Provinciaal Nieuws. BEZOEKERS KATHOLIEKENDAG Burgerlijken Stand VENRAY. Kerkelijke Diensten te Venray. Bekendmaking. C. M. J. Mo start. Venrayschen gedenkt de R.K. School- vereeniging Onze Mijn streek. Z, H. de Paus. Z.Em. Kard v. Rossum en Z.D.H, Mg. Schrijnen zegenden en steunden ons. Geeft U op als donateur Jong Limburg is gaarne bereid u in te lichten drogist kan koapen. In 't midden van 't schoteltje legt men een vlak gesneden stuk biood, dat eventjes boven de melk uitsteekt. Het moet verbluffend zijn, hoeveel vliegen men op deze wijze dooden kan. In een groote kalverenstal, waarin zes vlakke borden zooals boven beschreven opgesteld waren, kon men na 24 uur bijna 5 liter doode vliegen samen vegen. In een paardenstal werden op één dag 4 liter vliegen verzameld, die onder de inwerking van 't vergift gedood waren. Door dit middel kan men zonder gevaar voor mensch of dier stallen en wooiDgen vrij van vliegen maken. Het is betrouw baarder dan ieder ander middel en kan daarom iedereen aanbevolen worden. Door bliksem gedood. Toen de 53-jarige landbouwer v. B., te Erp, werkzaam zijnde op het veld, voor een onweersbui, Zaterdagmiddag circa 3 uur, in een naby staande boer» derij wilde gaan schuilen, werd hij, nog slechts eenige passen hiervan vandaan zynde, door het hemelvuur getroffen en onmiddellyk gedood. Zijn zoontje, dat bij hem was en door de voordeur binnenging, bleef ongedeerd. Vermoedelijk is de blik» sem geslagen op een scbop, die hij op de schouders droeg. Deze werd stuk geslagen en de ongelukkige kreeg een wonde aan de schouder, v. B. laat een weduwe met 5 kinderen achter. Hoog Itezoek. Nadat het Koninklijk Echtpaar van Denemarken een bezoek had gebracht aan Engeland, Frankryk en België, hebben wij ook de eer gehad de Koninklijke gasten enkele dagen in Nederland te mogen ontvangen. Achtereenvolgens hebben de Deensche Koning en Koningin een bezoek gebracht aan Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vanwaar de booge gasten Maandag weer naar hun land zijn vertrokken. De ontvangst was overal zeer hartelijk H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik waren eerst tegenwoordig te Amsterdam, om de bezoekers te verwel komen, en ontvingen ben later als welkome gasten in den Haag. Het Koninklyk Echtpaar van Dene marken is bijzonder voldaan van de hartelijke ontvangst in Nederland. Een m'ethouder dief. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan de wethouder van Itteren (L beschuldigd van diefstal van wasch- goed. De rechtbank heeft twee maanden gev. straf geëischt. kranig. De 60 jarige L. C. Boezaart te Leiden- bekend als een goed damspeler, die ver leden naj'aar bet diploma voor schor n» schrijven behaalde, slaagde dezer dagen voor het examen voor boekhouden. Ongelukken. De vuurwerkfabrikant M. Scbuurmans te Leeuwarden, die Maandag ernstige brandwonden kreeg bij den brand in zijn werkplaats, waarin chemicaliën geborgen waren, is Woensdag aan zijne wonden overleden. Een 8jarig zoontje van den agent van politie van der Blich is Woensdag namiddag op den Pnnsenbaagschen weg te Breda, door de stoomtram overreden en onmiddellijk gedood. Op een trein geschoten. De vier wegwerkers, welke door de marócbaussée gevaDgsn genomen waren, als verdacht van op den sneltrein nabij Weert geschoten te hebben, zijn wegens gebrek aan bewijs weder op vrye voeten gesteld. Een zonderlinge verdwijning. Door de politie te Berchem (België) is een