Tweede Blad II. SMITS, Fruitboomen Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Hoesten L Schrale BED WATER E N. Meubel en Timmerwerk Martin Coenders. lermo Belangrijke wetten op komst. De woningnood. Weelde en ellende op 't zelfde schip. De herziening dei- Ongevallen wet. -A-dvertentiën.. Piet Bom, Voerman. i Verkouden URIE 2. Haag en andere Plantsoenen Woensdag 17 Decemb. tabletten Zaterdag 6 December 1919 40e Jaargang. No 49 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzondert, nummers 5 c. PEEL EN MAAS PRIJS DER AD VERTENTIEN i Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. van 1—7 regels elke regel meer 35 c. Bij da Tweede Kamer ig iogeko» men de Memorie van Antwoord op de Arbeidsbegrooting. Minister Aalberse deelt daarin mede dat in den loop van dit zitting jaar tullen worden ingediend le. een nieuw ontwerp landbouw» arbeidswet 2e. een wetsontwerp tot herziening der Stuwadoorswet 3e. een ootwerp tot herziening der Steenhouwerswet 4e. een ontwerp van wet tot be vordering van de vreedzame bijleg» ging van arbeidsgeschillen 5e. een ontwerp tot uitbreiding van het aantal loonklassen en tot wij ziging van de pr6miën der Ongeval» len wet 6e. een wijzigings-ontwerp der Huurcommissiewet 7e, een ontwerp tot regeling van de werkloosheidsverzekering. Over een voor-ontwerp betreffen» de de privaatrechtelijke regeliog van ds collectieve arbeidsovereenkomst zal binnenkort het advies van den Hoogen Raad worden gevraagd, evenals over een ontwerp tot regei ling van de huisindustrie. Bij het ontwerp in zake de collec» tieve arbeidsovereenkomst, dat echter eerst het volgend zittingjaar wordt ingediend, komen aan de 'orde het vraagstuk van de economische be» drijfsorganisatie van de opheffing of reorganisatie van de Kamers van Arbeid. De regeling van het georganiseerd overleg tusschen de departementen en de vakvereeniging van overheids» personeel worden door den minister van Justiue voorbereid. Met een wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet wordt spoed ge» maakt. .Zoodra de uitslag der woningtel» ling bekend is, zullen maatregelen worden genomen tot bestrijding van den woningnood. Thans worden reeds maatregelen overwogen tegen het opzettelijk onverhuurd laten van woningen. De Minister van Arbeid zegt be» treffende den woningnood in de Memorie van Antwoord o.a. Hij kan niet inzien waarom het tegenwoordige stelsel verlaten zou moeten worden voor een andere vorm van hetzelfde stelsel. Geen der in dit Voorloopig Verslag voorgedragen stelsel vermag z.i. de oorzaken van den woningnood weg te nemen of te verzachten. Hij is ook van meening dat tegen het opzettelijke onverhuurd laten van huizen maatregelen moeten worden getroffen. Er worden reeds maatregelen overwogen hij hoopt binnenkort met zijn ambtgenood van Justitie tot overeenstemming te dier zaken te komen. Eene wijziging der Huurcommis» siewet is in voorbereiding en spoedig te wachten. Voortgegaan wordt ter bevordering van den woniniDgbouw ten p'.attelande. Het verheugt den Minister dat de aanschrijving van 25 Juni in stem» rning beeft gewonnen. Ten onrechte wordt verondersteld, dat mee tengevolge van de circulaire voor woningen voor groots gezinnen geen steun zou kunnen krijgen. I)e minister zal gaarne doen wat in zijn vermogen is om den aan» voer van goedkoope bouwmaterialen te bevorderen. Een vereenvoudiging van de bouw verordeningen of tempering van de daarin gestelde eischen mogelijk is zonder schade voor de .volkshuisves ting. De Minister hoopt dat op die wijze de nood binnen een zeksr aan tal jaren gelenigt zal kunnen wor» den. De woningscbaarschte zal eerst kunnen, verdwijnen, wanneer de kosten van het bouwen gedaald zul» len zijn of als evenwicht zal zjjn ge» komen tusschen de inkomens 'der huurders en de huurkosten der wo» ningen. Blijkt dat daarvoor maatregelen genomen kunnen worden, dan zal daartoe worden overgegaan. Inmid» dels zullen in verband met de Huur commissiewet wettelijke maatrege» len binnenkort worden voorgesteld en is een wijziging vaD dn Woning» wet voorbereid. De «Rotterdam'' is een der mooi ste en grootste passagiersschepen van de wereld. Dat er echter een onduldbare tegenstelling heersebt wordt de R IC. VAKBEWEGING verteld «Als men in de Palm-Court zit t« prateo, ol in de heerlijke Social Hall luistert naar de muziek, als men iö de dining-room de lange reeksen gerechten op tafel ziet komen dan leert men weelde kennen, als