Provinciaal Nieuws. Ingezonden. li eenigen tyd, zooals hij zegt, van de aarde verdwenen is geweest, kwam hij als aardsche zoon wederom te voorschijn, om by zijn moeder, broers en zusters zyn intrek te nemen. Nu wilde het geval, dat de liefde voor zyn evenmenschen bij Joannes in 't bijzonder zich uitstrekte tot zyn schoonzuster, die met zijn broer El as en hunne vier kinderen in hetzellde huis woonde. Deze vrouw, daarvan niet gediend zijn de, ontvluchtte het huis en haar man, bang voor de bedreigingen van doodslag van zijn broer, volgde haar spoedig, echter met achterlating van de kinderen, die Johannes niet wilde afstaan. Door het echtpaar, dat zich te Apeldoorn gevestigd had, werd daarvoor de hulp der justitie ingeroepen. Pogingen, aangewend om goedschiks de kinderen terug te geven, faalden door de bedreigingen van Johannes, die boven in het buis schietga ten had aangebracht en ieder neer zou sehieten die het waagde zijne woning naderby te komen. De Officier vond ernstiger optredeD nu meer dan noodzakelijk en zo.o word een aantal Rijksveldwachters gerrquireerd uit deu omtrek tot bet verleeoen van bijstand aan de politie van Putten, met de opdracht de kinderen uit het huis te ontvoeren. Vrijdagmorgen trok de politie er op uit eD had het geluk om de kinderen, die buiten speelden, onder mededeeling dat moeder met een rytuig in de buurt was om hen af te halen, direct mede te krygen. Onderwijl kwam Johannes met een groot geweer de bovenkamer uitloopen en dreigde onder godslasterlijke taal de veld» wachters neer te schieten, indien ze zich niet direct uit zijn woDing verwijderden. Bewust, voorloopig aan de opdracht te hebben voldaan, maakten ze zich met de kinderen uit de voeten om bloedvergieten te voorkomeD, waot Johannes, blijkbaar onder den invloed van de cognac, zou het niet bij bedreigingen gelaten hebben. Wy vernemen dat door den officier van justitie de aaohoudiDg van Johannes zal worden gelast. lie doodslag Ie Arnliem. Dinsdag kwam voor de rechtbank te Arnhem in behandeling de zaak tegen den inspecteur van politie, A- v. d. M. te Arnhem, die tijdens een nachtelijk relletje aldaar een persoon doodschoot en een ander verwondde. De beklaagde zeide, dat hij den revol ver ter band had genomen uit zelfver dediging, doch dat de schoten onverwacht waren afgegaan. Het O. M. eiscbte tegen hem eene ge vangenisstraf van 6 maanden. Rederlandnelte laai. ep eeo <of iFt-tJ*—station-der Staatsspoor plaatseu voor een bepaalden trein besproken worden, werd :n de coupé een cartonnen bordje gehangen, waarop stond »gere8erveerd". Dit wordt veranderd Op de cartonne'jes staat voortaan "besproken." Arme oude. Men meldt uit Grave aan de Msb. Sedert Zaterdagmorgen werd de 63jarige v. G. verpleegd in het R. K. Gasthuis alhier, vermist. Woensdagmorgen bracht de veldwachter van Balgoij bij Wijchen in het Gasthuis de tijding, dat hij naby de sluis te Balgoij het lijk van v. G. had gevonden. Men denkt, dat den man een ongeluk overkomen is. Slapie in bedrijf. Men schrijft uit Osa aan de Gld. In de afgeloopen week zijn aan de exportslagerijen alhier een 60tal arbeiders ontslagen door de slap'e in bet bedrijf. De sigarenmakers vereenigd. Van de 17,000 tabaksbewerkers in ons land zijn er meer dan 13,000 vereenigd, verdeeld over de volgende bonden: R K. Bond 4800, Ned. Sigarenmakers en Ta» baksbewerkersbond 6000, de Federatie 1550 en de Christelijke bond 785 leden. Ernstig ongeluk. Dinsdagavond heeft te Helmond een ernstig oDgeluk plaats gehad. Tegen 8 uur kwam de wielrijder Antoon Duimeling met een fliDke vaart uit de Warande gereden en