onderzoek ingesteld aangaande de zonderlinge verdwijning eener vrouw. Voor eenige dagen nam mevrouw Van Rijn-Van de Cock, gepesionneerde weduwe van een Hollandsch marineofficier, baar intrek in oen huis der Van Kruykenburg- straat te Berchem. Naar bet schijnt had zij nogal eenig geld en waarden in haar bezit. Verleden Maandag verliet zij haar wo ning, zeggende aan de bijzondere huurders dat zy Daar een wiaseiagent ging in de stad, om obligatiën om te zetten. Sedert dien beeft men haar niet meer weergezien. Al de opzoekingen door den politieofficier Radiuo gedaan, ziju tot heden zonder uit slag gebleven. Inlichtingen werden geDomen bij familie in Holland, doch daar heeft men evenmin de vermiste gezien. Men weet niet wat er van de vrouw geworden is. Voor eenigen tijd is haar zoon in een krankzinnigengesticht over leden, en sindsdien was zij somber en vreesachtig geworden. Het is dus mogelijk dat zij verdwaald is of een einde aan haar leveD heeft gemaakt, maar het algemeen gevoelen is dat zij in een hinderlaag gelokt werd door personen, die wisten dat zij al baar waarden op zak bad Het signale ment der vermiste, die 60 jaar oud is, en strui8ch van lichaamsbouw is, is in alle richtingen rondgezonden. Twee kinderen verbrand. Men schrijft uit Groesbeek aan de Gld. Een felle brand brak Woensdagavond uit bij den winkelier J. Hombergen, bakker alhier. Een groot deel van de gemeente was in een verstikkenden rook gehuld. Weldra bleek, dat 2 meisjes van 5 en een van 2 jaar boven in het brandende hu's te bed lagen. Meerdere pogingen werden aaDgewend om de kinderen te redden, te meer toen men ben nog hoorde schreien, maar het was onmogelijk door rook en vlammen de ongelukkige wezentjes te naderen. Beiden vonden dan ook den dood in de vlammen. Het buis brandde geheel uit. het aan wezige geld en alle huisraad ging verloren. Huis en inboedel waren verzekerd. Onmogelijk is het den toestand te be schrijven van de troostelooze ouders, die in korte ongenblikken twee hunner lieve lingen op zulke noodlottige wyze verloren. Doodelijk ongeluk. De arbeider St. B.. werkzaam aan den houthandel J. Tulp Zn te Ede, kreeg bij het lossen van balken door onacht zaamheid een balk tegen het hoofd, waar door hy zwaar gewond neerviel en kort daarna overleed. De ongelukkige laat een weduwe en drie jonge kinderen na. Om de Zondagssiliiitlng. Te Hengelo (O.) wordt vanwege de slagersgezellen een actie gevoerd om te komen tot sluiting der slagerswinkels op ZoDdag. Men wenscht sluiting dezer winkels van 's morgens 10 uur af. By patroons, die daaraan geen gevolg wen- schen te geven, i9 men voornemens om te gaan posten. 19 rijwielen verduisterd. Een Haagsche juffrouw heeft kans gezien 19 rijwielen te verduisteren en te verkoopen. De zaak kwam te Haarlem uit. Daar had zij 3 rywielen verduisterd en verkocht voor f 22,50. Toen zy door de Haarlem8che politie te 's Gravenbage was aangehouden, en naar Haarlem was over gebracht, bekende zij te 's Gravenbage nog 15 rijwielen te hebben verduisterd en verkocht. Varkens naar Pruisen. De handel van varkens uit Holland naar Piuisen is thans tot rust gekomen, door dien in Pruisen de prijs der varkens reeds lager is dan in Holland. Terwijl in de Geldersche Achterhoek nog 22i/t a 23 ct. per half K.G. voor levende varkens wordt betaald, is de prijs in Pruisen tot 21 cent gedaald. Een natuurwonder. In het veerhuis van den heer Timmer mans te Gorinchem, is, naar de -G. Ct.'' meldt, een natuurwonder te zien. Een groote zwarte kip zit daar voort durend op zes katjes van 8 dagen oud. Zoodra de poesjes ter wereld kwamen, heeft zich de kip beschermend daarop neergezet, juist of 't kuikens zijn. De moeder-kat wordt door de kip zelfs niet tot baar jongen toegelaten. Nu en dan moet de kip met geweld weggenomen worden, opdat de oude kat haar joDgen zogen kan. VENRAY. 