Provinciaal Nieuws. KATHOLIEKENDAG Let wel Ingezonden. De aanwijzingen tegeu den verdachte Maryn Hertoghs, die zich thans in hechtenis te Breda bevindt, nemen over hand toe. Thans zijn ook. de kleedoren. die verdachte den nacht van den moord droeg, in beslag genomen en heeft een voorloopig onderzoek reeds aangetoond, dat er verschillende bloedvlekken op voorkomen van zeer recenten datum. Alhoewel de verdachte nog alles blijft ontkennen, zijn de bewijzen voor zijn schuld reeds van dien aard, dat hij voor» loopig wel niet uit de preventieve hechte» nis zal worden ontslagen. ürnatig auto-ongeluk. Bij Hoofddorp, in de Haarlemmermeer, is Donderdagmiddag, omstreeks half vijf, by het uitwijken voor een hond, een auto in de vaart gereden. De zoon van een bekend winkelier in de Leidschestraat te Amsterdam, die aan het stuur zat, kostte het ongeluk helleven. Mr. Leven dag uit Haarlem, eigenaar van de auto. die eveneens in den wagen zat, brak zijn pols en is naar Haarlem overgebracht. Het stoffelyk overschot van den veron» gelukte is naar het lijkenhuis van het O. L. Vrouwegasthuis vervoerd. In ile jenever gestikt. In een volkslogement in de Schaven- steeg te Rotterdam is een logeergast, de 44-jarige H. B., door overmatig gebruik van sterken drank in de jenever gestikt. Kinderzegen. Maandag werd ten gemeentehuize te 's Heerenberg aangifte gedaan van de geboorte van eeu 23e kind uit één huwelijk Van deze zijn er evenwel nog slechts 5 in leven. Een slaking van persmetiselien Te Veendem hebben de gezamenlijke couranten-verslaggevers van den Veeodam» merraad Maandagavond het werk geslaakt. Bij elke openbare vergadering moesteo de heeren van de pers zich oneindig oefenen in geduld nooit begon de zitting op het aangekondigde uur. Geregeld moest men een uur wachten eens zelfs 2i/« uur. Maandagavond was de vergadering tegen 7 uur uitgeschreven en om half negen zaten de heeren nog op de opening te wachten. Toen besloten ze en corps weg te gaan. Van de zeer belangryke agenda wordt dus niets gepubliceerd. Tel. %'erdtiiM<ering va» I08.000 .Hark Een inspocteur van de recherche heeft in een hotel te Rotterdam den 29-jarigen Duitacher E. L. aangehouden, die voorgeeft chef de bureau te zijn van een linantioele instelling te Wiesbaden. Bij een fabrikant te Rotterdam trachtte hy eenige obligatien van de Gewerksehaft Berliner Kohlen» werke, t<rt een bedrag van 2d.0fi0 mark te gelde te maken. Dit kwam dien fabri- kant eenigszins verdacht voor. waarom hij de politie waarschuwde. Bij aanhouding bleek de Duitscher E L. volgens de »N. R. Ct." in het bezit te zijn van 173 obligatien van 1000 en 500 mark der Gewerksehaft Berliner Kohlen werke, een nominale »aarde van 108.000 mark vertegenwoordigende. Telegrafisch Leeft, thans de justitie te Wiesbadeu de aanhouding van dezen Duitscher verzocht, die sedert een paar dagen op het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer vertoeft tot verder onderzoek. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd, in verband waarmede hy ter beschikking der justitie gesteld wordt. Hevige hrantfl. Maandagmorgen zeven uur brak te Nieuwkuik {ten W. van 'a Hertogenbosch) brand uit in de woning van den herbergier en bakker De Jong. De brand nam weldra zulk een afmeting aan, dat ook de belendende perceelen en de woningen aan den overkant gelegen, door het vuur werden aangetast, dat nog aangewakkerd werd door een feilen wind. Omtrent dezen brand vernemen we nog het volgende Drie in de nabijheid van het perceel van bakker De