Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De verkiezingen voor onzen Raad. Dit nummer bestaat uit twee bladen Openbare Vergadering Gemeenteraad te Venrfc,. Zaterdag 29 Maart 1919 4Qe Jaargang. No 18 PEEL EN maas ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTÏEN i van 14 regels elke regel meer 5 c. Vergadering „Peelbelang" De Burgemeester van Venray kennis, dat op brengt ter algemeen» DONCVtwRAG 3 APRIL a.s. des nnmid- ,1 RinB dags nur eene groote algemeene l y Qieest geschikt acht. geeft Doch het is niet alleen genoeg te zorgen, (lat iemand op de officieele lijst komt, maar men moet ook zorgen, dat de candidaat, die men het geschik3t oordeelt, het eerste komt of althans behoort tot de eerste dertien. Geeft men hem het cijfer boven 13 en onder 19 dan plaatst men hem bij de plaatsvervangers. Dangene, dien men op de twoed vergadering zal gehouden worden door de men het cijfer 2 en zoo Vervolgens creeniging „Peelbelang in de l'atro- Dit nu is het toekennen van pvmen naatszaal te Venray, alwaar de Heer! r Dilling, secretaris dier vereeniging, ecnc.**^ eec candidaat. rlot Cijfer 1 aan zeer belangrijke lezing zal houden met J een candidaat gegeven, geeft deze 18 punten; het cijfer 2 geeft hem er 17; het cijfer 3 geeft hem er 16 en zoo ..v-. zal houden met. lichtbeelden, over kanalisatie en afwatering Niemand verzuime deze vergadering bij te wonen. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Vice-Voorzitter der Vereeniging „Peelbelang" V De stemming op de groslijst. Wij naderen de stemming op de groslijst, welke de stemming is voor de officieole lijsf; en daarmede de feitelijke beslissing der georganiseer de kiezers over de samenstelling vau onzen Raad. Zondag 0 April a.s. zal dit plaats hebben. Van het grootste gewicht is het, dat de kiezers weten, hoe deze slem» ming in elkander zit. Wij gaan deze thans bespreken met het tweede politieke advies, dat daaraan verbonden is. Wij hebben thans eet groslijst, door de vorige verkiezing op de voorloopige lijst, tot stand gekomen. Deze lijst telt 22 namen van candi- daten Op de officieele lijst, die 8 April aan den Burgemeester moet worden ingeleverd, komen 18 namen, de dertien eerste voor de nieuwe raadsleden en de vijf volgende voor de plaatsvervangers. Op de officieele lijst komen de namen van de 18, die de meeste stemmen verwierven; deze namen komen er niet in alfabetische volg orde, maar no. 1 komt degene, die het grootste aantal punten verwierf bij de stemming op de groslijst; no. 2 die dan volgt in aantal punten en zoo vervolgens tot 18. Wie dus op de 19de plaats komt in aaetsl stem men valt af; en natuurlijk al degenen die na hem volgen. De groslijst, zooals deze thaDS is vastgesteld door de reeds afgeloopen verkiezing van Zondag 9 Maart, heeft de alfabetische volgorde en tolt, zooals is opgemerkt, 22 namen. Hoe worden nu van deze 22 er do 18 door de kiezers uitgekozen voor de officeele lijst en hoe bepalen tegelijk de kiezers de plaats, die een bepaalde candidaat op die lijst zal innemen? Dit zijn twee zaken, die door de éëae stemming op de groslijst worden uitgemaakt. Het eerste n.l. ot iemand komen zal op de officieele lijst wijzen de kiezers uit door hem een stem te geven. Het tweede wordt bepaald door de kiezers door een cijfer vaD 1 tot 18, dat men aan een bepaalden candidaat geeft. Wanneer men nu aan een der candidaten, wier namen op de gros» lijst staan; een cijfer geeft, onver» schillig welk, dan is dat een slem hem gegeven om hem geplaatst te krijgen op de officieele lijst. Hier wordt dus alleen maar er naar ge» zien, of iemand door een cijfer is aangeduid; welk cijfer dat is, blijft hiervóór buiten beschouwing. punten, voor elke maal dat hij no. 2 kreeg 17 punten. En zoo vervol» gens, Al deze punten worden dan samengeteld, waarna het totaal aan tal punten de beslissing geeft over de volgorde dezer twaalf candidaten op de officieele lijst. Wie het hoogst aantal junten heeft behaald, komt het eerst op de Mist en zoo vervol- dan was het iets anders gèweest, Maar om de verhouding van het stemmencijfer, dat tusschen het dorp en de gehuchten is als 5 tot 4, was het