Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Bekendmaking. Bekendmaking. Schurft. Varkensmeel. Landbouwers Houdt boek f Zaterdag 18 Mei 1918 39e Jaargang No. 20 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL voor VENRAY 55 c. franco per post 70 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 90 c. afzonderl. nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c. letters en vignetten naar plaatsruimte. Adverten- tiën, 3 maal geplaatst, worden 2 maal berekend. De Burgemeester van Venray, brengt nogmaals ter algemeene kennis, dat de secretarie voor het publiek geopend is op alle werkdagen van 9—12 voorm ©n van 2—4: namiddag doeh niet later. Venray 15 Mei 1918. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray, breogt nugnoaals ter elgemeeDo keucis, dat hg uitsluiteDd te spreken is voor 'ast publiek op slie werkdagen tusschen 10—12 uur voorm. met nitfooderiou van Zaterdags. Buitsn de vastgestelde uren sal nie mand meer worden ontvangen Venray 15 Mei 1913. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heelt goedgevoodep bet volgende te be. palen le de afleveriDg van tamme konijnen is verboden; 2l het vervoer van trmmo kongnen uit eenig deel eeoer gemeente naar alle overge dealen des land, hettij in of buiten die gemeente gelegen, ia verboden. Door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereenigiog en de Pluimveevereeni. ging kap in bysondere gevallen ontheffing vao de verbodsbepalingen snb 1 en 2 wur. den verleend. De Minister van L., N. eo H. Voor den Minister. De Secretaris Generaal, VERSTEEG. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, gesien zyae beschikking van 3 December 1917 Lit. A., Aldeeling Crisiszaken Bureau Ngverbeid (Staatsoonrant vao 4 December 1917 do 284) hondeode eene distributie- regeling voor benzine, aiameda voor vloei bare braodstofien, geschikt tot voortbe weging van motorry-, raotorvoer- ei motorvaartuigen, sooals deze beschikking is gewyzigd bij beschikking van 1) 14 December 1917 no 3323 ill, afd. Crisistsken, Bureau Nijverheid (Staatseou rant no 293) 2) 1 Februari 1918. no 23, Afdeeling Crisiszaken Borean Nijverheid (Siaatscou rant no 27] Herft goedgevonden te bcpaleo dat in artikel 3 snb 2 wordt gelezen als volgt De verbodsbepalingen in art. 1 gesteld, voor zoover betreft bet vervoer, zyn slechts vao toepassing op hoeveelheden van meer dan 10 Liter. De Minister v. L. N. en H. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, VERSTEEG. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, beeft goedgevonden onder intrekking van zijne beschikking vao 12 November 1917 no 2057 Afdeeling Ctisisziken, Bureau Nijverheid, vaat te stelieo de navolgende maximumprijzen voor kristalsoda Groothandel.prijs f 21.50 per 100 kg. Tossobenbandeieprijs f 23 per 100 kg. Kleinhandelsprijs f 0,27 per kg. en 13i/z cent per halve kg. De Minister v, L., N. en H. Voor den Minister, De Secretaris Generaal, (w.g.) VERSTEEG. De invoering der inkomstenbe» lasting heeft er niet weinig toe bijge dragen, dat men er eindelijk toe gekomen is. Men wilde en dit is begrijpelijk niet graag te veel be talen. Men werd geprikkeld door den willekeurigen althans schijnbaar wil- lekeurigen aanslag van den fiscus ambtenaar. De gedachte, geheel af te hangen van het oordeel men zou haast zeggen de genade van dien ambtenaar, maakt wrevelig en voerde tot een cordaat besluit. Men wilde rechtvaardig behandeld worden; zelf ook weten; zoo sterk mogelijk staan tegenover den belastingman, door dien zijn boek te kunnen voorleggen. Zoo kwam men