Weekblad voor Venray., Horst en omstreken. 1 Oordeel niet Kaart van Nederland. Zaterdag 3 October 1914. 35ste Jaargang. 1ST o. 40 Uitgave van Firma W. Van ien Munckhof, Venray. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. -*v- Uitsluitend voor de abonné's van dit blad. PEEL EN MAAS Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post voor het buitenland bij vooruitbetaling afzonderlijke nummers 65 c. 85 c. 4 c. Prijs der Advertentiön van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. 20 c. 5 c. Daar is Diets, waartoe de menseb in deze dagen van groote wereldge» beurtenissen, zoo spoedig gereed is, als tot het vellen vaD een oordeel. 't Is of met het uitbreken van den oorlog plotseling over allen de vaar» digheid is gekomen tot het doen van een uitspraak. Welke, zooals vanzelf spreekt, naar gelang der omgeving waarin men zich bevindt, min of meer in» vloed heeft. Dat oordeel vellen, met een soort van voornaamheid, van gezag zal niet veel kwaad doen, waDneer hel geldt zuiver stoffelijke dingen, laten we zeggen daden of feiten zelf. Wanneer aan de ronde tafel mijn» heer A. het «verbazend onverstandig acht, dat de Duitsc'ners aanvankelijk te snel en te ver Frankrijk zijn bin» nengetrokkeu. kan mijnheer B. er zijne meening tegenover stellen. Beiden kunnen hun stelling dekken met argumenten, kunnen de aanval» len van hun tegenstander afslaan met de verweermiddelen welke hun vernuft in voorraad en ter dispositie En de kring van toehoorders zal partij kiezen naar gelang met mrer glans de verdediger zijn raeening hoog houdt. Anders wordt het, wanneer het moreel wordt aangepakt, maar vooral gevaarlijk wordt het, wan» neer in de uitspraken het verbaDd wordt gezocht en gelegd, 't welk tusschen de gebeurtenissen, victories of nederlagen en de gerechtigheid Gods bestaat. 't Gaat toch niet aan, als uw buurmaDS huis in vlammen is opge» gaan, dadelijk te besluiten, dat dit een straf Gods is voor zijn slechten levenswandel. Evenmin is dat mogelijk met beele volkeren. Men hoort er die den godsdienst van Duitschland en Frankrijk ver» gelijken. De godsdienstzin van den Duitschen Keizer is bekend, zeggen zij en zeker heeft het geheele keizerrijk een soli» diteit van gelool, welke ver boven de godsdienstloosheid van Frankrijk uitgaat. In Frankrijk heeft zelfs het hoofd der Regeering, in dezen henarden tijd nog den naam van God niet durven noemen. Maar een ander zet daar weer tegenover, dat juist in Frankrijk het geloof tijdens deze dagen van ver schrikking herleeft, dat het een raid del in de hand van God kan zijn, de oudste dochter der Kerk, welke zoo» ver was afgedwaald weer terug te brengen tot haar Moeder. En die dit laatste zegt, knoopt daar aan vast, het barbaarsche op» treden van Duitschland in Belgie, vooral zijn priester- en religieusen» jacht. Ook wat de zedelijkheid betreft, vinden beide landen hun verdedigers of aanklagers. En dan, steunend op da persoon» lijke beschouwing wordt gezegd: 'tis de straf Gods Laten wij vóorzichtig zijn We kennen toch Diet de maat van boosheid van heidelanden, weken» nen de uitgestrektheid der boosheid niet. Maar ook al zouden we die ken» nen, dan blijft nog de vraag of God die het kwaad zeker straft, hier straft, nu zoo. Laten we voorzichtig zijn Ook bij het oordeel wat een volk velt over een ander volk geldt het wie zonder zonde is, werpe den eersten steen. Staan de niet oorlogvoerende staten daarom zuiver in de schoenen, omdat ze geen oorlog hebben te door» staan Kunnen wij zelfvan ons getuigen, heel het dappere Nederland, dat we vrij zijn van zondeschuld Het oordeel is aan God. Niet aan de menschen. De menschen hebben zoo te leven en zoo te doen, dat ze zelf eenmaal niet veroordeeld zullen worden. M.C. VENRAY, 3 October 1914. Volle Maan 4 October. Laatste Kwartier 12 Oct. Lantaarns van fietsen en auto's deze week aansteken ten 5.50 uur, van rij» tuigen en karren ten 6,20 uur. De op Zaterdag j.l. uitgeschreven ver» gadering ter bespreking van de bezwaren