gewenscht te zorgen, dat de kiezers der gehuchten op 5 uit het dorp hunne stem uitbrachten, terwijl dan de kiezers op het dorp 4 van de gehuchten zoudeo kiezen. vervolgens Het aantal punten nu dal een candidaat, die reeds door het aantal stemmen op de officieele lyst van 18 is geplaatst, behaald heeft, bepaalt de plaats, welke die candidaat op de officieele iijst zal innemen. Het schijnt eenigszius ingewik kaki en toch is ten slotte de zaak eenvoudig Wat toch heeft de georganiseerde kiezer Zondag 6 April te doen Hij ontvangt in het stembureau tegen afgifte van zijn oproep stembiljet, waar de 22 candidateo in alfabetische volgorde zijn aangege ven. Vóór de namen staat nu geen zwart blokje met een witte stip, maar een vierkantje Daarin plaatst men een cijfer. Wijl men minstens 9 en hoogstens 18 cijfers kan plaatsen, geeft men aan den candidaat dien men het beste oordeelt het cijfer 1 en zoo vervol» ger.s. Hierbij valt op te merken, dat men, beginnende met het rangcijfer 1de opeenvolgende rangcijfers moet toekennen, en dus niet mag stem» men b.v. 1, 2, 4, 5.7 eDZ., maar 1, 2, 3, 4, 5 6, 7 enz. Het stembriefje is ongeldig als men sommige cijfers zou overslaan. Men moet dus minstens alle cijters van 1 tot 9 aangeven Hoe hij die cijfers plaatst, b.v. 1 middenin of onderaan, en 2 hoven, 3 weer onder enz., dat moet natuurlijk de kiezer zelf weten. Als zoo dus de stembiljetten zijn ingeleverd met minstens de cijfers van 1 tot 9 en hoogstens tot 18, dan begint het werk van het stem bureau. Vooreerst moet liet stembureau bepalen, wie door de kiezers is waardig geoordeeld om tot de 18 van de officieele lijst te behooren en ten tweede, welke plaats ieder van deze 18 op de officieele lijst zal innemen Voor het eerstewie op de offi cieele lijst zal komen, teekent bet stembureau aan, hoeveel malen elke candidaat van de groslijst een der rangcijfers heeft verkregen welk dit cijfer is, of het 1 is of 18 komt er thans nog niet op aan. Zooveel malen als iemand een der rangcijfers vóór zijn naam heeft, heeft hij een stem voor de officieele lijst. De 18 nu welke op deze wijze de meeste stemmen hebben verkregen, komen op de officieele lijst De overige vier vallen uit. Nu komt het tweede, nl. bepalen welke plaats men op de officieele lijst zal innemen want behoort men niet tot de eerste dertien dan is men geen gemeenteraadslid, doch slechts plaatsvervanger. Ook dit hebben de kiezers weer uitgemaakt en wel door het aantal1 punten dat zij een bepaalden candidaat hebben gegeven. Want zooals gezegd wie zijn candidaat no. I gaf, gaf hem' daarmee 18 punten wie hem no. 2 gaf, 17 punten en zoo vervolgens. Voor elke maal nu dat een candi- aat no, 1 kreeg, ontvangt hij 18, Als de Besturen geadviseerd had- Voor het stembureau beteekent't den, om er maar één uit het dorp opmaken van de officieele lijst een'zoker te stemmen, dan had meD, geduldwerk. Maar op deze wijze met de verhouding voor oogen van heeft de katholieke kiesvereentging,^ tot 4 zeksr geroepen, dat dit een Op do gehuchten waren er achter gebleven en zelfs in het dorp een honderdial Wie belang stelt in een Hinken, doortastenden gemeenteraad kome op ter stemming, geve 't hoog» ste cijfer aan den meest geschikton candidaat en late zich daarbij leiden door edele beginselen. op de meest democratische manier door haar leden doen opmaken de officieele candidatenlijst. Boven is gezegd, dat wij in dit artikel ook nog een woord zouden in het midden brongen omtrent het tweede politiek advies der Venray scha Katholieke Kiesvereenigingen, nl. het politiek advies dat betrekking heeft op de .stemming van Zondag 6 April a.s Zooals wij in ons tweede artikel in dit blad van 8 Maart 1.1. uiteenzetten luidde dit advies De candidaat van teder der af- deelingen Ooslrum, Merselo, Oirlo Castcnray cn Leunen, die blijkens de stemming op de voorloopige candi datenlijst de meeste stemmen uil zijn eigen of deeling op zich vereenigde, en dns mag beschouwd wordeo als de voorkeurman van zijn gehucht, wordt aan de kiezers van iedere afdeeltng bekend gemaakt en ten sterkste wordt aanbevolen op dien persoon te stemmen en hem een cijfer te geven