7occ. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Ontsnapt. Onze mede-eters. Vleeschrantsoen Levensmiddelenboekjes Roggebroodprijs. Waarschuwing. FEUILLETON. WAARSCHUWING Sluiting Molen Vaandelwijding Zaterdag 13 April 1918 S9e Jaar9an0 No- 18 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS PER KWARTAAL PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels 2ü c. voor het buitenland tiën 3 rosal ger -alsl aïi 0™éd!'nummf-rs9 5 c! Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. worden 2 maal berekend'. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis le dat bet vleesck alléén verkrijgbaar is op beden Zaterdag. 2e dat eenieder, die vleosoh wenscht te ontvangen in bet bezit moet sijn van zijne identiteitskaart, die tegelijk met bon no. 10 moet worden overgelegd. 3e dat niemaDd meer vleescb ont vangt, dan bet kwantum waarop bij in verband met bet aantal leden van zijn gezin recbt beeft, d. i 2 ons per persoon per week. 4e dat degenen, die nog voorraden vleesoh hebben, van het verkrijgen van vleesoh zijn uitgesloten. 5e dat het ten strengste verboden is, om bons, waarop men zelve geen vleesch wenscht te ontvangen, af te geven, hetzij om Diet betzij tegen be'aling. 6a dat degeuen, die meer bons inleveren dan waarop 'tij volgens de overgelegde identiteitskaart recht hebben, in het geheel geen vleesch tullen ontvangen. 7e dat op de ingeleverde bons zeer strenge controle zal gehouden worden, 8e dat tegen diegenen, die niettegen staande bet uitdrukkelijk verbod, op ten onrechte ootvaogen bons, trachten bij meer dan éóa slager het bun volgens de rantsoeceeiing toekomende te kragen, om zoodoende de wet te ontduiken, onm'dde» lyk proces verbaal zal worden opgemaakt en zij bovendien voor goed worden uit- gesloten Venray 8 April 1918. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray waarschuwt de ingezetenen hnnne levens middelenboekjes zoo zorgvuldig mogelijk te bewaren, daar voor weggeraakte of ver lorent in geen geval nieuwe kunnen worden afgegeven. Venray 8 April 1918. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray, brengt ter algemeene kennis, dat do roggebroodprijs met ingang der 46e week dus bsden Zaterdag, is vastgesteld op 33 cent per brood, wegende 2 8 K.G. Venray 11 April 1918, De Burgemeester van Venray, O, VAN DE LOO. In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen, dat de boomeo, welke door bet gemeentebestuur langs de wegen zyo geplant, werden beschadigd en zelfs ge broken en ontworteld. Ik waarschuw eenieder, dat ik de politie opdracht heb gegeven, hierop ten streng- 31. De zeelieden hieven verwonderd bet hocfd op De oude Michel zag tusschen de masten van de in de baven liggende schepen door twee mannen, die juist by de haven waren gekomen; de eerste groot en sterk, de an dore ving en slank; bij herkende Feucheox en Potard, twee berachte stroopers uit zyn kanton. Gartahnt bad dezen laatsten eveneens berkend, doch by liet niet de gerinste ont roering blijken. Michel riep weer Houdt op, wy moeten Hoe, zei Cartabot, die er even zeer op gesteld was den bedongen prijs te ont vangen als om te beletten dat Potard werd gevangen genomen, hoe, wy zyn pas op weg, hebben den wind in den rug en nu zouden wy weer terug moeten naar de haven, dat zal zeer moeilijk gaan. Lnt8cber stond op zyne beurt verwooderd op. My a waarde collega, zeide hy, wat ziet gij dan tooh Wel voor deo drommel, ik zie Potard. Lutscber zette groote oogen op. Potard Ja een vriend van Ronget, een wild- strooper, een echte bandiet En hebt gy bevel hem te arresteeren Neen. ste te letten en bij constateering onvoor waardelijk procesverbaal zal worden opge maakt. Overtreding is strafbaar gesteld bij bet Wetboek van Strafrecht en wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren. Oudera en voogden worden in het be» lang hunner kinderen en pupillen uiige» □oodigd, deze hierop te wijzen, daar zy anders onvermijdelijk met den strafrechter in aanraking zulleo komen. Venray 11 April 1918. