JT uuL Weekblad voor Venray, Horst en omstreken. 1 Drankwetverbetering. Zaterdag SO Juni 1914. aargang. No. 25 Uitgave van Firma W. Van de> Munckhof, Venray. WflEsja Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Onze doodsvijandin de vlieg. Gemengd Nieuws. PFFT MAAS Abonnementsprijs per kwartaal voor VENRAY 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland bij vooruitbetaling 85 c. afzonderlijke nummers 4 c. Prijs der Advertentiën 20 c. 5 c. van 1—4 regels elke regel meer letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maal berekend. verordineeren, dat het bierhuis» kilo Er zijn vliegjes en ze zijn voor besmetting met de gevaarlijkste houders verbodenis kinderen bene» 'oor ons even gevaarlijk,die kleiner'bacteriën één vlieg in onze woning brengt, dan was men overtuigd, dat (den 16, 17, 18 jaar in hunne lokalen en lichter zijn. Van alle kanten roept men om een betere drankwet. Da drankhandel moet er niets van hebben, omdat hij er door belom merd wordt. De drankbestrijder vindt haar voor zijn doel veel te slap. En ieder, die prijsstelt op een goeden volksgeest, haat haar om de kiem van bederf, die ze in zich draagt voor volkskarakter en volkszeden. Een wet, die zoo tot ontduiking uitlokt, tot bedrog en misleiding noopt, haat en afkeer kweekt, tegen degenen die haar moeten uitvoeren en tegen overtredingen waken, moest zoo gauw mogelijk de wereld uit. Er is op dit terrein echter zoo hevige botsing van tegenovergestelde belangen, dat verbetering van eenige b9teekenis nog jaren zal uitblijven. Ieder jaar klagen de drie drank- wetinspecteurs in het verslag hun ner werkzaamheden en bevindingen over leemten en gebreken in de drankwet, wijzen zij op artikelen, die veelvuldig doch s'raffeloos worden ontdoken. Doch de regeeringen laten deze hunne ambtenaren maar praten en klagen doch vertrekken er geen oor naar. In 't verslag over 't dienstjaar 1913, richt de inspecteur der derde drankwetinspectie zich echter tot de gemeentebesturen. En 't is te hopen, dat zijn stem daar gehoor zal vinden. In de drankwet, zegt hij, wordt zoo min als in eenige andere wet, iets bepaald over het bezoek van bier» huizen. Jongens van 14, 15, 16 jaar kunnen daar even goed terecht als volwassenen. De inspectie heeft waargenomen, dat 7ooral op Zondagen jongens van 15, 16 jaar trouwe bezoekers van bierhuizen zijn, dat zij daar om zoo te zeggen in en uitloopen. En waar dat zoo is, gebeurt 't niet zelden dat meisjes van gelijken leeftijd in ge» zeischap van zulke jongens, zooals men ze helaas tegenwoordig Zon» dags naar de bosschen en velden ziet trekken, eveneens de bierbuizen be» zoeken. En dan komen ze juist te» recht in de weinig net geëxploiteerde café's. Dat zulk een toestand onge» wenscht is ziet eenieder in. En als er middelen te vinden daaraan een einde te maken, dan zou 't wel» denkend (dat is eigenlijk 't naden» kendj publiek er hoogst dankbaar voor zijn. Genoemde inspecteur geeft den weg aan, die tot afdoende maatre» gelen kan leiden. Het bezoek aan bierhuizen is in geen enkele wet ge» regeld. Ingevolge art. 135 der Ge» meentewet heeft de gemeentelijke! wetgever naar de meening van den inspecteur alle bevoegdheid eenrege» ling te treffen. De gemeente kan toe te laten en dat ook aan deze, personen verboden wordt bierhuizen te bezoeken. Natuurlijk zijn hier een paar uitzonderingsmaatregelen te treffen, die rekening houden met de eischen van 't dagelijksch leven. N»g zou ten aanzien eener an» dere aangelegenheid met goed ge» volg op te treden zijn. In die localiteiten namelijk, waar verlof is verleend, ol daarmede bin» nenshuis gemeenschap hebben, moesten