene grafschennis I zei meester Marton, onversohillig voor iets dat bem nu minder aanging. Ja, sohavuiteo hebben bet graf der rtykt Spaansobe, voor eenige dagen begra ven, geopend, bet lyk opgehaald en de vingers afgesneden, om de ringen meester U werden. 't Ie afschuwelijk 1 mompelde de klokkenist. Er ie geen eerbied meer in de men- •oben, zoo min voor de dooden als voor de levenden. Weet ge meester Davits, dat men op bet spoor der dieven is 2a dat eene gewijzigde grensregeling Ius8chen Vierlingsbeek en Sambeek worde gebracht, o.l. dat de gedeelten -de Twist" -Vortnm" onder Vierlingsbeek gelegen bij de gemeente Sambeek worden gevoegd, dit met bet oog op aldaar bestaande en nog te stiobten gemeenschappelijke scholen bestaande gemeenschappelijke electrici- teiten gemeenschappelijke vereenigingen op verschillend gebied, zoomede op een beter I en zuiniger beheer van bet gemeenschap pelijk grondbezit, want als ik bedenk, dat de eigendommen dezer gemeente alleen circa 1500 H. A. bedragen (waarvan circa 1000 H.A. ontgonnen tot, bouw- weiland en dennenbosob) eo voeg ik hierby de eigendommen van Vierlingsbeek, die ook nog wel van eenige ibeteekenis zullen zyn, dan is bet m,i. niet alleen zeer geweneebt maar beslist noodig, ter verkrijging van een goed en zuinig beheer van bet ge meentelijk grondbezit,— en dit is tooh de reden waarom de samenvoeging moet tot stand komen vooral het toezicht op ontgonnen gronden (bouw- weiland eo deDDenboscb), bet onderhond van wegen en waterleidingen enz. dat de Dienwe ge meente niet grooter worde dan circa 5000 H.A. en dit kan door de voorgestelde grenswijziging worden verkregen. Het voorstel van den Voorzitter in om vraag gebracht wordt aangenomen met 4 stemmen voor en 1 tegen. Voor stemden de heeren Crooymans, van den Heuvel, Drabbel», en Jans Rat, tegen de heer 3enrts.< Het lid Geurts zegt nog Men zegt dat de Commissaris der KonlDgin en Gedepu teerde Staten niets van dit ontwerp van wet weten en dat alleen de ambtenaren van het Gouvernement zoo iets regelsn. Hierop antwoord de seoretaris Myn heer Geurts ik begryp er niets van, dat U zoo iets darft zeggen ik ben er beslist zeker van, dat geen enkel stuk door deo Heer Commissaris wordt ooderteskeod of by is van den inhoud goed op de hoogte by toont bem bet scbryven, wanrby bet oo'werp van wet aaa Burgemeester eo Wethouders dezer gemeente is toegezonden en zegt, ziehier de bandteekening van den heer Commissaris der Koningin, die keat U toch zeer goed en hieruit blijkt das wel dege'ijk dat de Commissaris der Koningin van het ontwerp van wet op de hoogte is. Niets meer aan de orde syode sluit de Voorzitter de vergadering. Neen. Duivel maar dat is my ook op dit oogenblik overschillig. De wind bulderde door de straat en joeg een nieuwen sneeuwstorm door de half ge opende deur. De Duivel kwam een slap vooruit en deed de deur andermaal toe. Meester Marten ik ben al te goed voor u. zeide hy. als de sohout het wist. De klokkenist werd opmerkzaam, zyn bart klopte eu moeilyk rente bij ziob op.l Is er iets. Duivel f. vroeg hij met eene stem die de diepste ontroering ver raadde. Ja, er is iets. wat ik u nog niet beb durven zeggen. Men zoekt net spoor van uwen zoon* Van myn zoon I Als schuldig aao grafschennis. Dat is erg, meester Davits, 't Staat als delict gelyk met kerkroof, en kerkroovers wor den -metten viere geëxecuteert, of -metten galge gbepunieert. Wat was er verder gezegd, verder ge beurd De brave klokkenist wist het Diet; by viel in bezwijming en toen hy tot bet bewnstzyn terugkwam, was bet doDker in de woonkamer, en er schoten enkel soms nog eenige kleine vlammen in den baard op- De slag was zwaar geweest, en des te zwaarder dewyl meester Marten zelve de eerste aanklager van bet feit wai. Hij tooh bad drie zwarte gestalten over de mnnr van bet kerkhof zien klauteren en in de sobaduwen der bnizen verdwijnen 't van de Commissie bedoeld