De Oorlog. Katholieke Kiezers Provinciaal Nieuws. Let wel Een Handleiding voor de Kiezers. Gemengd Nieuws. Districts-Arbeidsbaurs en Informatiebureau Venray. Het Kantoor GESLOTEN. De Brandstoffencommissie kolenbons no. 1, 2 en 3 Komt allen, zoo mogelijk stemmen voor half twee, dat vergemakkelijkt de controle voor het Bestuur. Wie geen oproepingskaart ont vangt en meent kiezer te zijn, moet toch gaan stemmen, op de kiezerslijst kan worden nagegaan of men al dan niet stemgerechtigd is. 0— Ieder Katholiek van Venray, die op 3 Juli a.s. in elk opzicht GOED wil stemmen, doet niets anders dan het witte puntje zwart maken voor den naam NOLENS, den eersten candidaat van LIJST 4. 0— Elk kiezer kan den dag der ver kiezing omtrent de wijze van stem men inlichtingen bekomen bij twee leden van het Bestuur, welke daar voor zitting hóuden in de gang van het Patronaat. 0— Wanneer men zich bij het uit brengen van zijn stem vergist heeft, wat gemakkelijk gebeuren kan bij het lange stembiljet dan kan men eenmaal een nieuw biljet bekomen van den voorzitter van het stem bureau. -0— Leest ons verkiezingsblad «Lim burg Vooruit" 1 volgt de wenken U daarin gegeven en gij zult als oprecht katholiek Venrayar en vereenigings- man uitsluitend stemmen op NOLENS, den bovensten naam van de 4e Lijst. 1 Denk er aan, dat de stemming is bepaald op Woensdag 3 Juli, van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. 2 Ga dan tijdig naar de stembus en wacht niet tot het laatste oogenblik. Zorg er althans voor, dat ge voor 12 uur hebt gestemd. 3 De stemming vangt reeds om acht uur aan. Gij kunt er dus vroeg bij zijn. 4 Denk niet, ik heb nog tijd tot vijf uur want ge weet niet wat er in den loop van den aag gebeuren kan en wat u tenslotte zou kunnen beletten naar de stembus te gaan. 5 Op .uw stemkaart is vermeld het adres van het stembureau waar gij moet stemmen. 6 Hebt gij die niet een paar dagen te voren ontvangen, ga dan dadelijk naar het gemeentehuis en wacht niet af, of men ze u nog brengt. 7 Zonder stemkaart kunt ge niet stem men. Neem haar dus mee, als gij naar de bus gaat. 8 Ook het stembureau mag u, desnoods een stemkaart geven, maar reken daarop niet te veel en ga liever voor de stem ming aan het gemeentehuis een kaart halen. 9 Regel uwe zaken zoo, dat gij op Woensdag 3 Juli in uwe gemeente zijt. 10 Zijt gij in dienstbetrekking, vraag dan verlof aan uw patroon, om te gaan stemmen. Behoudens enkele uitzonderin gen is bij verplicht, u twee uur achtereen dat verlof te geven. 11 Denk er aan, dat stemrecht nu stem plicht is. Wie zonder geldige redenen wegblijft wordt gestraft. 12 Niemand moet nu meer denken: „ik kan wel thuis blijven, want mijn stem heeft toch geen waarde". Zoo was het vroeger, maar nu niet meer, Al waart ge de eenige katholieke kiezer in uwe ge- gemeente, uw stem telt toch mede. 13 Niemand heeft dus nu meer eer. af doende reden om thuis te blijven. 14 Het is niet voldoende in het stem lokaal te verschijnen, gij moet ook feitelijk aan de stemming deelnemen. Nu de wet u den stemplicht oplegt, kan er geen sprake van zijn, dat eenige eigenwillige redenee ring u mag terughouden. In zedelijken en in wettelijken zin is nu stemrecht ook stemplicht. 15 Wek ook al de u bekende geestver wanten op, dat zij trouw en vroeg ter stembus gaan. 16 Niemand mag meer dan één puntje zwart maken. Die voor den naam van meer dan één candidaat het witte puntje zou zwart maken, maakt zijngeh'eele biljet ongeldig. 