wilde bij den ingang van den Aarle Rixtelacben weg den draai nemen naar d? stad. Terzelfder tijd passeerde aldaar de heer P. v. Vlissiügen Hzn. die per motorrijwiel uit de stad kwam. De wielrijder, alsook de heer P. vaD Vli8singen probeerden nog een botsing te vermijdeD, doch dit mocht niet gelukken de motor reed in volle vaart tegen het achterwiel van de fiets, waardoor de heer van Vlissiogen over den motor heenvloog, vlak langs een boom, ongeveer 8 Meter ver. Geheel bewusteloos werd hij opgenomen bloedende uit neus en mond en per rijtuig naar zijne woning vervoerd. De toestand is nogal zorgwekkend. De wielrijder D. wiens fiets bij de botsiDg bijna geheel vernield werd, kwam er zonder letsel af. Laat je scheren in den Haag. De warmte maakt me altijd zenuw achtig. zegt de Haagsche Briefschrijver in de Leeuw. Ct. Zoo kwam het, dat ik vanochtend den fijnsten kapperswinkel binnentrad, die zich aan den zoom van myn dagelijksche och» tendwandèling bevindt, Ik werd aan de deur ontvangen door »le patron". Pierre et Joseph, de bedienden, maakten een scheerstoel voor me in gereedheid De piccolo mengde ijswater met lawendelzeep en bewerkte vol delicatesse mijn wangen. Daarna liet Joseph zijn mes over mijn baardstoppels glijden. Toen kwam Joseph en strooide »poudre mentbal aromatique" tusschen mijn baard en mijn nek. Pierre naderde daarna met een friction vinaigrette waarmee hij speciaal mijn neusgaten be werkte. toen wuifde »le patron" zelf me odeuren toe met een doos, die ik niet goed bekijken durfde, omdat ik al die beleefdheden al in myn portemonnaie ging voelen. Eindelijk draaide Joseph aan een kraantje en uit de waschkom spoot een bundel stralen omhoog van Mohamedaan» sche welriekendheid. Ik liet ze mijn kin, wangen, neus en oogen hespuiten en vroeg toen, hoeveel deze baardschrapperij vol ceremoniën me kos'.te. -Vijf en zeventig cent" verklaarde -le patron." Dat is nou wat ze in Den Haag scheren noemen Aoodlollig ongeluk. Aan de Friesch Groningsche Beetwortel» suikerfabriek nabij GroniDgen had Woens dagmiddag om 12 uur eeo noodlottig ongeluk plaats. Van een meer dan 50 M. hooge pijp stortte een groote steenbrok naar beneden waardoor 5 werklieden getroffeD werdeD. Twee hunner werden verpletterd, de drie andere zijn ernstig gekwetst. Van de nog niet geheel voltooide 70 M hooge schoorsteenpijp stortte een gedeelte van den versch gemetselden kraag ver moedelijk door een rukwind naar beneden, waardoor vijf arbeiders jammer lijk getroffen werden Toesnellende ar beiders zagen ter plaatse een vreeselijk schouwspel. Onder een hoop steenen lag een vijftal personen bedolven, hevig bloedend en luide kermend. Men ging direct de ongelukkigen te hulp en naar een van de loodsen vervoeren, doch twee van de vijf waren reeds dood. Met ver brijzeld hoofd en gebrokeD ledematen waren zij opgenomen. Het zijn J. de Noord wonende te Aduard, pas getrouwd, en F. Hofstee, vader van een groot huisgezin, wonende aan de Laan te Groningen. Eenigen tijd geleden was hij uit bet ziekenhuis ontslageD, waarin hij, ook ten gevoige van een ongeluk bij deze fabriek, was* opgenomen. t Beid» slachtoffers zijn per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Op de plaats waar het ongeluk gebeur de, lagen groote plassen bloed, terwijl lichaamsdeelen verspreid gevonden werden. Het was een verschrikkelijk tooneel. De vijf werklieden waren in de nabijheid van den schoorsteen bezig geweest met het vervoeren van eeo lier, toen plotseling de massa steenen van de hoogte op hen neer stortte met het hiervoor gemelde gevolg. Eenige Belgische werklieden, die