Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Schouw der Waterlossingen Harde tijden. BEKENDMAKING Burgemeester eu Weihouders der gemeente VENRAY, Voorziening in den nood. Vergadering der R.K. Werkliedenvereeniging, Vergadering Kruisverbond, Zaterdag 31 Augustus 1918 89e Jaargang No. 38 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 60 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN an 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Adverten- tiën, 3 maal geplaatst, worden 2 maal berekend. brengen, by deze ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar schouw zal worden gevoerd over de. volgende waterlossingen, op achter harer vermelde tijdstippen LEGGER A. 1 Schoorsche Beek, op 2 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 2 Waterlaat de Scheide, op 5 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. 3 de Leunsche Beek met zijtak, op 5 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Waterlaat uit Brugskensche pas, op 5 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. Van Broevennen, op 3 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags, de Oirlo9che Pas, op 3 September van 7 uur voprmiddags tot 7 uur namiddags, de Brugskensche Beek, op 3 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. de Zompgraaf met een zijtak, op 3 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. de. Waterlaat, op 3 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags de Weverslosche Beek met zijtakken, op 7 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags, van Giesevennekens, op 4. September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namid. Loonsche Pas. op 4 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 13 Smakten Spurkt, op 4 September van 7. uur voormiddags tot 7 uur namiddags 14 de Burggraaf, op 4 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags LEGGER B. 1 Lollebeek, op 2 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 2 Oostrumsche Beek, op 6 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 3 Loobeeksche Beek, op 7 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags 4 Klein Oirlo met een zijtak, op 2 September van 7 uur voormiddags tot 7 uur namiddags. De eigenaars, pachters of gebruikers van op die waterlossingen gevestigde molens of andere waterkeerende of waterstuwende werken zijn verplicht op de dagen der schouwvoering en gedurende de 3 daaraan voorafgaande dagen, aan het water den geheel vrijen afloop te geven, voor zoover hun door Burgemeester en Wethouders of door den Opzichter van den Provincialen Waterstaat te dien aanzien geen andere bevelen zullen gegeven worden. De eventueel noodige herschouw zal geschieden op 13 en 14 September. En zal deze op de geqruikelijke plaats aan het Raadhuis worden aangeplakt en aangekondigd in het Weekblad „Peel en Maas" te Venray. VENRAY, 2 Augustus 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aangeplakt op de gebruikelijke plaats, aan het Raadhuis te Venray, 2 Augustus 1918. De Veldwachter, P. DERKS. 5 6 7 8 9 10 11 12 Het behoeft oiet gezegd, dat wij ernstige, harde tijden beleven. De toestand wordt met den dag hachelijker, vooral nu bet eindo van den oorlog nog niet te zien i§. Algemeen wordt dit gevoeld, ook door hen, die in de eerste jaren van den oorlog groote winsten maakten, en niets beters wisten te doen dan bun geld in pret, vermaak en bras- paitijen op te maken. Ook zij komen tot bet besef, dat geld alleen nog niet gelukkig maakt, vooral hen niet, die voor geld alles meenden te kunnen koopon; thans slinken de voorraden onrustbarend en van nieuwen toevoer is bijna geen sprake. Ouders met groote gezinnen, huis moeders, die eiken dag vele magen te verzadigen hebben, staan voor een hard gelag. Daarom heeft ieder verstandig meosch de oprichting van den R K. Bond van groote gezinnen zoo van harte toegejuicht Vooral de groote gezinnen lijden door den nood der tijden. Ook op het gebied van het woning vraagstuk komt Mar de nood aan den man. Werden voorheen de woningen vooral in de steden liefst verhuurd aan kleine gezinnen, thans is de woningnood zoo hoog gestegen, dat ook vele kleine gezinnen, geene woning meer kunnen vinden, en komt er iets open, dan stelt men dat huis bij voorkeur open voor een gezin zonder kinderen. Hier komen we weer voor een nieuwe beproeving van de lauwen en zwakken, wier moreel weerstands vermogen. niat bijster sterk is, ook al behooren ze niet tot de kringen, waarin