Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Centrale Keuken Een sociaal werk. te VENRAY. Konijnenfokkers Vergadering der R.K. Kiesvereeniging te Venray, Z«t«rdafl 12 October 1918 89e Jgargang No. 41 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL roor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland by vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 3 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Adverten- tiën, 3 maal geplaatst, worden 2 maal berekend. Op Dinsdag 22 October a.s. zal de door het Steuncomité te Venray op gerichte Centrale keuken worden geopend. De nood der tijden werd zoo drukkend, dat voor de komende winter zulk eene inrichting ook voor Venray onontbeerlijk werd geacht. Dank zij de medewerking en be. reidwilligheid van velen uit alle rangen en standen kon de moeilijke voorbereiding en organisatie door ons Comité tot stand gebracht worden. Wij achten het echter een aaoge» name plicht openlijk een bijzonder woord van dank te richten tot de Eerw. Overste der Ursulinen alhier, die uit eigen beweging, gedreven door edele gevoelens, niet alleen een daarvoor bij uitstek gunstig gelegen gebouw aan ons Comité ter beschik, king aanbood, maar bovendien zich bereid verklaarde de leiding der keuken op zich te nemen. Slechts door de krachtdadige en werkzame hulp dezer edele klooster, zuster is het ons mogelijk geworden, dit groote werk tot stand te brengen. Honger zal in Venray niet geleden worden l Ten einde een goede regeling te verkrijgen, heelt het Comité de mede» werking verkregen van een groot aantal Dames en Hoeren, die zich daarvoor tot sub-comité's, respectie. velijk onder bestuur der Dames Trynes. Messemaeckers en Willems en dsr Heeren Fonck, Laurensse en Verstralen gevormd hebben, terwijl voor Oirlo-Castenray, Oostrum, Leunen en Merselo de oprichting van sub-comité's in voorbereiding is. Aan de Dames en Heeren dezer sub-comité's, die belangeloos een ge. deelte van bun tijd en werkkracht zoo bereidwillig beschikbaar hebben gesteld, betuigt het Comité zijD hartelijken dank. Hoewel de inrichting en organisatie der Centrale keuken na de opening wel zal blijken, acht het Comité bet toch noodlg bier een kort en duidelijk overzicht daarvan te geven. De keuken zal lederen dag behalve op Zondag geopend zijn van 11 uur tct kwart voor 12v.m., voor allen, die hun eten van de centrale keuken willen betrekken terwijl vanaf 3 uur n.m. voor de schoolkinderen gelegenheid zal zijn in de keuken het middagmaal te ge bruiken. De juiste uren, waarop de kinderen moeten aanwezig zijn, zullen telkens door de Eerw. Zusters enH H. Onderwijzers worden bekend Peel en Maas worden bekend ge» maakt. Gemeentelijke levensmid. delenbons, boter- of vetkaarten behoeven alléén dan te worden in» geleverd, als dit uitdrukkelijk ver» meld achter het menu van den dag. Ieder inwoner der gemeente Vênray, zonder eenige uitzondering, kan eten uit de centrale keuken betrekken. Hoe meer gezinnen hiervan zullen gebruik maken, hoe beter de centr. keuken aan 't doel zal beantwoorden. Het ligt verder io de bedoeling van oos Comifé de deeloame van armere behoef* tige gezinnen zooveel mogelijk te bevor» deren te steunen. Te dien einde zullen in den loop der volgende week een groot aantal jonge dames door geheel Veorey z.g.n. geld-of wisaelbonboekjes te koop aanbieden. De prijs dezer, bevattende 10 dagportie's, is 15 cent per portie. Kinderweekkaarten van 6 kinderportie's kosten 18 cent. Wij vsrwaobten, dat de meerbemiddelden deze boekjes en kaarten in ruime mate zullen nemen. Zij kannen deze dan naar eigen goed dunken aan arme en behoeftige gezinnen en kinderen uitreiken, die dan togen in wisseling dezer bons gratis een warmen maaltijd aan de keaken in ontvangst kan- nen gaan nemen. Op die wjjse hebben zij de zekerheid, dat bun gave hoogst nuttig wordt besteed en bewijzen zy in kommervolle tijd aan bet arme gezin en bet arme kind een groote weldaad. Moge dan onze centrale keaken, een voor ons groote en moeilijke, maar voor Venray zoo belangrijk werk mot aller bu'p en medewerking schitterend slagen Het PI. Steuncomité. De prijzen zijn als volgt Voor houders van weekkaarten 12 ct. per portie; voor houders van dagkaarten 15 ct. per