Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. Of 't er noodig is. Zaterdag 11 Juli 1914. 35ste J"aargang. No. 28 Uitgave van Firma W. Vai 1 n Alunckhof, Venray. nrr Dit nummer bestaat uit TWtótë BLADEN Over conflicten in bouwbedrijven. de Gemengd Nieuws. Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën van 1—4 regels 20 c. elke regel meer 5 c* letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. Met verbazing ongetwijfeld ver namen wij in het begin der vorige week, dat de persoon, die door den dubbelen vorstenmoord in Bosnië zich wereldberuchtheid verwierf, nauwelijks negentien lentes telt. Maar wat dan te zeggen, na de bekentenissen, welke hij in de ge vangenis heeft afgelegd, dat hij reeds op de vierde klas van het gymna sium aan anarchistische lectuur deed. Als serieuze bladen zooals ons katholieke hoofdorgaan Prinzip een vlegel noemen, hoe zullen ze den vijftien of zestienjarige heeten, die anarchist is, anarchist reeds op dien leeftijd. Zeker, de afschuw voor dit gruwe lijk misdrijf is gegrond. Wie niet ontoerekenbaar is, en vrijwillig, opzettelijk zijns broeders bloed vergiet, heeft daarvoor de luid of zeker duidelijk sprekende stem der natuurwet in zich moeten smoren is dus in geen geval van zekeren giaad van slechtheid vrij. Maar groote zedelijke schuld heeft toch zeker de maatschappij en de opvoeding, welke dit kind gemaakt hebben tot wat hij is; althans het te worden hem hebben toegelaten. Wanneer men een kind aan den rand van een afgrond laat loopen en 't valt te pletter; wanneer men het een groote doos lucifers in de handjes geeft en hei verbrandt, wat onzin, dan te roepen dat een deug niet is. Maar wat de menschen in deze voorbeelden zoo goed begrijpen, daar hebben ze geen oor voor in 't algemeen, als 't niet het lichaam, maar de zielen geldt. Met een goede godsdienstige op voeding wordt 't immers maar laks genomen. Van de beginselen der catechis- musleer wijken velen niet gauw af. Maar zegt ge 't voort tot in de ge volgtrekkingen uit die beginselen voortvloeiend, duidelijker dan de rivirr uit haar bronnen, spreekt ge van 't noodzakelijke der patrona ten, van leiding bij lectuur, dan trekt men de schouders op. Van den afgrond trekt men den kleine terug, gevaarlijk speelgoed ontneemt men hem, maar de teere, onervaren ziel, het joDge hart, den jeugdigen geest laat men zich ver giftigen en ten ondergaan door de vree8elijkste dwalingen. Wichtig is de taak, duur en heilig is de plicht van maatschappij en opvoeding. Deze aan beginselen zoo arme, of zoo bedorven Prinzip, geleid in de heerlijke banen van het helder lich tend geloof zou nooit zoo verblind zijn geraakt door de volgelingen en de leer van hem die leugenaar is van den beginne af. Zie, hoe zeer terecht de Voorzit ters van den Bosnischen Landdag in hun proclamatie tot het volk zeggen: «Opgehitste, onrijpe jongens, door' gewetenlooze schurken misleid, heb ben een onmenschelijken, godde- loozon en schandelijken moordaan slag op onzen troonopvolger aarts hertog Frans Ferdinand en zijne hooge gemalin gepleegd. Wij weten dat gij aan onzen Keizer en 't Keizerlijk Huis zijt verknocht en ten allen tijde bereid zijt, alles wat u dierbaar is, ook uw leven voor het geluk en den voor spoed van ons vorstenhuis op te offeren. En daarom is het presidium van den Landdag vast overtuigd, dat ge deze afschuwelijke misdaad eenparig veroordeeld en de gewetenlooze mis dadigers, zoomede de