Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Onder 't roode vaandel. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Verplichte verzekering tegen Invaliditeit en Ouderdom. Gemengd Nieuws. Zaterdag 12 Juli 1919 40e Jaargang. Ne ÈS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c.' afzonderl. nummers 5 c. PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVERTENT! EN Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. van 1—7 regels elke regel meer 35 e. 5 c. Op 3 Dacembar 1919 treedt in werking de wet van 5 Juni 1913, Staatzblad 205, welke wet do arbei den, hunne weduwen en weezen verzekert tegen de geldelijke gevol gen 1. van ongeschiktheid voor arbeid; 2. van ouderdom. Da wet is afkomstig van nu wijlen minister Talma, die ook van een tweede sociale wet van dien datum de maker was, fl.l. van de Ziekte» wet, welke later, vermoedelijk in 1920. zal worden ingevoerd Met de uitvoering van beide wetten zijn belast twee colleges nl. de Raad van Arbeid en de Verzekeringsraad, terwijl de Rijksverzekeringsbank, de Raad van Beroep voor de Ongeval lenwet en de CeDtrale Beroepsraad mede in deze een functie vervullen. Alleen de Raad van Arbeid kome hier in beschouwing, als hebbende een éórsta en onmiddellijk contract met den verzekeringsplichtige. De Raad van Arbeid is in het leven geroepen bij, en zijn werk» saamheden zijn geregeld in de z.g. Radenwet. Ter uitvoering der Invali diteitswet en Ziektewet is bet land verdeeld in 39 districten, en voor elk district is een Raad van Arbeid ingesteld. De Raad bestaat uit een voorzitter 6D een plaatsvervangend voorzitter door de koningin benoemd, en uit 8 leden (4 werkgevers en 4 werk» nemers), beneveDS uit 8 soortgelijke leden-plaatsvervangers, allen voor de eerste maal door den minister benoemd, doch in de toekomst te kiezen, de werkoemersleden door en uit de werknemers, de werkgevers leden op gelijke wijze door de werk gevers. Waarin de werkzaamheden van dsn Raad van Arbeid nu bestaan, zal bier alleen in zooverre worden meegedeeld, als de werknemer, de verzekeringsplichtige dus, (en ge» deeltelijk ook^de werkgever) er by betrokken zijn. Men onthoude nu goed Ieder ar» beider, dus zoowel een vrouw als een maD, die op 3 December a.s. den leeftijd van 13 jaar wèl, maar dien van 65 jaar nog bereikt heeft, niet in werkelijken militairen dienst is en in loon-dienst arbeid verricht tegen een loon van niet meer dan 2000 gulden per jaar, is verplicht zich te verzekeren tegen ouderdom en invaliditeit. Dat loon kan bestaan in geld, in kost en inwoning. eDz. Tegen den arbeider, die, hoewel verzekeringplichtige, zich niet ter verzekering aanmeldt, is bij de wet 'straf bedreigd. Of iemand nu arbeider is in dep zin der wet, beslist de Raad van Arbeid. Behoeven zich niet ter verzekering aan te meiden arbeiders in vasten dienst der gemeente, van de provin cie, van bet rijk en van een spoor» wegonderneming, evenmin ais hij die zelf of wiens echtgenoote valt in de vermogensbelasting en ook niet hy die zelf of wiens echtgenoote is aan» geslagen in de Rijksiokomstenbe» lasting tegen een hooger bedrag dan 2000 gulden. Ieder andere arbeider, werknemer, dus niet alléén arbel» ders in den engeren zin van het woord ais ambachtslieden en fabrieks arbeiders, maar ook kantoorbedien» den, ziekenverpleegster!, dienstboden enz.) is verplicht zich te verzekeren Wat Heeft nu degene, op wien deze plicht rust, te doen Bij de postkantoren of bij den Raad vaD Arbeid een formulier te balen (hetwelk gratis verstrekt wordt en daarop in te vullen de vragen, die gesteld worden. Die antwoorden zijn zeer eenvoudig. Met de vraag .