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. De Burgemeester van Venray brengt ter algameene kennis, dat bij besluit vao den Regeeringscommissaris de coöpera tieve Molën Heide wegens herhaalde overtreding van bet maalverbod is beboet met vijfhonderd gulden eo onvoorwaarde lijke sluiting. Venray 10 April 1918. De Burgemeester voorn., O. VAN DE LOO Tweehonderd gram brood per dag. Het is waarlijk een hongerrantsoen. Aardappelen worden zuinig, boonen en erwten schaars verstrekt, gort is zeldzaam, rijst krijgt men Dagenoeg niet meer te zien. Er is een tekort, dat nu hier, dan daar het volk aan» leiding geeft tot opstootjes. In de hoofdstad is zells onder het gehoor onzer Koningin gejoeld. Zoo er nog geen directe hongers» nood is, indirecte is er zeker en het spook der ondervoeding en der tering dreigt. Engeland en Amerika laten geeD voedsel naar ods door; DuitschiaDd verklaart voorloopig geen graan te kunnen leveren. Er moeten dus maatregelen genomen worden, dat de karige voorraad, dien we nog hebben zoolang mogelijk ten dienste onzer eigen bevolking strekke. Er begint groote ontevredenheid onder het volk te komen, dat, terwijl het zelf honger lijdt, eenige honderd duizenden vreemdelingen met ons mede eten, ten deele meer krijgen (althans kregen) dan wij en buiten» dien nog vaak een insolenten toon aanslaan. En nu moge van sommige kanten gepleit worden, dat oos land zich Waarom zouden we dan terug kee* ren Waarom onzen kostbaren tyd ver. loren laten gaan Omdat ala Potard hier is, Rouget niet ver af kan zyD. Maar die ia immera te Noirmoutier. Eo men heeft ods geschreven dat niemand het eilaDd veriaten heeft, dan bekende zee. lieden. De onde .Michel haaldefglimlachend de schouders op. Misschien hebt gfj gelijk, ik heb geen bevel tegen Potard en met dezen ach. torna te ioopen, missen we misschien de anderen. IotnsscheD hield Cartahnt da oogen ge. vestigd op de twee brigadiers, wier ver. langen bij met ongeduld verbeidde; want by bad hen niet tegen huonen wil durveD medenemen. De oude Micbel keek voor bet laatst naar Eugène. Laat hem naar den duivel ioopen, mompelde by. Evenais zijn makker ging by weer zit. ten. Op dit oogenbiik gaf Cartahut een an dere richting aan bet roer en weldra was de -Sainte Francolse" in volle zee. De oude Michel had zich niet vergist. Het waren inderdaad Potard eo zijn vriend Faucheux, die by in de verte gezien had. Het rytuig was des nachts ts Pornie aangekomen. Alle waren afgestapt in het hotel de -la Sirene", waar Jeanne Beaure gard en FrancoiBe thans van de reis uit- rustten. Intuaschan waren Eugène eo Pierre altijd even bedryvig en onvermoeid de stad in en nobel moet toonen te midden van zoovele staten, die zich ignobel ge dragen, dat wij onze traditie van gastvrij en genereus toevluchtsoord moeten hooghouden dat alles is mooi in gewone omstandigheden, maar in de tegenwoordige voelt ons volk daar niet meer voor. Honger is een scherp zwaard. We zitten hier te lande met eenige tienduizenden