portie. Voor de kinderen worden alleen weekkaarten uitgegeven 3 ct. per portie, dus 18 ct. voor een heele weekkaart, voor 6 dagen te komen eten. Deze kaarten, zoowel dag- als week- en kinderkaarten zijn ver» krijgbaar aan het loket in de centrale keuken. De weekkaarten en de kin» derkaarten moeten worden afgehaald iederen Maandag vanaf 11 uur en zijn geldig vanaf Dinsdag tot en met Maandag d.a.v. De dagkaarten zijn dagelijks verkrijgbaar en moeten daags te voren afgehaald. Iemand, die dus b.v. op Öonder» dag eten wil betrekken van de centr. keuken, moet op Woensdag zijn dagkaart halen. Iemand, die Vrijdag eten wil halen, op Donder dag enz. Het weekmenu zal wekelijks in Ziehier een instelling, die o.i. ten volle verdient in breeden kring van het Nederlandscbe volk bekend te worden; een instelling, die een toe- komSt vol scboone beloften in zich bevat, als zjj op den steun zoowel van de meer gefortuneerden als van de minder kapitaalkrachtigen werke lijk rekenen kan. Spaarfonds voor bodemculluur Een eenvoudige naam, maar waarin toch juist ligt uitgedrukt bet doel der stichting, n.l. te zijn een voor- deelig spaarfonds voor eenieder, ten einde d* ingebrachte gelden niet te besteden voor speculatieve doelein den, aankoop van vreemde effecten enz. maar productief te maken voor het in-cultuur-brengen van onzen eigen Nederlandschen bodem. Wie de namen beschouwt van de oprichters en bestuurders dezer stich ting, zal het met ons eens zijn, dat een grootsch sociaal doel bij de op richting moet hebben voorgezeten. Die namen zijn Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, Hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, thans Minister van Arbeid, te Leiden, Voorzitter. Arnold Smits, Directeur van Uit geversmaatschappijen, te Leiden, Ondervoorzitter. Dr, Emile Verviers, Priv. Docent aan de Rijks-Uuiversiteit te Leiden, Secretaris-Penningmeester. Joh. H, F. Deckers, Rijksland- bouwleeraar te 's Hertogenbosch. Mr. J. A Loeff, Oud Minister van Justitie, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, 's Gravenhage. A. H Smulders, 2. secretaris van het Bureau voor de R.K. Vakorga nisatie te Utrecht. Wat is nu bet eigenlijke doel van dit .Spaarfonds voor bodemcultuur"? Een helder brochuurtje: Nota van Inlichtingen met organieke reglemen ten der stichting .Spaarfonds voor Bodemcultuur'' geeft hierop een breedvoerig antwoord. Het doel der stichting kan zoo algemeen mogelijk als volgt omschre ven worden door bet op groote schaal bijeenbrengen van kleine be dragen, gestort in den vorm van con tributies of van spaargelden, een aanzienlijk en toenemend fonds te vormen, om daarmede productieve cultuurwerken tot stand te brengen. Het ontginnen van woeste gronden tot bouw- en grasland, bebossching, het aankoopen van grootelandgoe deren om deze in normale boerderijen te splitsen, verbetering van reeds in cultuur zijode gronden door afwa-, tering, iopolderiag enz; aankweeking van den tuinbouw in daarvoor ge- eigende streken; stichting an land- arbeiderspiaalsen en van z.g, tuin dorpen in de nabijheid van industrie steden; deze en al dergelijke werken op bet gebied van exploitatie van den vaderlandschen bodem, zullen vroeg of laat op het program komtD. Nooit Is de beteekenis der bodem cultuur In eigen land zoozeer gebleken i in de jongste jaren en bet laat zich aanzien, dat de exploitatie van den vaderlandschen bodem ook na den oorlog nog lange jaren die over wegende beteekenis zal bouden en dientengevolge ook zeer productief zal zijo. In den jongsten tijd werpt zich het groot-kapitaal ook op den bodem als productie-factor en wanneer dit ver schijnsel, dat bet kapitaal zich met opgenomen geld gaat toeleggen op werken van bodemcultuur eens alge meen werd, dan zouden wij staan voor een geheel nieuw maatschappe lijk verschijnsel van diep ingrijpende beteekenis. De vaordeelen daarvan zijn niet te onderschatten. Vele woeste, ontoegankelijke en improductieve oorden zullen voor de stoffelijke en geestelijke cultuur worden opengesteld, zoodra bet groot kapitaal er zijn schouders onder zet. Eehter, van den anderen kant mag men toch ook de nadeelen niet voor bijzien. Vooreerst heeft hst kapitaal deze eigenaardigheid, dat bet zich voor bewezen diensten