- •Waar verricht gy Uw arbeid is bedoeld »In welke gemeente ver richt gij uw arbeid?" Daarna wordt dit ingevulde formu lier verzonden naar den Raad van Arbeid in zijn district, nadat op het formulier de werkgeversver» klaring door laatstgenoemde is on derteekend, dat bet door den werk nemer ingevulde loon juist Oordeelt nu genoemd college, dat voor dengene, die invulde, de ver zekeringsplicht bestaat, dan ontvaDgt hij, die zich aanmeldde, voor 3 December een rentekaart en een renteboekje. Meent de Raad, dat hij, die zich aanmeldde, niet verzekerlng9plicbtig is, dan krijgt bij, wiens verzekeriDgs- plicht oDtkend wordt, een kennis FEUILLETON. ii Kijk, kyk, Louviers I Een glaasje, niet waar Ooh kom, daar draait zijn hart van om I Mijnheer is bij do drankbestrijding Ben woest lacheo weerklonk en Pros» per sprak ook laohend Weest maar niet bang 1 Omdat ik het zelf niet neem, misgun ik een ander zijn glaasje niet 1 W\j verkondigen tooh de vrijheid, niet» waar, kameraden Ik geloof jou, sprak een groote blonde kerel, wiens toog al dubbel sloeg. Wij zijn geen burgers, die ziob ver* sadlgen en het volk willen verhinderen om zioh te vermaken 1 Leve de vrijheid, maar dood aan de rijken 1 Góed gesprokeD, jongen Laten wy drinken op de galden toekomst, op de vertrapping der rykeo, op de zege der proletaries en op de verdeelicg van het kapitaal 1 Is dat goed 1 't Is goed 1 Leve Louviers. Leve de revolutie 1 Wanneer tallen wij die eens zien, zuchtte een dikkerd, drank melanoholiek maakte. Gauw genoeg, zei Prosper, hem op den sohonder kloppend, Heel de maat» •chappy werpen wij omver en wij zullen er iets nieuws voor in de plaats zetten. eindelijk dien de Het zal de algsmeene verbroedering wezen het gelnk voor allen 1 Geen rijken meer en geen armen, allen zullen ze gelyk zijn 1 Vanaf het oogenblik, dat hij was bio» nongetreden, zag Louviers zioh het middel punt van deze vergadering Op allen oefende bij een zekeren invloed nit. En wie hem had hooren spreken met zyn klankvolle stem, bedreigingen uitende tegen de patroons of met profetisch ge» baar de aaustaande overheersching van het proletariaat verkondigend, zou den invloed begrepen hebben, dien deze schrandere jonge maD, goed onderwezen en begaafd met een weiuigje meesleepende welspre kendheid. oitoefeDde op deze meDSchen van weinig begaafdheid, reeds overwonnen als ze waren door de valacbe theorieëo van hun courant en in verstand en rede ver zwakt als ze waren door den alcohol. Toen Prosper na een uur opstond om verder te gaan, overzag bij oog eens die groep mannen, die allen min of meer onder den mv'oed van den drank waren. Ea in de oogec van den jongen man flikkerde een gloed, waarin zich verachting paarde aan trocs en beersobzucht. Door deDzelfden fijnen motregen liep hy verder. Na vijf minnten stapte bij een soort poort einnen op een binnenplaats, volgestapeld met tonnen, droog in de halve duisternis door al die versperringen heen naar den reobtsohen maar en trad een nauwe gang binnen, waarvan de wanden afschilferden door de vochtigheid, Een deur ging open. Twee vrouwen verschenen in de opening de eeGe van een veertig - jaar, klein en mager de anderen lang en spiohtig, het donkerblonde Nieuwe broodkaarten. Do Minister van Landbouw heeft bepaald dat, behalve de gewono broodkaarten, iö omloop zullen worden gebracht, brood kaarten van verschillende kleuren, voorzien van een aantal afscheurbare bons, vermel dende het gewicht van het brood hetwelk daarop kan worden ontvangen, zonder aanduiding van de soort en van het tyd» vak. Nader zal worden bekend gemaakt, voor haar