tot het boekhouden en daardoor ook menigmaal tot de ervaring, dat de ambtenaar het niet altoo3 zoo mis had, zoo ver van de waarheid was. Dat men grooter inkomen had, dan men ooit had kun nen denken. Men kreeg eerst een juist inzicht, wat eigenlijk onder inkomen, waar naar belasting moet worden betaald, wordt verslaan. Velen deden dus de ontdekking, voor niet weinigen heusch een openbaring, dat zij rij kei- waren, vooral in betrekking tot velen hunner medemenschen, dan zij zich te voren hadden gewaand. Dat zij dus feitelijk steeds te goeder trouw te min belasting hadden betaald. Er is een spreekwoord dat zegt «Geen burger weet hoe een boer aan den kost komt'', maar door het boek houden hebben de boeren leeren ver» staan, wat een burgerhuishouding kost; ook hoe moeilijk het moet zijn voor menig arbeiders- en burgerge zin, dat moet leven met een beperkt inkomen, om door den tijd vooral dezen tijd te komen. Zoo heeft dus bet boekhouden het onmisbare nut, dat de hoer en zich zelf en anderen op de rechte waarde ip zuiver geldelijken, stofielijken zin leert schatten, en dat de fiscus, de schatkist, krijgt wat hem toekomt niet te veel, niet te weinig. Maar er is voor den landbouwer nog een ander en veel grooter voor deel aan bet boekhouden verbonden dit namelijk, dat hij zijn bedrijf de financiëele beteekenis er vaa in zijn verschillende onderdeelen beter leen kennen, wat deze hem opbrengen hoeveel wiDst of hoeveel verlies. Hij leert eerst daardoor inzien, hoe hij er voor staat, of hij goed minder goed, of slecht boert, en waaraan dit vooral te wijten is. Hij komt daar door van zelf tot de vraag is mijn wijze van boeren goed, kan ik zoo voortaan, of moet ik mijn bedrijf wijzigen, misschien wel een heel an dere richting inslaan 'l Door het boekhouden wordt de boer actiever, waakzamer, leert hij meer op alles, ook op de kleintjes letten. Gaat hij letten op wat de omstandigheden, de eischen van den tijd als wonschelijk en noodzakelijk voorschrijven. Hij zal bijtijds de bakens verzetten als het getij verloopt. Hij gaat moe met zijn tijd. 1 en hierin weer verwerkt wordt. Van hetgeen in zijn huishouding noodig is. Slechts de boer, die aan het eind van het jaar met juistheid kan na gaan welke de bronnen zyner in» komsten zijn, welke zijn uitgaven, zal in staat zijn om met oordeel, dus met het grootst mogelijke voordeel, te boeren. Het zijn twee aardige, twee gou den spreuken, welke we hierboven noemden Wie schrijft, die blijft, en Wie telt, krijgt geld. Ieder mensch moet ze weten, maar vooral de boer mag ze niet onder de klompen schrij ven. De heer P. J. Rutten, die dik» wijls lezenswaardige artikelen schrijft in «Land en Vee", schreef daarover eenigen tijd geleden o.m. het vol» voordeel geeft en het andere rantsoen den boer arm maakt. Daarbij men kan een jong paard zoo zwaar ladeD, dat het op de bee» nen bedorven is, eer het tien jaar oud is. Evenzoo kan men door hard voeren een dier zoozeer schaden, dat het voor zijn gansche leven geknakt is. Schrijven en tellen is het behoud geweest «oor roentgen boer. C.B. Niet minder dan voor den zaken man geldt voor den boer Wie schrijft, die blijft", en »Wie telt, krijgt geld''. Trouwens, ook de boer, de een meer, de ander minder, is zakenman; hij koopt zijn grondstoffen (kunstmest veevoeder, zaaizaden), hij koopt vee, Wie schrijft, die blijft. Er begint waarlijk hier en daar onder de landbouwers belangstelling te komen voor het boekhouden. Het f 1b nog niet zoo lang geleden, dat ditjpaarden, biggen, werktuigen, grond, algemeen werd verworpen