Geallieerde en eenige duizenden Centrale geïnterneerden. Laat onze regeering den geallieerden en centralen regeeringen aanzeggen, dat zij zeiven de noodige hoeveelheid voedsel voor die verpleegden hebben aan te voeren. Het is een niet langer vol te houden stelsel, dat zij met ons méde eten en dat hun re- geeringou later er wel voor betalen zullen. Wat hebben wij later aan francs, ponden, sterling en marken, als we nu doodhongeren Laten de oorlogvoerenden zooveel voedsel voor hun hier .te lande verpleegden aan voeren, als zij willeD. ods volk zal 't hun gunnen maar laten zij ook weten, dat, als ze het niet doen, hun eigen onderdanen hier te lande er de dupen van zullen zijn. We kunnen die menschen niet laten ver hongeren, maar het hemd is nader dan de rok. Als onze regeering den geinter- neerden een rantsoen geeft, een kleinigheid geringer dan aan onze eigen landgenooten en dat is alleszins billijk dan is zulks de beste prikkel voor Londen. Havre en Berlijn om voor eigen verplegiDg van bun hier geïnterneerde soldaten te zorgen. Daar is maer. Duizenden dier ge» icterneerden hebben hunne vrouwen en kinderen naar ons land laten over komen. Ook die eten ons onze broodkasten mee leeg. Als 't gaat dringen en spannen, dient onze regeering te overwegen of het geen tijd wordt die Engelsche, Duitsche en Belgische annex bevol» king naar hun eigen landen terug te zenden. Het zou eeu harde maat» regel zijn, gansch niet in overeen» stemming met de gulle gastvrijheid welke ons land tot dusver beoefend heeft en welke het niets liever zou willen dan blijven beoefenen, indien de omstandigheden het zulks toe lieten. Maar nood breekt wetten. Er diende ook een einde te komen naar da haven g-gaao om onmiddeliyk te zoeken naar eeue gelegenheid om naar Noirmootier over te steken. Zy waren niet gelukkig geweest in hun pogingen. Alle schippers hadden hnn tee antwoord gegeven, dat zy de haven niet wilde verlateo, omdat men een storm voor- zag en de zee nu reeds bol en dreigend stond. Iotusscheo was de -Sainte Franooiee" vertrokken en Potard en Faucheox hadden van verre zeer goed dee brigadier van Durtal herkend. Zie, zie, had Eugène, zyn vriend bij den arm vattende, uitgeroepen, ziet gy hem 1 De oude MichelWat komt die hier doen Ik zon ar op durven zweren, dat hy uitgezonden is om Ronget te arresteeren. Alles ia verloreD, ais by hem ont. moet 1 Allea is verloren 1 Maar hy herkent ons kijk, hy staat op. Ala hy eens lerng kwam en ons achtervolgde, welk een geluk zou dat zyn. Maar ik herken eok den schipper, dat ie Cartahut van Roohefort. Cartahnt Ja, de vriend die oos gered beeft, Wat gaat hy doee en wie ie die ande re marechaussee Dat ie ook een brigadier, ik ken hem niet. Ik ook nieï. Zie zy gaan weer zitten. Zy hebben het opgegeven ons te achtervolgen. De boot zeilt de pier om, nu ziet men hem niet meer. Carrou nam zyn hoed af en riep hoe ongaarne ook, aan het verplegen van Belgische en Duitsche kindereD, hier te lande; zooals de zaken nu staan, kunnen ze werkelijk bier geen ruimere voeding vinden dan in hun land. En de vraag is, hoe lang we nog gastvrijheid kunnen betrachten tegen over de vreemde burgerbevolking, die grootendeels reeds sinds het be» gin van den oorlog, een schuil- en wijkplaats hier te lande heeft gezocht en ons nu mede den levensmiddelen- voorraad doen slinken. Er behoorde eene telling plaats te hebben en den betrokken gouverne menten diende aangezegd, dat, als zij niet zeiven voor de zending van zooveel en zooveel graan enz