30 Mei 1914. Tot gemak onzer lezers laten wij hier volgen de regeling van den a. s. Maandag alhier te houden Katholiekendag Kwart voor 10 Hoogmis met veni Crea tor in de Parochiekerk. Kwart voor 11 Afdeelingsvergaderingen: 1 Limb. R. K. Werkliedenbond in de Paterskerk. 2 R. K. Onderwijzersbond. Gymnasium 3 Limb. Landbouwbond, Patronaat. 4 R.K. Limb. Middenstand, Muziekzaal. 5 R. K. Patroonsbond. 6 R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, zaal Wijnhoven. 7 Bond Jong Limburg en 8 R. K. Turnbond, Gymnasium. Kwart voor 1 Afdeelingsvergaderingen 1 Kruisverbond, Muziekzaal. 2 Mariabond. 3 R. K. Bond van Post-, Telegraaf en Telefoonpersoneel, Gymnasium. De vergaderingen duren hoogstens 2 uur. In de vergaderingen wordt niet gerookt en worden noch spijzen noch dranken verstrekt. Half 3 Optocht van de Groote Markt door het dorp naar het Raadhuis. Half 4 Receptie ten Raadhuize. 4 uur Algemecne Vergadering in de Parochiekerk. f> uur Openbare Muziekuitvoering op de Groote Markt en Ilenseniusplein. BEPALINGEN VAN ORDE voor de Algemecne Vergadering. 1 Niemand wordt toegelaten zonder geldig toegangsbewijs. 2 Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaren Munckhof. Lau- rensse, Messemacckers, Leijerzapf, Fonck, tot 2 uur; daarna aan de cassa onder het Raadhuis; te 3 uur aan de cassa portalen Parochiekerk. a Gewone (groene) tegen betaling van 30 cent. b Voor gereserveerde plaatsen (gele) tegen betaling van 60 cent. 3 Toegangsbewijzen voor bondsleden zijn uitsluitend verkrijgbaar in de ver gaderlokalen bij de Commissarissen van orde. a Gewone (roode) tegen betaling van 15 cent. b Voor gereserveerde plaatsen (oranje) tegen betaling van 45 cent. 4 De ingang vopr houders van pers en vrijkaarten (witte) en van kaarten voor gereserveerde nlaatsen (gele en oranje) is door de hoofddeur Marktzijde. 5 De ingang voor houders van groene of roode kaarten is door de deur onder den Toren en door de Loonsche deur. 6 De vergadering begint te 4 uur. 7 Gedurende de vergadering blijven de deuren gesloten. 8 Gereserveerde plaatsen worden slechts tot 10 minuten voor 4 open ge houden Op het Zondag te Beegden gehouden concours behaalde de handboogschuttery -St. Anna" alhier den 2den prijs met 109 punten in 6 schoten. De schutter Jac. Swiokels behaalde tevens nog het eerekruis met 20 punten in 6 schoten. Aan de sobuiters proficiat Dinsdag werd alhier een zeldzaam jubilé herdacht, n.l. dat Mej. Hendrika Smits vóór 50 jaren in dienst trad by de Familie Arts, thans Mej. Marie Arts, Leerares. Hoewel dit feit in huiselijken kring gevierd werd, kenden de buren niet nalaten dor* het uisteken der vlaggen, en het aanbrengen eener mooie versiering met toepasselijk gedicht, blijk te geven hunner belangstelling bij dit heugelijk feit. Talryke felicitaties mocht de jubilaresse ontvangen. Moge de trouwe Drika, de medaille der Oranje Nassau Orde, haar bij deze ge legenhe <1 door H. M. de KoniDgin ge schonken, nog vele jaren met eere dragen. Dinsdag werd ten Raadhuize alhier aanbesteed bouwen