De Europeesche Oorlog Liefderijk Yenray. Gemengd Nieuws. weest van aandoening over dit imposante dezer bjjzonderheden genoegiS schouwspel, hoe eensgezind en geestdriftig het Duitsche volk den oorlog voert Ten slotte moet ik nog een indruk weer- geven, die zich herhaaldelijk aan mij op drong. De Duitscher is min of meer berucht om zijn bruuske manier van optreden. Bui tenlanders over 't algemeen, ons Hollan ders in 't bijzonder, stuit zyn -militaHsche Schneidigkeit", waar zij heelemaal niet te pas komt. vaak en vierkant tegeu de borst. Daarvan heb ik in het burgelijk leven dezer dagen niets bespeurd. De Duitschers zijn klaarblijkelijk onder het verpletterend ge wicht van den zwaren stryd, neergebogen. Niet alsof zjj twijfelen aan de eindzege- praal hunner wapenenzij zouden dat eenvoudig landverraad achten. Maar zij beseffen, dat zij slechts met inspanning van al hunne krachten er boven op kunnen blyven en dat zij hiertoe vooral Gods onmisbare hulp noodig hebben. Dientenge volge hebben zy hun laatdunkende aan stellerij geheel laten varen. Zij zijn nu minzaam, vriendelijk en bescheiden in hun manier van doen, zelfs de beambten en. de officieren 1 Te Oberhausen moest ik op een volgende trein wachten. Gelukkig merkte ik nog juist bijtijds, dat ik iets in mijn coujé bad lateo liggen. Naar mijn vorigen trein, die op een ander perron stond, keerde ik dus haastig terug. Toen ik de trap van het sousterrein, dat naar het andere perron voert, vlug opliep, kwam ik een peleton soldaten tegen, die in gelid en met geweer op schouder afdaalden. Zij hadden heel de breedte van de trap noodig. Ik zou daarom met geweld te-uggedrongen worden. Maar wijl ik zooveel haast had, trachtte ik er nog doorheen te komen. Wat ik niet dorst denken, gebeurde op bevel van hun luitenant braken de soldaten het gelid en lieten ze my gemakkelijk pas» seeren. Ik groette dankbaar, waarop de soldaten mij beleefd salueerden Zoo stond ik telkens hier te lande ver bluft over den beminnelijken eenvoud der Duitschers, zoowel burgers als militairen. Zou het Duitsche volk, in ernstigen nood verkeerende, thans zijn waren aard terug gevonden hebben Het zou een niet geringe vrinst van den schrikbarenden oorlog zijn, als dit heuglijk resultaat duurzaam kon worden geboekt. om ze door allen in dank te doen aan vaarden. En dan moge gelijke lof toe komen èn aan het goede Venray èn aan zijne goede vluchtelingen. zijn overtuigd, dat het enkel aan- zondering van den Minister van Oorlog hebben alle Ministers Ostende verlaten, eo zijn naar Havre vertrokken, waar de Fransche regeering alle maatregelen beeft getroffen voor hun installatie. Koning Albert blijft aan het hoofd van het leger. Ilescliadiging vnn Antwerpen. De redacteur van de Msb. die te Ant werpen is geweest, schat het aantal ver nielde huizen in de stad op hoogstens 150 Merxem is geheel onbeschadigd. DEN HAAG De regeering, België ver latende, heeft de volgende proclamatie uit gevaardigd Medeburgers Sedert twee en oen halve maand verdedigen de Belgische soldaten met heldhaftige pogingen voet voor voet den vaderlaudschen bodem. De vijand dacht ons leger in Antwergen te vernieti gen, maar een terugtrekkende beweging verstoorde deze hoop, en beeft ons het be houd verzekerd der strijdkrachten, die voortgaan voor de weitigste en mooiste zaak ter wereld te vechten. Van af heden opereeren onze stKüjdknchten aan onze Zuidergrens, waar ty door de bondgenoo- ten worden ondersteund. Op straffe van de plannen van den vyand te dieoen, moest de Belgische re geering voorloopig naar een plaats worden verlegd, waar rij eensdeels met het leger, anderdeels met Frankrijk en Engeland in verbinding is, teneinde het voortbestaan van België te kunnen verzekeren. De regeering rekent op uw vaderlands liefde, uw algemeeDe