SCHOUW der WATERLOSSINGEN. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering Onder 't roode vaandel. FEUILLETON. Onbétrouwbaar. BEKENDMAKING. Burgemeester eu Wethouders der gemeente VENRAY, Zaterdag 9 Augustus 1919 40e Jaargang. No 92 ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzondert, nummers 5 c. PEEL EN MAAS Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—7 regels elke regeLmeer 35 c. 5 c. In het artikel over de verzekering in kwestie, opgenomen in een vorig nummer is gezegd, dat iedereen, die zich verzekeren moest, er voor te zorgen bad, zich te verschaffen ten postkantore ia zijo gemeente of bij den den Raad van Arbeid, een gratis verkrijgbaar formulier en dat hij dit, na invulling en onderteeke- ning door werkgever ec werknemer, behoort te zenden naar den Raad van Arbeid. Teneinde het nu deu arbeiders gemakkelijk te maken zal aldus worden gehandeld In de gemeenten, waar meerdere groot-werkgevers zijn, zal die aan melding kuDnen gescbieden ten kantore van die onderneming. Met waardeering wordt geconstateerd, dat de patroons, voor zooverre aan gezocht, zonder uitzondering bereid werden gevonden bun arbeiders in deze ter wille te zijn. In alle overige gemeenten zal de aanmelding ter secretarie kunnen geschieden. Waar over deze aange legenheid bereids een conferentie plaats vond met de burgemeeste waren deze bereid een ambtenaar der gemeente daarmede te belasten. Heeft een arbeider zich aangemeld en valt bij in de termen om zich te verzekeren (in de wandeling zou men kunnen zeggen, om verzekerd te wordende patroon toch betaalt alleen de geheele premie, zonder iets van bet arbeidsloon te mogen inbou» den) dan ontvangt hij voor 3 Decem ber een rentekaart en renteboekje De rentekaart dient om de reotO' zegels er op te plakken, bet rente» boekje, opdat daarin door den Raad van Arbeid eenmaal per jaar overge. boekt worde hoe groot het totaal bedrag is der premies in den sfge loopen termijn gestort. Dit boekje dat den verzeketingspllchtige onder zich heeft, wijst uit, wat er aan premie voor hem gestort is. op sijd vorige routekaarten, welke stortingen de grondslag zijn, naar welken bij rente trekt zoodra hij 65 jaar oud wordt of bij eerdere invaliditeit. De rentekaart, die jaarlijks moet worden vernieuwd, heeft 52 hokjes en voor elke week dat loon uitbetaald wordt, zal één zegel moeten geplakt worden, dit n.l. en ook wat volgen gaat voor de arbeiders in vasten dienst. De premie alzoo bij deze verzeke ring wordt gestort door middel van bet plakken van zegels op de rente kaart en die moeten, zooais gezegd, geplakt worden, telkens als heHoon voor één of meer weken wordt uit» betaald. Een arbeider, die Zaterdag zijn loon ontvangt, vertoont tegelijk zijn rentekaart aan zijn patroon. Deze plakt er één zegel op. De dienstbode, die van haar me vrouw om de drie maanden haar loon beurt, biedt alsdan hare rentekaart aan en mevrouw plakt er dan 13 zegels op. Op de zegels moet met inkt ver meld worden, wanneer zij geplakt worden, en kunnen door den werk gever gewaarmerkt worden met de eerste letter van naam en voornaam. En mevrouw of de patroon is be voegd te weigeren het loon uit te betalen, indien de dienstbode of werkman de gelegenheid niet geeft om bet zegel te plakken. Hoe nu met de arbeiders, die meer dan één werkgever in dezelfde week hebben 1 Dit betreft vooral de losse arbei ders. Bij dezen kan zich zooveel verscheidenheid van gevallen voor doen, dat opgaaf van een algemeene regeliDg niet wel doenlijk is. Doch dit zij voorshands gezegd, indien er diverse premies betaald moeten worden zal in het algemeen die werkgever moeten storten, bij wien het meest verdiend wordt. Later, voor 3 December e.k. zal deze klasse van arbeiders nog eens uitvoerig besproken en de zaak met voorbeelden verduidelijkt worden Nu de vraag hoe weet de werk nemer en werkgever welke premie betaald moet