eener tweede boer dery in de gemeenteontginning het Zwarle Water. Ingeschreven werd als volgt M. Nelissen; Oirlo f 7600 MaasVollenberg Venray, f 7575 L. Wijnhoven, - f 6780 Gebr. Oudenhoven f 6575 Gunniog uiterlijk 10 dagen na de aan besteding. E aderdagsoormiddag had ten Raad huize alhier de stemming plaats voor één lid der >r van Koophandel en Fa brieken itgebracht werden 76 stemmen. Hiervan bekwam er den beer Jos. Aerts 49, den heer Tb. Slits 23, J. H. Geurts 2. Ong 2, Zoodat gekozen is de heer Jos. Aerts. Vrijdagavond ontstond er brand in de boerderij van Job. Jenniskens aan bet Laagriebroek. Het gebouw brandde geheel uit. Vee en inboedel werden gered. De brandweer van Venray en de Scheide verleenden buf-9 hulp. Naar wij vernemen wordt de schade door verzekering gedeeltelijk gedekt. OOSTRUM. Verleden week werd alhier aanbesteed het bouwen van een paarden stal met bergplaatsen voor rekening van de Stoomzuivelfabriek »H. Maria". De begrooting was f 1427. Er werd inge- gchreven als volgt M. Nelissen, Oirlo, f 1800 VolleDberg en Linssen Oirlo f 1490 A. Tacken, Oostrum, f 1488 A. van de Water, Venray, f 1481 L. Wijnhoven, - f 1400 Gebr. Oudenhoven, - f 1345 Tb. Vissers, Wanssum f 1280 Gegund aan den laagsten inschrijver. Dieven gepakt. Men schryft uit Maashees aan de N.VC. Verleden week MaaDdag werd er alhier op klaarlichten dag een brutale diefstal gepleegd bij de Wed. F. Een drietal Venrayers kwamen daar in bet café en bestelden een glas bier. Ter wijl nu de Wed. F een oude vrouw, die zich maar alleen thuis bevond, aan hun verlaDgen voldeed, openden de snuiters een kast en namen er ongeveer f 38 aan geld mee. Eerst Donderdag daarna werd de dief stal ontdekt en al spoedig viel de ver denking op de drie Venrayers Dadelijk werd de politie van den diefstal verwittigd en reeds Vrijdag mocht het haar gelukken twee der dieven op bun werk in 07erlooo te arresteeren terwijl de derde, die juist dien dag in Grave ondertrouwde, aldaar werd gevaDgen genomen. Van 't gestolene zal echter wel niet veel meer terecht komen. OVERLOON. Mej. H. v. d. Eerden, onderwijzeres te Wanroy is als zoodanig benoemd aan de O. L. School alhier. WANSSUM. Onder tallooze blyken van belangstelling herdacht Maandag de EdelAchtb. heer Tervooren zijn 25jarig ambtsjubilé als burgemeester dezer ge meente. VENLO. De arbeider M., die met eenige kameraden aan den ringoven nabij den Straelschen weg geslapen had, kwam '8 morgens tol de minder aaDgename ont dekking, dat zijn horloge met ketting hem ontrold waren. Aangifte by de politie volgde, die het gestolene in het stroo terugvond. De vermoedelijke dader, de medearbeider K is gearresteerd, G. VENLO. Eenigen tijd geleden werd er, volgens de L. K., gedurende een paar dagen een onderzoek ingesteld omtreDt de verkeersdrukte aan den overweg van het Duitsche spoor aan de Keulsche Poort en nauwkeurig de tyd genoteerd gedurende welke de slu tbooraen neergelaten waren. Het resultaat was, dat de betrokken autoriteiten van oordeel waren, dat ver betering van den toestand driDgend noo- dig was. Van een tunnel daar ter plaatse zal evenwel Diets komen, wegens den totaal ongeschikten ondergrond. De bodem der stad schijnt ai heel slecht te zijn; alle grondwerken vallen tegen, wat men ten overvloede nog bij den Goltziussingel heeft kunnen coDstateeren. Toen D-'nsdagochtend, het was pas 6 uur. eenige arbeiders zich op den Kal- denkerkerweg naby het tramstation bevon