toewijding, op de dapperheid van nw leger en de hulp der verbondenen, om het uur der bevrijding te verhaasten. God zij gedankt 1 Boven de bloedige zegepalmen van hel slagveld de palmen des vredes! boven de lauweren des oor- logs de lauweren der liefde, der hulpvaar dige naastenliefde 1 En die lauweren heeft ons goede Venray verdiend, verdiend boven allen lof. den Ongeveer twee en een halve maand staan de millioenen-legers nu al in het veld en de meermalen geuite veronderstel ling, dat een moderne ooilog tengevolge der moorddadige strijdmiddelen een kort verloop zon hebben, wordt door den thans ontketenden Enropeeschen strijd alles behalve bewaarheid. De oorlogstechniek laat aan vernietigingskracht niets te wen- schen over, maar de verdedigingsmiddelen in den huidigen positie oorlog schitteren ook meer dan ooit tevoren. Voor milliar- deo is in dezen Europeeschen strijd al verwoest, ongerekend het nog veel erger verlies van duizenden menschenlevens. En wie zal zeggen, hoe lang de oorlog nog duren kan, daar het hier een worsteling betreft, die door de partyen tot volslagen ui putting toe dreigt te worden volgehou den. Wat den -slag aan de Aisne" betreft, deze kan thans wellicht spoedig tot een defiaitieven uitslag leiden. Verschillende berichtgevers toch wijzeD er op, dat de Duitschers aanzienlijke ver- steikingen hebben gekregen op het Wes telijk front en al bestaan die, volgens Eo- gelsche berichten, voor een groot deel uit betrekkelijk weinig geoefende manschap pen, er zit iiiettemiü evenveel geestdrift in als in de troepen, die thans in de reuzenfronten in het Oosten en Westen staan. De militaire medewerker van de -Times" acht intusschen den toestand voor de bondgenooten niet gevaarlijk en is van meening dat in het Noordwesten van Frankrijk de geallieerden zullen zegevieren Veel zal dunkt ons afhangen van de operaties in België. Men kan veilig aan nemen dat het grootste deel van de in België vrijgekomen troepen na de nood zakelijke voorbereidingen met geforceerde marschen naar Noord Frankryk zullen gezonden zijn om het leger van von Kluck te gaan versterken. Daarbij komt nog, dat naast die troepen veel en zeer zwaar ge schut is vrijgekomen, dat de Duitschers met ongewone snelheid weten te verplaat sen. Het hanet er nu maar van af, of en hoe lang het Belgische veldleger en de overleg met de Duitsche regeering omtrent den terugkeer der Belgische vluchtelingen nog onvermijdelijk gebleken. De regeering heeft inmiddels mot den meesten spoed dat overleg ter hand ge nomen, maar nog niet zoodanig antwoord ontvangen, dat de regeering afdoende maatregelen voor den terugkeer zal kunnen nemen. en nachten vluchtend over onze grenzen trokken, toen zij in sommige steden, bij onmogelijk groote hoeveelheden, op zolders en in schuren op elkander gepakt naam- loozc ellende leden, toen strekte ook Venray gansch uit eigen beweging zijne armen naar de verre arme vluchtelingen uit„broeders, komt, ook hier kloppen harten vol liefde 1' En zij kwamen, de afgebeulden, met al bun armoe, afmatting, leed en tranen, twee dagen lang, drie-vierhonderd. En, o wonder der schoone liefde, niet alleen werden zij opgenomen in onze huizen, allen, zonder onderscheid in den graad der miserie; maar de helpers bleken meer dan de vluchtelingen; aan de aanvragen van de buitenijen kon niet eens voldaan worden. God zij gedankt 1 zoo heerlijke vrij willige offervaardigheid is een onderpand van den zegen van Boven. Hij, die den dronk water aan den arme niet onbeloond laat, zal het liefderijke Venray gedenken in de ure des noods. Dank aan de liefdevollen, die de vreem delingen herbergden, die de hongerigen spijsden, de bedroefden vertroostten, de dakloozen opnamen onder hun dak. Dank ook aan de offervaardigen, aan de velen in en om Venray, die vroegen