bij art. 131 der Gemeentewet in de gemeente MAAS HEES en OVERLOON op 4 Febr. 1921 Tegenwoordig H. Rieter, voorzitter, E.G- Cremers, P. A. Stevens, F. Bonants, M Jans, A. J. Goemans, P- J. Willems en J. H. Janssen, leden, met P L. Stevens, secr. Na opening der vergadering wordt in behandeling genomen het ontwerp van wet tot vereeniging der gemeenten Maas hees en Overloon en Vierlingsbeek. De Voorzitter geeft het woord aan de leden. Het lid Willems zegt: Ik geloof niet dat vereeniging van genoemde gemeenten wenschelijk is, reden, dat er enorm veel meer tegen dan voor is. Wanneer vereeni ging in het dolle wordt doorgedreven, een andere betiteling kan in bet bier bedoelde geval niet gebezigd worden, dan blijkt scheiding van kas een noodzakelijke ver- eischte, MEMORIE VAN TOELICHTING Dat op een mooie doode stafkaart be doelde gemeenten een natuurlijk geheel vormen, neem ik aan, maar dat staat nu juist gelijk aan een mooi gevormde lijst van allerlei schilderverwarrtngen, zoodat het geheel geen waarde heeft. Fijn uitge beelde grenslijnen hebben evenmin waarde. Door samenvoeging zou de oppervlakte zijn ongeveer 6000 H.A. Nu mag men zich wel indenken, wat dat wil zeggen 6000' H.A., waarop alleen in de gemeente Maas hees en Overloon eene ontginning is, be staande uit verschillende boerderijen, ter grootte van circa 650 H,A., met een op pervlakte aan bosch van circa 350 H.A. en dit zal nog toenemen. Nu weet ieder, dat op die groote complexen terdege moet worden toegezien en dit nu geschiedt hier en wellicht overal in gemeenten zooals Maashees, door den burgemeester, die in deze wordt bijgestaan door de wethouders daarbij komt nog het gewone noodzake lijk toezicht op wegen en waterleidingen, waar eveneens de burgemeester mede is belast en dan volgen nog de gewone werkzaamheden, welke niet zijn weg te cijferen. Na samenvoeging wordt de oppervlakte dubbel zoo groot en wie geeft ons dan een burgemeester, die zoo iets zal kunnen Daaruit volgt dat door vereeniging al dadelijk een degelijke kracht broodnoodig is. Aard en opvatting der ingezetenen zijn zoo goed als gelijk; ja zeker, ze zijn zeker met de trein of zoo iets gepasseerd en dan kun je dat duidelijk zien. Eene andere verklaring vind ik niet, Immers, ben ik op de hoogte, dan heeft indertijd de Raad dezer gemeente rapport uitgebracht wat niet strookt met die aard en die opvattingen. In dienzelfden geest ie later nogmaals door B. en W. geadviseerd. Wat blijkt daaruit Men is gedwongen te veronderstellen, dat de boel opzettelijk is verdraaid, althans er is niet de minste notitie genomen van een advies, gegeven door besturen, die waar heid tot plicht rekenen. •t Is wel gemakkelijk te zeggen .aard en opvattingen zijn gelijk" voor zoo'n Staatscommissie. Wij zouden ook kunnen zeggen tegen twee gemeenten b.v. in Friesland, aard enz. zijn zoo goed als gelijk, en hoever men zou mistasten, zou men eerst mogelijk dan te weten komen, als men er een paar iaar ging doorbrengen Nu doet het hier wel de ronde, dat Vier lingsbeek een ander quasi advies heeft opgedischt, waar wel rekening mee schijnt te zijn gehouden, was het anders, dan kon er wat er nu staat, bezwaarlijk staan Nu ben ik zoo vrij hier nadrukkelijk te verklaren, dat Vierlingsbeek alle moreele belangen voor hem zelt en voor Maashees c.a. over het hoofd heeft gezien, om maar te kunnen profiteeren van den geldbuidel der gemeente Maashees c.a. en daarbij schijnt het, dat zij toch de baas dachten te blijven. Nu dat echter niet zal zijn is daar al heel wat ontevredenheid gaande. B. en W. kunnen nu natuurlijk moeilijk een andere voorstelling aan de zaak geven, evenmin de Raad. De commissie die nu de zaak te regelen heeft, al is die nu ook inwendig tegen samenvoeging, uitwendig is ze dat ook, staat veel zwakker. Dat men in Vierlingsbeek, nu de zaak zoo is geloopen, zich sterk tegen vereeni ging en zeker, als nu door het