den, ontstond een woordenwisseling tusschen J. V. en M. I. Hierbij nam I. een steen en gooide hem met kracht naar het hoofd van V. Deze werd getroffen en zeeg ernstig gewond neer. Dr. Roceveur was 'onmiddellijk ter plaatse en gelastte overbrenging van V. naar het gasthuis, daar de wonde levensgevaarlijk was. De dader ging naar zijn werk te Kaldenkirclien en begaf zich naderhand geheel vrijwillig wederom op Hollandsch grondgebied. Hij werd door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. Vreesde men eerst voor den getroffene het ergste, thans is zijn toestand veel beter. L. K. BEEGDEN. Ondanks het ongunstig weer was de deelname aan het concours der Alpenjagers j.l. Zondag nog tamelyk goed. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. Willem Telt Maastricht, 126 p. 2e pr. St. Anna Venray, 109 p. 3e pr. Ons Genoegen, Roggel, 101 p. 4e pr. St. Hubert, Sittard, 101 p 5e pr. Philoe'ê'., Heijthuizen. 99 p 6e pr. Oranje, Thorn, 98 p. 7e pr. Amicitia, Kadier en Keer, 94 p. 8e pr. Roos in bloei, Roggel, 90 p. Rozenprys St. Antonius Weert met 5 rozen; Eere'eeken Jac. Swinkels, Venray, met 26 p Koningster P. Kupers, Sittard. met 25 p.; alles in 6 pijlen. Personeele wedstrijd, le pr. P. Kupers, Sittard, 24 p., 2e pr. Hohenwald Roggel 24 p., 3e pr. Beunen Thorn, met 23 p.; Hendrikx Roggel, met 22 p., dit alles in 5 pijlen. SITTARD. Door de maréchaussees alhier is gearresteerd een zekere J. uit Limbrieht, verdacht van diefstal van f 2400 ten nadeele van den herbergier Mejjfgens Te Nieuwstadt is ten huize van den gearresteerde op aanwijzing van diens vrouw het geld in Desiag geuomeu Voor de arme pestlijders. Er beerscht pest op Java. Jammerlijk wordt er geleden. En ook nu weer laat de Nederlandsche liefdadigheidszio zich niet onbetoond. Wat te moer reden heeft, nu het onze eigen koloDie, een deel van over- zeesch Nederland geldt. Het Ned. Roode Kruis gaat verplegers- personeel en materieel naar de geteisterde streken zenden. Niet alleen dat de pest lijders er zullen worden bijgestaan, maar er zullen ook Javaansche vrouweD tot kun dige verpleegsters worden opgeleid. Een dubbel nuttig doel alzoo, deels van blijven de waarde. Nu heeft zich in den Haag eene com missie van aanzienlijke Nederlanders ge vormd: oud generaals, oud residenten, Staatsraden enz. Van katholieke zijde heb ben er dhr. W. H. Bogaardt, Kamerlid en jh. mr. Wittert van Hoogland, secretaris der Maltezer ridders, zitting iD. Die com missie wil het Roode Kruis aan geldelijken steun helpen. Prins Hendrik is er be schermheer van; zoo ook van het eerecomité dat het streven der commissie aanbeveelt, en waarin o. m. zitting hebben dr. Kuyper oud minister president, )hr. mr. Ruys de Beerenbrouck, commissaris der KoniDgin in Lmburg, jbr. mr. De Savornin Lobman minister van Staat, mr. Goeman Borgesius voorzitter der Tweede Kamer, twee barons van Voorst tot Voorst (de Commissaris der Koningin in Noordbrabant en de president der Eerste Kamer) en voorts notabelen uit alle partyen en deelen des lands. Ook op Limburg wordt een beroep ge daan. Verwacht wordt dat ons gewest een goed figuur zal maken in dezen weldadigheids» wedstrijd der Nederlandsche provinciën. Reeds heeft de Commissaris der Koningin aan alle Burgemeesters in Limburg ver zocht daartoe medewerking te verleenen. Natuurlijk is spoedige hulp noodig. - Wie snel geeft, geeft dubbel", zegt een oud spreekwoord. En onze commissaris, die de