verleiders 7an de onrijpe jeugd brandmerken en als 't uitvaagsel der maatschappij, als bandieten uit uw midden stooteu zult. Volk van Bosnië en Herzegowina! Wij wenden ons tot u en tot alle organen der openbare meening met den eisch, uwe verknochtheid en trouw aan den Keizer en 't Keizerlijk Huis daardoor te bewijzen, dat ge in de toekomst elke gedachte, elk verschijnsel, elke kiem, dat tot een dergelijke misdaad kan leiden, on middellijk zult onderdrukken. Gij hebt den plicht er voor te zorgen, dat de jeugd tegen den ge vaarlijken invloed van gewetenlooze misleiders worde beschermd. Wij verwachten, dat alle ouders zullen weten te verhinderen, dat hunne kinderen worden opgehitst, het karakter hunner zonen door anar» chistische leeringen worde vergiftigd vaarbij het schandelijkste misbruik wordt gemaakt van het krachtige nationaliteitsgevoel der jeugd, baar onbedachtzaamheid en onrijpheid. Hoe onschatbaar, mogen we hier aan toevoegen, zijn daarom de hulp» middelen, alle, welke de kerk en haar instellingen bieden om de toe» komstige menschheid groot te brengen in 't ware geestesleven Hoe moet een ieder, waar en zoo» veel hij kan, ze steunen en mee» werken met de geestelijkheid en de gelukkig steeds talrijker leeken» aposteleD, en (om practisch te ein» digen al noemden we ze reeds) hoe moeten we naar waarde beoordeelen bijvoorbeeld de werking van patro» naten en goede geleide lectuur MC. oodig, zegt luidt even» storen met wees. De briefschrijver Bijltje in de St. zegt in zijn laatste epistel Langs een of ander tweede rangs bouwwerk loopen een paar werklooze arbeiders, die nog al veel tot de anarchistische groepen behooren. Als ze den stand van het werk hebben opgenomen, gaan ze naai den pttroon en ze; Baas, kun ji niet eer. paar nr gebruiken De patroon, die me: jn oogopslag ziet welk vleesch in de kuip heeft zegt, dat j g en werkvolk noodig heeft. Maar morgen vermorgen, zoo luidt het antwo m de werk» zoekende arbeiders, >gint u aan een nieuwe verdiepi: fdan kunt u wel een paar man aa t on. Neen, houdt d jatroon vol, ik heb volk genoeg - Nu, we kome gen toch op het werk, dat geleu' r at nu maar uit zijn. Ik heb geen vol de patroon beslist. - We komen eens beslist het ant En het is geb at zulk een patroon den volg Je morgen op zijn werk kwam lerdaad de lieden vond, die zoo'n groote stellig! Ze waren toch aar 1 k gegaan Natuurlijk bedu ie patroon hun, dat ze en i dadelijk, hadden te vertrek maar de werklieden weige? bi bij zijn eisch bleef, weigerden alle andere werklieden langer te arbeiden er brak een staking uit, het wer t lag stil. Nu is het te mal om los te loopen wannéér zulke gekheden zouden be» stendigd worden; het moet vrij staan aan den patroon om ongeschikte werkkrachten te ontslaan; één moet het heft in handen hebben, de leider zijn; en als ik me niet vergis, dan zijn de patroons in de bouwvakken niet van zins, om zich het heft uit de handen te laten Demen. En daarover loopt nu zoo ongeveer het conflict in de bouwbedrijven, waarover in den laatsten tijd noga gesproken is. Ik heb 't al eens meer gezegd, dat ik van de onmogelijke verhoudingen in de arbeiderswereld volstrekt niet aan de arbeideis de schuld geef. O neen, ik weet heel goed, dat ook de patroons heel wat op hun kerfstok hebben en geen gering deel van de schuld. Maar dat neemt niet weg, dat zulke dwaasheden, als ik boven be» schreef, toch zoo gauw mogelijk de wereld uit moeten. Het is