eenvoudig opgemaakt, met heldere gelaatakleuc en ernstige oogen. Goeden avond, dames, groette Pros per in bet voorbijgaan, terwyl hij zyn pet afnam. Goeden avond, mynheer Louviers 1 De trap was nauw, de treden uitgesle ten Prosper stond stil op de derde ver dieping. Hy haalde eeo sleutel uit zyn zak en trad binnen, na een lacifer te hebben aangestoken. Io bet lage vertrek bevond zich niets dao een fornuis, een tafel eeD kast en een bed van kersenhoutkeuken gereedschappen en kleediogstnkken lageo in de grootste wanorde dooreen. Brr, je zou hier bevriezen, klaagde Prosper, na de olielamp te hebben aange stoken. Zon zij dan nooit eens vroeger thuiskomen om de kachel aan te maken 1 Hy ging zelf maar aan dat werk. - Zou zy nog niet thu;skomen, vroeg by zich af Ik heb me daar eigenlijk ook niet mee te bemoeien, maar zij beeft er een bandje van om alles door een ander te laten doen 1 Zij zal wel weer langs de boulevards slenteren, vol nyd, net als ik 1 Je kunt wel zien, dat bet een zns'.er van me is en zy zal de laatste niet zyn om haar deel op te eischen bij de algemeene verdeeiing De kaohel begon te brommen. Prosper wierp zyn pet op het bed en begon met de handen in de zakken met groote stappen de kamer te meten. Hij bleef staao voor het venster en riohtte zyn blik op het gebouw tegenover hem, waar bij door bet raam een slanke vronwelyke gestalte over een leunstoel zag gebogen, waarin een vrouw lag. Het was het blonde meisje, dat Prosper in het voorbijgaan bad gegroet. geviog thuis, welke de redenen op geeft waarom bij niet verzekerings» plichtig is en kan hij hiertegen in beroep gaan bij den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet. Tot zooverie wat vóór 3 December a 8. moet geschieden; dan treedt de wet in werkiog, voor ons land iets geheel Dieuws maar elders b.v. in Duitschland reeds sedert 20 jaar be» staande. Voor heden samenvattende Ieder arbeider, vrouw of man, die wel 13 jaar, doch nog geen 65 jaar oud is, en in loondienst arbeid verricht tegen een loon van niet meer dan 2000 gulden per jaar, hotzij het loon in geld of in natura genoten wordt, is verplicht voor 3 December e.k. een aanmeldings» formulier voor de Invaliditeitsver» zekering in te vullen, dit door den werkgever mede te laten ondertee» kenen en het daarna op te zeoden aan den Raad van Arbeid. De Raad van ArbeiJ taxeert het geldelijke bedrag van het loon in catura. Deze formu» lieren zullen gratis worden verkrijg» baar gesteld ten postkantore te zijner woonplaats en bij den Raad van Arbeid in zijn district vanaf een nader op te geven datum. Tegen hem, die hiermede iu verzuim zou blijveu, is straf bedreigd. Tot de aangifte is niet verplicht I. De arbeider, die zelf of wiens vrouw is aangeslagen a. in de Ver» mogensbela8ting. of b. in de Rijks» inkomstenbelasting 70or een hooger inkomen dan 2000 gulden 's jaars II De arbeiders, in vasten dienst van gemeente, provincie, Rijk of spoorwegonderneming. De werkgever betaalt de premie. Een volgende keer over de vraag met betrekking tot arbeiders in lossen en vasten dienst, bedrag der premie enz. deze kaarten zullen gelden. Extra treinen. Naar de -Tjjd" verneemt, ia de maat schappij der NederlaDdsche spoorwegen, wegeDS eeue ganatige wendiDg in de voor ziening van brandstoffen, op baar bestuit teruggekomen, om dezen zomer geen extra treinen te doen loopen, zoodat eveDtaeele aaovrageo om extra treinen voor bet ver voer van personen in gunstige overweging zullen worden genomen. -x Moord. optreden ook 100 soherpe patronen. De burgerwacht is zelf verantwoordelijk voor het onderhond der wapens terwyl de