om „kin deren" en er geen meer konden krijgen; ook den enkelen goeden wil loont de Heer. Dank ook aan de Commission, in en buiten Venray, die gewerkt hebben en nog werken met al de kracht die in hen is, al deez' dagen, alle uren des dags. Gewis, Venray gaf niet om 's menschen lof; maar groote lof schalt hem toch toe uit den mond der honderden dankbare vluchtelingen; zij raken niet uitgesproken over „die goede minse van Venray. Doch op onze arme gevluchte Ant werpenaars rust ook de schoone plicht van niet enkel dank in woorden, maar ook in daden en gedragingen. Zij zijn opge nomen in de woningen hunner weldoeners, gegoeden en niet gegoeden, heeren, werk lieden en landbouwers; zij hebben zich te gedragen naar den wenk en het verlangen hnnner weldoeners, door stipte ordelijk heid, door voorkomende behulpzaamheid door werkzaamheid ook in het bedrijf. Zij zijn opgenomen in een uitsluitend katho lieke plaats, in een dorp van dagelijksche godsdienstige praktijken; zij dienen hier vooral nu de geesel der ellende van hen is opgeheven, een toonbeeld te zijn van christelijk gedrag: zij dienen dagelijks in onzen schoonen Tempel den Heer te komen danken, en te bidden voor hunne Toen de arme slachtoflers van n n^n Eugelsche hut;-i >epeti tusschen Brugge et) Ostende kunner. tegenstand bieden éh zoo een belangrijk deel der Duitsche strijd brachten, die van Antwerpen zyjo gekomen, kunnen tegenhouden. Uit den langen duur van den slag blijkt, genoegzaam dat de tegenstanders aan el kaar gewaagd zijn, zoodat de nu komende phase wel bestaan zal in een wedloop van het aanvoeren van versche strijdkrachten. De partij, die hiermee een voorsprong kan behalen, kan natuurlyk ook een druk uitoefenen op den loop der operaties, zelfs al zijn de nieuwe troepen ook minder ge oefend. Wat nu de jongste krijgsverrichtingen betreft, de mededeelingen hieromtrent brengen weinig nieuws. Blijkens de berichten van hei Belgische oorlogsterrein, zetten de Duitschers hun actie in Westelijke richting voort. In Gent zijn door de Duitschers GO 000 man bijeengebracht. Deze legermacht is er maar korten tijd geweest; al wat noodig was. werd contant betaald. De Duitschers namen echter zooveel mede, dat er te Gent thans absoluut niets meer te krijgen is, dan wat brood en nog eenige kruidenierswaren. Overigens stem men alle berichten overeen, dat de weder» keerige verhouding tusschen de bevolking en de Duitschers vriendschappelijk was. De officieren namen hun intrek in de hotels. De bezettingsdetachementen, die achterbleven zijn, werden in de Leopold- kazerne ondergebracht. Er kwam zeer veel artillerie door Gent, alles in de richting Brugge, en niet zuid waarts. Duitsche patrouilles trekken al diep West Vlaanderen bioneo; tot zelfs over de grens, ten Zuiden van Duinkerken zijn Duitschers opgemerkt, wier verschijning in de doipen grooten angst veroorzaakten. l>e Duitseh-ltussiselie oorlog. De Russische pantserkruiser -Pallada'' van 8000 ton inhoud, i8 door een Duitsc'ae onderzeeboot in de golf van Finland in den grond geboord. De Duitsche duikboot, vervolgd door Russische schepen, is ont komen. Het verlies is voor de Russische vloot oDgemeen gevoelig, daar ze hierdoor een zesde deel van haar geheele pantser- vloot ziet teloorgaan. De verzwakking I Rusland door dit verlies toegebracht, De1gemeente isTzeven wijken voor1 overtreft die van Engeland door de kort- vluchtelingen verdeeld, waarvan de be- geleden vernieling der drie kruisers, treffende huizen door de leden der Com- ft'aar Frankrijk missie bezocht worden, om alles in tucht en orde te regelen. De vluchtelingen heb- Do Belgische regeering die haarfi*r'jnei^ werpen teruggekeerd. K„„ Hp nanwii/fown van handelen wensebt te verzekeren, heett Het grootste deel dei Belgische troepen is ingescheept te