droevig, doch heel weinig menschen hebben begrip van de plaats waar zij nuttig kunnen zijn- Alles wil vooruit en daar heb ik op zichzelf niet het minste bezwaar tegen; maar we moeten elkaar niet allemaal voor de voeten gaan loopen want dan komt er niets van terecht. Een schip, waar enkel kapiteins op varen, gaat naar den kelder en een fabriek of werkplaats, waar de patroon op zijde wordt gezet, kan niet in stand blijven. Dit conflict is wel ernstig. Inderdaad, we leven in een soci» alen oorlog en daarin gaat veel wat mooi en goed is onder. Of wat ten slotte er uit te voor» schijn komt, beter zal wezen Ik kan op deze vraag niet ant» woorden. Ik wil 't hopen, maar ben niet zonder vrees.' Want och, of er nu vat moois, wat goeds zelfs onderste boven rolt, ik vind dat wel niet pret» tig, maar begrijp dat dit niet anders kan. Doch ik zie een zich al meer af» keeren van hoogere dingen; een enkel maar zwoegen en tobben voor wat eten en drinken, voor wat meer loon en minder werktijd. We zinken, we gaan lager, mijn waarde, en dat doet me vreezen voor de toekomst. De wanbeschaving, de schijnont» wikkeling nemen toe, het lijkt zoo, dat we vooruitgaan, maar 'i is alleen in stoffelijke dingen; de welvaart moge dan toenemen maar van 't toenemen van geluk merk ik bitter weinig. Altijd weer wrevel; altijd weer bitterheid, altijd weer haat en nijd, altijd weer en overal conflicten, neen 't ziet er niet uit, zooals ik het we zou willen, en dat we in de toekomst betere dagen zullen zien aanbreken, is mij niet duidelijk. Maar kern, 't hoofd omhoog. Ook achter de wolken schijnt de zon, de menschen mogen zich dan verbeelden in hun waan, dat zij de lichten van den hemel hebben uitge» doofd.ze zijn niet gebluscht en zullen ten slotte in ongebroken heerlijkhek schitteren. Diefstal bij brand. Ia den nacht van Donderdag op Vrijdag tijdens een hevig onweer brandde het huis en de schuur van den landbouwer Geurts aan de Hekkens te Ottersum af. Alsof de menschen nog niet erg genoeg getroffen waren, aldus de -Tel." werd van het weinige, wat men met moeite had gered, nog flink gestolen. O. m. worden een muntbiljet van 50 mark. eenige winkelgoederen en zelfs hammen vermist. Men beweert, dat vrouwen de hammen, onder de rokken verborgen, wegexpedieerden I Den dief van bet muntbiljet is men op het spoor. Eleetricifeitsvoorziening;. Te 's Bosch heeft een conferentie plaats gehad tusscben de commissie uit de be sturen van 19 gemeenten uit Noord- Brabantsch Oosthoek en den Raad van Toezicht der N. V. Provinciale Noord- brabantsche Electriciteitsmaatschappy. De betrokken gemeenten waren: Cuijk, LiDden, Beers, Gassel, Haps. Mill, Oeffelt Beugen, Boxmeer, Wanroy, Sambeek, Oploo, Vierlingsbeek, Maashees, Zeeland, EschareD, Velp en Grave, terwyl op voor stel van den Raad van Toezicht, Uden nog daaraan is toegevoegd. De uitslag der conferentie was dat men reeds dadelijk een aanvang zai nemen om genoemde gemeenten van electriciteit te voorzien, althans indien die gemeenten, eene voor ieder afzonderlijk te bepalen afname garandeeren. Voor zeker mogen wij aannemen, dat de benoodigde stroom zal betrokken worden aan de Gemeentelijke Electrische Centrale te Cujjk, waarmede, naar de E. v. h. L. v. C. uit goede bron verneemt, een con tract voor 5 jaar zal worden aangegaan. Binnen enkele weken zullen Heeren Burgemeesters Wethouders en Secre tarissen van bovengenoemde gemeenten tot een vergadering te Haps worden