als iets j hooi enz. Veel hiervan verkoopt bij onzinnigs, iets onmogelijks en onnoo» weer, voorts de producten uit zijn digs voor den boer. En een groot 'stal fzuivel), van den akker en het procent gevoelt er ook op dit oogen» I hooiland. blik nog weinig voor. Maar er is een! Hiervan reeds dient hij nauwkeu- kentering en niet weinigen gaan zelfs rig boek te houden. Maar voorts aanpakken. look, van al wat uit zijn bedrijf komt Wie alles wat in zijn vak van be lang is even opteekent, wie zijn mee- en tegenvallers schrijft in een boek, dat kortbij de hand is, zal blijven; Immers in dat boek zit voor hem de beste leer, die er ter wereld beslaat, dat is de ondervinding. Er zijn menechen die zeggen,' dat ze het allemaal best onthouden kun nen. Ik wil gelooven dat bun geheu gen geen ton zonder bodem is, maar daar is zoo licht in een ton een plaatsje, waar wat doorkruipen wil, vooral als die ton wat ouder gaat worden. Ik heb een eenvoudigen, verstan» digen keuterboer gekend, die de on dervinding van meer dan vijftig le» vensjaren in een boek had I bijeenge» schreven, het weer, den arbeid, den stand der gewassen, den oogst, den levensloop van zijn kinderen, zijn koeien en varkens. Later toen hij om de tachtig ging kon hij er met waar genot in zitten lezen, dan leerde bij weer zijn werkzaam en vredig levefi van voor» heen. De tweede spreuk »Wie telt krijgt geld, trekt alle boeren en alle andere menschen zeer aan het hart Geld is zoo gemakkelijk. Een boer mag wel degelijk goed tellen, op het veld en bij het vee. Op het veld is er zoo groot verschil tusschen een verwaarloosd en een goed verzorgd gewas. Wie scherp toeziet, merkt zoo hoeveel arbeids» krachten er tegenwoordig te kort komen. Als men aan het tellen gaat, ziet men hoe één dag werkens te juister tijd beslissen kan over het welslagen van een gewas. Als men telt, merkt men ook wat verschil er is in opbrengst tusschen de verschillende soorten of variëteiten van een gewas. Het oude soort, dat vele tientallen van jaren zonder ver betering is getqeld. moet in opbrengst achterstaan bij vele nieuwe soorten, die door zorgvuldig uitzoeken en kruisen verkregen zijn. Het veld zal in cijfers leeren, dat volledige bemesting de loonendste is, maar tegelijk ook, dat ieder gewas zijn bijzondere behoeften heeft, waar mee men noodzakelijk rekening hou» den moet, als men voordeelig bouwen wil. Vooral moet er geteld worden bij het vee. Wie vee wil houden zonder schade) Als bekt-nd mag worden aangenomen, dat de schruft inden laatsten tyd bier te lande veel meer dan gewoonlijk voorkomt. Krachtige maatregelen tot bestrydiog van deze ziekte zijn daarom noodig gewor- den. Dientengevolge brengt de Centrale Ge zondheidsraad, na verkregen machtiging van don minister van Bmnenlandsche Za ken, het volgende ter algemeeue kennis De schurft (scabie) is een huidziekte, die veroorzaakt wordt door een zeer klein le vend wezeD. de schorftmijt. Deze mijl is geelachtig van kleur en met het bloots oog oog juist te zien. Het wyfje graaft gaü» getjes in de huid van deo patiënt en legt hierin baar eieren. De gaDgetjes worden vooral gegraven op plaatsen waar de huid geplooid is, b,v. tusschen de vingers, in de elleboogplooi. enz. Ze loopen dikwijls geslingerd gd zijn soms 1 a 2 c.M. lang. Opent men, b v. met een speld, een derge lijk e gang, dan vindt men aan bet eind de mijt liggeD» Io enkele dagen ontwikkelt een ei zich tot een zgu. larve die uit de gang kruipt en zicb io ongeveer 14 dagen tot een vol» wassen myt ontwikkelt. Aaogezion één wijfj8 ongeveer 20 eieren legt eu deze in ongeveer 3 weken tot volwassen raijteD ontwikkeld zijn, gaat de vermeerdering van de diertjes zeer snel. Indien de mijten zich niet in de huid kunnen ingraven, sterven ze waarsohyolijk bioneo enkele weken. De mijten bewegen zicb vooral 's nachts en bij voldoend warme temperatuur, b.v. 