17 Stemt nllen op den eersten candi daat der katholieke lijst. Wat hij aan stemmen te veel krijgt komt ten goede aan de andere candidaten. 18 Stemt niet op een ander dan op den eersten candidaat, denkende, dat het op hetzelfde neerkomt, want dat is niet juist. 19 Als gij gestemd hebt vouw uw biljet dan dicht en toon het aan den voorzitter vaD het stembureau, voor gij het in de stembus steekt. 20 Hebt gij u bij de invulling van uw biljet vergist, vraag dan een nieuw aan den voorzitter van het stembureau en geef het oude terug. Vergis U dan niet weer, want slechts eenmaal mag de voorzitter u een nieuw stembiljet uitreiken. 21 Een kiezer, die hulpbehoevend is, b.v. slecht van gezicht of zeer zwak, kan zich door een ander (kiezer of niet-kiezer) doen bijstaan. Ook uw vrouw of uw doch ter mag u dezen bijstand verleenen. 22 Denk er vooral aan, dat gij het het stembiljet niet onderteekent of er iets 09 aanteekent met woord of teekening. Gij moet niet" anders doen, dan alleen het puntje voor den naam van den candidaat uwer keuze zwart maken. 23 Wees in alles ordelijk en volg de aanwijzingen van het stembureau. De toestand. Van de gevechtsterreinen valt geen nieuws van beteekenis te melden. De Italianen hebben tot nu toe bun tegen- loffensief niet verder tot ontwikkeling kunnen brengen, zooals blijkt uit het volgende legerbericht uit Rome Onze troepen, na het bruggeboofd van Capo Sile te hebben heroverd, hebben krachtig weerstand geboden aan vijandelijke aanvallen, die door talrijke strijdkrachten werden ondernomen. Er werden 371 man en 8 officieren gevangen genomen en zwaar geschut buitgemaakt. Op de rest van bet front was de wederzijdscbe artilleriebedryvigheid wederom teer leven dig. De Italiaanscbe staf schat de vijandelijke verliezen op zijn minst op 150.000 maD. Het totale aantal gevangenen der Italianen heeft tbacs 18000 bereikt. Op het Westelyk front bleef de toestand onveranderd. De levendige verkenningsge- vechten door de geallieerden ondernomen en waarbij de Amerikanen een 265 ge vangenen maakten, wijzen er op, dat de legerleiding der Entente rekening blijft houden met een ophanden zyod nieuw Duitsch offensief. Renter meent, blijkens een telegram aao eenige bladen, het aanvalsplan der Dnit- schers min of meer te bebben doorzieD, De correspondent van de «Daily Mail" aan het Engelsche front meldt De voor bereidingen. die de vijand voor zijn oieuw offensief getroffeD heeft, zyu blijkbaar voltooid. Bijoa d'iekwart van zijn be schikbare reserve staat tegenover het Engelsche front. Naar gezegd wordt staat het verder achter het front vol troepen, die klaar staan om in het laatste oogenblik naar voren gebracht te worden, evenals gednrende de derde week van Maart. De wegen zyn in orde gebracht voor bet verkeer en het transport van artillerie, het aaDtal opslagplaatsen van munitie is uitgebreid en deze zijn dichter bij het front gebraoht enz. Er valt intusichsn van het «wanneer" en «waar" van bet offensief nog weinig te zeggen, eveomio als van de reden, waarom bet tot nog toe it uitgebleven. Allerlei verwarde berichten komen uit bet Rassiscbe rijk de teg6nrevolutie tegen de Bolsjewiki-regeering neemt steeds in kracht toe. HoDger en ellende teisteren het volk. Omtrent de czarenfamilie loopen allerlei geruchten, Volgens een bericht uit de Oakraio8 zou de czzar door een soldaat van de Roode garde vermoord tiju. Groot vorst M chael beeft zich aan bet boofd der Siberische regeering gestald. Rusland blijft een vnlkaan. De Amerikanen in Frankrijk. Baker, de Amerikaanscbe minister