worden Dit zal voor den bewusten datum op zoo ruim mogelijke schaal worden gepubliceerd. Men onthoude even wel het volgende Er is tweeërlei maatstaf voor het vaststellen van de premie of de arbeider werkt in vast tijd loon, gedurende minstens eene week bij denzelfden patroon; en dan zijn er vijf loonklassen, afhankelijk van bet werkelijk uitgekeerde bedrag, als wanneer de premie varieert tus- schen 20 en 48 cent per week; of wel de arbeider werkt gedurén- de minder dan één kalenderweek bij denzelfden werkgever of tegen stuk loon, in deze gevallen moet steeds eene vaste premie gestort worden, welke premiën ook weder in klassen verdeeld zijo, doch die moeten nog het koninklijk besluit worden vast- 6 Mevrouw stood op. Ret'é. ik heb nog wat vergeten, ik moet u nog een bekentenis doen 1 Iets zeer ernstigs zeker, vroeg bij glimlaobend. Ik beb al bet geld opgemaikt dat je mij gegeven hebt, er was zooveel ellende te lenigen Indien gij het aan toiletten besteed hadt, sou ik u beknorren, maar nu niet, liefste, was bet edelmoedige antwoord. Wat zyt gij goed I Ik was al bang dat gti bet te veel zoadt vinden su ik moest nog meer hebben Ik beb je toch al gezegd dat alles wat ik beb, aan jou behoort. En als wij nog eens souden moeten besuinigen, dan sullen wy bet toch seker niet op dat pant doen I Op dat oogenblik bevond sicb Cyprien by Mioheline, Ze waren bet al beel gauw eens toen by verklaarde dat haar moeder hen nooit sou verlaten. Een maand later waren zij ge» trouwd. Mynheer Mollens en mevrouw waren getuigen. De bruidsjapon was een gesobenk van mevrouw, terwyl mynheer aan de jonggehuwden een kamerameuble» ment ten geschenke gaf, dat buane vreugde ften top deed sty gen. Daigs daarna kwamen zy ten huise vao den baron bun dankbaarheid betuigen,; een huisknecht braobt hen naar bet werk kabinet van den markies, waar deze od zyn gemalin het werkmanspaar met hunne gewone bartelykheid ontvingen. Toen zy weggingen, vroeg mynheer vMollens Eq is er nog geen nieuws van uw neef Niets, mijnheer de markies. Eo bet verwondert my maar half het is by hem, evenals by de meeste socialisten, een kwes tie van eigenbelang. Hij heeft nu geld om op zyn gemak te leven en nu lacht hy de ande-en uit 1 Wy zyn daarentegen toch gelukkig bet ware geloof te bezitten I Gave de goede God dat er in Frank ryk nog veel meer zielen waren zooals de uwe, dan zouden de wanhopigen en de on gelukkigen veel minder talrijk zyn 1 IV, De zwakke Deoember-zonnestralen keken door het open venster in de gezellige kamer, waar MicheÜDe bet ontbyt klaarzette. Twee blonde knaapjes van vijf en drie jaar speelden op den vloer, terwyl in een teenenwiegje de jongstgeborene sliep. Moeder Laurent was reeds een jaar na het bnwelyk van Micheline en Cyprien ge* storven, en toen Louis geboren werd, wilde Cyprien, die een goed daggeld ver< diende, dat zyn vrouw van bet borduren zou afzien om alleen voor hem en zyn kinderen te zorgen. Nog geen wolkje bad bun huwelyksbemel verduisterd, want Mioheline, die meer wilskracht bezat dan haar man, bad hem altijd weten te leiden, zonder dat dit opviel en hy verborg niets voor baar. Aangezien dit laatste geval onmid dellijk verband houdt met de losse arbeiders bovenbedoeld, zal later over deze kwestie ook nadere uit- legging volgen. Al die gestorte premies vormen het fonds, waaruit den arbeider ren te wordt betaald, indien de arbeider 65 jaar wordt of voor dien tijd niet meer geschikt is tot werken. In een volgend artikel zal over de samenstelling van dit fonds een en ander worden medegedeeld, zoomede wanneer iemand rente trekt, welk het bedrag is dier rente en over de ruimere sociale werking dezer wet in het algemeen. Dat het zedelijk peil der mensch- heid gedurende de oorlogsjaren is iaald, is rI zoo vaak gezegd, dat het hier niet herhaald behoeft te" worden. Het verantwoordelijkheids gevoel heeft ontzettend geleden