tegen de rog leverantie was druk bezocht. Om kwart voor 8 opende de Edelachtb. Heer Esser burgemeester de vergadering, zijne voldoening uitsprekende over de trouwe opkomst, bij hoopte dan ook op aller steun om de gerezen moeielijkbeden op te lossen. In 't kort besprak hij de circulaire van den Minister, die hem, Burgemeester, de verplichting oplegde in te grijpen, en een gedeelte van deo oogst te vorderen, de door het bestuur van den Boerenbond en de wijkmeesters genomen maatregelen die nader door den heer Poels zullen worden uitgelegd. Hij bracht dank aan de wijk meesters voor de door hen verleenden steun. Voorts wees bij er op- dat de ontevre» denheid aanvankelijk slechts by enkelen bestond, doch dat er steeds personen zijn die er plezier in hebben een vuurtje aan te wakkeren en ontevredenheid te kweeken. Het is toch van den boer niet te veel gevergd om een offertje te brengen voor arbeider en middenstander, vooral nu de boerenstand Dog bijna niets geleden beeft door den oorlog. Hy gaf daarna het woord aan den heer Jan Poels. Deze begint met er op te wijzen dat er in deze dagen veel op hem -gesmèld" is, dat is niet erg, daar kan bij best tegen. Hij is vaak voor de boeren opgetreden als spreker om hunne belangen te bepleiten maar nu moeten zij het ook maar voor lief nemen dat er dingen gezegd worden in deze vergadering die zij minder graag hooten. Het zijn de beste vrienden met, die steeds u naar den mond praten. Spreker wijst op bet dreigend oorlogs: gevaar, op het ongelukkige België waar alles verwoest is, op de voordeelen die deD boer boven zoovele anderen geniet daar de Regeering uitvoer van landbouwproducten vrij toestaat, zoodat de bron van inkomsten voor den boerenstand nog niet is opge droogd. Dat men 6 of 7 weken geleden lamen teerde dat de varkens niets waard zijn en men de koeien wel kor afschaffen, dat is men reeds vergeten. Ziji. wij op de eerste plaats dank schuldig as God, die ons tot nu toe alle onheil bespas"de, grooten dank zijn wij verschuldigd as ,i Onze Koningin en hare Ministers, dit met groote voor zichtigheid en beleid b. t Nedorlandsche staatsvaartuig nog steeds in den koers van den vrede weten te bc iden en naar wij hopen steeds zullen boude Maar moet de Regee ing trachten den buitenlaudsche vrede iC bewaren, niet minder zorg besteedt zt aan den binnen- landsche. Want het is een fr't, dat vele onzer landgenooten eenen zwo ten winter tege« moet gaan en daarom b eft de Regeering aan de Burgemeesters bet bevel, men ver» sta goed dat het een berd is, gegeven om rogge, over andere za *en van geen be- teekenis voor deze streek il niet gesproken worden, om rogge op l,e vorderen tegen een vastgestelden prijs la" f 10 per 100 kg Daardoor willen zij voorkomen, dat de rogge door groote graanhandelaars werd opgekocht en de prijzen daarvao enorm zouden worden opgedrevt i. De zorg van d6 Rtgeering om den kleinen man goedkoop br -od te verschaffen verdient alle hulde en sp aker brengt bier voor Minister Treub eer1 eeresalut. Ook legt spreker er oo>'ruk op dat onder alle omstandigheden de 'nensch en ook de kleine man vóór het ven Jaat. Na ODt.vangst der M; u^'ieele aanschrij ving heeft de Burgemeester eene verga dering belegd met bet Bestuur van den Boerenbond en daarop is besloten de zaak ter regeling op te dragen aan de wijk meesters. Hun brengt spreker nogmaals dank voor al hetgeen zij gedaan hebben. De veldwachters er op afsturen ging niet. de eerlijke boer zou een rechtvaardige opgave verstrekt hebben, de minder eer lijke. wat voorgelogen en dan was alles in de war geloopen. Er wordt gemopperd, dat men juist 25 vim vastgesteld beeft. Maar er moest toch een grens zijn, stelde men 20 of 30. 