van Oorlog, Baker, beeft bekend gemaakt dat 900.000 man Amerikanen in Frankrijk zijn cd dat van die troepen op het oogen blik tusscben 65 en 70 pet. in de gevechtslinie zijn. VENRAY, 29 Juni 1918 De Heer D. de Groot, Hoofd der Bij zondere School van het St Josepbsgesticht alhier, gaat 1 Juli a 1. den dienst met pensioen verlaten, na zich 52 jaren aan het heil der jeugd te bebben gewijd, waarvan 12 jaren als Hoofd alhier. We hopen, dat de Heer de Groot nog vele jaren een welverdiende ruet mag ge nieten. De Minister van Landbouw heeft aan het Rijkskantoor voor Vee en Paarden toegevoegd een commissie van Advies en tot lid daarvan o.m. benoemd: de Heer J. Poels te Venray. Op de Maandag alhier gehoude0 jaarmarkt bad de veeaanvoer niet veel te beteekenen, betgeen te wyten is aan de ongunstige tijdsomstandigheden. De prijzen van het vee waren zeer boog. Biggen waren er veel aangevoerd. Er werd betaald van 20 tot 35 galden en hooger. De aanvoer werd echter niet ge» heel verkocht. De Heer P. Gooren, onderwijzer te Oostrum, die ongeveer een jaar gemobi liseerd was, is thans met onbepaald verlof uit dienst terug gekeerd en heeft zijne lessen aan de school te Oostrum hervat. Met ingang van 1 Juli a.s. is de heer Fr. Dnyostee, kantoorbediende te Boxmeer, overgeplaatst naar het Post» kantoor te VeDray, Gister is alhier voor den eersten keer een partij eenheidsworst aangekomen, welke beden gedistribueerd zal worden. Uitslag der Zondag gebonden wed vlucht uit Roodeschool der Postduiven» vereeniging »de Zwaluw". Ie. Prys J. Vollebergb, 2e prys G. van Dyck, 3e, 4e en 5e prys J. Oudenhoven. V De duiven werden losgelaten 6,30 uur; aankomst eerste duif 10,29 uur, laatste duif 10,36 uur. Donderdagmiddag werden door socialistische propagandisten alhier aan de woningen strooibiljetten verspreid, ter aankondiging eener vergadering dien avond op de Groote Markt te bonden. Door de R. K. Kiesvereeniging wérden direct tegen-circulaires verspreid en waren velen in de weer de roode gelukaaobrengers eene bun waardige ontvangst te bereiden. Tegen 8 uur was dan ook een groote menigte volk op de Groote Markt bijeen, afwachtende de dingen die komen zouden. Nauwelyks was een der roode propagao» disten begonnen met spreken, of er klonk muziek, gefluit, gejoel eu geschreeuw, dat booren en zien verging, en de spreker xn het Hotel -De Zwaan» moest binnenvluch ten, geen kans meer krijgende zyn ideeën te verkondigen» Een andere collega begaf ziob toen op straat eu verdween in de richting Horst, vergezeld door eene groote menigte, die bem uitgeleide deed tot Leunen. De eerste moest vertrekken in de richting Vierlingsbeak. eveneens begeleid door eene joelende menigte. Nog lang zal buo die propagandareis naar Venray heugen 1 Den 4den Juli zal bet 25 jaar ge leden zyn, dat de eerw^ Mère Marie Acgèle, in de wereld mej. Lucia Bronsveld, het kloosterkleed der Ursulinen te Venray ontving, Mère Angèle wss mede stichtster van het St. Ursula-klooster te Tilburg, waar zy nu sedert 1904 baar gezegende werk zaamheid als opvoedster der jeugd voort» zet» De aanstaande verkiezing. Wy meenen goed te doen bier mede te deelen, dat de verdeeliog der gemeente in stemdistrioten voor de Raadsverkiezingen, welke door den Raad is vastgesteld, do zelfde is als de door denMinister van Staat, Minister van Binnenlandsche zaken, by tyne beschikking van 11 Juni 1918 vastgestelde verdeeling voor de Kamerver» kieziogen. zoodat derhalve by de stemming op Woensdag 3 Juli a s. diezelfde stem» districten