Ostende. In deze stad heerscht een paniek onder de bevolking Twee -Taubes" vlogen over de stad. Alle bewoners zijn naar de Nederlandsche grenzen gevlucht. By Sluiskil komen er reeds velen in ons land Engelsche en Fransche troepen hebben de stad Yperen bezet. Yperen ligt n,e' ver van de Fransche grens. Volgens ODtvaDgen inlichtingen neemt de sympathie voor Engeland in Portugal sinds het u'tbreken van den oorlog met den dag toe. Portugal moet op alle gebeur» lijkbeden voorbereid zijn en zal Engeland belpen. wanneer bit noodig mocht blijken op de verschillende tijdstippen. Onjuist is het dat Portugal aan Duitschland den oorlog heeft verklaard. Bij Soomerghco {tusschen Gent en Eecloo) wordt op et oogenblik zeer hevig De terugkeer naar Antwerpen Generaal Vod lleseler, de bevelhebber der belegeriogstroepen van Antwerpen, heeft de volgende proclamatie aan de in» wooers van Antwerpen afgekondigd -Het Duitsche leger is uw stad als over winnaar binnengetrokken. Geen uwer burgers zal eenig leed geschieden. Uw eigendom zal gespaard blijven, wanneer gij u van elke vyandelykheid onthoudt. Elke weerspannigheid echter wordt vol gens oorlogsrecht bestraft en kan de ver woesting van uwe schoone stad tengevolge hebben." Een corr. vaq de N, R. C. heeft een gesprek gehad met Freiherr von der Schutz door de Duitsche regeering tot commandant van Antwerpen benoemd. Het is een vrien- delyk officier, die den corr. aanstonds verklaarde, dat iedereen kau terugkeeren en niemand een haar gekrenkt zal worden Hij stelde een proclamatie op van den volgenden inhoud De ondergeteekende, commandant van de vesting Antwerpen verklaart, d&t niets den terugkeer der inwoners van Antwerpen in den weg staat. Niemand zal leed geschieden, privaat eigendom wordt geëerbiedigd, vooropge steld dat men zich van vijandelijkheden onthoudt. De leden van de Garde Civique, als ze geen wapens dragen, zullen niet krijgsgevangenen worden aangezien kunnen rustig terugkeeren. Freiherr von der Schutz, generaal en commandant. Verder is bekend gemaakt, dat woningen van hen, die niet terugkeeren, zullen worden gebruikt, om daarin troepen onder te breDgen, terwijl hunne meubels io beslag zullen worden genomen De Nederlandsche regeering is met het Duitsche oppergezag in overleg getreden ten einde pogingen in het werk te stellen de vluohteliogen zoo spoedig mogelijk naar Antwerpen te doen terugkeeren. Het lid van de Tweede Kamer jhr, Ruys de Beerenbrouck, ondervoorzitter van de regeeringscommiesie voor de vluchtelingen is door minister Cort van der Linden aan gewezen om als gedelegeerd commissaris van de regeering met recht van substitutie de belangen ?van de vluchtelingen in NoordbrabaDt en Zeeland te behartigen. Zooals tal van berichten melden, zijn reeds duizenden vluchtelingen naar Ant» VENRAY. 1G October 1914. Nieuwe Maan 19 October. Eerste Kwartier 25 Oct. Lantaarns van fietsen en au'o's deze week aansteken ten 5.19 uur, van rij tuigen en karren ten 5,49 uur. Evenals zoovele plaatsen in ons land heeft ook de gemeente Venray haar deel gekregen van de Belgische vluchtelingen. Dinsdag- en Woensdagavond jkwamen hier van uit Amsterdam aan ongeveer 300 vluchtelingen, mannen, vrouwen en kin deren, die per extra trams naar het Pa tronaat werden overgebracht. Hier werden allen Hink verzorgd en later, dank zij de ijverige zorgen van het Steuncomité, in de verschillende gestichten en bij particulieren gehuisvest. Op 't oogenblik vertoeven er ongeveer 400 vluchtelingen in Venray. De arme vluchtelingen toonen zich bij zonder dankbaar voor de gastvrije en liefdevolle ontvangst, welke hen in Venray te beurt valt. Iedereen doet dan ook zijn best om de arme menschen te helpen. Dinsdagavond had alhier een treffend voorval plaats. Eene vluchtelinge, eene 59jarige vrouw, was met