SEaJt Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. gSSSas Houders v. paarden Ontsnapt. Levensmiddelen-politiek FEUILLETON. Vogels als weervoor- spellers. Zaterdag 2 Februari 1918 89e Jaargang No. 8 PEEL EN MAAS ABONNEMENTSPRIJS ÉmI MJH V MM W HL| JM van 1—4 regels 20 c. bij vooruitbetaling 90 c. tien, 3 maal geplaatst, afzonder!, nummers 5 c. Uitgave van FIRMA. VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY. worden 2 maal berekend. De Burgemeester en Wethouders vaD Venray, brengen den ingezetenen nogmaals in her innering, dat volgens de bepalingen van Hoofdstuk II der Algem. Politieverorde ning de gezinshoofden verplicht zijn om binnen acht dagen ter gemeentesecretarie aangifte te doen, wanneer zij met bun gezin naar een andere woning binnen de gemeente verhuizen of de gemeente met terwoon verlaten. Verder zijn de gezins hoofden gehouden ter secretarie binnen 8 dagen oo te geven elke verandering in het personeel van hun gezin, dienstboden, kostgangers en huurders van gamers daaronder begrepen. Dus niet alleen wanneer een zoon, dochter, meid, knecht of ander: gezinslid naar een andere ge meente vertrekt of uit eene andere ge meente komt, mtar ook, wanneer iemand in het gezin komt vanuit Venray of naar een ander gezin te Venray vertrekt, moet hiervan binnen 8 dagen worden kennis gegeven ter gemeentesecretarie. Voor een goede bevolkingsboekhouding is het beslist noodzakelijk, dat deze bepalingen der Politieverordening beter worden nageleefd dan in de laatste jaren het geval was. Wij waarschuwen derhalve de ingezetenen, dat het toezicht op die naleving zal worden verscherpt en bij nalatigheid onmiddellijk proces verbaal zal worden opgemaakt. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd O. VAN DE LOO. De Secretaris VAN HAAREN. Zooals bekend, zijn met ingang Tan den eersten Februari de nieuwe voorschriften in werking getreden, betreffende het vervoer van paarden en andere als trekkracht gebezigde dieren. Wellicht is 't niet ondienstig hier de voornaamste dier voorschriften te laten volgen. Paarden mogen alleen vervoerd worden, indien de geleider (bestuur» derj bij zich heeft een geleibiljet, dat op de eerste aanvraag van een amb» naar, marechausséa of rijksveld» wachter moet worden vertoond. Het geleibiljet moet door den bou» der schriftelijk worden aangevraagd. De geleibiljetten zijn slechts gel» dig gedurende een door den Rijks» ontvanger in het document te ver» melden tijd, behoudens verlenging. De verlenging van den geldigheids» duur, kan, wanneer daartegen geen bezwaar bestaat, namens den Ont» vanger worden verlsend door de daarvoor aangewezen Rijksambte» naren. Bij misbruik kan het geleibiljet ter allen tijde worden ingetrokken. Het geleibiljet houdt van zelf op van 22. Het is misschien wel een smatkelyke drank sei Beauregard; maar zeker is het, dat eene worit en een brood vao drie pond altijd als een worst hier bekend ie Mijnheer, gij die soovele goede zaken kent, weet gij wat eene worst is Ha, ba, lange eo platte, versche en gerookte. Woiaao, zei Carron, geef one drie poDd broed, worsten en jenever, dat alles zat goed smaken. De weard giog heen mompelende, dat schijnen werkelijk goede joogeoe ta zijn, maar ty weten van nieta, letterlijk van niets. Ben oogenblik inter kwam bij terng met het beitelde, zette bet op tafei en zeide met zijne goedige, zware stem Ziedaar beeren, eet smakelijk. Op dat oogenblik kwamen een tiental matrozen de herberg binnen en namen pleale atn eenige ledige tafeltjes. Het was gemakkelijk te zien, dat ay in de herberg thuis waren. Jenever, jenever, riepen de matrozen met de vuist op tafel slaande, jenever en vlug. Ik ga al heeren, ik ga. De dikke waard ging of liever rolde naar bet buffet, terwijl de matrozen intus» aoheu bus gesprek voortzetten, Ben hunner. File a Voile beklaagde aieh kracht te zijn, indieD het daarin om» schreven dier niet binnen 24 uur, na daartoe door een ambtenaar ge» dane vórdering, aan dezen wordt vertoond. De Rijksontvanger is bevoegd om vóór de afgifte van een geleibiljet zekerheidstelling te vorderen voor een bedrag van de dubbele waarde, die het paard geacht wordt te beb» ben in