Inwoners van Venray Ook van buiten is de aanblik grootsch en prachtig terwijl de inwendige verdee» ling zoo heerlijk is geslaagd, dat men van bijna alle punten hoofdaltaar en predikstoel kan zien. In het midden verheft zich een prachtige koepel steunend op zes pijlers. De beschildering stelt voor het bemelsch Jeruzalem. In het midden troont de Verlosser der Wereld. Rondom in 4 tafereelen zijn de H. Apostelen afgebeeld, benevens de Moeder Gods en de aartsengel Michael. Links en rechts van het groote koor zijn de kapellen voor de zijaltaren. De kerk is toegewijd aan O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Het geheel biedt plaats voor 1000 zitplaatsen. De toren is ruim 60 M. hoog, de lengte der kerk ruim 40 M., de minste breedte 18, do breedte van het transept 27 M. De aannemer van de Dieuwe kerk was de heer J. W. Kockon te Tilburg. Verdronken. Dinsdagavond is de 17jarige H. van Aalbeek bij het zwemmen in de haven te Vechel verdronken. Treffend sterfgeval. Terwijl de rijksveldwachter te Meer» veldhoven een krankzinnige het dwangbuis aandeed, werd bij plotseling ongesteld en bleef op de plaats dood. Tamme nachtegalen. Van de zes nachtegalenpaarljes dio hun nest hebben in de tuinen van het Missiehuis te Steijl bij Tegelen, heeft men thans weder drie vogels in zooverre tam weten te krijgen, dat ze uit de hand komen eten. Zoowel de mannetjes als de wijfjes laten zich verlokken om aldus vertrouwen te stellen in de menschen. Heel geleidelijk moet dit vertrouwen gewonDen worden. Direct den eeisten morgen, dat een nacbte» gaal zich in het vroege vooijaar weder vertoont na den tocht uit het Zuiden, wordt een meelworm op het tuinpad ge» worpen zoodat de vogel de wriemelonde beweging van den worm kan zien. lederen dag trouw wordt deze voedering op dezelf» de plaats en hetzelfde uur herhaald, ter» wijl men steeds dichter in de nabijheid blijft. Ten slotte is dan de vogel zoo tam geworden, dat bij zich op een knie, arm of hand plaatst, op 't laatst zelfs zonder dat hij er zich rekenschap van g6eft of hij ■wel bij den persoon is, die hem trouw meelwormen breDgt. Zoo kan menigeen van de duizenden bezoekers, die jaarlijks van heinde en verre optrekken naar het Missiehuis te Steijl, er zich op beroemen, dat zoo'n kleine slanke nachtzanger uit zijn hand meelwormen heeft weggepikt. Als een bewijs hoezeer de vogels zich hechten aan hunne oude woonplaats di«ne dat een vroeger tam gemaakt exemplaar twaalf jaar achtereen trouw wederkeerde. Sedert het vorig jaar outbreekt hij echter op het appel. Tragisch. Men meldt uit Hillegom De bloemistknecht J. van N.. wiens 4jarig kind op den 2en Pinksterdag door den tram werd vermorzeld, is in den loop der vorige week krankzinnig gewor den. Aangezien de toestand van ernstigen aard :s, werd hij naar het gesticht Ende» geest overgebracht. N. was een oppassend werkman, gehuwd en vader van 3 kinde ren. Een misdaad Woensdagmorgen is door het personeel der Groenteveiling te Loosduinen uit de Haagvaart het lijk opgehaald van dame tusschen 30 en 40 jaar. De japon was gescheurd en over het geheele voorhoofd liep een breede gapende wonde, die met een bijl kan zijn toege bracht. Om een der polsen zat 't riempje van een damestasch vastgedraaid, alsof zulk een voorwerp met geweld is ontrukt. De hand was ook vast dichtgeklemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Slachtoffer der Scheepsramp. Uit Oss wordt gemeld, dat op de "Empress of Ireland", welke onlangs op de St. Laurens door een noodlottige aan varing vergaan is, de ongeveer SOjarige Marie Cox