buitengewoon laat betalen. Het gevolg daarvan zou zijn, dat de voordeelen dezer agrarische opleving grootendeels in banden zouden komen van weinigen, bijge volg weer bijdragen tot verdere ontredderiog der maatschappelijke verhoudingen. Een tweede nadeelige kant is, dat het kapitaal alle andere overwegingen ondergeschikt maakt aan de commer- cieele overweging. De grootte der wiost is de eenige doorslaggevende beweegreden. Er bestaat dus gevaar dat de belangen van boeren en landarbeiders in hst gedrang komen en dat de soliede grondslagen, waarop het landelijk leven gebouwd is, on dermijnd worden. De stichting geeft aan allen, en vooral aanden kleinen man, ge. tegenheid om op uiterst soliede en zeer winstgevende wijze, spaargelden te beleggen. Dit doel is op zichzelf reeds zoo belangrijk, dat het meer dan voldoende de oprichting recht» vaardigt. Het is toch thans wel gebleken, dat op onze hedendaagsche geld» markt de meest volslagen anarchie heerscht. Een enkel gerucht, waar of onwaar, is dikwijls in staat de geheele geldmarkt te ontredderen en velen tot den bedelstaf te brengen. En de kleine man is er in den regel het eerst de dupe van. Bovendien heergchen er allerlei ellendige woekerpraktijken. In elk dagblad treft men advertenties aan, waarin den kleinen spaarders ge» tegenheid wordt gegeven om, 100 pCt. te duur, slechte Premieloten te koopen, of waarin gewezen wordt op de mogelijkheid om met eenige guldens honderden anderen te ver» dienen. Laten we nu eens zien, welke Inconsequenties bij de geldbelegging begaan worden: onze eigen Industrie heeft men doorgaans verwaarloosd en aan het buitonland gaf men veelal de voorkeur; op die manier zijn schatten gouds verloren en verhuisd van onze kleine Nederlandsche spaar» ders naar de zakken van Amerikaan» ■che millioennaira, Groote streken van ons land liggen nog braak en sijn zoo ontoegankelijk als in de Middeleeuwen en de bewo» ners dierzelfde streken Noordbra» bant heeft byv. de hoogste inlage per hoofd der bevolking in de Rijks postspaarbank dragen vla de ■paarbanken hunne penniDgen naar vreemde regeeringen of naar onze groote koopsteden. En middelerwijl blijven de schat» ten in eigen bodem onontgonnen, heeft men gebrekkige verkeeismid» delen, woont men slecht enz. Het geloovige volk steunt met z'n geld de ongeloovige bedrijfswereld en stelt de handels- en industrie koningen daardoor in staat hun den grond onder de voeten weg te koopen. Dat is wel een der treurigste ge» volgen Van de ontwrichting in de finantleele wereld. En uit dit oogpunt bezien heeten we dan ook de nieuw* stichting Spaarfonds voor Bodemcultuur" hartelijk welkom. In alle plaatsen des lands worden thans met bekwamen spoed corres» pondenten aangesteld, die de spaar» gelden in ontvangst nemen, waarvan 4.20 pCt. rente 's jaars wordt uit» gekeerd. De correspondenten worden terzij gestaan door een plaatselijke com» missie van toezicht uit de burgerij teneinde het vertrouwen in hen te waarborgen. Weldra zullen dus over het land de correspondentschappen verrijzen. De brochure besluit •Aangezien onze groote doeleinden bevordering der spaarzaamheid, winstgevende belegging van de gelden der kleine spaarders en ge» bruik dezer gelden om de schatten van onzen vaderlandschen bodem tot ontwikkeling te brengen, alleen bereikt kunnen worden, wanneer onze populaire instelling zich in aller •sympathie mag verheugen, doen wij etn beroep op de medewerking van het Nederlandsche volk." Nader vernemen wij De Stichting «Spaarfonds voor Bodemcultuur" heeft haar bedrijt onder gunstige vooruitzichten aan» gevangen. Talrijke aanmeldingen voor het lidmaatschap uit alle deelen des lands bewijzen hoe algemeen het Dut dezei instelling erkend wordt Reeds zijn eenige correspondenten in de grootere gemeenten hunne werkzaamheden begonnen, terwijl 't bestuur over de vestiging van meer dan dertig correspondentschappen onderhandelt. Wanneer de zaken zich zoo blijven ontwikkelen, zal spoedig bet grond» bedrijf begonnen worden, zoodat bij den volgenden oogst door het •Spaarfonds" zal worden medege werkt aan de vermeerdering der voedselproductie. lioh onder d«a drek dar tijdaomstandig» h«d«n ziob too eterk ontwikkeld tot ezn tak vso volkehuizboudelijke nutfokkirjj