en de geldzucht is velen te sterk ge worden. Over de oorzaken behoeft hier alweer niet gesproken te worden. Dit mag en moet men aannemen, dat het zedelijk peil niet zoo hoog is ge weest als men zich wijsmaakte en dat het met de braafheid van velen meer schijn dan wezen was. Zij zat er blijkbaar te dun op om tegen alle invloeden van buiten bestand te zijn. Het spreekwoord zegt de ge legenheid maakt den dief,- geheel juist is dit niet. De gelegenheid geeft alleen de kans, dat de insluimerende of reeds ingesluimerde dief in den mensch ontwaakt en zich in den ongepolijsten vorm vertoont. De knapste houtscbilder maakt van een gewone vurenhouten kast geen mahoniehouten en de handigste meubelmaker verandert aan den werkelijken ondergrond van een meubelstuk niets door er schilfertjes Cyprien trad binnen met de pet scheef op het hoofd en met bezorgd gelaat. Kijk eens, vrouw, riep hy uit, eu by reikte haar een krant toe. Wat is er 1 Gisteren is er eeD tusschentydsche verkiezing geweest te M Gekozen Prosper Juliea Louviers, socialist I Micbeline moest lachen. Dus mijnheer verschijnt weer als kamerlid eo terwyl wy ons afvroegen waar by was, heeft hy zyn slag geslagen. Een mooie socialise 1 En dsn zyn er nog, die zich door hem laten beetnemen 1 Dat belet Diet dat er nog wel zullen gevonden worden, die hem zyn bedrog onder deu neus durven duwen Dao kan het ook wel Zóiie geweest zyn, die ik gisteren in een automobiel beb zien ryden, nu haar broer kamerlid ge» wordeu is 1 Papa, riep de kleiDe Louis, peet tante is hier geweest en beeft ons koekjes meegebracht en een blouse voor Luoien 1 Ja, zei Micheline, mevrouw Mol lens is bang voor baar kleinen Henri, die zjo ziek is, wy moeet3ü veel voor hem bidden. Hoe is bet op de fabriek, Cyprien Er is groote gisting onder bet volk. Zy laten zich door enkele leiders bet hoofd op hol breDgen l Zou er staking komen Hoogstwaarscbynlyk. Ik hoop dat het ditmaal nog met woorden afloopt, er |Zyn er gelukkig nog velen, die willen I blijven werken. En dat allemaal door zulke ellendelingen als Louviers i En ik geloof dat wy vrywat geluk Ikiger zyn dan by 1 brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de volgende waterlossingen, op achter elk harer vermelde tijdstippen: LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Waterlaat de Scheide, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 3 de Leunsche Beek met zijtak, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 4 Waterlaat uit Brugskenscbe Pas, op 28 Augustus van 7 uur voormiddags lot 7 uur namiddags. 5 Van Breeyennen, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 6 de Oirlosche Pas, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 7 de Brugskensche Beek, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 8 de Zompgraaf met een zijtak, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 9 de Waterlaat, op 26 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 10 de Weverslosche Beek met zijtakken, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 11 van Giesevennekens, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 12 Loonsche Pas, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 13 Smakter Spurkt, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 14 de Burggraaf, op 27 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. LEGGER B. 1 Lollebeek, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. 