uit Oss was. Zij behoort niet bij de geredde schipbreukelingen, zoodat alle boop op redding moest worden opge» geven. Noodlottige onvoorzichtigheid Een gezelschap jonge Duitsche dames maakto Zondag jl. een uitstapje naar het bekeüde Missiehuis te Steyl en vertrok daarheen por motortram van Venlo uit. Onderweg verloor een der meisjes haar handtaschje en was zij zoo onvoorzichtig uit den in beweging zijnden tram te sprin» gen, teneinde het verlorene terug te krijgen. Zy kwam echter met zoo'n harden slag op den kiezelweg terecht, dat men haar bewusteloos moest opnemen Nadat de jonge dame wederom tot het bewustzijn was teruggekeerd, word zij naar hare woonplaats vervoerd, waar zij evenwel, volgens »de Geld.", overleden is aan de gevolgen van den noodlottigen val. Een ralfenkolonie. Te Gemonde bij Boxtel zijn bij een landbouwer Zondagnacht niet minder dan Limburgse! den wij 40 groote kuikens door eene rattenkolonie aangevallen, gedood en opgegeten. Met vergif tracht men thaus de brutale in» dringsters te verdrijven. Kippenhouders mogen wel op bun hoede afgewezen, zijn, als zij vermoeden, dat er ratten in de' buurt huizen. a Ju kend zijn. Terugontvangen inde le helft den wij z< der eemge bijdrage met der maaJod jBoi f914. De slakkenplang. Men schrijft aan de Gld. In verschillende couranten wordt steen en been geklaagd over het nadeel dat de slakken veroorzaken. En o. terecht, want wanneer men geheele velden kaal gevreten ziet, wanneer men na driemaal zaaiens nog geen portie worteltjes, geen kropje salade heeft en de boonenstaken eel kaal blijven omdat de slakken de pas uitgekomen planten hebben verorberd eDZ. enz. dan is er waarlijk wel reden tot klagen en men zoekt naar middelen om de schade tot een minimum te beperken. Wij willen hier op drie middelen wijzen, welke zooal geen afdoend resultaat uit werkende, toch vermindering der plaag zullen aanbrengen. Vooreerst spaart de vogels, want deze verslinden veel nadeelig gedierte. 2 Plaats in uwe tu neo by de perkeD die bet meest te lijden hebben 's avonds schoteltjes met bier. 's Morgens zult ge de liefhebbers van het gerstennat dood vinden in de bakjes. 3 Plaats in uw tuinen padden, tracht •zooveel van die tweeslachtige dieren mach tig te worden als ge kunt en zet ze op uw sla, wortel, komkommer of boonenbedden. De padden zijn toch de beste zuiveraars en de ergste vijanden van slakken. De tuinders en warrnoezeniers te Parijs kweeken de padden in het groot aan en houden er zelfs paddenmarkten. Doodt nooit een pad in uw tuin, want zij is nuttig omdat ze zooveel schadelijk gedierte verorbert. Albanië. Kolonel Tlioinson gesneuveld. Uit Albanië komt de treurige tijdiüg, dat kolonel Thomson Maandagmorgen omstreeks 6 uur, bij een bestorming van Durazzo door de opstandelingen, gesneu veld is. Omtrent den heldendood van kolonel Thomson worden de volgende bijzonder» beden uit Durazzo gemeld Maandagmorgen om half vijf, weerklon» ken geheel onverwacht, kanonschoten, spoedig daarop gevolgd door een aanhou» dend geweervuur. De rebellen, die van vier zijden zouden aangevallen worden, voorkwamen dezen aanval. De aanval had plaats van twee zijden. Verdedigers waren 800, Malissoren, een geringer aantal Albaneesche gendarmen en Albaneesche en Europeesche vrijwilli» gers. Tegon ses uur in den tnorgoo woedde de strijd op 2ijn hevigst. Het strijdrumoer duurde meer dan een uur. Vorst Wilhelm volgde door een verrekijker het gevecht bij de brug. Tusschen zeven en acht uur in den morgen kwam het bericht binnen, dat kolonel Thomson gevallen was. Thomson's