per week zorg dragen ter bevoorrading van deze hunne uitgeweken ODder» danen, Nederland zich tot zijn spijt genoodzaakt zal zien ze hun weer terug te sluren. Eeu eind diende ook te komen aan het ergerlijk contrast, dat Nederland voortdurend eetwaren moet in ont vangst nemen en verder expedieeren, voor België en zelf met een leege maag toekijken. Tonnen eetwaar moeten onze dokwerkers en spoor» wegarbeiders lossen en laden met een jeukende maag. Laat odzo re geering den vreemden regeeringen aanzeggen, dat zij op den duur niet te veel van het geduld van ods volk kan vergen en dat door ons niet meer meegeholpen wordt aan de be voorrading van België, zoolang niet een billijk gedeelte van den inhoud van elk Reliefscbip voor de behoef» ten van Nederland wordt afgestaan. Voor alles dierffin in Nederland de Nederlanders zich in het leven te kunnen houden. Alles heeft zijn grenzen; zelfs het ongeloofelijk geduld van ons Neder» landsche volk. En de uiterste spaD» kracht van dat geduld begint men du van zeer nabij te naderen. L K. R, K. Werklledenvereeniging. Zoniaguamiddag bad albier in de Pa rochiekerk door deo Zeereerw. beer Pas toor, id tegenwoordigheid van bestuur eo leden der vereeDigiog, ds plechtige inzege ning plaa»s van het Dieuwe vaandel. Z Eerw. hield daarbij eene mooie toe spraak, waarin hy de verschillende af» beeldingen van bet vaandel voorstelde als eren zoovele voorbeelden voor de werk- Tot zieDs, oude, tot ziens I Levendig verontrust over 't lot van hun ne vrienden en in het bijzonder over Rou get, dien den ouden Micbel zeker zou her kennen, begonnen de twee vrienden nog vee! ijveriger naar een bark te zoekeD, die ben zou over brengen. Doch zij vonden niets. Schouder ophalende antwoordde men hun Wie zou met zulk weer naar Noir moutier gaan f De -Sainte Francoise" is wel ver trokken. Cartahut is een oude 'zeewolf en een slimme vogel, die zioh zijne diensten duur laat betalen, vooral als het marechaussees betreft. Noem een prys. Neen, tot geen prijs zullen wij ons leven wagen om u naar bet eiland te brengen. Na uren van nuttelooze pogingen, kwa men Carron en Faucheux half wanhopig in het hotel terug en vertelden aan de vrouwen hun wedervaren. Opgewekt door de reis en de hoop wel dra haar verloofde terng te zien, bad Fran coise eene uitdrukking van geluk op het gelaat, welke haar allerliefst stood, hare oogeu schitterden, nare wangen hadden een zachte roode kleur, nooit was zij sohooner. Toen zy vernam dat de oude Miohel eo nog een brigadier waren gezien op de -Sainte Francoise" op weg naar Noirmou tier, sloeg bet jonge meisje de schrik om het hart. Wy "moeten vertrekken, riep zy uit, wij moeten weg tot eiken prijs. Maar wy hebbeD gesproken met alle lisden, o a. het kruis in den top als het taekeu der overwinning; de H. Joseph aan de schaafbank op de voorzijde vau het vaandel, ais de patroon der Kerk en de Vader der hoisgezinoeo; de H. Oda op de achterzijde, dragende volgens heraldisch gebruik, het wapso van Veoray, als de beschermster en patrones van Venray, Spreker spoorde ten slotte dan ook alle werklieden aan om steeds trouw te blijven aao dit vaandel. Na de kerkelyke plechtigheden werd de vereeDiging aao den ingang der kerk door Venray's Fanfarecorps afgehaald en trok men onde.