onder 14. Van jen anderen kant wordt er bij de kiezers bij de afdcelingen der gehuchten sterk op aangedrongen minstens 5 candidaten uil deaf- deeling van hel dorp te stemmen en hun een cijfer te geven onder 14. Wie deze 4 voorkeurmannen der gehuchten zijn wordt in de adverten tie hierachter thaDS officieel gepubli ceerd. Deze hebben ook overal elders de meeste stemmen gekregen, Het is dus te verwachten, dat men zich aan het advies zal houdon. Er zijn echter onderdo kiezers twee vragen gesteld naar aanleiding van dat advies, die bier, ter onder richting der kiezers, met een kort woord dienen beantwoord. De eerste vraag werd gesteld Waarom ook voor hel dorp niet van voorkeurmannen gesproken l eD waarom ook niet ten sterkste erop aangedrongen op die 5 heeren vaD het dorp, die bij de stemming op de voorloopige lijst de meeste stemmaD verkregen, ook a.s. Zondag te stem» men Op het eerste gezicht lijkt het zeer billijk, dat deze vraag gesteld wordt, doch bij eenig nader beschou wen zal men wel inzient dat zoo iels eeD onmogelijkheid was. Vooreerst ging het er n.l. om, een overeenkomst te treftan met de gehuchten en te voorkomen, dat men met afzonderlijke lijsten zoude komen. Daar men in bet dorp het grootste getal kiezers had, was het billijk, aan de gehuchten minstens één vertegenwoordiger te verzekeren. Dit nu is bereikt. Maar ten tweede en dit is de hoofdrede wat zou het gevolg geweest zijn, als er was geadviseerd op minstens 5 minstens 5 candidaten met r.ame aangeduid, uit het dorp te stommen Dan zouden de kiezers hun vrijheid op zeer bedenkelijke wijze hebben zien ingekort. Vier bepaalde candidaten van de gehuch» onbillijkheid was. Maar nu van het dorp er 5 gestemd worden door de gehuchten, nu ging het niet aan om te eischeD, dat er 5 bepaalde perso nen moesten gestemd worden. Zoo als gezegd, dat was een nekslag voor de vrijheid van de kiezers, die dan maar van de 13 slechts 4 per sonen geheel vrij konden uitkiezen. Daarbij moet men in de politiek vooral rekening houdon met de werkelijkheid. En omdat hier, waar geen andere staatkundige partij be staat, de verkiezing veelal een per- sonenkwestie is, zou hel zeer on- practisch geweest zijn, vijf bepaalde candidaten aan te wijzen. Laten wij toch vooral rekening houden met de weinige politieke ontwikkeling van vele kiezers. Men kan er zich vat verzekerd houden, dat als in dien geest geadviseerd was, het heele politieke adries in het water was Dat is de reden, waarom de Be sturen onzer Kiesvereenigingen wel geadviseerd hebben minstens 5 van het dorp te kiezen, maar niet bepaal de petsoDen daarvoor mogen en durven aanwijzen. Elke andere min der nobele beweegreden, welke men misschien zou zoeken in het advies, wijzen de gezamenlijke Besturen met verontwaardiging van zich af. Hun heele houding is er een geweeest, van juist politiek doorzicht en ge zonde democratische opvatting. De tweede vraag, die onder de kiezers gesteld werd, is do volgende: is hel b.v. op de gehuchten noodig een der eerste 5 cij/ers aan candidaten van h iI dorp te geven en andersom moet men op hel dorp de eerste 4 cijfers aan de 4 der gehuchten geven? Wie het politiek advies goed ge lezen heeft, ziet dadelijk in, dat daarvan geen sprake is. Er wordt alleen gezegd, dat men aan de 4 voorkeurmannen der gehuchten en aan vijf candidaten uit het dorp een cijfer onder 14 zal geven. Waarom ondet f4 Omdat de 13 eerste van de officieele lijst de leden van den gemeenteraad zullen uitmaken. Maar nu ziet iedereen toch in' dat iemand op een der gehuchten, die de cijfers 9, 10, 11. 