geen toestellen worden ge» duld, om hazardspelen te verrichten. Overal waar men kan, dient men tegen het groeiend bederf onder de jeugd op te treden. En waar de ge meenteraden daartoe de behulpzame hand kunnen bieden, méér dan dat ingrijpend kunnen optreden, zijn zij dit verplicht. Intusschen gaat 't met 'n massa gemeentebesturen al juist als met 'n massa ouders: de jeugdgevaren ken» nen ze niet of schatten ze te licht. De inspecteur der derde inspectie heeft eer. zeer verdien&tolijk werk verricht. Hij heeft de drankbestrij» dersvereenigingen een mooi veld van praclische drankbestrijding ge» wezen. Het is de taak der laatste, niet te wachten tot de vroede vaderen zelf de zaak aanpakken, zij moeten onverwijld de koe bij de horens pakken en zien, dat zede gemeenteraden goede regelingen vooi leggen, want anders bfstaat er gevaar, dat 't nog niet veel uitwerkt. R. Zuidw. Zoolang de rnenseh leeft op aarde, heeft hij z'n bestaan te verdedigen niet alleen tegenover z'n rasgenooten vooral de dieren geven hem rust noch duur. Waren z'n vijanden in 't ver achter ons steentijdperk gewel dige gedrochten, de moderne mensch heeft te kampen met nietige diertjes, met insecten. 't Is moeilijk uit te maken welke strijd zwaarder was en is voor den mensch of de kamp met 'n mammouth bijvoorbeeld, of met de gewone buis- of tuinvlieg. Was de mammouth ook geweldig van grootte, hij was niet bijzonder talrijk en plantte zich slechts matig voort, ja, 't moge waar zijn, dat onzen voorouders de schrik om 't hart sloeg, wanneer ze op zich aan zagen komen een kudde van 'n vijf honderd reuzenolifanten, watbetee- kent zoo'n kudde tegenover de zwerm vijanden, 't ongelooflijk aantal vlie gen, dat ons dezen zomer weer gaat bedreigen met dood en verderf. Eenige cijfers zullen u de zaak Als ik u ga vertelle ;»hoe" onzeniemand zich ter slape zou leggen vlieg, onze gewone vlièg zich voort- zonder dat voor zijn raam een vlie- teelt zult ge gewoon (taf staan en genhor was aangebracht. In geen ge kunt me gelooven, g cijfers die huiskamer behoort een vliegenglas nu volgen gaan, beru .en niet op fantasie maar op werke' tbeid n Vlieg legt hond, 'ji eitjes, ze doet dat gedurende ha; leven vier maal, in dien tijd h ft ze twaalf generaties overleefd, g lureode één zomerseizoen brengt éë'i wijfjes vlieg 't volgende getal vliijen voort 1.096.181.249.310.71 j.000,000. 000.000. Al deze vliegen teza; p, kinderen van één moedervlieg, «lurende de enkele zomermaanden rertreffen in massa verre de mas;a van onzen e aardbol Gelukkig voor ons n.Mschen gaan een onnoemlijk aantal eitjes en jonge vliegen te groDde, eclf'er er blijven er Dog genoeg over omjis het leven zuur te maken, maar 'E: om ons te bedreigen met dood e;v Lrderf. In verschillende ï'jffen en wel vooral in Ivngolon "v'.Hf o»V* hooft men een nieuwen strijdkreet aange heven: «Kill that Fiy!" Dood aan de vlieg Waarom we geen enkele vlieg pardon mogen geven De vlieg is niet alleen gevleugeld, maar ook behaard, Welnu, door middel van die vleugels en haartjes de zuignappen niet te vergeten, draagt "n vlieg overal waar ze komt, kiemen van besmetting, bacteriën mede, Men heeft hij ééne vlieg niet minder dan zes millioen zes honderd duizend schadelijke kiemen gevon den. Men heeft proeven genomen met vliegen die de meest ongeloovigen moeten overtuigen, men liet een vlieg 'u wandeling maken over 'n cultuur typhus baecillen... weet u hoeveel van die baecillen onze vlieg als souvenir meenam? Dertigduizend! Zooals u zult weten zijn een paar van die kiemen noodig om 'n mensch te besmetten. Men heeft nog een andere proef genomen, men ving e.