's Dachta in bed. Slaapt men das in één bed met een lyder aan schurft, dao loopt men groot gevaar besmet te worden. Een lijder aan schurft besmet zijn lijf» en beddegoed. Gebruikt een gezonde der» gelijke lijf- of beddegoed, dan kunnen de scburfmyten op ?en gezonde overgaan en hem besmetten. Schurft kan man das zeer goed krygen door overnachten ia een lo gement, waar het beddegoed niet voldoende gereinigd wordt In het algemeen kan ge» zegd worden, dat de besmetting met schurft op velerlei wyze geschieden kaD: schurft is dan ook eeo ziekte, waarover men zich alleen schamen moet, als men bewust ver» zuimt de moeite to doen vaD zich te laten genezen. De eersie ziekteverschijnselen treden en» kele weken na de besmetting op en bestaan in heftig jeuken, dat 's avonds in bet warme bed het ergst ia. Duor het jeuken is men geneigd om te krabbeD. betgeen kleine verwondingen vao de huid veroor» zaakt. die weer tot allerlei ontstekingen aanleiding kannen geven. Het jeuken be lemmert verder bet slapen en werkt ook daardoor nadeelig. Hoewel in den regel □ist gevaarlijk, is de ziekte tocb in booge mate hinderlijk en vies. De behandeling vaD de ziekte is ip bet algemeen eenvoudig en heeft vrijwel altijd geceziDg ten gevolge. Soms is één kuur onvoldoende, zoodat ze na eenigen tijd nog sens herhaald moet wordeD. Aangezien in een gezin slechts zelden één persoon besmet is, maar, door de aan» raking die de gezinsleden met elkaar heb ben, gewoonlyk meerdere leden besmet zijn zal in de meeste gevallen de behandeling van alle leden van het gezin gewenscht zijn. In ieder geval zal een nauwkeurig onderzoek van alle leden van het geziö aoodig zijn. Ook bet lyf- en beddegoed van lyders aan schurft za! besmet kunnen zyn eo zal dus grondig gewasscben of outsmet moeten worden. Kleediogstnkken. die niet gewas» scheo of op de gewone wijze ontsmet kun nen worden en die tocb met de huid in aanraking komen (handschoenen, bont enz. moet vooral rekenen met prijs en zaj meD> t8DZy men ze 0p byzocdere hier gehalte. Twee rantsoenen kunnen ge«1 lijk zijn in prijs en tocb zoo verschil» lend in gehalte, dat bet rantsoen van goed gehalte winst geeft en het an» dere rantsoen verlies. Evenzoo kunnen twee rantsoenen niet te bepreken wyze kan laten behande len, eemge weken boiten gebruik moeteD laten. Slechts door behandeling van alle leden uic bet geziD vaneen lijder en door krach tige reiniging of ontsmetting van lyf- eo beddegoed, dat besmet kan zijn. za! men gelijk zijn in gehalte en de prijs vrijwel altijd in staat zijn in korten tijd de zoo verschillend, dat het eene rantsoenziekte uit eon gezin te doen verdwijnen. Nog deze maand zal een begin worden gemaakt met de distributie van varkens- meel, in een twaalftal fabrieken naar het systeem van prof. Van Calcar bereid uit allerlei grondstoffen a's aardappelenachilleo, groentenafvallen tnz. Over de maand Mei komt een hoeveel heid van 850 ton of 8500 eenheden van 100 kilo ter verdeeling, terwyl die hoe veelheid in volgende maanden, naarmate verder fabriekeo in werking treden, gere» geld zal toanemeo, totdat, wanneer alle fabrieken op volle capaciteit werken en iodien voldoende grondstoffen kunnen worden verzameld, naar men hoopt, een productie zal worden verkregen van 