wetsontwerp wordt voorgesteld, verzet, blijkt voor ons uit alles, maar of ze er mee voor den dag durven komen bij de bevoegde autoriteiten, lijkt mij niet waarschijnlijk Als ik lees, de veereeniging wordt voor in bet buis wierp zat de vader Dog be sluiteloos in den boek van den baard. Eensklaps werd er driftig op de deur geklopt meester Marten ging open doeD en bleek, blootshoofds, de baren in wan orde, soboot Hnibsrt biDDen. Men bad hem kort op dd hielen gezeten, doch eenige straten van daar zyn spoor verloren. Ongelukkige 1 riep de vader, wat komt gy bier zoeken 1 Ze willen my vangen I stamelde de TlnchteiiDg diep ontsteld. En darft gy nog in bet buis van uwen vader komen I zeide by streng. Meester Marten stond reebt op, syne oogen fonkeldeo, zyn gelaat was bleek, wit als een lykdoek zijne baDden waren krampachtig gebald. De goede en gedul dlge vader was, by bet zien van zyn zoon een onbarmhartige wreker geworden I GrafscheDder, kerkroover, dief ritp de vader, gy hebt mij het geluk eD de vrede ontnomen mijn bart gebrokeo, myn naam onteerd 1 En meester Marten greep deD toon by de keel, en niettegenstaande de geweldige beweging, welke Huibert maakte, bield by bem met sterke vuist vast Laat my, laat mij los zy zilleo komen en my naar de gevangenis sleepen, kermde de jongeling. Ik, uw vsder, zou u self aan het gereobt moeten overleveren maar neen, ik laat u aan uw lot over 1 En terwyl meester Marten den forsohen waren grafschenders. En een dezer zou nn knaap met de eene band vasthield, opende zyn eigen soon zijn 1 J hy mat de andere de dear en wierp ze Toeu de morgen zyn eerste schemerlicht open, 4 Van bier, van l hier 1 zeide de oude man. Ik steot n 4e wereld io, en er kome van u wat bet wil gy hebt geeD vader, gy bebt geen buis. gij bebt geen naam meer. Wees gevloekt 1 gevloekt 1... En met een geweldigen stoot wierp de vader den zoon de straat in en sloeg on stuimig de dear toe. Dan was de overspanning des vaders voorbij, en de eerlijke Davits viel in den oudeD leociDgstoel neer en stamelde snik kend Ik beb geen zood meer Vele weken werd de vader door een ylende koorts te bed gehouden van den rand des grafs keerde by weer, en toen hy, eindelyk tot betlnniDg gekomen, de oogen opsloeg, zag hy aan zyoe legerstee een zoeten engel zitten, die sedert langen tyd eene liefdezuster voor hem was geweest 't Was Blond-Marieke... Huibert Davits was verdwenen. Was hy niettegenstaande alle waakzaamheid ont» snapt t Was bij verdronken in bet over zwemmen der atads-graobten f Had by zelf moord gepleegd en mat gezocht tegen bet ontwaakte geweten, in den diepen water schoot der Scbzlde f Niemand wist bet, eo er waren nu reeds aobt jaren verloopen. De vader bad de aohting der burgerij, en ook zyn ambt, bebonden en vrieoiobap en eerbied voor den eerlykeo kunstenaar hadden de wonden allengs gehssld. Waarom brak ze jnist op dien dag weer open t Waarom verdrongen sich al die afschuwelijke beelden nu weer voor zijnen geest t De toren was er mee bevolkt 1 en de klokken hadden dien dag klanken, gesteld, daar moet het bij blijven om het algemeen belang, dan zal daarmee wel bedoeld zijn de belangen van bedoel de gemeenten, maar ga ik dat met de werkelijkheid vergelijken, dan constateer ik dat daarvan in de practijk bijna geen enkel woord waar zal worden, mogelijk wel een kleine vereenvoudiging van het hoofdbestuur,^misschien ook een kleine administratieve gemakkelijkheid. En zullen wij dan die vereenvoudiging niet veel te duur koopen ?Jken mijn ant woord is alweerja. Immers, het kan,, bier niet anders, of bij samenvoeging is al direct uit noodzaak aan de beurt de aanstelling van een flinke kracht op de ontginningen enz. Een burgemeester van de samen te voegen gemeenten zal natuurlijk een grooter salaris ontvangen dan.nu „van de bestaande gemeenten. Een burgemeester en een opzichter als bedoeld zullen zeer zeker meer salaris genieten dan