-n vlieg die even over een cholerapatient had geloopen, wierp die, vlieg in een kan melk... na bacteriologisch on derzoek bevatte deze aldus door die vlieg in doodelijk vergif veranderde melk honderden cholerabacillen. De vlieg besmet ons niet zooals bijvoorbeeld z'n familielid de muskiet door hijten of steken, maar door overal waar ze komt, ziektekiemen te verspreiden. 't Leven van 'n vlieg bestaat uit eten, zich voorttelen en toilet makeD, zit een vlieg even stil dan zijn z'n pooten :n volle actie, ze bevrijdt zich zooveel mogelijk van al de kiemen die ze heeft opgedaan... 'tis op deze wijze dat ze onze te ontbreken en men vergete daar bij niet men vangt meer vliegen met honing dan met azijn. Behalve vliegenglazen komen er tegenwoordig in den handel vliegendooders voor. Het is zeer nuttig zulk een instru ment bij de hand Ie hebben, maar bij het neerslaan van groote vliegen moet men er mee bedacht zijn, dat die niet onmiddellijk er mede wor den gedood, zoodat men een kom met water bij de hand moet hebben waarin men de neergeslagen vliegen deponeeren kan, ook omdat bet te gevaarlijk is vliegenlijken hier en daar te laten liggen, waar de bac teriën zich ongestoord kunnen ver spreiden. Verdronken. Nuuij' Maaoti icli u weren Zaterdag iegen deu avond enkele jongens aan het zwem men. De löjarige A Kobben uit Maas tricht. zonk in de diepte en verdronk. Hoor den bliksem gedood. Z'ind&gdaraiddag woedde weer een nevig onweder over Liraburg. Te Maas- bracht werd de bejaarde Peters door den bliksem getroffen en gedood. Jubilégiften. Aan pastoor A. Sweens van de St Catharinakerk te 's Hertogenbosch is Dinsdag bij gelegenheid van zijn 25jarig priesterschap, een bedrag van f 38.000 overhandigd, door zijn parochianen bijeen gebracht als bijdrage voor een nieuwe kerk. Eon geslacht van regenten. Tot burgemeester der gemeente Mook en Middelaar is benoemd de heer Henri Sengers, waardoor dit ambt, dat reeds sedert pl.m. 120 jaren door leden der zelfde familie werd bekleed, wederom door een lid daarvan wordt vervuld. De vorige burgemeester Cooijraans was een neef van den tegenwoordigen functionaris en bestuurde, evenals voor hem zijn vader en zijn grootvader, ongeveer 40 jaren de gemeente Mook en Middelaar. Ook een rentetrekker. De aflezer van publicatiën te Zijtaart gemeente Yechel, geniet daarvoor een jaarlijksch tractement van f 10 en trekt van de Invaliditeitswet voor die gewich tige betrekkiog, volgens de 's H. Ct.'' een pensioen van f 104, dus 1040 pCt., en neemt nog steeds dat baantje waar. De bosclibessen-oogst in het Reicbswald is begonnen. Wel is waar zijn er slechts weinig rijpe bessen te vinden, maar de nog halfrijpe bessen worden met ijver vorzameld od door de handelaars voor het transport naar Enge land opgekocht. In het begin der week worden de bessen met 40 pfenning het pond aan de plukkers betaald. De kinde ren der scholen van de Hollandsche grens hebben reeds boschbesseovacantie, welke twee tot drie weken duurt. De oogst zal. dit jaar Diet zoo groot wellicht wat duidelijker maken.- 'nlbesmet, ze volgt echter nog 'n se-izl-inale het ,orlg« )aar. daar een groot 1 - - - - 1 deel der bo woonkamers,jitnmer genoeg nog mammouth (om maar eens bij dit'cuurder methode" en'"dat ï"sdoo~r opdeel d" b°sohbMsen Joor de "aebtvoreten uittuiuuubu yjLn j van einde Maart bevroren zijn vooral op /llü Ir rDan fa hlnopni mnnffnnzo fifit.wfli'Pn on ons sorvips rond j u i xunu (je Op0Di weinig beschutte plaatsen in het voorwereldlijk dier te blijven) woogonze eetwaren en ons servies zoo om en nabij 6000 K.G. en onzere boemelen, huiavlieg honderd en veertig duizend wegen te saam 1zegge