ala da konijnenfokkerij. Haalden velen vóór den oorlog de schou» dere op voor de kooyneofokkery en wezen ifj met een veraobtelyk gebaar deze fok. kery vao de band, ooder dan drnk dar gawaldiga oriiiatyden ia dit andera ge. wordtn. Mod behoeft slecht* eeo blik te werpen io onze Limbnrgache bladen om te zien boe bijna op elk dorp en stad vereenigtogen van koDijaenfokkera all bij toovaralag uit den grood opryzen. Wfj noemen dat eao gelnkkig taakan en begroeten deze guoatige wenning tan op» slohte der konijnenfokkerij met sympathie, vooral waar dit voor onze vlaeicbvoor» slening eeo feotor vao boitaogewooa voor bat heden ia, en bet voracbiet opeot voor eeo belangrijk artikel voor den export in de toekomst. Elk streven in beide opziobten kan dna niat genoag gawaardaord en geatennd wor» den, ook van overbaidawega. Ia het voor deo etedoliog. dia over de ooodige plaatsruimte kan btaobikken, reeda van balang konijnen er ep na te bouden ter voorziening io eigen vieeaebbeboefte, voor deo plattelaoder kao deze fokkerij aich ontwikkelen tot eeo loon6nd oeveobedrijf, du de pluimveehouderij tengevolge van deza abnormale tijdeo zoo'n geweldigen slag iz toagebraobt sn waarvan dit badrijf in de eerite jaren na den oorlog de droevige gevolgen aal oodervladeo. Waar 't ataeda toenemend aantal van konijciDfokkerivoreenigingeD ook bier in Noord-Limbnrg ongetwijfeld moet leiden tot Dauwert aaoeeosinitiog van be» ianghebbeodee,condor acht te alaao op per» aoooiijke of iooata sympathise, dringt zioh de vraag op of bet oiet weldra ooodig zal zijo, dat aao bond voor bet Noordelijk gedeelte van Limburg eeoe levanabehoefta zal blijkan te zijo. Bene flinke organisatie geaoboeid op eao gezonden, atevigen buil kan immers maer tot stand brengen dan eene plaatselijke afdeating mat baar beperkt terreio, om niet eens te spreken van den niets vermogeoden aeolieg. Door dezen gedaobtengaog geleidt, beeft 't bestuur der afdeeling Venlo van de ver» eenigiog -De Nntfokker" te Blerik e. o. vereeniglog ter bevordering van den Konijnen- en pluimveeteelt, gemeend bet ioitiatief te mesten nemen om tot opriohtiog van boveoganoemdao bond vao konijnen- fokkara voor Noord Limburg te geraken en beeft zij besloten eene groote propaganda» vergadering te belaggeo op 3 November e.k. waarop als sprekers znlleo optreden de aiom bekende Zutd-Limburgiobe leeraar in de pimmvee- ee konijnenteelt, de beer F, Xevior van Weraob te Valkenburg sn de beer Joe. Delveaox te Venlo, secretaris vao bovtogsnoamde varaeoigiog -Da Nnt fokker". Do beer Xavier vao Wtracb zal het tsoboiacbe gedeelte der Eooijneofok» kerij behandelen, terwijl de beer Jos. Delveaox het onderwerp de organisatie der konijnenfokkers io Noord Limbnrg" voor zijne rekening zal nemen. Wij roepen daarom alle belaoghebbeodto bij de Kenijoenfültlrerij op deze vergadering bij te wonen, die welliobt kao leiden tot het beoogde doel Eeo Noord Limbnrgeobe Bond van Kooyoenfokkeis op te richtoD. KoojjotDfokkera van Noord Limbnrg bedenkt dat ook voor ona galdtEendraobt maakt maobt I Het Bestuur der Afdeeling Venlo van da vereaniging .De Nutfokker'" voor Blerik e. o. Venlo, 3 October 1918. P.S. Plaats eo nnr sal par advertentie nader bekend worden gemaakt. De organisatie van de in Noord-Limburg. Er is ongetwijfeld geene liefhebberij, die Zaterdag 5 October. De waarnemend voorzitter, de beer Dr. A. Janssen opende de vergadering met den christelijker groet «Geloofd zij Jezus Chris tus'9, doob moest tot *ljn leedwezen con» suteeren, dat de stal niet soo vol was, zooals men dat gewend was en als bet bestuur gehoopt bed. Rij heette de aan» wezigen hartelyk welkom en zeide, dat by de vergadering eene voor de kiesvezeeniging treurige mededeeliog te doen had, n.l. d&t ooze emiDfoten voorzitter, de heer Jean Poels, als zoodanig bedankt bad en niet meer herbenoemd kon worden. Het Bestuur bad na gemeend den heer Poels 't best hulde te kuoneo betuigen door hem te be» noemen tot eere-voorzitter. Onder luid applaus werd hiertoe besloten. De waaru. voorzitter deelde verder mede dat er door bet bedanken van den voorzit» ter evenwel geene vacature in bet bestuur was. ontstaan, daar deze geen bestuurslid

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1