uit- genoodigd, waar de bekende voorlichter. Prof van Swaay een en ander nader zal uitleggen en bespreken. Daar de gevraagde garantie niet hoog is, zullen de meeste gemeenten wel over dit geringe bezwaar heenstappen om zoo spoedig mogelijk van electrisch licht en kracht te kunnen genieten. Erger dan middeleeuwseli. Uit Zevenhoven wordt aan -het Vad." geschreven Meer dan 20 jaar woont in 'n huisje in de kom oDzer gemeente een gezin bestaan de uit een broer en een zuster. Beiden zijn ongeveer 60 jaar oud. In ai dien tijd is de reinigende band van de vrouw nog niet aan het werk geweest. Inmaakpotten en pannen werden voor privaat gebruikt en nooit schoon gemaakt 1 De vrouw kwam nooit de deur uit. Overdag slapen zij meestal en des nachts komen zy op. De menschen leven van liefdegiften. Nu is op last van het hoofd der gemeen te het huisje schoongemaakt. Een 11 tal karossen waren noodig om den mest, verstikte kleeren, beddegoed, meubelen enz. uit het huis te vervoeren. Wat brandbaar was, werd verbrand. De menschen zelf werden in een bad ge bracht. De nagels der vrouw geleken op koeienklauwen. Het aantal springers in huis was enorm. Toen alles weer schoon was, konden de menschen de woniDg weer betrekken. Ze ziju van „reuw beudegoeu en nieuwe meubelen voorzien. De drank. Onder de gemeente Soest is langs de spoorbaan het lijk gevonden van den 5öjarigen metselaar J. W. De man is vermoedelijk onder den invloed van sterken drank de baan opgeloopan en door een trein gegrepen. Een moordaanslag. Maandagnaroiddag kregen twee personen op de kermis te Ulft, gem. Gendringen woorden, waarop de een den ander een 8 cM diepe steekwond in de borst toe bracht. De getroffene zekere M. zakte onder veel bloedverlies ineen. Zijn toe stand is ernstig. De dader, nog maar kort uit de gevangenis ontslagen, is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Slachtoffer van het zwemmen. Zondagmiddag is bij het zwemmen in den IJssel achter kasteel Biljoen, bij Velp verdronken de 18jarige huieknecht v. B. Waarschijnlijk kreeg hy kramp, want een paar kameraden hoorden hem om hulp roepeD, maar niet kunnende zwemmen, konden zij geen hulp ver- leenen. H aar de gestolen fietsen blijven. We meldden reeds, schryft de Gld., dat uit de badinrichting te Venlo in den loop der week twee dagen achtereen een flets spoorloos verdween. De politie hield de laatste dagen een oogje in het zeil en het is haar mogen gelukken een der dieven te pakken te krijgen. Een agent op post by de badinrichting, merkte dat een slecht gekleede jongen een bad nam in de eerste klasse. Tevens dat hy zeer verdacht deed. De jongen werd gearresteerd, aan een scherp verhoor onderworpen en bekende ten slotte een der vermiste rijwielen te hebben gestolen. Het is een 18j. Duitscher uit Goch. De fiets bad hy verkocht aan een herbergier te Maasbracht, voor 6 Mark. Zeker was hij thans wederom op zoek naar nieuwen buit. Aan den tweeden diefstal beweerde hij onschuldig te zijn. Een rare Messias. Men scbryft uit Futten aan de Gld, In de gemeente Putten dicht aan de grens van Nykerk woont een zekere Johannes van Sweden, die in de vaste overtuiging is, de Messias te zijn. 't Behoeft niet gezegd te worden dat de man aan godsdienstwaanzin lijdende is en eeDige jaren her is hij daarom dan ook in een krankzinnigengesticht opgesloten geweest, waaruit hy echter ontvlucht is Nadat hij 1

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1