manschappen lagen des morgens in loop» graven, bij beval hun vooruit te rukken. De manschappen, meest gewapende Ma» lissoren, aarzelden wegens het hevige geweervuur. Thomson sprong, om hun moed in te storten, uit de loopgraven en ijlde met getrokken sabel vooruit. Een kogel trof hem doodelijk. Het onverschrokken en doortastend op treden van Thomson, reeds bij den aanvang der Albaneesche verwarring, heeft veel kwaad voorkomen, en zelfs de Italiaansche Minister van Buitenlandsche zaken, de markies di San Giuliano, bracht in de Kamer hulde aan de nagedachtenis van kolonel Thomson, dien hij een dapper man noemde, die viel bij het volbrengen van zijn plicht. Ook Duitsche en Ween sche bladen wijden sympathieke woorden aan de nagedachtenis van den heldhaftigen Hollander. Voor vorst Wilhelm en de geheel0 Albaneesche zaak is het sneuvelen van Thomson een groot verlies zij d organisa tietalent bad al wonderen verricht en on» getwijfeld zou hij zijn tweede vaderland tot orde en rust hebben gebracht, indien een Albaneesche kogel zijn leven niet zoo ootijdig had afgesnedeu. Vooraan in de loopgraven vuurde hij zyn manschappen aan door zich in een kogelregen aan hun spits te stelleni helaas, hij was een der eersten, die viel. Zijn moedig voorgaan, zijn liere krijgs» mansdood doen intusschen Europa zien, hoe het Nederland der twintigste eeuw nog mannen telt van denzelfden geestkracht en denzelfden moed, die het in de gouden eeuw tot roem en grootheid brachteD, mannen die handelen naar het mooie devies der Militaire Willemsorde, welke ook Thomsons borst sierde *voor moed, beleid en trouw." Katholiekendag, VOD- Lijst van onbestelbare brieven en welwillend oor eD wer- briefkaarten, waarvan de afzenders onbe Daarvoor onzen oprech ten dank iaarmede was onze taak1 als Perscoiüissie volbracht en kon deze ontboden worden. Nu echt 't noodweer van Vrij dagmiddag 32 dezer de akkers van meest arm luiden (Brabander en omstreken) getroffen heeft en door hagelslag i veelbeloovende oogst vernield h geworden, werden wij aangezocht ïogmaals verzameling te blazen en nmen te werken tot leni ging van cjn nood der getroffenen. Wij kondjn noch wilden dat aan zoek weigerfa, neen, wij stellen ons er een eer ia ook hier de behulpzame hand te kuihen bieden. Vandaar dat wij in 't begin der a.s. week n^maals de vrijheid zullen nemen bij l om eene allen te komen vragen ine bijdrage tot eenig herstel van geleden schade. Zullen wi worden afgewezen Zult gij oès Uw geldelijken steun weigeren Immers r ien daarvoor zijn ons borg Uwe beteude weldadigheid. Uw medelijden ei Uwe naastenliefde. Dankbaar zal elke gift aanvaard worden. Moge zij s rekken tot eigen geluk en voorspoe en tot leniging en troost voor d zwaar getroifen mede burgers ens de Commissie i Het Bestuur jjfc. AERTS. TH. SLITS. W. WINTERS. EJ MESSEMAECKERS. VENRAY, 20 Juni 1914. Gedeputi^rde StateD van Limburg hebben goedgeleurd het besluit van den Raad der gamel Venray d d. 29 April j.l. strekk{~o£it het aldaar instellen van twee paarde •ten, te houden op den riorden Ddiiw, «.i maand April eu op den laatsten Maandag in de maaod September. Op 1 Juli wordt het hulppostkan toor te Oostrum geopend. Tijd van openstelling, op werkdagen van 810 v.ra. I3 n.m. 6,307,30 n.m. Op Zon- en Feestdagen van 89 v.m. Tot de bestelling behooren De stationsweg tot aan 't St. Servatius- gesticht. Oostrum, Rosmolen. Boschhuizen Lull, de weg vanaf den Maasheeschen weg langs Laodweerd en St. Servatius, 't Brukske, Gunhoek, de Blakt. Oirlo, Boddebroek, Molenhoek, Klein Oirlo, Castenray, Hoog