de twee burgemeesters der nu bestaande gemeen ten. In het allergunstigste geval neem ik aan dat een paar honderd gulden op administratie bezuinigd zou kunnen wor den, en om die paar honderd hollandsche guldentjes moetende vredelievende dorpen tot baat, moreel-zedelijk en geestelijk verval worden gebracht. En dan wordt het nog mooier in ver band met de toekomst der Peelstreek juist noor samenvoeging zal de Peelstreek geschaad wordeD, doch nooit gebaat, daarvan hebben wij de treurige onder vinding. Wie weet hoeveel jaren, juist dan, wanneer er in de Peelstreek en ook nog minder ver, iets tot 9tand moest komen, dan werd dit steeds zooveel mogelijk door de nu voor vereeniging voorgestelde ge meente (ook andere daar liggende) uit alle macht belemmerd, dat gebeurde toen alles zoogenaamd buitenshuis, en wat moet dat echter worden, wanneer dat belemmerd wordt door de leden van hetzelfde huis houden. Ad art. 11. Ook1, daaruit blijkt dat het financieel voordeel, als het bestaat, zeer gering is te achten, want er staat duidelijk, alzoo voor een goed deel te kunnen ont gaan aan het betalen van wachtgeld. Tien Ijaren betalen wij dus aan wachtgeld en 'salaris net zooveel als nu, plus nog salaris voor nog aan te stellen personeel. Dus is samenvoeging geen geldelijk voordeel, eerder een financieele ellende. Indien het ook al een kleine geldelijke verbetering zou brengen, dan achtte ik mij nog verplicht uit alle macht te protesteeren in het belang der gemeente voor zooveel hooger staande moreele belangen. Al hetgeen zich nu laat zien, doet het ergste vreezen bij samensmelting Vier lingsbeek toonde en toont nog groote minachting voor onze gemeente, zoowel als voor de inwoners. Nu gaan zij echter al verder en komt vereeniging tot stand, dan blijft haat niet meer uitgesloten en hoe t licht zal dan een woorden-wisseling hard handige gevolgen hebben, zonder te den ken zult U het ellendige daarvan kunnen vatten. Men werpe mij nu niet toe, tegenwoordig doet het volk zoo iets niet meer, ik meen dat ik om dit te bewijzen geen feiten be hoef te noemen. Tegenwoordig hangt de lucht vol van zelfbestuur en zelfsbestemmingsrecht neemt Ierland, geheel de wereld veroor deelt die toestand, zij worden verdrukt. Ook hier in Nederland verafschuwt men zulke handelwijze, maar toch. onder voor geving, als was het in het financieel be lang en nog een soort belangetje, zal men met of liefde der bedoelde gemeenten tot een trouwerij gedwongen worden. Even. in welke Marten Davits stemmen u\t bet verledens meende te herkennen. Oob, waarom bad de goede God bem Diet tot zicb geroepen, toen de ziekte hem nu acht jaar geleden, neersloeg. Met gebogen hoofd en beklemd gemoed sloot meester Davits zyn beiaarbaiske, en daalde langzaam de steenen wenteltraf af. De najaarswind huilde droevig door de bogen des toreos en schiep er de wonder lijkste geluiden 't waren als klagende stemmen van onzichtbare wezens, die laogs Davits beeD, boren en onder bem, voort dreven 't was of elk geluid in dien toren welken bij van zijne jeugd af beklom, hem vreemd gewordeo was. Eo toen de klokken boven zyn hoofd begonnen te rammelen stond de onde man plotseling en met kloppend bart, stil want 't was of die klokken op dat oogen blik bem toeriepen Gy zult hem weer-zien weer-zien weerzien 1 III. Het hnis, het Gouden Kompas 'van meester Link, was eigeblyk geen winkel meer want sedert vele jaren dat de Sohel- de gesloten was, hadden de scheepslieden geen kompassen, sobeepskykera of andere soorten van werktuigen meer noodig. Toch wareD er Dog esnige dezer voor werpen aanwezig en de winkel van Link diende nu eigenlyk tot voorhuis. Nu, Herman bad dien handel jnist niet noodig om te leven, 't Was een styf ge zeten burger, met een aantal eigendommen en bniten de stad gelegen gronden, die een goeden stuiver rente opbrachten. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1921 | | pagina 1