2 Oostrumsche Beek, op 29 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 30 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met een zijtak, op 25 Augustus van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van de op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schotiwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden op 5 en 6 September. En zal deze op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas" te Venray. VENRAY, 26 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats aan het Raadhuis te Venray, 26 Juli 1919. De Veldwachter, N P. J. DERKS. van een fijnere houtsoort op te plak» Die zwakkelingen hebben het ge» ken. jl°°f fa de betrouwbaarheid van 't Is niet noodig in dit verband teambtenaren beschaamd, maar ook spreken over smokkelaars, ketting handelaars en woekeraars, die wat al te duidelijk bewezen, dat de Romeinen het niet ver mis hadden, toen zij wat al te zeer generaliseerend Mercurius den God der kooplieden en der dieven noemden ic éóa adem. Maar dat personen, met een post van vertrouwen bekleed, de ver Ie:» diDg niet konden weerstaan om tot igeu voordeel aan te wenden wat aan hun zorg is toevertrouwd, is hoogst betreurenswaardig en getuigt van een moreele zwakheid, bij hen werd verondersteld. verkleind. De dagbladpers vermeldde al larg van die treurige ervaringen en tel» kens weer doemen nieuwe staaltjes op van de schandelijkste diefachtig» heid. Ieder weet van de omkoopbaarheid van mannen, wier taak het was om den smokkelhandel tegen te gaan; ontelbaar belaas, zijn de verhalen van medeplichtigheid aan schande» lijke praktijken van betrouwbaar ge dachte ambtenaren. Nog steeds wor- die nietden in de bladen nieuwe gevallen gemeld van listig bedrog en erger- Eo ik weet 't zeker, zei Cyprien, terwyl hy zyn vrouw omhelsde. Onder een fynen motregen liep Cyprien Mariey met groote stappen over bet trot- tor." Piotseling bleef by staan en nam eer» biedig zijn pet af. Uit de dwarsstraat kwamen twee heeren in dikke overjas. Goedendag, Mariey 1 Wy komen toch niet te laat O neen, mynheer de markies. 'I Is nog maar vijf minuten Kom dan onder myn parap'uie. Zyn de anderen er al Zy hebben bet tenminste beloofd. Ik beb bun verteld wat er met Prosper Louviers gebeurd is. Er znllen er velen vau onse fabriek op de vergadering zyn. Wij krygen zeker binnenkort staking, de gemoederen zijn opgehist. Op bet oogenblik zyn wy nog maar mot een klein groepje die willen blijven werken, omdat wy zeer goed zien, dat wy in de kaart der oproer» kraaiera spelen, van dien Prosper misschien wel 1 Zij kwamen bij een ond huls, waar groepen werklni verspreid stond. Op den gevel was een groot plakkaat aaogebracht, waarop in kolossale letters te lezen stond Groote meeting met debat Onderwerpen Het Sooialisme, heil der volkeren, door Alcide Goton. Dood aan de maatschappij, door Julien Louviers, socialistisch afgevaardigde. Ziet ge, Cyprien, dat hy zijn eersten voornaam weggelaten heeft, opdat ze hem toch maar niet zouden herkennen f Maar dat zal hem tegenvallen 1 Een paar dagen geleden heb ik hem in een auto gezien, by was de koning te ry* Zy traden binnen en richtten zich tot een groep arbeiders, wier kalme hoodiDg dadelijk afstak by de luidruchtige manieren der anderen. De edelman en de werklieden gaven elkaar de band en men kon zien dat er een hechte vriendsobap tussoben hen bestond. Zult u Goton aotwoorden, vroeg Cy prien den markies. Neeo, dat doet mynheer Hablin, dien ik bier meegebracht beb Ik heb mij Louviers voorbehouden. Daar komt hy juist aan, zei Cyprien. Twee mannen verschenen op het podium. De eeu was klein en kaalhoofdig, de an» dere was Prosper, met zyn banden in den zak, onverschillig, en met een mintamen glimlach op het gelaat. Het applaus brak los en kreten van Leve Louviers 1 Leve de socialen, klonken aan alle kanten. Prosper nam plaats en zyn blik viel toevallig op den markies en de groep werklieden. Zijn gelaat vertrok en de woede fonkelde in zijn oogen. Hy riep een jongmaatje en fluisterde dien iets in het oor. Deze knikte toestemmend en meDgde zich toen onder de menigte. De kleine begon zyn speeoh, zyn wel sprekendheid was even onbeduidend als zijn persoon en mynheer Hablin stelde zich tevreden met hem nu en dan te onder» breken om de lachers op zijn hand te krygen, Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1