Jong gelegen pakhuizen van den heer A. L. Mol, stonden weldra in brand. De vlammen sloegen daarop over op de woningen van H. Driessen. J. v. Loon, G. v. Drunen, en A, v. d. Lee. alle naast elkaar gelegen aan de Oostzijde van de Langestraat. De wiüd die N. Oost was, bracht het vuur naar den overkant, waar ook de woningen van den landbouwer A. v. d. Aa, de wed. J. de Joog, C. van Buul. wed. M. v. Wijk, J. v. Engelen, T. v. d. Brand G. v. Hoog. en N. v. Oort, in de vlammen opgingen. Van woningen en inboedels is niet anders over dan rookende puinboopen. He drank Te Haarlem is Dinsdagnamiddag ruim half zes een landloopster, die in beschon ken toestand verkeerde, door een motor wagen van de E. N. E, T. aan den overgang bij de Dreef gegrepen en tegen den grond geslagen. Zij werd door conducteurs en een zuster uit 't Diacones» senhnis naar dat gesticht gebracht, waar zy aan de gevolgen is overleden. Do wagenvoerder had niet do minste schuld aan het geval. I'erdulfiteriiig van f N5.000 De rechtbank te Breda veroordeelde S. B., kantoorbediende bij de firma Van Mierlo en Zoon, wegens verduistering van een bedrag van circa f 85000. tot een jaar en zes maanden, en zijn vriend P. D. R.. wegens heling van circa f 12000, tot een jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek vau de preventieve hechtenis. Het O. M. had tegen ieder twee jaren geëischt. He niaortl In tie Van Merleslraat. Het Openbaar Ministerie by het ge rechtshof te 's Gravenhage, handhaafde na het verhoor der psychiaters het requisitor, vijftien jaar gevangenisstraf eiscbend, tegen den Leidschen student Van Leeuwen, wegens moord, verleden jaar April op zijn verloofde gepleegd. Een Veluwsch imker deelt aan de »Z. C." mede De vraag naar raat en was is dit voorjaar bizonder groot de prijzen zijn stijgende. Men bedingt thans gemakkelijk minstens 35 cent per halve K.G. raat en los f 1 voor een halve K.G. zuiver, in» landsch bijenwas. Windhandel. Meldde men jl. Maandag uit Druten dat er in Maas en Waal reeds voor f 30.000 fruit was verkocht, thans kan men met zekerheid zeggen, dat dit cijfer nog veel te laag is. De M. en W.sche fruitkooplieden hebben reeds voor ruim f 50,000 fruit ten bunnen name. Kersen beloven slechts een half beschot. Mgr. P. Eeyten. Op bijna 80jarigen leeftijd is te Breda overleden L. D. H. Mgr. Petrus Leyten, bisschop van Breda. Terwijl Zaterdag morgen de toestand iets beter was bevon den, trad Zaterdagavond verandering in. Mgr. krteg voortdurend benauwdheden, Mgr. bleef bij kennis en verlangde voort durend naar het einde. Zonder doodsstrijd is Mgr. oDgeveer half zes Zondagmorgen heengegaan. De overledene was by zyne priesters zeer bemind door zijne bescheidenheid en kalme waardigheid. Mgr. Leyten weid op 16 Juli 1834 te Heuskenhout, gem. Ginneken geboren, In 1859 priester gewijd, was hij achter eenvolgens assistent te Ginneken, kapelaan te Alfen (bij Tilburg), regent in liet Seminarie te Oudenbosch, pastoor van Bavel en sinds 1885 bisschop van Breda, als opvolger van Mgr. van Beek. Op 13 Febr. 1909 herdacht Mgr. zyn gouden priesterfeest en op 26 April 1909 zyn «Iverajfc feest als bisschop, üondagslierrie voor Zondagsrust. De Regentesselaan, in de Residentie stad, was Zondagmorgen ongewoon druk en woelig door het posten voor de slagerij van den beer Scholtes. Den vorigen Zondag had men meer bescheiden en on opgemerkt gewerkt, doch thans waren reeds om half negen de posters bijeen, in een aantal, dat zich varieerde tusschen negen en twaalf en éénmaal zelfs