de eigenlijk gezegde crimina liteit voortwoekert. En eene beproeving die velen tot afval zal brengen. Wanneer we op deze wijze voort gaan, wordt deze wereld nog droe viger om in te leven, dan nu reeds bet geval is. Onze samenleving zal voor een groot deel bestaan uit levende lijken. Menscben, die nog wel wandelen en eten en praten, maar daardoor niets veranderen aan het feit, dat ze dood zijn, zij en heel hun geslacht. Kinderen zijn de lach en de glans en het lied van hel leven. Maar vele menschen zijn bezig een lach te verstikken, den glans te dooven en het lied te doen eindigen iu een snik. Beter ware 't, te trachten, de zod te dooven of de sterren des hemels uit te blazen. Want daartoe is de macht ons niet gegeven. En in eene wereld zonder kinderen zou de zon zijn gedoofd en de sterren Laten wij, Roomsche menscben ook in dit punt, ons vertrouwen op den goeden en wijzen Hemelvader niet verliezen, maar ODze kinderen blijven beschouwen als den grootsten zegen, dien God ons schenken kan. Moge de R.K. Bond van groote gezinnen zich meer en meer uitbrei den, en ook in Limburg vele leden aanwerven. Op die wijze zal deze nuttige Bond in de gelegenheid worden gesteld veel nuttig werk te verrichten, voor eerst voor zijne leden en daardoor tevens voor Kerk en Maatschappij. N.K. H. De beer F. van Beurden schrijft in de Maasbode Iedereen ondervindt aan den lijve de levensmiddelenschaarschte. Nie mand had ooit kunnen vermoeden, dat Nederland, dat zoo uitvoerde, aldus iu de klem zou komen. Vooral de minder of niet met aard- sche goederen gezegende klasse is er het slechtst aan toe. De Regeering heeft in den nood en het lijden van het volk willen voor zien door organisatie in het leven te roepen, die het voorradige tenminste gelijkelijk verdeelen wil. Grootsch opgezet ie het distribu ttewezen, hoe goed ook doordacht. ten deele verzonken in het moeras der administratie. Een heirleger van ambtenaren moet voor den goeden gang waken. Onder hen zijn onge lukkig vele geprotegeerden en onkun digen, voor wie het baantje een uit komst is in dezen naren tijd en die oog noch oor hebben voor den volks- nood en die bovendien de goed be slagen, bekwame ambtenaren in den weg loopen. Deze zijn het, die der distributie een kwaden roep bezorg den en de werking remmen en ont redderen. Onbekwame raadgevers, die vaak listige speculanten blijken te zijn, zijn oorzaak van tegenstrijdige, dik wijls onzinnige maatregelen en aldus schokt de distributiewagen krakend en steunend van bet ééne spoor in het andere, terwijl allerlei -brave" Nederlanders gereed staan al hetgeen er afvalt ten eigen bate te bergen of een handje te helpen, om de vracht te verkleinen. Hier en daar faalt het Staats'.evens- middelenbedrijf leelijk: men neemt den boer zijn broodkoren af en geeft er hem graan, met afval gemeDgd, voor terug; de Limburgsche goede aardappelen zendt men ver weg en de Limburgers kunnen vooze veenaard- appelen eten. Men zet alles op zijn kop. De woeker viert nog hoogtij en de arme -betaalt bet gelag. Geheele rijen handelaars bieden elkaar de band, staan opvolgend ge reed om zonder leveren waren aan te koopen en de laatste geeft 100, 200 pet. meer dan de eerste, welke laatste ze dan eindelijk weer tegen woekerprijs aan den consument ver koopt. Treurige toestanden zijn er geschapen en wassen met den dag. Onbenullige brutale handelaartjes worden in een ommezien rijk, fami lies die 't door werken vroeger tot een matig inkomen gebracht hadden worden arm en gaan ten gronde. De ware middenstand, dat wil zeggen niet de handelslui en winke liers, die men zoowat uitsluitend steeds als middenstand hoort noemen, maar de ambtenaren in Staats-, pro vincialen of gemeentedienst, de spoor wegmannen, de menschen, die het volk wetenschap en kennis bij moeten brengen, deze zijn de dupe der his torie. Zij lijden fatsoenlijke armoede. Hun tractement is onvoldoende: zij kunnen slechts met moeite het karige voedsel der distributie betalen, zij ioopen in hun laatste pak, op hun laatste gelapte schoenen, met ver sleten pet of hoedv- Zoo zijn de toe» standen, niet anders: En rondom woekert men, smokkel' men, voert men uit, bedriegt men en wordt men rijk. De eenige verontschuldiging, die men geeft, als mee op de woeker prijzen wijst, is dat alles even duur is. Wie geer: hooge prijzen wil geven krijgt niets. Men wijt dat alles aan den Staat, aan de hoogere bevelvoer ders, aan de uitvoerende macht. Dat is niet zoo. De fout