Riebroek, Zandhoek. Castenray wordt ook opgenomen in de 2de bestelling. Belanghebbenden worden verzocht op hunne correspondentie te laten vermelden: Oostrum Limburg, om vertraging te voor» komen. Staatscourant no. 131 bevat de statuten van het R. K. Smedengilde St. Eligius te Venray. Tot brievengaardster van het op 1 Juli te Ooatrum te openen hulppostkantoor is benoemd Mej. Verkley te Cuyk, teri wijl aangesteld zijn als brievenbestellers de beeren J. Beterams te Venray en Cox te Maashees. Voor de vacante betrekking van Hoofd der Dorpsschool alhier hebben zich uiet minder dan 26 sollicitanten aangemeld Keuze genoeg Do gewone jaarlyksohe collecte, deze week alhier gehouden ten bate van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder' landen beeft opgebracht de somma van ruim f 15. Toen wij voor eenige weken ge leden als Perscomité de vrijheid namen bij U aan te kloppen om finautieelen steun van den 16en Zaterdagnamiddag vonden een twee' tal personen uit Griendtsveen in de Peel onder de gemeente Venray. het lijk van een hun onbekend manspersoon, halver wege in een z.g. Peelkuil liggend. Hiervan werd direct aangifte gedaan bij de maiéchausseee te Horst, die met veld» wachter Janssen uit Venray een onderzoek instelden. De gevondene bleek te zijn een zekere Reballio, verpleegde uit bet gesticht Koningslust bij Helden, die sinds 7 Oct. vermist werd, nadat hij bij een kennis aan de Heide alhier een bezoek bad gebracht. Door de duisternis misleid schijnt bij van het fietspad naar Helena veen te zijn afge raakt en jammerlijk verdronken. Het lijk is Maandag naar het lijken huisje alhier overgebracht, en na gerech Maria Neugeborn, Oberkassel. Tilla Goor, Venray. Nota; Aan de afzenders wordt aanbe volen, hun adressen op de stukken te vermelden, opdat deze, bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Wij lezen in »het Motorrijwiel' off. orgaan van de Nederlandsche Motor* wielrijdersvereniging, dat de heer Jac. Fonck van Venray in den Sterrit van 22 Mei den hoofdprijs behaalde met't hoogst aantal punten (290) en juist op tijd aan» kwam, terwijl in dienzelfden rit de heer Frans Janssens uit Venlo, den eersten prijs behaalde eveneens met 290 punten, 3 rainu en te laat arriveerde. Beide heereD bereden de -Vulkaan" 2s/4 P.K., gefabriceerd door den heer Jac. Fonck. In dezen wijdstrijd, eveoals in verscbei» dene anderen is 't bewijs geleverd, dat de machines uit de fabriek -Vulkaan" te Venray den toets met andereu best kunnen doorstaan. Vrijdagnamiddag der vorige week ontlastte zich boven onze gemeente een zwaar onweer, vergezeld van een kolossale regenbui met hagelslag. Op den Heuvel sloeg de bliksem in bij G. V. en vernielde een gedeelte van den schoorsteeu, evenwel zonder brand te veroorzaken. Door den hagelslag is zeer veel schade toegebracht, vooral op het Desselke, Heuvel eu Brabander. Het ergste is nog, dat van het verhagelde bijna niets ver zekerd is. Naar wy vernemen zal de Maria» vereeniging op 29 Juni ter bedevaart gaan naar Oostrum. Men zie verder aankondiging in dit blad. Voor de Bossche Rechtbank stond Dinsdag terecht Hubert Willem J., 23 j. arbeider te Venray, beklaagd van diefstal op 18 Mei te Maashees ten nadeele van A. Coppens, wed Feijen. De president maakt den brigadier op merkzaam er op, om voorzichtig te zijn met dezen beklaagde, daar hij wel eens pogen zou te ontvluchten. Het bedrag van het gestolene was f 18,50 Beklaagde bekent in de herberg Cam pagne te Maashees te zijn geweest met zijn vrienden Barends en Dijkmans. Er was een heel oud vrouwtje in de herberg en deze giDg in den kelder bier tappen. Ze kon echter met de drie glazen bier niet de trap op en riep de klanten ter bulp Beklaagde ging daarop den kelder in en hinlp da vrouw. Toen «o echter doo tweei den keer beneden was, begaf beklaagde zich io een nevenvertrek waar een lade openstood van een kast. Uit deze lade nam hij het geld weg. Getuige weduwe Feijeo. 