tot twintig steeg. Herhaalde malen maande de wachthebbende agent tot -doorloopen" en -deur vrijlaten'' aan. Om ongeveer elf uur begon men de strooibiljetten niet slechts aan koopers, maar ook aan voorbijgangers uitte reiken. Het aantal kijkers groeide steeds. Van de zijde der posters werd medegedeeld, dat deze slagerij de eenigste is, welke des Zondags verkoopt, en dat zij na een Zaterdag met een werktijd van 's morgens half zes, tot 's nachts half één, voor den slagersgezel een Zondagmorgen te veel geëischt en bovendien onnoodig achten, -En", zeide een der posters, -hij zelf zou het wel doen, maar zyn vrouw vindt het niet goed en dan krijgt ie reuzeherrie thuis." I)e biljetten verzochten het publiek niet langer in die slagerijen te koopen, welke des Zondags geopend aijn, en zoo moe te werken tot de Zondagsrust. Om kwart voor twaalf werd de zaak gesloten, en keerde de gewone rust volgens de Msb, langzamerhand terug. De koning gearresteerd. Een kluchtig avontuur overkwam Maan dag jl. den Spaanschen koning. Geheel alleen wandelde hij in de nabijheid der Esplanade Caballerinas, toen hij door een schildwacht, die den vorst niet herkende, werd gearresteerd. -Ge kent me zeker niet", sprak de vorstelijke arrestant, ..weina ik ben de koning." De verblufte soldaat maakte natuurlijk aanstonds zijn verontschuldigingen en presenteerde het geweer. Koning Alfonsus verwijderde zich daarop, zijn arrestatie van den vroolijken kant opnemend. Brandstichting in de kazerne te Ede. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. De seregant D. W, B., die voor eenige dagen voor den krijgsraad terecht stond, wegens diefstal ten nadeele van een kame raad, brandstichting en desertie, heeft bekend de overige branden in de kazerne te Ede. gedreven door zucht om brand te stichten, te hebben gesticht. Te Arnhem had Dinsdagavond in Musis Sacrum een vergadering plaats, om te protesteoren tegen het optreden der politie en betreffende het doodschieten van A. van der Post uit Amsterdam. Een kleine 2000 menschen waren in de zaal. velen werden teruggewezendaar de zaal stampvol was. Spreker was G. Rijnders uit Arasterdam Onder donderend applaus werd een motie aangenomen, waarin het schandelyk optreden der politie werd afgekeurd en geëischt werd de verwijdering uit het politiecorps van den betrokken inspecteur, als zijnde hij beslist gevaarlijk voor de openbare rust en de veiligheid. De ver» gadoring ging kalm uiteen. Een groote politiemacht was in de zaal en de om geving. De oudste lïiirgemeester wan Nederland. Zondag herdacht de heer H. H. G. van Everdingen den dag, waarop bij voor 35 jaren benoemd werd tot burgemeester der gemeenten Zoelmond en Beusichem. De heer van Everdingen is 83 jaar oud en de oudste burgemeester in Nederland Het m'eiland. Meo schrijft uit Cuijk aan de Geld. Tengevolge van de aanhoudende hooge waterstanden in den afgeloopen winter en bet koude weder van April en Mei is in de weilanden nog zeer weinig gras gegroeid. Het is te voorzien, dat, wanneer de resteereud helft van Mei geene ver andering brengt, de prijzen van hooigras hoog zullen loopen. De Deserteurs. De volontairs B. en D. van de instructie- compagnie te Schoonhoven, w'er kleederen onlangs in een bosch bij Ubbergen zijn gevonden en van wie vermoed werd, dat zij naar Duitschland waren gedeserteerd, hebben zich te Hamburg vrijwillig aange meld. Zij zyn via Oldenzaal, naar het garnizoen te Deventer gebracht en van daar naar de kazerne te Schoonhoven. 