men geen weeldekind was. En hier ook, waar ik dit schrijf, waar de gemakkelijke fauteuils U nooden tot verpoozing zoeken in den schat van lectuur, en je aan de aardige schrijftafeltjes zoo gezellig kunt werken, ook hier is weelde. We begrijpen, dal de maatschap» pij trotsch is op dit schoone schip en dat het een vreugde is het te laten zien en bewonderen. We hebben gezien en we hebben bewonderd. We zijn in de machinekamers ge» weest, waar twee machines, elk van 14000 P.K. den stoomer zijn onver poosden snellen gang door de wereld zee gaveD. We hebben de keukers gezien 6d de rijk gevulde voorraadkamers, we zijn bij (jen slager geweest en bij den bakker. We hebben op de voorplecht ge» keken naar de ankers, elk 12 ton zwaar.'' Evenwel »En op oen goeden dag ben ik zoo ver afgedaald, dat ik kwam in de hutten van de stewards. Ik heb er gezien, die met zessen in een hut lagen en als je nu die stewards zoo netjes ziet in dining-room of op het dek. verwacht je iets beters. Maar het was hier het ergste niet. Toen beo ik verder door de smalle gangetjes gegaan, de trap af naar den «leeuwenkuil." Eu den toestand, dien ik daar ge» zien heb, durf ik, neen moet ik noemen een schande voor de Holland- Amerika-lijn. Als bijna 600 man noodig zijn voor de bediening der pl.m. 3600 passagiers, die het schip vervoeren kan, dan spreekt bet vanzelf, dat niet iedere jongen een eigen hut kan hebben. Maar er is geen enkele reden dan die van de geldzucht om dergelijke menscheDpakhuizen in te richten, als deze leeuwenkuil er een is. De jongens liggen bier in kribben, 6 of 8 naast elkaar, hetzelfde aantal er tegenaan, en zoo twee hoog, blok ken kribben dus; van 24 of 32 tege» lijk. De maatschappij verstrekt alleen een ledikant met matras en hoofd» kussen. Voor dekking moet ieder zelf zor» gen. Uitteraard is deze dus ellendig, j En zoo liggen hier honderddertig jongens in een ruim opgestapeld. En terwijl het beider en zindelijk is in de eerste klas (in de diningroom wordt de rubhervlosr driemaal daags gedweild) is het hier vuil. Er is geen toezicht. De heele troep is aan zichzelf over geleverd. Terwijl enkelen probeeren te slapen, ioopsn anderen te zingen, te rooken en herrie te maken. Maar is het hol in hygiënisch op zicht slecht, moreel is het nog moer te laken. Wat moet er terechtkomen van jongens, die men in zoo'n massa daar bijeen laat slapen Alle natuurlijke schaamte wordt ge dood. De vuilbekken regeeren. AI de fouten van bet kazernestelsel heerschen hier, alleen in erger mate. En van de jongens, die hier liggen, zijn de jongsten nog knapen, nauwe» lijks den kinderschoenen ontwassen. Tientalleo maken hun eerste reis mee. En die toestand wordt verzwegen en verborgen en die toestand wordt Maar hebben de heeren van de Holland»Amerika lijn dan geen grein tje begrip van de verantwoordelijk» beid, die zij dragen, ook ten aanzieD van hun personeel De «Rotterdam'' moge het mooiste schip zijn, dat Nederland in de vaart heeft, er rust de schande op van den zielemoord, die bier bedreven wordt. Hier moet spoedig worden inge» grepen. Hier moet erDstig verbeterd wor den. De heeren van de Holland-Ameri» ka-lijn moger. zich verheugen in een geweldige bedrijfwinst van 24 mil» iioentjes. Zij mogen, als zij die winsten ber gen, eens denken aan de wijze, waarop zij verworven werden. Op de boot. waar de grootste weelde heerscht, verdwijne een toe» stand van ellende voor bet personeel, verdwijne eeD toestand, die honder» den jongens ten verderve strekt.'' In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsont» werp tot herzieoiDg der Ongevallen» wet wordt gewezen op den zeer be» hoeftigen toestand, waarin de velen verkeeren, die door een bedrijisonge» val geheel of ten deele hun arbeids» kracht verloren. Hun toestand is thans ontzettend. Voor het ongeval verdienden ze meestal niet veel, daar na werd het karig inkomen tot 70 pCt. of veelal minder gereduceerd, en de geweldige prijsstijging doet het inkomen dezer ongelukkigen nog meer dalen. Met aandrang werd 'sministers medewerking ingeroepen] om ten deze helpend op te treden. Van andere zijde werd echter be» j twijfeld of het wel principieel en practisch mogelijk is, in de Onge» vallenwet bepalingen op te nemen tot het gtven van een bijslag als hier be» doeld Hoe moeten de daardoor ont» stane meerdere lasten opgebracht worden Het gaat toch Diet aan, de tegenwoordige werkgevers een extra belasting in den vorm