gelden Nog zy hier ter verduidelijking mede gedeeld, dat het stemlokaal van district I (dorp) is in het Patronaatsgebouw, van district II (Oostrum) by Jao. vaD de Voort; van district III (Oirlo) bij L. van Rhee; van district IV [Lenoen] bij G. Martens en van district V (Merselo) bij de Wed. M. Arts. Op de oproepingskaarten. die de kiezers in den loop der week thuis ontvingen, staat voor ieder duidelyk aangegeven, bij welk stembureau bij zich op 3 Juli moet vervoegen. HORST. De bakkers albier waren van oordeel dfct zij 35 cents bet brood konden blijven leveren en niet tot bet vast» gestelde maximum van 42 cents behoefden te gaan. De bevolking was het natuurlijk roerend met ben eens. Niet alzoo de regeerings controleur. B ijkens in de Horster raadszitting ge dane mededeeling dwong by de bakkers zeven oents per brood meer te nemen, ook ten koste der beboeftigen. TIENRAY. Bij een onweer dat hier verleden Zaterdag woedde, werd de looda van de C öp. Haodelavereeoiging totaal tagen den grond gerokt. Deze loods stond op het 8tatioDsemplacement en besloeg een plaats van 30 by 10 Meter. De storm woed de zoo hevig, dat bet bouten gebint op plaatsen raidden door ia gebroken. De scha de s aanzienlijk. Lindebloesems. In deze streken begint men-thans met h*t inzamelen van lindebloesems. Er zal dit jaar druk gepinkt worden, want er wordt reeds 4045 cent per K.G. geboden, wat in vergelykiDg met andere jaren teer veel is Jammer, dat onze lindeboomen bet weer erg zullen moeten ontgelden. GENNEP, Op 1 Juli a.s. zal de coöpe ratieve winkel geopend worden. Voor- loopig is hij gevestigd: bij J. Arts. Inmiddels werd door het bestuur der coöperatie een pand aangekocht, waar de winkel met bakkerij definitief zal gevestigd worden. Mijnongeluk. Op de staalsmyn Hendrik te Rumpen- Brunssum werd de jeugdige mijnwerker H. door een «lraaiendeo kabel gegrepen, eenige malen mede in het rond gesleept en dood neergeslingerd. Een conflict. Een ryksdistributie-cofctrolenr maakte dezer dagen den burgemeester vaD een der kleine Zuid-Limburgsche gemeenten aan merking op het door dien burgemeester geven van slacbtvergunningeo, met bedrei ging bet geslachte in beslag te nemen. De burgemeester deed den controleur verstaan, dat by bem io dit geval in hechtenis zou laten nemen. Zoolang van rijkswege niet gezorgd wordt voor behoorlyken aanvoer, zij het dan ook gerantsoeneerd, van vleesch in myn gemeente, zal ik met bet geven van slachtvergnnniugen doorgaan, merkte de burgemeester op. De ryksoontrolenr vond bet veiliger, maar niet handelend op te treden in be doelde gemeente. -L. K." Burgemeesters gestraft -Het Zuiden" meldt Naar de burgemeester van Maastricht op een vergadering mededeelde, heeft men in Den Haag bet plan de 18 Limburgsche burgemeesters, die 0. a. bij gelegenheid vao de kermissen vee lieten slachten, te ontslaan. De graanschepen. De -Java" van New-York is behouden binnen en ligt in de haven vaD Amsterdam. Het sch;p brengt mee 1500 ton maïs, 2000 ton tarwemeel en 2600 ton tarwe. Het s.s. -Stella", dat naar Rotterdam gaat. heeft aan boord 1600 ton tarwemeel en 2000 ton tarwe. Rundvleesch-distribulie. Na»r het -Hbld." verneemt, zal binnen» kort een rijksregeling in werking treden, waarbij per hoofd en per week één ons rundvleesch wordt gedistribueerd. De Minister wan Marine neemt ontslag» Naar 7an zeer bevoegde zyde wordt ver nomen, beeft de minister van Marine, de' heer Rambonnet, op 20 dezer, daags nadat het vertrek van het convooi voor onbepaal- den