hare twee zoons nauwelijks in hun nieuw tehuis aange komen, toen zij ineenzonk en bijna on middellijk dood bleef. Een Eerw. Pater kon haar nog het H- Oliesel toedienen. De droetheid der kinderen laat zich beter begrijpen dan beschrijven. en de MEIJEL. Aan den heer H. Snijders te Neerkant bij Meijel, laagste inschrijver bij de gehouden aanbesteding tot bouwen van eene O. L. School te Helenaveen, gemeen te Deurne, is dat werk opgedragen. ROERMOND. Door den brigadecom mandant der rijksveldwacht werd Dinsdag van Deurne naar albier ter beschikking der justitie overgebracht G. C. M., oud 19 jaar, kunstenmaakster, wonende in Belg'ë, verdacht'van diefstal van een paar dames knooplaarzen, ten nadeele van de Wed. van Stekelenborg te Deurne op 5 dezer. Zij werd daarna op rechtelijk bevel in de gevangenis opgesloten. Oeldwigselen voor <le Delgen. Van af heden kan door den correspon dent der Nederlandsche Bank alhier aan Belgische vluchtelingen 6 maal 20 francs gewisseld worden ben zich in alles naar de aanwijzfngen der commissie te gedragen. besloten naar Frankrijk te gaan. Met uit» Naar de Tel. verneemt, is nader - De heeren P. Goumans, Hofstraat en J. M. Michels. Merselo zijn bij besluit van den heer Commissaris der Koningin be noemd tot het college van zetters. Begunstigd door prachtig herfstweder was de Maandag gehouden markt druk bezocht, De veeaanvoer was groot, terwijl de handel veel beter ging dan de vorige markt. De prijzen van het vee blijven stijgen. De biggen golden van 2 tot 5 gld. ORGELWIJDING te BOXMEER. Wij lezen in de Msb. Dezer dagen is het nieuwe orgel in de parochiekerk der Paters Carmelieten plech tig ingewijd door den Zeereerw. Zecrgel. Pater Dr. A. v Rijswijck, Prior van het convent. Dit orgei, geleverd door de firma J. Winkels •ea JZn. orgdfahrj-'-' ^t te Boxmeer is opgebouwd volgens Hiy-pgo imatisch systeem. Had reeds de firma \Yiokels en Zn. een gevestigden naam op het gebied van orgelfabrikatie, door dc praising van dit orgel heeft zij getoond, zich te kunnen meten met de eerste orgelfabrikanten hier te lande en zelfs aan de hoogst gestelde eischen te kunnen voldoen. Het is een meesterstuk van moderne orgelbouwkunst en voor de firma zelf een blijvende alles zeggende reclame. Na de plechtige inzegening had het aangekondigde orgelconcert plaats, dat in alle opzichten een succes mag genoemd worden. De heer Fr. Biick, organist te Venray, die reeds op jeugdigen leeftijd zijne lau weren behaalde aan de Koninkl. Muziek school te 's Gravenhage, toonde zich waarlijk een meester. Hij voerde de aan gekondigde marche Solemnelle v, Madlly, toecate en fuga van Bach en concert in bes-dur van Handel met zulk een vaardig heid uit, met zulk oen onberispelijke tech niek en fijne nuanceering van passages, dat hij, ondanks zijn betrekkelijk jeugdigen leeftijd wellicht nu reeds onder onze be kwaamste R. K. Organisten moet gerekend worden, VENLO. De slagers hier ter stede maken bekend, dat zij, tengevolge van den aanhoudenden u;tvoer, verplicht zijn het rund' en varkensvleesch met 8 cent per K.G. to verhoogen. Dit is dus het eerste gevolg van den grooten vee uitvoer naar Duitschland. De stijging der veeprij» zen, gevolg van de groote vraag naar vet vee, maakten het besluit der slagersver» eenigiog noodzakelijk. Gevreesd wordt, dat de prijzen nog hooger gaan. Het vee voeder is schaarsch en duur en door het ontelbaar aantal vluchtelingen, die het Zuiden herbergt, zijn de meeste plaatsen aan inwoners zeer gestegen. Uitvoer van paarden Uitgesproken vonnissen van de Recht bank te Roermond op 13 October. A. d. W., landbouwer te Broek-Reuver, 3 m. gevangenisstraf J. J. M. 3.. paar denhandelaar te Venlo, 5 m. gev. straf, wegens verboden uitvoer ieder van een paard naar Duitschland. M. S., arbeider te Bracht Pruisen