eener extra premieverhooging op te leggen voor ODgevallen die niet in hun onder» neming zijn voorgevallen, terwijl evenmin a posteriori jideze meerdere lasten te verdoelen zijn over onder» nemingen waarin destijds die ongeval len waren voorgekomen. Hiertegenover werd opgemerkt, dat nimmer het uitgangspunt van den ongevallen wetgever is geweest, dat precies iedere ondernemer slecht zou hebben te betalen de kosteD van de in zijn particuliere onderneming voorgekomen ongevallen, doch dat de industrie als geheel de lasten der ongevallenverzekering heeft te dragen. Het premiestelsel dsr Ocge» vallenwet levert in geen enkel opzicht principeel bezwaren tegen het bren» gen ook van deze verhooging op de industrie. Deze menschen moeten geholpen worden en waren er overwegende bezwaren tegen de lasten daarvan te leggen op de industrie, dan moet de staat ze dragen. Deze staatsbijdrage behoefde dan slechts van tijdelijken aard te zijn, waardoor de pricipieele bezwaren tegen een vaste staastbijdrage hier Diet behoeven te gelden. Ingezonden Mededeelingen Heem geen proeven. Met een nierkwaal moogt gij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zijt gy onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urine» stoornissen, zenuwpijnen en rugpiio, neem dan geen proeven. Er bestaat maar al te teer reden om vers'andig en onmiddellijk (e bandelen. Bovenstaande reeks verschijnselen toont nieraandoeoiog aan die als zij verkeerd behandeld wordt of verergert door ver» waarloozmg of verkeerde gewoonten, met tertijd tot niergru'8, blaasontsteking, rheu» matiek, ischias, Diersteen, nier waterzucht en urioesuurvergiftigiog leidt. Laat deze ernsüge verscbyoselen niet de boveobaDd krygen wijdt spoedig aan dacht aan de Diereu. Liat overworking, te laat naar bed gaao. een verkeerd dieet of oonoodige prikkels na en neem tu tegfiideel een eenvoudige, goed verzorgde leefwyze aan. Dit zal de in het lichaam gevormde vergiften verminderen, die de teere nierfilters overspannen hebben Neem om de verzwakte nieren te her stellen een speciaal Diergeneesmiddel. Fos» ter's Rugpiju Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zij genezen riet alles, maar worden aanbevolen als succesvol geneesmiddel voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zij werken niet op da maag, lever of inge wanden. Het gedeponeerde handelsmerk de man mat zijo haoden in de iendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijo N eren Pillen ziio te Venrsy ver krijgbaar bij H. J. Heliog a f 175 p. doos of f 10.p zes doozen. 4l EERSTE KWALITEIT in balen van 50 en 100 pond bij verkoudheid, heeschheid. Neem Anga bonbons- gesprongen ol ruwe huid. Gebruik PTJHOL. gezwellen, open beenen, fijt, likdoorns wratten, ring, baard en dauwworm, zwerende borsten, brand» eD andere wonden, allerlei zweren en gezwellen genezen iD enkele dagen door de op» rechte Winsnmer Zalf. Prys per bus f 0 60 en f 1,10 (Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik.) Verkrijgbaar bij Apoth., Drofisten 6D vele winkeliers. Geo. Agent J C. de Vries, Winsuui Gr. Te VENRAY by H. J. J BeliDg Grootestraat Te MILL by Tb. J. Olfers. Te OPLOO bij J. M. Willems. Te OVERLOON Jac. Looneo-Janssen. 25 U kunt Uw verkoudheid, Uw keel pijn, Uw hoest zoo gemakkelijk genezen met de LIAtabletten. De LIA-tabletten bevatten geen ver» dooveude bestanddeelen. Buo ver» zachteDde werking ontleenen sy hoofdzakelijk aan geneeskrachtige kruiden- De labletfpn kosten overal f 0.75 per doos. Ei8oht onze baodteekeniog L. I. AKKER. Rotterdam. Verkrijgbaar te VENRAY bij G. Am» brosius en H. J. Heling. Spoedige radicale genezing, ook bij ver ouderde gevallen door de bekende pillen Prijs f 2.50 Zendt postwissel verhoogd met 20 cent porto en vraag onze uitgebreide prijscou rant van Patent geneesmiddelen aan ons Hoofdkantoor Sanitas Postbox 339 Amster dam. N. V. MIJ. SANITAS Filiaal Vlissingen St. Jacobsstraat 1 Arnhem Koningstraat 63 Depot Maastricht Groote Gracht 21. 18 GROOTE MARKT. Vertrouwd adres voor Lijsten voor Portretten eo Schilderyen in alle modellen en prezen. Alle voorkomend Reparatiewerk wordt degelijk en billijk uitgevoerd. HaDdel in Sigaren, Sigaretten, Rook en Roltabak. RUIME VOORRAAD Tevens belasten wij on9 met AANLEG GEN en ONDERHOUDEN van plantsoenen en boomgaarden. Beleefd aanbevelend, gebruikt,dan behoefde ik nis met thuis te blijven wefjens hoest en verkoudheid 31

Peel en Maas | 1919 | | pagina 5