boven in de pijp aan het werk waren, trachtten nog te waarschuwen, maar te laat. Er bevonden zich nog eenige andere werk lieden aan den voet van de pijp. toen het inc'dmt gebeurde. Ze aregen gelukkig geen letsel. Ken dienstbode als verslaggeefster. Het -Utr. Dagbl." vertelde dezer dagen uit de beste bron vernomen te hebben, dat de man, die onlangs een drenkeling te Kuilenburg gered had, overleden was. Later bleek de redder springlevend. Hoe het blad aan dit onware bericht kwam, vertelt de redactie als volgt Het -U. D." had het bericht van een mevrouw en deze had bet van haar dienst bode en die dienstbode was de zuster van de -reddende kameraad". Een eerste bron dus. Die dienstbode was den laatsten tijd herhaaldelijk naar Culemborg geweest om baar zieken broeder op te zoeken, voor vrieD mevrouw dikwijls wat mede gaf. Den avond voor den dood van den jongen man was het meisje wéér naar Culemborg geweest en zij was des ande ren daags in haar dienst teruggekomen met de tijding van den treurigen afloop haar broer was in het ziekenhuis gestor ven. Eu Woensdag was die jongen begra ven. De dienstbode was er weer naar toe geweest. En mevrouw had uit groot medelijden voor den slag in het Culem« borgsche gezin het meisje wat geld mede gegeven, f 10 om iets te koopen. als er wat extra's noodig mocht zijn. Ed mee- nende dat geld alléén 'n onvoldoende deelnemiDg was, was mevrouw zoo goed, om bovendien bloemen mee te geven, Ze kocht witte lelies en rozen, en dankbaar nam het meisje ze mee Daar Culemborg, bloemen voor de begrafenis. En Donderdag was ze weer thuis gear riveerd. De teraardebestelling was béél mooi geweest, half Culemborg was uitge» loopen naar het kerkhofen ds. Plette, de dominee van de Hervormde gemeente, bad zoo mooi gesproken aan het graf. Eerst na zeer treoge ondervraging be kende de dienstbode dat zij alles gelogen had, alles vertonnen om gemakkelijk naar Culemborg te kunn^o gaan. Trouwens deze dienstbode was specia- liteit in bet laten doodgaaD vau baar fa milie. Sinds Februari in dienst heeft zij zoowat haar heele familie laten doodgaan en daardoor bij den heer en mevrouw des huizes buitengewoon medelijden gewekt. Zij vertelde in Maart dat haar vader ge storven was... en mevrouw gaf het meisje geld ter ondersteuning in de kosten voor de begrafenis van den ouden man. Ze vertelde in Mei, dat 'r moeder was over leden, akelig overleden, doordat het arme mensch kokend water over zich heen had gekregen... en mevrouw gaf het me;sje geld als onderstand iu de eerst noodige behoeften, want in arme gezinnen is een sterfgeval altoos een kostbare geschiedenis. Na de moeder stierven in Juni 4 kinderen van een broer te Kuilenburg, wegens de typhus... Mynheer en mevrouw hadden zeer met hun rme dienstbode te doen en geven het meisje eten mee naar buis eD weer wat geld. Totdat nu de vorige week een broer stierf, de veelbesproken broer van de Kuilenborgsehe spoorbrug, waar hij afge sprongen was om een dtenkeling te redden Het geheeld gezin leeft nog en ToDia is thtfns bij h i te Kuilenburg. Getftirlijk spelletje. Men meldt - t Bergen (N. H.) aan de „Alkm. Ct" Hoe gevaa. jk het is lichtvaardig met vuurwapenen orp te gaan, bleek Woensdag wederom. Hij,1. M-, aan den Bergerweg alhier, zijn cc ige soldaten ingekwartierd. Woensdagavond waren zij in vredelieven de stemming ijeen Een hunner vond op het erf een Laks. Hij haalde de haan over. Het gaf geci - nal. zoodat gedacht werd, zooals voor u hand lag, dat de buks niet geladep was Gekscherende zeide hij daarna tegen ijne kameraden .nu gaan jullie er an", of zoo iets. Hij legde