16e Limburgsche té VENRAY, LJiioi ,ft! (Pinkstermaandag). Den Iden Juni (Pinkstermaandag) zal te Venray worden gehouden de 16de Limburgsche Katholiekendag Hiermede wordt U wederom aangekon digd de dag. dien geheel Limburg en alle Katholieke Limburgers moeten op prys stellen, te gaan bijwonen en meevieren. De Katholiekendag mag geteld worden onder de gloriedagen van het katholieke Limburg, orr.dat Limburg het eerst van alle provincies van Nederland hem gehou den heeft, omdat vijftien keeren reeds Gij hem gehouden hebt met een enthousiasme en luister, die geheel Nederland U kan benijden De Katholiekendag is een gloriedag, omdat hij geweest is en blijven moet een dag van herleving of hoogeren bloei voor Uw openbaar katholiek leven. Dat was de bedoeling der wakkere mannen, die op het grootscho voorbeeld der geestdriftige Duitsche Katholieken dagen dezen tfag voor onze streken hebben ingesteld, dat ismeewerken tot doorvoering onzer rijke katholieke begin selen in het openbare leven. En deze opzet is tot heden toe gelukt De vijftien Katholiekendagen van voorheen zijn geweest als bazuinstooten, de eenr al krachtiger dan de andere, die velen hebben wakker geroepen, als vonken van het heilige vuur, dat de harten van duizenden deed laaien van geestdrift, als schokken, die velen hebben bewogen tot den grooten arbeid, in één woord genoemd de Katholieke Actie. Getuige de geest van organisatie, die in de laatste vijftien jaren aan den dag kwam in het toenemend aantal vereenigingen op godsdienstig, liefdadig, maatschappelijk en stoffelijk gebiedGetuige de kracht en heilvolle werking, welke van deze vereenigingen uitging De Katholiekendag, of hij gehouden wordt in een stad of in een dorp, in het Zuiden of in het Noorden van Limburg, moet blijven een gloriedag, een dag van nieuw en hooger leven voor de Katholieke Actie van de Limburgsche Katholieken. Dat vraagt het verleden van U en meer nog de toekomst, die tegenover de toe nemende kracht van Christus' vijanden, de vijanden van Uw waarachtig Geluk, eischt een hooge en heilige geestdrift, een breede en grootsche ontplooiing van al Uwe krachten in het openbaar katholiek leven. Op dan, inwoners van Limburg, zoo- velen Gij kunt op naar Venray I Regelingscommissie en inwoners van Venray beijveren zich, om U op de meest hartelijke wijze te ontvangen en den Katholiekendag in alle opzichten te doen slagen. Op dan naar Venray, naar den Katho liekendag, die Uw geestdrift zal wekken, die U bezieling en moed zal geven, om mee te werken tot bestrijding van de overdreven genotzucht, tot heiliging van den Zondag Bestuurderen en Leden der Plaat selijke Afdeelingeti van de bij de Limb. Katholiekendagen aangesloten Bonden zij bij dezen medegedeeld De vrijkaarten voor de Plaatselijke Af deelingen Beioijs van toegang tot de Algem. Vergadering in de Pa- rochiekerk" ivorden ditmaal niet toegezondenmaar zullen voor ieder rechthebbend afgevaardigde eener Afdeeling verkrijgbaar zijn in de Afdeelingsvergader-lokalen op den 16en Limb. Katholiekendag te Venray. De Secr. der Pt, Reg. Comm. KR A YKAMP. Agenda van de voorvergadering van den Limb. K. K. Werkliedenbond 1 Opening door den Voorzitter. 2 Centrale Spaar- en leenbank. Inleider den heer W. Jacobs te Heerlen. 3 Centrale Reiskas. Inleider de heer A. II. Vliegen te Gulpen. 4 Jeugdorganisatie. Inleider de Wel- eerw. heer A. van de Venne te Roermond. 5 Arbeiderstuinen. Inleider de heer H. Hermans te Maastricht 6 Bouwvereenigingen. Inleider de Zeer- Eerw. Zeergel. Heer Dr. H. Poels te Heerlen. 