15 of 40 vim vrij, steeds zullen er zijn die enkele vimmen minder bouwen en er dus niet onder, en andere die enkele vimmen meer en er wel onder vallen. Dat er door de wijkmeesters hier eo daar een vergissing is begaan, neemt spreker aan en dit is ook een der oorzaken van de ontevredenheid. Verder wordt de prijs van f 10 per 100 KG. te laag geacht en ten derde zijn er boeren, die den werkmaD of burger geen goedkoop brood schijnen te gunnen. Wat de ongelijkmatige verdeeling betreft hierin hebben sommigen gelijk, maar dit had men ook ter plaatse waar zulks be hoorde, ter keonis kunnen brengen, zonder daarover eeD grooten mond open te rukken of de menschen op te ruien. Niemand be hoeft meer te leveren, dan hij gebouwd beeft. Er worden 8 dagen tijd gegeven om by de wijkmeesters reclames in te dienen, maar dan op eene fatsoenlijke maDier, niet onbeschoft of brutaal, want dat hebben de wijkmeesters, die als vertrouwensmannen door de boeren zelf gekozen zijn, tocb waarlijk niet verdiend. Met misgewas, bevriezen of hagelslag zal rekening wordeD gehouden, terwijl zij die te laag zijn aangeslagen, wel zoo eerlijk zullen zijn om dit zelf op te geven. Ook zijn er die byv. voor de kermis beweerden 180 vim te hebben gebouwd en nu durven verklaren, pr slechts 125 te hebben, dit gaat niet op, ieder moet gelijke lasten dragen. Wat betreft de te goèdkoope prijs van f 10, in verband met de pryzen van het krachtvoeder, spreker kan mededeelen, dat er van regeeringswege reeds stappen zijn gedaan om van Engeland brijen invoer van veevoederartikelen te verkrijgen, onder waarborg, dat dit niet naar landen, waar- mede Engeland op voet van oorlog leeft, zal worden uitgevoerd. Ook zal de prijs der rogge steeds in overeenstemming met den prijs der vee. voederartikelen worden gebracht. f De boeren zeggen als sommige werklui in den vetten tijd beter gespaard hadden, zou het nu niet zoo erg zijn en waarom moeten wy de burgers goedkoop brood te -vreten" geven. Het gezegde over de werklui is waar, maar ook zijn er boeren, wien het beter zou gaan, als ze hun geld beter waarge nomen hadden. Ook de burgers eD speciaal de kleine burgers, de middenstand behoeft de boer waarachtig niet te benijden, want deze zit er hard genoeg voor; terwijl de grootere den boer zijn roggebrood niet noodig heb ben en liever -weg" of krentenbroodjes eten. Spreker hoopte dat allen de cbristelijke naastenliefde zouden betrachten en stelde de gelegenheid tot bet verkrijgen van in lichtingen open, er op wijzende, dat deze vergadering belegd was om alles in der minne te regelen, daar een stijfhoofdig verzet slechts kan lijden tot schade voor den betrokkene. De beer dr. Wubbe kon zicb met de door het gemeentebestuur aan de circulaire gegeven uitlegging niet vereenigen en meende dat, waar van -middelen" gespro ken wordt, van beide zijden iets moet worden toegegeven. Men dwingt de boeren te teekenen voor f 10, maar hoe zal het nu gaan, als de rogge opslaat Zij die dan reeds geleverd hebben voor f 10, hebben dan schade. Ook vraagt spr. hoe het gaan moet met de rogge, die reeds verkocht was, voordat de circulaire verscheen. Moet hij, die zijn rogge ver kocht beeft, nu weder nieuwe gaan koopen om aan de leverantie te voldoen. De heer J. Poels antwoordt, dat bet spoedig ingrijpen nu weer blijkt goed te zijn geweest, daar er anders misschien veel verkocht was, de defioitieve beant woording dezer vragen laat hij aan den j^urgemeester over. De Burgemeester zegt dat de heer Wubbe zeker bedoelt dat er op de biljetten moest staan dat de onderteekenaar de rogge reserveert tegen den prijs van f. 10 of zooveel booger als door de Regeering zal worden vastgesteld. Dit is ook de bedoeling en zal daarmede rekening worden gehouden. Wat betreft de reeds verkochte rogge, hoewel er hier weinig rogge verkocht wordt zal daarmede evenals met de op -stok" verkochte rekening worden gehou den 6D zal deze buiten beschouwing blijven. De heer de Ponti zoude het wenschelijk achten dat ter bekomiDg van een juisten aanslag op de gehuchten lijsten werden, opgehangen waarop iedereen zien kon boe hoog hij aangeslagen was. De wijkmeesters konden dan van even» tueele onjuistheden op de hoogte worden gebracht. Verder schrijft de heer de Ponti de ongelijke aanslagen toe aan abuizen