79 jaar, verlof- houdster te Maashees diacht een heel ver* haal op van het gebeurde. Toen ze den tweeden keer naar den kelder was -beurde ze niks boven'', zegt ze. maar Donderdags na bet gebeurde bad ze het geld uit den aide" kast vermist, waar zij het geborgen had in een pijp van een onderbroek. Of de bezoekers dronken waren weet ze niet. Het vrouwtje praat aan een stuk door zonder ophouden. Ze kent den be- klaagde wel, zegt ze, want ze noemen hem bet hoedje. Getuige Franciscus Feijeo, landbouwer Maashees zegt, dat zyn moeder 's Zondags nog naar het geld heeft gekeken. Er waren f38 in. Het vrouwtje praat alweer er tusschen door. De president vraagt om ook eens aan bot woord te mogeo komen. De officier eisebt 6 maanden gevangei nisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Wesseling zegt, dat beklaagde dronken was geworden, doori dat hij dien dag een feestje had. Hij was niet van plan geweest het geld te stelen, doch hij was dronken zijnde, door de keuken gegaan, omdat hij naar achter moest en had toevallig het geld zien liggen Ondoordacht had hij het toen in zijn zak gestoken. Pleiter vroeg lichtere straf. Vervolgeus stond terecht Lambertus H D. 23 j. arbeider te Venray, gedetineerd beklaagd dat bij geld van den vorigeD diefstal afkomstig heeft aangenomen en wel een rijksdaalder en drie gulden. De beklaagde bekent. Hij is reeds een maal veroordeeld wegens diefstal in ver eeniging. Getuige, vrouwke Feijen, begint alweer evenals in de vorige zaak danig te praten Getuige Hubert Willem Jacobs, arbeider te Venray verklaart, dat bij het geld aan beklaagde gegeven had, en dat hy toen hy net gedeeld had, gezegd bad. dat hij het bij 't vrouwtje had weggehaald. De officier eischte 4 maanden gevange nisstraf, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. E. v. Zinmcq Berg' mann wijst er op, hoe in deze zaak ge bleken is, dat de gelegenheid den dief maakt. Pleiter vroeg clementie zien dat vader in de cel zou zitten, wan neer zijn eerste kind geboren werd. Ook wijst hij er op, dat beklaagde openhartig bekent. Daarna stond nog terecht Petrus B. arbeider te Venray, eveneens wegens heling. Hij had een rijksdaalder en drie gulden van Jacobs gekregen, doch wist niet zegt hij, dat het geld gestolen was. Ook in deze zaak werden als getuigen gehoord de wed. Feijen, Frans Feyen en Jacobs, die betzelfde verklaren als in de vorige zaak. De officier eischte 4 maanden gevange nisstraf, met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr, E. v. Zinnicq Berg- mann achtte het bewijs niet geleverd in deze zaak, daar beklaagde niet wist, dat het geld gestolen was. Deze beklaagde was in den kelder bier halen toen J. het geld in de nevenkamer weghaalde. De beklaagde in de vorige zaak had wel ge zien, dat J. de zijkamer was ingegaan. Pleiter vraagt clementie, omdat de be klaagde zoo openhartig bekende en dronken was toen hij het geld aannam. BLERICK. Bij de Maasbrug, nabij Venlo aan den linker Maasoever zal binnen kort voor Blerick een nieuwe laad en losplaats aangelegd worden. Ze zal in een langgevoelde behoefte voorzien. Aan het einde van den thans bestaanden oprit komt de nieuwe ligplaats der schepen. Het punt is uitstekend gekozen