toestanden in Limburg door en door kent, heeft er de burgemeesters dan ook op gewezen, dat men zich niet strikt hoeft te bepalen tot het aanstellen van plaatselijke commissiën, die zich met het inzamelen van gelden belasten, zooals het Comité opperde. Het doel zou in vele gemeenten de burgemeesters hebben dat zeiven te beoordeelen minstens even goed, misschien nog beter kunnen bereikt worden door de inzameling langs de huizen te doen plaats hebben, znoals bij de collecte voor den Gewapenden Dienst gebruikelijk is. Ook zouden allicht verschillende zang en muziekvereenigingen bereid gevonden worden, met spoed lief dadigheidsconcerten te organiseeren. Voor 1 Juli dienen de iDgekomen gelden te zijn opgezonden aan deD penningmeester van het eerecomité, T. J. van Haren Noman, Directeur der Ned. Indische Handelsbank Singel 250, Amsterdam. Ook particuliere giften zullen aan dat adres welkom zijn. Moge de Limburgscke liefdadigheidszin zich in deze niet onbetuigd laten 1 23—30 Mei 1914 Oeboorten. Johannes Aloysius Mathias Kurvers. Petrus Franciscus Alph. Hoedemakeis. Hendrikus Johannes Cornelia Niesseu Maria Johanna Hermans. Antoon Michiel Peelers. Beroardina Elisabeth van Meyel. Huwelijken. Hubert us Mathijs Lau'ensse. oud 32 jaar. bakker en Mathilda Johanna Fran- cisca Jacoba van Gerven, oud 21 jaar, zonder beroep, beiden te Venray. Andreas Cornelis Johannes van Bijlevelt oud 28 jaar. machineteekenaar wonende te Utrecht en Catharina Maria de Groot, oud 34 jaar, zonder beroep, wonende te Venray. Sterfgevallen Theodorus Hendrikus Voesten, oud 6 dagen. Wilhelmina Maria Lormans, ongehuwd oud 70 jaren. Gerardus Adrianus Peter Sijbers, oud 9 maanden. Hendrika Nooijen, oud 36 jaar, echtge- noote van Gerard Op Heij. Hendrina Maria Triphan, oud 62 jaar. Parochiekerk Paterskerk. De ondergeteekende, C. M. J. MOSTART, cand. Notaris te Roermond, maakt hier mede bekend; dat hij bij beschikking van den Edelachtb. Heer Voorzitter der Kamer van Toezicht op de Notarissen en Cand.- Notarissen te Maastricht, is aangewezen tot het WAARNEMEN VAN HET KAN TOOR van wijlen den Notaris M. F. H. LINSSEN te Venray; dat hij ten huize van Mej. de Wed. van de Voort (vroegere kantoor van wijlen genoemden Notaris) zal te spreken zijn bij voorkeur 's WOENDAGS vanaf des morgens 10 uur; terwijl belanghebbenden zich intusschen iederen dag kunnen ver voegen bij den Heer B. KRUYSSEN— THIELEN te Venray. van den Rolduc. Dr. VAN GILS R. K. Pr. Maandag 2de Pinksterdag kwart voor 10 de Hoogmis. Woensdag 8 uur jaarg. voor M. J. J. Schraven en Anna Oertrudis Roelots. Donderdag 8 uur jaarg. voor Johannes Janssen en Catharina Verstegen. Vrijdag 8 unr jaarg. voor Frans Poels. Dinsdag en Woensdag, Vrijdag en Zaterdag om 6 uur de leesmissen voor den heer Notaris Linssen Zupdag. Jloogleest *an Pinksteren. >m 5, 6 en uur H. Mis, -8 uur plechtige Hoogmis en preek. Om kwart na 4 plechtige Vespers, 5 uur plechtig Lol met Rozenhoedje Generale absolutie voor de leden der Derde Orde na de H. Misse- van 6, 7 en 8 uur en na het Lof. Maandag, 2e Pinksterdag.de H. Missen als op le Pinksterdag. Oeen Lof. Dinsdag om'half 8 uur Hoogmis. Om 5 uur Lof. Woensdag, Vrijdagen Zaterdag Quatertemper dagen. geboden vasten- en onthoudingsdagen. Vrijdag, eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het Allerh. Hart van Jezus, om half 8 plech tige hoogmis, om 5 uur plechtig Lof.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2