garnizoenscommandanten minstens eenmaal in de drie maaoden zich moeten overtuigen' dat het onderhond Daar behooren plaats vindt. Bij de inspectie moet tevens telling worden gehouden over wapens en munitie. Vermoord. Te Vylen, naby Vaals, is het 12-jarig zoontje vau A dood in de weide gevon den. De knaap bleek door een geweerschot Zondagavond omstreeks 9 uur had te getroffen te zyn. Voorbijgangers hebben Dostinchem een gruwelijke broedermoord plaats. De twee gebroeders V. liepen oogen» schynlyk kalm in de Meipoortstraat, toen de oodste, 24 jaar, militair, zynjoDgeren broeder, 21 jaar, onverwachts met eeD mes een steek io de hartstreek gaf. Deze liep nog eenige passen door en viel toen neer, de andere liep bard weg naar de kazerne. Mannen, die toegeschoten waren, bracb ten den gewonde naar de woning van zyn zuster, waarby hy iowoonde. Het mes stak nog in de wonde. De dokter was spoedig ter plaatse, alsook een geestelijke en de politie. Onder de behandeling is de getroffene bezweken. Familieomstandigheden schijnen oorzaak van dit drama te zyo. De moordenaar is direct in de kazerne in arrest gesteld. De male uit Zuid-Afrlka. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeesters de volgende circulaire ge richt Ik heb de eer u mede te deelen, dat den loop van deze maand de mais, welke bet Znid-Afrikaansche volk ten ge schenke heeft gegeven aan de Nederland» sohe bevolking, tot maisbloem en mais- gries zal verwerkt zyn. De regeering meent in overeenstemming met de bedoe»j ling van de schenkers te bandelen door deze bloem en gries gratis ter beschikking te stellen van de bonders van normaal» margarinekaarten. Aan elkeD houder zal 750 gram (ander half pond) bunnen wordeu verstrekt. In het vertrouwen, dat de gemeentebe sturen gaarne hunne medewerking zullen verleeDen by <le distributie van deze bloem en gries, heeft de regeering, om oonoodige kosten te sparen, besloten de bloem en gries onverpakt aan de gemeentebesturen te doen toekomen. Afzonderlyk zal het vereiechte aantal papieren zakken, welke 750 gram mais, bloem of maisgries kun nen bevatten, aan u worden toegezonden. Ik sal het zeer op prijs stellen, indien n na ontvangst van de bloem en gries en de papieren zakken zoo spoedig mogelijk tot distributie wilt overgaan. Bewapening Burgerwachten- Ten opziobte van de bewapening van borgerwaobten, beeft de Minister van Oorlog bepaald, dat voor elk lid moeten beschikbaar zyo voor oefem'Dg 100 scherpe Op dit gezicht ontspande zich 't strenge gelaat van den werkman. Tooh een lief meisje, die Mioheline I Indien zy haar moeder wilde verlaten, zon ik wel iemand kennen, die niets liever verlangde dan baar te trouwen Werk zaam en ernstig, alleen een beetje kwezel achtig, maar dat zou wel overgaan Jammer, dat z^ die moeder nog tot haar last heeft. Een sleutel knerpte in bet slot en de deur ging open om een zeer opgedirkte bruoette door te laten, wier gelaatstrekken zeer aan die van Prosper deden denken, alleen wat meer verfynd. Deze wendde ztcb om en gromde Eindelijk 1 Nog zoo dom niet om te komen, als 't hier warm is. Dacht ge misschien ook, dat ik het eten klaar zou maken en dat ge u slechts aan tafel hadt te zetten Zij haalde driftig de schouders op. Ben je altyd zoo aardig Je hebt de kachel aangestoken, omdat je het koud hadt, dat is alles Ik ken je, zeg 1 Zij lachte ironisch en ging een alcoof binnen. Spoedig kwam ze terug zonder hoed en met eon gerniten voorschoot om. Prosper was aan tafel gaan zitten en trommelde een marsoh. Je hebt zeker al gegeten, vroeg Zélie. Een klein beetje by Mariot. Ik weet dat ik niet op je kan rekenen