aan en een schot viej. Een kameraad werd in het gelaat onder 1 et oog getroffen, zoodat de patient hevig ufoedae. Er werd een nood verband gel»1 d, waarna men ijlings naar den dokter g g. De getroffene is daarna naar het hos :aal van de Cadettenschool te Alkmaar ergebracht. De persoo die geschoten heeft is zeer onder den ir ruk van dit ongeluk. D«t* dood ingerold. Op een Jigenaardige wijze is te Duis burg een -ondwerker aan zijn einde gekomen. Hij had zich aan den kant van een baggerfat te slapen gelegd. In zyn slaap rolei' van de helling af en ver dween >.ie watergroeve. Eenige uren latei rrda'.oe men zyo lijk óp. Legagneux doodgevallen. Maandag tijdens de vliegdemonstraties te Sammur, is de vlieger Legagneux ge vallen. Hy kwam in de Loire terecht. De ongelukkige brak beide beeneu en zijn borstkas werd ingedrukt. Enkele oogen- blikken later ia Legagneux overleden Met Legagneux is een der meest be kende en stoutmoedigste vliegers heenge gaan. Hij was een demonstratievlieger, die over een groeten durf beschikte. Als zoodanig hebben wy hem ook hier in Nederland leeren kennen. Tweemaal gaf hij te Amsterdam demonstraties, die een schitterend verloop hadden. Iedereen herinuert ziel nog wel dien laatsten April dag van 1911, toen Legagneux, de jooge Hanriot en Koolhoven te Amsterdam demonstratie» zouden geven. Er stond een felle wind on alleen Legagoeux dorst de lucht in. 5 lucnaclien door eleetriciteit gedood. Te Sandau zijn vyf personen door een electrischen stroom gedood. Het ongeluk had plaats onder de volgende omstandig heden: Een der lijnen van de overlaDd- centrale te Spandau was gebroken en dat ging met zulk een knal gepaard, dat een groep landarbeiders kwamen toegesneld Zij zagen een draad liggen, en in de meening, dat zij zich wel konden elec. triseeren, gaven zij elkaar de haüd, aldus een kriDg van elf man vormeude. Een der elf pakte den gebroken draad vast, doch op hetzelfde oogenblik kwam de draad in aanraking met eeo andere en de gesloten stroom ging door de lichamen der elf mannen. Zij stortten bewusteloos ten gronde. Spoedig was medische hulp ter plaatse; bij vijf dezer onvoorzichtige menscben kon men slechts den dood con» stateeren, terwijl de anderen ernstig letsel hadden bekomen. Twee hunner zijn er zoo erg aan toe, dat zij wel niet meer zullen herstellen. Langs den meer en meer gebruikelijken weg. Sedert Maandag 22 Juni wordt te Munchen—Gladbach vermist de 49jarige werkvrouw Th. Bruun, die getracht had langs den meer en meer gebruikelijken weg aan een man te komen. Zij had n.m. een huwelijksadvertentie geschreven en hierop als antwoord ontvangen, dat ze Maandagmorgen 22 Juni om 9 uur op de Bismarekstraat moest zijn. Daar heeft ze een heer aangetroffen, waarmede ze naar hare woning in de Wallstraat 13 is gegaan, alwaar ze aan hare vriendin, die met haar samenwoonde, mededeelde, dat ze 's middags om 4 uur, met den heer, die haar goed bevallen was, over Dusseldorf naar Koulen zou gaan. Of dat werkelijk gebeurd is, weet men niet, doch vreemd is het, dat hare vriendin die a ders met alles op de hoogte werd gesteld, tot heden niets van haar heeft vernomen. Zeer waarschijnlijk is ze het slacht! fier geworden vaD een huwelijks- zwendelaar. Ze moet een aardig bedrag aan geld bij zich gestoken hebheD. Wereldliooglerecord geslagen Het wereldhoogterecord, dat met 6150 meter hoogte op naam van den nog pas verongelukteo Fransehen vlieger Legag neux stond, is Woensdag door den Duit- schen aviateur Linnekogel met 450 meter geslagen. Uit Berlijn werd gemeld dat de vlieger de Rumplerbestuurder Linnekogel Woens