12 en 13 geeft aan can didaten van het dorp, zich heeft gehouden aan het politiek advies; en dat een kiezer uit het dorp en Je cijfers 10, 11, 12 en 13 aan de voor keurmannen der gehuchten geeft, eveneens geenszios tegen het politiek advies handelt. Ieder moet echter oplettoD, dat men wel tegen 't advies misdoet, wanneer men minder dan 13 cijfers invult en daarbij niet de 4 en 5 van het advies aanduidt. Men begrijpt hieruit aanstonds, dat juist dat geven van het rang- cijfer aan de officieele lijst waar schijnlijk een heel ander aspect zal geven dan men uit de eerste stem» miDg wellicht reeds opmaakte. Ook moeten de leden der kies» vereenigingen er wel aan denken, dat OD de eerste Dlaats hel aanta ld»ï«'«k8 deIon we« P"»-"'» ctat op ae eerste plaats net aantal s!aaDde booms» geen verfraaiing van den fr'*" v op Zaterdag 22 Maart j Tegenwoordig waren alle leden."" Voorzitter de EdelAchtbare Heer O. v/d Loo. burgemeester en Van Haaren secre taris. De voorzitter opende de vergadering met gebed en ging onmiddellijk over tot behandeling der agenda Beslissing omtrent de gunning der ver- kochte ontginningsgronden De voorzitter deelde mede, dat bij dit poot besprekingen van persoonlijken aard moesten plaats hebben, welke by in ge heime zitting wensebte te boaden en schorste bij daarom de openbare vergade ring. Na ongeveer 'n half uur werd de openbare vergadering heropend en doelde d3 voorzitter mede, dat de porceelen I tot en met 15, 16 tot en met 21 en 22 tot en met 26 waren aangekocht door den beer Jaeger uit Well respectievelijk voor de sommen van f37100, en f21200, en f 22000. De perceeleD nos. 27 en 28 29 waren aangekocht door de beeren J. Jans sen en W- van Meijol uit Venray respec tievelijk voor de sommen van f 820. en, f 1030 en f 1350, en stelden B. en W« voor de massa's aan de respectievelijke aankoopars te gunnen. Werd goedgevonden, Beslissing omtrent den aankoop van hoornen en stukjes grond langs den Merse- loschen xceg. De voorzitter deelde mede, dat door de de vorige ve-gadering voor deze aan gelegenheid benoemde schattngscommissie, bestaande uit de heeren Slits, Stappers, ScrijboBch en Wethouder Wijnhoven, rapport was uitgebracht en las bij d t rapport 7oor. Hiernit bleek, dat deze Commissie na grondig onderzoek tot de conclusie gekomen «as den Raad te moeten adviseeren niet lot aankoop dezer Doornen en strookjes grond over to gaan om reden de fioantieele offers, die daar voor moesten gebracht wordeo, te groot waren. Da boomen waren schier allen u-tgegroeid en zouden dus binnen afzien- bateo tijd gekapt moeten wordeo en om alsdan op dieD grond zooals bij daar lag, nieuwe boomeu te planten. daarvoor achtte de commissie den grond niet geschikt. Hierover ontspon zich eene drukke discussie. Wethouder Janssen vood dat er toch ook wel iets voor de verfraaiing van dezen weg moebt gedaan worden, spreker wees daarbij op de booge sommen die door Ryk Provincie en Gemeente iu de provincie Gelderland werden besteed aan bet in standhouden eD aanleggen van nieuwe wandelwegen. Wilde de gemeente met overgaan tot aankoop van de boomen, dat zij thans dan beslag legge op de 2 meter breede strook gronds langs dien weg, die men nu betrekkelijk goedkoop kan krijgen, later zijo de respectievelijke eigenaars wellicht niet meer genegen om dezen grond voor dat geld af te staan en dan zou men er misschien spijt van hebben, dat men thans niet tot aaDkoop was over gegaan. Da beer Winters was het volkomen Gens met wethouder Janssen voor wat betrof den aankoop der strookjes grond en veronderstelde hij dat deze grond wel geschikt was te maken om er eventueel nieuwe boomen op te doen groeien. Wethouder Wijnhoven merkte op dat er van dezen weg uooit een mooien wandel weg zou te maken zijn, omdat de boomen er niet wilden groeien. De voorzitter deelde mede, dat deze strookjes grond dan eventueel later, bij het vaststellen van de rooiiija Ungs dien weg, nog konden worden aaogekocht. De beer Strijbos vond er geen bezwaar tegen om later tot aankoop der strookjes grond over te gaan. De heer Micbels zeide, dat by byna en de be vond voor ten en vijf bepaalde candidaten van stemmen beslissend is, wantdeza be-1 dezen weg by was dan ook tegen aao- het dorp moesten een cijfer ontvan» palen of men op de officieele lijstkoop daarvan. een onder 14. Men kreeg dus voorkomt en daarna eerst de rangcijfers, 1 De Voorzitter, deze aangelegenheid vol- 9 van de 13 voorgeschreven, plaats een candidaat daar sal "n.ê't men moest stemmen. G:ng het om hebben. Niemand blijve dus van de tot aaokoop deIOf boomen eu strookjes één voorkeurmau van het dorp, stemming op Zondag 6 April terug, grond zon worden overgegaan en werd

Peel en Maas | 1919 | | pagina 1