tijd was uitgesteld, zijn ontslag aan H. M. de Koningin aangeboden. Het -Vaderl." zegt, dat de Minister vao Marine zyn ontslag heeft ingediend, omdat bij bet konvooi, waartoe eenmaal besloten was, won laten varen, en de meerderheid van het kabinet niet. Goedkoope eieren. Men schrijft uit Zuodert aan -de Tijd'': In deze gemeente bevinden zich duizen den versche eieren, die niet verkoopbaar zijn wegens het vervoerverbod op eieren. Het is een belangryke schadepost voor de boeren. De eieren worden hier thans reeds ver» kooht tegen 8 cents per stuk; men kau ze zelfs tegen dien prijs nauwelyks kwijt ge raken en mag ze evenmin vervoeren, ter wijl elders groot gebrek beerscht. Bezweken De 23jar ge rangeerder Dirk van Veeo, die Maandag op bet spoorwegemplacement bij het rangeeren door een goederentrein werd overreden, waarby zyn linkerbeen tot aan de beup werd afgereden en zyn reobtervoet eo rechterband werden verby- zeld, is Dinsdagnacht in het Wilhelmioa- ziekenhuis aan zijn vreeselyke wonden be zweken. Werdronken. Te Westkapelle is een 22jarige soldaat, afkomstig uit Capelle (N.Bdie met een groot aantal kameraden aan het baden was, door een golfslag omver geworpeD eD verdronken. Zeep. Naar het Haagsche Corresppndèntie» bureau verneemt, is de beschikking ver kregen over een hoeveelheid afval voor de vervaardiging vao zachte zeep, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat met eeD viertal weken weer zal kunnen wordeD begonnen met de distribu'ie van zachte zeep, zy 't dan ook "an een'gszins andere samenstelling dan gewoonlijk. Smokkelen. De grenswacht te 's Heerenberg beeft Dinsdag een smokkelaar in het been gesohoteo. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. De Duitsche grenswacht aldaar heeft een inwoner van Zufphen doodgeschoten. Paters Jezuïeten door de Duitsehers weggevoerd. Uit België meldt de -Mab.'' Naar wy uit welingelichte bron verne men, zyn «en 14tal Jezuïeten van het col lege te Doornik, onder wie ook de rector door de Duitscbers weggevoerd. Om wel ke redenen is onbekend en evenmin weet men, waarheen de Duitsehers de Jezuï iten hebben overgebracht. Tabak. Op den Friescben zandgrond hebben duizenden bij wijze van proef, niaar ook omdat de tabak ai duurder wordt, dit voor jaar tabak verbouwd in tain en op den akker. De planten ataan er prachtig voor; ze gedyen snel. De Friescbe zandgrond schijnt voor tabaksteelt heel geschikt te ayu. Omkooping. De gemeenteveldwachter A. J., te An» geren, gemeente Bemmel, die poogde den kommies Calewey te Huissen om te koopen door dezen f 100 te geven, om zoo te ver krijgen dat deze, in strijd met zyn plicht een wagen, waarop goederen waarvan het vervoer verboden is, zonder visitatie zou laten passoereD, werd door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. De eisch was 1 jaar. Gesnapt. Een landbouwer te Overscbie werd in den naobt van Maandag op Dinsdag door kommiezen betrapt, toen hij bezig was met het slachten van een koe. Hiervan werd kennis gegeven aan bet Rijksbureau voor vee en paarden, welk bureau als straf 15 runderen opvorderde. De gesneuvelde priesters. Volgens de jongste statistieken bedraagt het aantal der Fransohe priesters, die ge» neuveld zijn, thans meer dan 2500. Duitselie vriendelijkheden. De -Deutsche Tageszeitung" bet bekende blad der Jonkerpartij, scbryft naar aan» leiding van de Hollandsobe perskommenta- ren op den ondergang van de -Koningin Regentes", na verschillende kommentaren te bobben aangehaald Deze bloemlezing is voldoende