dagmorgen om 3,15 boven het vliegkamp te Johannisthal opsteeg, met de bedoeling Legagneux' hoogterecord te verbeteren. Hij haalde inderdaad op zyn Rumpler- monoplane de 6000 meter, waardoor by de houder werd van het wereldhoogterecord Ongelukken. De landbouwer M. v. Z. te Wijk aan Zee, had het ongeluk bij het aantrekken van den boom op een hooiwagen, door het breken daarvan, van den wagen geslmgerd te worden. De man, vader van 9 kinderen, was onmiddellijk dood. De electricien R., te Soest, die door onverwachts stroomopzotteu uit de cen trale, getroffen werd. is, naar nader gemeld wordt, gelukkig nog niet over leden. Hij is echter nog bewusteloos. VENRAY, 11 Juli 1914 De Weleerw. Pater Ludgerus Zeinstra O. F. M,, die als student van 't Venraysche Gymnasium zijn Staatsexamen maakte, heeft thans met gunstig gevolg aan de Universiteit van Amsterdam het candi- daatsexamen in de klassieke letteren afge legd. Morgen Zondag zal Venraysch Man nenkoor een pleizierreisje maken Daar den Plasmolen. Zondag is te Merselo het door de Handboogschutterij -St. Hubertus" uitge schreven concours begonnen dat morgen ZoDdag zal eindigen. Door een achttal gezelschappen werd reeds geschoten, terwyi morgen nog een 14tal handboogschutterijen wordeu ver wacht. Bij gunstig weder zal er hevig ge kampt worden om de prachtige medailles en zal het aan belangstelling aldaar niet ontbreken. Maandag a. s. nam. 5 uur zal de Gemeenteraad van Venray in openbare vergadering de volgende punten behande len: 1. Besluit rcgularisatie gemeentebegroo- ting 1913. 2. Proces verbaal opname boeken en kas Gemeente-ontvanger 3. Adres van de Bouwvereeniging ter bekoming van grond in erfpacht tot het bouwen van arbeiderswoningen. 4. Verslag over verkoop Gemeente bosch. 5. Regeling over de betaling der kosten herplaatsen grenspaal. 6. Brief van W. Doendens, in 't Zand A. H. 7. Reclames Hoofdelijken Omslag. 8. Adres K. v. K. en Fabr., Weert. Mededeelingen. Statuien. Met no. 158 der Stct. zyn verzonden afdrukken van de statuten der CoDferentiën van den H. Vincentius a Paulo te Roer mond, Weert, Venray, Kerkrade en Heerlen, en van de R. K. Werklieden» vereeniging to Voerendaal. II. H Selioolvereeniging Onze Mijnstreek. De afgeloopen week was zeer gunstig voor onze vereeDiging. Ditmaal mochten wij in het schoone Geuldal te Meerssen, Houthem en Oud Valkenburg preeken. Overal volgden ons de geloovigen met groote aandacht en droegen mild bij voor de Kath. Scholen. Waarvoor aartelijken dank. A. s. Zondag 12 Juli gaan wij naar Beek Spaubeek, Brunssum, Merkelbeek en Lottum. Behalve tal van kleine giften ontvingen wij in groote dankbaarheid nog f 150 uit de parochie van den H. Lambertus te Helmond eD f100 uit Venlo. Dr. VAN GILS, R. K. Pr. De collecten brachten op: te Meerssen f 445, Houthem f 215, Oud Valkenburg f222, waarvoor hartelyken dank. VENLO. De afdeeling Venlo [waar onder ook Sittard behoort) van bet natio nale liefdewerk -Oud Papier" verzamelde in het afgeloopen jaar een gewicht van 36,204 K.G. aan papier. Het toegezonden batig saldo bedroeg f 140,77. De afdee ling giog met ruim 8500 K. G. vooruit. Hoe 't aangroeien kan bewijst het volgende.