met het eten, antwoordde Prosper zachtjes. Je hebt gelyk. Ieder moet zyn vrij heid honden en ik moet my in 't geheel niet behoeven te haasten om voor jon alles klaar te zetten. De mannen zyn groote egoisten, maar ik tal hun dat wel afloeren kort voor het knaapje gevonden werd, een geweerschot gehoord. Een goedkoope. Op ongeveer 82-jarigen leeftyd is te Barneveld overleden 'u rustend landbouwer die in zyn lacge leven nog niet óéo paar sohoeDen heeft versleten. Zyn meer dan 60 jaren geleden aangeschafte schoenen, die by alleen gebruikte »nao de maarkt en nao de kaark," zooals hy plaohtte zeggen, waren by zya dood niet meer dan half versleten. Toen tijdens den oorlog de prys van 't schoenwerk zoo geweldig steeg, beroemde het oudje er zich meermalen op -die hie de duurt 'r toch niet innebrocht bad.' De Peelstreek. Door den Heer K. Dilling, secretaris van de Vereeniging -Peelbelang" is een boek geschreven getiteld -De Peelstreek" een Nederlandsch gebied voor landverhuizing en voedselvoorziening. Wy lezen hierover in -het Huisgezin" Da beer K. Dilliog is de man, die naast en met den energiekeo burgemeester van Deurne, het Statenlid Van Beek, in woord en sohrift het pleit voert voor de vracht- baarmaking en ontwikkeling van de Peel streek. Tbans heeft hy er een dik boek ovar geschreven met tal van belangwekkende gegevens en cyfers, grafijche voorstellingen kaartjes en afbeeldingen. Van alle kanten wordt bet belangrijk vraagstuk, waarby de welvaart van een groot stuk van twee provincies, in de eerste plaats van Noord-Brabant betrok ken is, bezien. .n Het wrerk van deD beer Dilling. een ui?* gave van de Heidemaatsobappy, zal niet nalaten in breede kringen de aandacht te trekken en verdient die ongetwyfeld in hooge mate. In bet verleden is veel verzuimd en nu het voedselvraagstuk meer dan ooit de algemeene belangstelling vordert, is het boek van den heer Dilling stellig dubbel actueel te noemen. Varkenshandel. De prijs der jonge varkens in den Gel» derschen Achterhoek blyft hoog er werd nog f 25—30 per stak betaald, Hoe gaar» □e ook, zal bet den kleine veehouders en arbeiders moeite kosten om ziob van jonge varkens te voorzieD. De fokkery is het vorige jaar zoodanig verwaarloosd, dat er te veel schterstand ;s, om deze weer in tg geloof me maar. Zy bad een korte, bevelende stem, die zeer wel by haar gelaat en baar houding paste. Je zult goed doen een man uit te zoeken, die nogal zoetsappig is, of.... O, maak je daar maar niet ongerust over Overigens heb ik gaen baast, ik heb mijn vrijheid veel te lief. Zy schoof de bordeD op zy en sneed een homp brood af. Wil jy ook niet een stukje Ik heb worst meegebracht, want het is te laat om nog eten klaar te maken 1 Hy knikte en trok het brood naar zich toe. Ben jy wezen wandelen op den boulevard, vroeg hy, het papier met de worst openvouwend. Ja en ik heb die ellendige rijkelui weer loopen te beDyden. Juist zooals ik. Wy hebben wel sens wuorden met elkaar, Zólie, maar dat ver hindert niet, dat wij dezelfde gedaohteu en dezelfde verlangens hebben. Eo denzelfden haat, voltooide zij. Te moeten zien. dat wy voor al die lui werken; Lun weelde spruit uit onze ellende vcort. Wanneer zal men dien toestand eens opruimen En haar arm maakte zulk een dreigend gebaar, dat een bord op den grond te pletter viel. Nn niet alles breken, Zélie, de ryken geven ods heusch geen andere. Een tik op de deur oDderbrak hem. Zóhe deed open. Wel, wel, ben jy het, Cjprien I Jnist nichtje. De portier heeft my gevraagd u dezen brief te overhandigen. Wordt vertolgd.

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1