Duitschland. Deze rekerheid zal o.a. steeds worden gevorderd voor paarden, waarmede het vergund zal zijn de eerste Linie (ter Oosten van de Maas) te betreden. Geleibiljetten om de 1ste Linie te botreden (gedrukt op wit papier) zul» len echter alleen worden afgegeven aan personen van wie bekend is, dat zij voor de uitoefening van hun be» drijf geregeld dat gebied moeten be» treden. Bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij te Ioor gaan van een geleibiljet geen duplicaat meer woidt afgegeven. In bijzondere gevallen aan een nieuw geleibiljet worden uitgereikt, iodienna onderzoek geen fraude behoeft te worden verondersteld. Het verdieot dus aanbeveling, de geleibiljetten met zorg te bewaren. De oude geleibiljetten blijven nog eenigen tijdvan kracht, dan bebooren zij allen tegen het nieuwe model te zijn ingewisseld. Nog wordt er de aandacht op ge» vestigd, dat de houder van paarden zich tot bet inwisselen vun het oude geleibiljet heeft aan te melden aan de bekende kantoren der Rijksamb» carenj Bij deze aanmelding Sienen zij mede te brengen le ban paard; 2e bet oude geleibiljet. De Ontvanger der Dir. Betastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Venray, LA ROSE. In ons land worden thans milli- oenen uitgegeven, om den prijs der levensmiddelen niet al te duur te doen zijn. Ondanks deze millioeoen zijd de prijzen toch nog boog; vele gezinnen dat hij gebrek aan handen bad om de »Do» rado", die met eene volle ladiug steenkolen was aangekomeo, te losseo, terwijl Eguator geen helpers bad voor tyo matrozen, om de .Saiute Aglaó'\ die naar Bordeaux moest vertrekkeo, te laden. Rouget stootte Jean eeDS aao. Dat zal iets voor ona ayu, zelde bij, daar is werk te krijgen. Mij bevalt het niet, mompelde Car. roo. Toen de waard zijne klaoten bediend had, gafEugène hem een tesken bij bem te komen en hem gemeenzaam op zijn buik kloppende, vroeg bij r Zeg eens vriendje, zou hier geen werk te krijgen zijn. Ik beb goede armen en oogeD en zon die gaarne gebruiken. Eo hier zijn papieren, om u te bewijzen, dat wij eerlijke lieden zijn. De waard glimlachte, bij keek nauwelijks oaar de papieren, die Carrou hem liet zien en die deze zicb voor zijn vertrek verschaft had. Luister, gisteren is de heer Luro naar een daglooner komen vrageo om bout te kappen, dat bij verkocht heeft eo binnen enkele weken moest geleverd worden. Dat bevalt mij, riep Carrou, waar woont de beer Luro. Ginds in dat witte buis. Goed ik dank u, ik zal straks met bem gaan spreken. Rouget en Bsauragard keken elkander aan, Wacbt een oogenblik aeide hij, voor u beiden zal de zaak spoedig in orde syn. En opstaande ging by naar de matrozen. Heeren, ,k groet n, zoide hij; wilt gij aan drie vrienden veroerloven u een met kleine inkomens en de meeste gezinnen met vele kinderen hebben het hard te verantwoorden. Algemeen wordt dit nog niet erkend; zelfs de Minister van Finan ciën, Mr. Treub, die gaarne de dubbeltjes in de schatkist zou houden beweerde, dat bet met den gezond» heidsioestand van het Nrderlandscbe volk nog zoo erg niet gesteld is. Helaas 1 de statistiek geeft aan Mr. Treub geen gelijk. In het Decembernummer van het Orgaan van do Centrale Vereeniging lot bestrijding der Tuberculose is eene statistiek gepubliceerd, die tot nadenken stemt. In ons land immers, waar vele menschen aan tering sterven, is In de laatste jaren veel gewerkt aan de bestrijding der tuberculose. En blijkbaar met succes. Want het getal der inwoners, die aan tuberculose stierveD, verminder de elk jaar. In 1901 Btierven er per 10.000 inwoners 19,38 aan tuberculose en in 1914 nog maar 13.98. Een merkwaardige vermindering. Maar wat gebeurt nu De sterfte aan tuberculose neemt onrustbarend toe. Hier geven wa eenige cijfers, in 1914 13,98 in 1915 14.40 in 1916 16,73 in 1917 18,29 Het cijfer over 1917 zal waar schijnlijk nog hooger zijn, want deze statistiek is berekend over de 9 eerste maanden van het jaar. Deze cijfers zeggen veel; want men mag wel als vaststaande aannemen, dat de economische toestand hier de groote schuld is Daarom moet de levensmiddelen- politiek er op gericht zijn, om do dagelijksche levensbehoeften aan de