7 Arbeiders ten plattelande. Inleider de Heer J. Poels, Venray. 8 Propaganda. Inleider de Heer H. Hermans te Maastricht. Na afhandeling van dit programma wordt een praatavond voor afgevaardig den georganiseerd, om over de besproken onderwerpen van gedachten te wisselen. VENRAY, 23 Mei 1914. Katholiekendag. Ter gelegenheid van den Limb. Katho liekendag zal het Rijkstelegraafkantoor alhier dien dag geopend zijn van 6 tot 8 uur namiddags. De heer A. E. Timmeh klerk telegrafist te Blerick, wordt met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaatst naar station Venray. Op de Woensdag alhier gehouden jaarmarkt waren de veeprijzen wederom hoog. In dragend en vet vee was een vlugge handel, terwyl veel kooplieden aanwezig waren. Biggen golden van 6 tot f 9 per s'uk. De kolossaal groote aanvoer was oorzaak dat een groote hoeveelheid biggen onverkocht bleef. Verkiezing Kamer wan Koop handel en Eabrleken. Maandagmorgen had ten Raadliuize alhier de verkiezing plaats van 5 leden voor de Kamer van Koophandel alhier. Opgekomen waren 117 kiezers. Gekozen werden W. Winters met 77 stemmen, Jan Poels 74 stemmen, A. H. de Haen 71 stemmen, li, Poels 68 stemmen. In herstemming komen de heeren Tb. Slits met 27 stemmen, Jos. Aarts 24 stem men en J. H. Geurts 24 stemmen. De herstemming zal plaats hebben op Donderdag 28 Mei a s. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van de R. K. Ver. Venraysche Midden stand werden candidaat geteld voor da K. v. K. A. H. de Haen met 20, W. Winters met 17 en H. Poels met 9 Btem- men. Peelbrand. Sinds een paar dagen woedt weer een felle brand in de Venraysche peel. Het vuur heeft zich uitgebreid lot de grenzen der gemeente Deurne en heeft bijna de Kraaienhut bereikt. Met ingang van 14 Mei 1914 worden de in de adressen van binnenlandsche telegrammen [met uitzondering van radio telegrammen) voorkomende benamingen tot aanduiding van openbare wegen, als mede huisnummers of de in plaats daar van gebezigde aanduiding van gebouwen (hotels, villa's, ziekenhuizen, kasteelen e. d.) kosteloos overgebracht. VENLO. Z. D. H. Mgr. L. Schrynen zal in de maand Juoi een bezoek aan Venlo brengen. Op Zondag 14 Juni zal Z..D. H. aldaar arriveeren, enden volgen den dag het H. Vormsel toedienen. Op 16 Juni heeft vervolgens de plech tige wijding plaats van de nieuwe kerk buiten de Roermondsche Poort, toegewijd aan O. L. Vrouw Onbevlekt ontvangen. VENLO. Het was Zondagavond en vooral gedurende den nacbt verbazend woelig in onze stad Op een viertal plaatsen werd hevig gevochten, waarbij bloedige verwondingen met messen en andere wapens werden toegebracht. De Vleesch* straat vooral was het tooneel van een heftigeo strijd. Een der vechtenden liep een messteek op In de Ginkelstraat kreeg een ruziemaker een drietal steken in het hoofd. Ook aan den Straalschen weg werd gevochten. De politie had de handen vol weik. Op do Vlee8chstraat lagen Maandagmorgen op meerdere plaatsen bloedplassen. Naar het scbynt begint ook de verstand houding tusschen burgers en militairen slechter te worden. Verleden Zondag vernielde een dronken infanterist eeu groote spiegelruit by een slsger in de Vleeschstraat. Maandag kregen een drie tal stafmuzikanten in die straat twist mei eenige burgers, waarbij de militairen door een massa volk over de Maasbrug in de richting der kazerne gudreven werden. Met moeite hielden ze, al zwaaiende en schermende met hun sabels de opgewonden aanvallers van het lijf. Gld. De moord te Hoenaliroek. De mynwerker Corvers, milicien te