om aan te toonen, ia welk aanzien bet Duitsobe rijk siob in Holland verheugt, lederen Duitscher moet bet schaamrood naar de kaken stygen over datgene, wat de pars van een neutraal land, dat zich gedurende den oorlog op buitengewone wijze aan Duitscbland heeft weten te verrijken, en welks zoogenaamde liefdadigheid ten opzichte van onze uitwis- selingsgevaDgeoen slechts na voldoening der totale kosten en levering der benoodig» de levensmi ideleo en bouwmaterialen door Duitscbland, werd aanvaard zich tegenover een- land durft veroorloven, door welks leveringen aan kolen enz. bet per saldo slecbts in de gelegenheid is verder t9 be staan. Het blad driDgt er op aao, dat van □it Berlyo zal worden opgetreden tegen dergelijke journalistieke grofheden van een kleinen oorlogsklaplooper als Holland is. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie, Eene vraag. Om wille der waarheid richt ik de vraag tot den verslaggever van Peel en Maas" naar aanleiding van de gehouden discus sies in de laatste raadsvergadering, omtrent de vaststelling der notulen, of door den Heer Winters in openbare raadsverga dering i9 gezegd in verband met het ontslag van den onderwijzer v.d. Akker, dat hij zoo noodig bereid was tot een oneervol het gaat om het woord „oneervol" ontslag mede te werken. X. Bovenstaande vraag werd mij ter inzage verstrekt en kan ik daarop in 't kort ant woorden, dat door den Heer Winters in de openbare vergadering van 14 Maart j.l. bij de besprekingen inzake het ontslag van den onderwijzer v.d. Akker inderdaad het woord „oneervol" is gebruikt De Verslaggever Worden gevraagd 1 schildersknecht zelfstandig kunnende werken, voor dadelijk, Venray. 1 klerk voor notariskantoor 1 bóerenknecht 1 keukenmeid 2 boerenmeiden 5 grondwerkers voor Venray 2 grondwerkers f 4 per dag accoordw. 2 dienstmeiden voor burgergezin, 1 huishoudster Bieden zich aan 3 jongens van 13—15 jaar v. boerenwerk 1 werkmeid eenige dagen in de week 60 sigarenmakers en bosjesmakers 1 kleermakersknecht 1 timmermansknecht 23 jaar 1 boerendienstmeisje 16 jaar 1 timmermansleerling 15 jaar van den Gemeenteontvanger (Onder den Boog) is MAANDAG 1 JULI te VENRAY maakt bekend, dat de nog steeds kunnen afgehaald worden bij de kolenhandelaars. Kerkelijke Diensten te Venray. Parochiekerk Maandag 8 uur jaarg. voor Mathijs Verriet en Petronella Coopmans. Dinsdag 8 uur jaarg. voor Gerard Gerats, Jo hanna Buggems en ouders. Woensdag 8 uur jaarg. voor Willem van Dijk, Allegonda Gatelaan en kinderen. DonderdagS uur jaarg. 2de klas voor H. Mos mans, Petronella Verriet en kinderen. Vrijdag 8 uur jaarg. vror Michel Schraven en Qertruda Roelols, om 6 uur H. Mis en vereering van het H. Hart van Jezus. Dinsdag, Woensdag en Zaterdag om 6 uur de leesmissen voor Jan Poels. Morgen Zondag algemeene Communiedag voor den Vrede. Paterskerk» Zondag om 5, 6 en 7 uur H. Mis met onderrichting, om 8 uur Hoogmis met preek, om 5 uur Lof. Dinsdag, feest van het bezoek van de Allerz. Maagd Maria. Generale absolutie voor de leden der Derde Orde, om half 8 Hoogmis ter eere van den H. Antonius voor de vruchten der aarde. Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, toe gewijd aan de vereering van het H. Hart, om half 8 Hoogmis, om 5 uur l4>f en eereboete aan het H. Hart. Burgerlijken Stand VE.YRAY. 22—29 Juni GEBOREN Cornelia Johanna Camps, Lfunen. Jaoomioa Theodora Goumans, Langetraat Anna Maria Jacobs, Oostrum. Petronella Antonia Gerarda Wilmsen, Hoenderstraat.

Peel en Maas | 1918 | | pagina 2