* de vroolyke tonen der fanfare in optocht naar het Patronaat, alwaar de grootè feestvergadering zou gehouden worden. De groote p&tronaatszaal was, bui tea de leden der vereenigiog, flink bezat. We merkten er o a. op de Edelachtb. beer Burgemeester, eenige Eerw. Heeren Gees telijken, verschillende notabelen en talrijke belangstellenden. De voorzitter opende de vergadering rost den chftstelyken groet en cocstateordo met genoegen, dat allen aan den oproep vao het bestuur hadden gehoor gegeveu eu zoo tronw waren opgekomen. De geestelijk adviseur toonde daarop, met de bewyzen in de band aan, dat de heer Hermans, die aanvankelijk op doze fsestvergadering bet woord zou voeroa, daartoe inderdaad verhinderd was; spreker wilde dit bier eveD nadrukkelijk verklaren, om bet reeds meermalen herhaalde gezegde van sommige elementen bier ter plaatse, ais zoude de Werkiiedonvereeoigiog geen flinkeo spreker kunnen krygen, te logen straffen. Na ontvangst van het bericht van verhindering des heeren Hermans, had meo zich onmiddeliyk tot den Heer Aalmoeze nier van dit district, de Zeereerw. heer Dr. A. Derckx gewend en wijl geen tegen» bericht was gekomen, rekende men beslist op dieos komst. Omstreeks 1 uur kwam echter ook van dezen een telegram van verhindering binnea. Teneinde raad en om daze feestvergaderiag geen échêc te doen worden, bad bet bestuur zich alstoen tot Pater Cassianus gewend, en had d6zs zich bereid verklaard eene spreekbeurt te houdeD, 0ndertu8scheu was de Zsereerw. heer Dr. Derckx echter oog door bet regenachtige weder perry wiel van Veolo gekomen, wel een bewys, dat Z Eerw, veel voelt voor de werklieden en waarvoor oy dan ook aller dank verdient. Applaus. Alsdao kreeg het woord de Weleerw. Pater Cassianus Hentzen. Z Eerw begon met er op te wysen, dat by, boewei ter elfder ure daartoe aangezocht, toch de uitroodigiDg, om hier hedenavond het woord te voeren, bad aangenomen, omdat hy steeds veel voor den werkman voelde. Hij zal dan. hoewel onvoorbereid, sproken over -bet Katholiek zijn in het sociale leven." Vooreerst wees spreker daD op den ernstigen tijd, dien wy zyn ingegaau en op het groote gevaar, dat er dreigt van de zijde van bet socialisme; de groote vraag driogt zich aan ons op, zal deze tyd zijn aan Jezus Christus, of aan het socialisme? In eeu heerlyke rede en zijne gezegden schippers, met alle matrozen, niemand wil ons thans overbrengen. Is dat zeker hebt gy er geeD enke len vergeten Ik geloof bet niet, maar de storm schrikt hen af. O, hernam Francoise, mij schrikt de storm niet af, ik wil wel geheel alleen vertrekken en alles doen om hen te redden. Carrou en Faucheux antwoorde niet. Die eenvoudige menschen, die altijd in huo- ne bosschen geleefd en nimmer de zee ge zien hadden, konden zich geen rekenschap geven van de gevaren van den OceaaD, noch van de zekere teekenen waaraan de onderviDdingrijke matroien een ophanden sijciden storm herkeonen. 0'. Even vis te Chateaubriant begon Jeanne Beauregard ook nu weder te weenen. Francoise troostte haar. Wees gerust, moeder Jeanne zeide zy wij zullen naar de baven gaan om nogmtals te zoeken en ten slotte zullen wij wel een vaartuig vinden. Men zogt dat de afstaod tot bet eiland zoo kort is, dat men bet van hier zien kan. Dat is zoo, zei Csrrcu. Laat ons dan gaan, bet wordt beter weer, de lucht wordt liohter. Het liet zich werkelijk zoo aanzien, maar het matte licht, dat noch door de wolken brak was juist voldoende cm groote zwarte wolken te laten zien, die zich heel io ds verte, in het Noord Oosten opstapelden. Doch aangevuurd door bet jonge msisje, dat niet twijfelde aan den goeden uitslag gingen Carrou en Faucheux Daar de haveD terng. Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1