f 10 of 1 d. h. en verbeurdverklaring, L. K.. landbouwer te Leuth Pruisen, M. J., land- bouwer te Vorst Piuisen, vrij en teruggave van het paard, allen wegens poging tot uitvoer naar Duitschland ieder van een paard. F. B. M. K., paardenkoopman te Venlo 3 m. gev. straf en verbeurdverklaring, H., landbouwer te Venlo 3 m. tucht» 'school en verbeurdverklaring, wegens 'poging tot uitvoer van meel naar Duitsch land. Handmoffen voor Militairen Ten vervolge op de mededeeling in de Staatscourant wordt ter kennis van belang, hebbenden gebracht, dat, behalve de daarin genoemde wollen handschoeuen, ook de vervaardiging van handmoffen, ter lengte van 25 tot 30 cM.. rret vryen duim, de uiteinden der vingers onbedekt latende, zeer op prys zal worden gesteld. Een bepaald model behoeft hierbij niet te worden gevolgd, terwijl ook de kleur der wol, mits niet te licht' aan geen be paalde eischen behoeft te voldoen. Dit laatste geldt ook voor de hand schoenen. De waarde der handmoffen zal onder gelijke voorwaarden als die der hand schoenen worden vergoed. Ilegeeringsmais. Blijkens een door de commissie van graanhandelaars en molenaars van den minister van Landbouw ontvangen mede deeling, is het 't voornemen der regeering bij volgende veiling van mais, het voor keursrecht van coöperatieve vereenigingen te beperken. Stcrt. Meel aangehouden. Gedurende de laatste dagen liepen zoo wel op de Korenbeurs te Rotterdam als op die te Amsterdam hardnekkige ge ruchten, dat uit het stoomschip Sommels- dijk der HollandAmerikalijn, hetwelk thans te Havre ligt, op last der Fransche regeering, een gedeelte der voor Neder land bestemde meeiiading verwijderd zou zijn. Ten krant ore der Hoi i amiAiuei werd op desbetreffende aanvrage geant woord, dat inderdaad de beursgeruchten waarheid bevatten. Hoeveel tarwebloem., en welke merken in beslag genomen zijn, kon nog niet worden medegedeeld, doch hiermede zullen de betrokken ontvangers zoo spoedig mogelijk in kennis worden gesteld. Hbl, Een honderdjarige. Te Apeldoorn herdacht Donderdag de heer H. Wieriks zijn honderdsten verjaar dag. De jubilaris geniet nog een goede gezondheid, wat hij aan den disch ten volle toont, Alleen het gehoor en gezicht begeven hem wat. Een praatje over den tegenwoordigen oorlog voert hij gaarne en rept dan van den tijd toen hij onder de wapens stond van 1833—1839 onder de regeering van Koning Willem I en zijn garnizoen had te Vlissingen en fort Bath, van waar zoo goed de torens van Ant werpen waren te zien, «dezelfde stad" voegt hij er bij die nu zoo beschoten is. Een zeldzaam feit is nog, dat zijn 92 jarige ega, G. Strunk, met wie hij 67 jaren is gehuwd geweest, met de meeste opgewektheid nog hare huishoudelijke bezigheden verricht. Ten huize hunner 58jarige dochter, heb ben de oudjes een onbezorgden dag. Invoer in Duitschland. Het Duitsche ministerie van Landbouw heeft bepaald, dat de invoer van runderen en varkens uit Nederland nog slechts ia toegestaan naar die plaatsen, waar slacht huizen bestaan, welke zijn aangewezen voor het slachten van buitenlandsch vee (z.g. quarantaine vee). Het vee moet uiterlijk binnen acht dagen na den invoer geslacht zijn. Door den drank. Eenige personen hadden zich Maandag avond, na zich aan sterken drank te buiten te hebben gegaan, in bet Klarenbeeksche bosch bij Arnhem, ter ruste gelegd. Een hunner werd Dinsdagmorgen door een landbouwer dood gevonden. Ongeluk. De chauffeur d. K. uit Bemmel, die Maandagavond te Lent, door een militaire wacht werd neergeschoten, ia in het R K. ziekenhuis te Nijmegen aan de bekomen verwonding overleden. Tel, Ontvlucht. Een zekere B. die door de rechtbank te Arnhem ter zake diefstal tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld, wist,

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2