Roermond. verdacht Paaschdag zijn ouderen broer met een bajonet iu de hartstreek te hebben gestoken, zoodat de dood spoedig intrad, is, Zaterdag van Roermond naar de plaats der misdaad overgebracht, om met verschillende ge tuigen, 5, te worden geconfronteerd. De verdachte bleef alle schuld ontken nen, eo nam meermalen een vrij brutale houding aan. Er bestaan echter zeer sterke aanwijzingen tegen Corvers, die '8 avonds weer naar zijn garnizoen werd teruggebracht. Maandag werden te Maastricht ver schillende getuigen door den rechter commissaris gehoord, (onder wie de wachtmeester Kaspori.) Men herinnert zich, dat voor eenigen tijd Kaspori zoo danig met een voorwerp op 't hoofd geslagen, dat zijn leven langen tijd in gevaar is geweest. Io het hospitaal te Utrecht had K. een zeer gevaarlyke operatie aan den schedel ondergaan, Corvers was destijds bij de club, waarvan één der mijnwerkers Kaspori had geslagen- Buiten verantwoording der Redactie. I.angst de slraat. Maandagocbteud 11 uur. Van verschillende zijden dagen ze op, de kiezers voor de Kamer van Koophan del. Deze alleen, gene in groepjes, deze op de pantoffels, gene in groot tenue. Na hun kiesplicht te hebben volbracht, strijken ze gelijk een zwerm zwaluwen neer op den stoep der -Zwaan", bestellende klaore of bittere, mit of zonder s >eker. Weldra ziju de tafeltjes dan ook beladen met glaasjes wit of geel vochten hoe moer de Kamer van Koophandel kiezers -pruven" des te luidruchtiger de couversatie wordt. Ais de eerste der 12 slagen valt. gaan we, een achttal belangstellenden, naar -hoven", naar de Raadszaal. Aan de Westzijde der groene tafel troont het stembureau, dat bijzonder goed gezind was. want we kregen permissie, nog wel van den burgemeester zelf, om op de met groen laken overtrokken stoelen, anders slechts bestemd voor -edelachlbaren" plaats te nemen. Toen hegon liet voorlezen der namen. Wie er al niet uit de bus kwam Burge meester en secretaris, wethouder en raads lid, bakker, smid, timmerman, winkelier, tot zelfs Tienus Hoerel, de orgeltrapper. Rees er twijfel omtrent de een of andere persoon, dan werden inlichtingen inge wonnen by het publiek. Zoo verliep alles in de beste verstand houding. Slechts eenmaal nijdigde de secretaris tegen een dikke hoofdonderwijzer die wat al te veel do wet wilde stellen, dat het stembureau en niet het publiek te he. slissen had. Oodertusschen prutifden en joelden do achtergeblevenen in de Zwaan voort, ouge- duldig verbeidende den uitslag, die toen hij bekend werd, met luid -hoera" werd be groet. Eo nogmaals werden de glaasjes gevuld en de steeds rooder wordende gezichten van sommigen wezen er op, dat etenstijd daar was. En in den laten avond van dien gewich- tigen dag. kon men nog hier en daar kiezers aantreffen, luid steculeerende deze gewichtige gebeurtenis besprekend en met dikke tong triomph zingende: de Venray* sche middenstand gaat nooit verloren, falderalderiere falderalderie, hik 1 Uiltje. M. de Redacteur. Met de plaatsing van deze regelen zoudt u mij en denkelijk meerderen ten zeerste verplichten. In uw blad wijdt „een pessimist" een vervolg artikel aan de Venraysche tinan- tieele gemeentebelangen. Quo Vadis, waar heen? is zijn jammerklacht. Blijkbaar is hij wel zoo goed met de Venraysche toestanden op de hoogte, dat hij de vroede vaderen den waren weg kan aanwijzen, die zij in de toekomst te volgen hebben, om niet te geraken in den lie moord to Wouw. Voor ile imkers. Het gebeurde te Arnhem. Telegrafie.

Peel en Maas | 1914 | | pagina 2