breede volksmenigte zoo goedkoop mogelijk te kunnen verstrekken, ook al zou bet nog zooveel aan bet land kosten. Het is beter, dat ons land, ook na den oorlog, de gelden opbrenge, beno-digd om nu de levensmiddelen tegcr matige prijzen verkrijgbaar te stellen, dan dat ons volk in breede kringen zou verzwakken. N.K, De heer J. Drijver schrijft in het glas fijnen cognac aan (e bieden. De matrozen keken elkaar zoowel ver baasd als verheugd aan. Welzeker, zei er een, wij kennen u wel niet, maar een cognacje weigert meD niet licht. Komt by ons zitten, riepen de zee lieden. Eugène. Louis en Jean gingen bij de matrozen zitten, Carrou riep luide om den kastelein. Deze verscheen met een glimlach op zyn glimmend gelaat. Cognac, geef een heele flesch cognac, wij zullen ze op uwe gezondheid uitdrin ken. Ja dat doen wy, papa, riepen de ma trozen in de banden klappende. Een oogenblik later zaten de tien matro zen en de drie vrienden, met gevulde glazen voor zich, over allerlei onderwer pen te praten, zy waren reeds vrienden geworden. Zelfs papa de kastelein had voor zich een hoogeo buffetstoel bijgeschoven, om deel te nemen aan het feest eo zyn voor deel te doen met de prettige stemming die onder zijn klanten heerschte. Toen de flesch geledigd was en men op het punt stond van elkander te scheiden, ging Carrou «naar File a Voile, en dezen by den arm nemeDde zeide hij: Zeg eens vriend, gij spraakt zooeven van booten, die moeten gelost worden Mijne twee vrienden Louis Raimbault en Jean Bourdain zouden u gaarne een handje helpen. Rouget en Beauregard bewonderden de tegenwoordigheid van geest van hun vrieDd die zonder de minste moeite namen voor Handelsblad Van de alleroudste tijden af heeft de mensch getracht, de vlucht der vogels in verband te brengen met de op handen zijnde weersgesteldheid, maar ondanks de lange periode van waarnemingen, heeft men het in die kunst nog niet bijster ver gebracht. Zoo doemt de voorspelling aan een strengen winter telken jare weer op, als in de tweede helft van September groote troepen ganzen uit het Noor den naar onze streken komen afzak ken, Dergelijke voorbarige profetieën werken er niet toe mee, het geloof, dat er inderdaad kan bestaan tus» schen vogeltrek en te verwachten temperatuur, te versterken. Want voorbarig zijn zulke voor spellingen in booge mate. Immers de komst der Noord» Europeesche trekvogels is een zeer normaal verschynsel, dat zich met groote regelmaat van jaar tot jaar herhaalt en tot op een week nauw» keurig kac men reeds lang tevoren zeggen, wanneer de ganzen en de kraaien en de koperwieken zullen verschijnen. 'Dezelfde redenen en hetzelfde in» stinct veroorzaken lederen herfst weer den grooten uittocht naar mil» dere streken. Maar lang niet alle vogels van eenzelfde soort trekken naar een zelfde oord; integendeel ze versprei den zich ook des winters over een zeer groot gebied en zoo komt bet voor, dat er in het koude halfjaar kieviten worden aangetroffen aan gene zijde van de Middeilandsche zee even goed als in het vlakke Hollandsche polderlandschap. Pas als de winter zijn invloèdlaat gelden, trekken die achterblijvers verder. In een enkelen dag tijds zouden onze streken dan letterlijk ontvolkt zijn. indien er aanvankelijk geen nieuwe aanvoer uit nog meer afge» legen landen plaats had. Juist de late doortrek der vogels staat in onmiddellijk verband met temperatuursverschillen en als zoo» danig heeft hij een niet geringe waarde ten opzichte der weersvoor spelling. Kieviten, goudpluvieren en krams vogels, die, indien het weer zacht was gebleven, in ons land of in Duitschland zouden hebben overwin terd, vluchten in groote gezelschap- ben gevonden had. File a Voile was letterlijk onder den invloed van Carrou, dien hy voor een ge wichtig persoon begon te houdeD, Hij riep zijne vrienden bij elkaar en sprak Mynheer Carrou stelt ons voor, zyn twee vrienden te laten helpen by het los sen en laden. Wat deDkt gij daarvan Welk loon heeren Het uwe. Dertig stuivers. Goed. dertig stuivers. Afgedaan. Morgenochtend tusschen 4 eo 5 uur zyn wij present. File a Voile en al gij De makkers druk- teo Rouget de hand. ter bekrachtiging vau de gesloten