één Wanneer men wist hoeveel gevaar bosch zal de oogst karig zijn. Mond- en klauwzeer. In de kreis Kempen neemt het mond en klauwzeer een zeer ernstig karakter aan en breidt hel zich schrikbarend uit. Op een groote hoeve was de veeziekte uitgebroken, en zij werd weldra tot meerdere stallen uitgebreid. doordat kooplieden besmet vee aan de boeren verkocht hadden. In de gemeenten Kempen en Schmalhroich is het vee vervoer verbo den en worden de stallen bewaakt. Vee markten ziju verboden. Mgr. Schrijnen (e Venlo. Venlo heeft Zondag haar grooten zoon. Mgr. L. Schrijnen, dón nieuwen bisschop van Roermond, op grootsche wijze ge huldigd. grootsch vooral door de algemeene en hartelijke deelneming van heel de be volking. Om half vijf, Zondagnamiddag, kwam de Kerkvoogd op Venlo's grondgebied aan en werd aan den Tegelscben weg, ter hoogte van de hulpkerk, begroet door «Venlona" en de Fanfare, en vervolgens door een feeststoet, bestaande uit niet minder dan 63 afdeelingen, naar de St. Martinuskerk begeleid, waar de HoogEw. heer deken M. W. H. Bauduin aan den ingang den nieuwen bisschop uit naam der geestelijkheid van zijn geboorteplaats be» groette. Nadat Mgr. een bezoek had gebracht aan bet Allerheiligste Sacrament, begaf de Bisschop zich naar het raadbnis. waar Z. D. H. officieel werd ontvangen door burgemeester en wethouders en den gemeenteraad. Burgemeester Van Rijn verwelkomde (len kerkvoogd als een man, waarop Venlo trotsch gaat en verzekerde den Bisschop van de onveranderlijke ge negenheid en eerbied der Venlonaars. Mgr. SchrijoeD dankte met een sympathiek hartelijk woord voor de hem gebrachte holde. De feeststoet, die Mgr. naar de kerk en het Raadhuis begeleid had, vergezelde hem du naar de pastorie van den deken, waar Z. D. H. zijn intrek nam. Maandag diende de Bisschop het H. Vormsel toe in de St, Martinuskerk, bezocht de katholieke scholen en instel lingen en hield ten huize van den HoogEw. deken een druk bezochte receptie. Dinsdag, de derde dag van Mgrs. ver* blijf in Venlo, was voornamelijk gewijd aan de inwijding der nieuwe kerk aan den Tegelschen weg. Prachtig was dit stads gedeelte versierd. De laatste dagen zijn daar wonderen verricht Moeite noch kosten hebben de bewoners gespaard om aan Mgr. een waardige ontvangst te berei den. Aan de Roermondscbe poort al dade lijk bij het begin prijkt de buste van Z. H. den Paus, omgeven door palmen en bloemen. Guirlandes slingerden van boom tot boom. Duizenden lampions waren op gehangen, die des avonds hun fantastisch licht verspreidden toen de muziek op de kiosk de feestvreugde van den dag besloot. De plataneo prijkten met veelkleurige bloemen, terwijl verderop aan honderden hooge palen, door groen-slingers verbon- den, bonte vlaggetjes vroolijk wapperden in den wind. Aan het begin der Maria- straat een fraaie eereboog een pracht stuk De Kerkstraat zelf was herschapen in een lommerijke baan. Aan den ingang van het kerkgebouw hing een fraai balda kijn uit, waarboven te lezen stond -Ecce ecclesia haec ab episcopo laurentio prima consecratur". Nadat Mgr. in de St. Martinuskerk het H. Misoffer bad opgedragen, werd hij in een rijtuig naar het nieuwe kerkgebouw gebracht, waarna de inwijdingsplechiigheid een aanvang nam. Wat de nieuwe kerk zelf betreft kan -de Geld." mededeelen i De plannen en teekeniDgen zijn onU worpen door den beroemden bouwmeester Dr. P. J. H. H. Cuypers, die ook de plechtige inzegening bijwoonde. In Dec. 1912 werd de eerste steen gelegd. Het [kerkgebouw is een sieraad voor de stad 'en een bouwwerk den genialon grooten meester waardig.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 1