zit lager, zit in het volk zelf, dat alle goedbedoelde maatregelen verijdelt door specula tiezucht, door koud egoisme. Ziet men in de entente en centrale oorlogslanden eene strenge toepas sing der wetten tegen den woeker, bier in ons Nederland schijnen de leveusbehoeftenprijzen omhoogdrij vers voor een groot deel straffeloos te zijn. Brutaal zijn ze van nature. De komende regeering mag gerust de teugels straffer aanhalen en trach ten deze schandelijke practijken door streng toezicht te onderdrukken. De waarachtig lijdende smalle ge meente zal er dankbaar voor zijn en de genomen maatregelen prijzen en I loven op ZAterdag 24 Aug. 1918. Wyi de voorzitter wegens ziekte ver hinderd was deze vergadering bij te wonen, opende de secretaris de vergadering met den christelijken groet -Geloofd zij Jezus Christus", heette de aanwezigen, in heti bijzonder den heer Maenen, hartelijk welkom en constateerde bij met genoegen, dat de opkomst der leden thans grooter was, dan zulks gewoonlijk het geval was. Verder bracht de secretaris namens het bestuur een woord van dank aan die leden der vereenigiag, die de openlnchtmeetipg.te Horst hadden bijgewoond én daar zeer zeker meerdere kennis hadden opgedaan in. zake bet vereeoigingsleveD en gaf bij daarna het woord aan den heer Maenen. De heer Maenen begon met te wijzen op den ernst der tijden en de groote veran» deriogen die hier in Limburg, vooral in de laatste jaren, hadden plaats gegrepen ten gevolge van de zich steeds verder en verder ontwikkelende groot-industrie. Door de groot-iodustrie was echter de arbeids vreugde der middeleeuwen zoo zachtjes, aan verloren gegaan en was het nu plicht der arbeidsbeweging om die arbeidsvreugde bij onze arbeiders opnieuw aan te kweekec; de arbeidsbeweging bracht evenwel ook gevaren met zich mede en daarom bad de R. K. Werkliedenvereeniging er voor te zorgen, dat die arbeidsbeweging in goede banen werd geleid en was het haar plicht die beweging godsdienstig en zedelijk op hooger peil te brengen. De werkman moet slagvaardig gemaakt worden; hem moet meer keunis worden bijgebracht van den Kath. Godsdienst en daarnaast sociale ontwikkeling en dit is het werk der leeken apostelen; spreker noemde de taak der leeken apostelen even schoon als die der priesters. Ook moet de R. K. Werkliedenver eeniging de vakorganisatie bevorderen, echter niet alleett de stoffelijke maar; ook de godsdienstige en zedeüjke. belangen. Verder bewees spreker dat onze Roomsch Katholieke beginselen lijm echt staan tegen over die der sociaal democratie en dat de leuze dezer laatste -godsdienst is privaat zaak' onwaar is, bleek volgens spreker voldoende nit de uitlatingen van sommige voormannen der sociaal-democratie in de verschillende landen. De sociaal-democratie geeft volgens spreker altijd boog op, dat zij reeds zoo veel voor den werkman gedaan heeft maar in werkelijkheid heeft zij nog niets gedaan. Van het geen door de R.K, L'mbnrgsche Werkliedenvereeniging^ voor hare leden tot stand gebracht was noemde spreker le. de seoretariateo van Arbeid te: Maastricht, Heerlen en Venlo; 2e. de arbeidsbeurzen; 3e. de Centrale woningbouwvereeniging •Oos Limburg" die reeds 2500 woniDgen bouwde en indien we buiten den oorlog blijven, zal dat getal voor einde 1919 reeds de 4000 bereikt hebben; 4e. de gezellenhuiz8n en gaarkeukens; 5e het Limburgsche Ondersteuoings- of Ziektefonds. Tev slotte betoogde spreker de noodza kelijkheid van een sanatorium voor de werklieden bier in Limbnrg en ook dat zon er volgeDs hem komen, als de werklieden maar zorg droegen, dat de Werkliedenver. eenigiogen steeds grooter, krachtiger en sterker werden. Spreker spoorde dan ook do aanwezigen aan om van af heden eens flink te gaan werken voor de R. K. Werkliedenver eeniging en alle tot nog toe ongeorganiseer de arbeiders traohten onder te breDgen id de organisatie» opdat over enkele jaren allen kunnen getuigen van den grooteB bloei en vooruitgang onzer vereeniging. Lu'd applaus. Vervolgens werd de vragenbns gelicht, die een briefje bevatte,, waarop de volgende vragen voorkwamen le. Hoe komt het, dat verleden week een baal ryst bij den heer Aerta is ge- braqht Vele getuigen tot zelfs een kom mies, die bet verklaard heeft; 2e. Hoe komt bet, dat de 4 veldwach ters ieder 500 Kilo maïs hebben gehad tan den Burgemeester 3e. Waar blyft het vleesch van het rund, dat iedere week geslacht wordt voor zieke menschen, daar in de Groote straat menschen wonen (gezonde) die