van het Raadhuis, het is voorgekomen dat boeren met een even groot aantal vimmen een geheel verschillend aantal KG. moeten leveren. Hij wil hiermede de ambtenaren van het Raadhuis niet onaangenaam zijn doch wijt de oorzaak aan het ongelukkig getal 43 dat per vim geDomen is, waarom niet 40, dat was veel gemakkelijker. Voorts zegt hy dat het bekend is dat heerboeren, onder anderen in een weide achter Castenray huDne varkens met roggebrood vet mesten. Hij noemt dit geen broodgebruik, doch brood misbruik en verzoekt dat de Burgemeester als hem zulke feiten ter oore komen, streng zal optreden. Ten slotte laakt hy de lakschheid der omliggende gemeenten daar grijpen de burgemeesters niet in, zoo is in Wanssum de prijs door den Boerenbond bepaald op f 12 50 dit is een schandaal, en veroor zaakt hier ook ontevredenheid, zulke feiten moesten ter kennis van de Regeering worden gebracht. Op het verwijt over de op het Raad» buis gemaakte abuizen merkt de Secretaris op dat hem door den Boerenbond zelf het cijfer 43 is opgegeven. Voor 8 September wist hij niet eens wat een vim was, nog minder hoeveel zij opbracht, is er een abuis dan is de Boerenbond zelf de oorzaak. Ook wijst by er op dat verschillende boeren voorgeven geen tijd te hebben om te dorscben, dat veroorzaakt ook al weer moeielijkbeden. De heer J. Poels zegt dat het ophangen van lijsten op de gehuchten de goedkeuring van het Bestuur heeft weggedragen. Deze zullen er Zondag 4 October hangen. Voorts geeft hy de verzekering dat tege° overdadig brood voederen streng zal worden opgetreden terwijl hy persoonlijk de voormannen uit de omringende Gemeen te van het ongehoorde der hooge rogge» prijzen heeft overtuigd. Wethouder JaDssen zegt dat zijne varkens voor de beslaglegging kregen 26 brooden, daarna 10 brooden en bij looft 25 gulden uit voor den arme zoo iemand bewyzen kan. dat hij meer dan 10 brooden ge voederd heeft. De beer Steegs, voorz Boerenbond Oirlo zegt, dat het de bewoners van Castenray opgevallen was. dat er nog steeds rogge brood gevoederd werd. en het de bedoeling van den beer de Ponti was tegen over matig gebruik te protesteereo. Ook zou bij het wenschelijk achten, dat geen brood in den vreemde geleverd werd. De Secretaris antwoordt, dat aan de bakkers verboden is. brood buiten de ge meente te verkoopen. Nadat de heer J. Poels er nogmaals op had aangedrongen alle reclamen behoorlijk in te dienen en eendrachtig te zijn om den vrede in deze gemeente niet te verstoren, gaf hij het woord aan den Zeereerw. Heer Pastoor. Na al betgeen Z.E. dezen avond gehoord had, dacht bij niet, dat afgunst het motief zou zijn, waarom de roggekwestie was opgeworpen. De Boerenbond draagt den naam Christelijk, moet dus in zijn doen en laten Christelijk zijn en niet enkel geld, geld on nog eens geld moet de leuze van den boer zijn, maar ook de christelijke naastenliefde beoefenen. Z.E. waarschuwt tegen koppig verzet, daar de Nederlandsche Regeering die haren ambtenaren eenen plicht oplegt, ook de macht bezit om aan bare regeeringsambte» naren het vervullen van dien plicht moge lijk te maken. Men bescbouwe den Staat van Beleg niet als eene kleinigheid. Z.E. hoopt dat de boeren zullen bandelen als de eerste christenen, waarvan de bei denen zeiden: ziet, hoe lief zij elkander hebben Hij, die zich niet bekreunt om het lot zijns broeders, handelt als Kain, die den Heer antwoordde: -Wat bekommer ik mij om mijn broeder," De rogge, afgestaan met een vreugdevol hart. ter wille van den broeder, vermag misschien meer als de gebeden gestort in de processie naar St, Oda en kan er wellicht veel toe bijdragen om de beschermende hand Gods op ods vaderland te doen blijven rusten. Ten 9,20 werd de vergadering gesloten. Aan ons bureau kan men tegen betaling van 40 cents bekomen een tot den laatsten tijd bijgewerkte Deze kaart in acht kleuren gedrukt heeft eene afmeting van 71 bij 85 cM. Voor niet abonné's is de prijs een gulden.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1