overeenkomst. Daarna giDgen zij naar hui werk. De drie vrienden groetten den waard, verlieten de herberg en begaven zich naar de haven. De grootste bedryvigbeid heerschte alom in de stad. Bij bunne aankomst dadelijk werk te vinden was een geluk, waarop zij niet hadden durvon hopen, want Carrou die' zich naar den beer Luro begeven had was eveneens tegen deo volgenden dag in dienstj genomen op een loon van dertig stuivers, evenals Louis en Jean. Alles gaat goed, zeide bij, zich by hen voegende, ik geloof dat ik nog wel eens strikken zal zetten. Waar deDkt ge aan, vriend, riep Rouget uit. Ooh ik kan zonder dat niet leven. De drie vrienden gingen nu zoeken oaar eene eenvoudige wooing en vonden die weldra op de kade zelve, dicht by -het jonge zeevarken*. pea weg bij bet invallen van de vorst en zij trachten daarbij de vorst- grens, die ons in den regel uit het Oosten nadert, voor te blijven. Natuurlijk is de komst van die vogels niet steeds een onfeilbaar bewijs van naderenden winter; dik wijls genoeg toch wordt de vorst» grens door een opkomende depressie weer teruggedrongen, maar wie zich steunende op den laten trek der vogels, aan een weervoorspelling waagt, heeft ten mioste min of meer vasten grond onder de voeten. Bijzonder belangrijk was de door tocht na Kerstmis van het nu afge» loopen jaar. December had ons rijke* lijk bedacht met dagen van lichte vorst en van een weinig sneeuw en onder den invloed daarvan was het alleDgs stiller geworden in onze bosschen en velden. Op den 28sten van die maand was de temperatuur tot even boven het nulpurt gestegen en juist toen bad er een invasie plaats van groote vogelgezel8cbappen. De ochtendsche» mering was nog riet vervaagd, of als schimmen kwamen ze opdagen, de groote, slanke en donkere vogels, rusteloos enjonhoorbaar voortwieken» de in Zuidwestelijke richtmg. Troep na troep volgde en zonder uilzondering trokken ze over de uiterste duinenrij, waarbij zij nauw» keurig de richting van de kust volgden. Roeken, telkens weer roeken wa» ren het, heel den morgen door en soms gebeurde het, dat de doortocht eea vol half uur aanhield, zonder ook maar voor enkele minuten te worden onderbroken. Tusscben de grootere en kleinere vluchten repten zich eenzame exem» plaren voort, vermoedelijk uit het verband losgeraakt. Eakele kauwen trokken in den troep mee, terwijl het zeer goed mogelijk is, dat de bonte kraaien, die in dezelfde richting voortvlogen, ook tot het reisgezel» schap behoorden. Hoe geheel anders is de trek der roeken in October; dan vliegen ze in goed geordende troepen, krijten en krijschen zonder ophouden en cirkelen, spelenderwijs door het luchtruim. Nu was het een haasten en reppen zonder eind en hun lawaaige stemmen klonken geen enkelen keer op door den somberen wintermorgen. Tegen half elf bsgon de trek merk» Zij buurden goedkoop twee kamers by de weduwe van den matroos, moeder Plumeau, die het overige gedeelte van het huis in gebruik had eo een kleinen handel dreef io allerlei zaken die zeelieden noo» dig hebben. De twee kamers lagen gelijk vloers en liepen in elkander. De eerste was groot 6D goed verlicht, en had uitzicht op de haven en de zee. Er was eeD soboorsteen en zoifs een kachel in. Deze kamer werd tot keuken bestemd. De andere richtte men tot slaapkamer in. Moeder Plumeau belastte zich met bet toebereiden vao het eten voor hare nieu we huurders. Tegen den middag was alles geregeld en de drie vrienden begonnen de stad te door» kruissen. Vooral zorgden zij dikwijls voorbij de kazerne der marecbaussées te gaan, om zeker te zijn dat men hen niet had gesigna leerd. Er werd overeengekomen, dat zij alle drie, bij wyza van voorzorg hnn baard zouden laten groeien. Deo volgenden morgen togen zij aan den arbeid; De kracht eo behendigheid van Rouget werdén weldra opgemerkt, llij verrichtte alleen het werk van twee gewo» ne arbeiders. Ook over Jean, die hoewei niet zoo sterk zijnde als Rouget, toch flink werkte, W3S men tevreden. Hoe hooger de zon klom, boe bedryvi» ger alles werd, eo boe meer ook de twet ontsnapte galeiboevea hun vroegere vroo» lykheid terug kregen. Wordt vervolgd.)

Peel en Maas | 1918 | | pagina 1