wel II pond voor hunne huishouding kregen 4e, Is er geene verandering te breogen in de woning, staande naast den Mer-j seloschen weg, bewoond door 2 gezinnen (15 menschen), het dak grootendeels er af en alles slaapt en eet door elkaar, alles in één vertrek 5e. Waarom in Venray al dien tyd, dat d8 regeeriDgsworst in omloop is, maar tweemaal 1 ons en eenmaal i/z ons gehad 6a. Waarom moeten hier voor de Rykskolenkaarten 10 en 15 cent per stuk betaald worden en voor zoovela bons moet gestort worden f Als toelichting was aan deze vragen nog toögevoegd -Dit alles en nog meer van hooren zeg gen. maar bet is toch de moeite waard het te onderzoeken,'want daar wordt geen koe bont genoemd of er is een vlekje aan»" Ic verband met deze vragen ontspon zich natuurlijk eene drukke discussie, waar aau door veleu te gelijk werd deelge nomen. De geestelijk adviseur deelde mede, dat bij dezer dageu nog bij den Burgemeester geweest was en bij hem gezegd had. dat er bij de werklieden nog al klachten ge opperd werden aangaande de distributie en had de Burgemeester hem daarop geant woord, dat hij gaarne bereid was om eens op een vergadering der werklieden even- tueele klaohten en verdere distributie aangelegenheden te komen bespreken, in dien bij daartoe ten miDste tijdig door bet bestuur der Werkliedenvereeniging word uitgenoodigd. Eventueelo klaohten konden dan van te voren schriftelijk worden inge diend. Naar aanleiding dezer mededeeling werd besloten, de hier gestelde vragen bij den heer Burgemeester te bezorgen en Z. E. A. alsdan teveoa uit te ncodigen op de Zater dag 31 Augustus te houden algemeens vergadering. Op verzoek van den heer Catan gaf de heer Maenen in 't kort nog een duidelijke uiteenzetting van de grondgedachte van het distributie-systeem Wiptermans, zooals dit in verschillende Zuid-Limburgsche ge meenten in gebruik was. De secretaris bedankte daarna op de allereerste plaats den heer Maenen voor zijne leerrijke en uitgebreide rede en sprak hij de hoop uit, dat diens woorden in goede aarde mochten gevallen zij a en in de toekomst rijke vruchten mochten afwer pen; verder bedankte hy de leden voor hunne trouwe opkomst en met den weDsch dat allen zich zonden aanmelden voor den in October a.s. te openen Ontwikkelings cursus, sloot bij de vergadering met den gewonen groet. op Zondag; 25 Augustus 1918. De voorzitter opende de vergaderiog met den cbristelijken groet en heette de aan wezigen hartelijk welkom; dat er zoo weinig leden' tegenwoordig waren zou volgens spreker wel daaraan le wijten zyn, dat deze vergadering nn juist samenviel met een concert-avond en had het bestuur by het uitschrijven dezer vergadering geweten, dat er dezen avond concert zou gegeven worden, dan had het natuurlijk dezen avond niet gekozen. De ledeQ, die du, ondanks het concert, toch tegenwoordig waren, be wezen daar door, dat zy ook werkelyk iets voelden voor de vereeniging. Verder deelde de voorzitter mede, dat er van den heer Ratten een schryven was ïogekomeD, waarbij bij eioh bedankte als bestuurslid van het Kruisverbond; daar het bestuur noode een werkkracht zooals de heer Ru.ten was miste, had bet Dog herhaaldelijk beproefd den heer Rutten op zijn besluit te doen terugkomen, maar was men daarin niet geslaagd, wyl de heer Rutten vermeende, by zijn eenmaal ge nomen besluit te moeten volharden. Nog deelde de voorzitter mede. dat het bestuur deze week een conferentie had ge houden met den Eerw. Pater Direct3ur van het Patronaat over de oprichting van een JongensboDd; reeds tweemaal bad het Kruisverbond een propagandaolub gehad,, maar dat waren geen geschoolde propa gandisten dooh du zou de Eerw, Pater Directeur van bet Patronaat zyn best doen om een jongensgarde bij een te krijgen. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en ongewyzigd goedgekeurd. Ter voorziening in de vaoature ontstaan door het bedanken van den heer RuUbd, werd met groote meerderheid tot bestuurs lid gekozen de heer Winters. Op de vraag van den voorzitter of de Deer Winters deze benoeming aannam, deelde deze mede, dat by aanvankelyk ge dacht had eene eventueele benoeming Diet te moeten aannemen, omdat hy midden in zaken zat en bet Kruisverbond ook niet op aller sympathie kon bogen. Nu hy evenwel met zoo goed als algemeene stem- men gekozen was, zou hij die benoeming aannemen en hoopte by het zoo algemeen in hem gestelde vertrouwen niet te zullen be-

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1