- In het geheele land werd niet minder dan 2.104.946 kilo papier ingezameld. Aan werkeloozen kon uitbetaald worden f 28,241,53, terwijl Z. H. de Paus f 600 ontving, en nog f 4800 over verschillende instellingen verdeeld word. Moge het bovenslaande een opwekking zijn, om overal afdeelingen en correspon dentschappen van het zoo nuttige liefde werk op te richten. Geen enkele audere liefdadige vereeniging is met zoo weinig kosten te steunen. Iloscli bessen. Men schrijft uit Gennep aan de 's H. Ct.: De boschbessenoogst valt dit jaar ver bazend tegen, daar de bloesem te veel van de nachtvorsten heelt geleden. Andere jaren was de boschbessenoogst, waarvoor de kinderen in Ottersum en Groesbeek zelfs vacantia krijgen, een mooie bron van bijverdienste, ditmaal is die echter slechts zeer gering. Met moeite kan men per hoofd een paar pond per dag verzame len. De prijs, die thans besteed wordt, is 15 tot 18 cent. Men hoopt intusschen dat de tweede oogst overvloediger zal zyo. GELEEN. Zondagavond kregen zeven personen twist, waarbij zekere Dr. uit Krawinkel een hevige wonde bekwam. Zekere B. kreeg een diepen messteek in den hals en werd naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht zijn toestand is ernstig. Twee messentrekkers zijn ge arresteerd drie zijn er naar België uitge weken. ELSLOO. Dinsdag omstreeks half 8 ontlastte zich een kort maar hevig onweder boven onze gemeente. De bliksem sloeg in de woning van L. Wouters, juist toeD de vader en zyn twee dochters hel avond eten gebruikten. De tafel met alles wat er opstond, werd stuk geslagen alle drie vielen bewusteloos op den grond. Een van hen kon later al kru pende zich op straat begeven om hulp te roepen. Zy zijn alle drie verlamd en werden hardhoorig. Brand was niet ontstaan. HEERLEN. De voerman v E alhier geraakte Dinsdagavond onder zijn wagen, een tweede voerman die hem volgde en niet bemerkt had, dat v. E. onder zijn wagen was geraakt, reed gewoon door, zoodat v. E. door de tweede voerkar ook overreden werd. Even daarna vond men hem kermend op den weg liggen, zijn beenen waren ge broken, terwijl bij tevens zware inwendige kneuzingen had opgedaan. De ongelukkige werd naar net hospitaal te HeerleD overgebracht Landbouwtentoonstelling te (■ulpen. Maandag werd de landbouwtentoons'el- ling te Gulpen door Z. Exc. Jhr. Mr. G. Ruijs de Beerenhrouck, Commissaris der Koningin, plechtig geopend. Aanwezig waren o.m. Jhr. Mr. Ch. Ruijs de Bee renhrouck, lid der Tweede Kamer, leden van Ged. en Provinciale Staten, voor. zitters en bestuursleden van den Land- bouwbond enz. De heer Mr. Louis Verscheure, voorz. van hel comité, heette na de ontvangst van Z.Exc allen welkom en weesop het belang dezer tentoonstelling, waarna hy dank bracht aan allen die daartoe bijdroe gen. Z.Exc. de Commissaris der Koningin opende daarna de tentoonstelling, waarna hij besprak, hoe de landbouw intensiever gedreven moet worden in ooze dagen en wat er in deze omgeving nog te verbeteren valt. Verblijdeod noemde spr. dat de land- bouwbond de oprichting eener school tot vorming van boerinnen ter hand heeft genomen. 'L Exc. wenscht het bestuur veel succes met de tentoonstelling. Vervolgens werd het tentoongestelde bezichtigd. Vele landbouwwerktuigen waren tentoon gesteld en prachtexemplaren uit de paar- deo, stieren, koeien, varkenefokkerij, kleinvee, enz. Ook de zuivelinstellingen in Limburg exposeerden alsmede het veeteeltconsulent- scbap. Vele bekroningen werden verleend. Dinsdagavond beeft Mr. Verscheure de teotooo8telling gesloten Men schat het aantal bezoekers op beide dagen op ruim 7000. Buiten verantwoording der Redactie. Spoorwegdienstregeling:. Mijnheer de Redacteur I Algemeen is de klacht dat de laatste trein van Vierlingsbeek en naar de tusschenstations naar Venlo, te vroeg ver trekt. En toch zou zulks wellicht zonder groote kosten voor de S. S., kunnen worden veranderd. Immers op werkdagen loopt, althans kan loopen, eene losse machine Venlo—

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2