en biedt voor even- lueele uitbreiding ruimte in overvloed. Doodelijk ongeval. Maandagvoormiddag geraakte te Weert de rangeerder I. van Diepen ouder den personentrein van Eindhoven, komende aldaar 11.15. De jongeling, die ongehuwd en 22 jaar oud was, bleef op de plaats dood. Nader meldt men nog dat de man, toen bij de rails wou oversteken bij een wissel, met den hak van zijn schoen daarlusschen bekneld raakte. Juist kwam de porsonen» trein in volle vaart aanstooraen. De jon» gen zag dus, al hulp roepende en met de banden zwaaiende, met volle bewustzijn zijn einde naderen. Daags te voren had hij zich nog weten te redden door den buffer te grijpen bij een ander ongeval. moordaanslag. Een mijnwerker uit Herzogenrath heeft Dinsdag uit wraak het zevenjarig zjoutje van den mijnwerker Thiel met een re volverschot doodgeschoten. De moordenaar werd na hevig verzet in de marechausseekazerne te Kerkrade op gesloten. OVERLOON. De Staatscourant van 28 Mei jl. do. 123. bevat de bij Koninkl. besluit van 18 April jl. goedgekeurde statuten der Eierverzending -St. Donatus" alhier. VIERLINGSBEEK. Iq den nacht van aandag op Dinsdag te circa half twee werd nabij het station alhier de 24jarige ongehuwde hulparbeider L. Vink, afkoms tig uit Sambeek, door een ongeluk ge troffen. Bij het vervoer van spoorwegrails door middel van lorries raakte hij by een een wissel met zijn voet tusschen de rails bekneld, waardoor hij een geladen lorrie over zijn been kreeg, met het gevolg dat zijn linkerbeen beneden de kuie werd ver brijzeld. Dank zij de ijverige zorgen van den stationschef, die 't eerste verband legde, bleef het bloedverlies tot een minimum beperkt. Inmiddels was Dr. Tepe ter plaatse, die den gewonde verder verbond. Telegrafisch werd een auto uit Nijmegen ontboden, die te ongeveer 5 uur arriveerde en den ongelukkige naar het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen vervoerde. Naar de Gld. verneemt is het been reeds afgezet. Ingezonden. Buiten verantwoording der Redactie. De Hoofdelijke Omslag;. De belastingbiljetten zijn uitgereikt en natuurlijk zijn er zeer vele ontevredenen. Dit lag voor de hand, want iedereen wantrouwt den Fiscus en denkt dat hij te zeer geplukt wordt. Nog erger zouden, en mijn inziens terecht, de reclames zijn, als iedereen van zijn recht gebruik maak te en inzage van het kohier ging nemen. Dan toch zou men zien, op welke zonder linge manier het cohier wordt opgemaakt en hoe degenen die de aanslagen helpen vaststellen, n.l. de leden van den Raad met blindheid geslagen schijnen. Volgens het cohier toch is een raadslid groot-industrieel aangeslagen voor hetzelf de inkomen als een onderwijzer-winkelier (f 1800), is een broeder van genoemd raadslid, eveneens groot-industrieel, aan geslagen voor f2000, is eene rijke weduwe wederom verwant aan een raadslid, aan geslagen voor het zeer lage bedrag van Ziet men daarentegen de middenstan ders of ambachtsbazen, menschen die met hard werken van den eenen dag in den anderen sukkelen, en die blij zijn ieder het zijne te kunnen geven, voor hen zijn bedragen van f 1000 tot f 1800 schering en inslag Ook de boer en werkman komt er al niet beter af, terwijl men zich zelfs niet l ontzien heeft om het bedrag van ouden van dagen die f 2 per week trekken van telijk te zyn geschouwd, Woensdag op bet beklaagde gehuwd is en in September hetl^ invaliditeitswet met kerkhof alhier begraven. eerste kind verwacht, Noode zou pleiter J opcenten te verhoogen, üO cent plus 60 juist alsof die

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2