8000 a 10000 toa per maand. Da prijs voor dit varkensmeel is door de regeering v&slgeateld op f 24 per 100 kilo inclusief zak, boord- of spoorvry plaats van afzending. Voor de volle zakken moet een leege zak van 1 hectoliter op de ge» bruikelyke wyze worden teruggegeven. De varkens, met dit nieuwe voer ge mest, moeten als regeeringsvarkeDs wor den afgeleverd. De fokkers en mesters, aan wie een» maal een zekere hoeveelheid is toegewezen, ontvangen diezelfde hoeveelheid gedurende 3 a 5 achtereenvoigeode maanden voor de opgegeven varkens of zengeo en ook verder, iDdien zij met mesteD doorgaan. De proeven, die in verschillends streken van OD8 laDd met dit varkensmeel zijn ge» nomen, hebben aan de verwachtingen be antwoord. Bij voedering van 1 tot 3 kilo per dag, afwisselend naar de grootte en het tijdstip der mestperiode, werd een gemiddelde ge» wichtstoeueming verkregen, welke Diet be langrijk afweek van die, verkregen bij normale mestiog. Io die streken, waar het gebruikelijk is de varkens in de weide te laten loopen, tot ze een gewicht van 50 a 60 pond hebben bereikt, verdient het aanbeveling reeds in de weide met de voederiug aan te vangen. Naast wei kan men dan met een i/t Kg. per dag beginnen met deze hoeveelheden geleidelijk tot 1 Kg. vermeerderen. Wan» ueer ze vervolgens worden opgelegd, kan na eenigen tijd iu verband mot den eetlust de hoeveelheid tot 3 Kg. wordeD vermeer derd en zal het varkea in ongeveer 3 maan» den een gewicht van 140 tot 160 pond kuoneö bereiken. De Toewyzingscommissle voor veevoeder verwacht, dat door de landbouwers, fokkers en mesters van de gelegenheid, om dit var» kensmeel te verkrijgen, een druk gobrnik zal worden gemaakt, opdat langs dien weg binnen eukeie maaoden het gemis aan var» keDSvleescb, spek en vet, dat zoo ernstig door da geheeld bevolking wordt gevoeld althans ten deele zal worden verholpen. Doch wil de poging, om in bet groote vetgebrek te voorzien, met succes bekroond wo-tden, dan is in de allereerste plaats noo dig de absolute medewerking van de ge» keele bevolking tot verzameling van de grondstoffen ais aardappeleoscbillen, grooo- teosfvalien, enz. Deze te zamelen is een omvangrijk werk, dat echter zeor vergemakkelijkt wordt wanneer alle schillen eöz. afzonderlyk worden gehouden van tiuisvul, ascb, papier e. a, De commissie roept uaarom iedere medewerking in. Men beware dus zijn schillen eo andere afvallen afzoüderlyk en staan doze af aan de ophalers of aaD den reinigingsdienst, ten behoove van de commissie. Daardoor alleen kan de commissie haar doel bereiken, namelijk de geheele bevol» king weer van varkeusvleesch te voorzien. De voedingswaarde van haring tegenover vleesch. Op grond van persooolyke onderzoekin» gen deelt dr. van Hamel Roos in het Maandblad tegen de Vervalschingen het volgende mede Het totaal gewicht van den hating is 210.3 gram. Hiervan eetbaar spierweefsel 127 gram; oneetbare stof, kop, staartvin en totaal ingewanden 83,5 gram. Het gehalte aan eiwit, vet eo water van bet eetbare spiervlseech in vergelijking met mager rundvleesch is Eiwitstoffen - 17,63 pet 21,5 pet Vetgehalte 17,63 pet 1.5 pet Water 50,77 pet 76 pot AaDDemecde dat een K.G. mager vleesch [normale prys] pl m. f 2,20 kost, dan kan men voor datzelfde bedrag 22 baringen koopen, berekend tegen 10 cent. Deze 22 baringeD, berekend overeen» kom8tig bet onderzochte monster, wegen 4631 gram, waarvan bet eetbare deel 2794 gram weegt. Dit gedeelte bevat 492,6 gram eiwitstoffen en 492,5 gram vet.

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1